Nieuwe rol van Indira Gandhi: volharding en harde vechtlust Minderheden voelen zich bij haar veilig Olympisch stadion komt leeg te staan Heinemami beschermheer O.S. München VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 SUSKE EN WISKE: DE DROMENDIEFSTAL CALCUTTA Bijna 4 jaar geleden, toen zij voor het eerst tot premier werd gekozen, na de plotselinge dood van Sjastri. verwachtten velen dat mevrouw Ghandi een marionet zou worden, ter wijl de werkelijke macht in handen zou blijven van de partijbazen, die haar ver zekerden van haar overwinning op De- Hoewel zij al vroeg genoeg onenighe den had met haar belangrijkste bescher- Kamaraj, gaf zij toch de indruk, dat zij gelukkig was, als zij alleen maar premier kon blijven. Aarzeling en be sluiteloosheid werden de voornaamste kenmerken van haar regering. Men kan aanvoeren, dat de situatie hetzelfde zou zijn gebleven, als dr. Hu- sain zes maanden geleden niet overle den was. Het waren de verschillen van mening, die voortkwamen uit de verkie zing van een nieuwe president, die de aanleiding vormden voor de meedogen- I loze machtstrijd tussen mevrouw Gandhi en haar vroegere beschermers in het verkiezingscomité, die de bijnaam ..het syndicaat" hebben. Overwinning Maar dit is slechts speculatie. Het feit is daar, dat mevrouw Gandhi een grote overwinning op het syndicaat heeft be haald en dat zij ondanks haar uitstoting uit de partijorganisatie de steun van de parlementaire Congrespartij en van het nationale Indische congrescomité heeft behouden. Bovendien geniet zij aanzien lijke steun buiten de Congrespartij. Gedurende de volgende paar maanden zal zij misschien in staat zijn om veel van deze steun van buiten de Congres partij te consolideren, zodat zij haar po sitie als premier tot 1972 en langer vei lig kan stellen. Maar het kan ook zijn, dat al die steun ineenstort door de hoge prijs, die iedere niet- congresgroep voor verleende steun wil hebben. Sommige groeperingen hebben reeds hun eisen uw Gandhi verstuurd. Hier- j zijn eisen voor kabinetszetels en voor «1 socialistisch programma. Maar hoe men het ook bekijkt, me- Gandhi is de belangrijkste Ind ia- leider van deze decade geworden. En haar nu geweldig mag, zoals de meesten van haar landgenoten, of haar bitter haat," zoals de minderheid, nie mand kan haar negeren. Haar succes sen zijn veel groter dan haar nederlagen. Hoe heeft zij dit gedaan? Enige van haar verborgen kwaliteiten waaronder volharding en een meedogenloze vecht lust zijn de afgelopen weken op de voor-# grond getreden. Eveneens spreekt zij dc' massa's veel meer aan dan al haar te genstanders binnen de Congrespartij en daarbuiten. Haar popularitiet is nog toe genomen door haar besluit om de ban ken te nationaliseren en om het „syn dicaat" uit te schakelen, dat altijd het wantrouwen van het volk heeft opge- De belangrijke politieke realiteit is, dat terwijl zij een symbool van de toe komst is, de vermoeide oude mannen, die zich tegen haar verzetten slechts over hun verleden kunnen opscheppen. Een krantetekening van zondag beelt de verslagen partijbazen af als de „versla gen generatie". De minderheden die een andere taal spreken, voelen zich veiliger bij me- w Gandhi, dan bij haar tegenstan ders en dit geldt ook voor de religieuze minderheidsgroeperingen. De behoefte het syndicaat zich te verbinden met de Jan Sangh veroorzaakte de grootste argwaan bij de Indiase Mohammedanen. nen kan ook het feit niet over het hoofd zien, dat de laatste godsdienstige, bloedige onlusten plaatsvonden in de staat Gujarat, die zich aan de kant van het „syndicaat" bevindt. Onafhankelijk Het meest onthullende commentaar op de gehele situatie is misschien de steun, die aan mevrouw Gandhi wordt beloofd door 23 leden van de onafhanke lijke groep in het lagerhuis van het par lement, die in doorsnee de gehele India se samenleving vertegenwoordigen. Haar leden behoren n.l. tot alle gemeen schappen, kasten en sociale groepen. Zij geloven, dat mevrouw Gandhi de beste premier voor de minderheden zal zijn en de beste waarborg dat de regering libe raal zal blijven en niet zal vervallen tot de een of andere duistere orthodixie. In het kort komt het hier op neer dat meer dan haar socialistische uitmonstering de voornaamste aantrekkingskracht van mevrouw Gandhi blijft haar volledige vrijheid van enige regionale, gemeente lijke taalkundige of sociale band. Wat de communisten betreft, de pro-Moskou partij ziet in mevrouw Gandhi de vervul ling van zijn droom, al geeft de meer mi litante marxistische groepering haar slechts beperkt steum. Toen Calcutta haar in de maand augus tus een groots welkom bereidde, verklaarde een Marxistische leider dat de steun van de partij voor mevrouw Gandhi is als van het touw voor de man die ermee wordt opgehangen. Maar hel is waarschijnlijk dat de laatste grap izch keert tegen de marxisten. Want vanwege haar zorg de beschuldiging van 'n alliantie met de communisten te ont zenuwen, zal premier Gandhi het ver standig vinden de marxisten te isoleren. INDIRA GANDHI (ADVERTENTIE) ROTTERDAM De üioccsi rale raad van het bisdom Rotterdam wil 17 december, dus binnen maand, het antwoord binnen hebben op een aantal vragen die aan de parochiera- den. en via deze aan alle parochianen worden gesteld. De vragen betreffen kwesties die op de komende zitting i het pastoraal concilie in dc eerste \v vruchtba; mbtsbedie -eligieuzed. MOSKOU Moskou zal zich kandi daat stellen voor de organisatie Olympische Zomerspelen van 1976. Nadat het Franse sportblad „l'Equipe" hierover donderdag een bericht publiceer de, heeft het Russische Olympische Co mité vrijdagmorgen de officiële bevesti ging gegeven, dat Moskou kandidaat ge steld zal worden. Het zou de eerste maal zijn dat de spelen op Russisch grondge bied zullen plaatsvinden. In een optimistische brief aan de pa rochieraden doet de pastorale raad van het bisdom een oproep om zoveel moge lijk mensen te laten meedenken spreken over deze onderwerpen, waarbij dan ook de kerkgemeenschap zelf aai orde komt. Voor 17 december hoopt middels huisbezoeken, gespreks- en liegroepen, jongerengroepen en vereni gingen, scholen en parochieavonden ant woorden op de gestelde vragen te heb ben verkegen, verzameld Die antwoorden kunnen dan door de priesters gebruikt worden bij de voorbe reiding van de liturgie en de prediking. De vragen betreffen, samengevat, de volgende kwesties: de zaken de kerkgemeenschap zich op verschillen- moet bezig houden, de taak van de priester en de betekenis van de religieuzen voor de kerkgemeenschap. DWS krijgt eigen veld AMSTERDAM DWS zal binnen anderhalf jaar het Olympisch stadion definitief verlaten. De club, die vroeger aan de Spaarn- dammerdük speelde in het noord westen van Amsterdam zal in die omgeving de beschikking krjjgeu over een nieuw sportpark. Ten behoeve van DWS zal een accom modatie van ongeveer 16.000 plaatsen worden gebouwd. Slechts een gedeelte van de. voornamelijk overdekte, tribunes zal ..vast" zün, de rest is demontabel waardoor de capaciteit kleiner of groter ge maakt kan worden. Het toekomstige veld van DWS zal een gedeelte beslaan van het nieuwe sportpark „Spieringhorn", dat de gemeente Amsterdam aan legt vlak „achter" dus noorde lijk van de spoorlijn Amster damHaarlem, pol naast het station Sloterdijk. Het hoofdveld zal midden 1971 voor .bespeling gereed zijn, het volledige complex vermoedelijk een jaar later. Aangezien de vereniging niet het kapitaal bezit om een passende accommodatie te bouwen en de gemeente alleen op dat punt ook niets doet, is gisteren de naam loze vennootschap „Sportpark DWS" opgericht. Initiatiefnemers tot de stichting van deze N.V. zijn de heren M. Caiansa, onder meer eigenaar van diverse hotels in Amsterdam en lid van Ajax en de heer D. Stoop, voorzitter van DWS Zij vormen voorlopig de directie van de N.V. en nemen Ieder voor 50.000 gulden deel in het aandelenkapitaal van een mil- De heer Stoop noemde als voor naamste aanleiding om het Olym pisch Stadion te verlaten de oude regentenmentaliteit van de vol strekt initiatiefloze raad van commissarissen van de N.V. het Nederlands Sportpark (Olympisch Stadion). „Wij hebben", zei de heer Stoop, een eigen huis nodig en dat kon of wilde het stadion ons niet ver schaffen. Ieder initiatief van onze kant stuitte op een muur van on wil bij het stadion". Azalea's en Cyclamen. 2 planten waar u lang plezier van hebt. In rood, wit en roze. Gezellig in huis. Want planten brengen sfeerI BONN De heer Gustav Heinemann, president van de Westduitse bondsre publiek heeft het beschermheerschap aan vaard van de komende Olympische Spe len, die in 1972 in München zullen plaats vinden. Het verzoek daartoe werd donderdag officieel tot hem gericht door een af vaardiging van het organisatiecomité, be staande uit de heren Willy Daume (voor zitter), Hans-Dietrich Gemscher, minis ter van Binnenlandze Zaken en Hans Jo- chen Vogel, burgemeester van de Beier se hoofdstad. Zeshonderd paarden in piste Zuidlaren ZUILAREN Tijdens het indoorcon- cours hippique, dat van 8 tot 13 decem ber in Zuidlaren wordt gehouden, zullen niet minder dan zeshonderd paarden in de piste komen. Hoofdschotel is het internationale pro gramma. dat donderdag 11 december be gint. Hiervoor zijn zestig paarden inge schreven. De bekendste buitenlandse ruiters en amazones zijn. Engeland: Michael .lay. Raymond Howe. Janet Smith en Harvey Smith; West-Duitsland: Bert Kuwertz, Willibert Mc-hlkopf, Lutz Gössing, Fritz Ligges; België: René van Paesschen; Frankrijk: Jean Palmer. Hubert Parto; Italië: Emanuelle Caslellina, Salvatori Danno, Vittorio Orlandi en Graciano Manchinelle. Nederlandse deelnemers zijn o.a. An ton Ebben, Harry Wouters van den Ou- denweyer, Jan Maathuis, Tjeerd Velstra, Josje Ernst, Lorance van Droogenbroek l Siem Pruykemaker. IJshockeyzege Den Bosch DEN BOSCH In een wedstrijd voor de Coupe International heeft IJshockey- club Den Bosch gisteravond met 72 ge wonnen van de Lahr Arrows, een team bestaande uit in Wcst-Duitsland gele gerde Canadese militairen. De scores waren 2—0, 2—2, 3—0. Er waren 1600 toeschouwers. Okker horeikle hulvc finales LONDON Tom Okker heeft de hal ve finales van de Britse tenniskampioen schappen op overdekte banen bereikt. Hij had slechts 33 minuten nodig om de „oude meester" Pancho Gonzales in dc kwartfinales uit te schakelen met 6—1, In de halve finales zal Okker, de Aus traliër Tony Roche ontmoeten, die de Amerikaan Stan Smith met 6—3, 8—10, 64 uitschakelde. De andere halve eindstrijd zal gaan tussen Rod Laver en de Amerikaan Earl I Buchholz. Schaatsploegen voor IJssel Cub DEN HAAG Voor de districten schaatswedstrijd om de IJssel Cup, die zaterdag op de Deventer kunstijsbaan wordt gehouden, zijn de teams van Overijssel, Gelderland, Noord-Holland, Utrecht, Zuid-Holland en Brabant- Limburg bekendgemaakt. Zij zien er als volgt uit: I Eddy Verheven. Henk Beltman, Adrie Hekman. Hans ten Hag en Jan Pasman; reserve Piet de Rijke. Gelderland: Karei te Winkel, Henk Waanders, Wim I Huibers. Joop Hoorneman en Henk van Tuil; reserve Gerard Demkes Noord-Holland-li treebt: Zuid-Holland: De ploeg zal worden gekozen uit Kees Verkerk, Jorril Jorritsma, Rudi Lie- brechts, Peter Nottet, Jan Augustinus en Jan Bazen. Brabant-Limburg Hans van Beek. Ko Scholten, Bas La moen. Louis Lankhaar, Piet den Dunnen; reserve Jap de Rooy. Behalve de wedstrijd om de IJssel Cup zullen de dame^ strijden om een indivi duele trofee De volledige kernploeg komt op het ijs. W KEK o! geen WEER DE BILT Ten noordwesten van Ierland begonnen gisteren de baro meters te dalen, hetgeen vanmor gen had geleid tot de vorming van een lagedrukgebied, dat toen bij Zuidwest-Ierland lagEen oude de pressie ten zuiden van Portugal veroorzaakte, tesamen met het terse lagedrukgebied luchtdruk- dalmgen boven We;st- en Zuid west-Europa en in de Golf van Biskaje, terwijl de barometers boven Scandinavië bleven stijgen. Dit gaf in onze omgeving aan leiding tot het krimpen van de wind naar zuidelijke richtingen, waardoor het koufront, dat gis- k.n.m.i i Veran- deelt i mede: \derh]k teren ons land passeerde, vandaag als ivarmtefront terugkeerde, het geen met enige lichte regen ge paard ging. Het ziet ernaar uit, dat gedurende het weekeinde de lucht druk in het zuiden en zuidwesten laag zal blijven, terwijl deze van Groenland tot over Scandinavië en boven de oceaan hoog zal zijn- In verband hiermee moet ioorden ver wacht, dat later op zaterdag of zondag koude en onstabiele lucht met noordelijke winden ons land zal binnendringen. Weersvooruitzichten voor zondag: plaatselijk regen en over het al gemeen iets lagere temperaturen. Weersvooruitzichten voor zondag in cijfers gemiddeld over ons la rui. aantal uren zon: nul tot drie; min. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden boven normaal; max. temp omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: zeventig procent: kans op een geheel droog etmaal: veer tig procent. Weer in Nederland Eindhoven Den Helder Luchth. R'd Weer in Europa Belgrado Berlijn Luxemburg Madrid Malaga

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7