KWEEKSCHOOLREVOLTE IN BEVERWIJK Man blust woede op interieur raadhuis 3 dagen Twente f49.50— Rumoer rondSpion van Vlodrop Kostbare schilderijen vernield Verslag over moordpartij in Z.-Vietnam NS- Snippertrips Tien Dr. De Jong overweegt tweede deel boek te wijzigen Eerste Northrop F-5 toestellen staan op vliegbasis Twenthei Op topsnelheid een liter per seconde De condooms zijn al lang niet belangrijk meer Avondje uit? Avondretour! Enkele reis +één kwartje DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 KAATSHEUVEL Gistermorgen om ongeveer half elf heeft een man in de hal van het nieuwe Kaatsheuvelse ge meentehuis amok gemaakt en voor tien duizenden guldens schade aangericht. De 47-jarige uit Kaatsheuvel afkomstige man ging met een zware glazen asbak een aantal ramen en loketten te lijf bewerkte daarna nog een vijftiental stukken van een expositie van moderne schilderkunst, die deze week in de hal van het gemeentehuis door burgemees ter Van Erp samen met Domien van Gent werd geopend. Om ongeveer half elf vervoegde de man zich bij het loket van de afdeling Sociale Zaken en vroeg daar aan de lokettiste Ans Pheninckx om een voor schot op het geld dat hem krachtens de bijstandswet toekomt. Mejuffrouw Phe ninckx deed dat en bood hem het geld even later aan. Hij vond het echter niet Socioloog kinderbescherming Pleidooi voor wijziging van wetsartikel pornografie UTRECHT (ANP) Artikel 210 van het wetboek van strafrecht (het porno grafieartikel) kan worden gewijzigd. B.t. door uitsluitend strafbaar te stel len de openlijke tentoonstelling te en 't ongevraagd aanbieden van pornografisch materiaal. Deze mening verkondigde van ochtend drs. A. Schapenk, sociol. bij de kinderbescherming, in 'n voordracht In 't kader van 't studium generale van de rijksuniversiteit in Utrecht, dat gewijd is aan de veranderende seksualiteit in een veranderende samenleving. De acties van justitie zijn tot nu toe met name gericht geweest tegen het aan stotelijk zijn voor de eerbaarheid. Deze strafbaarstelling dateert uit 1911 en heeft als grondslagen: geen seksuele prikkeling, geen kwetsing van de eerbaarheid iq het openbaar en handhaving van de zedalijk- heidsnorm. De motivering van de pressie der cri- is met name gebaseerd op de on juiste veronderstelling dat de door het pornografische materiaal opgeroepen sek suele prikkeling moest ontaarden in een tijging vartsde'SBeksttfele crifnindlttdlt eri" 'n toeneming van de prostitutie. Drs. gchapenk meent ook, dat handhavving de zedelijkheidsnorm geentaak voor de overheid is en zeker niet via de toe passing van een onderdeel van het straf- ADVERTENTIE) Waar nog rust en ruimte is voor heerlijke tochten! Volledig verzorgd, inclusief hotel en reizen. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig V uitmetNS genoeg, wond zich op en riep: „Hou het zelf maar. Dit is veel te weinig!" Daarop riep mejuffrouw Pheninckx de hulp in van haar chef, die zei dat er niet meer gegeven kon worden. Hierna maakte de man de indruk volkomen rustig naar huis te gaan. Hij kwam echter terug naar het lo ket, greep daar de zware glazen as bak en begon daarmee op de ramen van het loket te slaan. Toen die bezweken waren, bewerkte hij nog een ander lo ket, ook verminkte hij met de asbak nog een vijftiental schilderijen van moderne kunstenaars. Nadat hij voorts twee an dere loketten had stukgeslagen, liep hij naar buiten, slingerde van daaruit de asbak door de grote ruit van de spreek kamer (koüten ongeveer 2.500 gulden) en liep weg. Tijdens de ongeveer vier vijf nuten durende v ernielzuchtige tocht dooi de grote hal greep geen van de ambte naren in. Later bleek, dat de man zich rechtstreeks naar de groepspost vai rijkspolitie had begeven en er zich zelf had aangegeven, nog voordat een tele foontje van het gemeentehuis het groeps- bureau bereikte! Hangende het onderzoek wordt de dachte nog in verzekerde bewaring ge houden. Pastoraal beraad Breda is voor opheffing van verplicht celibaat (Van verslaggeve CLEVELAND (AP) Het Amerikaan se dagblad ..Cleveland Plain Dealer" heeft een reeks foto's afgedrukt die ge maakt zouden z«n van het afslachten van Zuidvictnamese burgers tijdens een Amerikaanse militaire actie op 16 maart vorig jaar. De foto's, die gemaakt waren door de voormalige legerfotograaf Ronald Hae- berle uit Cleveland, gingen vergezeld van een verslag van een 28-jarige voormalige militair over de actie van zijn onder deel op die dag Haeberle, die deel uitmaakte van de Charlie-compagnie, eerste bataljon, 20ste infanterleregiment. 11de lichte infanterie brigade, zei dal zijn onderdeel die dag het gehucht Mv-Lai was binnengetrok ken. Hij had met eigen ogen gezien, dat Amerikaanse militairen daar mannen, vrouwen an kinderen hadden doodge schoten. De „Cleveland Plain Dealer" voegde daaaan toe dat mede op getuigenis van Haeberle de 26-jarige luitenant William Calley van moord en de 29-jarige ser geant David Mitchell van poging tot moord zijn beschuldigd- Calley was in zijn diensttijd in Vietnam pelotons commandant in de 11de infantebrigade- Kwestie W.-lrian afgesloten NEW YORK (ANP) Met 84 stern en voor. geen tegen en 30 onthoudin- n is gisteren in de algemene verga dering van de VN een resolutie aange- •n waarbij een einde is gekomen het debat over West-Irian en waarbij het rapport van secretaris-ge neraal Thants speciale afgevaardigde Ortiz Sanz voor kennisgeving werd aan genomen. Zo werd op verrassende wijze het de bat besloten, waarin Afrikaanse landen hadden geprobeerd de Papoea's in 1975 i nieuwe kans te geven. De poging i Ghana en enkele andere Afrikaan- landen mislukte omdat de Aziatische landen zich als één blok achter Indo nesië hadden geschaard en de Algeme ne Vergadering in het algemeen een ein- an de zaak wilde maken. De amen dementen, door Ghana ingediend, wer den verworpen met 15 stemmen voor, 60 tegen en 39 onthoudingen. Johan Pinkse, de dirigent van de Amsterdamse Politiekapel wordt vol gende maand 65 en zal dan zijn func tie neerleggen. Op donderdag 18 december zal hij in de Amsterdamse RAI voor de laatste maal de kapel dirigeren. BREDA Het diocesaan pastoraaal beraad van Breda, beleidsadviserend or gaan van dit bisdom, heeft zich gisteren tijdens zijn vergadering in Breda in meerderheid uilgesproken voor opherfing van de celibaatsverplichting voor pries ters en voor openstelling van het pries terambt ook voor gehuwden en ook voor vrouwen. Bisschop H. Ernst noemde deze uitspraken aan het einde van de verga dering belangrijk voor de vorming van mening en mentaliteit op dit gebied. Hij zei zelf graag zijn medewerking te zullen geven aan de bevordering van dat proces van mentaliteitsvorming, maar voegde eraan toe: „U weet waar voor mij de grens ligt" Daarmee doelde hij op een uitspraak, eerder in deze vergadering ge daan, dat hij beleidsbeslissingen over deze zaken alleen maar wil nemen in overleg met de andere bisschoppen. „Als u zoudt willen, dat ik mij apart opstel, dan moet u zeggen, dat ik daartoe bereid ben", verklaarde hij. De uitspraken van het diocesaan pastoraal beraad zoals hier boven genoemd, kwamen voor een be langrijk deel voort uit aanbevelingen, die waren gedaan door theologiestudenten van het bisdom Breda, naar aanleiding van een stuk over het ambt, dat ter ver gadering behandeld werd. Raad midden- en kleinbedrijf vraagt handhaving oude regeling bedrijfs beëindiging DEN HAAG (ANP) I)e raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft gisteren in zijn openbare vergadering in Den Haag besloten in een brief aan staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) te vragen de oude regeling voor bedrijfsbeëindiging voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf te laten voortduren tot 1 januari 1971. Als het overleg van de staatssecretaris met het bestuur van de stichting ontwik- kelings- en saneringsfonds en met de be trokken organisaties voor genoemde da tum kan zijn voltooid, zal de nieuwe regeling ook eerder kunnen ingaan, zo zal de raad in zijn brief aan de staatssecre taris voorstellen. (ADVERTENTIE) Dagje hier, d Kiest u maar Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. -v voordelig uitmetNS (Van onze correspondent SUSTEREN Prof. dr. L. de Jong, auteur van het in op dracht van de regering ge schreven boek „Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog", is genegen een correctie in het tweede deel aan te brengen omtrent „de spion van Vlodrop". Dit naar aanleiding van een ingezonden brief van de heer J. Orta uit Susteren, in de Nieuwe Lim burger. waarin hü zegt niets met deze spionageaffah-e te maken te hebben. Prof. De Jong schrijft in het boek: „een zekere Orta uit het opleidingskamp „Sport en spel" In Arsbeck had de grens over schreden om nadere gegevens te verzamelen over de spoor brug of verkeersbrug te Roer mond. De man was evenwel gegrepen en onder verden king van spionage opgesloten in de marechausseekazerne te Vlodrop". De heer Orta schreef in een ingezonden brief echter per tinent niets af te weten van hetgeen zich in Vlodrop heeft afgespeeld. „Ik ben inderdaad in een opleiding geweest ln dat kamp. Men had mij verteld dat ik daar een opleiding zou krijgen tot politieman. Die functie zou ik dan in het be zette Nederland gaan vervul len. Destijds ging ik daarop in. omdat ik werkeloos was. Na een maand had ik door dal het hier om spionage ging. Ik vroeg toen verlof om naar huls te gaan, omdat ik geen zin had daaraan mee te werken. Ik kreeg dat verlof. Onderweg ontmoette ik een bekend» Duitser, waar ik een praatje mee maakte en die met ml] verder reed. Even later werden we gecontroleerd. Alles was ln orde. maar plotseling werden we ingehaald door een mili taire wagen. Wij werden ge arresteerd en overgebracht naar Roermond. Van toen af heb ik niets meer gehoord van die Duitser. Mij hebben ze ver hoord en weer vrij gelaten. De dag daarna echter kwamen ze me weer ophalen en ik werd weer vastgezet. Dat was or» 8 mei. 10 mei brak de oorlog uit en werd ik bevrijd door d» Duitsers", zo beschreef de heer Orta zijn versie op het geval Vlodrop. Zoals bekend, werd de man die in Vlodrop vast zat, via een lift door de Duitse abwehr utt de gevangenis bevrijd. Een tweede ingezonden brief in De Nieuwe Limburger, afkomstig van een-marechaussee wacht meester Van Kooten in Vlodrop gelegerd in de dagen voordat de oorlog uitbrak, beschuldigde de heer Orta van het feit, dat hij indertijd tussen zijn eerste en tweede arrestaties destijds, de Duitsers gewaarschuwd moet hebben. Overigens gaf deze wachtmeester in zijn in gezonden brief wel toe, dat de hper Orta niet dezelfde is als de man die door dr. De Jong de „spion van Vlodrop" werd genoemd en in Vlodrop ge vangen gezeten heeft. De heer Orta heeft inmiddels de heer De Jong geschreven, dat hij het met zijn beschul digingen niet eens is. De schrij ver zei toen bereid te zijn in een volgende druk van zijn boek een correctie over dit geval aan te brengen. Op de vraag aan dr. L. de Jong zelf, hoe hij aan de gegevens omtrent het „geval Orta" komt, ant woordde hij: „Die heb ik uit de stukken van de processen van de procureur-fiscaal van Düsseldorf gehaald. Daarin werd het vermoeden uit gesproken, dat de heer Orta de spion van Vlodrop moest zijn. Ik ken de man niet. Bovendien dacht ik dat het een Duitser was. Ik had geen Flauw idee, dat die man in Holland woonde. Momenteel i6 de heer De Jong bezig aan een studie omtrent deze zaak. Hij zei toe, dat indien hij zich ver gist mocht hebben, hij gaarne bereid is zijn fout te herstellen. i Northrop F-5-toestellen t i ons land zijn gearriveerd, hier ergens bov (Van onze correspondent) BEVERWIJK In een sociëteitsgebouw, v dc wanden zijn bedekt met fantasierijk beschil derde striphelden, is Nederlands eerste werkelijk „kritiese akademie" gevestigd. In deze soos, die de prozaïsche naam ABC draagt, aan de Bevcrvyükcr Alkmaarse straatweg, volgt vanaf maandagmiddag een aantal studenten, dat inmiddels volgens eigen tellingen is uitgegroeid tot ruim 250, college. De kritiese of noodakademie is het alternatief dat de studenten zich stellen voor de hogere pedagogische school, die zij uit protest hebben verlaten, na de inmiddels geheel op de achtergrond geschoven con doomkwestie- De oorzaak tot het vormen van de nieuwe school, die uiteraard geen enkele rechts geldigheid bezit, ligt veel dieper, aldus de leerlin gen. Het is een zaak van verschil in mentaliteit, het onvoldoende begrip tussen studenten en docen ten. En daar worstelt Beverwijk nu al jaren niee. beweren zij. ABC ls niet de enige ruimte in de stad, 1 protesterende studenten, die aldus directeur dr. J. P. Gribling nog steeds een minderheid van het totaal vormen, hun toevlucht hebben genomen. In de sociëteiten „De Slof" en „Het groene huis" zit men eveneens in tot de laatste plaats bezette klei- zaaltjes, waar de rook te snijden en de sfeer verhit is. Het lesgeven maakt slechts een gering onderdeel uit van het noodrooster. De dagen wor den in hoofdzaak gevuld met discussies over onder wijsvernieuwing, met de vertoning van films van het Maagdenhuysproces en studentenprotesten en uiteenzettingen over de te verwachten acties. In de ABC-sociëteit, het centrale punt van alle activiteiten, waren gistermiddag (woensdag) op nieuw de stakers bijeen voor een vergadering. De bijeenkomst toonde enige gelijkenis met een na tionale geldinzameling van Mies Bouman: ohao- „Adhesie van AS VA Shalom, NVSH en bakkerij Winkel" Solidair „De studenten en docenten van de hogere pedago gische school in Amersfoort en Amsterdam hebben zich solidair verklaard met onze acties", deelt Jan Dobber van achter de microfoon in de discobar mee aan de massa, die onmiddellijk reageert met een applaus- „Timmerman A. uit Beverwijk staat ook aan onze zijde en is zelfs bereid gratis school borden te leveren". Opnieuw een applaus als dank voor dit sympathieke gebaar. „Van Kilsdonk en Huub Oosterhuis hebben een brief van afkeuring gezonden aan directeur Gribling". Dobber steekt een afschrift van het schrijven triomfantelijk in de lucht. Alweer applaus. „Verder hebben we soli dariteitsverklaringen ontvangen van de Socialisti sche Jeugd, de ASVA, de katholieke theologische hogeschool in Tilburg, Shalom, het weekblad Aio- ha, de NVSH en bakkerij Winkel in Beverwijk- De handen gaan wederom op elkaar. De aanwezigen worden gemaand stil te zijn- Vla de radio klinkt de mededeling, dat de condoom kwestie in Beverwijk is uitgegroeid tot een natio nale zaak. De VARA-zendt in het programma „Din gen van de dag" een gesprek uit met de actie leider en de met de studenten sympathiserende leider Wim Sprenger. „Als het moet, kunnen we het wel twee maanden volhouden", is deg edurfde verklaring van Dobber tegenover de interviewer. „Toch menen we dat het volgende week wel zal zijn afgelopen", is zijn meer acceptabel commen taar, na afloop van de vergadering, als de kop groep zich rond de bar heeft verzameld. De vergadering krijgt een aantrekkelijk tintje, om- dut docent Schalks als „spion" van de schoollei ding in debat treedt met zijn collega Sprenger. „Ik ben voor vernieuwing", stelt de heer Schalks legenover de paar honderd demonstranten, „maar dat moet gebeuren met de bestaande mogelijk heden, binnen de ruimten waarover we nu be schikken". Hij zegt echter wel volstrekt eerlijk te spreken, als hij verklaart, op de geringe besluit- kracht van de directeur. „Hoewel ik deze als een zeer integer man ken". Mentaliteit Docent Sprenger. die zoals uit de reacties blijkt, door de studenten op handen wordt gedragen, meent dat het mentaliteitsverschil daarentegen on- overkoomDaar is. „De kwestie die nu speelt, heeft betrekking op een zaak, waarbij sprake is van een verschil aan normbesef. De jongeren denken nu eenmaal anders over sex als ouderen- Maar moet daarom de jeugd betalen voor de fouten, die de ouderen maken De reactie van Schalks hierop Is niet te verstaan. Een donderend applaus overstemd zijn woorden- „Maar wij moeten oppassen met wat wij toestaan en verbieden", zegt Schalks, terwijl hij zich weer verstaanbaar kan maken- „De akademie bestaat dankzij de confessie". Boe-geroep inplaats van bij val. „Wij hadden echter veel kunnen bereiken, als dat met geduld was gebeurd. Jullie hebben een schok teweeg gebracht, die men algemeen maar moeilijk kan verwerken", „We hebben genoeg gedaan, maar met deze direc tie valt eenvoudig niets te beginnen antwoordt Sprenger fel. De vergadering verloopt verder ln een gepaste wanorde. Vreugde bestaat er over de hondtekenin- genactie, die op de „echte" .school onder de leer lingen wordt gehouden. Daaruit zou blijken, dat een groot aantal van hen achter de protesterenden staat, maar zoals actieleider Jan Dobber ver klaart onder meer door de ouders ertoe wordt gedwongen de school te blijven bezoeken. Er doen overigens vreemde geruchten de ronde op de aca demie. Het instituut, zou enkele dagen worden ge sloten, waarna iedereen weer in de gelegenheid zou zijn zich opnieuw in te laten schrijven- De heer Sprenger zou op staande voet zijn ontslagen. „Of ficieel maakt hij nog deel uit van het corps", zegt dr Gribling. „Welke stappen tegen hem worden ondernomen is mij nog niet bekend". De vicaris van de bisschop van Haarlem, mgr. Stieger, zal een gesprek hebben met een der met de demonstranten sympathiserende ouders, aldus leden van het actiecomité. „Als het waar is, dan ls het een vreemde gang van zaken", aldus dr. Gribling. „Mij is over een onderzoek, dat de vica ris zou willen instellen niets meegedeeld". Mgr. Stieger zelf was voor commentaar onbereikbaar. Voorlopig loze geruchten dus. Maar eén ding staat volgens het actiecomité wel vast: het aantal demonstranten en stakende leer lingen stijgt met de dag. Meer dan de helft van de ruim 380 studenten zau echter de noodakademie voor de progressieve opleiding van kritisch den kende mensen staan- „Dat was misschien dinsdag het geval", besluit de directeur. „Toen waren 120 leerlingen in de les- Gisteren is deze hoeveelheid alweer gestegen tot 200. Waarschijnlijk betekent het einde van de week ook al het einde van de acties", sprak hij hoopvol. (Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE De eerste vier van de in totaal 105 (75 NF-5a eenzitters en 30 NF-5b tweezitters) door de Kon. Luchtmacht bestelde Northrop F-5- vliegtuigen staan op de vliegbasis Twente. Overgevlogen van Canada naar g Nederland door Nederlandse piloten. Be gin volgend jaar zal de tweede serie van toestellen van dit type naar ons land komen, terwijl de laatste Nor- throps eind 1971 hier moeten zijn. De jongste telg van de luchtmachtvloot dient ter vervanging van de verouderde F-84f Thunderstreaks op dc vliegbasis Eindhoven en de T-33 lesvliegtuigen van de vliegopleiding op Twente. Op de bases Volkel en Leeuwarden blijven de F-104 Starfighters gestationeerd. De voor ons land bestemde Northrops zijn en worden naar Nederlandse eisen gebouwd bij de Canadese vliegtuigin dustrie Canadair te Montreal. Deze vliegtuigfabriek bouwt eveneens 115 Nor throps NF-5's voor de Canadese lucht macht. Eén van de Nederlandse eisen is onder meer in verband met onze vogelrijkdom een versterkte cockpit- voorruit, die bovendien is uitgerust met een speciaal ijsbestrijdingssysteem. Canadair verwierf de licentierechten van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Northrop, waar het basisontwerp van de F-5 Freedomfighter is ontwikkeld. De F-5 is het eerste militaire toestel, dat ooit in Canada werd vervaardigd voor de luchtmacht. Het in Canada laten bouwen van dit toestel bleek echter aan merkelijk goedkoper. Toch is er al met al nog een bedrag van 601 miljoen gulden mee gemoeid. Een groot deel van dat bedrag vloeit overigens terug naar ons land in de vorm van een aan tal tegenorders, die de Canadezen in ons land plaatsten. Bij de vervaardiging van het toestel zijn ook verschillende Nederlandse industrieën betrokken. Zo worden onder meer onderdelen geleverd door Hollandse Signaal, Philips, Avio- diepen en Fokker. Kosten De Northrops kosten per stuk onge veer 3,6 miljoen gulden. De 105 toestel len kosten gezamenlijk rond de 350 mil- jone. Het overblijvende deel van de 601 miljoen gulden is bestemd voor reserve onderdelen, gronduitrusting, technische apparatuur, extra-motoren, gereedschap pen en 70 miljoen aan invoerrechten. De F-5 is overigens wel een brand- stofverzwelger: op topsnelheid verbruikt hij meer dan 1 liter per seconde, waar mee hij een afstand aflegt van 500 me ter. Het toestel heeft een vliegbereik van 2800 km. Een gunstige eigenschap is de mogelijkheid op te stijgen van een geïmproviseerde startbaan van 600 1600 meter. (ADVERTENTIE) Voordelig reizen na 6 uur 'b avonds. (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.) x-v 'V voordelig ver UitmetNS BRUSSEL Gastarbeiders in staking BRUSSEL Tijdens een wilde sta king, gisteren in Brussel, zijn ongeveer tachtig gastarbeiders door een detache ment met traangas bewapende rijkswach ters aangehouden. Zij werden na enkele uren weliswaar weer vrijgelaten, maar twintig van hen werden uit hun betrek king ontslagen. De gastarbeiders, van zeventien ver schillende nationaliteiten, waren in sta king gegaan om te protesteren tegen ont slag van een van hun collega's. De sta king brak uit in het Belgische monta gebedrijf van Citroen in Vorst, een voor stad van Brussel Een van de gastarbeiders, een Ita liaan, was enkele dagen geleden ontsla gen, omdat hij geweigerd had een ande re plaats aan de montageband in te ne men. Toen hij gistermorgen zijn persoon lijke bezittingen kwam halen, legden alle gastarbeiders het werk neer: zij protes teerden tegen het ontslag en tegen het feit dat er in de ondernemingsraad al leen Belgische vakbondvertegenwoordi- gers zetelen. De directie van de fabriek riep er on middellijk d-» rijksveldwacht bij, die de fabriek deed ontruimen, en tachtig per sonen aanhield. Twintig arbeiders die daarna nog niet terug aan het werk wil den, werden ontslagen. Deze reactie wordt verklaard door de angst bij de Belgische werkgevers voor „communistische opruiers" die bij de gastarbeiders actief zouden zijn. Belgi sche vakbonden lieten gisteren slechte een zwak protest horen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7