Veel belangstelling voor alternatieve maquette Wassenaarse viaductkwestie als je trouwt is een paar honderd gulden extra altijd meegenomen ,3ij een baas werken zou ik niet zo lang uithouden Eenvoudige oplossing voor zeesterkruising OMLEGGING RIJKSSTRAATWEG sparen, verstandig en handig Keuken geheel uitgebrand BIOSCOPEN Muziekverenigingen streden in gehoorzaal om de punten MSV kwam tekort JAN VAN PUTTEN KAN NIET BUITEN ZIJN DRAAIORGEL MAANDAG 17 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 WASSENAAR Zaterdag en zondag is in het Wassenaarse raadhuis de nieuwe maquette ten toongesteld, die de gemeente heeft laten maken ter illustratie van de door prof. ir. J. Volmuller ontworpen oplossing van de z.g. viaduktkwestie. Wassenaar heeft deze alternatieve oplossing ge steld tegen het door Rijkswaterstaat ontwikkelde plan voor een gigantische sterkruising op de plaats van het huidige viadukt. gestane oplossing. Dit plan voorziet ln een omlegging van de huidige Rijks straatweg voor het doorgaande verkeer, welke omlegging begint by het viadukt. Vla een nieuw aan te leggen weg door de Duivenvoordse polder zou het doorgaande verkeer geleid worden naar de z.g. Leidse Baan, die langs de spoor lijn Den Haag-Leiden zal worden aangelegd om dan verder, ter hoogte van de Haagse Schouw weer te worden terug geleid naar de bestaande ryksweg. Er zou dan, naar de mening van de gemeente Wassenaar, geen enorme zeesterkruising op de plaats van het huidige viadukt behoeven te worden gebouwd, maar een veel De belangstelling van de burgery voor deze kwestie blijkt nog steeds bijzonder groot en levendig te zün. Een on afgebroken stroom van tussen de 500 en 600 bezoekers is zaterdag en zondag naar het raadhuis gekomen om zich te laten inlichten over het Wassenaarse plan, dat veel minder rigoureus is dan de door Rijkswaterstaat voor- voudiger oplossing op drie niveaus, waaraan veel minder panden en natuurschoon ten offer zouden behoeven te val len dan met de sterkruising het geval is, terwijl door de omleiding van het doorgaande verkeer bereikt zou worden, dat de rijksstraatweg het karakter zou krijgen van een lokale weg. Links op de foto loopt de Rijks straatweg in de richting Amster dam met op de voorgrond de Landscheidingsweg. Vanaf de plaats van het huidige viadukt is een omleiding naar rechts ont worpen voor het doorgaande ver keerGeheel rechts op de foto de Bezuidenhoutseweg en de daarop aansluitende verbinding naar Leidschendam Zoetermeer. van toneelseizoen door „Elckerlyck" SASSENHEIM Toneelgroep „Elcker lyck" in Sassenheim opende gisteravonc haar twintigste speelseizoen met de ko mische thriller „Poesekater" in de volle zaal van het KJB.A-gebouw. Het stuk van Bruno Duin, luchtig en pretentieloos, dat speelt in een Engels landhuis, boor devol mysterieuze gebeurtenissen, was zeker niet gemakkelijk maar regisseur Berg en de elf spelers, onder wie twee debutanten, bevestigden de goede faam van „Elckerlyck". Als Sir Charlie Tippery had A. Scholten een zware rol, die uitstekend door hem werd vertolkt. Eveeens een zware rol had mevrouw Immerzeel-Homan als de louche secretaresse Hildegard Himmel- schein. Zoals alttyd leverde zij overtui gend spel. Dit kan ook gezegd worden van Freek Homan, die als butler een rol die als het waren voor hem geschre ven was. Debutanten Dik Juffermans en Beb Vrijburg gingen goed van start. Hopeniyk zien we hen vaker op de plan ken. H. Hereur en P. C. v. d. Kraan zorgden als onderwereldfiguren voor veel hilariteit. Onder het publiek was veel jeugd. Het stuk wordt vanavond en mor genavond herhaald. Zilker junioren schitteren op tafeltennistournooi in Noordmjkerhout NOORDWIJKERHOUT In Brama te Noordwykerhout is zondag een geslaagd tafetennistournooi gehouden. De deel name stond voor alle inwoners van Noordwykerhout. De Zilker jeugd heeft hiervan een ruim gebruik gemaakt. Ne gen van de tien deelnemers aan het junioren tournooi gingen met de prijzen op reis naar de Zilk. Bij de senioren ver wierf B. van Paridon de roem. De eerste ronde werd gespeeld in poule systeem. De verliezers kregen de gele genheid zich te herklasseren in de ver liezersronden. Daarna werd het afval- systeem toegepast. Voor de enkele inge schreven dames was een afzonderlijke poule ingeruimde, die gewonnen werd door mej. J. Zuiderduin. Bij de heren wist B. van Paridon in de finale G. Broekhof ruimschoots te verslaan en in de verllezersronde moest H. Goklenberg in de derde ronde de eer laten aan Louis van Dam. Het herendubbel lever de na een spannende stryd de volle winst op voor het duo B. van Paridon-Karei de Jong. Mej. Elstgeest met partner B. van Paridon gingen met de eer strijken in het mixed dubbel, waarin zij de finale wonnen van mej. Bakker en Th. Kret. Uitslagen heren: 1. B. van Paridon, kampioen van Noordwykerhoutt dames: 1. J. Zuiderduin; Junioren: L Kees Bak ker. Mixed: 1. B. van Paridon en N. Eist- geest. Heren dubbel 11. B. van Paridon en K. de Jong. Leidse agenda MAANDAG 17 NOVEMBER Schouwburg Toneelgroep Centrum voor K O: „Kamelduel", 20.00 uur. Willibrordgeb. Oegstgeest Techn. clubs Ned. Kapperspatroonsbond, 19.30. DINSDAG 18 NOVEMBER Doopsgez. Centrum: Leidse Assurantie- club, 20.00 uur. Stadhuis; Intocht St.-Nicolaas, 14.00 u. Filmzaal Universiteit: Wij en Zuid- Amerika, 20.00 uur. WOENSDAG 19 NOVEMBER Stadsgehoorzaal: Beatconcert met Alexis Korner, 20.00 uur. (Advertentie) V.I.P. voor electrische huishoudelijke apparaten TELEFOON 42713 Nieuwe Beestenmarkt 21 - Leiden (ADVERTENTIE) Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kimt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,— en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,— terug (f 2.700,— inleg, zo'n f 500,— aan rente plus een premie van ruim f 300,-). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den. Haag. FAMILIE ELDERS HAZERSWOUDE Zondagmorgen is de keuken van de woning van de familie A. Platteel aa nde Dorpsstraat geheel uitgebrand. Huiskamer en andere woon vertrekken liepen waterschade op. Een half uur, voordat de brand door een echtpaar werd ontdekt, was de familie Platteel naar elders vertrokken. Toen de buren rook uit do woning zagen opstijgen, waarschuwden zy prompt de brandweer, die snel ter plaatse was. De keuken brandde echter geheel uit. Om trent de oorzaak van de brand viel nog niets met zekerheid te zeggen. Camera: If, 14 jaar. Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Nachtv.: vr. - zat. 23.30 u. Fellini 8%, Lido: Battle of Brittaln, 14 jaar Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Naakt ln de val, 18 jaar. Dagelqks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Zoldertjes zonden, 18 jaar. Dagelijks2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Als het bloed kookt, 14 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtv.: vr. - zat. 23.30 uur Das Madchen mit dem Sexten Sinn, LEIDEN De Algemene Nederlandse Unie van Muziek verenigingen hield het afgelopen weekend weer Najaars feest in Leiden. Dit feest onderscheidt zich in zóver van een gewoon concours, dat er geen prijzen worden toe gekend, alléén maar puntenwaarderingen. Biyft een korps binnen de gestelde bewegingsruimte, dan behoudt het ziju plaats In de afdeling; overschrijdt het de (nogal ruime) grenzen naar beneden of naar boven, dan volgt respektieveiyk degradatie of promotie. De jury beoordeelde naar: 1) zuiverheid; 2) klankgehalte; S) samenspel en ritmiek; 4) techniek en articulatie; 5) nuancering, dynamiek, frasering en 6) opvatting en tempo. Vanzelfsprekend verschijnen op het „feest" geen slecht voorbereide verenigingen. Men leest ook, jaar op jaar, voor een groot deel weer dezelfde namen. Dat zijn dan de harde werkers, die veel vrije tyd aan hun liefhebberij geven, geen repetitie overslaan, maar, anderzijds, ook goed geleid worden. Zo blijven deze feesten kwalitatief op peil en zyn ze ook voor de toehoorders, in grote meerderheid leden van andere korpsen met familie en vrienden, belangryke gebeurtenissen. Wat de programma's betreft, moet vooreerst nota ge nomen worden van het feit, dat de verplichte werken over het algemeen compositorisch en muzikaal zeker het aan horen waard zyn. Ik noem slechts: „La Beigre et le Soldat" van Albert Thiry, de romantische Tsjaikowsky- achtige „A Dowiniland Suite" van John Ireland, het knap geschreven „Sunday Out" van Boedijn en vier delen uit de Johan Kriegel-Suite, door Den Arand gearrangeerd voor blaas-ensemble. Ook de keuzewerken waren meestal van een goede kwaliteit. In de loop der jaren is hier verheugende winst te constateren. De namen Boedijn, Van Lynschooteru Berlioz, Haydn. Ball en (zelfs) Cor Kee, dekken toch wel een deugdeiyke lading. Ik moet nog opmerken, dat het tydschema redeiyk wel kon worden gerealiseerd, dat de organisatie een rustige en soepele gang van zaken waarborgde en dat de „lezer" zijn taak op bevredigende wijze volbracht. Verder dient te worden vermeld,-dat Leiden en omgeving door slechts één vereniging vertegenwoordigd was en wel door „Warmond's Fanfare" onder directie van C. Klein. Uit de technisch en vooral ook muzikaal verant woorde verklanking van „La Bergre et le Soldat" en „De geuzen in de Bomlerwaard" bleek, dat dit korps de vroegere slordigheden en het destyds wat losse samenspel, nu wel te boven is gekomen. Joh. van Wolfswinkel. UITSLAGEN: „Concordia-Voorwaarts" (Baarn) 291 p, naar E; „Vol harding" (Gorinchem) 282>4 p. blijft in C; „Excelsior" (Beusichem) 276 p. blijft in C: „Crescendo" (Naaldwijk) 269 p, blijft in C; „Kunst en Strijd" (Krimpen a/d IJssel) 288 p. naar D; „Abcouder Harmonie" (Abcoude) 283 p, blijft in C: „Paticntia Vircit Omnia (Soest) 280% p. blijft in C; Sted. Fanfare Orkest „Nieuw Leven" (Vianen) 316 p. blijft in F: „Warmond's Fanfare" (Warmond) 279 p; „Door Wilskracht Saamgebracht" (Venhuizen) 285%. p, blijft in D; „Kunst na Arbeid" (Maassluis) 313% p, blijft in D; Kon. Fanfare Corps „West Frisia" (Twisk) 317 p, biyft in E; „Excelsior" (Oostzaan) 300% p, blijft in E; „Voorwaarts" (Vlaardingen) 288 p, blijft in E; „Excelsior '64" (Ammerstol) 283 p. blijft in B; „Kumst en Vriendschap" (Mourik) 267 p. blijft in B; „Hou en Trouw" (Heerhugowaard) 301 p, naar D; „Accordando" (Spierdijk) 291% p, blijft in D; Kon. Sted. Muziekkorps „Concordia" (Culemborg) 259 p. blijft in D; „Bergen's Harmonie" (Belgen N.-H.) 291% p. blijft in D; „Har monie" (Assendelft) 295% p, biyft in E. NOORDWIJK Gistermiddag en avond kwamen by na alle MSV-zaal- handbalteams uit in de Leidse Groen- oordhal. Heren senioren I speelden te gen het sterke Quintus een boeiende en snelle wedstrijd, waarby ze lange tyd goede kansen op de overwinning hadden. Maar aanvallend kwam de ploeg net iets te kort om de overwinning te behalen. Het werd 13-15 voor Quintus. Het eerste damesteam leed een neder laag tegen Athene met 104. Heren junioren I behaalden een fraaie 127 overwinning op SOS, terwijl de dames -junioren I niets voor de heren-junioren onderdeden en zelfs de Warmundiaploeg geen doelpunt toestond (70). De pupillen en adspiranten leden grote nederlagen: HVSMSV 63, MSV Wings 1-13, MMO-MSV 11—1. Heren senioren 2 leden een minimale 1011 nederlaag tegen EHC. terwyi het derde ODIS met 106 de baas bleef. (Van een medewerker) LEIDEN „Als u nou eerst eens opschrijft dat ik m'n geld van de mensen niet voor niets krijg, want dat denken er nog veel te veel. Ik moet m'n orgel afbetalen aan de bank, de orgelboeken kosten ruim honderd gulden per stuk, en de pony's kosten ook niet weinig. Dan is er nog huur, voer en hoefbeslag. Het hoefbeslag kost alleen al om de vier weken 25 gulden per pony; paardebiks acht gulden per week en een baaltje hooi elf gul den. Nee, laten de mensen dat maar eens goed weten." Dat zyn de woorden van Jan van Putten (39) uit de Korte Ljjsbethsteeg te Lel den. Hy zorgt nu al 25 jaar voor vro lijke klanken in Sassenheim, Warmond en Leiden. De laatste jaren is daar ook Leiderdorp bygekomen, dat 's maandags verwisseld werd met Sassenheim, om dat Leiderdorp dlehter by ligt. 's Maan dags is hij in Leiderdorp, 's woensdags In Leiden, donderdags in Warmond, vrij dags in Sassenheim en zaterdags om de week weer in Leiden. Moeizaam Jan ging direct na de lagere school met vader mee, die dit werk ruim 40 jaar heeft gedaan. Na eerst 10 jaar met n vader te zijn meegegaan, doet hy het iu de laatste 15 jaar voor eigen reke ning. Van de eerste jaren zegt Jan dat het toen een moeizaam bestaan was. Het grote orgel (15 1600 kg zwaan moest geduwd worden en het draalen ook een zwaar karwei. Deze zware lichameiyke inspanning is verleden tyd. In plaats van het duwen kwam er 15 jaar geleden een paard voor het orgel :n motortje verving het draaien. Maar daarvoor in de plaats kwamen andere zorgen. Het orgel huren werd steeds duurder. Was het aanvankelijk ea. f 25,- per week, dat bedrag ging met sprongen omhoog en was enkele jaren geleden niet meer op te brengen. Normaal in loondienst werken was niets voor Jan. „De muren zag ik al op me af komen, en het orgel en m'n klanten kon ik niet missen, zo dat er wat moest gebeuren. Gelukkig was er een bank die me wou helpen. Ik kocht een klein, mooi orgel. En om dat dit voor de jeugd aantrekkelijk Is, kwamen er ook nog twee pony's by." Duur Jan vertelt dat een orgel huren nu al f70,per week kost. Dit alles is de oorzaak dat Lelden nu nog maar twee orgeldraaiers heeft. Voor de oorlog wa ren dat er acht. Verder zegt hy, dat hst duidelijk te merken is, dat het orgel hoe langer hoe meer gewaardeerd wordt door het publiek. Het repertoire, dat bestaat uit marsen, walsen en tophits, waarvoor ongeveer 40 boekan ta KATWIJK In de sporthal Cleijn Duin te Katwijk, werd za terdag een konijnen- en pluimvee keuring gehouden x-oor de jeugd leden van de Kopluko, de Konij nen- en pluimveevereniging Kat wijk en omstreken. Vele jongeren kwamen enthousiast met hun troeteldiertjes opdagen Hier wordt een jong „knijn" gekeurdwaar van de trotse jeugdige eigenaar (naast de keurmeester) niet twij felt over de uitslag. loop zijn, moet na circa een half jaar vernieuwd worden, al gaat dit natuur lijk geleidelijk. Jan werkt het liefst in de buitengemeenten, daar is het publiek goed voor hem. Als het slecht weer is kunnen hy en z'n dochter Lena, die hem helpt, rekenen op een kopje koffie en de pony's en honden, die ook meegaan, worden verwend met suikerklontjes en koekjes. De aardappelschillen en het oude brood, die meerdere mensen voor hem bewaren, komen ook goed van pas voor z'n po ny's en verlichten z'n financiële zorgen. Feestnummertje AU Jan de lucht krijgt van verjaarda gen, bruiloften e.d. brengt hij een extra feestnummertje. Ook verleent hij vaak medewerking bij carnavals, htudenten- feestjes en op kleuterscholen. Bij lang durig zieke kinderen wordt een extra nummer gespeeld. Wel is het bij de rondgang altijd weer oppassen voor de kleintjes, die, verrukt van de muziek, niet opletten en voor de Een straatje meerijden vinden de kleu ters ook prachtig. Jammer vindt Jan het. dat z'n oudste zoon de traditie niet voortzet en niets van het orgel weten wil. „Die werkt liever als opper man bij de straatmakers, dan verdient hg veel geld." Blij is hq met de hulp van Lena (16) z'n oudste dochter, die het leuk werk vindt, zy zegt: „Als va der er mee ophoudt, ga ik het doen. Ik vind het hardstikke fijn!" Een jon ger broertje valt haar bij: „als ik van school ben ga ik ook mee!" Over het leven langs de weg zegt Jan: ,,'s Zomers en in het voorjaar gaat het wel, maar 's winters en in de herfst, met regen en kou, denk ik wel eens, zat ik maar bij een baas. Maar ik zou het niet lang volhouden, zo ben ik ge wend aan het vrije leven." Hij is ervan overtuigd dat het draaiorgel i» de toe komst zal blijven bestaan. ,J)e mensen willen het niet meer missen. Het hoort bij het Hollandse straatbeeld. En niet te vergeten, de touristen, die xHnden het prachtig. Holland zooder draaiorgel? On- mogeljjki FELLE BRAND IN DROGISTERIJ ALPHEN A. D. RIJN Een kortston dige, felle brand heeft zaterdagmiddag het achter de winkel gelegen magazyn en de daarboven geleden magazijn van de drogistery van de heer J. C. Engel hart, in de Julianastraat 42,. grotendeels verwoest. Bovendien was er veel water schade, terwyi vrywel de gehele voor raad artikelen in winkel en magazynen onverkoopbaar is geworden. De winkel werd nog niet zo lang geleden gemoder niseerd en verruimd door bytrekking van een vroeger als woonkamer en ad^ ministratle-ruirate gebruikte vertrek, toen de heer Engelbart het bedrijf over nam van de heer S. Terlouw. De huidige eigenaar is tegen brand-, water- en be drijfsschade verzekerd. De brand is omstreeks 14.13 uur ont staan en werd ontdekt door een winkel- jufrouw. Zij bevond zich in de winkel en was bezig met een klant. Na via het politiebureau de brandweer te hebben gewaarschuwd hebben zy samen enkele pogingen aangewend om de brand in zyn gang te stuiten, maar moesten dit wel dra staken vanwege de enorme hitte en rookontwi kkel ing. De brand is vermoedeiyk door kortslui ting in de elektriciteitsleiding tussen de zolder ontstaan. In de ruimte waar de brand ontstond stonden o.a. veel spuit bussen met vluchtige (gas) stoffen, waarvan er vele tengevolge van de gloei ende hitte ontploften en de brand ln be langrijke mate aanwakkerden. Niemand is door de brand en de ontploffingen ge wond geraakt. Doordat de brandweer o.l.v. haar com mandant, de heer A. J. Th. M. Korver. byzonder snel ter plaatse was, kon erger worden voorkomen. Met nevel- en wa terspuiten slaagde men er snel in de brand te localiseren tot de achterste vertrekken, beneden en boven. Bureau Moederhulp LEIDEN/ALPHEN Het bureau moe- derhulp, dat zich ten doel stelt de niet- gehuwde moeder (en vader) te begelei den bij beslissingen, die zy voor de toe komst van henzelf en het kind moeten nemen, houdt maandag a.s. en elke der de maandag van de niaand spreekuur in Alphen aan den Rijn. Het bureau in Leiden is dageiyks bereikbaar: Hugo de Vriesstraat 1. tel. 25708 van 9.00 tot 12.30 uur. De spreekuren ln Alphen worden van 16.00-17.00 uur gehouden In het gebouw van de I.P.C., Raafstraat 2. Aan het bureau zyn verbonden: 1 maat schappelijk werkster, 1 psycholoog 1 psychiater en 1 jurist. Spreekuur van de maatschappelijk werkster: elke morgen van 9.00-10.00 uur en volgens afspraak. •LISSE Stand bedrijf sklaverjassen Bollenstreek: 1 Elka, 7 partyen gesp. 1006 punten, 2 Broekhuizen 7-989, 3 Van Gerven 7-953 pnt; 4 Van Zanten 7-937j 5 Van Steln 7-936; 6 Draka 7-930; 7 Hobaho 7-919; 8 De Vlinder 7-897; 9 Sikkens 6-813; 10 G.W.B. 6-773 pnt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3