MM kollektie Dampo Brandende tank niet te blussen Hoe laat is het? Kijk op uw Kies uit de volledige TOEZICHT OP TARIEVEN BEJAARDENTEHUIZEN Vertrouwen priesters bisschoppen op het spel tijdens priesterberaad Dode kwam in rouwkamer tot leven Priesters willen spijkers met koppen slaan Agnew doet aanval op VS-pers De anti's zijn geen goede toneelspelers' SCHADE GESCHAT OP 1 MILJOEN GULDEN Politie in opstand tegen politie Utrechts station voetgangersdomein MM horloge! Indianen bezetten Alcatraz Cabot Lodge treedt af <chp Prijsverhoging van 10 procent wordt verwacht VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent) DOORN Volgende week maandag en dinsdag, 24 en 25 november wordt in Doorn een nationaal priesterberaad gehouden. Drie vertegenwoordigers van de priesters uit alle bisdommen zullen er, samen met de bisschoppen, de concilie- raad en de ontwerpers van het rapport „naar een vruchtbaar en nieuw functioneren van de ambtsbediening" en een achttal genodigden, spreken over de inbreng van de priesters tijdens de volgende openbare zitting van het pastoraal concilie, die in januari 1970 te Noordwyk gehouden wordt. Daar zal het priesterzijn in onze tijd en in de naaste toekomst onder de loep worden genomen. ï*ijdens dit nationale priesterberaad zal niet eindeloos gepraat worden over de theologische vragen rond het priester schap. Men wil er spijkers met koppen slaan. De hete hangijzers niet uit de weg gaan. Kernpunt is het(verplichte celibaat, zoals uit verslagen van de dekenale en diocesane voorbesprekingen van de afge lopen maanden duidelijk is geworden. To be or not to be, that is the question. Het is nu wel duidelijk: alle praten over de priester en zijn functie krijgt pas zin als dit probleem opgelost is. Wat heeft het nog voor zin om over de priester te discussiëren als er geen nieuwelingen meer te verwachten zijn en het aantal ambtsverlatingen steeds toeneemt, zo vra gen de priesters zich af. Zij vormen tijdens het pastoraal con cilie 30 procent van de deelnemers. De overige 70 procent heeft de vertegen- wooriYging van de leken. Of deze in de zelfde richting denken? In elk geval is zeker, dat in de komen de maanden de Nederlandse bisschoppen voor de definitieve beslissing worden ge steld: al dan niet vasthouden aan het verplichte priestercelibaat en toelating van de gehuwde man tot het ambt. Het zal hun, in zoverre dit nog nodig is, duidelijk worden gemaakt, dat de pries ters met hun eis tot ontkoppeling van NOTTINGHAM (Reuter) Douglas Gordon lag woensdag in een doodkist in een rouwkamer te Nottingham in En geland en zijn teraardebestelling zou niet meer lang op zich laten wachten toen iemand van de begrafenisondernemng hem zag bewegen en direct daarop con stateerde dat hij nog ademde. In allerijl werd de 56-jarige Gordon naar het zie kenhuis gebracht. Gistermorgen leefde hij nog steeds hoewel zijn toestand ern stig is. Gordon was woensdag direct van zijn huis naar de rouwkamer vervoerd. Zijn „dood" was niet door een arts vast gesteld. de celibaatsverplichting van het priester schap, niet louter aan de Nachwuchs denken. De basis voor hun eis ligt veel dieper. Het gaat in de celibaatskwestie niet om een biologische aangelegenheid, om meer 1-uimte voor seksuele driften. Veel men sen zien het nog steeds zo en vluchten dan in het taboe: het heilige gaat niet samen met sex. „Wij eisen van onze bis schoppen, dat zïj ophouden met hun ne gatieve beleid: zij moeten een eind ma ken aan de afvalrace", zoals een van de voorstanders van eelibaatsontkoppeling deken Mali (47) uit Groenloo het uit drukt. „Priesters die wensen te trouwen en daardoor hun functie niet meer mogen uitoefenen, zijn in de ogen van velen nog altijd mensen die het ambt verlaten. Zij krijgen stank voor dank. Een afscheids receptie, die de eerste de beste ambte naar na zoveel jaren trouwe dienst krijgt aangeboden, is er voor hen niet bij. Ver schoppelingen z'ijn het. Melaatsen die met 100 gulden op zak door de achterdeur verdwijnen. De bisschoppen moeten, wil len zij het vertrouwen van hun priesters behouden, constructief te werk gaan. Zij moeten ervan overtuigd zijn, dat het celibaatsvraagstuk niets te maken heeft met trouw of ontrouw aan de regels der Kerk. Tegen de gehuwden is ook gezegd, dat zij zich aan Humaiiae Vitae moeten houden. Maar hoeveel mensen doen dat? En is dat dan ontrouw aan de Kerk? Het gaat om de genezing van een ziekelijke toestand, althans in onze wes terse cultuur. Als1 vier gevallen van pok ken geconstateerd zijn in Rotterdam, wordt de gehele geneeskunde ingescha keld. Het land raakt in rep en roer. En wat gebeurt in dit geval? Van jaar tot jaar worden wij zoet gehouden, de bis schoppen beroepen zich op hun verant woordelijkheid voor de wereldkerk. Te recht. Wij hebben daarvoor het volste be grip. Maar die verantwoordelijkheid zal ook wel eens kunnen inhouden, dat onze bisschoppen aan de wereldkerk laten zien, dat zij voor hun priesters willen instaan, omdat zij vertrouwen in hen hebben". De celibaatsenquête onder de Neder landse priesters, diakens, en sub-diakens heeft twee jaar geleden al uitgewezen, dat 74 procent het verplichte priester celibaat afwijst, zonder daarmee te tor nen aan de religieuze waarde van het I celibaat als zodanig. Slechts 5 procent wenst de status quo te handhaven. De Elsevierenquete heeft bovendien uitge wezen, dat 70 procent van de leken tegen de celibaatswet is. Het ontwerp-rapport voor het pastoraal concilie pleit dan ook voor de ontkoppeling van priesterschap en celibaat. De meerderheid van de priesters heeft zich akkoord verklaard met het ambts rapport, als aanzet tot gesprek. Men be grijpt dat er eenvoudig niet meer ver wacht kan worden. Deken Mali: „Wij leven met de resten van het oude pries terschap; het nieuwe is er nog niet. Het is vanzelfsprekend dat dit rapport alleen maar vragen oproept. Antwoorden geven kan het niet". MONTGOMERY (Reuter) Na de vo rige week een aanval te hebben gedaan op de mensen die het voor het zeggen hebben in de Amerikaanse radio en tele visiewereld. heeft de Amerikaanse vice- president Spiro Agnew gisteravond de Amerikaanse pers onder handen geno- ADVERTENTIE In een toespraak tot de kamer van Koophandel te Montgomery in de staat Alabama zei Agnew dat men het Ame rikaanse volk de neiging moet leren on derkennen naar monopolisering van de grote publiciteitsmedia en de concentra tie van steeds meer macht over de pu blieke opinie in handen van een steeds kleiner wordend aantal mensen. Als bij voorbeeld noemde Agnew de maatschap pij die onder meer de „Washington Post" uitgeeft. „Deze maatschappij", aldus de vice-president", beheert een van de groot ste bladen, een van de vier grote tele visiestations, een radiostation en een van de drie grote nieuwstijdschriften". VEERMAN: GEEN KLEUR LOZE CDU GOUDA Het is een volstrekte vei tekening van de werkelijkheid als wordt beweerd dat de A.R. tijdens het Twee de Kamer-debat over de belasting-cor rectie heeft gebogen voor de heilige ko< van de V.V.D. En als wordt gezegd dat wij theater hebben gespeeld, wijs ik ook dat van de hand. De Anti's zijn geen goede toneelspelers. Bij alle goe de contacten die er tussen fractie er ministers bestaan, wisten wij woensdag avond niet dat het kabinet het on; vaardbaar tegen het a.r.-voorstel (900 miljoen belastingcorrectie gelijk over twee jaar verdelen) zou uitspreken Wij hadden een zakelijk verschil van mening, dat voor ons geen politieke cri sis waard was". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De Amsterdamse brandweer heeft ervan afgezien te pro beren het vuur in de brandende tank op het terrein van Cosmos N.V. in het westelijk havengebied van Amsterdam met een zware „schuimstoot" te blussen. De verwachting was vanmorgen dat de tank niet voor vier uur vanmiddag zou zijn leeggebrand. „We laten de tank maar rustig branden'', aldus directeur N. Staal van het opslagbedrijf, „want de wind is vannacht gedraaid cn in een gunstiger hoek terecht gekomen, zodat het gevaar voor de in de buurt staande opslagtanks minder was geworden". De Cosmosdirecteur vertelde dat de tankwand door de hitte naar binnen is gebogen, waardoor de vlammen hoger op laaien, maar de verbranding van in de tank aanwezige benzine langzamer gaat. Bij het uitbreken van de brand zou er ongeveer twee miljoen liter benzine in de tank gezeten hebben. Deskundigen schat ten de schade op één miljoen gulden. Commandant P. A. Riedel van de Am sterdamse brandweer neemt voorlopig aan dat statische elektriciteit de brand heeft veroorzaakt. Hoe de statische la ding kan onstaan was hem echter een raadsel, omdat volgens voorschrift alle tanks zijn geaard. MILAAN (Reuter) Politiemannen, die protesteerden tegen de taak oproe rige studenten en arbeiders te moeten bedwingen, zijn op hun beurt in op stand gekomen en moesten door colle ga's met traangas bedwongen worden. Naar verluidt is deze opstand van politiemannen woensdagavond uitgebro ken in een Milanese kazerne, na een dag van gewelddaden in Milaan, waar bij een politieman om het leven kwam en 56 werden gewond. Volgens ooggetuigen hebben woens dagavond een vijftig politiemannen de hoofdingang van de kazerne geforceerd. Zij renden naar buiten en riepen: „Wij zijn geen beesten. Wij zijn ook mensen". Hun ogen waren rood en traanden door de inwerking van traangas, aldus oog getuigen. In Milanese avondbladen van gisteren zijn berichten gepubliceerd, die gewa gen van heftige gevechten in de kazer ne tussen opstandige en „gezagsgetrou we" politiemannen. De rebellen zouden geprotesteerd hebben tegen de span ningen waaraan zij bloot staan bij het onderdrukken van oproerige studenten en arbeiders, iets dat de laatste tijd in Milaan aan de orde van de dag is. gisteravond in Gouda tijdens een verga dering van de antirevolutionaire kamer centrale Leiden. Hij herhaalde nog eens met nadruk dat de A. R.-fractie in de tweede Ka mer tot het laatste moment heeft ge streden voor wat zij een juiste verde ling van de belasting-correctie vond. daarbij werd er rekening mee gehouden dat volgend jaar eigenlijk een extra last op het bedrijfsleven van 800 miljoen wordt gfelegd, met het gevaar dat dit op de prijzen wordt afgewenteld en het publiek er de dupe van zal worden. Toen pas woensdagnacht bleek dat de regering het onaanvaardbaar liet ho ren, moest de anti-revolutionaire fractie zwichten en in feite een nederlaag lij- Al te gemakkelijk vond dr. Veerman die redenering dat het verschil tussen het A. R. standpunt en dat van de V.V.D. 450 miljoen of 600 miljoen belasting correctie in 1970 eigenlijk niet veel te betekenen had en maar neerkwam op 12,50 gulden per hoofd van de bevolking. Hij deed een beroep op de leden van de A.R. toch vooral naar elkaar te luisteren, nadat uit de verga dering radicale en anti-radicale geluiden waren gehoord. Hij bestreed dat de Anti-Revolutio nairen met K.V.P. en C.H.U. zou af stevenen op een kleurloze CDU. Wij wil len streven naar een vernieuwings ge zind program vanuit het evangelie. Voorzitter ds. A. .J Kret uit Leiden verklaarde dat de kamercentrales Lei den. Dén Haag, Rotterdam, Dordrecht en Haarlem hun volle steun aan voor zitter Veerman en fractievoorzitter Bies heuvel geven." Getracht moet worden de tegenstellingen binnen de partij te over bruggen. De radikalen hebben de discus sies op het partijconvent gewonnen, maar laten zij toch de partij niet verliezen Duizenden scholieren uit alle delen van het land z(jn gisteren door de Haagse binnenstad getrokken om te protesteren tegen de misstanden in Biafra en te pleiten voor beëindiging van de acties daar. De bijna een kilometer lange stoet ging in alle rust en stilte voort. Bij Plein 1813 werd gestopt. Een deputatie van vijf demonstranten, vier scholieren en een leraar uit Dedems- vaart, initiatiefnemers van de actie, werden in zijn ambtswoning door premier P de Jong ontvangen en brachten een petitie mee met circa een miljoen handtekeningen. De minister-president toonde zich onder de indruk van het aantal demon stranten en het zeer grote aantal handtekeningen. Vijfentwintig minu ten sprak hij met de deputatie en verzekerde de demonstranten dat de regering op alle mogelijke manieren tracht een oplossing voor het conflict te vinden. Vaak staat men echter machteloos tegenover de problemen, ook al probeert men zoveel mogelijk de nood in Biafra te lenigen, aldus de minister-president. Op de foto: Demonstranten dragen een kruis mee, als symbool van de afschuwelijke dood van miljoenen Biafranen. Gehakt na 1 april koel bewaren RIJSWIJK (ANP) Vanaf 1 april zal gehakt in slagersbedrijven bewaard moe ten worden beneden een temperatuur van zeven graden Celsius, zo is gisteren meegedeeld in de openbare bestuurs- vergadeijmg van h,et Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf in Rijswijk. Het voor schrift dat per 1 april in werking zal treden, is tot stand gekomen na be sprekingen van het bedrijfschap met de veterinaire hoofdinspectie en met staats secretaris Kruisinga- UTRECHT (A.N.P.) Utrecht wordt het derde spoorwegstation in ons land met roltrappen, Amersfoort heeft al één roltrap, Tilburg heeft er twee, maar ze zjjn alleen bestemd voor opgaand verkeer. De voetgangerstraverse over het Utrechtse Centraal Station, die het stadion met de Jaarbeursgebouwen gaat verbinden, krijgt er acht, zowel opgaand als neergaand, een primeur dus voor Nederland. De voetgangerstraverse, die staatssecretaris M. J. Keyzer op 28 november officieel zal openen, is trouwens ook een primeur. De traverse is voorlopig 266 meter lang (14.40 meter breed) Het laatste deel van de traverse zal waarschijnlijk eind 1973 gereed zijn. Het Utrechtse station wordt nu aan twee kanten toegankelijk, aan beide kanten komen busstations voor de interlokale buslijnen en via de voetgangerstraverse heeft men toegang tot alle perrons. Per uur kunnen volgend jaar, als de trein- frequenties worden opgevoerd, 8000 personen door de N.S. in Utrecht worden afgeleverd. Het eerste deel van de voetgangerstraverse heeft zes miljoen gulden gekost. De N.S. zal daarin met één miljoen gulden bijdragen. PRISMA gouden herenhorloge met datum 225.- gouden herenhorloges zonder datum reeds vanaf 195.- PRISMA gouden herenhorloge, modern-klassieke uitvoering 295.- PRISMA gouden herenhorloge, automatic/datum extra plat model 295.- Uitgeweken Rus bekent schuld MOSKOU (RTR) „Ik heb een ver schrikkelijke fout gemaakt", zo heeft donderdag de 56-jarige Russische came raman Ivan Michcjev op een persconfe rentie in Moskou verklaard over zijn ver blijf van bijna twee jaar in Engeland. In december 1967 had Michejev, die met een groep Russiche filmtechnici als toerist Engeland bezocht, besloten niet naar z'n land terug te keren. Een maand geleden veranderde hij echter van ge dachte en reisde naar zijn vaderland te rug. Op de persconferentie in Moskou verklaarde hij, dat er in Engeland geen democratie is en dat de Britse geheime dienst had gepoogd hem te laten werken tegen de Sovjet-Unie. Kort na 't verkrij gen van een verblijfsvergunning in En geland had Michejev tegnover een Brits blad verklaard, dat „het Sovjetstelsel een grote leugen is". (ADVERTENTIE) SAN FRANCISCO (Reuter) Een groep Indianen is gisteren voor het aanbreken van de dag op Alcatraz geland en heb ben het kale en woeste rotseiland voor zich opgeëist. Op 9 november was ai een groep van veertien indianen op Alcatraz, dat in het midden van de baai van San Francis- co ligt, aangekomen maar deze keerde spoedig naar het vasteland terug na een gesprek met de autoriteiten. Dit keer gaat het om een groep van rond negentig indianen, waarbij ook 'n aantal vrouwen en kinderen zijn. Zij hebben tenten en levensmiddelen bij zich, waaruit men meent te kunnen opmaken dat zij dit keer niet zo gauw het veld zullen rui- Een op het vasteland achtergebleven woordvoerder van de Indianen noemde de invasie „het begin van de strijd te gen de diefstal van land, dat de Indianen toebehoort". De groep is van plan op het eiland een centrum te stichten voor de bestudering van de Indiaanse cultuur. Op Alcatraz staat een grote federale gevan genis, waarin zich echter geen gevan- WASHINGTON (AP) De leider van de Amerikaanse vredesonderhandelingen in Parijs, Henry Cabot Lodge, is als zo danig af gel reden. Ook de plaatsvervan gende leider van de delegatie, de New- Yorkse advocaat Lawrence E. Walsh, zal gaan aftreden, aldus is door liet Witte Huis bekend gemaakt. De brand bij Cosmos Tank N.V. aan de Usselincxhaven in Amsterdam zorgde voor een enorme zwarte rook pluim boven de stad. Als tijdelijk hoofd van de delegatie zal optreden de vakdiplomaat Philip C. Ha- bib, die tot nu toe gefungeerd heeft als hoofdadviseur van Cabot Lodge. De ont slagnemingen, die door president Nixon met spijt zijn aanvaard; zullen 8 decem ber van kracht worden. Het is nog niet bekend wanneer een opvolger van Cabot Lodge gekozen zal worden. Uw werk krijgt een lift met King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie' waardoor u nèt iets meer presteert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. ADVERTENTIE) Bij VERKOUDHEDEN DEN' HAAG Bejaardentehuizen mogen voortaan niet meer naar eigen voorkeur hun prijzen ver hogen. Ze zullen daarvoor toestemming moeten hebben van het provinciaal bestuur van hun pro vincie. Alle'provincies en Den Haag zijn het erover eens dat er preventief toezicht moet komen op de tarieven van bejaardenoorden. Niettemin mag men erop rekenen, dat in 1970 de prijzen van bejaardentehuizen met 6 tot 10 procent omhoog zullen gaan. In dit cijfer zijn nog niet meegerekend de afzonderlijke gevallen dat bijvoor beeld het aantal verpleegsters wordt opgetrokken tot gebruikelijke normen, of dat een noodzakelijke nieuwbouw of sanering plaatsvindt. Een verho ging van om maar iets te noemen 225 gul den naar 650 gulden per maand per verzorgings plaats zal daarom in een aantal incidentele geval len geen ombeschaamde prijsopdrijving genoemd kunnen worden. De prijsverhoging van 10 proaent ia herekend door de katholieke vereniging van bejaardentehuizen, door de voor volgend jaar verwachte verhoging van lonen, voedingskosten, huren enz. om te reke nen aan de hand van een algemene kostenraming voor bejaardenoorden. Deze berekening biedt geen garantie, vorig jaar werd op dezelfde manier voor 1969 een verhoging van 8 tot 12 proeent van tehuis tarieven berekend. Maar de werkelijkheid kwam als gevolg van de algemene prijsinflatie na invoe ring van de B.T.W. neer op 12 tot 15 procent. Van haar berekening heeft de katholieke federatie een leidraad voor opstelling van de tehuisbegro ting samengesteld, die begin oktober als richtlijn is toegezonden aan alle georganiseerde bejaarden tehuizen in Nederland. De gemeenten, die financieel niet op rozen zitten, zullen van de prijsverhoging van bejaardentehui zen ook hun deel te dragen krijgen. Want de meeste bejaarden in tehuizen kunnen hun verblijf daar niet zelf betalen, en krijgen aanvullende bij stand van de gemeente op grond van de algemene bijstandswet. De bijstandgenietende bejaarden zul len daarom zelf van hogere prijzen niets merken. Hun bijstandsuitkering echter moet groter worden. Van de bijstand kan de gemeente niet alles op de schatkist verhalen. 20 procent moet zij zeil' betalen. Per bejaarde die in een tehuis woont, keert de overheid jaarlijks 4 a 5000 gulden bijstand uit. Er wonen ongeveer 100.000 bejaarden in tehuizen, dus dat komt de overheid op 400 tot 500 miljoen bij stand per jaar. Daarvan drukt bijna 100 miljoen op de gemeentebegroting. Voor de bejaarden die geen bijstand genieten, is prijsverhoging ook niet prettig. Zij betalen hun verzorging helemaal zelf, zij vormen nog altijd 35 procent van de in tehuizen wonende bejaarden. Een gedeelte van hen zal na prijsverhoging bij stand bij hun gemeente moeten aanvragen. Omdat bij velen de bijstandswet nog altijd ten on rechte wordt gezien als de vroegere armenwet, zal de stap naar de gemeente voor hen vaak niet gemakkelijk zijn Om hun tarieven te verhogen moeten de bejaar denoorden op het ogenblik toestemming hebben van het ministerie van Economische Zaken. Dat is nog een voortvloeisel van de prijsbeschikkingen die volgden op de prijzenchaos na invoering van de B.T.W. Verwacht mag worden, dat minister De Block mettertijd de prijzen weer helemaal zal los laten. Mogen de bejaardentehuizen dan weer naar eigen welbehagen hun tarieven verhogen De overheid voelt daar niets voor- Helemaal vrij in hun tarieven zullen de bejaarden tehuizen nooit zijn. Want sinds de wet op de be iaardenoorden van 1962 oefenen provinciale be sturen achteraf controle uit op de prijzen van be jaardenoorden, Gedeputeerde Staten zien erop toe dat datgene wat een bejaardentehuis biedt aan huisvesting en verzorging in redelijke overeen stemming is met de prijs die de bejaarden ervoor betalen. De verwachte prijsverhoging wordt vooral veroor zaakt door hogere lonen. De kosten van bejaarden oorden worden verdeeld in drie categorieën: sala rissen, huisvesting, voeding. Het aandeel van voe dingskosten in de totale kosten neemt steeds af. De salarissen beslaan nu al ongeveer de helft van de tehuisbegrotingen. In 1967 was dat nog 47 pro cent en in 1965 43 procent. Ook de huisvestings kosten stijgen, vooral een gevolg van de hog® rentestand die nieuw bouwen duur maakt en daar door de huren opdrijft. In 1965 werd voor huis vesting slechts 24 procent van de totale kosten begroot, in 1967 was dit opgesloten tot 31 procent. En nu ligt het weer enkele procenten hoger.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5