HOLLANDSE SCHOUWBURG stil monument voor weggesleepte joden I TOEVLOED VAN BUITENLANDSE ARBEIDERS MEER GEREGULEERD Woningbouw voor rijksambtenaren Pres. Heinemann brengt bezoek aan voorportaal miljoenengraf mm Vergoedingen reiskosten onvoldoende DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 AMSTERDAM De „Hollandse Schouw burg" in de stille Amsterdamse Plantage Middenlaan, waaraan de Duitse bonds president Heinemann volgende week een bezoek zal brengen ligt buiten de gebrui kelijke route van staatshoofden in Neder land. Het is een onopvallende plek jn een verstild stukje Amsterdam, waar. rond de officiële dodenherdenking op 4 mei wel iswaar last-postmuziek weerklinkt, maar waarop toch zelden zoals bij het monu ment op de Dam het oog van heel Neder land gericht is. Des te opvallender de wens van de heer Heinemann om juist Uit alle landen zijn de joden samen gedreven naar de vernietigingskampen in Duitsland en Polen. ,Zes miljoen in getal, zoals de topman van het admi nistratieve vernietigingsapparaat, Adolf Eichmann, tijdens zijn proces in Jeru zalem heeft onthuld. Amsterdam heeft daarmee in een paar jaar tijds een tiende van zijn totale bevolking verloren. Ruim negentigduizend mensen, alleen op grond van het feit dat ze jood waren. In de Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan zijn deze Amster damse joden bijeengebracht, voordat zij hun lange reis naar de dood in het oosten begonnen. Daar hebbenzij de laatste uren en dagen doorgebracht in de stad, waarop zij al eeuwenlang zo'n specifiek stempel drukten. Ook Anne Frank Ook Anne Frank moet er geweest zijn, nadat soldaat Karl Silberbauer het gezin in het achterhuis op de Prinsengracht had gevonden -en laten ophalen. Anne Frank verdween met het laatste trans port naar Bergen Belsen. Haar wereld beroemd geworden dagboek geeft een griezelig beeld_ van de voortdurende angst waarin de joden een kwart eeuw geleden in Nederland en speciaal in Am sterdam hebben geleefd. Amsterdam was een typisch joodse stad met een eigen joodse wijk, waaraan de zondagse markt een bijzonder kleurrijk effect gaf. Het was daarom voor de Duitse be zetter niet moeilijk om de joden op te sporen en bijeen te drijven, nadat de hoogste leiders van het Derde Rijk in 1942 op de beruchte Wannseeconferentie tot de „Endlösung der Judenfrage" ofte wel uitroeiing van een over heel Europa verspreid levend volk hadden besloten. de Hollandse Schouwburg. Vroegere SD-generaal Harster heeft een paar jaar geleden tijdens zijn proces in München toegegeven, dat uit Amster dam relatief bezien meer joden zijn afge voerd dan uit welke Europese stad ook, omdat het zo gemakkelijk was de joden daar op te pakken. „Ze woonden alle maal bij elkaar in één buurt". Samengebracht In de Hollandse Schouwburg werden de uit hun huizen gehaalde joodse fami lies samengebracht. Hun theater werd een doorgangshuis naar de gaskamers en massagraven van Auschwitz, Sobibor, Dachau, Bergen Belsen en noem de lange reeks van vernietigingskampen maar op. De Hollandse Schouwburg is in 1892 geopend onder de naam „Artis Schouw burg" (stichters waren de artiesten Kreeft en Buderman). De plaats was wel gunstig, want de Plantage was toen uog een sjieke Amsterdamse wijk, waar het uitgaansleven geconcentreerd was zoals we dat nu rond het Leidseplein aantreffen. Er woonden ook tal van potentiële schouwburgbezoekers in de statige huizen tussen het groen van de Plantage, maar toch lieten ze de Artis Schouwburg een bc-p links liggen, want al in 1894 gin' "eeft en Buder man failliet. De 1 a ris werd op straat gezet. De nieuwe eigenaars noemden het theater Hollandse Schouwburg en waren zich nauwelijks bewust van de grote bloeitijd, die nu voor de deur stond. In 1898 koos de Nederlandse toneelver eniging de sohouwburg namelijk tot haar „thuistheater" en dat betekende dat alle stukken van Heijermans er in première gingen. Luguber genoeg heette het eerste successtuk „Getto". Niemand zal hebben vermoed hoe toepasselijk die naam latei- voor het gebouw zou worden. In de jaren twintig, dertig, toen het uitgaansleven in de Plantage zich meer naar andere plaatsen in de stad begon te verplaatsen, raakte ook de Hollandse Schouwburg een beetje uit de belang stelling. In 1940 kwamen de Duitsers. En nog daar even In stilte te vertoeven. Want meer misschien dan welk oorlogsmonu ment in Nederland houdt deze plaats de herinnering levend aan een van de af schuwelijkste gebeurtenissen uit de tweede wereldoorlog: de deportatie en uitroeiing van het joodse volk. voor er iets beslist was over hel lo' fthjjvan de joden begonnen zij ai met maal- egelen tegen deze bevolkingsgroep. Verbod In september 1941 verbood de nazi- bezetter de joodse inwoners om nog deel te nemen aan enige artistieke manifes tatie Schouwburgen, theaters en bios copen werden voor hen gesloten Dc ster betekende uitsluiting van artistiek amusement. In die tijd is de Hollandse Schouwburg als specifiek joodse schouw burg in gebruik genomen, waar ontslagen joodse kunstenaars veelal voortreffelijke voorstellingen gaven voor een uitsluitend joods publiek Totdat ruim een jaar latei net gebouw een heel andere bestemmir. kreeg: het theater werd gevangenis. In de grote toneelzaal waren de klap stoelen langs de muren gezet, in het midden werden strozakken op de grond gelegd, terwijl voor het toneel Ijzeren stellingen waren opgericht voor het beetje bagage dat de voor deportatie bestemden moehten meenemen op hun lange enkele reis. De koffiekamer werd ziekenzaaltje, in enkele op hogere ver diepingen gelegen kamers werden be smettelijke zieken ondergebracht liet „schellinkje" was bestemd voor dc zoge naamde S(straf)gcvallen: joden, die op onderduikadressen ontdekt waren. Daglicht drong niet binnen in di'. theater, waar altijd een feestelijke roeze moezige stemming had geheerst Dag en nacht brandden er lampen, de hygië nische toestanden waren erbarmelijk, de behandeling mensonterend. In de honger winter sloopten de Amsterdammers het houtwerk uit het theater. Na de oorlog Is dit doorgangshuis verder ln verval geraak 1. Burgemeester en wethouders hadden kort na de bevrijding verboden dat het pand opnieuw als theater in gebruik ge nomen zou worden, althans opnieuw voor vermaak bestemd zou worden. Het duurde tot het eind van de vijf tiger jaren voor de huidige bestemming als gedenkplaats eraan kon worden ge geven. Lang is er gediscussieerd en ge ruzied over de nieuwe bestemming van dit gebouw. Aanvankelijk wilde het stadsbestuur het voormalige theater aan ent in de aangrijpende leegte achter de voorgevel de „Hollandse Schouwburg" te Amsterdam. de slaat Israël ter beschikking stellen «is expositieruimte, maar de Israëlische gezant vroeg een officieel veto aan de burgemeester toen het besluit in de raad al gevallen was. Een meerderheid van de joden, die de oorlog hadden overleefd, zag het ge bouw liever gesloopt. Ze wensten niet meer voortdurend herinnerd te worden aan het leed dat veel landgenoten daar in de moeilijke oorlogsjaren hadden door gemaakt, Het Nieuw Israëlitisch Week- olad deed een felle aanval op plannen die in die richting gingen. Toch is de Hollandse Sohouwburg een herdenkingsplaats geworden met een obelisk en een ohapelle ardente waar de eeuwige vlam brandt. De enige eeu wige vlam in Amsterdam. Een stil- makende plaats ln een stille buurt, waar niemand zich op sla^p- of rugzak zal uitstrekken, waar geen rellen of con flicten rond zijn, waarvoor geen bijzon dere verordeningen of APV-aanvullingen behoeven te worden afgekondigd. Volgende week zal de Duitse bonds president hier staan. Een Duitser aan het voorportaal van een miljoenengraf, dat zijn eigen landgenoten hebben ge- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederlandse werknemers hoeven niet bang te z|jn. dat ooit buiten landse arbeiders hun plaatsen in de industrie innemen. Daarvoor waken boven in een van de drie torengebouwen van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid in Leidschendam, een aantal heren. Met een van die heren, A. Vcssenr, plaatsvervangend hoofd van de afdeling internationale arbeidsmarktzaken en emi- I gratie, spraken wij over de oorzaak van de duidelijk constateerbare toename van Turken, Marokkanen en Spanjaarden in de Nederlandse industrie. De cijfers z|jn in dit opzicht duidelijk. In 1967 het jaar van het economische dieptepunt werden er maar 600 gastarbeiders geworven, na een hoogtepunt van 5000 in 1965. Dit jaar 1969 dreigt dit allcste overtreffen met rond 8000 nieuwe buitenlandse arbeiders. Daarbij voegt zich het gerucht, dat Nederland bezig zou zijn een reserve aan gast arbeiders te kweken, waarop een onderneming onmiddellijk een beroep zou kunnen doen. Congres D '66 in teken provinciale verkiezingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het jaarlijks congres van D '66, op zaterdag 13 december in de RAI in Amsterdam, zal in het teken staan van de statenverkiezingen op 18 maart 1970. Er zal gesproken worden het gewenste aantal bestuurslagen, over opheffing van de provincies door e te vervangen door een 30 a 40 ge esten, die meer tot de verbeelding van de bevolking zullen spreken, over ver betering van de contacten tussen pro vinciale bestuurders en bevolking, over gemeentelijke herindeling en sa menvoeging van gemeenten, over de onwenselijkheid dat commissarissen van de koningin betaalde nevenfuncties heb ben, over de geheimhoudingsplicht van provinciale ambtenaren die opgeheven 'U moeten worden. Wat betreft organisatie komt dit con gresonderdeel erop neer dat gestemd gaat worden over het partijprogramma voor de provinciale verkiezingen. Het congres zal ook een nieuw hoofdbestuur kiezen. De kandidaten zijn -echter nog niet allemaal gevonden. Inzake de partijvernieuwing beveelt het hoofdbestuur aan de gedragslijn vastgesteld op het vorige partijcongres aan te houden. De ontwikkelingen in de progressieve concentratie, de christelij ke samenwerking en het liberaal beraad geven het partijbestuur geen enkele aanleiding de partijlijn te corrigeren. De gespreksgroep D '66-PPR beveelt het congres aan ook in de toekomst het contact tussen beide partijen voort te zetten. PPR en D'66 hebben in doel stellingen betrekkelijk veel gemeen, maar voor fusie van beide partijen zijn de tegenstellingen echter wellicht te groot. Nederland heeft wea-vlngsoi sten mot Spanje. Turkije en sinds dit jaar ook met Marokko. Het laatste land zit met een groot aanbod van ongeschoolde mensen, die in het buitenland emplooi proberen te vinden. Daarnaast mocht de Nederlandse in dustrie buiten land ere in dienst nemen, die spontaan Nederland waren binnengeko men. Mensen zonder verblijfsvergunning. Zij kregen drie maanden de gelegenheid om in Nederland werk te zoeken- Lukte dat niet dan moesten ze het land weer verlaten. In 1966 werkten in Nederland' 25.000 van dez earbeiders. Dit jaar zijn het- er nog maar 8000, als gevolg van maatregelen van de regering de spontane binnenkomst de kop in te drukken. Juist deze mensen kwamen voortdurend ln het nieuws vanwege hun vaak slechte huisvesting. De regering had daar geen enkele greep op. Integendeel, de buiten landers zonder verblijfsvergunning waren ten prooi aan uitbuiting. Zij wierpen on gewild een smet op het Nederlands bla zoen. dat aan de huisvesting van de geworven arbeiders eisen kon stellen en de naleving ervan kon controleren. Vooral om die reden heeft de regering Ingegre pen. Geen spontane binnenkomst meer van buitenlanders die werk zoeken, tenzij ze in het bezit zijn van een arbeidsver gunning in een van de aangrenzende Teruggang Deze gang van zaken verklaart, de grote teruggang van het aantal spontaan bin nengekomen buitenlanders. Om dat op te vangen is de Nederlandse industrie in tensiever nog dan voorheen gaan werven in Spanje, Turkije en Marokko. De onder nemer hoeft maar een aanvraag in tr dienen bij het arbeidsbureau. Dit speel het door naar de centrale dienst te Den Haag. waar de aanvraag op allerlei sail lante punten bekeken wordt. Of er door het aantrekken van buitenlanders geen plaatsen worden bezet, die door Neder land ere ingenomen kunnen worden. Dat is primair. Is alles in orde, dan gaat de aanvraag naar het wervingsbureau in Madrid, Ankara of Casablanca. Daar wordt de aanvraag opgenomen met de autoriteiten en vervolgens worden da mensen geselecteerd en c,| --I vliegtuig naar Nederland gezet. Tot voor anderhalf jaar geleden, toen Nederland maatregelen nam tegen de spontaan binnengekomen buitenlanders, bezat de industrie juist in die werkzoe kende mensen een groot reservoir van potentiële arbeidskrachten. Door de maat regelen is déze reserve tot nul geredu ceerd. Dal heeft ertoe geleid, dat de on dernemers binnen him vereniging van ondernemers zijn gaan praten over de vraag of het realiseerbar.' is op legale wijze arbeidskrachten te weiven, die dan ln een centraal pension of woonoord ge huisvest zouden moeten word enin af wachting van werk. Bij een acute behoefte "inden de industrieën daaruit kunnen t Sociale Zaken geen iezwaar tegen ergelijke reserve van mensen? Dc iicer Vesseür ziet er geen principieel be zwaar tegen. „Wat wij een gecontroleerde binnenkomst juitenlandse arbeids krachten. We ..n de zaak in de hand hebben. Vandaar dat we in principe geen bezwaar hebben tegen een '-'mne reserve, omdat wij uiteindelijk d stemming moet geven om die mens- fe wer- iiationale arbeids- Het zou gaan om een reserve van enkele honderden mensen ,,ter voldoening aan acute behoefte". Betekent dat dat die mensen zo weer op straat gezet kunnen worden als ze niet meer nodig zijn? „Nee, beslist niet. Sociale Zaken wil. dat de ondernemer die deze mensen aan trekt, ze ook een jaarcontract geeft. zoc|at. ze niet van de ene dag op-de andere weer aan de dijk gezet kunnen worden Planning Overigens zijn de werkgevers het er zelf nog niet over eens, omdat de werkkrach tenreservoirs inogi niet te overzien zijn. Hoe moeten de kosten op een rechtvaar dige manier verdeeld worden. De heer Vesseur: ,.Als de werkgevers dit willen aanpakken dan zullen ze voor aprilmei tot planning moeten komen." Of het zover komt? De heer Grevers, secretaris van de Vereniging van Onder nemers. ziet het nog niet gebeuren. ,.De kansen staan op nul. Het Is wel eens een Idee geweest. Maar er zijn nogal wat technische problemen. Bij zo'n grote op zet komen we er niet uit. Bovendien, nu de werving van Marokkanen binnen enkele weken tot stand Is, is de noodzaak nog geringer geworden. Immers als we werkkrachten nodig hebben kunnen we er Nederland "kleine werkgever voor buitenlandse arbeidskrach ten met drie weken over beschikken. Waarom dan al die kosten en al die mensen in reserve. Nee, we praten er nog wel eens over. zo onder elkaar. Maar dat het ver wezenlijkbaar is, daar geloof ik zelf niet meer in." De heer Vesseur is liet daarmee eens. De noodzaak voor een reserve is niet mega groot, nu de werving in Marokko, waar duizenden ongeschoolde mensen staan te dringen om werk in West-Eui-opa, een kwestie van een paar weken is. Bescheiden Overigens neemt. Nederland 'nog steeds een zeer bescheiden plaatsje in onder de Europese naties, die buitenlandse werk krachten hebben. Met twee procent van het aantal arbeidsplaatsen bezet door bui tenlanders, hangt Nederland onderaan een lijstje, dat wordt aangevoerd door Zwit serland met 30 procent en Luxemburg 26 procent, Duitsland heeft 8 procent gast arbeiders. België 7 procent en Frankrijk en Zweden elk vijf procent. Het gaat in Nederland om ongeveer 100.000 buitenlanders waarvan 20.000 Be- neluxgenoten. De Marokkanen zijn met 14.000 in de meerderheiddan volgen 13.000 Turken en 12.000Spanjaarden. Er zijn 9000 Italianen in Nederland en 13.000 mensen utt de andere EEG-landen. Het aantal Grieken. Joegoslaven en Portu gezen (resp. 1600. 2100 en 2300) ls daarbij haast te verwaarlozen., De vrijlating van mensen uit EEG- landen, die zonder vergunning in Neder land mogen verblijven, heeft niet geleid tot een toename van het aantal Italianen. Integendeel, deze Zuideuropeanen pre fereren nu een aandeel te hebben in de industrialisatie van hun eigen land. die sterk in opbouw is. Van de Nederlandse provincies gaat Zuid-Holland aan de spits met 18.000 bui tenlanders. Noord-Holland heeft or 15.000, dan volgen Noord-Brabant met 7000 en Utrecht met 6900. In Limburg zijn 3400 buitenlandse werknemers en in Overijssel 3000. Gelderland heeft er 4000. De andere provincies allemaal aanzienlijk minder. De metaalindustrie heelt de meeste bui tenlanders in dienst 17.000. Voedings- en genotmiddelen is met 6500 een verre tweede. Dan pas volgt, de textielindustrie met 4000 buitenlanders. In de bouw sector zijn 3700 gastarbeiders werkzaam. Concluderend: De toename van her aantal buitenlandse arbeidskrachten in Nederland is verooreaakt door het weg vallen van de vergunningloze buitenlandse werkzoekers op de Nederlandse arbeids markt. Een lichte toename in de volgende Jaren is te verwachten, tenzij een recessie intreedt. In dat geval wordt de stroom buitenlanders afgeknepen. Ten opzichte van het buitenland zal Nederland maai- een kleine wei-kgever blijven voor de arbeidskrachten uit de economisch zwakke landen. Daar veran dert zelfs een eventuele reservering van I mensen niets aan. r*. UTRECHT (ANP) De staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken laat, op ver- zoele van dr. W. J. J. Dijsselblocm, lid van de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken, na gaan of het mogelijk is gestalte te geven aan een reeds enige jaren geleden inge diend plan om gelden uit het algemeen burgerlijk pensioenfonds te bestemmen voor de bouw van woningen ten behoeve van ambtenaren van rijk, provincie en gemeente. De heer Dijsselbloem heeft dit gisteren meeegdceld op hel congres van de ARKA in „Tivoli" in Utrecht. Staatssecretaris Van Veen onderzoekt op verzoek van de heer Dijsselbloem ook welke hypotheekrente en de rijkspost- naarbank in rekening brengt. De heer Dijsselbloem antwoordde dit naar aanleiding van vragen van afge vaardigden over „PTT-woningbouw ten behoeve, van personeel van de PTT". Hierbij werd gedoeld op de woningbouw van een stichting van particuliere perso nen in het Westland. Een der afgevaar digden merkte op dat ten onrechte de in druk is gewekt en gehandhaafd, als zou de PTT woningen laten bouwen voor het personeel van dat bedrijf. De heer Dijsselbloem zet het initiatief van de stichting zeer toe te juichen. De rijksoverheid schiet op dit punt z.l. gro telijks tekort in vergelijking met wat 't bedrijfsleven voor zijn werknemers doet. De verbolgenheid van ambtenaren daar over stijgt met de jaren. Er moet van de kant van de ambtenarenorganisaties ge zamenlijk naar worden gestreefd,woning bouw voor ambtenaren mogelijk te ma ken met behulp van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds. Een vraagstuk dat hiermee verband houdt is dat van de reiskostenvergoedin gen. Ambtenaren worden veelal gedwon gen, zo werd gesteld, verder van hun werk te wonen. Daarbij komt dat de overheid 't naar buiten trekken stimu leert. Maar de vergoeding voor het woon werkverkeer werd onvoldoende geacht. Het congres nam een voorstel aan om er naar te streven de dagelijkse reiskosten van ambtenaren die verder dan tien km van hun werk wonen te vergoeden op ba sis van de tarieven van hel openbare ver- Dit vraagstuk komt binnenkort ver moedelijk ook aan de orde bij de ver plaatsing van douanepersoneel dat eerst aan de zuidelijke landgrens en naderhand aan de oostelijke landgrens overbodig wordt en onderdak moet vonden in de omgeving van de havens van Rotterdam en Amsterdam. Dr. Dijsselbloem merkte nog op dat 't zgn. standplaalsbegrip een totaal ver ouderd begrip is geworden. De reiskos tenvergoeding die daarop nog steeds is gebaseerd is een onbillijke rgeling. Het congres 1970 van de ARKA zal in Breda worden gehouden. Hoge Raad. Ingaande 1 januari is mr. F. C. Kist waarnemend advicaat-ge- neraal bij de Hoge Raad der Nederlanden benoemd tot advocaat-generaal. Mr. Kist komt in de plaats van mr. P. s'Jacob, die met pensioen gaat.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11