„Hooibergbranden komen niet zoveel meer voor; dat is wel een strop voor ons General mastto Mast Lij pje bover ;t houdt water Samenwerking districten C. W.Heijl bluste met veel vuur veertig jaar de branden Zuster verlaat Felicissima Bernadette Leidse agenda Derectie klaagt haar nood Natuurwetenschappen veel te kran behuisd f 400 boete wegens dood door schuld Raad van Arbeid in goud Belg gestraft BIOSCOPEN DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 i (Van één onzer redacteuren) WARMOND Een brand is altijd zoveel mooier dan een oefening. Omdat er een paar weken niets was voorgevallen hebben we, om »u eens een goede oefening te kouden, eens een geintje uitge haald. We zorgden zelf voor een brand. We namen een oud huis uit 1600 en staken een tafel, die midden in de kamer stond in brand. Uiteraard ging alles met toestemming van de eigenaar. Nou moet ik eerlijk zeggen dat het wat uit de hand is gelopen. De muren waren allemaal betin- geld. Nou en dat wil wel branden. In een mum van tijd stond het huis in lichterlaaie. De anderen zaten allemaal klaar. Die waren ook direct ter plaatse toen ik ze alarmeerde. De buurman had Het intussen niet meer. Hij gilde het uit. Achteraf kreeg hij een nieuw huis. Anders had hij het misschien nooit gekregen. De „pyromaan," die zich dit warme tafereeltje als de mooiste brand uit zijn carrière by de vrijwillige brand weer van Warmond weer voor zijn geest ziet oplaaien is de 62-jarige C. W. Heyl. Iedere brand schynt weer een lustobject voor hem te zyn. Het fasci neert. hem. Niet uit oogpunt van sa disme. Nee, verantwoordelijkheidsge voel bezit hy genoeg. Eerder is het de sensatie van de vlammen, die voor hem steeds weer een nieuwe uitdaging be tekenen. De strijd met het vuur, die hij zelfs wel eens in jaquet te lijf ging: „Ik kwam ne: van een begrafenis toen ik een jon gen het gordijn zag aansteken. Zonder me te bedenken vloog ik er op af." Zo:ets geeft hem voldoening. Tegelij kertijd is het een hobby - „de brand weer kost een hoop geld. Je moet niet verwachten dat je er iets aan verdient" - die hij veertig jaar geleden nog met de handspuit beoefende. Daarna is de mitorspuit (de trekker) gekomen en vervolgens de auto, die maandagavond do>r een nieuwe, zeventigduizend gui de? kostende „Commer" vervangen zai worden. All commandant (sinds 12 jaar) zal de heer Heyl hem afleveren. Misschien is het zijn laatste daad. Hij mag na melijk niet meer bij de brand zijn. De op.vinding zou voor de vlammenbe- strijder, die hoge bloeddruk heeft te gn>ot zijn: „Ouden van dagen hebben ze niet meer nodig. Je moet vlug zijn", zo veroordeelt hij zich zelf. Zijn liefde voor zijn hobby, die hij als nevenbe- ro«p ia gaan beschouwen (tot voor tw?e jaar exporteerde de heer Heyl bUemen) is er nauwelijks door aan getast. Jeugdbrandweer Solidariteitsgevoel lijkt op het tweede plin te komen als hij zegt: „\roeger was het veel gemoedelijker. ■Ie had veel meer werk. Op een dag miesten we vier hooibergen blussen. Teen kon je ook nog eens een borreltje nonen. Dat mag niet meer. Hooiberg- bruiden komen niet zo vaak meer voor. Tegenwoordig heb je de ventila toren. Die blazen ze koud. Dat is een strop voor ons. We hebben het op een zendag gehad dat een hooiberg in blind stond. De boer had vier kruikjes •uwe klare in huis. Die gaf-ie aan de laren. De hooiberg bleef staan, maar «lf ouwe klare was op. Iedereen had wd een paar slokkies genomen. Na aloop stuurden we twee man weg om e*n kruikje et halen. Ze kwamen zat t«rug, juist toen de burgemeester ook ra kwam dagen. Omdat ze 's nachts di wacht moesten houden verstopten »e ze maar onder het hooi." J*ls ware ter verschuldiging voegt lij er aan toe: „Wij hebben meer dat gemoedelijke. Niet dat strakke. Oefe- ringsavonden worden meestal ln een »ciëteitssfeer gehouden." De ernst vordt echter niet uit het oog verloren. als de bel rinkelt verlaten 20 vrijwi- Igers spoorslags hun werk, zoals bij le grote brand, die Sikkens enige tijd :eleden dreigde weg te vagen. Om 45 uur meldde ook Warmond zich. Nadat 's middags om 2 uur reeds het „brand meester" over het nog razende vuur had geklonken, bleef men tot 2 uur 's nachts ln touw voor het nablus- singswerk. „Als we weer mensen aan nemen moeten het wel knapen zijn die in Warmond werken. Neem nu zo'n brand ln Sassenheim. Breekt er Intus sen brand uit in'Warmond, dan ben je nergens." Warmond is echter te klein om beroepsmensen aan te stellen. Het jaarsalris van één persoon zou al gauw 20.000.- belopen. En dat is voor een plaatsje mee 4200 inwoners wel wat al te gortig. Warmond is daarom voornamelijk aangewezen op Leiden. Het ziet er zelfs naar uit dat binnen afzienbare tyd het voorstel de distric ten Lelden, Leiderdorp en de Duin streek samen te voegen tot één ver eniging. Gistermorgen zyn de burge meesters en commandanten van 28 gemeenten op het Leidse stadhuis bij eengekomen om over de nieuwe con stellatie van gedachten te wisselen. Allen toonden zich voorstanders van een nieuwe structuur. In Warmond leven tevens ook plannen om tot de oprichting van een jeugd brandweer te komen. Niet om assis tentie te verlenen aan de routiniers, als wel om jongeren vertrouwd te maken met het brandweerwezen en hen na verloop van tijd aan het korps toe te voegen. Maandagvond a.s. om acht uur zullen de leden van de War- mondse vrijwillige brandweer ln 't Trefpunt afscheid nemen van hun commandant. J. P. A. PREENEN JACHT OP STROPERS Proces-verbaal wegens illegaal bezit vuurwapens HOOGMADE/LEIDERDORP De toe nemende stroperij en meestal daarmede gepaard gaand illegaal wapenbezit heb ben ertoe geleid, dat woensdag grootscheepse actie is uitgevoerd door de groep Leiderdorp van de Rijkspolitie samen met de Rijkspolitie te water en een speurhondgeleider. In de omgeving van Leiderdorp en Hoogmade werd een woning en andere gebouwen van een zekere L. grondig onderzocht met het gevolg, dat een jachtgeweer, een grote partij munitie en kijker van een soort en model gebrui kelijk in de stroperswereld voor mon tage op een geweer werden gevonden. Tegen L. werd procesverbaal opge maakt. Vorige week werden twee stro pers betrapt in Voorschoten en in de Katwijkse duinen. Machtsverhoudingen Jongerenmis in Hartebrugkerk LEIDEN Zaterdagavond zal de Jon gerenmis Leiden weer een jongerenmis in de Hartebrug verzorgen. Deze 67ste jongerenmis wordt verzorgd door de tekstgroep van Arnaux Koppers en heeft het thema „Machtsverhoudingen" als on derwerp. De celebrant van deze mis is reotor Van der Boog van het St. Elisa- beth-ziekenhuis. De muzikale omlijsting zal weer door onze eigen groep verzorgd worden. De mis van 29 november zal niet in de Hartebrugkerk, maar in de Lau- rentiuskerk aan de Leidseweg te Voor schoten verzorgd worden. Ook het aan- vangstijdstip is veranderd op 29 novem ber. De mis begint dan om zeven uur en niet om half acht. Gladioknprijzen iets dalend LISSE Bij de Coöp. Bloembollenvel- lingver. H.B.G. te Lisse is de aanvoer van gladiolen thans groot, maar ze worden praktisch allen verkocht. Wel valt er een lichte daling in het prijspeil te constateren. De gemiddelde prijs van de maat 14/op bedraagt 2.62, voor de kleinere maten ligt dit nog iets lager. Alleen de veel gevraagde soorten weten zich op prijs te hand haven. De eerste hyacinten, Anne Marie, zijn de afgelopen maandag bfl de H.B.G. aangevoerd. De kwaliteit was bijzonder goed. De aanvoer van narcissen is af gelopen, maar zal eind deze week weer beginnen en naar verwacht wordt aan zienlijk beter van kwaliteit zijn. Chry santen doen het op het ogenblik buiten gewoon goed. De aanvoer is aanzienlijk verbeterd en de belangstelling van ko perszijde vrij goed te noemen, wat re sulteert in goede prijzen, mits de kwa liteit er natuurlijk tiaar is en daar man keert soms toch wel iets aan. LISSE De Orgelkring Bollen streek heeft voor morgenavond 8 uur in Rehoboth te Lisse een avond belegd, waar Koos Schippers dia's zal vertonen over organisten en orgels. ÏS/TAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer J. W. Fabius (Aerden- hout); voor het semi-artsex. mej. W. H. Goudswaard (Dordrecht), de hr. M. P. E. Arnoldus (Heemstede), H. J. V. Kol stee (Overveen). Ch. J. L. M. Meijer (Leiden) en D. Sewing (Leiden). Voor het artsex. de heer I. K. P. Baren- dregt Wassenaar)G. W. Kastelein (Leiden), W. J. Rietveld (Koudekerk a. d. Rijn) en W. J. Terpstra (Leiden). Boskoop goede kans tegen Philidor V LEIDEN In de competitie van de Leidse Schaakbond heeft zich weer het een en ander afgespeeld. Vooral de twee de klasse B is goed aan zijn trekken ge komen. Philidor V speelde tegen het eer ste tiental van Boskoop. Voorlopig staat de stand gelijk: S'/jS'/i, maar Boskoop zal vermoedelijk nog twee punten in de wacht slepen tegen Philidor één punt. De andere wedstrijden in deze klasse werden meteen beslist. Zo boekte Lei- then II een 7%2% zege tegen Alphen II. Hetzelfde presteerde Katwijk II te gen het tweede team van Bodegraven. De strijd in deze klasse is nog volledig open. Hoewel er twee tientallen zijn die in de twee door hen gespeelde matches grote verliezen leden, hebben de overige tientallen elk nog maar één (ruime) overwinning behaald en het is daardoor niet mogelijk nu al te zeggen wie uit eindelijk het beste uit de bus zal komen. In de derde klasse (A) versloeg Noord- wijk II het bezoekende team van de Zwarte Pion met 6>i3%. De uitslag van de strijd tussen Voorschoten Hl en Leithen IV is nog erg onzeker. De voor lopige uitslag Is 5-3 ln het voordeel van Voorschoten, maar in de te arbitreren, resterende partijen claimt Leithen twee winstpunten. Ook hier in deze klasse is nog van alles mogelijk. De ploegen gaan gelijk op. Wordt er een wedstrijd ge wonnen, dan is het puntenverschil mini maal. De tijd zal leren welke ploeg uit eindelijk de promotie ambieert. Reed heeft 'n 6-4 overwinning behaald op Alphen 4 in de klasse III B. OEGSTGEEST „Artiestonpalet" komt zondagmiddag 23 november, aan vang 3 uur, weer in psychiatrische in richting Endegeest. Ditmaal zullen op treden: De Rapido's met gezellige Ne derlandse liedjes, The Allbrings met hun accordeons, zangduo The Riwi's (eerste grammofoonplaat „Het is m'n hart") en het mondorgeltrio De Vineta'a. Fro- duktlei Victor Cons el man. en dikwijls ook niet eenvoudig. Vooral in de tijd dat het kleuteronderwijs nog niet werd gesubsidieerd zal het een groot probleem zijn geweest om met de wei nige middelen, welke ter beschikking stonden, toch de belangen van het kleu teronderwijs goed te behartigen De receptie wordt gehouden op vrijdag 28 november van 4 tot 6 uur in de aula van de lagere school, of op de bijeen komst, welke plaats vindt op zondag 30 november na de hoogmis ln het pa rochiehuls. KATWIJK Vrijdag 28 november zal het de laatste dag zjjn dat mej. A. M. Wijsbroek als „Zuster Felicissima" ver bonden is aan de r.k. kleuterschool St.-Bernadette te Katwijk aan den Rijn. In verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd sluit, zij dan een periode af van in totaal bijna 40 jaar als kleuterleidster, waarvan 81 jaar te Kat wijk. Tevens is Zuster Felicissima de laatste religieuze welke nu de school gaat ver laten. Bij de aanvang van dit schooljaar n al twee zusters overgeplaatst Limburg en vervangen door leken- leidsters. Zodoende zal de kleuterschool vanaf 1 december door een geheel ver nieuwd team worden geleid. Bij dit afscheid is er op de eerste plaats gelegenheid om Zuster Felicissima te danken voor al haar aktiviteiten welke zij gedurende deze lange tijd aan de kleuterschool heeft gegeven. Velen zul len weten dat dit niet gering is geweest DONDERDAG 20 NOVEMBER R.K. EHBO: onderlonge wedstrijden Den Haag-Leiden, Peerke Donders, aanvang 8 uur n.m. in het Elisabeth- Ziekenhuls. Mensa, Levendaal 14: Expogé, 20.00 n. Geb. Staalwljk: Vergadering DËV, 8 u, LTS-Haagweg: VOLA-vergadering, 8 G. Doesburg kampioen in competitie HSV LEIDEN In Badhoevedorp hield HSV de zesde en laatste wedstrijd van de on derlinge competitie. De vangst was slecht. De uitslag was: 1 A. Doesburg 1085 gram (11 stuks) gr. voorn; 2 G. Doesburg 955 (12), 3 H. Montanus 825, (9) gr. blei), 4 H. Laterveer 550 (7), 5 Nieuwenburg sr. 370 (5), 6 I. Arnol dus I 370 (3), 7 C. Arnoldus jr. 250 (2), 8 F. Meyers 210 (2), 10 K. Laterveer 125 gram (2 st.). EINDUITSLAG: 1 G. Doesburg (kam pioen) 9672 gram (122 stuks), 2 K. La terveer 9482 (104), 4 L. Döll 4070 (30), 5 Laterveer sr. 4069 (55), 6 C. Arnoldus jr. 4007 (43), 7 J. v.d. Linden 3859 (38) 8 I. Arnoldus I 3785 (35), 9 B. Later veer 3484 (37, 10 H. Montanus 2849 gr. (37 stuks). At - :j (van een onzer verslaggevers) LEIDEN Eén geruststelling voor de 5 bezitters van een zeilboot met een aluminium mast: als de boot omslaat hoeft men niet meer bang te zijn dat :j de mast in de modder vast komt te :j zitten en men de kans loopt dat de i mast knapt. De firma H. R. Troost j: uit Leiden, onder andere fabrikante jj van de uit polyester vervaardigde Volksboot, heeft een „reddingsvest" ontworpen voor aluminium zellboot- j: masten, dat als General Mast Lift ln de handel zal worden gebracht. Het is een eenvoudig, doch doeltref- fend systeem om het topje van de mast ;i boven water te houden en de boot in j een minimum van tijd weer overeind te zetten. Zoals iedere zeiler weet, lopen aluminium masten van polyes- ter zeilboten na het omslaan snel vol, zakken onder water en gaan zoals de vakman zegt „te lood staan." De boot komt dan met de kiel naar boven te liggen, met alle nare gevolgen van dien. De General Mast Life voorkomt deze situatie. Het hele geval bestaat uit een zeer compact opgerold luchtkus sen, dat verbonden is met een gas patroon, gevat in een plastic houder. Het geheel wordt door een eenvoudige handeling aan de top van de mast be vestigd, waarvoor geen veranderingen aan de masttop nodig zijn. In de houder bevindt zich een slagpin onder veerdruk, die wordt tegen ge houden door een zekering van uiter mate vochtgevoelig papier. Deze zeke ring lost op zodra de top van de mast na het omslaan in aanraking komt met water. Overigens kan men het „reddingsvest" rustig het hele Jaar in het topje laten hangen, omdat regen water geen kwaad kan. Wel is dat het geval met het water van het Braase- mermeer, waar de vinding gistermid dag werd gedemonstreerd. Een zeilboot die niet voorzien was van een „reddingsvest" lag direkt in 't lood met de mast in de modder. Een tweede boot, wel voorzien van de General Mast Lift, bleef keurig met het zeil op 't water liggen. Toen de boot was omgetrokken, was de zeke ring in een ogenblik opgelost, waarna een slagpin met kracht de opening van de gaspatroon forceerde en het kussen vulde, waarop de mast bleef drijven (zie voorgrond-foto). Het lucht kussen werkte ongeveer 1 seconde na het omslaan van de boot. Het apparaat zal rond de 110.- gaan kosten. Na gebruik kan het luchtkus sen weer „bedrijfsklaar" worden ge maakt. De kosten hiervan zullen on geveer 7.50 bedragen. LEIDEN Mej. M. Rooseboom, directrice van het Rijksmuseum denis der Natuurwetenschappen aan de Steenstraat, schrijft in het pas verschenen jaarverslag, dat het dringend nodig is, dat voor het museum een beter onderdak wordt gevonden. Het bescnikt met 400 m2 over een vijfde van de ruimte, die men eigenlyk nodig heeft. Het personeel zou moeten worden verdubbeld. Er Is een commissie ingesteld, die een program van eisen ten aanzien van een nieuw gebouw zal samenstellen. De tot nu toe uitgevoerde her-inrichtingen bleken slechts lap middelen te zijn. Zo zijn de instrumentmakerij en de polljsinrichting van het wel erg pover ondergebracht. (Foto LC Dirk Ketting) WELFARE-ACTIE RODE KRUIS LEIDEN Zaterdag 22 nov. a.s. zult u zoals elk jaar op de markt bij de Welfare-afdeling van het Roode Kruis, St.-Nicolaasinkopen kunnen doen. Het Roode Kruis biedt U allerlei aar dige geschenken te koop aan, die door invaliden en langdurig zieken z(jn ver vaardigd. De opbrengst hiervan wordt besteed om weer nieuwe materialen voor dit werk aan te schaffen. Er is dit jaar een zeer groot assortiment aan handwerk en handenarbeld-produk- ten, waaruit U zeker een goede keuze zult kunnen doen. De Roode Kruls-tent staat zaterdag 22 november op de bloemenmarkt. DEN HAAG/WASSENAAR Voor de Haagse rechtbank heeft zich te verant woorden gehad een 27-Jarlge chauffeur va neen melkauto uit Mijdrecht, die met een door hem bestuurde auto over de Rijksstraatweg te Wassenaar reed. Toen zijn broodtrommeltje viel, wilde hij dat onder het rijden oprapen, doch verloor toen de macht over het stuur en reed het fietspad op, waar de wiel rijder A. J. Biesot werd gedood. De of ficier van justitie had tegen verdachte wegens veroorzaken van dood door schuld, een maand gevangenisstraf en jaar ontzegging van de rijbe voegdheid geëist. De rechtbank veroordeelde verdachte gistermorgen tot vier weken gevange- nisstraf voorwaardelijk met een proef de Geschie- tyd van drie jaar, eveneens voorwaar delijk zes maanden ontzeggen van de rijbevoegdheid, benevens een geldboete van 400- LEIDEN Dit jaar is het een halve eeuw geleden, dat de Raden van Arbeid werden opgericht. Ook voor de Raad van Arbeid te Leiden gaat dit gouden jubileum niet ongemerkt voorby. Vrijdag 12 december ontvangen b. en w., in het stadhuis het college van de Raad van Arbeid, bestaande uit drie werknemers en drie werkgevers met hun echtgeno ten. Voorzitter mr. D. J. Gorter zal waarschijnlijk dan nog niet zijn hersteld van zyn ziekte; waarnemend voorzitter Is de heer J. C. J. Lambermont. Eveneens op 12 december zal het perso neel van de Raad van Arbeid Leiden aanziten aan een diner. Voorts ontvan gen alle personeelsleden in december een jubileumgratificatie. De personeelsvereniging van de Raad van Arbeid te Leiden heeft een jubi leumnummer uitgegeven van het al ze ven jaar bestaande Totus Tuils (waar van de titel ls afgeleid van het Franse tout-è.-toi - geheel de uwe). Redacteur L. Masurel wijdt hierin een uitvoerige beschouwing aan ontstaan en geschie denis van de Raden van Arbeid, geba seerd op de in 1913 aangenomen wet van Talma, waarvan het ontwerp in 1905 door dr. Kuyper was ingediend. De menswording van de arbeider stond hierin centraal. De eerste activiteiten van de Raden van Arbeid betroffen het registreren van volgeplakte rentekaarten, het afsluiten van vrijwillige ouderdomsverzekeringen en (na verloop van tijd) het laten func tioneren van de Ongevallenwet. Samen gevat dus: het uitvoeren van de sociale verzekeringswetten. ROELOFARENDSVEEN In res taurant De Woelige Baren werd de der de ronde gespeeld van de onderlinge bridgecompetitie. De uitslag met tus sen haakjes de totaalstand was als volgt: 1 Gebr. Van Klink 159 (443), 2 Koek- Klein 141 (394), 3 Caspers-Turk 136 (320), 4 Keulemans-Kras 116 (355), 5 Ramsaran-Bakker 110 380), 6 Dames Hiep-v. <L Meer 102 (276), 7 Koek- Dobbs 101 (315), 8 Echtp. Van Veen 101 (303), 9 Echtp. Van der Meer 97 (301), IA Theo en Wil 98 (295). DEN HAAG/LEIDEN Voor de Haag se rechtbank heeft zich te verantwoor den gehad een 54-jarlge koopman uit Hoepertingen (België) terzake het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Verdachte reed op de Haarlemmerweg met zijn auto. Toen hij een auto, die uit een uitrit bij een benzinestation kwam, wilde ontwijken, botste hij aan de andere zijde van de weg tegen de bromfietser J. Harteveld, die o.a. een gecompliceer de beenbreuk bekwam. Verdachte be stuurt reeds vele Jaren een auto zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. De officier van Justitie hn.d tegen de man drie maanden gevangenisstraf ge ëist, benevens drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en 100,- boete. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, Denevens 100,- De films in de week van 26-11 t.m. 3-12 zijn door de KFC als volgt gekeurd: Camera: If, 14 Jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Nachtv.: vr. -zat. 23.30 u. Felllnl 8%, 18 jaar. Lido: „Bezeten" (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.3.0. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Dagboek van een verraadster (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: Zijn gevangene (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Gejaagd door de wind, 14 jaar. Dagelijks en zondag: 2.00 en 8.00 uur. Rex: Zoveel naakte heerlijkheid (18 Jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtv.: vr.-zat. 23.30 uur .Onverzadigde driften" (18 jaar).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3