REIS NO. 26 KANTON HANGTSJAU SJANGHAI NANKING PEKING KANTON OP REIZIGERSVOETEN DOOR CHINA'S STEDEN ALLEEN DOPEN HEEFT GEEN ZIN Missie betrokken bij ontwikkeling in West-Irian ZATERDAG 8 NOVEMBER 1MB in twintig dagen Peking, SJANGHAI Zondagmorgen in Sjanghai. Op de promenade langs de rivier de Hwang Po, recht te genover het oude Palace Hotel (nu heet het „Vredes Hotel"), was een groep tieners bezig met de Tai-Sji- Tsjuan, die sierlijke Chinese gym nastiekoefening, die grote geestelij ke en fysieke concentratie vergt. Ik schaarde me onder de toeschouwers en bleef een poosje staan kijken. Even verderop stonden vijf of zes oudere mensen dezelfde oefening te doen zij het minder intensief met op de achtergrond een reusach tig aanplakbord, volgehangen met handgeschreven Chinese karakters en heel goed getroffen karikaturen. Een ervan stelde Lioe Tsjao-Tsji voor, afgebeeld met een rode neus, terwijl hij door een pen geprikt wordt een heel aanschouwelijke manier om uit te beelden hoe kapi talistisch ingestelde personen door kritiek en verwerping moeten wor den vernietigd. Soortgelijke borden stonden ook langs de beroemde boulevard van Sjanghai, en sommige mensen waren druk be2ig de nieuwste kritische uit latingen in hun agenda's over te schrij ven. Niemand nam enige notitie van mij want buitenlanders zijn in Sjanghai sinds jaar en dag een gewoon ver schijnsel; dat was zelfs tijdens de cul turele revolutie het geval. Sjanghai is een van de grootste haven steden ter wereld. Er lopen altijd bui tenlandse zeelieden rond. Tegenwoor dig zijn ze wel gedwongen zich behoor lijk te gedragen want toen de commu nisten in 1949 aan de macht kwamen, werden alle bars, dancings en bordelen gesloten In het Vredeshotel, waar ik verbleef, waren ongeveer vijftig zeelieden. Ik zag ze in de eetzaal, waar ze ongewoon rustig en bedachtzaam zaten te eten. De eetzaal van het Vredeshotel is een van de mooiste en meest interessante van Azië. Hij ligt op dc bovenste ver dieping en is zeer luxueus ingericht. Reusachtige rood met gouden draken kronkelen over het plafond. Aan drie kanten bevinden zich rar i gebouwencomplex van het is in Sjanghai begonnen en de 19 mil joen inwoners van de stad (de buiten wijken meegerekend) hebben steeds vooraan gestaan bij de nog steeds voortdurende ideologische strijd. Al bleek het in het weekeind dan niet mogelijk een excursie te maken of een gids te krijgen, je kunt natuurlijk wel gewoon een wandeling gaan ma ken. Dat deed ik dan ook die zondag morgen, 's middags en 's avonds laat Geen enkele keer werd me daarbij iets in de weg gelegd of werd ik aan gehouden. Zoals in alle Chinese steden waar ik geweest ben is er 's avonds na tien uur bijna geen verkeer meer en de straten liggen nagenoeg verlaten. Op maandagmorgen werd ik om zes uur 's morgens wakker door lawaai op straat. Grote groepen mannen en vrouwen van verschillende leeftijd waren aan hun ochtendgymnastiek bezig en draafden in looppas de straat op en neer. Waarschijnlijk was het kantoorpersoneel. De mensen in Sjanghai gaan goed ge kleed, misschien nog wel beter dan in Peking, en het viel me op dat veel jonge meisjes modieuze leren schoe nen met lage hakken droegen De meeste vrouwen in Peking dragen zwart fluwelen of ribfluwelen slip- men een prachtig uitzicht heeft over de boulevard en de Hwang Po Rivier met zijn vele jonken die tussen de noord en zuidwaarts stomende zeeschepen la- Tijdens een lunch op zondag ontmoette ik twee Canadese zakenlieden, Pat Clever uit Toronto en Mike Gold uit Montreal. Zij waren in Sjanghai om te onderhandelen over de aankoop van porcelein, textiel en andere goederen. Voor Clever was het de eerste keer dat hij in China was. maar ik kon zien dat Gold, wiens telexadres volgens zijn kaartje ietwat Don Quichotterig „Gou denhand" luidde, al vaker in China was geweest. Ze vertelden dat ze uitgeno digd waren om Sjanghai te bekijken en Manhaftig Deze laatste mededeling nam ik man haftig op, maar ik voelde me toch een beetje gegrepen. De vorige avond was ik met de trein uit Hangsjou in Sjang hai aangekomen. Ik werd opgewacht door een gids van de Chinese Reizigers Service, een grote man. gekleed in shorts en op sandalen. Hij bracht me naar mijn hotel. Men had mij een prachtige kamer toebedeeld. Er ston den twee bedden in, een grote kortegolf- radio, twee schrijftafels, twee grote ladenkastcn en een rooktafel met drie fauteuils. Prijs: 11.70 per dag. De gids vroeg me naar mijn plannen in Sjanghai. Ik stelde een bezoek voor aan een fabriek, school of com mune. „Dat is onmogelijk", zei hij. Toen stelde ik voor naar de musea, parken, tempels en andere historisch interessante plaatsen te gaan. Dat kon ook niet. De moeilijkheid was dat ik op zaterdagavond in Sjanghai was aangekomen en 's zondags zijn de ge meentelijke bureaus de gehele dag ge sloten. Er konden geen tochten wor den gearrangeerd zonder dat ik eerst een bezoek had gebracht aan de ge meentelijke autoriteiten, en hun toe stemming had gekregen Ik zou pas maandag in de namiddag uit Sjanghai vertrekken maar de gids verzekerde me dat er ook maandags morgens niet voldoende tijd zou zijn om de nodige regelingen te treffen. Het was allemaal wel begrijpelijk, maar niettemin teleurstellend. Sjang hai was het einddoel van een zes daagse reis, die me al naar drie pro vinciale hoofdsteden had gevoerd: Tsinan in de provincie Shantoeng, Nanking in de provincie Kiangsoe en Hangtsjau in de provincie Sje Kiang. In elke stad hadden de gidsen van de Chinese Reizigers Service verschillen de excursies voor me uitgestippeld. Goed, ik was dan wel in geen van deze drie steden op zaterdagavond aange komen, maar in Tsinan was men zelfs niet van mijn komst op de hoogte ge weest. Vliegtuig Ik was vanuit Peking naar Nanking vertrokken, met een klein tweemoto- rig vliegtuig (reiskosten 125,voor een afstand van 825 km). Er bevon den zich maar drie passagiers aan boord ikzelf en twee Chinese bur gers. We zaten in een rij stoelen die maar aan één zijde van het vliegtuig was opgesteld. Aan de andere kant waren de stoelen vervangen door houten kisten waar een dekzijl over heen lag. De bemanning van het vliegtuig was aangevuld niet drie jongens, die kennelijk opgeleid wer den. Het gebruikelijke in cellofaan- papier gedraaide snoepgoed stond op een schoteltje klaar en later kregen we een appel, een bordje en een mes van de stewardess. Nadat we ongeveer een uur hadden gevlogen, vertelde ze dat we van wege de slechte weersomstandighe den de nacht in Tsinan zouden moe ten overblijven. Ik vond het geweldig. Tsinan, een van de middelgrote ste den van China, is sedert de culturele revolutie in 1966 begon, maar zelden door buitenlanders bezocht. Ik vroeg me af hoeveel ik van de stad te zien zou krijgen. Een hele tijd zat ik in de kleine wachtkamer van het vliegveld in Tsi nan te wachten. Het was er stil ik was er de enige aanwezige en ik kon een Chinees meisje een vrij lang telefoongesprek horen voeren. Ze ge bruikte herhaaldelijk het woord „Jaw-nah-dah" (Canada) zodat ik wist dat de conversatie op mij betrek king had. Even later kwam ze naar me toe. Ze droeg een blauwe katoenen broek met een witte bloes en om haar lange zwarte vlechten zat aan de uit einden een lichtblauw plastic lint. Ze was opgewekt en bij-de-hand en had me in een wip in een auto gewerkt, die me naar een hotel bracht. Nauwelijks was ik op mijn kamer aangeland of er kwam al een verte genwoordiger van de Chinese Reizi gers Service binnenstappen. Ik vroeg hem of ik iets van de stad zou kun nen zien. Hij zei dat hij het me zou laten weten en vertrok met mijn paspoort. Het was 's middags half vier. Na een minuut of twintig kwam hij terug. „Als u klaar bent, moeten we nu de stad gaan bekijken", zei hij. „Het wordt vlug donker en er valt heel wat te zien". En dat was ook zo. Tsinan is een mooie stad met talloze kanalen, die hun water krijgen uit 72 natuurlijke bronnen meer dan genoeg om in de gehele waterbehoefte van Tsinan te voorzien. Het is ook een oude stad; er zijn voorwerpen opgegraven die dateren van 1700 v.Chr. Per auto re den we door de stad, stopten om de beroemde fontein te zien, en de bron van de zwarte tijger en van de lotus. In sommige bronnen waren vrouwen bezig kleren te wassen. De bronnen zijn omgeven door lage stenen muur tjes zodat er vijvers worden gevormd, die weer met kanalen in verbinding We reden de stad uit naar de Gele Rivier, en liepen bij zonsondergang langs de hoge met mankracht opge worpen dijken. Het was al donker toen we voor het diner bij het hotel aankwamen. Tsinan kan natuurlijk niet met Sjang hai vergeleken worden, maar dat kan geen enkele stad in China. Mandeling; De bevolking van Sjanghai staat er om bekend zeer individualistisch te zijn. De Chinese communistische par tij werd er in 1921 opgericht en de stad is de bakermat van menig op roer geweest. De culturele revolutie pers. Vrij veel vrouwen in Sjanghai dragen ook rokken. In Peking dragen de meeste vrouwen broeken. Overdag was het druk op straat en groepen tieners stonden op de hoeken van de straten de voetgangers aan wijzingen te geven om op de ver keerslichten e.d. te letten. Veilig verkeer Men vertelde my dat er een soort veiligverkeersweek gehouden werd „ter ere van het 20-jarig bestaan van de Volksrepubliek China". De drukste straat is de Nankingstraat, die bij de boulevard naast het Vredeshotel be gint en zich verschillende kilometers westwaarts uitstrekt. Het is een win kelstraat met honderden grote en kleine winkels, restaurants en bio scopen. Des zondags waren de trot toirs zó overvol dat je beter aan de kant van de weg kon gaan lopen, be halve dan op de straathoeken, waar waakzame tieners de voetgangers weer op de troittoirs dirigeerden. Veel van de kleine winkeltjes zijn veelal in één bepaald artikel gespe cialiseerd. Hun etalages zien er alle maal aantrekkelijk uit. maar een er van trok toch speciaal mijn aandacht. Er lagen basketballen, volleyballen en spikes uitgestald. Ik ging naar binnen en vond er praktisch alles op sportgebied, van estafettestokjes en polo-shirts tot voetbalschoenen. Hel was het drukst bij de afdeling waar hengelsportartikelen werden ver kocht. Later slenterde ik langs de boulevard en passeerde de rij wolkenkrabbers, die vóór 1949 zijn neergezet. In de meeste zijn banken, kantoren en clubs gevestigd. In sommige ervan vindt men op de begane grond restaurants of ontvangstzalen. Maar hoe de rest van de gebouwen gebruikt wordt, weet ik niet. Wel zag ik van de hoogste verdieping van één ervan wasgoed wapperen. Aan het noordelijk eind van de bou levard, waar de rivieren de Hwang Po en de Woe Song samenvloeien, staat liet Britse consulaat. Het werd in 1967 gesloten toen de Engelse di plomaten werden uitgewezen en de Chinezen hebben het gebouw nu blijkbaar zelf in gebruik genomen. Er was een hoge bamboeschutting om heen gezet. Iemand die uit Peking komt, valt on middellijk twee dingen op als hij in Sjanghai is: er rijden geen ezel wagens door de stad het in Peking gebruikelijke transportmiddel voor vrachtvervoer en men ziet er lang niet zoveel soldaten. De algehele indruk die ik van Sjang hai kreeg was die van een wel varende, bedrijvige en toch vredige stad. Tsinan, Nanking en Hangtsjau waren ook tegelijk rustig en woelig. Evenals in Sjanghai waren er geen affiches aan de muren geplakt en men zag maar weinig soldaten. Nanking is een industriestad. De mensen zijn er geweldig trots op de nieuwe Nan- kingbrug over de rivier de Jangtse, terwijl Hangtsjau beroemd is in Chi na om haar schoonheid. Het zijn beide steden met een rijk historisch verle den en in vroeger tijden zijn ze alle bei de hoofdstad van China geweest, maar Hangtsjau is rijker aan tempels en natuurschoon. In Hangtsjau vindt men ook de ver maarde Fei Lai-feng rotsreliëfs. Langs de gehele zijde van een rotswand zijn 230 voorstellingen uitgesneden, die dateren uit het begin van de 14e eeuw. Aan de voet van de rotswand bevin den zich grotten vol met kleine beeld jes die meer dan negenhonderd jaar geleden door boeddhistische monniken gesneden zijn. Een van de mooiste gedeelten van Hants.au een geliefd object van Chinese schilders is het westelijke meer. Het is niet zo groot maar wordt door bergen omringd en op de vier eilandjes in het meer staan fraaie tempels en paviljoens met lotus vijvers. Aan de, oever, van het meer staat het "Han'gtSaunotel. Het is het besté "hótel dat ik in China heb gezien. Het is modern en doelmatig en is in de tra ditionele Chinese stijl gebouwd, met een gebogen dak. De prijs van een ruime kamer met bad bedraagt 14,50. Ik moet eraan toevoegen, dat er, voorzover ik heb kunnen zien, maar twee Europese gasten waren: een Deens diplomaat en ikzelf. Maar Hangtsjau is nog maar een paar maanden open voor de toevallige toe rist inderdaad meest diplomaten en journalisten die in Peking hun do micilie hebben. De beperkende be palingen voor reizigers worden lang zamerhand opgeheven. Het prospectus van de Chinese Inter nationale Reizigers Service vermeldt in totaal dertig reizen en wijdt een speciaal gedeelte aan bezienswaardig heden in de verschillende toeristen centra. Boven beschreven reis was i eis nummer 26: Kanton - Hangtsjau - Sjanghai - Nanking - Peking - Kanton in twintig dagen. Ik kan hem u aan bevelen. (Copyright Globe and Mail, Toronto.) (Van een onzer medewerkers) DEN HAAG - De „daad van vrije keu ze" is uitgeoefend. West-Irian, zoals het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea (hans heet. is „in de moederschoot der Republiek teruggekeerd", zeggen dc Indonesiërs. „Ons land is met geweld en intimidatie door Indonesië gean nexeerd", zo beschuldigt Nicolaas Jou we, leider van de vrijheidsbeweging der Papoea's in Nederland. Inmiddels is dc „Autonome Provincie West-Irian" offi cieel geïnstalleerd. De Indonesische regering heeft mei nadruk toegelicht, dat dit geen zelfbestuur betekent in de zin van een eerste stap op de weg naar onafhankelijkheid. Indonesië blijft vasthouden aan het thans verwezenlijkte, nationale ideaal van een ..eenheidsrepubliek" van Sa- bang, op de noordelijke punt van Su matra, tot Merauke, in het uiterste zuid-oosten van West-Irian. Lucas Rum- korem, vertegenwoordiger van West- Irian in het parlement, werd door de militaire commandant van West-rlrian. de parachutistengeneraal Sarwo Edhie, in Djajapoera, de hoofdstad van West- Irian, op het matje geroepen, omdat hij in Djakarta aan de pers verteld had. dat de Indonesische gevechtstroepen, als schadelijk voor de bevolking, nu maar uit West-Irian teruggenomen moesten worden. Het parlementslid vroeg de generaal om vergiffenis en verklaarde schriftelijk, dat er geen feiten waren om zijn eis te ondersteunen. In de tweede helft van september heeft president Soeharto met een indrukwek kend gezelschap van ministers en ande re hoge autoriteiten een tiendaags be zoek aan Wept-Irian gebracht. Behalve Djajapoera bezocht hij alle acht hoofd plaatsen van de regentschappen om het volk van het vaste voornemen van de regering, om West-Irian tot ontwikke ling te brengen, te overtuigen. De presi dent kwam nergens met lege handen. Op elke plaats, die hij bezocht, werden geschenken uitgedeeld bijlen, zagen, schoppen, onderwijsmateriaal, tabak, lucifers, maar ook duizenden portretten van de president en nationale rood witte vlaggen Voor de Papoea, die in het binnenland woont, ver verwijderd van Djajapoera en de regentschapshoofdplaatsen, zal er voorlopig weinig veranderen Hij ziet het Indonesische gezag slechts in de vorm van een „kapala district" hoofd van een district met een paar ambtena ren. meer afhankelijk van de bevolking om hem heen dan de bevolking van hem. Door de moeilijke verbindingen kan er van gezagsuitoefening buiten de hoofdplaatsen nog nauwelijijks gespro ken worden. De bevolking leeft er nog in zijn eigen cultuur en kent geen gro tere gemeenschapsvorm dan het dorp In die afgelegen streken wordt soms nog recht gedaan door middel van kop pensnellen. waarmede oneffenheden in de samenleving worden gelijkgemaakt Bisdom Agats Mgr. dr. W. van Hees. generaal van d< orde der kruisheren, vertelde mij iets over het nieuwe bisdom Agats in West- Irian, dat een paar maanden geleden aan de zorg van de Amerikaanse provin cie van dc orde is toevertrouwd. Het bisdom strekt zich over een afstand van ongeveer 300 kilometer langs de zuid kust van West-Irian uit en ongeveer 250 kilometer in het binnenland tot waai de bergen oprijzen en een onbekend' wereld begint, nog nimmer door een vreemdeling betreden. Een uitgestrekt, dicht bebost land van voornamelijk modder. Wegen zijn er niet. Verkeer heeft over de talrijke rivieren plaats. In de distrietshoofdplaats Agats is een airstrip voor lichte vliegtuigen. Het ge bied van Agats wordt bewoond door de Asmatters, een stam van 45.000 mensen die dezelfde taal spreken, zij het ook. dat er van dorp tot dorp verschillen zijn Toen de eerste missionaris verscheen liep de bevolking weg. Dit is volkomen veranderd. De Papoea weet inmiddels, dat de missionaris of zendeling iets brengt en gedreven door het verlangen om iets te krijgen. treedt h(| dc vreem deling thans vriendelijk tegemoet. Het was dan ook niet moeilijk om de Pa poea's te dopen: by duizenden stroom den zij toe. Spoedig werd evenwel in gezien. dat mensen, die zich uit louter materiële- overwegingen laten dopen, tot een corrupt christendom moeten leiden. Indien op het dopen geen redelijke be geleiding kan volgen, heeft bekering weinig of geen zin. Het dopen werd daarom beperkt tot plaatsen, waar een permanente missiepost gevestigd is en die begeleiding kan worden gegeven. Het bisdom Agats heeft één hoofdstatie c-n acht buitenstaties. De bezetting be staat uit twaalf priesters, tien broeders en vyf zusters. Het missiewerk neemt steeds meer het karakter van ontwikkelingshulp aan. Om de bevolking christelijke waarden bij te brengen, is het noodzakelijk om hen uit hun huidige, uiterst primitieve levensomstandigheden op te heffen Gereedschappen zijn aangevoerd voor de bewerking van hout. voor de produk- tie van krokodillenleer en haken vooi de visvangst. Het aanleggen van kokos palmtuinen wordt aangemoedigd. Dc missi- beschikt over een zeewaardig kustvaartuig, dat de produkten ver- voerdt tot naar Soerabaja en Djakarta, cn met goederen terugkomt, waardoor het geld in dit afgelegen gebied enige koopkracht behoudt. Een coöperatie is in het leven geroepen, die door de As matters zelve gedreven wordt. Verhouding; overheid Het onderwijs was aanvankelijk geheel in handen van de missie. Conflicten daarover brachten in 1964 een drastische wijziging in de verhouding tot de Indo nesische gezagsdragers en wel ten goede Aan de overheid werden middelen van de missie beschikbaar gesteld en dit leidde tot een goede samenwerking. De persoonlijke verhouding ter plaatse tussen hoofd van het bestuur en hoofd van de missie is daarbij van doorslag gevend belang. De vele missieschooltjes worden door de overheid voor een groot deel gesubsidieerd. Het onderwijs zal op de duur de oor spronkelijke cultuur geheel doen ver Indonesiërs zich bereid verklaren om de schoolopleiding van één of meer kin deren in West-Irian te financieren door toezending van geld, kleding en andere goederen. De minister van Sociale Za ken heeft opdracht gekregen om aan dit idee en praktische uitvoering te geven. Chris tenen Er zijn ongeveer 400.000 christenen in West-Irian op een bevolking van 850.000 zielen. Het aantal katholieken wordt op 130.000 geschat. Thans zijn vier verschillende orden in West-Irian werkzaam, met in totaal ongeveer 120 priesters, 130 broeders en religieuzen. De augustijnen werken in de Vogelkop, de franciscanen in Djajapoera en om geving, de paters van liet Heilig Hart In Merauke, en de kruisheren in Agats. P A VAN DER POEL dwijnen. Door hel onderwijs en uiter aard ook door de godsdienst ontstaan behoeften op het sociaal-economische vlak, waaraan de oude cultuur niet kan voldoen. Reeds nu raakt daardoor het traditionele gezag van het dorpshoofd en zijn ouderlingen aangetast. De eerste behoefte aan democratie kondigt zich ook in deze afgelegen gebieden reeds aan. Door de instelling van dorpsraden wordt getracht het verminderde gezag van het dorpshoofd op te vangen. Het onderwijs zal ook politieke gevolgen hebben. De jeugd wordt er zich van be wust, dat buiten het dorp nog een an dere wereld bestaat, dat zij niet alleen tot een stam behoren, maar dat die stam weer een deel van de bevolking van West-Irian uitmaakt. Of dit uiteindelijk zal voeren tot dc op vatting, dat West-Irian een deel van Indonesië is. zal van dc houding van de Indonesiërs, tegenover de Papoea's af hangen. De Papoea's zijn zich ervan be wust. dat de Indonesiërs hen als „bos mannen" zien, een beoordeling, die zij verfoeien. Voorts hebben zU een sterk rechtsvaardigheidsgevocl en zU gaan recht op dc man af. Niet inwilliging van als rechtvaardig gevoelde verlangens, brengen hen al gauw tot gemeenschap pelijk verzet. Van Indonesische zijde wordt middels een uitgebreide voorlichtingsdienst ge tracht de verhouding tot hun nieuwe onderdanen in goede banen te leiden. President Soeharto zet spoed achter de opheffing van de Papoea's uit hun ach terlijke omstandigheden. Hij heeft zeer onlangs een groots idee gelanceerd voor ..adoptie" van 400.000 inwoners van West-Irian. De bedoeling daarvan is, dat

Leidse Courant | 1969 | | pagina 17