Oecumene in impasse Vermindering van atoomwapens na hard zakendoen? Dienstweigeren pas actueel als oorlog uitbreekt Problemen rond secretariaat Raad v. Kerken OVERLEG KVP-CHU- AR MOET DOORGAAN Verontruste drs. Feddema naar het PAK Winkelier van elfduizend gulden beroofd Maandag in Helsinki: Concessies van beide kanten dringend nodig Brand bij Gulf snel bedwongen LEGERARTS: Vietkong niet gekant legen referendum ZATERDAG 15 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT fVan onze redacteur geestelijk leven) DEN HAAG Op maandag 17 novem ber vergadert de Raad van Kerken in Nederland weer. Zal dan opnieuw dui delijk moeten worden hoezeer hij, eigenlijk al vanaf de oprichting op 21 juni 1968, in een impasse verkeert? Tij dens de jaarvergadering van de Sint- Willibrordusvereniging op 6 november j.l. werd er in alle talen op gewézen. Kort en bondig komt de kritiek hierop neer: wat doet de Raad van Kerken, en: doet de Raad eigenlijk wel iets? De se cretaresse van de Raad, mejuffrouw mr. S. Holsteijn, aanwezig op de vergadering hulde zich in een stilzwijgen dat stij gende verwondering opriep naarmate de kritiek toenam. Wat is er met de raad aan de hand? Indertijd spraken deskundigen bij de oprichting van de Raad van Kerken over „een teken van verwachting". Nu lijkt I hij meer het gevolg van een „wanhoops daad", nodig om de schijn van oecu menische samenwerking in officiële ker kelijke kringen op te houden. In zijn adviserende en coördinerende taak in het proces van toenadering der Kerken tot elkaar is de raad in gebreke geble- nische Raad van Kerken die reeds vele jaren bestond. Het was een moedige daad van deze oecumenische raad plaats te willen maken voor een nieuw orgaan dat acceptabel zou zijn voor méér kerk genootschappen (zoals de Rooms-Katho- lieke Kerk en de Gereformeerde Ker ken) en dat door zijn hiërarchische sa menstelling (de leiding zelf van de Ker ken heeft er zitting in) een minder vrij blijvend karakter zou krijgen. Een grote fout echter werd bij de op richting van de nieuwe raad gemaakt: de voorbereidingscommissie liet enkele be langrijke organen van de vroegere oecu menische raad overvloeien. De Raad van Kerken voelt nu, dat hij opgescheept zit met een steriel secretariaat en een jeugd raad die niet in te passen is in het nieu we geheel. Zij vormen hindernissen, die de raad remmen in zijn eigenlijke taak. Zozeer zelfs, dat de buitenwereld zich afvraagt: hebben we zo'n apparaat nog wel nodig? Er komt toch niets uit. Het kernpunt van de impasse waarin de Raad van Kerken verkeert, zit in de vorming van het secretariaat. Wie de samenstelling van het moderamen van de Raad bestudeert, komt tot de conclu sie, dat hij met een orgaan te doen heeft dat over uitstekende bestuurs kwaliteiten beschikt. Bovendien verstaan de huidige leden van hel moderamen el kaar uitstekend en doen niets liever dan ruimte scheppen voor de doelstelling j van de raad: de weg vrij te maken voor samenwerking van alle Kerken op alle mogelijke terrein, in het geloof in de ene Kerk van Jezus Christus. Moeilijk heid blijft het secretariaat. Van dag tot dag constateert men de ontoereikendheid ervan. De nieuwe Raad van Kerken be zit meer importantie, dient zich bezig te houden met ingrijpender vraagstukken die Jiet gehele christelijke leven van Ne derland raken, heeft dientengevolge een meer omvattende taak dan de oecume nische raad. Hiertegen is het secretariaat le enen male niet opgewassen. Wie enigszins begrijpt hoezeer het kerkelijke leven in ons lang bepaald wordt doorde snel groeiende oecume nische actie, voelt aan, dat het secreta riaat van de Raad van Kerken een be slissende rol moet spelen in deze evolu tie. Het secretariaat werk door gebrek aan visie en/of capaciteiten belemme rend op deze oecumenische ontwikkeling. Om uit de impasse te geraken heeft de Raad van Kerken voorgesteld een tweede secretaris aan te werven. Voor het cpntact over en weer tussen de Raad van Kerken en de vele oecumenische ac ties en organisaties. Op dit moment hebben verschillende Kerken die zitting hebben in de Raad, kandidaten voor deze uitermate belang rijke functie gesteld. De vraag is echter gerechtvaardigd, wil iemand deze post bezetten zolang hij genoodzaakt is te werken binnen het ka der van een secretariaat dat in denken en handelen verouderd is. De enige op lossing lijkt te zijn alsnog het huidige secretariaat te vervangen door een ge heel nieuwe opzet. De kans lijkt op het ogenblik aanwe zig. dat de Raad van Kerken bij de be sprekingen over een eventuele nieuwe secretaris, niet zozeer op de kwaliteiten van de kandidaten let als wel op hun kerkelijke komaf. Een gevaarlijke touw trekkerij die verbazing wekt in menige parochie en gemeente. Daar immers is men vaak al veel verder gevorderd op de weg naar toenadering van de Ker ken tot elkaar. Het wordt, na een inwerkperiode van bijna anderhalf jaar, wel tijd, dat de Raad van Kerken, wil hij zich waar ma ken bij het kerkvolk en de vele oecume nische activiteiten, helderheid in zaken brengt. Domme partijzucht, angst om overwoekerd te worden door sommige Kerken die een intensieve oecumenische inbreng hebben (m.n. de R.-K. Kerk) en gebrek aan consequent handelen leiden tot compromisoplossingen die zich blij- Mr. B. Biesheuvel: Een vlammenzee en dichte rookwolken omhulden een deel van de Gnlf- raffinaderv m het Rotterdamse Europoortgebied, waar een felle brand vannacht tegen één uur kon worden bedwongen (Van onze correspondent WINTERSWIJK Het overleg tussen de drie confessionele partijen moet doorgaan, ook op korte termijn. Dit zei AR-fractievoorzitter mr. B. Biesheuvel gisteravond tijdens een bijeenkomst in Winterswijk. Er dient volgens hem ruimte te worden geschapen voor voor bereidend overleg over het samenstellen IJMUIDEN (ANP) De politie uit Velsen en omgeving is gisteravond grootscheepse speurtocht begonnen een gewapende man, vermoedelijk buitenlander, die omstreeks half z in Velsen-Noord de eigenaar van een bedieningszaak heeft overvallen en roofd. De winkelier verliet omstreeks die tijd zijn zaak en plaatste een tas. ws hij de inkomsten van die dag, ruim duizend gulden, had geborgen, op de grond om de deur te sluiten. Plotseling dook naast hem een naar schatting 35- jarige man op die hem bedreigde met een pistool en de tas opeiste. Hij maakte zich daarna met zijn buit ijlings uit de voeten. /an een gezamenlijk urgentieprogram. ,Als dit niet zou gebeuren", aldus de heer Biesheuvel, „dan zou ik daartegen er grote bezwaren hebben". Hij wees nog op, dat de AR sinds 1967 een be leid voorstaat, dat gericht is op de sa menwerking van de drie christelijke partijen. voorman van de groep verontrus- in de AR. de Amsterdamse radi caal drs. P. J. Feddema, heeft gister- ind in Smilde bekendgemaakt, dat heeft besloten toe te treden tot het Progressief Akkoord. Volgens hem dient de AR zich solidair te verklaren met de Politieke Partij Radicalen. Zijn toe treden tot het PAK dient gezien te worden als een demonstratie dat evan gelische politiek alleen tot z'n recht kan komen als de AR zou kiezen voor de progressieve katholieken. „Het is in geen enkel opzicht de be doeling, dat de CHU of de andere twee grote confessionele partijen zich geïso leerd gaan opsellen. Ik zie drie samen werkende partijen, elk met een eigen identiteit". Dit zei de voorzitter van de CHU, prof. dr. J. W. van Hulst van morgen bij de opening van de Unieraad, die in Utrecht bijeen was gekqmen om de rapporten van de Groep van Achttien te bespreken. Hij voelde er niets voor het AR-convent te volgen en het gesprek tussen drie partijen enige tijd de ijskast te zetten. Eenheden van de Amerikaanse na tionale garde zijn in het centrum van Washington in actie gekomen tegen een paar duizend betogers, die de ambassade van Zuid-Vietnam wilden bestormen. De troepen hadden zich zoals de foto laat zien rond de Amerikaanse regeringsgebouwen op incidenten voorbereid- Plannen voor naturistenkamp tussen Hoek v. Holland en Scheveningen (Van verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse Fede ratie van Naturisten hoopt de komende zomer op Texel over een vrij stuk strand te kunnen beschikken, om leden en geïnteresseerden aan zee het naturis me te laten bedrijven. Volgens de fede ratie sou zeventig procent van de raads leden. die hierover moet beslissen, de naturisten met open armen ontvangen. Zodra het stuk strand in gebruik ge nomen is, wil de NFN ook elders langs de kustlijn uitbreiden. Men denkt hier bij onder meer aan Egmond en een strandgedeelte tussen Scheveningen en Hoek van Holland. Er zijn momenteel wel een aantal kampen in Nederland, maar deze zijn slechts toegankelijk voor leden. De Federatie wil echter evenals in Frank rijk en andere landen dat iedereen die zich tot deze overtuiging aangetrokken' voelt, gebruik kan maken van een be paalde afgebakende ruimte. Het aantal Nederlanders dat bij de FNF aange sloten is bedraagt ongeveer 12.000. Een en ander werd gisteravond bekend gemaakt door enkele bestuursleden van de NFN, tijdens een bijeenkomst voor de Nederlandse VW-directeuren of VW-employees in Den Haag. (Van correspondent) ROTTERDAM (ANP). Een hevige brand, die gisteravond is uitgebroken op de Gulfraffinaderij in bet Rotterdamse Europoortgebied, kon al na korte tijd in de hand worden gehouden en was tegen uur vannacht volledig bedwongen. De schade is beperkt gebleven. „Het is ieder geval geen kwestie van mil joenen", aldus een woordvoerder van Gulf. De brand ontstond in een klein destil latiekolom, waar uit dieselolie lichtere delen woeden gescheiden. Al vrij snel nadat de brand tegen half tien was uitge broken, had de bedrijfsbrandweer het vuur gelokaliseerd. Vier brandweer auto's van Gulf kregen assistentie van brandweerauto's van B.P., I.C.I. en ESSO. Andere brandweerauto's die aansnelden uit Rozenburg, Oostvoorne en Rotter dam waren in feite overbodig. Er hebben zich geen persoonlijke on- hikkcn voorgedaan en de materiële scha de zal ook vrij beperkt blijven, zo ver klaarde een van de Nederlandse mana gers van dit Amerikaanse bedrijf, de heer F. M van de Ven. Het hele bedrijf werd onmiddellijk na het ontstaan van de vuurhaard stilge legd. De elektriciteit werd uitgeschakeld om de produktiestromen tot stilstand te brengen. Gevangenisstraf filmverhuurder BOSTON (Reuter). Rechter Joseph Tauro uit Boston heeft de Zweedse film „Ik ben nieuwsgierig geel" „walgelijk" genoemd en de mensen die deze film in Boston hebben uitgebracht veroordeeld tot gevangenisstraf en geldboetes. Rech ter Tauro zei, dat de film appelleert aan „verdorven belangstelling", de nor men van de gemeenschap beledigt en geen sociale waarde bezit. De directeur van de maatschappij die de film in deze stad heeft uitgebracht, werd veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar. De directeur twee plaatselijke bioscopen kreeg geldboete van ltuJO gulden. Doden alleen als zelfverdediging -(Van onze pari ei ■edactte) DEN HAAG Vaandrig J. Stam, arts het Nederlandse leger, heeft ten koste in een betere baan in een ziekenhuis geweigerd dc officicrsecd af te leggen, omda' hij als officier geen mogelijkheid leer zou hebben in tijd van oorlog te eigeren in opdracht vijanden te doden. De Wet gewetensbezwaren biedt hier melijk geen ruimte voor. In tegenstel ling tot de meeste anderen die tegenover de Defensiecommissie van de Tweede Kamer gistermorgen hun mening over dienstweigeren kwamen uiteenzetten, is aandrig Stam niet tegen liet leger en niet tegen elke oorlog. Doden is alleen toegestaan, aldus de heer Stam. als uiterste zelfverdediging. Dat geldt ook voor een hele natie. Een verdedigingsoorlog kan daarom gerecht vaardigd zijn, zó stelde hij. Voor het ontstaan van oorlog, zei de heer Stam, is de regering verantwoordelijk. Maar voor het doden van medemensen, bok iri een oorlog, is de soldaat zelf verantwoorde lijk. En dat doden wordt moorden, als de oorlog volgens jezelf immoreel is. Daarom moet er als er oorlog uitbreekt de mogelijkheid bestaan voor de soldaat verdere dienst te weigeren. Zoals het nu is kun je.als een slaaf verplicht worden te moorden. De heer'H. Boot, broer van de opge- siot«E weigeraar Hor. Beo', -ei dat hat recht op grond van ernstige gewetensbe en militaire dienst te weigeren grondrecht is. Evenals het recht op vrije meningsuiting en vrijheid van vergade- ligt dit recht verankerd in de gr wet. Maar één van de bedoelingen de procedure van erkenning van g tensbezwaren en van de vervangende burgerdienst is, de jonge dienstplichtige af t«e schrikken en hem te doen besluiten toch maar liever gewoon in dienst te gaan. Deze opzet is echter volledig ir strijd met het karakter van een grond recht, aldus de heer Boot. Tekortkomingen Mr. F. Waardenburg, als dienstweige raar te werk gesteld in Den Haag, vond -dat het recht militaire dienst te weige in Nederland vergeleken met het buitenland nog niet zo slecht geregeld is. Wel zag hij een groot aantal tekort komingen. Waarom bijvoorbeeld ver plicht het ministerie van Onderwijs de middelbare rijksscholen hun leerlingen door beroepsmilitairen te laten voor lichten. terwijl er niet een dergelijke verplichting is ook mensen uit het vre deswerk te laten komen voorlichten over bijvoorbeeld dienstweigeren? Volgens de heer Waardenburg zou de niet erkende weigeraar door een burger rechter gevonnist moeten worden, en niet door de Krijgsraad zoals nu gebeurt. De militaire rechter is vanwege zijn ach tergrond partij in deze zaak, en niet ge schikt om objectief te kunnen oordelen, stelde mi Waardenburg. Ook het on derzoek door een psychiater als onder deel van de erkenningsprocedure vond hij onzin De gewetensbezwaarde lijdt niet aan zielsaandoening, waarvoor hij sew een psychiater zou moeten. WASHINGTON Geen discussie kan •eer technisch en minder begrijpelijk jn voor de leek dan de besprekingen /er de beperking van de strategische wapenen (SALT) tussen de Amerikanen de Russen, die maandag in Helsinki beginnen. Toeh raken z(j meer dan wat ook iedere leek in de wereld. Het klinkt afgezaagd om te zeggen, dat SALT een zaak van leven en dood voor ons allen ia; toch moet het gezegd worden. Enige donkere wolken pakken zich reeds boven de horizon samen. Een.grpep Amerikaanse SenatbFen heeft voorge steld, dat de vooruitgnag bij de SALT af zal moeten hangen van de vooruitgang op andere terreinen. Het scheen een on schuldige opmerking, maar de Russen reageerden scherp. Als de besprekingen willen slagen, dan moeten zij zonder an dere voorwaarden worden gehouden. Als een van beide kanten de vooruitgang af zou laten hangen van de vooruitgang in zake Vietnam of het Midden-Oosten of elders, dan zouden de besprekingen zeker mislukken. Maar het succes van SALT zal wel vooruitgang in andere zaken met zich meebrengen. Het niet-verspreidingsver- drag van kernwapens zou een goede sti mulans krijgen. Aan de andere kant kan een succes van SALT nieuwe verwikke lingen veroorzaken. Als de twee grote mogendheden erin slagen om hun af- schrikkingsevenwicht te handhaven, dan zou dit consequenties voor Europa kun nen hebben. Want als de mogelijkheid lot een atoomoorlog wordt uitgeschakeld, dan worden de conventionele troepen be langrijker. en dit zou de Russen een voordeel in Europa geven, omdat zij er gewoonweg meer hebben. Maar toch mag dit vooruitgaan op de belangrijke pun ten niet in de weg staan. Het doel van SALT is niet ontwape ning, hoewel een uiteindelijke verminde ring van wapenen een gevolg zou moeten zijn. Zij moet de veiligheid, die ons door het atoomevenwicht wordt geboden, handhaven. Een evenwicht in afschrikking bestaat reeds, maar dit wordt in gevaar gebracht door de technische vooruitgang. Hierdoor zou een van de beide kanten verleid kun nen worden om te geloven, dat zij on gestraft de eerste slag zou kunnen slaan. Misschien vindt een van beide partijen het ABM-systeem op een gegeven dag voldoende bescherming tegen een ver gelding om zodoende ongestraft de aan val te kunnen wagen. De MIRV's, die vele doelen kunnen treffen met één raket, brengen het evenwicht ook in ge vaar. omdat zij zowel de ABM als de ge wone raketlanceerplaatsen kan uitscha kelen. De nieuwe sonische onderwater- apparaten verstoren evenzeer het even wicht, doordat zij de ontdekking en uit schakeling van onderzeeërs met raket ten mogelijk maken. De grootte van de onderzeebootvloot en de hoeveelheid bommenwerpers kan altijd een evenwicht aantasten, hoewel deze factoren minder belangrijk is geworden. De besprekingen zullen lang duren misschien wel vijf jaar. Dit maakt het reeds moeilijk om de MIRV's te stoppen, want die zijn reeds door beide partijen getest. Men moet dus overeenstemming zloi te bereiken over hun aantallen.. Dit zal echter weer zeer moeilijk zijn,, om dat-de Russen, zoals altijd, weigeren om waarnemers toé'té laten. Ten aanzien van de ABM bestaan de grootste mogelijkheden tot een overeen komst, omdat dit nog in de kinderschoe- Uiteindelijk zullen er een aantal con cessies moeten worden gedaan. Door de Russen misschien ten aanzien van de raketten voor middelgrote afstand, met als beloning de Europese veiligheids conferentie, die zij zo lang gepropageerd hebben. Een andere Russische zou de toelating v plaatse zijn en een beperking van haar krachtige SS 9-raket. Van de Amerikaan se kant is de grote concessie misschien het stopzetten van de ABM-race. omdat de enorme kosten de Russische economie meer zouden kwetsen dan de Amerikaan se. Aangezien het geen vriendschappe lijke ontmoeting zal zijn. ligt de enige hoop in keihard zakendoen. Algerijn stak zich zelf in brand (Van correspondent AMSTERDAM Op de bovengang van het Palels van Justitie te Amster dam heeft zich gistermiddag een 34-ja- rlge Algerijn in brand gestoken. De man had zich met een brandbare vloeistof overgoten en zijn kleding vervolgens met een aansteker aangestoken. Als een brandende fakkel rende h(j door de gang. Een bode doofde de vlammen door een toga over de man heen te gooien. Met tweedegraads brandwonden is hij in het siekenhuis opgenomen. De Algerijn moet uit wanhoop ge handeld hebben. Hij was naar het pa leis gekomen om een raadsman toege wezen te krijgen in zijn echtscheidings zaak. Hij is getrouwd met een Neder landse vrouw, 's Morgens had hij zich na een ziekte van enkele maanden weer bij zijn werkgever gemeld, maar deze had geen werk meer voor hem. PARIJS (Rtr-AFP) De „voorlopige revolutionaire regering" van Zuid-Viet nam is niet gekant tegen een referen dum. zoals dat is voorgesteld door het vroegere Zuidvietnamese staatshoofd ge neraal Doeong Van Minh, mits de be volking van de Zuidvietnamese steden het plan steunt. Dit verklaarde gisteren mevrouw Ngoejen Thi Binh, minister van Buitenlandse Zaken in de voorlopige re gering en delegatieleidster naar de vre desconferentie In Parijs. als eregaste aan een lunch van de vereniging van de bui tenlandse pers In de Franse hoofdstad. Toen haar gevraagd werd waarom ze zo de nadruk legde op de stadsbevol king. en niet op de bevolking als geheel, antwoordde mevrouw Binh: ..Omdat de bevolking van de bevrijde gebieden de regering Thieu-Ky-Khiem resoluut af wijst en daar geen referendum gehouden hoeft, te worden". De „bevrijde gebie den" maakten volgens haar viervijfde van het Zuidvietnamese grondgebied uit en omvatten 11 van de 14 tot 15 miljoen Mevrouw Binh verklaarde tenslotte nog desgevraagd, dat haar regering bereid zou zijn tot onderhandelingen met gene raal Minh als deze eventueel president Thieu zou opvolgen. Generaal Minh, die in 1964 bij een onbloedige staatsgreep werd afgezet en naar Thailand vertrok, is een jaar geleden in het land terugge keerd. Hij wordt beschouwd als de groot ste rivaal van Thieu en als de mogelijke leider van een „derde macht" in Zuid- Vietnam. Sint-Nicolaas is in Neerland. Wie hem nog niet met eigen ogen door de str heeft Tien rijden, heeft zich in ieder geval via de televisie kunnen overtuigen- Neerloods kleinen kunnen zich weer verheugen op de komst van de goedheilig man, die met zijn traditionele jaarlijkse injectie van onze vaderlandse economie is begonnen. Reden tot vreugde, iedereen vaart er wel bij. De Sint heeft dit jaar echter zijn bedenkingen.Het wordt voor hem steeds lastiger Na enkele weken geleden op de bisschoppensynode in Rome geen medestanders gevonden hebben in zijn principiële bezwaren tegen de centrale verwarming, zodat hij steeds minder over goed functionerende schoorstenen kan beschikken, is er aankomst voor de Sint nog een tegenslag bijgekomen: de luchtverontreiniging. „Daar beneden", zegt de Sint, „is het al erg. maar boven kan ik niet meer ruiken of ik chocolade of marsepijn inmijnhanden heb". Voor de ministers van het kabinet-De Jong heeft hp al een protestpresentje in het hoofd: een rookverdrijver.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7