maak uw postgiro-saldo rentegevend: S)e£cidie6oii^cmt "Radi0 Nieuw piratenstation begin december al in de ether Solsjenitsyn kan naar Westen gaan Nordsee International Persoonlijk Akkoord bereikt over centrifugeproject PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 Katholieken van „het midden UfAT gaat er terecht komen van de ..raden" van katholieken, die zich verontrust voelen door de acties van sterk - vooruitstrevende actiegroepen enerzijds en de „Confrontatie-beweging anderzijds. Actiegroepen welke in de Nederlandse kerkprovincie elkaar verketteren en daar door de kerkelijke vernieuwing zo'n scherp karakter geven? Na de eerste persberichten is het plan van deze katholieken weer uit de publici teit verdwenen. Op zichzelf behoeft dit geen ongunstig teken te zijn. omdat ook in dit geval kan op gaan dat men een broedende kip niet storen moet. Een groepsbeweging van het ..midden" kan een belangrijke zaak zijn, omdat ze houvast zou kunnen bieden voor velen die in de botsing der meningen stuurloos dreigen te worden en daardoor van hun kant in gewetensnood kunnen raken. ÜR zijn katholieken die redeneren, dat ook hier de botsing van uiterste meningen op de duur wel een goede oplossing zal opleveren, omdat de waar heid meestal in het midden ligt. Maar deze nogal negatieve instelling gaat gemakkelijk lijken op het politiek advies, dat wie noch socialist noch liberaal wil zijn, maar zorgen moet dat hij daar ergens tussenin blijft hangen. Wij denken dat een „midden"-beweging pas dan zinvol kan zijn. als ze zich niet erop richt can te verwerpen wat haar bij uiterst-progressief en uiterst-conservatief niet zint. maar vanuit een eigen kerk- en geloofsbesef komt tot denkbeelden en constructies die het christendom in de eigen tijd kleur en betekenis geven. Afwachten tot Rome een kardinaal Ottavianl of kardinaal Alfrink „Septua gint" op de vingers tikt, of alleen maar hopen dat dit gebeuren zal, is een houding die van onmacht; gemakzucht of moede loosheid getuigt. Katholieken van ..het midden" hebben alleen dan recht van bestaan, wanneer zij zelf actief zijn en helpen een kerkbeeld te scheppen, dat voor de toekomst vertrouwen wekt. 'RM hiervoor behoeven bepaald geen spectaculaire daden te zijn; wel een beweging welke beweeglijk Is. Haar eerste I verdienste zou al kunnen zijn. dat zij de honderdduizenden katholieken die mede j door de acties van uiterst rechts en linies i passief dreigen te worden (of al geworden j zijn) moed weet bij te brengen door een nieuwe oriëntering. Het wachten is daarom op spoedige i levensuitingen van dit „midden". N°B De bal wordt naar de „krakers" teruggekaatst "VTAAST enkele sympathie-betuigingen - wacht de groep componisten die er een sport van maakt tijdens concerten ongenodigd actie te voeren voor experi mentele muziek, nu een tegenactie. De hoofdbesturen van verenigingen waarbij orkestmusici zijn aangesloten, bereiden als tegenactie voor een boycot van de muziek van componisten die onder het motto ,,de Notenkraker" door middel van afgedwon gen discussies orkestbestuxen willen .open breken" om op die manier het muziekleven te vernieuwen, wat vooral neerkomt op een betere bediening van hun eigen belangen. De bal wordt ditmaal dus teruggekaatst. We nemen niet aan, dat „de Notenkrakers" zich daaraan veel gelegen zullen laten zijn. Wat hun standpunt overigens ook niet sterker maakt. Want willen discussiëren over de orkeststructuur in Nederland, hebben ze daarvoor andere middelen dan het verstoren van concerten j waar noch orkestmusici noch concert- bezoekers van hun interventie gediend Trouwens van het „open programma beleid" dat Peter Schat, Louis Andriessen en hun actie-genoten voorstaan, lusten de honden geen brood. Op de keeper beschouwd strijden „de Notenkrakers" alleen maar voor meer overheidssubsidie en minder mensen in de zaal. Want zelfs onder de Jongere generatie is hun aanhang schaars; en de aanhang bestaat dan nog voor een deel uit mee lopers die wel de actie begeren, maar wie de muziek feitelijk niet interesseert. En zo n vernieuwing van ons muziek leven hebben we nu ook weer niet nodig. Studiefinanciering DE openbare haering over het rapport van de commissie Studiefinanciering Wetenschappelijk Onderwijs heeft niet veel baat gehad. Zoals te verwachten viel vinden de actiegroepen uit de studenten wereld het meerderheidsstandpunt van de commissie te schriel: een beurs van 1500 gulden per jaar als gift en een lening van maximaal 3500 gulden per jaar, welke lening later bij een inkomen van meer dan 15.000 gulden in termijnen moet worden terugbetaald, beantwoordt niet aan het studieloon zoals de actie groepen zich dat voorstellen. Meer sympathie bestaat er voor de minderheidsnota van ihej. nu. Van Lanschot, die een basisstudieloon van 3000 gulden bepleit (als gift) en daar bovenop de mogelijkheid van een lening van ten hoogste nog eens 3000 gulden. Vele studenten gaan uit van de stelling, dat zij door financiële mogelijkheden een eveti grote zelfstandigheid behoren té krijgen als hun leeftijdsgenoten die al werken en dus geld verdienen. Maar waarom accentueren zij dan ook niet de zekerheid, dat een academisch gevormde later veel meer kans heeft op een hoger Inkomen dan de werkende jongeren, zodat vanuit liet standpunt van de sociale rechtvaardigheid een royaal standpunt moet worden ingenomen tegenover de plicht om het gekregen gemeenschapsgeld terug te betalen, wan neer het inkomen later daartoe mogelijk heden biedt? Een studieloon zonder meer is geen rechtvaardige zaak. En laat men dan niet in de eerste plaats werken met argumen ten dat terugbetallngspllcht later een last kan betekenen. Zelfs ln een consump tieve welvaartsmaatschappij kan het geen kwaad zich aan morele verplichtingen te houden. Zeker niet wanneer daardoor andere sooiale verlangens kunnen worden ingewilligd. ADVERTENTIE 1 ROTTERDAM (ANP) Dc eigenaren van het nieuwe Zwitsers-Duitse pira- lensttaion „Radio Nordsee Internatio nal" hebben de positie op de Noordzee bekendgemaakt, van waaruit het sta tion zeer binnenkort (vermoedelijk be gin december al) beai- en popprogram ma's gaat uitzenden. Het drijvende radiostation, geïnstalleerd op de vroe gere Nederlandse kustvaarder „Sil- vretta", zal ligplaats kiezen op onge veer 20 zeemijlen ten westen van Sche- vcningen en op 25 zeemijlen ten noor den van Hoek van Holland. De programma's, die in het Frans, Duits en Engels zullen worden uitge zonden, zijn te horen op 186 meter mid dengolf. „De programma's kunnen worden opgevangen tot in Warschau, Napels en Madrid", aldus de eigenaar van het nieuwe radiostation, Edwin Bollier (32). Eind deze maand nog zal .Radio Nord see International" de werf van De Groot en Van Vliet in Slikkerveer ver laten. In Lissabon zal de zender aan boord van het schip bedrijfsklaar wor den gemaakt. Dat gebeurt juist daar om niet in moeilijkheden te komen met de Nederlandse PTT, zo verklaarde Bollier. Nadat de installatie bedrijfs klaar is gemaakt vaart de coaster naar het vastgestelde punt voor de Neder- j landse kust. Het schip zal worden bevoorraad door i een kleinere coaster, de Mebo. Enkele j malen per week zal dit scheepje de tocht naar „Radio Nordsee" maken om daar proviand, technische apparatuur, grammofoonplaten en banden af te leveren. De Mebo zorgt voorts voor het I aflossen van bemanning en de om- I roepstaf. Aan boord is een studio gebouwd, waar reclamespots en enkele I programma's kunnen worden opgeno men. Aan boord van „Radio Nordsee" bevinden zich drie studio's. De muziek programma's voornamelijk bestaand uit beat- en popmuziek zullen worden gepresenteerd door discjockevs uit Frankrijk, de Verenigde Staten, Zwitserland en Oostenrijk. De beman ning van het schip zal bestaan uit Nederlanders en Elhiopiërs. De eigena ren van „Radio Nordsee" hebben ook hun reclametarieven bekendgemaakt: 200 dollar voor 30 seconden en 380 dol lar voor een minuut zendtijd. Vanavond op t. v. Prins Bernhard in „Socutera" Vanavond zal prins Bernhard in het Socuteraprogramma een toelichting geven op de grote actie die het wereld- natuurfonds op het ogenblik voert voor het behoud van flora en fauna op de Galapagos eilanden. (Nederland I. 22.10—22.15). NEDERLAND I NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.07 uur: Scala 19.25 uur: Eerste helft PSVRoma 20.15 uur: Eerste kwartier FeijenoordAC Milan 20.30 uur: Afwisselend beelden uit R'dam en Eindhoven 21.00 uur: Laatste kwartier PSV 21.15 uur: Zendtijd pol. partijc 22.10 uur: Socutera 22.15 uur: Persoonlijk 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal NCRV 19.03 uur: Scheepsjongen van Bontekoe 19.12 uur: Popparlement NOS 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Schoonmoeders 20.45 uur: J ubileumconcert Conamus •21.30 uur: Wie is Richard Smith? kenschets 22.00 uur: Dagboek van Rembrandt 22.05 uur: Bond zonder naa: NOS 22.15 uur: Journaal 22.20 uur: Teleac De met aangegeven prograrpma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA WOENSDAGAVOND HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten, ending van de Pacifistisch Soi 'artij. 18.30 Stereo: Klink Klas zieken. 16.00 Nieu\ 7.55 Mededeling< weekoverzicht. 19.4: Licht vocaal- en Nieuws; 7.3 ingsolist. 20.10 8.00 Nieuw ide muziek; II. KI ui ie muziek; III. Radiokoor IV. Mono; Kerkorgelcon- ichiedenls. 15.00 V< een Notedop. 17.01 HILVERSUM I ïziek (gr.). (7.30 r. Cabaretliedjes (opn). 20.25 Plas regionaal gevarieerd programma uit Dord- (9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw.) N.O.S. recht. 21.15 Vragenvuur. 21.35 Stereo: Melo- 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogisch' dieën Expres. 22.00 Boekbespreking. 22.30 lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Ba Nieuws. 22.33 Mededelingen. 22.43 Actualltel- (opn.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor ten. 22.55 Stereo: Klavecimbel-recital: mu- zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 L ziek uit de 17e en 18e eeuw. 23.20 Stereo: vast, gevarieerd programma. (12.26 Medede- Bariton, piano en clr.vecimbelklassieke lingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.: muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Nieuws; 12.41 Actualiteiten. 12.50-13.10 Mlt dagpauzedienst van de Stichting Alledaj wekelijkse Kerk-> 14?° Stereo: The KlUma Ha\ :ouniry en western rubriek. 18.30 Nieuws. 8.41 Actualiteiten. NOS: 19.00 Openbaar "}°aeP' Kunstbezit. 19.10 Morele Herbewapening: m«rae 5-24.00 Nieuws. HILVERSUM I Strictly country style den^P19°30raReT i voor blinden e middagdiensl programma i dingen die arlementsoverzicht. 22.45 Stereo: X, NCRV: 9.( i sprong in het duister. 23.55-24.00 Nieu' BELGIE 324 m NEDERLANDS 18.03 Popmuziek. 18.20 Le- koffie. (11. NCRV: 1L45 Sportactuallteitên. HILVERSUM m Nieuws. 9.02 Terug van wegge- Nieuws.) N.O.S. 10.03 Muziek bij i .n5MiSp°rt' 18 55 12 03 "err"an Stok:Pop-SIick. actualiteiten. 19.40 Int Operetteparels. 22.00 p0p-ln: gezellig ulturecl nieuws. 22.15 Frits. 15.00 Nieuw countrijmuziek. 23.45-0.30 Uitzending voor de DONDERDAG HILVERSUM I Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas- erzoekplatenprogra l Radiojournaal. 8.20 Stereo: open een renterekening bij de RPS! Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3^% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. RIJKSPOSTSPAARBANK mrps óók rente voor postrekeninghouders Dc eigenaars van de piratenzender „Radio Nordsee International", de Zwitserse heren Bollier en Meister, bezochten gisteren de werf van De Groot en Van Vliet in Slikkerveer om de vorderingen bij de verbouwing van han piratenschip in ogenschouw le nemen. Foto: Meister (links) en Bollier met op de achtergrond de hip beschilderde „Mebo II". voerd van Guus Jansen (Romantic Concerto), Jurriaan Andriessen (Fidd lers go to town) en Malando (Suite Castellana). Solistisch werkten aan dit concert mee: de jonge pianiste Suus van Petegem dit jaar cum laudc ge slaagd aan het Amsterdams Conser vatorium en de vier violisten Vera Beths. Gijsberth Beths, fhristiaan Wie is. In het programma „Persoonlijk'' dat vanavond wordt uitgezonden, zal W- L- Brugsma een gesprek hebben met de heren B. van Vloten, voorzitter van de ^re"cmTdeB:»™r,cT«nïere«;: Richard Smith balclub AZ '67. (Nederland I, 22.1522.45). AVRO's Tclevizier was opnieuw gewijd aan Biafra. Ditmaal werden de politie ke achtergronden belicht. Duidelijk werd dat dit de moeilijkste kant van de zaak is. Vooral ook omdat de landen die er het meest aan zouden kunnen doen, de nieuwe Afrikaanse staten, doodsbenauwd zijn voor een gunstige afloop voor Biafra, Omdat er in vrij wel elk van die landen wel een „Bia fra" dreigt. Blijft de afschuwelijke werkelijkheid. Uit de special bleken twee dingen. Vooreerst dat de Nederlandse regering de kleine invloed die een klein land kan aanwenden met diplomatieke middelen ten volle lijkt te gebruiken. De medede- ïzlek. (8.30-8.33 Dc pers Morgenwijding. 9.00 dag) BELGIE 324m. Nederlands irlcht, mededelingen, SOS- beursberlchten. 13.20 T, Ileuws, aansluitend: Scho< iws). 15.30 Symfonische berichten). 12.31 Nog belangrijker leek ons dat „Lagos", bij monde van ambassadeur Durlong, alles behalve te spreken is over de pu bliciteit die dc Biafraanse hongerdood in ons land krUgt. Dat betekent dat ver sterkt protest tegen die hongerdood zin heeft. Dat ze wellicht tot iets goeds kan Voor wat er nog te redden valt in Biafra is veel geld nodig. U protesteert het best via giro 400 t.n.v. Biafrahulp Utrecht! De „Vuist" had geen hoogtepunten, was redelijk gevarieerd, maar jammer ge noeg op zyn best waar Willem Duys faalde. Dat was o.m. toen hü boven de vijftig moest tellen en ook bij zUn ge sprek over een glazenwassersevenement in de Amsterdamse RAI. Volgens Duys gingen de glazenwassers by die gelegen/ heid „als een haas met hun ladders te' gen de ramen staan". Voorzover wl weten staan sinds mensenheugenis ha zen niet meer met ladders tegen De AVRO liet een eigen, vopr. de jeugd bestemde serie van start gaan; Dick Dreux' „De rare vogels". Onze eerste indruk was goed. Dreux persifleerde de leeftijdsgroep waarvoor de serie b stemd is op een wijze die de „consi menten" wel voor lief zullen willen n men. De produktie zag er goed uit het feit dat men een acteur van het for maat van Jan Teulings als hoofdrolspe ler had willen aantrekken bewijst dat de AVRO deze jeugdserie serieus wil aanpakken. Vf Conamus Op 28 augustus zond de NCRV recht streeks het eerste deel van het jubi leumconcert uit dat ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Stichting „Conamus" werd gegeven door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Vanavond brengt de NCRV het tweede gedeelte van dit concert op het scherm. Hierin werden werken uitge- In de serie van dertien portretten van 1 grote kunstenaars in deze tijd zendt de NCRV vanavond een kleurenfilm uit over de Engelse schilder Richard Smith. In 1967 kreeg Richard Smith de Grand Prix voor schilderskunst van de Biennale te Sao Paulo. Hij wordt gerekend tot een van de belangrijkste onder de jonge Engelse schilders. Het materiaal voor dit filmportret werd door Smith zelf aangedragen in de overtuiging dat een film over een schil der en zijn werk een onmogelijkheid (Nederland H, 21.30—22.00). Ondertekening volgend jaar BOND SOVJETSCHRIJVERS: dat in Nederland en in Engeland fabrie ken voor verrijking van uranium zul len worden gebouwd. De vervaardiging door middel van het centrifugeproces van verrijkt uranium voor reactors is goed koper dan het gebruikelijke gasdiffusie- LONDEN (DPA) West-Duitsland, Engeland en Nederland hebben over eenstemming bereikt over het gemeen schappelijke gascentrifugeproject voor verrijking van uranium. Verwacht wordt dat het verdrag volgend voorjaar kan worden ondertekend. Het akkoord moet volgens art. 103 van het Euratomverdrag toestemming in Brussel verkrijgen. Bij de besprekingen in Lond-in zijn dinsdag ook België en Italië betrokken geweest, die beide be langstelling hebben voor samenwerking ln 't project. Gesproken is over mo gelijke associatie van beide landen. De vertegenwoordigers van de vijf landen zullen zo spoedig mogelijk weer bijeen komen om de zaken diepgaander te be spreken. Engeland, West-Duitsland en Neder land hadden al in maart bekendgemaakt Eigen huis voor Brabants Orkest DEN BOSCH (ANP) omstandigheden voorbehouden zal het Brabants orkest in het begin van 1971 'n eigen home kunnen betrekken, nadat het gedurende vijf jaren genoodzaakt is ge weest om onder 'n tijdelijk onderdak te repeteren. Burgemeester mr. G. v. d. Ven van Den Bosch sprak hier zijn vreug de over uit, toen hij de eerste paal sloeg voor 'n groot gebouwencomplex in Den Bosch-zuid, dat daar door de NV bouw bedrijf van Evkelenburg uit Rosmalen wordt gebouwd en waarvan het nieuwe home van het Brabants orkest een on derdeel zal vormen. Uitstoting is gerech tvaardigd MOSKOU (Reuter-AFP-Tass) De Russische schrijversbond heeft een hef tige aanval gedaan op de romanschrij ver Alexander Solsjenitsyn, en hem te kennen gegeven dat hij maar het best naar een Westers land kan emigreren. Het bondssecretariaat van de Russische federatie, dat Solsjenitsyn eerder deze maand uitstootte, beschuldigde hem van leugens en een vijandige houding je- gens het socialisme. „Als hij daarheen 1 wenst le gaan waar zijn anti-Russische werken en brieven steeds met zoveel enthousiasme ontvangen worden, zal nie mand hem tegenhouden of het hem ve- bicden", staat in de verklaring van het secretariaat. Met de suggestie van een (al dan niet opgedrongen) ballingschap reageer de de schrijversbond op een felle open brief van Solsjenitsyn. waarin deze zijn uitstoting onwettig noemde en de Rus sische maatschappij als „door en door ziek" beschreef. Als een zuivere leugen bestempelde het secretariaat de mede deling van de schrijver, dat hij niet uit genodigd was voor de bijeenkomst waar op tot zijn uitstoting besloten was. Sol sjenitsyn had bewust geweigerd gevolg te geven aan een officiële uitnodiging en benutte de hem geboden gelegenheid niet. aldus de verklaring, die gepubli ceerd is in het officiële blad van de schrij ersbond, de Literatoernaja Gaze- ta. Solsjenitsyn had „arrogant de ge rechtvaardigde kritiek van literaire kringen genegeerd" en toegelaten „dat zijn naam en zijn werken door de bour- geoispropaganda werden misbruikt voor een lastercampagne tegen ons land" Hij had zich meer nog, door zijn woor den en daden feitelijk verbonden met degenen die zich tegen de Russische maatschappijordening keerden. De af gelopen twee jaar was een hele reeks j brieven, verklaringen, manuscripten en ander materiaal van zijn hand „langs illegale weg" in het buitenland terecht gekomen. Met zijn recente open brief had Solsjenitsyn aangetoond dat zijn uil- stoting uil de schrijversbond terecht en onvermijdelijk was. zo werd gezegd. Aangenomen mag worden dat de schrijversbond tevo'ren contact heeft ge had met de autoriteiten over een even tueel vertrek van Solsjenitsyn. In februa- ari 1966 mocht de schrijver Valery Tar- sis. bekend om zijn felle kritiek op het Russische communisme, naar Enge land emigreren, met dit verschil dat hij zelf daarvoor toestemming had gevraagd. Er zijn in het geheel geen aanwijzin gen dat Solsjenitsyn. die in de stad Rya zan niet ver van Moskou woont, zijn land wenst te verlaten. Kunst uit tempel gezaagd en gestolen CAIRO AP Vier onbetaalbare kunstschatten zijn uit een tempel gesto len. Dit is door de afdeling antiquiteiten in Cairo meegedeeld. Men verklaarde, dat de kunstschatten, geverfde blokken die bijna 3300 Jaar oud zijn. uit de muren van de Hor Mohebtcmpel, vlak bij de geïsoleerde stad Edfu, zijn gezaagd. Hor Moheb was een machtige regent tijdens de 19c Egyptische dynastie rond 1250 voor Christus. De Egyptische regering heeft een commissie benoemd, om de diefstal te onderzoeken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2