antenne S)eÊcidóeSoii/ïcMit De pijp met de vijf pluspunten t Schaap met vijf poten Festival der sterren Apollo program Meer aandacht voor gevaar kolendamp KRO naar Nederland II Vakbeweging moet tot grotere bundeling van krachten komen Programma Hilversum 3 wordt aangepast aan smaak van doorsneeluisteraars PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 Rangorde voor won ingzoekenden TOWEL bij debatten in de Tweede Ka- mer als bij de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad is de schijnwer per gericht op het blijvend ernstige ka rakter van de woningnood in Den Haag en naaste omgeving. Vrijwel niet tegengesproken is. dat de woningnood nationaal gezien zich thans toespitst op de dichte bevolkingscentra van de randstad en dat onder die wes telijke bevolkingscentra Den Haag weer een opvallend zwarte plek is. Minister Schut heeft zich weliswaar niet aan toezeggingen in concrete ge tallen willen binden, maar toch laten doorschemeren, dat bij het verdelen van bouwvolume en woningbouwsubsidies de landelijke overheid meer op de achter stand van Der. Haag zal gaan letten. Uit de debatten in de gemeenteraad valt af te leiden, dal enerzijds de krotopruiming en de daarbij behorende nieuwbouw met meer energie en tempo aangepakt gaan worden, terwijl anderzijds de nog steeds niet goed sluitende samenwerking in agglomeratie-verband meer aandacht zal krijgen. Deze voornemens toveren niet stante pede de nodige duizenden wonin gen te voorschijn en de droeve werke lijkheid zal dan ook wel zijn, dat de ve le woningzoekenden in Den Haag en omgeving, .nzoverre ze niet besluiten naar elders te trekken, geduld zullen moeten blijven betrachten. Wanneer er reden is tot wat meer optimisme, dan gaat dit voornamelijk om verbetering in de toestand op wat lagere termijn. Intussen zal de Haagse overheid daarop niet mogen wachten. Al zijn haar middelen afhankelijk van het be leid van hogere bestuursorganen en dus beperkt, ze kan wel iets doen. Om te beginnen is er het belangrijke punt van een goed maar krachtige be leid terzake van krotopruiming en de vervangende nieuwbouw; nauw hiermee samen hangt onder meer door de ho gere huren van die nieuwbouw de moeilijke kwestie van de doorstroming. Het Haagse gemeentebestuur schijnt wel bereid te zijn op dit terrein zijn be voegdheden tot het maximale te benut ten, maar via bevriende parlementa riërs kunnen plaatselijke partijbesturen en fractieleden extra-druk op de volks vertegenwoordiging ontketenen, om met bewijzen aan te tonen hoezeer hel nood zakelijk is, dat de minister voo r de Volkshuisvesting voldoende bevoegdhe den krijgt om de doorstroming desnoods in de goede richting te kunnen afdwin gen. Het middel van de individuele huur subsidies alleen lijkt ons hiervoor niet voldoende, mede niet, omdat op een ge geven moment dan toch de omvang van de middelen die voor dit subsidie nood zakelijk zijn, een rol gaan meespelen. Een ander aspect van de woningnood waaraan nog wel eens extra-aandacht mag worden besteed, is naar onze smaak het principe dat wie het langste wacht ook het eerste geholpen dient te worden. T\E praktijk van het huisvestingsbeleid U wil namelijk, dat vrijwel dagelijks nieuwe urgentiegevallen tussen kandida ten op de lijst geschoven moeten wor den. Een nieuwe werkkring in Den Haag of naaste omgeving dwingt mensen van elders hier een woning te zoeken en hun werkgever zorgt dan dikwijls voor de no dige druk. In de sector van de woningwetbouw en de goedkopere premiewoningen zijn de overheidsinstanties weliswaar waak zaam. maar ook wanneer voor deze as pirant-bewoners van Den Haag en rang gemeenten andere woningen worden ge zocht, belemmeren ze de doorstroming en daarmee weer een snelle oplossing van de woningnood voor de mensen die al lang op de wachtlijst staan. Wanneer woningzoekenden hier de moed verliezen, komt het dikwijls doordat ze bemerken hoe voor nieuwe gevallen wel een oplossing gevonden wordt, terwijl zij moeten wachten tot het moment dat de landelijke overheid en het plaatselijke bestuur tezamen eindelijk erin slagen door een ruimer aanbod een flink stuk van de urgentielijst af te knippen. Mogelijk zou aan deze kant van het huisvestingsprobleem eens wat meer aan dacht moeten worden besteed; met als keerzijde van de medaille natuurlijk, dat men wat minder ontvankelijk zou moe ten zijn voor verklaringen dat mensen van elders alleen maar bereid zijn hier een werkkring ,te aanvaarden." indien voor een woning gezorgd wordt. Want bij de rangorde van de woningzoekenden telt de sociale nood en het menselijk probleem toch zwaarder dan het econo misch belang. WE weten dat het hier dan feitelijk leer komt op een stapje terug bij de liberalisatie van het huisvestingsbe leid; maar als dat stapje uit rechtvaar digheidsoverwegingen noodzakelijk is, oeij het gezet worden. Per slot van rekening is de jarenlange noodsituatie waarin sommige woning zoekenden verkeren een toestand van on rechtvaardigheid. waartegenover de overheid zich niet vrijblijvend mag op stellen. NEDERLAND I NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19 00 uur: Journaal KRO: 19.07 uur: Circus Scott 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Schaep met de 5 poten 21.00 uur: Brandpunt 21.35 uur: Gunsmoke. western- 22.25 uur: Zestig jaar NKV 22.55 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala AVRO: 19.30 uur: Weivaardigheden 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Festival der sterren, showprogramma 21.30 uur: De winkel van Sinkel 22.05 uur: Vandaag of morgeri, informatie 22.55 uur: Journaal (NOS) 23.00 uur: Apollo-12 (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I NOS: 16.00 uur: Journaal VARA: 16.02 uur: Dagje ouder, voor de bejaarden 17.00 uur: Disneyland, natuurfilm aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's RADIO- AOW-premie HOE hard het met de inflatie van de gulden gegaan is, hebben we ons weer gerealiseerd naar aanleiding van een etellingname van de Katholieke Bond van Werknemers in Bank- en Verzeke ringsbedrijf: geen AOW-verhoging met zwaardere premielast zonder compen satie voor de middengroepen. Bedoelde bond, in de wandeling BVA geheten, begrenst de lagere midden inkomens met 13 000 gulden als basis en 19.000 gulden als plafond. Men be hoeft namelijk nog geen vijftig jaar te zijn om de tijd te hebben gekend waarin een jaarsalaris van 19.000 gulden als topinkomen gold. Hoe dan ook, de BVA gaat graag akkoord met .optrekking van de AOW tot het niveau van het wettelijk minimum loon en toekenning van een vakantie bijslag aan de bejaarden, mits voor komen wordt, dat bij de premiebetaling dan een onevenredig zware druk op de lagere middeninkomens wordt gelegd- Voor bedoelde groepen zou de premie druk nu reeds de grens van het sociaal toelaatbare naderen. Wanneer verhoging van AOW- en AWW-uitkeringen betekent, dat ongeveer tweehonderd miljoen gulden bespaard kan worden op de Wet Bijzondere Ziekte kosten en de Algemene Bijstandswet, zou dat geld in de eerste plaats gebruikt moeten worden voor verminderen van de lasten van de lagere middeninkomens- „Er moet een eind komen aan de on redelijke en onrechtvaardige toestand", aldus de BVA Een niet onredelijk standpunt; want inderdaad verkeert menig burger, die in de groep van de lagere midden inkomens valt door relatief sterke premiedruk, hoge huren, lasten voor stu derende kinderen en de fiscale aan spraken op zijn portemonnee in om standigheden, die met welvaart weinig te maken hebben. Onze voorkeur voor het doorgaan van de belastingverlaging op grond van progressieve druk is niet in de laatste plaats door de toestand van deze burgers beïnvloed. Inderdaad w>u een behoorlijke verhoging van de AOW- premie zonder compensatie deze categorie weer het zwaarst treffen. De vraag is alleen, hoe men lot die compensatie moet komen- Het gemakkelijkst ligt ook in dit geval een compensatie binnen de loonsfeer maar, dan profiteren hiervan ook in komentrekkers, die deze compensatie niet zo zeer nodig hebben en vallen de zelf standigen, die ook tot de lagere midden inkomens vallen, buiten de compensatie sfeer. Van eerder genoemde tweehonderd miljoen gulden komt een groot deel rechtstreeks of via gemeenten uit de schatkist. Men zou dus aan een overheids subsidie op de premie kunnen gaan denken, maar dit lijkt technisch een moeilijk haalbare zaak. Dan wellicht via een bijzondere aftrek mogelijkheid op de inkomensbelasting? De overheid krijgt dan weer moeilijk heden op het gebied van de rechtsgelijk heid bij haar fiscale beleid. Het heeft dus zeker zin dat bij het nadere beraad over de AOW in de toekomst goede aan dacht wordt besteed aan de vraag hoe men tot compensatie van relatief extra zware lasten kan komen. Wellicht is de ideale oplossing onbe reikbaar en zal men van verschillende niet - volmaa kte mogelijkheden de minst kwade moeten kiezen. (ADVERTENTIE) Vanavond op t. v. In de tweede aflevering van 't Schaep met de 5 pooten zijn ze er weer alle maal. Adèle Bloemendaal, de eigena resse van de wasserette, compleet met bril en knotje, kastelein Kootje de Beer (Piet Romer), Lukas Blijdschap (Leen Jongewaard). de dochter van de war me bakker Lena (Willeke van Arrunel- rooy). Het is ditmaal Lena die in moei lijkheden raakt. Haar nieuwe vriend, de bokser (Piet Hendriks) blijkt ernsti ger beschadigd te zijn dan het aan het slot van de eerste aflevering leek. Hij zal nooit meer kunnen boksen, zegt de bokser. Dan moeten we het jonge paar aan bv. een winkeltje helpen, zeggen de buurtbewoners, want „Wij zijn op de wereld om elkaar te helpen, nietwaar!" Maar een eigen nering opzetten is geen eenvoudige zaak in een maatschappij die diploma's wil zien alvoi-ens een ver gunning af te geven. Het Schaep met de 5 pooten is een Gammè-produktie, uitgebracht met een vierwekelijkse fre quentie door de KRO. Eli Asser schreef de teksten. Harry Bannink de muziek. Voor de produktie en regie tekent Joes Odufré. (Nederland I 20.20—21.00) Het tienjarige bestaan van het Bavaria Atelier Gesellschaft mbH is voor deze produktiemaatscbappij aanleiding ge weest om op 31 oktober j.l. in 't plaats je Geiselgasteig bij Miinchen een grote gala -avond te organiseren en daarvan een kleurige tv-reglstratie te maken. De AVRO-televisie zendt deze show, waarin vele artiesten van internationa le faam optraden, vanavond gedeelte lijk uit. Een van de artiesten was Cate- rina Valente en kort voor de hierboven vermelde uitzending werden wij in de gelegenheid gesteld ook haar optreden in het programma op te nemen, dat daardoor zes minuten langer zal duren dan in de omroepbladen staat aange kondigd. In deze kleurenproduktie kan men kijken en luisteren naar: Vico Tor- riani, Gilbert Bécaud, Conchita Bau- tista, Alice en Ellen Kessler, Anneliese Rothenberger, Herman Prey, Esther Ofarim en Lester Wilson en zijn ballet. De muzikale leiding is in handen van Bert Crund en Heinz Kiessling. Scena rio en regie: Heinz Liesendahl. (Nederland II 20.20—21.30) Geen extra-zendtijd politieke congressen DEN HAAG (ANP» De regering is niet van plan de vroeger wel gebruike lijke toewijzing van extra radiozendtijd aan politieke partijen ter gelegenheid van hun openbare congressen of jaar vergaderingen te continueren. Minister Klompé van CRM heeft dit geantwoord op de schriftelijke vragen van de CHU- Tweede-Kamerleden drs. Tilanus en dr. Schuring- De Omroepwet geeft thans zulks in tegenstelling tot het tevoren geldende overgangsbestel een nauw keurige omschreven regeling van de uit zendingen der politieke partijen. Men zou in strijd komen met de bedoelingen van de wetgever, indien men. deze rege ling zou omzeilen door alsnog extra zendtijd te blijven toewijzen ter gelegen heid van jaarvergaderingen e.d. Het zelfde geldt voor de toewijzing van tele visiezendtijd, waarbij men bovendien op het bezwaar van de beperkte zendtijd CONCHITA BAUTISTA 21. nov.: 21.48 ontsteken van hoofdmotor voor terugkeer naar 22 nov.: 12.48 koerscorrectie (in dien nodig); 23.23 rustperiode, van 23 nov.: 23.50 koerscorrectie (in dien nodig). 24 nov.: 1.23 rustperiode van tien uur: 18.50 koerscorrectie (indien nodig); 21.36 dienstappartement wordt afgestolen; 21.50 binnen komst in dampkring; 22.04 lan ding. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris dr. Kruisinga (Volksgezondheid) zal bevorderen dat in toenemende mate door pers, adio en t.v. en anderszins voor lichting zal worden gegeven ter voorko ming van kolendampvergiftiging. Voorts zal op degenen die bij zieken en bejaarden aan huis komen een beroep worden gedaan om. waar zulks nodig I en mogelijk effect zal kunnen sorteren. te waarschuwen tegen de gevaren ver- j bonden aan verkeerd stoken, slechte ver- j warmingsapparatuur, ondeugdelijke of nietgeveegde schoorstenen ed. Ook wordt onderzocht of in samenwerking met het 1 K.N.M.I. en de stichting vaste brandstof- i fen een effectief waarschuwingssysteem zou kunnen worden voorbereid voor ge vallen dat klimatologische omstandighe- den het gevaar voor kolendampvergif- j tiging doen toenemen. De bewindsman heeft dit geantwoord op de schriftelijke vragen van mej. Kessel, lid van de Tw de Kamer voor de groep-Aardcn. Wietje Bouwmeester, Adèle Bloemen daal en Piet Römer in i ,,'T schaep met 5 poten' We herinneren ons nog Gerard Cox' eerste t.v.-optreden. We onderkenden toen al een veelbelovend cabarettalcnt. Gisteren had hij een eigen show bij de VPRO en we vonden het ment. De man die zo veelbelovend be gon. die groeide van Lurelei tot ..Met blijdschap is nu ook als t.v.-artiest helemaal volleerd. Dat bleek temeer nu hij een gevarieerd repertoire bracht waarin het „schok- effekt", toch een Cox-specialiteit, nau welijks aanwezig was. Bijna allemaal ..rustige" liedjes dus, maar gebracht met de perfektie die de hardwerkende vakman kenmerkt. Cox was overigens in goede handen ge vallen: Rob Touber bracht hem gaaf op het scherm, zonder foefjes die ca mera-regie boven artiestenprestatie stellcn.En Rogier van Otterloo gaf de best denkbare muzikale ondergrond. De VPRO bracht verder twee reporta ges van Roelof Kiers. Een uit Lybië. óók een plekje in de wereld waar het roerig is. Onderwerp, dat, wat ons betreft had kunnen blijven liggen voor tal van an dere, meer aktuele, zaken waarbij we ons sterker betrokken voelen. Ook de reportage over sexuele opvoe- ding in Zweden bood weinig perspec- 1 tief. Als Kiers' bericht goed was doen ze in Zweden alleen iets aan de „me- i chanische" kant van de zaak en wordt de erotiek buiten beschouwing gelaten. We kunnen ons nauwelijks voorstellen dat de Zweden zo ouderwets zouden zij Merwaardigerwijs had nóg een VPRO- reportage wél het staal van voortreffe lijkheid. Dat was een haastig gemaakt en haastig gemonteerd werkstuk dat nieuws bracht over de Beverwijkse kweekschool waar een heleboel kapot gemaakt lijkt te worden naar aanlei ding van een eigenlijk belachtelijk inci dent. Die snelle reportage was leven dig, informatief en alleen eenzijdig om dat een der partijen „niet wou". Vóór acht uur: Zendtijd, ditmaal behal ve onbehoorlijk ook onbelioorlijk-verve- lend. en „Surprise, surprise", eindexa menwerk van de Nedelandse Filmaca demie dat in zijn originaliteit een tien verdient voor de wijze waarop die aca demie blijkt te onderwijzen. Jammer dat er één scene inzat die op dit tijdstip echt niet kon. Nieuws. 13.11 VAEA-V :n. 13.23 Stereo: Dit is het begin snprogra ADVERTENTIE Na acht weken op de dinsdagavond de uitzendingen op het eerste net te heb ben verzorgd, wisselen AVRO en KRO op 25 november van zender, eveneens voor een periode van acht weken. De KRO-programma's zijn dus vanaf die datum via Nederland II te zien. Ook het menu van de dinsdag wijkt wat de KRO betreft deze 8 weken af van wat de kijker gewend was. De Wrekers krijgen een welvërdiende rust periode. Van 19 januari af zullen zij weer wekelijks te zien zijn. Ook h et •programma „Verslag op dinsdag" zal acht weken ontbreken. De reden hiervan is dat dit programma dat een vaste plaats in de vooravond om 19.30 uur had zou volgen op de rubriek van NOS, Sca- Voorzitter Mertens van jubilerend NKV: (Van onze omrocpcorrespondent) HILVERSUM.Het derde Hilvcrsumse radiopro gramma treedt op 1 januari ccn nieuwe faze in. De uitzendingen van de diverse omroepen zullen dan nog meer worden aangepast aan de smaak van de door- ineeluisteraar, die op de eerste plaats verstrooiings- muziek wenst te horen, naast korte nieuwsbulletins en summiere actualiteitenuitzcndingen. Toen de radiomensen in Hilversum uit den lande veel kritiek ontvingen op de brokkelige en onsamen hangende programma's, die via het derde net de ether werden ingestuurd, werd een commissie Hilversum 3 in het leven geroepen, die aan het college van pro grammaleiders en het programma beleidscollege een rapport zou uitbrengen. Dit rapport is reeds in 1968 verschenen en leidde er toe, dat met ingang van 25 januari 1969 een nieuwe formule werd ingevoerd bij de programmering. Maar de jongere omroepmedewerkers vonden dat de nu gehanteerde richtlijnen voorbijgingen aan de wens van de luisteraars, die een grotere herkenbaarheid wensten. Elke dag hetzelfde schema, uitgevoerd en gepresenteerd door dezelfde mensen onder een ge zamenlijke programmaleiding leek hun de beste op lossing- Maar wie de gecompliceerdheid van het bestel kent en de autonomie van de omroepen in hun eigen zendtijd wil recpecteren. weet bij voorbaat, dat zulke „dromen" nimmer kunnen worden «■wezenlij kt De overgangsfaze van het afgelopen jaar heeft ken nelijk nog lang niet voldaan aan de bedoelingen van Hilversum en de luisterschare in het land. Onder voorzitterschap van Jan de Troye is de afgelopen maanden uitvoerig gesproken over deze, omroep politiek gezien, ingewikkelde materie. Een zevenkoppige werkgroep werd het in elk geval eens over het vaste karakter, dat de uitzendingen op Hilversum 3 van dag tot dag moet hebben. Ook werd gesproken over de mogelijkheid, dat de zend tijd op het derde net tol in de avonduren zou worden uitgebreid. De kans hierop is twijfelachtig. Verschei dene omroepbestuurders tenderen meer naar een ver vroeging van de zendtijd op Hilversum 1 en 2, die dan om 6 uur 's morgens in de lucht zouden moeten komen. Anderen echter wilden het radioprogram ma van Hilversum 1 in de avond populariseren en de zwaardere culturele kost als causerieën, ernstige muziek en hoorspelen verplaatsen naar Hilversum 3, welke zender dan tot middernacht voor de FM-luisle- raars in de ether zou dienen te blijven. Of dit op 1 januari a s. allemaal werkelijkheid wordt is ons nog niet bekend. Er zullen t.z-t. hierover offi ciële mededelingen worden verstrekt. Zijn wij juist geïnformeerd dan wordt gestreefd om elke dag op hetzelfde uur eenzelfde soort radiopro gramma te brengen. Zo start de KRO-radio op 1 janu ari op maandag- en donderdagmiddag op Hilversum 3 om 13.08 uur na het nieuws en een korte uitzending van „Echo" met een programma waarin hoofdzakelijk lichte muziek van Nederlandse bodem wordt ver werkt. Samenstelling en produktie berusten bij Henk Bouwman. Na het nieuws van 14.00 uur volgt „Hol ster", waarin presentator Lex Lammen voor een groot deel opnamen draait van „Old favourites" in een moderne uitvoering. Het country, en westernelement zal verspreid worden over het gehele programma, d-w.z. korte adequate inlassen van platen van Neder landse groepen. Om vier uur volgt een eigen hit parade samengesteld uit de BBC-hitparade en „Bill board" voorkeurlijsten. Na het nieuws van vijf uur presenteert Donald de Marcas de succesvolle rubriek „Draai jij of draai ik". Met ingang van 1 januari komen de KRO-program ma's „T.N.T.", „Pop-In" en „lOrrrrr.." te vervallen. De twee free lance-medewerkers Ferdy Lieberwerth (29) en Aad Veth (26) zullen dan naar een nieuwe bron van inkomsten moeten zoeken. Ook recht doen aan „eigene van vakcentrales (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Ik kan niet zeggen hoe de toekomst van liet NKV zal zijn. Maar het is gewenst om niet te zeggen noodzakelijk dat de Neder landse vakbeweging lot sterker bunde ling en grotere eenheid komt. Ander zijds moet waarde worden gehecht aan het tot gelding komen van de levens overtuiging binnen het werk van de vak beweging. We staan voor de vraag hoe deze twee elementen kunnen worden verenigd zonder verlies van echte waar den". Dit zei de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mer ten! viering van het zestigjarig bestaan de katholieke vakcentrale in Utrecht. geïntegreerd in dat van aangesloten bonden, maa: over het resultaat hierva timistisch. vakcentrale en de jongeren zeker niet als een voorbij- Mertens was gaand en oppervlakkig verschijnsel moest niet erg op- worden gezien. „In feite blijft veel on vrede latent of uit zij zich onvoldoende. I Wie een en ander niet serieus neemt, ondergraaft de democratie zelf'. MINISTER DEN TOOM; Luchtvervoer Spanningen „Wij constateren", aldus de voorzit ter van hel NKV. „de laatste jaren soms duidelijke spanningen tussen het denken en de aspiraties van de leiding en de verlangens van de leden. Op sommige punten is het denken van de leden ver- j der dan dat van de besturen, op andere A/OOT* l\ JUTIPlIiH punten loopt men achter.Wil de vakbewe- VUU1 lvailIUlllU ging een werkelijk volkse emancipatie beweging blijven, dan moet er in ieder geval globaal gelijkgericht denken be staan tussen leiding en achterban over de fundamentele maatschappelijke pro blemen en een duidelijke betrokkenheid van voldoende leden bij de algemene be- j leidslijn". Mertens vroeg zich af, of de huidige structuur van het NKV daarvoor I wel voldoende is. schappelijke structuur, maar anderzijds aan die structuur zelf wil sleutelen. De I vertegenwoordigers van de vakbeweging Afgetast moet nu worden hoe vinding- in anerlei instituties dienen zich voort- rijk de vakbeweging w om lot een op- durend in ie scherpen dai zij primair lossms te komen do- enerzijds de grote- daar ,illtn voor h„ ,verkneme, ,be- bundeling van krachten mogelijk I |ang Qp d(.,e „,ijze ls hd, mogelijk ook hel 1 binnen de instituties als een soort pres siegroep te blijven optreden", aldus krachten maakt en anderzijds recht doet „eigene" zoals dat in de drie vakcen trales is gegroeid. Respect voor eikaars opvattingen en werkelijke verdraag zaamheid zijn voor het welslagen mede Mertens vees erop dat de katholieke vakcentrale is gegroeid uit twee afzon derlijke wortels: de standsorganisaties en de vakbonden. De katholieke arbei dersbeweging zelf is belangrijk ouder dan de centrale. Al voor 1900 waren er in ons land plaatselijke volksbonden ka tholiek? werkliedenverenigingen, zoals die gesticht waren in Enschede (1889), Hengelo (1890), Den Haag (1890), Maas tricht (1892) en Breda (1895). Het standsorganisatorische werk van de dio cesane bonden is enkele jaren geleden Mertens. Onrust Prof. dr. E. J in de sociologie Leemans, hoogleraar n de universiteit van Leuven, -wilde een pleidooi houden voor „sociale onrust" De vroegere Nijmeeg se hoogleraar, die de Nederlandse vak beweging eens als „suikertaart" heeft getypeerd, zei dat het NKV als „on ruststoker" nog in de toekomst zinvol kan zijn. „Eén ding staat voor mij vast", zei prof. Leemans, „er ls meer onbehagen ook over de eigen welvaartsmaatschap pij dan velen denken". In dit verband zei hij dat de kritische beweging onder geen verkwisting DEN HAAG (ANP) Minister Den Toom van defensie heeft op 4 november van dit jaar luchtvervoer beschikbaar gesteld aan het Tweede Kamerlid Van der Spek. zodat deze de verdere debal- i ten over de begroting van defensie, wel ke tegen de oorspronkelijke bedoeling op die dag werden gehouden, alsnog kon bijwonen. Dit beeft minister Den Toom gcaniwoord op vragen van het Kamerlid Koekoek. Dergelijke vervoersfacilileiten wor den bij hoge uitzondering verleend aan kamerleden, die door omstandigheden niet in de gelegenheid zijn op een an dere wijze tijdig in de Kamer te zijn, indien hun aanwezigheid daar van zeer veel belang moet worden geacht. Naar het oordeel van d bewindsman was dit laatste hier het geval, gezien de bij drage van der heer Van der Spek bij de behandeling van de defensiebegroting en zijn lidmaatschap van de vaste com missie van defensie. De kosten van het vervoer komen ten laste van de defensiebegroting, maar vallen binnen de uitgaven die zijn be groot voor de uitvoering van het oefen programma 1969, zomerkt de bewinds man verder op. Naar zijn mening is er in dit geval geen sprake van verkwis ting van de voor defensie opgebrachte belastinggelden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2