Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Dochter van sportieve ouders Jeugdinternational kreeg geen vrij van commandant Dick Sneider .wegens huwelijk' verhinderd Okker vierde op tennisranglijst Renstal bracht miljoenen op Feijenoord-PSV verschoven naar 2 december Karstens geschorst tot 13 december Verkerk trotseerde het slechte weer SPORTTOTO Psycholoog Grunwald geeft nieuwe wegen in de sport aan Fokker-VFW winst 100 min ere inkomsten bij Unitas Hog Dividend Bouwf. Ned. Gem.: 7% KBV-leden vinden medezeggenschap voornaam punt WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 DE LEEDSE COURANT PAGINA XX (Van sportredactie) DEVENTER Bondscoach Georg Kessler heeft als „technisch opperhoofd" i de KNVB heel wat problemen op te lossen. Enige weken geleden ver scheen Ajaxster Johan Cruyff niet op het afgesproken tijdstip in het trainings kamp „hotel Hoog Holten". Gistermiddag om twaalf uur, toen Georg Kessler zijn jeugdselectie voor de vanavond Ln Deventer te spelen interland tegen Italië verwelkomde, miste de bondscoach Sjnrtaspeler Andries Visser. Na enige telefoontjes met Rotterdam bleek dat de Spartaan geen vrij kreeg van militaire dienst van zjjn commandant. Kessler heeft de KNVB ingeschakeld om Visser toch te kunnen opstellen. Hij zou van avond de linksachterplaats bezetten. Na de hernieuwde kennismaking ln „hotel Hoog Holten" trok de bonds coach met zijn jeugdselectie en assis tent-trainer Rob Groenewoud naar het 18 km verder gelegen terrein van Go Ahead voor een lichte veldtraining. „Hetwas een zware training", oordeelde Tilburg heeft nieuw ijsstadion TILBURG Prins Claus zal vrijdag 28 november in Tilburg de officiële opening verrichten van een nieuw ijs stadion, waarin de reeds bestaande kunstijsbaan is opgenomen. De nieuwe hal is een werkstuk van oud-voetbal international Henk Pellikaan, die de laatste jaren furore heeft gemaakt met het bouwen van goedkope sporthallen. Om de vijf jaar oude ijsvloer van tig bij dertig meter is een accommodatie verrezen voor vijfduizend toeschouwers, bestaande uit drieduizend zitplaatsen en tweeduizend staanplaatsen. Behalve met moderne voorzieningen voor de ijs- hockeysport is rekening gehouden met de mogelijkheid de hal buiten het win terseizoen te exploiteren. Er bevinden zioh in de hal ook een gymnastieklokaal, een sauna en een kantoorruimte waar in de toekomst het bureau van de Nederlandse ijshockeybond kan worden ondergebracht. De totale kosten van de hal bedragen 1.3 miljoen gulden. Het ijsstadion is het bezit van een particuliere stichting, die vijf jaar ge leden een speeltuin tot een kunstijsbaan uitbouwde. Voor tekorten bij de exploi tatie heeft de gemeente Tilburg zich garant gesteld, terwijl de stichting bovendien vrijwel zeker kan rekenen op bijdragen van de NSF en het minis terie van CRM. echter Go Aheadspeler André van der Ley. die met zijn ploeggenoten Oeki Hoekema en Johnny Oude Wesselink de trekpleister van het eigen publiek in Deventer moeten worden. Medisch verzorger Rolf Wagenaar, oud-waterpololnternational, had niet al te veel te doen want er waren geen bles- i. Met KNVB-arts dr. Kessel stond de Amersfoortse heilgymnast naar de training van de toekomstige sterren te kijken. Assistent-trainer Rob Groene woud liet de jeugdselectie veel Ioop- oefenlngen doen, waarna een partijtje de training besloot Strafschop Terwijl de spelers de wanne kleed kamers opzochten, bleven Georg Kessler, Spartadoelman Jan van Beveren en Holland Sportspel er Johan Boskamp op de bij velden van het winderige Go Aheadstadion. Boskamp was door de bondscoach aangewezen om de even tuele strafschoppen in de oefenwed strijd tegen Italië te nemen. Jan van Beveren had geen moeite met de schoten in de jeugdige Holland Sporter. De Italiaanse jeugdselectie heeft het KNVB-sportcentrum in Zeist als trainingskamp verkozen boven de Sal- landse bossen. Vandaar dat Kessler moest uitwijken naar Hoog Holten. Getrouwd Kessler zal het ook zonder Dick Schneider (Go Ahead) moeten stellen. ,vas door Kessler geselecteerd maar trad gistermiddag in het huwelijk. Enige uren voor het tekenen van het .contract voor het leven" stond hij nog op het voetbalveld voor een In dividuele training onder leiding van Go Aheadtrainer dr. Fahdronc. Kessler: .Jammer dat Dick Schneider heeft moe ten bedanken voor de interland tegen Italië. Ik heb hem en zijn vrouw bloemstukje gestuurd. Toch een teken dat ik hem niet ben vergeten". Dit is Radka, drie maanden jonge dochter van ex-turnkoningin Vera Caslavska en ex-atleet Josef Odlozil. En nu zoet slapen gaan, oogjes dicht en snaveltjes toe. NEW YORK Tom Okker staat vierde op de wereldranglijst die gisteren in New York door het Amerikaanse blad „World Tennis" is gepubliceerd. De lijsten over het seizoen 1969, die worden aangevoerd door Rod Laver en Margaret Court (beiden Australië), zien als volgt uit: Heren: 1. Rod Laver (Australië); 2. Tony Roche (Australië); 3. John New- combe (Australië); 4. Tom Okker (Neder land); 5. Ken Rosewall (Australië); 6. Andres Gimeno (Spanje); 7. Fred Stolle (Australië); 8. Arthur Ashe (Verenigde Staten); 9. Roy Emerson (Australië); 10. Cliff Drvsdale (Zuid-Afrika). Dames: 1. Margaret Court (Australië); 2. Ann Jones-Haydon (Engeland); 3. Billie-Jean King Moffit (Vereenigde Staten); 4. Nancy Richey (Verenigde Staten); 5. Julie Heldman (Verenigde Staten); 6. Rosemary Casals (Verenigde: Staten); 7. Kerry Melville (Australië); 8. Virginia Wade (Engeland); 9. Judy Tegart (Australië); 10. Peaches Bart- kowicz (Verenigde Staten). NEW YORK De Amerikaanse miljonair Harry Guggenheim heeft zijn renstal, bestaande uit 27 volbloeds en 30 veulens van twee jaar en jonger, op een veiling verkocht voor 4.750.000 dollar (ruim 17,1 miljoen gulden). De hoogste prijs 630.000 gulden werd betaald voor de tweejarige merrie Ribot-Fanta/n. De 79-jarige Guggenheim besloot enige weken geleden, om gezond heidsredenen, zijn paarden te ver kopen, waarmee hij in totaal acht miljoen dollar (bijna 29 miljoen igluldien) aan prijzen heeft ge wonnen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Europa Cupwed strijden van Feüenoord en PSV zullen niet alleen vóór maar ook na de tweede duels op 26 november tot een wijziging In het programma voor de Nederlandse competitie leiden. In onderling overleg hebben Fcijenoord en PSV besloten de voor zondag 30 november vastgestelde competitiewedstrijd in het Feüenoord- stadion te verplaatsen naar dinsdagavond 1 december, aanvang 20.15 uur, even- :cns in Rotterdam. Resultaten koersen in Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gister- ADVERTENTIE) afd.): 1. Hanna Han< van de Gooi en Eemlander e afd.): 1. Calumet Bulwark jr.) 1.24.7, 2. BriUant Heny, 3. Rlngmecsterprys (2420 m): 1. Frisco H (H. J. Pools) 1.27.9, 2. Dita Pluto, 3. Friday. Toto: w. f 20,60, pi. t 3,10, f 2,30, 7,80; kop pel 9,30, cov. 6,80; trio: f 2375,60. Prijs van de Jaarllngenshow (2000 m, 2de afd.): 1. Hasty (Th. Kooyman) 1.30.7, 2. Hans Hollandla, 3. Henrio Hanover. Toto: w. f 3,30, pi. f 1,60, f 1,70, f 2,40; kop- (P. Showmanprijs (2400 m): 1. Heer du Com merce (J. T. de Graaf) 1.28.8, 2. Heldin, 3. Grand Seigneur. BREDA Wielrenner Geitten Karstens heefit gisteren een telegram van de Koninklijke Nederlandse Wiedren Unie ontvangen, waarin de uitspraak van de Italiaanse wielerbond, dat hij tijdens de Ronde van Lombardije verboden, stimulerende middelen heeft gebruikt, wordt bevestigd. Karstens, die de Ronde van Lombardije won, is hierdoor voor een maand (van 14 november tot 13 december) geschorst, een straf die door de Internationale Federatie van Beroeps- renners is overgenomen. Gerben Kar stens: „Van KNWU-zijde heb ik nog geen bericht ontvangen, dat de schorsing is overgenomen. Waarschijnlijk is het rapport van KNWU-dnspecteur Van Baarle, die mij naar Rome voor de contra-expertise vergezelde, nog niet be handeld". Trijnie Rep voor Stien Kaiser HEEREN VEEN Onder slechte weers omstandigheden (storm en voortdurend regen) zijn gisteren op de kunstijsbaan in Heerenvecn selectiewedstrijden van de kernploegen gehouden. Ard Schenk won de 500 meter in de redelijke tijd van 43,2 seconden, waarna Kees Verkerk een van de weinige kernploegleden die het slechte weer toen nog trotseerden de 1500 meter won ln 2 minuten 15,1 seconden. De uitslagen zijn: 500 m: 1. Ard Schenk 43,2, 2. Piet Kleine 44.0; 3. Kees Verkerk 44.2; 4. Hans van Hel den 44.2: 5. Eppl Bleeker 44.3; 6 Peter Not- tet 44,4. 20. Ronnie Nooitgedacht 46,6, 22. Co Giling 47,0, 24. Arie Erlks 47,0. 1500 m: 1. Verkerk 2.15.1. 2. Van Helden 2.18.3, 3. Hoekstra 2.19.4. 4. Giling 2.20.0, 5. Jan IJssel Cup De ploegen van Groningen, Friesland Drente voor de districtenschaatswed strijd om de IJssel Cup, die zaterdag 22 november op de Deventer kunstijs baan wordt gehouden, zijn als volgt samengesteld Gronmgen: Hendrik Koops (Borgercompagnle), Henk Boer (Scheemda). Lucas van der Tuin (Adorp). Bennie Ernens (Kloosterburen), Dlck van Dijk (Rulgahulzon), Marten (Heerenveen). Hans van Helden F.ppl Bleeker (Wolvega), Jan Graham Hill, de autoconcern-, die enige weken geleden bij een ongeluk tijdens een race beide benen brak, overhandigde collega Jackie Stewart gisteren in Londen de wissélbeker voor wereldkampioenenStewart werd tevens benoemd tot president van de Wereldkampioenen Racers Club. Spaanse en Engelse competitie MADRID. Voor de Spaanse oompetitie is gisteravond een wedstriid gespeeld: ElcheValencia 00- De wedstrijd was uitgesteld omdat do meeste spelers van Elche vorige week griep hadden. Chelsea heeft gisteravond in Inswich de uitgestelde competitiewedstrijd in de Engelse league tegen Ipswich Town met 41 gewonnen. Geen toto in Parijs PARIJS. Meer dan duizend personeelsleden van de Parijse totalisator hebben besloten met ingang van vandaag voor onbepaalde tijd in staking te gaan. Zij willlen op deze wijze kracht bijzetten aan hun salariseisen. Het is de eerste maal dat bij de paarderennen in de Franse hoofdstad wordt gestaakt. De staking zal niet van toepassing zijn op de andere Franse renbanen. Jaarbeursstedenbeker WARSCHAU De Schotse voetbalclub Dunfermline Athletic heefit zich geplaatst voor de derde ronde van het Europese toernooi om de Jaarbeursstedenbeker door gisteravond in Warschau met 10 te winnen van Gwardia Warschau. DEN HAAG Vanmorgen was bij het bureau van de Sporttoto in Den Haag één melding binnengekomen van dertien juist voorspelde uitslagen ln sporttoto nummer 15 van het afgelopen weekeinde. Twaalf goede kruisjes zetten 61 .deel nemers en 919 personen meldden zich met elf correcte voorspellingen. Voor de extra prijs kwamen 97 meldingen bin- El Sliafei ook tennisprof NEW YORK De Egyptische tennisser Ismael El Shafei. die dit jaar in de eerste ronde van het Wimbledpntoernooi van Tom Okker verloor, is toegetreden tot de rijen van de beroepsspelers Hij gaat deel uitmaken wan de Amerikaanse groep .World Tennis Championship" onder leiding van Lamar Hunt Tot deze groep, die oorspronkelijk de naam „Handsome Eight" voerde, maar thans uit zestien spellers bestaat, behoren onder meer Tom Okker en do Australiërs Tony Roche en John Newcombe. Schaaktoernooi dames EMMEN De Joego-Slavische Laza- revlc heetf gisteravond het schaaktoer nooi gewonnen, dat in Emmen wordt ge houden. Lazarevic won de hangpartij uit de zesde ronde tegen de Nederlandse kampioene Ingrid Tuk, nadat de Neder landse in gewonnen positie een blunder maakte. Lazarevic bracht haar punten totaal op 5,5 uit zes partijen en is hier door onbereikbaar geworden voor haar concurrenten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het teleurstellende feil, dat in de wereld van de Nederlandse topsport onnodig veel talent verloren gaat, is voor de Amsterdamse psycholoog drs. D. H. Grunwald, lid van het medisch psychologische begeleidingsteam van Ajax, aanleiding geweest om een grondige blik te werpen op een aantal knelpunten die de prestaties van de topsporter nadelig kunnen beïnvloeden. De resultaten van dit diepgaande onderzoek bleken van zo groot belang voor alle tegenwoordige en toekomstige top sporters. dat de uitgeverij N.V. Born de bevindingen van dis. Grunwald in boekvorm onder ieders bereik meende te moeten Drengen. Literatuur over de psychologische l'actoren in hel sportmilieu is er nauwelijks. De publikaties die zijn versche nen, zijn abstract en zonder praktisch belang. Het boek van Grunwald „Nieuwe wegen ln cle sport" vormt hierop een gunstige uitzondering. De psycholoog heeft kans gezien op een prettige wijze een kleine bres te slaan in het bolwerk van het tODsportleven van Nederland. Het is de mening van Grunwald, dat de topsporter zich totaal moet kunnen geven. Hij moet in staat worden gesteld zijn talent ten volle tot ontplooiing te brengen. De psycholoog kan hem hierbij helpen door hem over remmingen heen te helpen en hem bij te staan om zijn prestaties op te voeren. Blauwdruk In het boek worden vragen opgeworpen die voor elke top sporter van vitaal belang kunnen zijn, Zo geeft de schrijver als het ware een pasklare blauwdruk van indrukwekkende mogelijheden waarmee de Nederlandse sportwereld de ko mende jaren zou kunnen werken. Aan het onderzoek van drs. Grunwald werkten mee: de top sporters Ton Boot. Nel Bos, Mariette Dommers, Fedor den Hertog, Rein van de Heuvel, Mieke Jaapies, Marjan Janus, Ada Kok, Piet van der Kruk, Dick Langerhorst, Els van Noor- duyn, Ed de Noorlander, Aad Oudt, John Steinhausen, Mieke Sterk, Harry Veldhuis; de coaches Anton Huiskes, Rob Kerk hoven. Joop Middelink en Karei Muys; de bestuursleden ir. A. Paulen, T. Beyen, A. P. Koomen, mr. J- W- v. d. Krol en Piet Storm; de official A. van der Lee; de sportarts J. L. de Jongste. „Het is de grote waarde van Grunwald", schrijft sportarts Rolink in het voorwoord, „dat hij in staat is gebleken de resultaten van zijn wetenschappelijk speurwerk te vertalen naar de praktijk toe". „Het ware te hopen", besluit Rolink, „dat de door Grunwald met bescheiden middelen begonnen, poging tot verheldering van de problematiek die binnen het kader van onze topsport aanwijsbaar is, met steun van de N.S.F. en het ministerie van C.R.M. op ruimere schaal kan worden voortgezet". Alle facetten Enige citaten: „Er ls gebleken dat de begeleiding in Mexico op dit punt ontoereikend was". En: „Ik kan niet nalaten te zeggen op wat. voor een fascinerende ontdekkingstocht naar een onbekende wereld mijn onderzoek op de duur ls ultge- In zijn boek onderzoekt drs. Grunwald de topsport in al zijn facetten: de topsporter en de maatschappij, de topspor ter en het bestuuur van zijn bond, de topsporter en zijn trainer, topsport en medische begeleiding, de behoefte aan mentale begeleiding, topsport en sport journalistiek. „Nieuwe wegen in de sport" is een boek door en voor de topsporters. (Born Uitgeversmaatschappij, 8.90). AMSTERDAM (ANP) De NV Ko ninklijk Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker en de Verenigte Flugtectani- sche Werke (Bremen) hebben in 1968 een gezamenlijke winst behaald van cir ca f 50 min na aftrek van belastingen. Dit blijkt uit het officiële bericht aan aandeelhouders betreffende de voorge nomen fusie tussen beide ondernemin gen. Met betrekking tot de gang van za ken in het lopende boekjaar wordt in het bericht opgemerkt, dat de bedrijven goed van orders zijn voorzien en dat de ontwik kelings- en produktiecapaciteiten volle dig worden genut. Dit zal ook het ge val zijn in het resterende deel vai boekjaar. Over 1969 wordt een zodanig resultaat verwacht, dat er gen reden aan te nemen, dat het over het vorig jaar uitgekeerde gewone dividend ad. 21 pet niet zou kunnen worden gehandhaafd over het inmiddels met 10 procent uit gebreide aandelenkapitaal van Fokker. Aan de aandeelhouders van Fokker en VFW zullen gelijke dividendbedragen tot uitkering worden gebracht. ROTTERDAM (ANP) De inkomsten van de beleggingsmaatschappij Undtas NV hebben, blijkens een tussentijds be licht, tot nu toe dit jaar een bevredi gende stijging laten zien. Voorzover het zioh thans laat aanzien zullen de resul taten over diit jaar een onveranderd dividend over het door een agiobonus vergrote kapitaal mogelijk maken (over 1968 een contant dividend van 19,05 plus vijf procent in aandelen uit de agio- reserve). Het streven de liquiditeit op te voeren werd verwezenlijkt door het dras tisch beperken van het aantal fondsen in de portefeuille, waarbij in de eerste plaats de kleinere posities werden op geruimd. De totale verkopen overtroffen de aankopen met circa f 38 min. Palsma (Gorredljk). _iols (Hoogeveen). Plet Kleine (Hol- landscheveld), Harm Kuipers (Norg), Jan Werner Pol (Rulnerwold), Roelof Schreur (Ruin. /old). Dames Op de kunstijsbaan Jaap Eden in Am sterdam zijn gisteravond selectiewed strijden gehouden voor rijdsters uit Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. De weersomstandigheden waren slecht e uitslagen zijn: eppy Geyssen 54.5. inoo m: 1. Elly van der Br Trijnlc Rep 1.47.8, 3. Stlen Ka Willy Burgmeyer 1.48.8, 5. Bej 6. Carrie Geyssen 1.51.0. issement: 1. Trijnie ilser 104.800, 3. Elly WUly Burgmeyer Geyssen 106.500, 6. Bepple G Maathuis zege in concours hippüjue GENEVE Jan Maathuis heeft gister avond in Geneve tijdens het concours hippique internationaal een verrassende zege behaald in het puissance spring concours. Op The Saint bedwong Maat huis als enige in de derde barrage de 2,02 meter hoge muur en de 1,70 meter hoge oxer. Het normale parkoers hadden zestien ruiters foutloos afgelegd. In de barrage eindigden Nelson Pessoa (Braz.) op Sanson en Alwin Schokemöhle (W.- Dld.) op Donald Rex met vier strafpun- ten op de gedeelde tweede plaats. DEN HAAG (ANP) Het jaarver slag over 1968 van de NV Bouwfonds Ne derlandse gemeenten gewaagt van een brutobedrijfsresultaat van f 2.175.456,72. De directie stelt voor met het oog op het gestegen renteniveau het dividend over het boekjaar vast te stellen op 't nieu we door de statuten toegelaten maxi- UTRECHT (ANP) Meer dan 75 procent van de leden van de bedrijfs groep wegvervoer van de Kath. Bond van Vervoerspersoneel vindt dat mede zeggenschap in de CAO geregeld zou moeten worden, terwijl ruim 26 pro cent medezeggenschap zelfs beschouwt als een van de drie belangrijkste actie punten voor de vakbeweging. Dit blijkt uit een onzerzoek dat in november 1968 onder leiding van de socioloog van het AC de Bruyninstituut, drs. E. Hooy- mans, is ingesteld onder de leden van de bedrijfsgroep wegvervoer van de KBV. Aan dit ondrzoek is deelgenomen door ruim dertig procent van da 9000 leden van de bedrijfsgroep. De enquê te betrof hun sociale wensen en ver langens.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11