Intrepid dicht bij landingsdoel Wij zijn precies midden op de weg; fantastisch, ik kan het niet geloven' Joseph P. Kennedy -81 jaar - overleden Ik zie bergen voor me HERVORMDE KERK WIL SAMEN MET GEREFORMEERDEN Regering wil trend- beleid handhaven „Hijeet als een leeuw, slaapt als een tijger en handelt als een hyena Acht jaar cel geëist tegen Ouwe Nol Rapport van jongeren over eenwording slijterskwaliteit... dét proefje! Overleg ambtenarensalarissen WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 di* familie HOUSTON (AP-Reuter) De wande lingen over de opperhuid van de maan van Conrad en Bean mogen het meest spectaculaire deel van de „maanoperatie II" zijn; de beslissende momenten zijn toch in ieder geval het landen op zichzelf en, straks, het weer opstijgen. De eerste van deze beslissende manoeuvres is van morgen tegen acht uur met een bijna on gelooflijke precisie uitgevoerd. „Daar is het", kon men een van de astronauten horen roepen bij het naderen van het landingsdoel, „Mijn God, precies midden op de weg. Fantastisch ik kan het niet geloven De maansloep was vanmorgen vijl minuten over twaalf van de Apollo los gekoppeld. Astronaut Gordon, die alleen in de Yankee Clipper (zo heet de Apollo- cabine) was achtergebleven, zond hier van televisiebeelden uit (zie foto). Om kwart voor zeven vanmorgen ontstak laansloeppiloot Bean de afdalingsmotor m tot vijftien kilometer boven het maanoppervlakte te komen. Aangezien dit gebeurde aan de achterzijde van de n, verliepen er in Houston zeer span nende momenten, maar eenmaal weer in het volle gezicht van de aarde kon Conrad melden, dat de manoeuvre ge slaagd was en hij recht op het doel al ging. De laatste tien minuten van de lan dingsmanoeuvre waren zo spannend, dat de beide astronauten van pure opwin ding begonnen te giechelen. Conrad zei tot Houston: „Ik hoop wel dat jullie ons op een goede koers hebben gezet, want recht voor ons zie ik een hele lading bergen. Ik hoop dat we er midden door gaan.ja, daar is een daJ Op het moment van de landing ont stond een geweldige stofwolk, opgejaagd door de uitlaatgassen van de landings motor. „Het is hier heel wat stoffiger dan de plaats, waar Neill (Armstrong, de commandant van de voorafgaande maan- vlucht) landde", zei Conrad Technisch gezien verliep de landing zelf niet ge heel en al vlekkeloos. Conrad zette na melijk de remmotor te vroeg af, waar schijnlijk omdat hij door het stof niet veel kon zien, zodat de landingspoten enige meters doorschoven. Voor het ove rige was de zaak vrij behoorlijk ver lopen: de Intrepid kwam buiten de vast gestelde cirkel en op 340 meter van de Surveyor 3, de onbemande satelliet met allerlei apparatuur, die in april 1967 naar de maan gedirigeerd is, terecht. De positie van de Intrepid is links van de Surveyor. De opzet was er rechts van neer te komen. „We staan", zei Conrad lakoniek tegen Actiegroep voor Europese partij DEN HAAG (ANP) In het Noord- hollandje Schoorl is een actiegroep ge vormd met het doel zo spoedig mogelijk te komen tot oprichting van ccn europese federalistische partij in Nederland, die de Nederlandse tak moet worden van een werkelijk Europese federalistische par tij, kortweg „Europapartij". Initiatiefnemers zijn ir. K. L. Husmann en zijn duitse collega Dieter Klage, bei den werkzaam als euratom-technici bij het reactorcentrum in Putten. De actiegroep is geboren uit protest. Protest tegen „de huidige destructieve politiek van de Europese staten". De (voorlopig Nederlandse) Europese fe deralistische partij moet naar de me ning van de initiatiefnemers zo spoedig mogelijk tot stand komen. Uiterlijk in de lente van volgend jaar zal ze zich pre senteren. Haar voornaamste doelstel ling zal zijn: een Europese federalis tische bondsstaat \ioolwonder (17) uit Roemenie bij Res.-Orkest en in Leiden (Van c e kunstredactie opname v Intrepid vlak na de ontkoppeling van het moederschip Yankee Clipper De opname werd gemaakt van dc Yankee Clipper, die de foto doorzond naar de aarde. Houston en toen juichend: ..Holy cow het is prachtig hierEen begrijpe lijke opwinding maakte zich van dc mannen meester, toen Houston toestem ming gaf te blijven waar zij waren. „Mensen nog aan toe, ik kan haast niet wachten met uitstappen", riep Bean. Voorlopig moesten ze nog vier uur wach- teif' voor Ie hun eerste Schreden op de maan mochten zetten. Daarna zouden er uren van 'ingespannen werken aanbre ken, onderbroken door een rust van achteneenhalf uur. Morgen zullen zij een bezoek brengen aan de Surveyor, die 340 meter verder in een krater ligt. Dit be zoek is bijzonder belangrijk voor de bouw van toekomstige blijvende bases op de maan. Het onderzoek naar de mate waarin dit wrak is aangetast door 31 maanden zeer scherpe temperatuurs wisselingen en kosmische straling kan kostbare aanwijzingen geven voor de bouw van de stations, die er tegen 1985 moeten komen. Studenten m.o. Nederlands voelen zich gediscrimineerd ROTTERDAM (ANP' Een overleg orgaan van studenten Nederlands MO wil binnenkort bij de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen op bezoek om te praten over hun studieprogramma en de regeling van tentamens en examens. De studenten vind endat de MO-opleidin- gen worden gediscrimineerd ten opzichte van de univérsdtadre opleiding onder meer doordat aan de leraren bij de MO-oplei- dingen niet wordt toegestaan examens af te nemen. (Van (ADVERTENTIE) DRIEBERGEN De generale syno de van de Nederlands Hervormde Kerk heeft zich gisteren met overgrote meer derheid uitgesproken voor hereniging op zo kort mogelijke termijn met de Gere formeerde Kerken in Nederland. Zij zal aan de gereformeerde synode voorstel len, een commissie van samenwerking op te richten die actieplannen in deze richting zal opzetten. De Lutherse Kerk en de remonstrantse broederschap zal van dit initiatief op de hoogte worden ge steld. Tegelijk richt dc Hervormde syno de een werkgroep op om het rapport „samen op weg", waarin hervormde en gereformeerde jongeren samen een 10- jaren plan tot hereniging opstelden: la ter uit te werken voor behandeling in de classes van de Kerk. „De hereniging van hervormden en ge reformeerden in ons land zal geen tien jaar meer op zich laten wachten". Zo vatte ds. F. Landsman, secretaris-gene raal van de Nederlands Hervormde Kerk zijn visie samen op het Hervormd-Gere formeerd jongerenrapport „samen op weg", dat gisteren aan de generale syno de van de Nederlands Hervormde Kerk werd aangeboden. „Ik vind het tienjarenplan, dat de jon geren voorstellen te lang duren. De here niging van Hervormden en Gereformeer den zit in de lucht: komt ze morgen tot stand, dan is het nog een gebeurtenis. In 1980 echter kan het niet anders meer. 't Gaat niet om allerlei losse punten waar- Schiphol begint weer proefproces over kentekens SCHIPHOL (ANP) In een niet met ren nummerbord, noch met een kente kenbewijs uitgeruste auto heeft mr. t'. II. Goedkoop, plaatsvervangend hoofd van de afdeling juridische en commer ciële zaken van de N.V. luchthaven Schiphol, zich gisteren op Schiphol door de dienst luchtvaart van het korps rijks politic laten bekeuren, om zo voor de tweede maal een proefproces uit te lokken, aan de hand waarvan moet wor den vastgelegd of de wegen van Schip hol (gelegen op het particuliere terrein van de luchthaven) al of niet moeten j worden beschouwd en behandeld als voor het openbaar verkeer openstaan- Schiphol hoopt dat het baas in eigen huis kan blijven en dat kan het alleen i wanneer de rechter beslist dat de wegen van Schiphol niet moeten worden be schouwd als voor het openbaar verkeer openstaande wegen. Vorig jaar werd Schiphol bij het eer ste proefproces in het ongelijk gesteld I door de kantonrechter in Hoofddorp, j doch in hoger beroep kreeg heb gelijk van de Haarlemse rechtbank. De hoge I raad verwierp echter het vonnis van de rechtbank en daarmee was Schiphol weer terug op zijn uitgangspunt. ovgr gesproken moet, worden tussen de Kerken. In de Kerk zijn alle problemen terug te brengen tot een: hoe stelt de Kerk zich op in onze wereld. De crisis waarin wereld en mensheid verkeert, is dezelfde als die van de Kerk: mensen moeten elkaar vinden oifi in leven te kun nen blijven", aldus ds. Landsman. Het rapport „samen op weg" waarop ds. Landsman inhaakte, is ontstaan uit samenspraak tussen de landelijke her vormde jeugdraad en de gereformeerde generale deputaten voor Kerk en jeugd uit de gereformeerde Kerken. Voor deze jongeren is „het verschil tussen Her vormd en Gereformeerd niet meer rele vant". Zij vragen de beide synoden nu de eenheid van de Nederlandse Hervorm de Kerk en de Gereformeerde Kerken reëel aan te pakken. Reëel in de zin, dat men niet slechts kijkt naar de buitenkan ten, waar men iets gemeenschappelijks zou kunnen doen: buitenkanten die niet het wezen van de Kerk raken en dus geen pijn doen". Dr. Polanen als gevolm. minister DEN HAAG De 17-jarige Roemeen se violiste Silvia Marcovici zal woens dag 26 november soliste zijn bij Het Re sidentie-Orkest. Zij zal het Vioolconcert van Glazoenof ten gehore brengen. Het concert staat onder leiding van de Duitse dirigent Kurt Masur, die voorts Haydns Symfonie nr. 85 (bijgenaamd „La reine") zal dirigeren, alsmede een aan tal door hem uitgezochte symfonische fragmenten uit het ballet Romeo en Ju lia van Prokofjef. Dinsdag 25 novem ber gaat hetzelfde programma in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Silvia Marcovici is geboren in de Roe meense stad Bacau. waar zij op 7-jarige leeftijd haar vioolstudie begon. Reeds enkele jaren later behaalde zij twee maal een eerste prijs op het nationale Roemeense muziekfestival voor jonge solisten. Deze prijzen hadden tot gevolg dat zij haar muziekstudie kon gaan voortzetten aan het conservatorium van Boekarest. In 1965 won Silvia weder om de eerste prijs op dit nationale con cours. Afgelopen zomer won zij een prijs op het vioolconcours Jacques Thibaud te Parijs. Silvia Marcovici trad voor het eerst in het buitenland op in 1968, met Het Residentie-Orkest op het Prins jesdagconcert in Houtrust. In decem ber daarop gaf zij haar medewerking aan het Hartewens Festival te Haarlem. Deze concerten waren er aanleiding toe dat zij door tal van Nederlandse orkes ten werd geëngageerd. Kurt Masur heeft in 1968 al een serie concerten van Het Residentie-Orkest ge leid. Hij werd in 1927 in de Silezisehe stad Brieg geboren, en studeerde muziek te Breslau. later te Leipzig. Na verbon den te zijn geweest aan de operatheaters van HaJle,. Ei'furt en Leipzig, werd hij in 1958 benoemd tol muzikaal leider van het Staatstheater te Schwerin, en in 1960 tot chef-dirigent van de Komische Oper te Berlijn. Sinds 1967 is hij chef chef dirigent en artistiek leider van de Dres- dener Philharmonie. Met het beroemde Leipziger Gewandhaus-Orchester maak te hij o.m. een tournee naar Mexico en Zuid-Amerika. Masur heeft voorts in ve le muziekcentra in West- en Oost-Euro pa gastdirecties vervuld. (ADVERTENTIE) HYANNISPORT (Reuter- ANP)Joseph P.Kennedy, dent John F. Kennedy nator Robert Ken teren in Hyan- Massachusetts, bij bet Joseph Kennedy heeft op sterven gelegen sedert hij zaterdag een ogenschijnlijk lichte hartaanval had. Hij was invalide sedert hij op 19 december 1961, 6 weken na de verkiezing van zijn zoon tot president, door een zware beroerte getroffen was. Joseph Kennedy, de grant, was een man, die net als de legendarische koning Midas alles wat hij aan raakte in goud deed ver anderen. maar wiens leven overschaduwd werd door persoonlijke tragedies Hij was buitengewoon sucesvol als financier reeds miljonair 30 jaar oud wa Als stichter v merkelijke dynastie was hij de vader van een president van de V.S- en politieke leiders. Als diplomaat was hij minder gelukkig en had hij schuld aan een controverse toen hij Ameriaans ambassadeur in Londen was gedurende de oorlog Hij wilde de V.S. builen de oorlog houden en gaf daarbij uiting aan zijn twijfel aan de kansen van Engeland en Frankrijk tegen Nazi-Duitsland. i hij net Centrale hogere ambtenaren vraagt extra verhoging van 15 procent Voj verslaggevt genoe md PARAMARIBO (ANP) Naar het ANP te Paramaribo van de zijde van de progressieve nationale partij verneemt, zal dr. Polanen voorgedragen worden als gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland. Jean-Fils Desiré Victor Polanen werd op 16 mei in Paramaribo geboren. Hij bezocht de Graaf Von Zin- zendorfschool en ging vervolgens naar Nederland, waar hij zijn gymnasium-b- diploma behaalde. Van 1944 tot 1945 stu deerde hij aan de Colombia-universiteit in de VS en van 1947 tot 1948 aan de rijksuniversiteit van Hamburg op een proefschrift over kaakchirurgie. UTRECHT Staatssecretaris mr. Van Veen heeft de ambtenarenvakbonden in het centraal georganiseerd overleg gis teren medegedeeld dat de regering ook voor de loonvorming voor het over heidspersoneel in 1970 bereid is het zgn. trendbelcid te handhaven. In het geor ganiseerd overleg zal voorts ter sprake komen hel introduceren van een spaar loon voor ambtenaren en een poging oin wederom een zgn. Toxopeusronde tot stand te brengen. Dit bleek gisteren tijdens het congres van de katholieke ambtenavenvereniging Arka.. Toen het georganiseerde overlegorgaan vorige week wilde beginnen met het loongesprek voor 1970 zeiden de ambte narenbonden. dat zij ervan uit gingen dat de regering het trendbeleid zou hand haven. Onder trendbeleid wordt ver staan het verhogen van de som der ambtenarensalarissen met eenzelfde per centage als dat waarmee de lonen in het particuliere bedrijfsleven gemiddeld Er za! ook een eerste oriëntering plaatsvinden over de mogelijkheden van spaarloon welk punt is ingebracht dooi de katholieke centrale van bonden van overheidspersoneel. Dr. Dijsselbloem, directeur van het Arkabureau, zei gis teren op het congres van zijn organi satie, dat men spaarloon kan zien als een vervanging van uitkeringen-ineens, die het bedrijfsleven dikwijls geeft. De ambtenaren hebben zo'n uitkering steeds begeerd maar dr. Dijsselbloem vond, dat men geen wezenlijke kijk heeft op de mate waarin uitkeringen door het bedrijfsleven worden gedaan aan de werknemers. Vanuit de vergadering werd melding gemaakt van een gerucht, waarvan de juistheid door Arkavoorzitter J. J. Loerakker voorzichtig werd bevestigd, dat de centrale van hogere ambtenaren het hogere overheidspersoneel een extra-salarisverhoging van 15 procent zou willen bezorgen. Dat zou dan een tweede Toxopeusronde worden, zo ge noemd naar de toenmalige Binnenlandse Zaken die een afhankelijk van de rang gedifferentieerde salaris verhoging van 8 tot 40 procent toekende onder het motief dat juist in de hogere rangen een salarisachterstand was ont staan ten opzichte van het particuliere bedrijfsleven waardoor de overheid geen kader kon krijgen of behouden. Tijdens de ARKA-vergadering werd duidelijk, dat deze vakvereniging niet zal meewerken. Daar werd namelijk door de afdeling Breda met grote na druk gesteld dat de lagere ambtenaren een groter deel van de toenemende welvaart deelachtig moeten worden en het verwijt werd tot het hoofdbestuur gericht dat de ARKA hieraan te weinig I heeft gedaan, doch zich vooral zorgen heeft gemaakt voor de middelbare en j hqgevp range»,begrijp®, nng- goed, j wij willen niet dat de middelbaren en hogeren minder salaris krijgen. Integen deel. Maar we willen dat de welvaart van de lageren sterker toeneemt. Wij j willen rechtvaardigere loonverhoudin- Van de zijde van de gepensioneerde ARKA-leden werd gepleit voor een ver- hoging van de pensioenen. In die kring I wordt het verminderen van de ambte- lijke pensioenen waarvoor men steeds premie heeft betaald, met een ferm deel van de AOW-uitkeringen nog steeds als een ernstige grief gevoeld. De situatie zou helemaal onredelijk worden, zo werd betoogd, als de AOW straks een struc turele verhoging zou krijgen. Dan zou 40 a 60 procent van de gepensioneerden geen ambtelijk pensioen meer krijgen door de kortingsregeling. Duitse boeren staan tijdje langs de kant BONN (Reuter) De Westduitse boe renbond heeft laten weten dat hij tot 31 december niet met de landbouwinstel- lingen van de Europese Economische Gemeenschap zal samenwerken. De bond wil hiermee protesteren tegen de zijns inziens onvoldoende maatregelen die zijn genomen om de Duitse boeren schade loos te stellen voor de gevolgen van de revaluatie van de Mark. Het beslui, betekent dat West-Duits- land enige tijd niet vertegenwoordigd zal zijn op de bijeenkomsten van landbouw deskundigen uit de zes landen en even min in de organisatie van boerenbon den in de gemeenschap en in de coöpera tieve groothandelsorganisaties van de gemeenschappelijk markt. l Va trslaggevt AMSTERDAM Acht jaar gevange nisstraf met aftrek van preventieve hech tenis en ter beschikking stelling van de regering. Dat was de eis, die generaal mr. G. C. van Düke steldein de hoger-beroepzaak tegen de 77-jarige A- J. K. Beter bekend als Ouwe Nol, wegens uitlokking tot moord, meer malen gepleegd en uitlokking tot dood slag, gecombineerd met diefstal. TUdens de zaak voor de Utrechtse rechtbank viel dezelfde eis. Ouwe Nol werd toen tot zes jaar cel en t-b.r. veroordeeld. Ik ben ran moning, dat de combinatie van gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering de waarborgen moeten verschaffen voor de maatschappij om van deze gevaarlijke misdadiger be vrijd te zijn, zo zei mr. Van Dijke. Hij ging verder: „Deze verdachte heeft talloze misdaden gepleegd, is tientallen malen veroordeeld en hoeveel maanden hij bui ten schot is gebleven, daar kan men slechts naar gissen. Zijn hele leven is verstrengeld met de misdaad. Hij liep in de magische cirkel van de misdaad waar hij liep in er.Eltmk-2g-ditnal-vers.zei-a alleen maar uitkwam als hij weer eens gedetineerd werd- Het is een aggressieve, hartloze persoon, en hoe aggressief hij is, is dezer dagen wel bewezen. De ontmoe ting van Ouwe Nol met Van Z. is fataal geweest, niet alleen voor Van Z. maar ook voor Ouwe Nol zelf. Het is betreu renswaardig dat juist R. in Var» Zon de koele killer vond- Het was hem niet be- gonn enom te moorden maar om de buit. Uit het psychiatrisch rapport blijkt dui delijk, dat verdachte zeer slecht toereke ningsvatbaar is. Verdachte heeft gisteren door de zaal geschreeuwd: „Ik eet als een leeuw, ik slaap als een tijger". Ik zou er aan willen toevoegen: hij handelt als een hyena. Deze man moet voorgoed uit de maatschappij worden verwijderd"- Mr. Van Dijke kwam rond half twaalf tot zijn eis, na een anderhalf uur durend rustig doch scherp riquisitoir. Hij rafelde de getuigenverklaringen uiteen en toon- detelkens aan dat 7.ij verklaringen van Van Z. volledig dekken. „Men kan nu wel zeggen, dat Van Z. niet betrouwbaar is en allerlei fantasti sche gebeurtenissen vertelt, maar aan de andere kant mogen we niet vergeten hoe deze verklaringen lot stand zijn gekomen, bij stukjes en beetjes, met bekennen en ontkennen Het is veel moeilijker conse quent te liegen. Daar komt bij de druk van het verhoor, het is duidelijk niet zo maar een gezellig praatje geweest. Bo vendien, waarom zou Van Z. R. aanwij zen. Hij werd er zelf niet beter zan. Zijn delicten waren er niet minder om- Van enige rancune tegen Ouwe Nol Is niets gebleken. Goed er zijn getuigen geweest die in en buiten de gevangenis likke baardend gepraat hebben over de buit die bij Donse te halen was. Maar van geen der getuigen is gebleken dat ze ten aanzien van Van Z. deze moorden heb ben uitgelokt", zei mr. Van Dijke, wiens reguisitoir herhaalde malen werd onder broken door nee-geroep en gebaren vjh» Ouwe Nol. Morgen 7.al de verdediging worden ge-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9