Versneld telefoon voor bejaarden FELLE KRITIEK VAN OPPOSITIE OP A.R. Vloot met twee boten uitgebreid Nieuwe motorreddingsboot KNZHRM Europese primeur Van dienstplichtigen voldoet tweederde niet aan fysieke eisen Oud-Leidenaar burgemeester van Westzaan DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Charles Aznavour in Congresgebouw DEN HAAG Zaterdagavond a.a. treedt de beroemde Franse zanger Charles Aznavour on de Prins Wil- lem-Alexanderzaal van het Con gresgebouw op. Om kwart over acht maakt de kleine grote vertol ker van het Franse lied zijn op wachting op het Haagse podium. Charles Aznavourian, zoals zijn ie- genlijke naam luidt, werd op 22 mei '24 uit Armeense ouders gebo ren. Zijn vader dreef een restaurant met specialiteiten uit de Midden- Europeese keuken. Als kleuter van drie maakte hij zijn podiumdebuut op 'n avond voor Armeense vluch telingen met Oostèrse poëzie. Charles grote verlangen in zijn jeugdjaren was toneelspéler te wor den. Hij volgde daartoe een oplei ding aan de toneelschool. Kort voor het uitbreken van de tweede we reldoorlog maakte Aznavour zijn filmdebuut in "La guerre des gós- ses". In die tijd schreef hij zijn eerste liedjes. Hij ontmoette Pierre Roche en werkt geruime tijd met hem samen, uitmondend in beken- chansons als "J'ai bu" en "Depart express". Edith Piaf, die zovelen een kans gaf, stelde in 1945 Azna vour in staat Amerika te bezoeken, waar hij veel succes boekte. De grote triomfen in zijn geboorteland moesten echter nog komen. In 1954 is het zo ver; het Parijse l'Olympia is het beginpunt van een grootse carrière. Ettelijke grammofoonpla ten, filmrollen o.a. in "Tirez sur le pianiste", een eigen muziekuitge verij en als voorlopige kroon op het werk een' uitermate succes vol optreden in de New Yorkse Carnegie Hall. Het einde van Az- navour's loopbaan lijkt voorlopig nog niet in zicht. „Slechte zaak voor Nederlandse politiek" Ruzie om Prix Goncourt PARIJS Ieder jaar als de juryleden van de Prix Goncourt de prijswinnaars voor de literatuur aanwijzen, is er ruzie. De jaarlijkse prijs heeft in de loop der jaren veel van zijn betekenis verloren. Hij was oorspronkelijk bedoeld om jon ge schrijvers van talent te ontdekken en aan te moedigen. Het bekroonde boek wordt namelijk na de prijsuitreiking als regel in een paar honderdduizend exemplaren verkocht en de schrijver kan, als hij wil, een paar jaar op zijn lauweren gaan rusten. He laas is er tevoren veel gekonkel. De ju ryleden, die him oordeel moeten vellen, zijn vaak geïnteresseerd bij een uitge verij en dus niet objectief meer. Want wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Dit jaar is de Goncourt-prijs toege kend aan Feliciën Marceau een man van 56 jaar dus niet bepaald een jongere, die zou moeten worden ontdekt en aan gemoedigd. Maar erger is, dat de prijs werd toegekend aan een vroegere colla borateur in de oorlog. Marceau is name lijk Belg van geboorte, die na de bevrij ding door de Belgische justitie tot 15 jaar dwangarbeid werd veroordeeld we gens radiotoespraken onder de Duitse bezetting. De verbittering onder de jon ge Franse schrijvers zal als gevolg van deze betrurenswaardige beslissing groot zijn. Or deze manier graaft, de Goncourt zijn ten graf. (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG Het op het laatste moment terugtrekken van het amende ment Kieft-Goudzwaard door AR-frao- tievoorzitter Biesheuvel lokte felle kri tiek uit. Fractievoorzitter Den Uyl van de P.v.tLA., die voor minister Witteveen mede namens het gehele kabinet het „onaanvaardbaar" had uitgesproken, had geconstateerd dat „er voor de A.R. geen weg terug meer is", vond dat de A.R. door intrekking van het amendement zichzelf voor honderd procent verant woordelijk stelt voor een regeringsbe leid dat zijzelf in feite op een essentieel onderdeel afkeurt. Hij vond het een onduidelijke zaak dat één van de vier partijen waarop het kabinet stoelt, zo'n wezenlijk verschil van mening met de coalitie heeft. Men weet niet wat men aan de A.R.-fractie heeft, aldus de heer Den Uyl, en dat is een slechte zaak voor de Nederlandse politiek. De bevolking zal het besluit van de A.R.-fractie dubbel moeten be talen, aldus de heer Den Uyl, met 3,5 tot 4 percent loonsverhoging, en met sluiting van bedrijven. De heer Van Mierlo (D '66) vond het geen zich de afgelopen twee dagen in de Tweede Kamer heeft afgespeeld, een de valuatie van het parlementair overleg. Van meet af aan, zei hij, was duidelijk dat het helemaal geen zakelijke discus sie, want de regering had tevoren ge zegd dat zij vast zou gaan houden aan de 600300-verdeling bij de belasting correctie. Twee dagen hebben we de schijn opgehouden, aldus de heer Van Mierlo. De PSP'er Wiebenga constateerde een uwe faze in een ziekteproces van 2 parlementaire democratie. We heb- overwerk gedaan voor een flop, ..eende hij. De regeringspartijen zijn bij elkaar gebleven op het punt dat de be lastingdruk vooral door de kleine man moet worden ondergaan en dat de grote „Koninklijke" paarden niet naar slachthuis LONDEN (AP) Het Britse leger heeft, omder druk van de vele dieren vrienden, bakzeil gehaald en bekendge maakt dat de koninklijke paarden die hun tijd hebben uitgediend, niet naar het slachthuis zullen gaan. Gisteren werd bekend dat men dit wel wilde doen met de paarden van de ver maarde Household Cavalry en de Royal Horse Artillery en er werd meteen luid en hevig in het hele land geprotesteerd. In de afgelopen drie jaar waren 69 var de 113 „gepensioneerde" paarden ge> slacht en als vlees verkocht. Het leger heeft doen weten dat mer een eventueel aanbod van de Koninklijke vereniging tot bescherming der dieren, om voor een „goede oude dag" van de paarden te zorgen, zeker goedgunstig zal overwegen. In afwachting daarvan le het slachten nu stopgezet, Vergeefs De minister van Financiën heeft gis termiddag en gisteravond in de Tweede Kamer bij de voortgezette behandeling de belastingvoorstellen vergeefs wat hij noemde ernstig beroep gedaan op de A.R.-fractie om de regeringsvoorstel- over de belastingcorrectie te aanv vaarden. verlaging van de 600 miljoen gul- n 1970 draagt aldus minister Witte- positief bij tot verbetering var reëel besteedbaar inkomen over volgend jaar. Bovendien verbetert dit ook de po sitie van de zelfstandigen. Hij gaf toe dat de kleine ondernemers door het uit stellen van de terugbetaling .van de oude omzetbelasting er niet helemaal uit zijn. IJMUIDEN De Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding maatschappij die waakt over de veilig heid van het merendeel van de Neder landse kust, heeft met enige trots twee nieuwe reddingboten in gebruik geno men. Het zijn een snelle motorredding boot, de „Komer" en de motorredding- vlet „Spaanderbank". De trots van de KNZHRM is terecht, want de motor reddingboot is een primeur voor Euro- ?r is nog geen andere reddingmaat schappij in ons werelddeel die over een zo efficiënte boot beschikt. Deze boot is een prototype en zal achtereen volgens op de stations waar een zelf- richtende motorredingboot is gestatio neerd (IJmuiden, Lauwersoog, Ter schelling, Den Helder en Schevenin- gen) ter beproeving worden ingezet. De vlet is eveneens een prototype. Deze vlet, de „Spaanderbank", is be stemd voor reddingwerk op het ÏJssel- meer en eventueel de Waddenzee, en zal gedurende de komende anderhalf jaar worden uitgeprobeerd door de stations Enkhuizen, Lemmer, Urk, Hin- deloopen en Harlingen. De directeur van de Reddingmaatschappij, de heer Ch. van der Zweep, heeft het volste vertrouwen in de heide schepen, maar uiteindelijk zullen de mensen die er mee gaan varen er pas een volledig oordeel over kunnen vellen. Dat de praktijk kan uitwijzen dat er nog bepaalde ondergeschikte wijzi gingen nodig kunnen zijn, hebben we reeds ervaren toen we dezer dagen in volle vaart met de „Spaanderbank" de brede haven van IJmuiden uit voeren en er te weinig handgrepen bleken te zijn om ons vast te kunnen grijpen wanneer de hevige deining buitengaats daar aanleiding toe gaf. De „Spaan derbank" werd omgeven door de mo- torstrandreddingboten van IJmuiden en ieuwe snelle motorreddingboot, die het zoute schuim metershoog deden opspatten en de ruiten van de Spaan derbank ondoorzichtig maakten. In het gevecht met de zee deed de deining de scheepsbel voortdurend luiden. Het stal envaartuig met zijn scherp toelo pende vletsteven kliefde trots de gol- Stellig zal het ook de beproe vingsperiode van anderhalf jaar goed weten te doorstaan. Blijft de „Spaanderbank" bevallen, dan zullen de bestaande reddingboten op de stations rond het IJsselmeer (af hankelijk van de financiële middelen .de reddingmaatschappij) geleide lijk door dit tppe worden vervangen. De totale bouw- en uitrustingskosten bedroegen ƒ200.000,Dat de huidige boten binnen niet te lange tijd dienen te worden vervangen, is duidelijk als men weet dat ze uit de periode van ongeveer 1925 tot 1948 dateren. Men koos voor het nieuwe proto type het vlet-model, omdat de vlet ook door Rijkswaterstaat en verschil lende aannemers (als „klusjesboot") wordt gebruikt en in de praktijk uit stekend bevalt. Het prototype „Spaan derbank" is genoemd naar een ondiepte in het IJsselmeer. Prijsvraag De „Komer" de snelle motorred dingboot voor de Noordzee heeft zijn naam gekregen na een prijsvraag, die honderden suggesties opleverde. De gekozen naam is de eerste uit een reeks waarvan de eerste letters zijn K, N, Z, H, R en M: Komer, Nader, Zoeker, Haler (of Helper), Redder (of Renner) en Mij der. Dat zijn suggesties van de echtgenote van de IJmuidense stuurman en ze voldoen helemaal aan de wensen van de KNZHRM: ze zijn kort en krachtig, duidelijk (ook in de radiotelefonie) en origineel. De „Komer" is een echte werkboot (ADVERTENTIE) Bronchiletten Hoestdrank in tabletvorm. f 1.— Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De PTT heeft een mogelijkheid geschapen voor bejaarden, ernstig zieken en invaliden om op de hoogste plaats in de urgentielij st voor telefoonaan sluitingen te komen. Daarvoor heeft de aanvrager een verklaring nodig van een arts. Op grond van de medisch-sociale indicatie van de arts neemt de telefoon- directeur van het district de beslissing of de aanvrager in de hoogste urgentie klasse zal worden geplaatst. De maatschappij tot bevordering van de geneeskunst zorgt in samenwerking met de PTT voor de afgifte van geneeskundige verklaringen. Ook op grond van alleen sociale aanwijzingen bestond reeds de mogelijkheid om in de hoogste urgentieklasse te komen, maar de moeilijkheid hierbij was dat de telefoondirecteur de sociale aanwijzingen vaak moeilijk konden beoordelen- de stations rond het IJsselmeer en de Wad- Op de Noordzee gaat de motorreddingboot „Komer" opereren. Zeer efficiënte „Komer" ook in Scheveningen men kan er 28 knopen, dat is ruim 50 kilometer, per uur mee halen maar toch ziet hij er uit als een jacht. Onder redelijke weersomstandigheden kan men er snel hulp mee bieden op de Noordzee. Daar in Nederland geen snelle boten worden gebouwd die bo vendien zeewaardig zijn, is een Engel se maatschappij ingeschakeld. De „Ko mer" is gebouwd op werven in Port- chester en Portsmouth, door de Vosper Thornycroft Group. Ondertussen is er ook in andere landen al een opvallende belangstelling voor dit type, onder an dere in Frankrijk en Zweden. De kosten van de research nam de Engelse scheepbouwmaatschappij voor Fotowedstrijd bij Fotoportret DEN HAAG De directie van het Haags Gemeentemuseum heeft geld prijzen beschikbaar gesteld voor de win naars van de fotowedstrijd, die in het kader van de tentoonstelling „Foto portret" wordt georganiseerd. De winnaar van deze wedstrijd, waar aan door amateurfotografen uit het ge hele land kan worden deelgenomen, ont vangt 250.-. Verder is er een tweede prijs van 150.- en zijn er drie derde prijzen van elk 100.- De ingezonden foto's, die door de deelnemer zelf dienen te zijn gemaakt en die het portret tot onderwerp moeten hebben, zullen wor den beoordeeld door een jury. Men kan zowel zwart-wit als kleuren foto's inzenden; dia's komen echter niet in aanmerking. Het formaat van de foto's is vrij. De inzending sluit op 5 januari 1970, waarna de jury, behalve de vijf prijs winnaars, ook een 40-tal opnamen uit de ingezonden foto's zal kiezen. Deze foto's zullen op de tentoonstelling wor den geëxposeerd. Deelnameformulieren zijn verkrijgbaar bij de Educatieve Dienst van het Haags Gemeentemuseum. Postbus 72, tel. 070-514181. Minister-president De Jong heeft gistermiddag in het Haagse perscentrum Nieuwspoort een eerste exemplaar van het boek JSerrjjsen mat vallen en opstaan" van de buitenlandse correspondent Herman M. Bleich in ontvangst genomen. Op de foto bekijken de premier en de schrijver het boek. haar rekening en dat is voor de red dingmaatschappij erg plezierig, temeer waar de maatschappij moet blijven be staan van particuliere bijdragen. De basis van vrijwilligheid, waarmee een reddingmaatschappij in feite staat of valt, wordt zodanig belangrijk geacht, dat de KNZHRM helemaal onafhanke lijk van de staat wil blijven, zoals dat ook in de andere Europese landen nog steeds het geval is. De maatschappij betreurt het, dat het aantal contribu anten wat daalt. Daarnaast zijn er ech ter nog de offerbussen die men in ver- nnnnschillende bedrijven langs de kust aantreft, giften en scheepsbij dragen. Alle schepen die het Noordzeekanaal binnenvaren dragen een sommetje geld aan het reddingwezen bij en de gage- straffen die aan koopvaardij schepe lingen worden opgelegd, komen ook aan de KNZHRM ten goede. Uit lega ten en erfenissen wordt het „bouw fonds" van de maatschappy in stand gehouden, waaruit nieuwe boten wor den gefinancierd. Nat Gonella naar ons land DEN HAAG De eens wereldver maarde trompettist Nat Gonella treedt vrijdag 21 en zaterdag 22 november op in de Dixieland Club New Orleans van zijn Hollandse vriend Ted Easton in de Palacestraat 8a te Scheveningen. Hij wordt begeleid door Ted Eastons Jazz band. de zesmansformatle, die o.m. de muzikale omlijsiting verzorgt van het maandelijkse t.v.-programma VARA's Sporttribune. De nu 62-jarige Nat Gonella was reeds lang voor de tweede wereldoorlog een beroemdheid. Hij trad als trompet solist op bij de toendertijd overbekende orkesten van Billy Cotton, Roy Fox, Lew Stone en Ambrose. In de dertiger jaren maakte Nat ontelbare grammofoon platen en grote tournees die hem over het gehele continent voerden, vooral nadat hij een eigen orkest had gefor meerd, Nat Gonella and his Georgians, een combinatie die hem nog meer roem bracht. Platen zoals Spider and the fly, Oh Mo'nah, Miss Otis regrets, Georgia en Ain't misbehavin' gingen grif van de hand en bereikten voor die tijd enorme verkoopcijfers. In 1938 maakte Nat een grote tournee door Amerika waar hij optrad met groot heden als Beniny Carter en John Kirby. De oorlog bracht Nat in het Engelse leger en het was gedaan met zijn roem. Na de oorlog heeft hij nooit de come back kunnen maken waarop hij zo vurig hoopte. De KRO brengt zaterdagmiddag 22 november (14.00 uur) een radiouitzen- ding van Nat Gonella en Ted Easton's Jazzband in het programma PM van Ellen Bijl. VELEN KUNNEN NIET ZWEMMEN ARNHEM (A.N.P.) Uit onderzoeken van de lichamelijke conditie van jonge dienstplichtigen en van vrijwillig die nenden bij de krijgsmacht is gebleken dat één op de drie een liohaamsafwijking heeft, dat twee op de drie niet kunnen zwemmen en dat twee op de drie niet aan de toch al laag gestelde lichamelijke eisen voldoen. Dit heeft de bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luit.-gen. A. B. Wolff, gisteren meegedeeld in een toe spraak die hij hield bij de opening van een sporthal op het terrein van de Luchtmacht, elektronische en technische school in Sohaarsbergen. Deze hal is de grootste en modernste van de Nederlandse krijgsmacht. Met de voltooiing ervan is tevens het pro gramma van sportfaciliteiten bij de Koninklijke Luchtmacht afgerond. Volgens generaal Wolff gaan nog te veel produktieve uren verloren als gevolg van een chronisch gebrek aan beweging. Daardoor treden lichamelijke, maar ook Retrospectieve tentoonstelling Max Ernst AMSTERDAM (ANP) In het Pren tenkabinet en een aantal bovenzalen van het StedeUlka Museum in Amsterdam zal van 21 november tot en met 11 Januari een retrospectieve tentoonstelling worden gehouden van het werk van Max Emst. De expositie omvat ongeveer 100 schilde rijen, elf beelden, 54 collages, frottages en tekeningen en wat bladen grafiek en ge ïllustreerde boeken. Een bijzonder onder deel wordt gevormd door enkele van de op doek overgebrachte wandschilderingen die Max Ernst ln 1933 maakte. Deze ver loren gewaande werken werden niet lang geleden herontdekt en waren deze zomer ln Parijs tentoongesteld. De tentoonstel ling Is tot stand gekomen door het Mo- flfflia Museet ln Stockholm in samenwer king met het Stedelijk Museum. Het werk van de dadaïst en surrealist Max Emst werd in Nederland nog nooit op grote schaal getoond. In musea en particuliere verzamelingen ls hij slecht vertegenwoor digd. Max Ernst ls thans 78 jaar en woont en erkt ln Parijs en ln Selllans, Zuid- Plrankrijlc. geestelijke storingen op. Zo is bij de vijfjaarlijkse keuring en herkeuring van vrijwillig dienend personeel gebleken dat nauwelijks veertig procent voldoet aan de eisen. Vergeleken met de situatie vijf jaar geleden betekent dit zelfs een achteruitgang van meer dan vijftig procent. Het verlies aan vele produktieve uren wordt ook veroorzaakt door sportonge- vallen die in verreweg de meeste geval len het gevolg zijn van een onvoldoende ontwikkeling van de lichaamsbeweging. Een ander welsprekend gegeven noemde gen. Wollf het snel toenemen de aantal ernstige aandoeningen dat ont staat door gebrek aan conditie enkele daarvan zijn zelfs dodelijk, zoals het hartinfarct. Sinds 1964 is in de lucht macht een toeneming van meer dan vierendertig procent van deze doods oorzaken vastgesteld. Ex-gemeenteontvanger BERGEN De heef F. Verstegen, wet houder van financiën en recreatie in Bergen, oud-gemeente-ontvanger en ad viseur van de gemeente Leiden en ex- burgemeestcr ad interim van Vinkeveen, is met ingang van 1 december benoemd tot burgemeester van de gemeente West zaan. De gemeente Westzaan heeft onge veer 4700 inwoners. De gemeente wordt waarschijnlijk over drie jaar opgenomen in een grote nieuw te vormen Zaanse ge meente. Volgens een woordvoerder van het pro vinciehuis in Haarlem ls juist de keuze op de heer Verstegen gevallen, op grond van diens leeftijd en zijn grote ervaring met problematische gemeenten. Hij wordt opvolger van mr, P. B. J. Reeling-Brou- wer, die tot burgemeester van Oostzaan is benoemd. Het halve dorp, de noorde lijke oever van het Noordzeekanaal, zal moeten worden afgebroken. In verband met deze zaak wil de Westzaan per se een eigen burgemeester hebben. Hoezeer die wens leefde, bleek nu bij het bezoek van de beide wethouders aan de com missaris van de lconinging maar ook uit de 1800 handtekeningen aan de minister van Binnenlandse Zaken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13