Domela Nieuwenhuis t MEUBELHUIS C. N. OPSTAL halve eeuw geleden overleden Van christen tot anarchist STERREN KUNDE Papieren communicatie satelliet HAARLEMMERSTRAAT 165 Speciale St.-Nicolaas aanbiedingen VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 DE LEHDSE COURANT Het ?s 1898. Kroningsjaar. Er slaat een golf van Oranjevreugd over Nederland. Wilhelmina, het kleine prinsesje dat met haar prille jeugd, haar tere schoonheid telkens weer de harten ver rukte, wordt koningin over feestelijk Nederland. Vorsten uit het eigen Indië komen hun hulde betuigen en brengen geschenken, nog kostbaar der dan die welke door het eigen volk reeds werden aangedragen. In statige gedenkboeken wordt het allemaal vastgelegd en historici van groter en kleiner formaat grijpen de gelegenheid aan om aan te tonen hoe fors onder Oranje de vooruitgang wel was, die Nederland vooral de voorafgaande vijftig jaren te zien gegeven heeft. De la-anten blijven niet achter. Het „Nieuws van den dag" bijvoorbeeld schenkt de abonnees een boek in twee delen: „Een halve eeuw", en daarin zien de lezers hun eigen vlijt en wijs heid hunner regeerders geprezen, de bloeiende industrie en de wereldom vattende scheepvaart gehuldigd, de werken van liefdadigheid geroemd, de rijkdom der koloniën nog eens uit drukkelijk geschetst. Kortom, „Een halve eeuw", dit overzicht van Neder lands groei en bloei sinds 1848, is een zelfvoldaan geschrift dat de zelfvol daanheid van een zelfvoldaan volk nog eens extra stimuleert. Maar dan verschijnt er van eerst nog onbekende hand op dat boek een supplement. „Een vergeten hoofdstuk" heet het, en de anonieme schrijver richt zich daarin rechtstreeks tot de jonge koningin. Heeft zij dat gedenk boek misschien ook gelezen? Zo ja, dan zal zij daaruit de indruk hebben ge kregen alsof zij over een soort van luilekkerland mag regeren, „waar alles vrede en vooruitgang ademt, waar des avonds, als de natuur in een schoonen zomerdag zich kalm ter ruste legt, ook alle burgers van Nederland in staat zijn geweest hun kinderen te voorzien van het noodige voedsel, en geen en kel den nacht onder den blooten hemel of in een krot behoeft door te bren gen". Maar zo is het niet! Er ontbrak aan het gedenkboek een „vergeten hoofd stuk", er is een waarheid die men de jonge vorstin onthoudt, zij regeert im mers over „blanke slaven", zij repre senteert een christelijke staat die de leer van „de edele Jezus" dagelijks verloochent. „Jaarlenks", zo barst de schrijver van het „vergeten hoofdstuk" los, jaarlijks zingt men op het kerstfeest zijner eer: Vrede op aarde! En in- ischén staan de christelijke staten iet christelijke vorsten bij de gratie aan 't hoofd en met christelijke naast zich tot aan de tan toe gewapend, en in de vernie- en moardkunst heeft men het op een verbazingwekkende hoogte ge bracht. Drie miljoen jonge mannen staan in vollen vredestijd onder de wa penen, weggerukt aan den kring der ïunnen, weggerukt aan den nuttigen irbeid en jaarlijks wordt daaraan uit jegeven een som van 2.000 miljoen julden. Als wij elk op een jaarlijksch nkomen rekenen van ƒ500,en op tiet platteland is men blijde als men flie som verdient! Dan zouden daarvan illeen 4 miljoen arbeidersgezinnen cunnen leven. Elke dag kost 10 mil- ioen gulden, elk uur dat voorbij gaat verslindt 4 tonnen gouds. Zou niet de dele menschenvriend Jezus ons allen oeroepen: Geef mij het geld dat ver spild wordt aan oorlogsuitgaven en ik al eiken voet gronds op den aardbol coopen, ik zal eiken man, elke vrouw, :lk kind een kleeding verschaffen vaarop koningen trotsch zouden zijn, k zal zorgen dat geen kind meer ge- >rek heeft aan voedsel, ik zal een ichool bouwen op eiken heuvel en in tik dat de heele aarde door, ik zal >veral onderwijzers aanstellen, die de echtvaardigheid voorstaan en de waarheid dienen, ik zal als weleer alle ïuichelachtige priesters en staatslie- len, die het evangelie des vredes pre- liken op den kansel en in de gehoor- aal, terwijl hun handen bevlekt zijn net bloed, hetzij door eige medewer- nng, hetzij door medeplichtigheid, als inwaardige dienaren des volks weg- Het standbeeld van Domela Nieuwenhuis op het Amsterdamse Nassaupletn. jagen, omdat zij spelen met 's lands belangen en de welvaart vernietigen ten eigen bate. En al kwamen al de rijk geüniformeerde machthebbers, al de grootwaardigheidsbekleeders, de borst behangen met ridderorden, rech ters en priesters te zamen om hem den mond te snoeren als een opruier en verleider der schare, hij zou hun weer staan en liever wederom aan het kruis worden geslagen dan ontrouw te wor den aan zijn roeping als mensch". Tot zover de eerst nog onbekende, die daarna in goed gedocumenteerde hoofdstukken stuk voor stuk de toen onmenselijke arbeidsverhoudingen in allerlei takken van idustrie beschreef, om zich dan aan het slot van zijn ge schrift opnieuw tot de jonge koningin te richten: „Er is althans één stem tot u gekomen, die u heeft ingelicht". Volkstribuun Die ene stem was de stem van Fer dinand Domela Nieuwenhuis en met de woorden die uit zijn inleiding tot „een vergeten hoofdstuk" werden aan gehaald, is de volkstribuun, wiens dood, nu alweer een halve eeuw gele den, thans wordt herdacht, volledig getypeerd. De bewogen zinnen, met hun beroep op de ware geest van een waar chris tendom verraden de predikant, maar die reeds twintig jaar vóór hij die zin-" nen neerschreef zijn ambt had neer gelegd. Hij was in die dagen de enige niet die zich daartoe gedwongen zag, niet alleen omdat allerlei nieuw maat schappelijk inzicht zich niet langer met de leer der kerk verdroeg, maar vooral ook omdat de maatschappelijke nood dier dagen om een andere aan pak vroeg dan die der vrome berus ting. De rhetorische stijl van het beroep op de jonge vorstin, zo kenmerkend voor het eind der eeuw, verried even eens de kanselredenaar die Domela Nieuwenhuis, óók als atheïstisch pro pagandist en óók als anarchistisch volksmenner, altijd zou blijven. De man, die met dit nog altijd in drukwekkende „vergéten hoofdstuk" nog eens de aandacht vestigde op zich zelf en (meer nog) op de zaak die hij voorstond, was toen al over de vijf tig, en men zou kunnen zeggen dat zijn wezenlijkste rol in de historie der Ne derlandse arbeidersbeweging op dat tijdstip reeds was uitgespeeld. Het was een uiterst belangrijke rol geweest: Domela Nieuwenhuis, de voortrekker, de profeet, was en blijft de grote fei telijke pionier van het socialistisch verzet in Nederland. Voortgekomen uit een milieu van welgestelde profesoren en predikanten, betoonde hij zich de typische geroepe ne en de lange tijd weergaloze rebel: nog altijd, ook na zijn ontwikkeling van orthodox tot modern gelovige en vervolgens van vrijdenker tot atheïst, de prediker van een ideaal. De stichter van het befaamde „Recht voor allen", een tijdlang zelfs dagblad, de leider van de in 1882 opgreichtê en nauw met de eerste internationale ver bonden söciael democratische bond, de persoonlijke vriend van Friedrich En gels, de man die de door een ander gepleegde majesteitsbelediging op zich nam en die daarvoor („Nieuwenhuis moet zakjes plakken!") de gevangenis was ingegaan, had in 1880 één jaar in de tweede kamer het district Schoter- land vertegenwoordigd. In de hem be- ledigend-yijandige omgeving van het parlement was Domela Nieuwenhuis geen „succes": constructieve actie lag hem niet, van politieke combinaties en compromissen afkerig en zich hoe langer hoe meer de anti-parlementair socialist tot anarchist zonder meer ont wikkelend, zag hij zich steeds verder uit het eerste gelid der opkomende ar beidersbeweging weggedrongen. Droom De S.D.A.P. van Troelstra, Vliegen en Schaper, in 1894 als reactie op Do meia's anti-parlementarisme gesticht, nam de leidende rol van Domeia's par tij over en daarmee was toen meteen een eind gekomen aan veel prille dro men, door hem aan zijn volgelingen voorgedroomd: de droom van een alles revolutionerende algemene werksta king, de droom van een absoluut „de wapens neer", de droom van de „grote dag" die eens komen zou. Domeia's „vrij-socialistische" bewe ging, met haar afkeer van die hang naar staatsslavernij heeft zich toen tot een secte ontwikkeld waarin de slin kende groep de oude dromen verder droomde. Troelstra .scheen gelijk te krijgen: de „geboren sectariër", „in zijn poli tieke aspiraties eerlijk", maar „in de keuze zijner middelen zonder ethiek" en zich bovendien kenmerkend door „een bedroevend kleine kennis van personen en zaken", bleek „voor partij leider volkomen ongeschikt". Dat was een wreed oordeel, waaraan Troelstra dan nog toevoegde dat Do mela persoonlijk wel een „fatsoenlijk man" mocht zijn, maar dan een die zich door „figuren van minder allooi", ja zelfs door „ongure types" omgaf. En daarmee tendeerde de begrijpelijke behoefte om zich van Domeia's poli tieke denkbeelden te distanciëren, toch wel iets te veel naar de boze onbillijk heid! Messias „Een man die zich als een nagemaak te Mesias gedroeg" zo heeft alweer Troelstra Domela Nieuwenhuis geken schetst. Bij de "profeet met de bekende Jezus-baard is echter van bepaald méér dan een „zich gedragen" en van „namaak" sprake geweest. Hij mocht zich dan, om de titel van zijn levens herinneringen te citeren, ontwikkeld hebben „van Christen tot anarchist", toch heeft het „zich broeder van Chris tus voelen" de grote rebel nooit ver laten, op wiens schrijftafel een copie stond van Thorwaldsens zegenende Christus, en bij wiens crematie won derlijk genoeg ook het „Agnes Dei" Lam Gods dat de zonden der wereld wegneemt gezongen werd. Een halve eeuw geleden stierf Do mela Nieuwenhuis. In 1919. In de roe rige nadagen van. het roerige 1918. Hij had toen, geïsoleerd, tot werken niet meer in staat, in zijn verarming door vrienden gesteund, feitelijk afgedaan. Maar toen zijn lijkstoet door Amster dam trok, gingen daarachter niet slechts die paar sectariërs, die de sec tariër waren trouw gebleven, maar on verwacht en ongedacht ook die tien en tienduizenden die hem „ontgroeid" heetten. Maar die zich ineens herin nerden wie voor hen het eerste woord gesproken had en de eerste oproep had gedaan. Schulze-Oldenburg eerste in Munster MUNSTER Het Westduitse koppel Schulze-Oldenburg is gisteravond win naar geworden van de zesdaagse van Munster- De Nederlandse combinatie De eindstand: 1- Sdhulze-Oldenburg (W.-Dld) 494 pnt.; op twee ronden: 2. Boelke-Peffgen (W.-Dld) 494; 3- Eugen- Fritz (Den./WW- -Did) 469; op drie ron den: 4. Rudolph-Junkermann (W.-Dld) 342; op zes ronden: 5. Louis Pfenninger- Roggendorf (Zwits./WriDld) 302; op 17 ronden: 6- Gombent-Streng (W.-Dld) 224. In tegenstelling tot wat men tegenwoordig over het algemeen denkt, is het onder zoek van de ruimte niet een voorrecht van enkele grote landen. Een tastbaar be wijs daarvan is het dezer dagen versche nen eerste na-oorlogse, Nederlandse stan daardwerk Sterrenkunde, dat het gehele gebied van de modeme astronomie be strijkt. De sterrenkundigen in een klein land als het onze mogen dan niet in staat zijn de ene kunstmaan na de andere met een raket de hemel in te sturen, zij blijken wel in staat, zoals vanouds, door hun wetenschappelijke bijdragen op astro nomisch gebied voortdurend de aandacht te trekken van astronomen over de ge hele aarde. En wanneer dan een veertiental beroem de Nederlandse sterrenkundigen ook nog de moeite heeft willen nemen, om in zo'n 380.000 woorden, (956 bladzijden), van de hedendaagse astronoinsche kennis een magistraal overzicht te geven, dat ook voor de geïnteresseerde leek toegankelijk is, dan wordt het je toch wel een beetje warm om je chauvinistische hart. Het boekwerk bestaat uit vier delen. Het eerste deel behandelt de waarnemings methoden: de plaatsbepaling (dr. J. J. Raimond jr., en dr. E. Raimond, die de bijdrage van zijn vader na diens over lijden heeft herzien), de lichtwaarnemers of optische telescopen (dr. G. van Herk), de antennes voor het opvangen van ra diostraling (dr. A. D. Fokker en ir. J. van Nieuwkoop), en het ruimte-onder- zoek (dr. W. de Graaff; bij televisie kijkend Nederland wel bekend) Het tweede deel betreft ons zonnestelsel: het planetenstelsel (porf. dr. M. G. J. Minnaert). en de zon (dr. M. Kuperus en dr. C. Zwaan). Het derde deel is geheel gewijd aan de sterren en is geschreven door prof. dr. G. B. van Albada. Het vierde deel bevat hoofdstukken over de sterrenstelsels, in het bijzonder ons melkwegstelsel (prof. dr. L. Plaut en drs. J. Rosenberg), de interstellaire materie (prof, dr. C. de Jager, de hoofdredacteur van het 'werk, eh dr. A. D. Fokker)de röntgen- en gamma-astronomie (prof. dr. C. de Jager), de kosmische straling (prof. dr. A .H. Wapstra). en de kosmologie (prof. dr. G. B. Albada). Het is ondoenlijk om in het bestek van een dagbladartikel een standaardwerk als Sterrenkunde op verantwoorde wijze te bespreken. Vandaar hierna slechts enkele losse notities over dit boek. De auteurs zijn zonder meer goed ge slaagd in hun opzet om tegelijk een na slagwerk en een leesboek te maken, dat bestemd is voor vak-astronomen, beoefe naren van andere takken van wetenschap, amateur-astronomen en voor iedere leek. die wil kennis nemen van de stormachtige ontwikkelingen in de astronomie (tot eind 1968). Een goed voorbeeld van hoe snel de in formatie over het heelal kan toenemen en daardoor verouderend werken zijn na tuurlijk bepaalde tekstgedeelten over de maan. Zo schrijft Minnaert, dat er op de maan geen erosie heeft plaats gehad, en dat er twijfel bestaat omtrent de aard van het maanoppervlak; sponsachtig gesteen te, poreuze gesteenten bedekt met 'n dun stoflaagje of donkere korrels samenge pakt tot een zeer onregelmatige massa. En wat leert de expeditie van Apollo II? De meeste rotsen zijn op plaatsen af gerond door erosie, zij het geen erosie door water; de meegebrachte maanbo- demmonsters bestaan uit kleine korrels, hangen nauwelijks samen en zijn niet samendrukbaar, waarmee overigens de resultaten van de Surveyors worden be- Een punt van kritiek betreft bijvoorbeeld nog de platen 5, 6, 7 en 8 in deel II. Deze maanfoto's zijn met elkaar verwisseld. Dc gedachtengang over buitenaards leven in ons zonnestelsel in ditzelfde deel is uiter mate gebrekkig. Wanneer men speculatief denkt over oorspronkelijke, lagere levens vormen op Mars (korstmossen e.d.), dient men dat in een tijdperk van beman de ruimtevaart in ieder geval uit te brei den tot mogelijk van buitenaf op Mars neergedaalde (hogere) levensvormen. Voorts zal de een 'n kleine hemelatlas met sterrenkaarten, verklarende overzich ten van in de astronomie gebruikte sym bolen en konstanten (IAU-systeem) of een uiteenzetting over de ruimtevaart- theorie missen. De ander zal zoeken naar meer informatie over de aardse tijdreke ning (kalenders e.d.). Uitstekende litera tuuropgaven wijzen echter deze „onte vredenen" de geschikte publikaties aan. waarin zij dit allemaal kunnen vinden. De tekst in Sterrenkunde wordt verdui delijkt met veel foto's, tabellen, schema's en tekeningen. Ieder deel is voorzien van een goed register; dat van het vierde deel heeft betrekking op de vier delen geza menlijk. Over duidelijkheid gesproken: alle bewondering voor de wijze waarop prof. dr. G. B. Albada (sterren en kos mologie) door middel van vergelijkingen zijn overwegend moeilijke, theoretische bijdragen dikwijls als bij toverslag ver teerbaar maakt. Verder moet nog de fraaie typografische verzorging door Wim J. Koster worden genoemd. Kortom, auteurs, uitgever en het subsidie verlenende Leids Kerkhovcn-Bosscba Fonds hebben gezamenlijk een grandioze prestatie geleverd. Hopelijk aal hun ge lanceerde papieren communicatie-satelliet een enorm succes worden! Prof. dr. C. de Jager. e.a. Sterrenkunde. Wetenschappelijke Uitgeverij N.V., Am sterdam. Prijs per vier delen compleet 59.—. Deel I 17.50; Deel II 14.50; Deel Dl 18.50; Deel IV 19.50. M1-' 'Ü.'.'l'-W Twee jaar voor luchtpiraten WEST-BERLIJN (RTR) Twee Oost- berlijners zijn gisteren tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld door een bij zondere Franse militaire rechtbank in West-Berlijn wegens het kapen van een Pools vliegtuig. Dit vliegtuig werd vori ge maand gedwongen naar West-Berlijn te vliegen. keus uit 9 modellen, 18 kleuren en 10 prijzen rrp im. leer W 8. A 'tl W*® lfcja, standaard W foAlKVIJ." \fit crystal 12.5° Weer gevechten tussen leger en vluchtelingen BEIROET (Reuter) Bij hevige ge vechten in een vluchtelingenkamp in hel zuiden van Libanon zijn gisteren zes Libanese militairen en negen Pa lestijnse commando's gewond geraakt. Een woordvoerder van het Libanese leger schreef het incident toe aan de actie van infiltranten die „de overeen komst van Cairo wilden saboteren", (deze overeenkomst maakte een einde aan de crisis van vorige maand in Li banon, toen Palestijnse commando's in hevige gevechten met Libanese mili tairen waren gewikkeld. Het overleg in de, Egyptische hoofdstad leidde tot een bestand tussen de strijdende partijen). De nieuwe gevechten begonnen gister ochtend in het kamp van Nabatiyeh, dat ongeveer tien kilometer van de Is raëlische grens ligt. Volgens de woord voerder vielen ongeveer honderd Pales tijnse commando's de militaire post van Nabatiya aan. VRAGEN OVER VERBODEN BIJEENKOMST DEN HAAG (ANP) De Tweede-Ka merleden drs. Wiebernga en drs. Voogd, resp. PSP en PvdA, hebben de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk ge vraagd of de berichten juist zijn dat dc waarnemend burgemeester van Gorin- chem een voorlichtingsavond met als on derwerp dienstweigeren heeft verboden. De waarnemend burgemeester zou daarbij gesteld hebben dat instellingen die een gemeentelijke subsidie krijgen, zich niet met politieke onderwerpen mo gen bezighouden en dat in gemeentelij ke gebouwen geen „geladen" politieke onderwerpen ter discussie gesteld mogen worden. „Indien de bijeenkomst is ver boden, is dit dan geschied op grond van art. 221 van de gemeentewet en acht de minister dit dan een juiste toepassing van het artikel", zo vragen deze Kamer leden. die er bij minister Beernink op aandringen de waarnemend burgemees ter de onjuistheir van zijn handelwijze onder het oog te brengen. R. 25 AMSTERDAM. TEL 232727 TELEFOON 34906 (t.o. De Gruyter) Bergmeubels 198.- tot 798.- Schrijfbureaus 109.- tot 398.- Gangspiegels 12.50-14.95 19.75-39.50 enz. Consols 24.50 39.50 - 67.50 Franse kapstokken 24.50 - 34.50 37.50 - 39.50 Kleinmeubelen in alle maten en prijzen 55.- t/m 198.- Haardbankjes 17.90-29.50 32.50 - 69.50 Relax fauteuils 279.- - 298.- 450.- enz. Borstelhangers 9.25 - 16.50 17.25-20.75 enz. Haardfauteuils 39.50 - 98.50 129.- enz. Kapstokken 24.50 - 29.50 142.50 Lectuurbakken 19.75 - 21.- 31.- - 47.90 Paraplubakken Tonnen 19.75 -22.50 29.50 - 39.75 enz. Rookstandaard 31.75-40.25 42.- - 44.25 38.75 - 58.50 T.V.-tafels 33.90 - 39.50 45.- - 59.50 79.50 - 99.- 105.- - 119.- in alle maten Toilettafels m. 3 d. spiegels 69.50 - 79.- 109.- - 139.- 198.- - 225.- Pouffes met naaibak 29.50 - 35.90 42.50 - 45.- 49.50 - 55.- 65.- enz. T.V.-fauteuils 109.- - 129.- 149.- - 169.- enz. Voet- schommels 29.50 24 MODELLEN Mini Set 3 d. 39.50 - 45.- 59.50 65.- - 149.50 t/m 298.- T.V.-meubels 55.- - 69.50 89.50 - 109.- Moderne schommel fauteuil skai 198.- iets aparts Passpiegels 14.90 19.50-24.95 Plantenbakken 29.50 - 39.50 69.50 - 79.50 enz. Marokkaanse pouffes echt leer 47.50 - 59.50 69.50 - 79.50 89.50 Tabourets v. d. toilettafel 15.90 - 29.50 45.- enz, enz., enz. Wij zijn ruim gesorteerd in: SLAAPKAMERS HUISKAMERS EETHOEKEN BANKSTELLEN SLAAPBANKSTELLEN BERGMEUBELEN DRESSOIRS KLEINMEUBELEN Kom en bezichtig onze toonzalen le en 2e ETAGE (650 m-) lAAT U DOOR ONS VAKKUNDIG VOORLICHTEN O Deelnemer Sint-Nicolaasprijsvraag

Leidse Courant | 1969 | | pagina 17