Suezkanaal HONDERD JAAR GELEDEN fOOR HET EERST DOOR Jpkomst en neergang van een roemruchte waterweg KANONNEN ZORGEN VOOR VUURWERK Ted Heath overleden WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 SUSKE EN WISKE: DE D1ROMENDIEFSTAL n onzer redacteuren) et is vandaag honderd jaar geleden, dat met veel vlag- rrtoon het Suezkanaal werd opengesteld. De feestelük- tden kostten de Egyptische onderkoning, die als gastheer itrad voor de vele vorstelijke en andere genodigden, miljoen gulden. Maar het leek de moeite waard: de ■(■binding tussen oost en west was aanmerkelijk bekort, ussen Londen en Bombay scheelde het niet minder dan 24 igen zeereis in vergelijking met de route rond Kaap de ocde Hoop. De snelste verbinding was tot dan toe de Dstroute geweest: 35 dagen afwisselend per schip, trein en ligence. Van Londen uit dwarts door Frankrijk, dan via Middellandse Zee en de Landengte van Suez ode Zee en de Indische Oceaan. Authentieke opname ferdinand de Lesseps, de Franse die het Suezkanaal gegraven d, wuifde bij de opening 't huldebetoon als initiatiefnemer gebracht, weg een verwijzing naar de ontwerper deze postroute, de Engelsman mos Waghorn„Hij was d e eerste, 't belang begreep van een verkorting n de verbinding tussen oost en west. heeft de weg gebaand, wij hoefden slechts te volgen", zei De Lesseps- verdreven /as wel enigszins overdreven. Waghorn heeft er in de eerste :n de vorige eeuw inderdaad n ten koste van zijn gezondheid particulier vermogen naar jtreefd met ailJe beschikbare verkeers- ddelen een kortere verbinding lus9en ist tot stand te brengen, maar n postroute kon toch niet vergeleken orden met de mogelijkheden, die het lezkanaal bood- Het overstappen van ene vaar- of voertuig in het andere, overladen van de wacht, die sledhts in beperkte omvang mocht zijn, en oral de 150 kilometer woestijnpiste ;n Cairo en Suez, maakten de route aantrekkelijk. Ook toen na Waghorns od de Egyptische oversteek per trein naakt kon worden, bleven de grote ichttransporten op de weg rond de ap aangewezen. Eerst de openstelling het Suezkanaal bracht daarin ver andering. Lesseps beging ook een historische luiheid Het idee de weg tussen oost «■est te verkorten door de Middel- dse Zee met de Rode Zee te verbinden vele eeuwen oud- Reeds in de veer- 6 eeuw voor Christus liet de Egyp- ehe vorst SeLis I het oog vallen op de gte, dié de landengte van Suez door dden deelt en die gedeeltelijk door werd ingenomen. Sells en zijn rolger Ramses II lieten door deze ugte een kanaal graven om hun vloot zee naar de andere te kunnen erbrengen. Het kanaal werd Ta Tenat, doorsteek, genoemd en het heeft hon- rden jaren dienst gedaan voordart het verwaarlozing dichtslibde. impkanaal Dit eerste kanaal heeft gedeeltelijk op van het huidige gelegen. Ko- ig Necho begon in de zevende eeuw Christus een nieuw kanaal te graven, aftakking van de Nij'l bij Cairo naar Toll van Suez. De aanleg moet op tal m moeilijkheden zijn gestuit, want de inlng gaf het op, toen het cijfer van (lelijk verongelukten tot 120-000 was stegen Niet het enorme aantal slacht- echter aanleiding tot 9top- 1 de werkzaamheden, maar de ddelijke waarschuwing, door de pries- opgevangen, dat een dergelijk kanaal in de vreemden voordeel zou brengen- lerst twee eeuwen later werd dit ka al voltooid. Weer eeuwen later liet de keizer Trajanus het uitdiepen, tn het dreigde te verzanden en het- fde deed in de zevende eeuw na Chris- de Arabische veldheer Amir Ibn el si Honderd jaar later liet kalief Al ansoer fiet kanaal om onbekende reden Alleen het gedeelte tussen het meer van Timsah heeft ama nog als scheepvaartweg dienst daan. lil verbinding? De doorsteek van de landengte bleef gemoederen echter bezighouden. Ve- tlaanse kooplieden, sultan Moestafa III keizer Napoleon toonden udt even- eed verschillende motieven belang- Het beeld van De Lesseps by de ingang van het kanaal in Port Said, zoals dat tot 195S te zien was. Tüdens de korte oorlog werd het door Egyptenarcn opgeblazen. stalking, ma«tr daar bleef het bij- De opkomst van de spoorwegen maakte de zaak nog problematischer: waaraan moest mén de voorkeur geven? Aan een kanaal, dat het scheepvaartverkeer tussen Middellandse Zee en Rode Zee doorgang verleende, maar duur zou zijn in aanleg en onderhoud? Of aan een rail verbinding tussen Alexandrië en Suez, die goedkoper - ook beperkter i zelfs fantasten, 'en meter brede t kust, die schepen en sneller zou zijn, van capaciteit? Er die dachten aan eei spoorweg van kusrt I tot 1200 ton zou kunnen De Egyptische ruimte als corridor vooi- het verkeer tussen oost en west was bovendien het strijdperk vain Engeland en Frankrijk, die weliswaar tn een Entente Cordiale een hartelijk bond genootschap verenigd waren, maar wier belangen hier herhaaldelijk botsten- Engeland was merkwaardig genoeg voor een zeevarende mogendheid ge porteerd voor een rail verbinding van kust tot kust. Lord Baitmerston be schouwde de kanaalplannen als een po ging om lichtgelovige kapitalistische suk kels op te lichten en zag in een door gaande scheepvaartweg van Europa naar Indië een bedreiging van de Britse be langen in het Verre Oosten. Frankrijk daarentegen voelde meer voor een kanaal verbinding, die de Rode Zee van haar predikaat „Britse binnenzee" zou ontdoen en de handel tussen oost en west zou intensiveren. En wart wilde Egypte zelf? Onderkoning Mehemet Ali voelde In feite noch voor het een, noch voor het ander. Herinnerde hij zich het goddelijk orakel, dat zijn voorganger NeCho het graafwerk aan een verbinding van zee tot zee had doen stopzetten? In elk ge val vreesde hij, dat Egypte als schakel in het oost-westverkeer steeds meer on der de invloed van buitenlandse machten zou komen, die hun onderlinge rivaliteit op de rug van Egypte zouden uitvechten. Mehemet Ali steunde nu eens de Engel sen met hun spoorwegproject, dan weer de Fransen met hun kanaalplannen, en zorgde er intussen voor, dat er zo weinig mogelijk gebeurde. Zijn opvolger Abbas echter helde meer naar het Britse stand- I punt over en droeg ingenieur Robert Stephenson, de zoon van de uitvinder ran de locomotief, de aanleg op van een spoorweg van Alexandrië naar Suez Nog voordat deze lijn in 1855 Cairo bereikte, stierf Abbas om plaats te maken voor onderkoning Said, die een voorstander was van een kanaal tussen beide zeeën. Conceesie Ferdinand dc Lesseps. die de onder koning kende uit de tyd dat hü als con sul van Frankrük in Cairo was opge treden. zag dc kans schoon en wist van Said de concessie voor de aanleg van een Kanaal los te krügen. Zyn Oostenrijkse collega Negrelli werkte de plannen tot in details uit, maar mocht het begin van dc werkzaamheden niet meer meemaken. Hij was al een jaar dood, toen op 25 april 1859 in Port Said de eerste spade de grond In ging. Onderkoning Said was echter niet een kennig: toen de Engelsen erop aan drongen dat de spoorlijn Alexandrië Cairo naar Suez zou worden door getrokken, gaf hij ook hier zijn toe stemming. Om desondanks goede maatjes met de Fransen te blijven, droeg hij de uitvoering van de werkzaamheden echter op aan de Franse ingenieur Mouchelet. De spoorlijn kwam eind 1859 gereed. Voorlopig triomfeerden de Britten iin het spoor van wijlen Thomas Waghorn: de route over land van Alexandrië naar Suez was tot vierentwintig uur terug gebracht. Wie In de ene stad in de trein stapte vond in de andere aansluiting op een zeeschip. Het aandeel, dat de nieuwe verbinding in het goederenvervoer kreeg, bleef echter beperkt tot, een fractie van het vervoer rond de Kaap. Twee jaar duurde de aanleg van het Banaal De kosten, die op tweehonderd miljoen Franse franc waren begroot, liepen op tot meer dan het dubbele. Vooral de drinkwatervoorziening kostte kapitalen. Alleen al daarvoor moest men een afzonderlijk kanaal van de Nijl bij Cairo naar Suez graven. De Compagnie Unlverselle du Canal Maritime de Suez, door De Lesseps gesticht om het werk te financieren, moest zeetienhonderd ka melen inzetten om haar 25.000 arbeiders van water te voorzien. Maar op 12 no vember 1862 stroomde het water van de Middellandse Zee in het Meer van Tim- ?n zeven jaar later kon men de Rode Zee toelaten in de Bittermeren De ver binding was een feit en het succes liet op zich wachten- In enkele jaj-en tijd had het Suezkanaal de Kaaproute overvleugeld. In 1908 passeerde dertien miljoen ton scheepsruim te het kanaal, in 1965 meer dan 225 m iljard. Oorlog De Britse aversie legen het kanaal heeft niet lang geduurd. Ferdinand de Lesseps maakte een breed verzoerungs- gebaar toen hij een jaar na de open stelling in Suez een standbeeld liet op richten voor Thomas Waghorn, de pionier van de overlandroute, als „tegenstander" zijn eigen standbeeld in Port Said. En t oen de Britse onderkoning in 1875 bereid bleek te zijn 176.602 aandelen van vijfhonderd franc in de kanaalmaat schappij voor vier miljoen pond aan Engeland te verkopen, gingen de Britten helemaal overstag In het najaar van 1956 riskeerden zij zelfs een oorlog om hun zeggenschap over het kanaal te kunnen handhaven- Toen bleek tevens hoe belangrijk het Suezkanaal nog altijd voor de handel De oorlogshandelingen tussen Enge land, Frankrijk en Israël enerzijds en Egypte anderzijds leidden in 1956 tot LUCKY LUKE: IN DE RECHTER sluiting van het kanaal en tot rantsoenering van olie e West-Europa. In Nederland kreeg de zondagsrust zelfs een bijzonder aocent aoor het verbod van alle motorverkeer. Maar (oen in de zomer van 1967 het Suezkanaal andermaal frontgebied werd I In de oorlog tussen Israël en zUn Arabi sche buurstaten, bleken dergelyke maat regelen niet nodig. Thans is het Suez kanaal al twee-en-een-half jaar gesloten en het ziet er niet naar uit, dat die slui ting binnenkort zal worden opgeheven. Toch is er geen benzineschaarste opge treden. Het Suezkanaal is niet langer de slagader, die de olie, het hartebloed der economie, naar West-Europa pompt. Tijdige voorraadvorming en opvoering van de olieproduktie elders hebben de stokkende aanvoer uit het Midden-Oosten gedeeltelijk opgevangen Vooral van in vloed bleek echter het verschijnsel, dat de olie steeds meer vervoerd wordt in tankers, die te groot zijn voor het Suez kanaal met zijn maximumcapaciteit van 30.000 ton De langere route rond de Kaap schijnt niet kostenverhogend te werken als men tankers van 80 000 ton en meer inzet. Dat is de anticlimax bij net eeuwfeest van een van 's werelds oeroemdste waterwegen. Een eeuwfeest bovendien, waarbij kanonnen voor het vuurwerk zorgen. LONDEN (AP) Ted lleath, die eens op straat de trombone bespeelde om vervolgens de grootste handleader van Engeland te worden, is dinsdag in de ou derdom van 67 jaar overleden. Zijn ge zondheid liet al vijf jaar te wensen over. Hij is bezweken aan de gevolgen van een longontsteking. Heath vormde zijn eerste band in 1945. Tien jaar later stond hij bekend als mr. Music. Van zijn produktie wer den 12 miljoen grammofoonplaten per jaar verkocht. In de jaren zestig, toen de grote bands door de popmuziek het zwijgen werd op gelegd. zei Heath: „de kapper en een wasbeurt doen de muziek geen kwaad maar zijn streven was hetzelfde als dat van de tieners:, ,Ons geluid veroorzaakt opwinding. Dat is ons werk". Aan zijn band kwam dit jaar een ein de. Hij heeft andere lopmusici als Ron nie Scott, Jack Pamell en Paul Capen- ter gepousseerd. Protest ABK tegen schorsing orkestlid UTRECHT (ANP) De Algemene Bond van Kunstenaars heeft protest aan getekend tegen het besluit van de stich ting Rotterdams Philharmonisch Orkest om de heer K. Diepersloot, orkestlid van het R.P.O., met ingang van 17 novem ber te schorsen en mogelijk te ontslaan. Naar de mening van de stichting zou de heer Diepersloot van een negatief kritische houding ten opzichte van het orkest hebben blijk gegeven in reisbrie ven. die hij voor Het Vrije Volk heeft geschreven over de onlangs gehouden Engelse tournee van het RPO, De stich ting heeft hierin aanleiding gezien het dienstverband met hen te laten ontbin den door de rechter De heer Diepersloot. die volgens de ABK van tevoren toestemming van de directie gekregen had om deze brieven te schrijven, neemt met de argumen tatie van de stichting geen genoegen. Hij acht hun kwalificaties onduidelijk en ongegrond, doch blijft bereid zijn arbeid te verrichten. Het geschorste orkestlid is al ongeveer drie jaar orkestcommissievoorzitter van het RPO en is tevens afdelingsvoorzit ter van de ABK. Volgens de ABK is de heer Diepersloot binnen vier jaar tijd de derde commis sievoorzitter van het RPO. bij wie het dienstverband wordt beëindigd. Het is te vens het vierde conflict binnen één jaar bij het Rotterdamse orkest, waarbij per soonlijke belangen van orkestleden op het spel staan. Vrijdag 28 november om 21.00 uur komt in Jazz at the Caveau te Scheveningen een reeks van gasten. Veertien uur pop in Amsterdamse RAI AMSTERDAM (ANP) Engelse pop groepen als Manfred Mann en zijn ne gen medewerkers, de Bonzo Dog Band" en „Moody Blues", Gary Farr en Tom Paxlon, de grote man van het Wight-fes tival. werden gisteren tijdens een pers bijeenkomst in Amsterdam genoemd als deelnemers van het popfestival, dat 21 december a.s. in de nieuwe RAI wordt gehouden. Het wordt een 14 uur durende show, waarin buiten de genoemde ook nog an dere muziekgroepen onafgebroken voor muzikaal geweld zullen zorgen. De organisatoren. Max Leser en Mar- tijn Hasebos, rekenen op minimaal 10.000 toehoorder. Zij zien dit muzikale evene ment als een aanloop tot een nog groot ser festival, dat zij volgend jaar in Am sterdam denken te kunnen verwezenlij- Koningin bezoekt Erasmusexpositie ROTTERDAM (ANP) Koningin Ju liana heeft dinsdagmorgen een ander- halfuur durend bezoek gebracht aan de Erasmustentoonstelling in het Rotter damse Museum Boymans-Van Beunin- gcn. De koningin, die werd vergezeld door haar particulier secretaresse jonk- vrouwe C. E. B. Roëll, werd be groet door de Rotterdamse wethouder voor kunstzaken, drs. J. Reehorst en door museumdirecteur drs. J. P. C. Ebbinge- Wubben. Deze leidde de koningin rond. Veel muziek op Expo '70 DEN HAAG (ANP) De organisato ren van de komende wereldtentoonstel ling in Osaka („Expo '70") hebben in to taal 104 concerten, opera's en recitals voorbereid, die van maart tot september in dc Festival Hall van de Expo zullen worden gehouden. Men verwacht dat de ze evenementen ongeveer 300.000 bezoe kers zullen trekken. Het openingsconcert op zondag 15 maart is, wat de uitvoerenden betreft, een geheel Japanse aangelegenheid. Dan treedt voor het voetlicht het NHK Sym phony Orchestra onder leiding van de Japanse dirigent Hiroyuki Iwaki, de toe komstige dirigent van het Residentie-Or kest. Tijdens het zes maanden durende muziekfeest komen orkesten, solisten en dirigenten uit onder meer Frankrijk, Zwitserland, Italië, Engeland, de Vere nigde Staten en Canada naar Japan. Een van 's werelds beroemdste clowns, Wim- pey uit Engeland, geeft op de Expo '70 eveneens acte de presence. Gedurende de gehele expositie zal hij op het ten toonstellingsterrein te vinden zijn en naar eigen inzicht zijn grappen en grol len brengen op de plaatsen, die hij daar voor het meest geschikt acht. Wimpey is echter niet de enige vertegenwoordigtr van het populaire genre in Osaka, want ook Mary Hopkin (het Engelse zangeres je. dat beroemd werd met haar plaat „Those were the days,,), de Itali aanse Dalida (die in zes talen platen heeft gemaakt) en de Amerikaan Ed Sul livan zullen aanwezig zijn. Vrijdag 21 november om 21.00 uur komt in Jazz at the Caveau te Scheveningen The Rine Town Dixie Preachers.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7