VICON BOUWT AAN INDIA VISSERS ZIET WAT IN INDIA PAUL DEK KNAPT NA DERTIG UUR BRIDGEN VOLLEDIG AP CIJFERTIPS „Als een lijk zat-ie er bij" Zesduizend snoekbaarzen uitgezet SATERDAG 15 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN „Als een lijk zat-ie er bij.zijn." Oververmoeidheid heeft een van tijd nodig had om de slaap te vatten. Hij kon zich nauwelijks meer bewegen.", de spelers overvallen Daarna viel hij in een 13 uur durende Zo luidde het relaas van controleur T. Zelfs in die mate dat Paul, die onder-slaap weg. „Voor mij hoeft het niet nsma over de trieste afloop, die Paul steund moest worden door zijn team-meer. Mij krijgen ze er niet meer voor. na dertig uur bridgen maakte. Hij genoten, die nog enkele uren aan de Ik zal wel deelnemen aan een wedstrijd- niet meer. Geestelijk ging het nog verkorte marathon koppelden, enige marathon, maar die duurt maar 18 uur." maar lichamelijkTot twee uur donderdagmiddag moesten er nog twee spelletjes worden gespeeld. Dan kwam 'eer een uur vol. Paul had de kaar opeens neergekwakt. Wij dachten, laat hein maar even zitten. Ik zei nog, geef mij die kaarten nou maar, dan moet ij maar aanwijzen welke kaart je wil pelen, dan zal ik wel opgooien. Eventjes fing dat, maar toen reageerde hij hebben er een dokter j bijgehaald, die zei dat hjj meteen naar ied moest." Het werelduurrecord van vier journa listen uit Manchester, dat ernstig be dreigd leek te gaan worden, was daar door veilig. 87 Uur was het voornemen Leidse studenten. Het keerpunt ag echter al te ver verwijderd. En dat erwijl de nacht zo voortreffelijk was doorgeworsteld. De donkere uren die de woensdag en de donderdag in elkaar doen overlopen verliepen snel. „Ik voelde morgens kiplekker. We hadden steeds gevoetbald. Echt eventjes om te Hitspannen. We zaten niet alleen. De i, die normaal doorzakken op de >ociëteit waren nu bij ons. Dat scheelt illemaal. Wel kreeg ik een paar steken mijn hoofd toen ik 's morgens naar luiten liep. Het daglicht deed pijn op jiirjn ogen. Ik was bang voor migraine heb toen een pilletje genomen. „Daar- heb ik niets meer gevoeld. De hoofd pijn verdween en ik voelde me weer het eten 's middags ver dween langzaam al mijn energie. Mijn bewegingen heb ik toen zoveel mogelijk oeperkt. Op een gegeven moment kon Ik de kaar ten echter amper meer in mijn handen houden. Ik gooide ze op de tafel neer. daarvoor heb ik redelijk gekaart. Ik heb vrjj veel routine en als k Iets automatisch doe aat et toch niet bedonderd. Ja, er werd goed ge bridged. Ik heb tot één uur nog geeon- •ntreerd zitten nadenken, al verliep het denkproces misschien wat langza- dan normaal." Vele uren nadat Paul Dek, zoals hij zelf regt „zijn handen niet eens meer kon optillen" keek hij ons ln zijn kamer In de flat aan de Rijn- en Schiekade, waar lege flessen drank op de vensterbanken bloempotten vervangen en waar im posante sportaffiches het behang vor men, met een blos op de wangen bij zonder monter aan. Hij lag nog altijd met zijn pyama onder wol. Zijn mental- oach, Eric de Roo zag het met een ipoortje van teleurstelling in de ogen Met een „het is beter dat iet nu gebeurd is dan bijvoorbeeld na probeerde hij lakoniek zijn «temming te verbergen. Voorlopig tiet hy niets meer in een reporjlpogins- Oe overigen willen wel, maar dat zou 'eer op een mislukking uitdraaien. Nee, e zullen ons heeL wat beter moeteü voorbereiden. We hebben nu wel gezien dat de wedstrijduurtjes op dinsdag avond btj De Sleutels niet goed geweest Doeshaven blijft plannen maken -EIDERDORP Voor de gisteravond In het Dorpshuis gehouden ledenverga- lering van de watersportvereniging De Does bestond veel belangstelling. Voor- itter J. Nievaart deelde mee, dat het laggerwerk nu klaar is; ook zijn de toi- etten en de looppaden van de plas naar Se Does voltooid. In het voorjaar wordt Se ingang van de haven zestig meter rerplaatsL In het voorjaar wordt ook Se parkeegelegenheid uitgebreid. Iet bestuur kreeg machtiging bij de ge meente een krediet aan te vragen voor Se bouw van de laatste twee steigers, let entreegeld wordt per 1 januari ver- oogd van 20,- tot 40,-. In principe werd besloten aan de bevrijdingsfeesten n mei deel tie nemen met een gondel- •aart. LEIDEN Rond een uur gistermiddag zijn in de Zyl nabij de Driegatenbrug zesduizend snoekbaarzen uitgezet. De voorzitter van de Leidse Hengelaars Bond. de heer J. G. Wassink, vertelde ons dat deze aktie in samenwerking is on dernomen met de Organisatie voor Ver betering Binnenviisserij uit Utrecht. Op de foto laten de heren Mark en v. d. Pompe de snoekbaarzen die het konmen- de anderhalf jaar niet „uit het water" mogen worden gehaald, het water in glijden. Van de zesduizend snoekbaar zen zal waarschijnlijk 20 percent in leven blijven. Jongen gewond door plotseling oversteken VOORHOUT Omstreeks half drie gis- termiddag vond op de Herenstraat een ongeval plaats, waarbij de 9-jarige Rob S., uit Voorhout, per fiets zonder enige aanwijziging en niet lettend op het ach teropkomende verkeer, links af de Bea- trixstraat insloeg. Hij werd aangereden door een achteropkomende volkswagen bestuurd door de Voorhouter A. T. H. Met een linkerbeenfraktuur moest de jongen naar het ziekenhuis in Leiden vervoerd worden. 2A: Lugdunum-DHC Blauw Zwart-Alphen HBS-LFC 3A: Van Nispen-Stolwijk ONA-Spcl. Lisse Teylingen-GSV SJC-HW 3B: RKAVV-Lenig i Snel 4A: DOSR-DOCOS Concordia-VTL Warmunda-Floreant Quick Steps-Foreholte De Ooievaars-Rijpwetering 4B: WP-WSB De Postduiven-Wassenaar 4C: Alphia-cShoonhoven Waddi nxveen-Bodegraven Leidse Voetbal Bond: 1: Randstad Sport-St. Bern. Altior-Stompw. Boys UDO-LDWS Leidse Boys-SVLV ZLC-Alph. Boys 2: KRV-MMO Meerburg-VN A Unittas-Wet- Boys WOA-Oranje Groen NIEUW-VENNEP De inmiddels al lang overleden heer Vissers zal wel hebben kunnen bevroeden dat i-smederijtje, waarmee hij destyds begon, nog eens zou uitgroeien pen wereldomvattende industrie, bedrijf niet ruim duizend werk- rs, een gigantisch fabriekscom- in Nieuw-Vennep, een bedrjjf in Goes en een fabriek in India. Een fa briek in Spanje moet er nog komen, laar binnen korte tijd zal de eerste leen er worden gelegd. >e Vicon landbouwmachinefabriek •ordt nu gerund door drie zonen. Wij spraken met één van hen, president- dirketeur H. E. Vissers, een rasechte Nieuw-Venneper. Een man overigens, die het niet eens zo erg leuk vindt in de publiciteit te komen. Waarom ik?", vraagt de heer Vissers, ,het is immers het werk van zovelen. Iedereen die hier werkt is een specia list op zijn gebied. Of het nu op kan toor is of in de fabriek." Heel a nders Als wij in de zeer riante woning, ver scholen achter een hoog geboomte en slechts bereikaar via een lange oprij laan, even op de heer Vissers moeten wachten in een zeer ruime en tevens smaakvol ingerichte werkkamer, vra gen wij ons af en daar mogen wij dan toch wel eerlijk voor uit komen hoe het zal zijn door een direkteur van een duizend werknemers tellend bedrijf te worden ontvangen. Het is héél an ders dan wij hadden verwacht. De heer Vissers, in shirt met de bo venste knoop los, blijkt een man te zijn die niets van al dat „officiële" moet hebben. Hij is gewóón zoals hij is. Even tevoren heeft zijn echtgenote ons ven hartelijk haar verontschuldi ging aangeboden, dat wij niet in de salon (met open haardvuur) konden wachten, omdat de dochter des huizes pianoles had. De heer Vissers is een gezellig causseur, die op vragen niet direkt antwoord geeft, maar eerst goed wikt en weegt wat te zullen zeggen. Min isterieel gesprek „Het is eigenlijk begonnen in 1960 tijdens een gesprek met Biesheuvel, die toen nog geen minister van land bouw was. De industrie in India moest op gang worden geholpen. Beschouw het als een soort ontwikkelingshulp, hoewel ik aan dat woord een grote hekel heb. Er is daar teveel werk in de landbouw. De mensen moeten wor den opgevangen. Dus industrialisatie, want anders zou er werkloosheid op treden. Alles gebeurt daar nog primi tief. Daarom duurt het oogsten te lang. Als er is geoogst, is het te laat om weer te zaaien. Met machines gaat het allemaal vlugge): en kan er een tweede oogst zijn. Toen wij dan ook in kontakt kwamen met iemand uit India en er over spraken was men enthousiast. De Vicon is een ambach telijk bedrijf. Ondanks de mechanisatie hebben wij nog ambachtelijke kennis. Daarom zijn wij er bij uitstek voor ge schikt om te trachten in India een industrie op de been te helpen. In dustrie is er nodig en landbouwme chanisatie is er nodig. Daarmee help je de arme landbouwers er bovenop. Dan ontwikkelt een volk zich en voelt zich meer onafhankelijk." Primitieve basis De heer Vissers praat vol enthousias me over India. Zelf is hij er nu ver scheidene keren geweest om de zaak in ogenschouw te nemen. „Je leert daar op primitieve basis te werken. Je doet er veel kennis op hoe een in dustrie te starten en tot leven te bren gen. Zoals mijn vader vroeger begon in Nieuw-Vennep, zo zijn wij nu in India begonnen. Ik verwacht echter dat de ontwikkeling daar vlugger zal gaan. Wij bestaan van de westerse wereld en stoppen een stukje van de opgedane kennis Is de oosterse wereld. Er is eigenlijk sprake van een soort wisselwerking, want de kennis die wij nu in India opdoen, kunnen wij mis schien weer gebruiken voor andere landen. Die ervaring die wij daar heb ben opgedaan en ongetwijfeld nog zul len opdoen is geweldig. Een mens moet in- en uitademen. In de westerse wereld ademen wij alleen in. MisschieD beleef ik dat niet meer, maar ik ge loof dat dat het is. Wij, in het westen, moeten ook meer uitademen." Hieruit spreekt een geweldige levens filosofie en het feit dat het bedrijf in India er niet in de eerste plaats is uit zakelijke overwegingen, zet daar nog eens een dikke streep onder. Tot nu toe heeft het alleen maar geld gekost en de verwachting luidt dat het nog wel mee. De koeten daar sjjn laag. Hoe het zal gaan in de toekomst, weet ik echt niet. Voorlopig brengt 't niets andera op dan kennis, 't Ia een nuttige ervaring." De Vicon begon enkele jaren geleden met een proef boerderij. „In 't begin viel het niet mee, want de boeren daar, moeten eerst resultaten zien, voor zij geholpen willen worden. Het lukte na die eerste oogst best. Er kon voor de tweede maal gezaaid worden. Wij gin gen ze helpen met de machines en zo kregen wij daar een loonbedrijf. De boeren moesten er wel voor betalen. Als je het voor niets doet. krijg je een ongezonde toestand." Van het ambach telijke naar de industrie. Zoals het in Nieuw-Vennep ging, zo zal het ook in India gaan. Imponerend Over de bevolking van India makt de heer Vissers niet uitgepraat. „De ont vangst daar was zeer indrukwekkend. Het is imponerend die levensvreugde heer Vissers een paar blokken op het open haardvuur. Een symbool voor de ambachtsman. „Ik geloof", aldus de heer Vissers, dat hel Indiase volk ge voel heeft voor die dingen en een vrfl snelle ontwikkeling zal doormaken. Als ons bedrijf gaat lopen, dan zullen wij al gauw naar een vakschool moeten voor de mensen die in de fabriek te werk worden gesteld. Ook een scholing voor dealer zal er moeten komen. Die mensen daar moeten geholpen wor den." Ontwikkelingshulp? „Dat woord wil ik niet horen. Ik vind dat een heel naar woord. Veel meer industrieën zou den het moeten doen, maar dan zonder concurrentiegedachte. ledereen kan op zijn terrein belangrijk werk verrichten. Allemaal een klein stukje, met uitein delijk één en 't zelfde doel. Men is zich dat vaak niet bewust." Zakelijk De heer Vissers toont zich een man met een groot sociaal-maatschappelijk gevoel. Intussen worden voorbereidin- In april van dit jaar werd de eerste hal in gebruik ge nomen. Hier worden schudeggen vervaardigd en vindt de licentie- bouw van maaidorsmachines wel eens lang kan duren voor er winst uit komt voor de Vicon in Nieuw- Vennep. Indiase partner De produkten die er worden gemaakt, mogen niet worden uitgevoerd. Van enige export is dus geen sprake. India zelf is het enige afzetgebied van de produkten die daar worden gemaakt. Overigens is het bedrijf tot stand ge komen met een Indiase partner, dat was een eis van de regering van India. van die mensen." Wat de Vicon in India betreft, verwacht de heeer Vis sers ondanks de moeilijkheden die er ongetwijfeld nog wel zullen komen, toch wel een goede toekomst in het belang van India zelf. „Een gemis is misschien nog een goed service-appa raat. De opbouw hiervan ls onze groot ste zorg. Er staan werktuigen stil, waar iets aan mankeert en dat wordt niet gemaakt. Het is niet zoals in ons land, waar in elke stad of dorp wel een dealer is die de machine repareert.' Hoe leiden wij mensen op die dat wil- De Vicon heeft grootse plannen voor India. De boeren moeten leren met de machines om te gaan, wat betekent dat het onderwijs op landbouwgebied zal moeten worden uitgebreid. Gedacht wordt ook al aan een tweede fabriek in India, in een heel ander deel. gen getroffen voor het stichten van de fabriek in Spanje. „Kjjk, dat ligt an ders. Dat is zuiver uit zakelijke over wegingen. Wij hopen binnenkort de vergunning binnen te hebben. Daar naast komt ook dat wjj Spaanse arbei ders in Nieuw-Vennep in dienst heb ben. Eigenlijk moet Je je afvragen, waarom bljjven ze niet in hun eigen land? Omdat daar geen werk voor hen is. Welnu, als wij de fabriek in Spanje hebben, kunnen weer zoveel Spanjaarden thuis blijven om In eigen omgeving te werken." Ook daarbjj komt dus eigenlijk het sociaal-maat schappelijke toch nog weer even om de hoek kijken. HENK KAMIES. Overigens heeft Vicon alle medewer king ondervonden. In de aanlooppe riode verleent ook de Nederlandse re gering financiële steun. „Als het projekt slaagt moeten wij het terugbetalen. Die aanioopperiode is ten minste vijf jaar. Overigens valt het Snelle ontwikkeling Toen wij de werkkamer hadden verla ten, om het vervolg van ons gesprek in de salon voort te zetten, gooide de Grote belangs trekker. De bestuurd door analfabeet die ogenblikken mei de omgaan en i .telling voor een trekker wordt Kupparaju, de binnen enkele de trekker leer- ,i instriikteur ls. NIEUW-VENNEP/INDIA Geïnspi reerd door de problemen en mogelijk heden in India, besloot de Vicon-direk- tie destijds tot de vestiging van een i-produktiebedrjjf aldaar, in sa- verking met een Indiase partner. Dit jaar, na een jarenlange voorberei- ring, werd begonnen met de seriefabri- eage van schudeggen en llcentiebouw maaidorsmachines in een fabriek In Bangalore, 300 km ten wensten van Madras. Ten behoeve van dit bedrijf, ivaarvan het de bedoeling is dat t.z.t. de volledige bezetting uit eigen Indiase bevolking zal bestaan, ontvingen staf leden uit India afkomstig een jaar lang zijn wel de belangrijkste oorzaak. Met het India-projekt begon de Vicon in 1964, toen de heer H. Vissers, na een gesprek met de heer Biesheuvel, de voormalige landbouwminister, een be zoek aan India bracht. De bevolking in India moet leren zich zelf te helpen", aldus de heer Hylkema, als één van de Vicon-werknemers die pionierden in India. Eigenlijk zouden in dit verband meer namen genoemd moeten worden, maar dat is in feite ondoenlijk. Dank zrj die pioniers draagt de Vicon er nu een steentje aan toe bij, om dg industraiisatie en vooral ook de ge mechaniseerde landbouw in het onder- er wordt nauwelijks gebruik gemaakt van insecticides of onkruidverdelgers, e) de landbouwgronden zfln versnip perd, f) de landbouwers kunnen zich geen machines veroorloven. Om een bijdrage te leveren aan de oplossing van dit probleem en gelijk waardig beter inzicht te verwerven in de problematiek van de landbouwme chanisatie in het Verre Oosten, heeft Vicon een Indiaprojekt opgezet. „Het heeft wel even geduurd voor men vertrouwen in ons kreeg. In het begin dachten wij dat het helpen was in een bodemloze put. Toen wij met die proef- boerderij begonnen en het bewijs le- W ACHTLIJ STEN De fabriek in Lucknow telt momen teel vijftig personeelsleden. Er is een grote wachtlijst ontstaan voor de ma chines. „Er is een aanloopserie van vijftig machines per maand, die in pro- duktie zijn opgenomen. Er zijn vijftig miljoen boeren", zegt de heer Hylke ma. Voorlopig kan de Vicon dus wel ,.Ik heb in India verbaasd gestaan over de intelligentie van de boeren. Er was eens een 1 andbouwdag. Die boeren waren analfabeten en een professor hield een inleiding. Na afloop stelden opleiding ii» het hoofdbedrijf ln w-Vennep. Voorafgaande aan de stichting van het bedrijf, werd in de omgeving van Lucknow (600 km ten ut New Delhi) de proble- ek van de landbouwmechanisatie ndia bestudeerd en aan de hand verkregen inzichten een „plan de campagne" opgesteld. In Lucknow beschikt N.V. Vicon Land bouwmachines- en apparatenfabriek, loonbedrijf waar ook werk tuigen in de praktijk worden beproefd en nieuwe medewerkers worden opge leid. WAAROM HONGERSNOOD Stafleden van Vicon uit Nieuw-Vennep. hebben de laatste jaren in India door gebracht. Met één van hen, de heer G. Hylkema, technisch adviseur, die in juni van dit jaar na drie jaren in India te hebben doorgebracht, in Nieuw-Ven nep terugkeerde, hadden wij hierover een gesprek. „India heeft 500 miljoen inwoners, welk aantal iedere dag met 25.000 toeneemt. Er is voldoende bouwland, er zijn mil joenen boeren en toch is er ieder jaar opnieuw een enorme hongersnood. De onderontwikkelde landbouwmethodes ontwikkelde gebied op poten te helpen. Twee jaar geleden was er nog een plan er maar mee te stoppen, vanwege de moeilijkheden. Maar wij hebben toch doorgezet. Nu is er een Viconfabriek. die alhoewel al in bedrijf, misschien begin volgend jaar officieel geopend zal worden." Dat in India grote belangstelling is voor de Vicon-fabriek bewijst wel het feit dat in mei 1968 een advertentie werd geplaatst, in kranten in India, waarin personeel werd gevraagd voor de te stichten fabriek. „Het ging om stafleden, technici enz. Er kwamen 250 sollicitanten binnen. Zes hiervan werden er uit geselecteerd en kwamen naar Nieuw-Vennep om te worden opgeleid. Zij zijn nu in de fa briek in India", aldus de heer Hylkema. WAT ZIJN DE OORZAKEN? Wat is er de oorzaak van dat 1 ha cultuurgrond in India slechts 800 kg tarwe en 700 kg kort stro opbrengt De belangrijkste oorzaken zijn: a) de grond wordt te ondiep bewerkt, b) chemische of organische bemesting wordt nauwelijks toegepast, cl er is niet voldoende water beschikbaar, d) verden dat er veel meer valt te oogsten en dat er tweemaal per jaar een oogst kan worden gedaan, werd de bevolking enthousiaster. De kleine boeren wilden toen ook onze machines gaan gebrui ken. Omdat zij er zelf niet mee kon den omgaan, deden wij het voor ze. Daaruit is dan ook ons loonbedrijf ont- Het bleek een goede vondst te zjjn. want snidsdien geniet de Vicon het volste vertrouwen van de bevolking. Niet alleen werd het land voor de boe ren bewerkt, maar ook werd geadvi seerd op velerlei gebied, zoals de on- kruidbestrijding. bemesting en noem maar op. Het succes van dit loonbedrijf is er de oorzaak van geweest dat de Vicon heeft doorgezet. Hieruit bleek welk een behoefte de bevolking van India heeft aan goede voorlichting en goede ma chines. „Het is moeilijk er ais bedrijf ln te komen. De Vicon is één van de wei nigen die het gelukt is", zo zegt de heer Hylkema. die in India inmiddels is opgevolgd door de heer B. v. Gent, die technisch direkteur is. Ook de heer J. C. Kroon is één van de Vicon-plo- die boeren bijzonder interessante vra gen. Ik heb veel respekt gekregen voor die gewone boeren in India." Zoals reeds gezegd heeft de Vicon het in 't begin moeilijk gehad. Evenals de direkteur H. E. Vissers, die samen met financieel direkteur S. Pieper en president-commissaris J. C. van Andel, voor het eerst een kijkje in India ging nemen om te zien of er iets zou kunnen worden ondernomen, zegt de heer Hylkema dat de bevolking van India de eerste tijd de kat uit de boom keek. „Toen men zag dat wij betere gewassen en grotere opbrengsten had den. volgden zij ons. Wij verkochten machines aan de rjjke boeren, die aan het loonwerken gingen bij de kleinere boeren. Zo werd dus die laatste cate gorie geholpen, wat onze bedoeling Ook de sociale kant werd aangepakt. Medicijnen werden verstrekt enz. Het gevolg was dat een soort fonds werd gesticht. De Vicon-mensen stortten daar een bedrag in. Het geld wordt voor het meer sociale doel aangewend. Het zijn terugkerende tot de fabriek pientere jongens déór ln India. De heer Hylkema geeft een voorbeeld: „Eén van de boeren, een analfabeet. De fabriek-diullHi van de Vicon uit Nieuw-Vennep in Bangalore, pe eerste drie hallen hehhen een oppervlakte van 1800 m2 op een terrein van 35 ha. mocht bij ons op een trekker zitten. Hij wist er helemaal niets van. Wij legden het hem uit en binnen een ogenblik was hij volledig op de hoogte. Zo zelfs dat wij hem aanstelden om les te geven aan anderen." PIONIEREN De Vicon pioniert in India. Men weet zich thans gesteund door een enthou siaste bevolking, die ook graag vooruit wil. Een bevolking die zelfstandig wil kunnen leven en niet afhankelijk wenst te zijn van giften en gaven. De Vicon, geboren uit een ambachtelijk bedryf, helpt. Zo wordt de Industriali satie gediend en zo wordt de landbouw in India bevorderd. In de omgeving van Lucknow is een instituut in oprichting waar technische medewerkers zullen worden opgeleid. Hoewel de top in het Indiase bedrijf thans nog wordt bezet door de heren B. van Gent (technisch direkteur) en P. v. d. Deen (landbouwdeskundige), ligt het in de bedoeling dat mettertijd het gehele bedrijf wordt gerund door de eigen Indiase bevolking. Een pienter volkje dat het best zal klaren, mits zij de juiste begeleiding krijgt. En dat is in het Vicon-geval één ding wat zeker is. Men toont zich nog aan de voorzich tige kant bjj de Vicon. De heer Hylke ma: „Volgend jaar, 1970, dat zal een belangrjjk jaar worden voor Vicon. Dan zal blijken of het lukt of niet. Ik ben echter wel optimistisch."

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5