MASSALE BETOGING MET FEL GEVECHT BESLOTEN GEEN RADICAAL VUILTJE AAN DE LUCHT Nieuwe raad Gorcum zonder socialisten Meer inspraak voor ouders op school Betoging in Praag tegen bezetting ITE-tarief mag 60% van tarief lijnvluchl zijn Vijfling maakt het goed Meinsma: 23% van mannen stierf aan de gevolgen van het roken PRINSES GR AC IA 40 JAAR Gesprek AR-CHU-KVP gaat gewoon door Eensgezinde CHU stelt zich ,open" op MAANDAG 17 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT pagina: 8 Felle aanval NKV op houding regering t.a.v. militair bewind in Brazilië rvoi verslaggevt (Door Adam Raphael) WASHINGTON Na de grootste an ti-oorlogbetoging ooit in de VS gehou den, is het in Washington tot onlusten gekomen. Daarbij werden bijna honderd personen gearresteerd en tenminste ze ventig gewond. Duizenden betogers kwamen voor het ministerie van Justi tie in botsing met de gehelmde oproer politie, die grote hoeveelheden traangas granaten de menigte inslingcrde. De gewelddadige tonelen stonden in scherp contrast met de grote vreedza me demonstratie eerder op de dag, waarbij meer dan een kwart miljoen mensen door de straten van Washing ton marcheerden. Aanvankelijk hadden die voorzorgs maatregelen overdreven geschenen. De ,voornamelijk uit studenten bestaande de monstranten hielden zich rustig maar toen de nacht inviel, veranderde dit, omdat een minderheid van de menigte vastbesloten scheen om het tot een bot sing te doen komen: een zingende ko- lonne geleid door „yippies", ..crazies", „mad dogs", „weatherman", en andere vreemde discipelen van het Amerikaan se anarchisme marcheerden naar het ministerie van Justitie om tegen het pro ces van Bobby Scale en de acht radi- kalen in Chicago te protesteren De oproerpolitie stond klaar maar hield zich rustig totdat de demonstran ten de Amerikaanse vlag naar beneden rukten en de Vietkongvlag hesen en potten met rode verf tegen het gebouw van het ministerie van Justitie begon nen te werpen. Toen greep de politie in. Nog een beeld uit San Francisco: een bereden agent achter volgt een betoger die zich meester heeft gemaakt van een In het Duitse Kassei werd de Amerikaanse vlag verbrand, gummieknuppel. De man wist met zyn trofee te ontkomen. Katholieke oudervereniging vraagt om ruimere erkenning UTRECHT (ANP) „Als hel patroon van het katholieke gezin als basis niet •neer kan blijven functioneren dan komt het bestaan van de katholieke school in gevaar. De school worstelt momenteel met ernstige problemen. De hele problematiek waarin de Kerk zich bevindt valt terug op de school. De crisisverschijnselen zijn bekend en op tal van scholen doen zich frustraties voor. Sommige ouders kiezen non- confessionele scholen om hun kinderen van frustraties te vrijwaren". Dit heeft de algemene scretaris van de Nederlandse Katholieke Schoolraad en lid van de Eerste Kamer. mr. C. E. Schelfhout, gezegd tijdens de zaterdag voor het eerst gehouden openbare ver gadering van de Nederlandse Katholie ke Oudervereniging in Utrecht. Volgens mr. Schelfhout, die ook directeur is van het centraal bureau voor het katholiek onderwijs, moet de rol van de ouderbeweging op twee vlakken liggen. De ouders moeten meer inspraak verkrijgen op de school en wel door de totstandkoming van een rechts positie („ouders zijn de meest vage figuren in de schoolwetgeving") en d:or een duidelijke representatie in het onderwijsbeleid. Volgens mr. Schelfhout moeten de ouders een zwaarder stempel gaan drukken op de leerplannen en de didactische verwerkelijking daarvan door de docenten. De voorzitter van het NKO, dr. H. W. Hormen. bestreed het misverstand dat de organisatie der ouders ten doel heb ben zich af te zetten tegen andere part ners in de schoolgemeenschap: tegen de schoolbesturen of tegen de docenten. De ouderorganisatie is niet uit wantrouwen geboren, zo beklemtoonde dr. Horeman. Hij stelde daarbij dat de school het meest fundamentele, het meest benau wende, het diepst ingrijpende en meest omvangrijke van haar problemen niet meer kan oplossen zonder contact met de ouders. Er zijn volgens dr. Horeman nog altijd docenten die actief belangstellen de ouders als lastige pottekijkers in de klas vrezen. „Dat deze vrees bij oudere generaties van docenten nog enigermate leeft kan men zich voorstellen, maar zij vrezen ook dat de jongere generatie maar nauwelijks in betere zin wordt opgevoed. De ervaring die wij met het aanbieden van ons voorlichtings materiaal hebben opgedaan wekt bij ons bange vermoedens. Verreweg de meeste katholieke kweekscholen hebben zich nog niet de moeite getroost om bp on desbetreffend aanbod zelfs maar t antwoorden". Margarine met ingang vandaag 1 cent duurder DEN HAAG (ANP) Na een tijd vak van relatief lage grondstoffenprij- zen die in de achter ons liggende pe riode tot diverse prijsverlagingen heb ben geleid wordt de margarine-indus trie thans geconfronteerd met een uiter mate sterke stijging van deze prij zen. Dit noodzaakt de margarine-indus trie tot prijsverhoging van haar produk- ten over te gaan, zo deelt de bond van Nederlandse margarinefabrikanten mee. Na overleg met het ministerie van Economische Zaken is besloten om de margerineprijzen voorlopig slechts te verhogen met 1 cent per pakje van 250 gram. Deze verhoging van de consurfien- tenverhogingprijzen is vandaag van kracht geworden. PRAAG (AP) Aan de vooravond an de „internationale studentendag" ter herdenking van het verzet tegen de na- :i-bezetting in 1939, hebben honderden studenten gisteren in Praag betoogd te gen de Russische bezetting van Tsje- cho-Slowakije. Zij hielden een processie naar het graf van Jan Palach, de student die zich be gin dit jaar uit protest tegen de Rus sische overheersing in brand stak. Di verse betogers legden kransen neer. Bij de begraafplaats stonden politie mannen en soldaten met machinepistolen maar zij grepen niet in. Minister Hrbek van Onderwijs, een felle stalinist, had de studenten beloofd dat de poli tie niet zou optreden als de kransleg- gingen op het graf van Palach indivi dueel zouden plaatsvinden. DEN HAAG Het Nederlands Katholiek Vakverbond doet in haar orgaan „Ruim Zicht", een felle aanval op de houding van de Nederlandse regering tegenover het militaire bewind in Brazilië. Het N.K.V. verwijt de ministers l'dink en Luns een gevaar lijke naïeviteit. Aanleiding is het antwoord van de minister Udink. mede namens minister Luns, op vragen van het Tweede- Kamerlid Kleisterlee (K.V.P.) over de vervolging van vakbondsleiders en jonge arbeiders in Brazilië. Het N.K.V. toont zich verontwaardigd over het feit, dat de ministers op de hoogte zijn van een zuivering onder „Links-georiënteer de" vakbondsleiders, die volgens het N.K.V. in feite de leiders van de chris telijke vakbeweging zijn. „Ruim Zicht" schrijft, dat de minis ters Udink en Luns meenden zich van het door hen gesignaleerde optreden niets te hoeven aantrekken omdat „geen bevestiging werd verkregen van een systematische schending van de funda mentele rechten van de mens" Van het parlement eist ..Ruim Zicht", dat hel de verantwoordelijke bewinds lieden ter zake corrigeert. „Als het de regering werkelijk menens is met een ontwikkelingsbeled dat méér is dan een verlenging van een stuk machtspolitiek, dan moet zij zich maar in verbinding stellen met het Wereld- verbond van de Arbeid om via dat kanaal steun te geven aan een recht vaardige strijd in een ontwikkelings land" aldus „Ruim Zicht" SCHIPHOL (ANP) ITE-reizen waarbij vlucht en logies zyn inbegrepen, zullen volgende zomer mogen worden aangeboden tegen 60 van het IATA- vliegtarief. Tot dusverre bevond zich dit minimumniveau officieel op 85 doch gedurende de gehele afgelopen zomer is daarop op ruime schaal ont heffing verleend, zodat met de verlaging van het percentage in feite de bestaande toestand is bekrachtigd, aldus heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan reisbureaus en chartermaatschap pijen meegedeeld. Nu het minimumtarief zo drastisch wordt verlaagd, hoopt het ministerie echter wel. dat de chartermaatschap pijen en de reisbureaus zich ook aan enkele beperkende bepalingen, die voor ITE-reizen gelden, zullen houden: bin nen Europa mogen ze niet minder dan 60 Tf van het laagst vergelijkbare IATA-tarief kosten, waarbij ze minstens een tijdsduur moeten hebben van een week. Alleen als er voor normaal IATA-tarief geen rechtstreekse route bestaat, kan op deze regel een mogelijke uitzondering worden overwogen. Voor ITE-reizen binnen Europa die korter dan een week duren naar bestemmingen waarop een voldoende liindienslverbin- ding bestaat, zal nog slechts bij uitzon dering vergunning worden gegeven, zoals bij belangrijke sportevenementen en bedevaartsbijeenkomsten. Uitgetreden priesters willen volledig in ambt worden hersteld ROTTERDAM (K.N.P.). Op initiatief van de diocesane pastorale raad van het bisdom Rotterdam had zaterdag in Rot terdam een bijeenkomst plaats van het diocesaan bestuurscollege, een delegatie van de diocesane pastorale raad en priesters die korter of langer geleden hun priesterfunctie ter beschikking had den gesteld. Van de 178 uitgenodigden waarvoor men zowel degenen die voor heen in het bisdom Rotterdam als pastor werkzaam waren als ook hen, die elders pastor waren geweest en in het bisdom Rotterdam woonden, had aangeschreven waren ruim 50 personen aanwezig. Vicaris-generaal drs. W- M. I. van den Ende vertegenwoordigde de bisschop, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Gespreksleider drs F. Gossens vatte vervolgens de wensen de wensen uit de binnengekomen brieven samen: 1) Pasto raal werk moet voor gehuwde priesters mogelijk zijn; 2) De huidige situatie be zien worden in de Kerk van de toekomst; 3) Wensen en vragen aan het bisdom gesteld, die samenhangen met de nieuwe situatie. Uitgetredenen kunad om uitlatingen Van Rappard GORKUM (ANP) De Gorkumse ge meenteraad moet woensdagavond een nieuwe wethouder benoemen. Deze wordt dan opvolger van de socialist C. J. de Ronde. Dhr. De Ronde was een van de elf raadsleden die op 13 oktober j.l. hun ontslag indienden. Sinds di vergadering van 13 oktobc hebben de elf hun raads lidmaatschap nog wel waargenomen, in afwachting van de komst van opvolgers. Inmiddels zijn echter 4 socialistische raadsleden afgevoerd, terwijl er nog twee zullen volgen, omdat zij geen opvolgers zullen krijgen. Geen van de benoemden van de P.v.d.A.-lijst heeft tot nu toe posi tief gereageerd. Dat houdt dan in de Grokumse raad van 19 tot 13 leden wordt teruggebracht. Het is tevens v schijnlijk dat dit 'n raad zonder PvdA- fractie wordt. De drie socialistische raadsleden, die burgemeester Van Rap pard trouw blijven, hebben onlangs hun lidmaatschap van de afdeling Gorkum opgezegd, omdat een meerderheid der leden hun optreden afkeurde. Deze drie, onder wie wethouder Tuinenburg hebben inmiddels van hun hoofdbestuur te ho ren gekregen dat zij dan ook landelijk geen lid van de Partij van de Arbeid kunnen blijven. Ook inde andere frac ties verloopt de voorziening in de vaca tures niet erg vlot. Alleen wethouder Kil- lian (KVP) heeft als raadslid een opvol ger gekregen in de heer J. Sleiffer. Zijn geloofsbrieven worden woensdag onder zocht. Dan zal ook in de plaats van d< heer Killian een nieuwe wethouder be noemd moeten worden. Daar zoals be kend ook een twaalfde raadslid (die te vens wethouder was) heeft bedankt, res ten nu nog vijf vakatures, te weten twee in de protestants-christelijke frachtie en een bij de KVP. de PSP en de VVD Verwacht wordt dat hoogstens een KVP- er en een VVD'er nog daartoe bereid ge vonden zullen worden. Dat zou de raad reduceren tot 10 leden. Burgemeester Van Rappard is vrijdag uit het zieken huis thuisgekomen Daar zal hij verder op krachten komen na een in Utrecht ondergane operatie. De elf uitgetreden raadsleden hebben zondag een communiqué uitgegeven, in zij mededelen bezig te zijn met het samenstellen van een uitvoerig me morandum, „als reactie op de door Van Rappard in enkele bladen gevoerde het ze" „Foei. heer Van Rappard, noemt u dat op fatsoenlijke en eerlijke wijze een gemeente dienen". Zo reageren de elf uitgetreden Gorkumse raadsleden in het communiqué op een interview met burgemeester Van Rappard. dat een weekblad vorige week publiceerde. In dat interview zegt Van Rappard onder meer: ..die rot jongens hadden angst dat ik te veel zou openbaren want als je 37 jaar burgemeester van een gemeente bent. dan weet je wel wat. Geknoei met aannemingssommen, ik noem maar wat. Ik had man en paard kunnen noemen, maar ik hield en ik houd dat slot op mijn mond". „Geeft u hiermee geen veeg uit de pan aan de dienst gemeentewerken?" vragen de 11 zich af in het communiqué, dat zij ondertekenen met „de uitgetreden rotjongens-raadsleden" „Als u uw mond eens open deed, zou dat de positie van de wethouder van gemeentewerken kun nen schaden?", vragen zij verder, en: „Of mag hieruit de conclusie worden getrokken dat deze wethouder kan blij ven zitten omdat u dat slot op de mond houdt?". De portefeuille gementewerken wordt in Gorkum beheerd door de heer A. C. Tui nenburg, de enige van de vier wethou ders die niet is afgetreden. LONDEN (AP) De Britse 33-jarige mevr. Irene Hanson, moeder van ccn donderdag geboren vyfling. heeft zater dag de kinderen in het Koningin Char lotte ziekenhuis voor het eerste gezien. De toestand van één van de vijf meis jes, Nicola Jane, die ademhalingsmoei lijkheden had, is verbeterd. De andere vier maken het goed Vijf „elektronische babysitters", machines, die automatisch temperatuur, hartslag en de ademhaling van de baby's registreren, zijn uil Ameri ka aangekomen. De machines slaan al arm als er iets niet goed is met de AMSTERDAM (ANP) Op basis van de CBS-gegevens over 1968 kan men niet anders concluderen, dat in dat jaar 13.729 mannen zijn overleden ten gevol ge van het roken, dat wil zeggen ruim 23 procent van het totaal aantal in dat jaar overleden mannen. Dagelijks stier ven in 1968 gemiddeld ruim 37 mannen aan de gevolgen van het roken tegen over bijna 29 mannen in 1963. Tot deze slotsom komt dr. L. Meins ma van de landelijke organisatie voor de kankerbestrijding in een artikel over de invloed van roken op de mannen- sterfte in het jongste nummer van „Me disch contact". Na te hebben gewezen op de beschou wingen van Van Voorst Vader uit 1965. die onder andere concludeerde, dat „naar onze voorzichtige schattingen 20 procent van de sterfgevallen bij mannen op rékebirig' komt van 'de rookgewóon- ten", merkt dr. Meinsma op, dat inmid dels weer enkele jaren voorbij zijn ge gaan en de relatie tussen het roken en het ontstaan van bepaalde orgaanaiek- ten steeds duidelijker is geworden. „Dit verband tussen roken en ziekten wordt alleen nog aangevochten door de sigaret tenindustrie en door soms nauwelijks als zodanig herkenbare satelieten van deze sigarettenindustrie", aldus dr. Meinsma. Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Alsof er geen radicaal vuiltje aan de lucht is. gaat het gesprek tussen KVP. AR en CHU over een nauwere samenwerking gewoon door. Er is geen sprake van dat het gesprek tussen de drie grote confessionale partijen voor een half jaar in de ijskast is gezet, zei AR-voorzitter Veer man zaterdag. Naar zyn mening was dat een on juiste conclusie, die uit de vergadering van het AR-convent een week tevoren was getrokken. De voorbereiding van het gezamenlijke urgentie program zal iets meer worden gefaseerd. De con tacten tussen de drie pariyen gaan gewoon door, zei dr. Veerman. Hij onderstreepte daarmee wat de politieke lei der van de AR, mr. Biesheuvel, vrijdagavond bad verklaard. Biesheuvel had tevens de dreiging ge uit dat hij anders zou opkrassen. En op da unie- raad van de CHU, zaterdag in Utrecht gehouden, liet voorzitter Van Hulst bij voorbaat weten dat hij wel zou gaan, als men de politieke lijn naar nauwere samenwerking zou willen stagneren. AR-voorzitter Veerman en KVP-voorzitter Van der Stee waren op de vergadering van de unie raad getuige van een broederlijke eensgezindheid, die zonder pijn en moeite tot een met algemene stemmen aanvaarde resolutie leidde. Veerman con stateerde na afloop: ^Dezelfde geest al« bij ons, maar met minder scherpe accenten". En KVP- voorzitter Van der Stee voorzag dat het er op de komende partijraad van eind november minder rustig aan toe zal gaan. „In mijn club zal wat kabaal komen, sommigen zullen wel wat stoom willen afblazen", zei bij. De resolutie waarop de leden van de unieraad elkaar konden vinden, was scherper geformuleerd dan het ontwerp van het bestuur. Aan alle wensen van de ongeveer ruim tien sprekers was tegemoet gekomen. Tot uitdrukking moest komen, dat de unieraad wel waardering had voor de rapporten van de „groep van 18", maar bezwaren had legen het vage rapport „welzijnsbeleid" en tegen het rapport van de commissie „duidelijkheid". Op voorstel van drs. D. Schouten uit Waalwijk moest in de resolutie worden vermeld dat een nauwere samenwerking met KVP en AR de eigen organi satie en identitieit van de CHU niet verloren mocht laten gaan. Hij kreeg prompt zijn zin. De unieraad was over het algemeen zo tevreden met de inhoud van de rapporten der „groep van 18", dat er nauwelijk over werd gediscussieerd. Oud-<minister mr. Y. Scholten uitte de meeste kri tiek op het rapport van de commissie „duidelijk heid", dat vele onduidelijkheden vertoont. Als de ministers meer aan hun fractie in de Tweede Ka mer zouden worden gebonden, voorzag hij dat de politiek zich meer achter gesloten deuren gaat afspelen. Opmerkingen over een klein en groot legeeakkoord vond hij theoretisch mooi, maar wat onrealistisch. Voor 1971 zag hij nog geen groot- regeerakoord. Jongerenvoorzitter Jac. Huijsen ging in op het door CNV-voorzitter Lanser geopperde idee, dat de AR bemiddelt tussen KVP en PvdA, Huijsen vroeg zich af, of de CHU niet in de verdeelde AR moet gaan bemiddelen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5