S>e£cid6e(Sou/fcct/itl Biesheuvel deinst voor AR-voorstel 0LGA Tweede tocht over maan is groot succes Na WiUeveens onaanvaardbaar Mannen terug in Intrepid morgen lékkere saucijzen CRISIS ROND KABINET BEZWOREN Fietje begraven zoals zij het wilde Protest tegen officiële geseling van jongen (15) Verdachte van carnavals- moord wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken Elke tien seconden zieke tand of kies bij schoolkinderen Dr. Haex met verlof weg bij gezond heidsraad OVERVAL OP BOERENLEEN BANK IN EINDHOVEN Noodtoestand in deel Ghili PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 - ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 3003 Bank Amro-Bank NV., Leiden Dir.: Dis J H M Biader J F J M Koens Hoofdred F J Plug - chefred H P M Heruer ABONNEMENT (bi.i vooruitbetaling) p. w 1.16, p. mnd, 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. ADV (excl BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33339 (18 00—19 00 uur) DONDERDAG 20 NOVEMBER I960 KOUDERE NACHT WeersveTwachting van het KNMI, geldig tot mor genavond Wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Koudere nacht en temperaturen overdag ongeveer dezelfde als vandaag. Overwegend matige, langs de kust krachtige wind tussen west en zuidwest. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van c (Van ntaire redactie) respondentkransen van uitsluitend rode ti anjers en rozen; dc serenade v haar „Les millions d'Arlequin" van haar Richard Drigo en dc serenade Enrico Toselli, gespeeld wacht een violist en organiste van u kamer van de pro BREDA Het is dood en op de dag begrafenis, allemaal gegaan zoals Fietje van Netten j ltreda het lang voor h plotseling overlijden notarieel testantse begraafplaats Zui- kon lie i behoefde nog slechts te worden ingevuld klaar had gemaakt, kennelijk ervan overtuigd dat de dood onver- komen. „Ik ben „Lach maar paljas, mijn hart is gebroken". Op de pro testantse begraafplaats Zuilen werd zij ter ruste gelegd. Naast haar man, Jacques van Minister Witteveen drs. Den Uyl (P.v.dA.) belastingplannen. ENGELAND DEN HAAG Mr. B. Biesheuvel, de voorzitter van de AR Tweede Kamer fractie is na middernacht terugge schrokken van de gevolgen die de AR- voorstellen over de bclastingcorrectie voor het kabinet-De Jong zouden heb ben. Hij liet daarom zijn fractiegenoot Kiefl de veelomstreden amendementen intrekken, nadat minister Witteveen kort daarvoor het onaanvaardbaar over het aannemen van het AR-voorstel had uit gesproken. „Het kabinet is hierin una niem", zei dc minister. Dit betekent zon der meer hel aftreden van het kabinet en kamerontbinding, wanneer de AR- fractie op haar standpunt zou blüven staan en het. amendement-Kieft in stem ming gebracht zou worden. „Wij doen dit niet", aldus de nachtelijke verklaring van mr. Biesheuvel. „Wij betreuren de afstand die er nog steeds is tussen ons en het kabinet over de verdeling van de 900 miljoen gulden belastingcorrectie, maar wij willen aan onze zakelijke voor stellen geen politieke consequenties ver binden. Wij willen grotere belangen niet in gevaar brengen, want wü dragen per slot van zaken medeverantwoordelijk heid voor het tot stand komen van dit kabinet". Hij kreeg voor deze verklaring en voor zijn terugtocht bijzonder veel kritiek te verduren van de socialistische fractie voorzitter drs. J. den-Uyl, die zei dat het Nederlandse volk vanaf heden weet wat zij aan de AR heeft. Mh. H. van Mierlo, de fractie-voorzitter van D '66 sloot zich in dezelfde geest bij de kritiek van drs. Den Uyl aan. Dit alles vormde vannacht de anti climax op een tweedaags debat, dat tel kens weer de schaduwen van een kabi netscrisis vooruit wierp. Hoewel gisteren al duidelijk werd. dat zelfs de AR-frac- tie niet eensgezind was over de ver deling van de belastingcorrectie, zoals deze door de woordvoerders Kieft en Goudzwaard naar voren gebracht was. De climax kwam woensdagavond even voor middernacht. De minister van Financiën zei toen dat het kabinet-De Jong zou aftreden, wanneer de AR-voor- stellen aangenomen zouden worden. De minister zei voorts dat dit tevens Kamer ontbinding zou inhouden. Hij had ervoor uitgebreid overleg gepleegd met een aan tal ministers, die daarvoor speciaal naar de Tweede Kamer gekomen waren. Ook de AR-ministers Bakker, Roolvink, en Schut bleven achter het standpunt van prof. Witteveen staan, da de 900 mil- ioen gulden belastingcorrectie in 1970 met 600 miljoen gulden uitgevoerd zou moe- ADVERTENTIE had laten vastlcggei derwelse, voor de iitad bijna Fietje van Netten offl antiek geworden lijkwagen d( met de koperen kaarslan- L< laarns, gelrokken door twee 85 zwart gedrapeerde paarden daarachter de vijf zwart bruine volgkoetsjes met de mand afscheid kunnen donkere gordijntjes, neergela ten tegen al te onbescheidei blikken: d« bloemstukken ei Netten u (lelijke bungalow plotseli overleden. Ze had van n dan ook afscheid te men. Wens allen in hun v dere leven veel geluk, vo „antieke" begrafenisstoet trok gisteren in dc stad het nodige bekijks. Een groot deel van 1 haar leven heeft Fietje van DOUGLAS (AP) Een 15 jaar oude ongen, die met zijn vriendinnetje was veggelopcn, de tas van een vrouw had indheid". Zoals Netten (op haar laatste gang gestolen zij opge- zij zeil Pr geschreven baard in een wit modieus broekpak met donkerblauwe Zij deed dat via een ad- knopen en op haa^r borst reisd als exploitante •ertentie in de krant, die zij rustte het kaartje met door poffertjeskraam van dc be- haar dood de da- haar zelf geschreven tekst; lang rgesield schare dankbare familieleden, vrienden en vriendinnen) in Nederland dc kermissen afge- mde firma Victor Consacl. volgens zelfmoord heeft Dr. D. Polanen, die door de Suri naamse progressieve nationale party zal worden voorgedragen als gevol machtigd minister van Suriname in Nederland. (ADVERTENTIE) de 4 Heemskinderen Roelofarendsveen. Vrijdag 21 november KLAVERJASSEN met eigen maat. Ié prijs: 10 pond karbonade. ten worden en in 1971 met 300 miljoen gulden. De uitspraak van minister Witteveen lcwam in de Kamer niet als een verras sing. Men had hierop gisteren al de hele dag gerekend. De minister had toen hij zijn onaanvaardbaar uitsprak kort ervoor gezegd teleurgesteld te zijn in de fractie van de AR. In de avondpauze hadden de fractie voorzitters van de AR, de CHU, de KVP en de VVD reeds uitvoerig overleg met elkaar gepleegd over de situatie. AR- fractievoorzitter Biesheuvel voerde daar na ook nog op ministerieel niveau be- sperkingen over de politieke gevolgen van het AR-standpunt. Het werd toen al duidelijk dat het kabinet unaniem achter minister Witteveen zou blijven staan met inbergrip dus van de AR-ministers. Bo vendien was duidelijk dat bij het in stemming brengen van het amendement- Kieft. zijn fractiegenoot, niet de gehele AR-fractie achter dit amendement zou blijven staan en dat enkelen zouden tegenstemmen. BREDA (A.N.P). De rechtbank in Breda heeft vanmorgen, bij vervroegde uitspraak, de 21-jarige André van B. uit Princenhage, wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van de hem ten laste ge legde moord op de 29-jarige typograaf J. Maliens, op 19 februari jl. Maandag jl. had de officier van justitie, mr. K. M. A. Thüssen, tegen verdachte acht jaar ge vangenisstraf geëist met aftrek van voor arrest. Verdachte werd maanden na deze „car- navalsmoord" gearresteerd, dooh na enige tijd in voorarrest te hebben gezeten, door door de raadkamer van de Bredase rechtbank op vrjje voeten gesteld wegens gebrek aan bewijs. De officier van jus titie ging van dit besluit in hoger beroep bij het géredhtshof in Den Bosch, dat zijn vordering tqt gevangenholding toewees. proberen te plegen, is aanleidng ge weest voor een massaprotest tegen de rechtbanken op het vakantie-eiland Man. Het protest begon nadat de jongen, wiens naam geheim wordt gehouden, tot drie slagen met een roede werd veroor deeld. De roede bestaat uit een aantal aan elkaar vastgebonden twijgen: na ermee te zijn geslagen is het slachtof fer met striemen bedekt. Boze bewoners van het eiland lieten petities rondgaan, waarin geëist werd dat de wet, die toestaat dat de recht bank kinderen kan laten geselen, wordt herzien. Lijfstraffen voor kinderen zijn in bij na alle Europese landen afgeschaft. Hel bestaat echter nog wel in Engeland waar leraren hun leerlingen mogen slaan. De secretaris van de vereniging tot kinderbescherming op het eiland ver klaarde zich een voorstander van gese ling als „een straf voor" mensen die oud genoeg zijn om goed en kwaad te kun nen onderscheiden". Nederlandse olk verliest per jaar vier miljoen landen en kiezen AMSTERDAM (A.N.P.) In Neder land worden bü de tandarts per jaar bijna vier miljoen tanden en kiezen getrokken. Deze zijn dan door bederf zozeer aangetast, dat zij voor dc bijtende en kauwende functie van de mond kunnen worden afgeschreven. Tandbederf, ofwel cariës, is dan ook een van de meest verbreide volks ziekten in ons land. Elke tien secon den gedurende dag en nacht ont staat er bij een kind op de lagere school een defect in een melktand of -kies. Deze ontstellende feiten heeft cle lustrumcommissie van de faculteit s- vereniging tandheelkunde aan de universiteit van Amsterdam ertoe -gebracht vanmiddag tijdens een dis cussiebijeenkomst de vraag aan de orde te stellen „Hoe krijgen wij het kind cariësvrij op de lagere sehool?" Deze vraag is essentieel. Als men erin slaagt de kleuters met een ge zond gebit naar de lagere school tp laten gaan, is er al een hoop leed verholpen. Eenmaal op de lagere school eekomen wordt het kind van tijd tot tijd gecontroleerd. De kleu ters worden, betoogde vanmiddag professor O. Backer Dirks, hoog leraar in de preventieve tandheel kunde aan de rijksuniversiteit, op het gebied van de tandverzorging verwaarloosd De Amsterdamse studenten waren het geheel met de hoogleraar eens Vandaar dat zij vandaag naar negen kinderdagverblijven in de hoofdstad trokken om daar voorlichting te geven op het gebied van de tand verzorging. In eerste instantie zal volgens de Utrechtse hoogleraar de oplossing gezocht moeten worden in een juiste voorlichting aan de ouders via b.v. zuigelingenconsultatiebureaus. Obk de belangstelling van de tandarts voor dit probleem zal moeten worden gewekt. Volgens professor Backer is deze tot nu toe te gering geweest. Oorzaken? De hoogleraar noemde er enkele: onvoldoende besef voor ernst van de situatie, tekort in de opleiding, niet ingesteld op kleine kinderen, overbelaste praktijk enz. Erg belangrijk vond de spreker de toepassing van fluoride, voornamelijk in drinkwater. ..Het gunstige effect van fluoride in drinkwater als dit vanaf de geboorte wordt gebruikt in op het zevende levensjaar van een kind duidelijk merkbaar: 40 procent minder cariës van het melkgebit dan bij een kind dat geen gefluorideerd drinkwater gebruikt heeft". ADVERTENTIE) PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust (ADVERTENTIE) HOUSTON (Reuler-A.P.) Sedert vanmorgen negen uur bevinden de maanwande- laars Conrad en Bean zich weer in de Intrepid na een bijna vier uur lange tweede wandeling over de opperhuid van de maan. die, naar het schijnt, veel vrucht heeft opgeleverd. Zij namen wat rust en maakten daarna de maansloep bedrijfsklaar voor de sprong van de maan met de daarop volgende koppeling met de Apollo, welke koppeling vanavond om drie minuten over zeven plaats moet hebben. pas komen. Gordon, de piloot van de Apollo, kon de mannen van een hoogte van 100 km aan het werk zien, als zij tenminste lichtsignalen gebruikten. Als alles goed gaat zijn zij vanavond tussen zeven en acht alle drie weer bij elkaar en kan de Apollo-12, na het afstoten van de maansloep en een flinke rustperiode voor de bemanning morgenavond om 21.48 uur met een vuurstoot van de hoofdmotor de tihuisreis aanvaarden. Maandagavond vier minuten over acht: landing op aarde. President Nixon heeft gisteren een wet getekend die voorziet in een budget van 3.700.000.000 dollar voor het Amerikaan se bureau voor ludht- en ruimtevaart ter financiering van drie vluchten naar de maan in de komende negen maanden. Hoofddoel van de wandeling van van morgen vroeg \Vas de Surveyor 3, die op ongeveer 130 meter van' de Intrepid lag (prinder ver dus dan men aanvankelijk aannam). Onderweg naar de Surveyor pikten zij nog allerlei maanstenen op en stofmonsters met name de glasaohtige steentjes, waarmee het maanoppervlak bedekt is. Ze namen waar, dat de Sur veyor er goed uitzag, maar bedekt was met een laag donkerbruin maanstof. Toen zij daar wat van wegveegden kwam de- oorspronkelijke witte en blauwe klein te voorschijn. Zij demonteerden enkele onderdelen van de Surveyor, zoals de fotocamera, die destijds de eerste duide lijke foto's van het maanoppervlak naar de aarde gezonden had en ook een stuk kabel, waarin de geleerden in 1967 aardse bacteriën hadden gedaan. Dit stuk kabel gaat in een luchtledige 'buis mee naar de aarde. Daar zal onderzocht worden' hoe deze miniscule aardse wezentjes de geweldige temperatuurverschillen, na melijk van 117° C boven nul en 132° C beneden nul en. in het algemeen, de maanse omstandigheden doorslaan heb ben. Conrad en Bean controleerden op verzoek van Houston ook nog de giste ren opgestelde atmosfeermeter, die in middels had doorgegeven dat er een maanatmosfeer is, zij het van een dichtheid van 'n miljoenste deel van de aardse dampkring. Het tweetal keerde tenslotte terug met 45 kilo maanstof en -stenen, de verwijderde onderdelen van de Sui-veyor en de kapotte t.v.-camera, waarvan vermoedelijk de beeldbuis stuk is gebrand als gevolg van het felle zon licht. Vóór het instappen in de Intrepid, maakte Conrad nog een laatste „maan- sprong", waatbij een eenmaal om zijn as draaide. De eerste maanwandeling, gisteren, is goeddeels gevuld geweest met verken ningen, het opstellen van wetenschappe lijke apparatuur, die, aangedreven door een kleine kernreactor, tenminste één jaar werkzaam moet blijven, en het ver zamelen van maangesteente. De astro nauten hadden wat moeite met het plaat sen van de plutoniumstaaf in de kern generator: er moest een hamer fan te een goed stuk vlees hoort erbij bloemkool, savooiekool of witte kool met Opdienen met aardappelpuree. Smakelijk eten. (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG Dr. Haex is vertrok ken als voorzitter van de gezondheids raad. Hij heeft buitengewoon verlof ge vraagd en gekregen vanwege het on derzoek door de justitie naar zijn mede ondertekening van een arbeidsonge- schiktsheidsverklaring voor de heer B. Korsten. De heer Korsten was persoonlijk advi seur van vele vooraanstaande Neder landers, waaronder naar verluidt ook ministers. Hij zou zijn overleden aan een overdosis geneesmiddelen. Op het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid wordt gewerkt aan een be- slüit om de huidige directeur-generaal van de volksgezondheid, de heer W. Gerritsen, tot plaatsvervanger van de heer Haex gedurende zijn verlof te be- I Van i correspondent EINDHOVEN. Drie gewapende mannen hebben vanochtend de Coöpe ratieve Boerenleenbank in Eindhoven overvallen. Hun buit bedroeg 8000 gul den. De overvallers bedreigden de kas sier, die op dat moment alleen in het egbouw was en dwongen licm het kasgeld af te geven. Daarna maakten zjj zich in een Citroen uit dc voeten, maar stap ten enkele straten verder over in een andere auto, waarschijnlijk een oude Renault. SANTIAGO (AFD-Reuter) In ver band met geruchten over een mogelijke nieuwe muiterij onder de Chileense troe pen heeft president Eduardo Frei van Chili gisteravond de noodtoestand afge kondigd voor de provincie Santiago. De vorige maand kwam 'n takregiment in, Santiago in verzet tegen de regering uit protest tegen de lage soldij en het ont breken van modern materieel. De muite rij heeft maar twintig uur geduurd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1