De bus, maak uw postgiro-saldo rentegevend: DEMKA ZOEKT FUSIEPARTNER AANNEMER IN DIENST OVERHEID Suggestie in rapport „mensen onderweg" Openbaar vervoer is een noodzaak KAMERVRAGEN OVER VMF-WERKSPOOR Overleg tot diep in de nacht Besprekingen in Helsinki starten zonder optimisme Nederlandse hostess op Expo Japan in oranje-blanje-bleu Houding van Frankrijk t.a.v. Engeland veranderd? Meer vrienden voor studenten, die lid sijn van een vereniging Zorgen over staalgieterij WOENSDAG 12 NOVEMBER 1S69 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De busondernemingen voor open baar vervoer in stad en streek willen aannemers worden, in dienst van de overheid. Daarvoor zouden er per streek „vervoersautoriteiten" moeten komen: overheidsorganen die bepalen hoeveel bussen, waar. en tegen welk tarief moeten rijden. De particuliere busonderneming in de streek onderhandelt met dit overheidsorgaan over het bedrag waartegen zij dit karwei wil a Dit is de kern van een rapport van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemin gen, dat gistermiddag aan minister Bakker (Ver keer) en de Tweede Kamer is aangeboden. In de nieuwe opzet van de KNVTO bepaalt de regionale vervoersautoriteit, dus de overheid, het verzorgings niveau van het openbaar vervoer in een bepaalde streek. De overheid moet dan ook, zo stelt de KNVTO, dat deel van de kosten dragen, dat niet door ver- voersopbrengst gedekt wordt. Tot voor kort was het standpunt van de overheid, dat openbaar vervoer een economische bezigheid is, die dus door particuliere commerciële ondernemin gen wordt bedreven. „Maar", aldus de KNVTO, „op het ogenblik beginnen de verliesgevende buslijnen de winstgevende lijnen te overheersen in het streek vervoer, zodat ook daar de situatie begint te ont staan die al langer het openbaar vervoer in de grote steden kenmerkt, namelijk dat er veel geld bij moet. De overheid moet nu niet verliezen gaan dekken, maar moet het openbaar vervoer gaan zien als een maatschappelijke noodzaak, die zij uitbesteedt aan particuliere ondernemingen tegen een bepaald be drag. De overheid betaalt dan aan de vervoersonder neming voor het gepresteerde maatschappelijk nut. Reeds nu is het zo dat de busondernemingen in ver band met de subsidie die zij krijgen, elk kwartaal uitvoerige cijfers van bedrijfsvoering moeten over leggen aan het ministerie van Economische Zaken. In de praktijk komt dat erop neer, dat de centrale overheid het rendabiliteitspercentage van de bus onderneming bepaalt. In de nieuwe opzet van de KNVTO wordt deze gang van zaken regel. De KNVTO verwacht dat er zich geen conflicten zullen voordoen bij onderhandelingen tussen busondernemingen en een regionale vervoersautoriteit oyer de prijs die de busonderneming voor een vervoérsproject zal vra gen. De KNVTO baseert deze verwachting op haar ervaring met de overheid sinds 1945. Overigens meent de KNVTO dat het onjuist zou zijn wanneer meerdere ondernemingen zich in concurrentie bij een regionale vervoersautoriteit zouden laten in schrijven voor een behaald vervoersproject, zodat de overheid de goedkoopste onderneming zou kun- nen kiezen. De KNVTO meent dat iedere onderne ming zijn historisch bepaalde streek moet aanhou den. Wel zou er veel meer regionale samenwerking in het vervoer moeten komen. Behalve aan fusies denkt de KNVTO aan „vervoersgemeenschappen", waarin per regio de particuliere ondernemingen sa menwerken, die elk een stuk van een regionaal vervoersproject voor hun rekening nemen. De KNVTO meent dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat niet moet wachten met het ontwerpen van een nieuwe aanpak van het openbaar vervoer, totdat de lopende wetenschappelijke ondei-zoeken naar het patroon van personenvervoer in ons land zijn afgesloten. Voor de KNVTO staat nu al vast dat ook in de toekomst voor het openbaar vervoer een belangrijke functie blijft bestaan. Het aandeel van het openbaar vervoer in het totale personenevervoer neemt weliswaar nog af en ten voordele van. de particuliere auto, maar er is reeds een kentering gekomen, stelt de KNVTO. Er rijden in Nederland op het ogenblik ruim 2,2 mil joen particuliere auto's, en de verwachting is dat dit aantal in 1980 zal zijn opgelopen tot 4 a 5 mil joen. „Reeds nu is de belangstelling voor het open baar vervoer enigszins gestegen, als gevolg van de verkeerscongesties", zegt de KNVTO. ..Ruimtelijk zal het in de toekomst onmogelijk zijn alle vervoer per eigen auto te lbten geschieden, maar ook voor bijvoorbeeld kinderen en bejaarden zal in de toekomst openbaar vervoer aanwezig moeten zijn", aldus de KNVTO. De KNVTO heeft berekend dat de nieuwe aanpak zoals zij die voorstaat, de overheid in 1970 35 mil joen voor het streekvervoer en 155 miljoen gul den voor het stadsvervoer zou gaan kosten. Op korte termijn zou de overheid moeten besluiten zoveel als mogelijk in drukke stadsgedeelten een vrije strook of rijbaan aan te leggen voor tram of stadsbus. Verder zou een verkeersregel moeten worden ingevoerd waarbij in de bebouwde kom voorrang moet wor den verleend aan de bus die zich Vanaf een halte wil invoegen in de verkeersstroom. De KNVTO heeft be cijferd dat verhoging van de gemiddelde snelheid van de bussen met 2 km per uur een kostenbespa ring van bijna 7 procent oplevert. „Binnenkort worden", zo deelde de KNVTO nog mede, „de slagzinnen op trams en bussen vernieuwd. De nieuwe leuze luidt; „Openbaar vervoer, een 3 d - z ik". (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.) eheft gistermiddag bU de aanvang van de Kamervergade ring de regering gevraagd op korte ter mijn een verklaring af te leggen inzake de ontwikkelingen bij VMF-Werkspoor. Het Kamerlid Nelissen <KVP( heeft de Kamer toestemming gevraagd minister De Block van Economische Zaken- over deze kwestie een aantal vragen te stel len. Gisteravond hebben de concern- directie van de VMF en de bedrijfsdi rectie van Werkspoor in Utrecht tot laat In de nacht van gedachten gewisseld met staatssecretaris De Keyzer in verband met de ordergarantie en het antwoord dat de regering vanmiddag in de Twee de Kamer op de gestelde vragen zal De heer Nederhorst wéés er gister middag in de Tweede Kamer op dat be stellingen van het staatsbedrijf van de Nederlandse Spoorwegen van zeer grote betekenis zijn voor Werkspoor. „De re gering kan bewerkstelligen dat deze be stellingen in de toekomst uitsluitend aan Werkspoor ten goede komen". Het Kamerlid Nelissen zal minister De Block vanmiddag vragen of het juist ls dat VMF een ingrijpend reorganisatie plan overweegt en of daarbij het voort bestaan van Werkspoor Utrecht in het geding is. „Kan de minister een inzicht geven in de gevolgen, die het doorvoe- Senaat regelt verantwoording burgemeesters (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het we ontwerp aanvaard, dat de verant woordingsplicht van de burgemeester regelt, met name wat betreft zaken de politie betreffende. Oud-burgemeester Van Hall (PvdA) betoogde bij de be handeling van het wetsontwerp, dat een burgemeester tussen twee vuren zit: enerzijds is hij autonoom wat zijn politiebeleid betreft, anderzijds kan hij niet voorbijgaan aan de opvattin gen van de gemeenteraad ten aanzien van dat beleid. Minister Beernink (Bin nenlandse Zaken) zei hierover, dat de regering, als zij het beleid van een burgemeester als hoofd van de politie moet beoordelen, het oordeel van de gemeenteraad zeer belangrijk zal achten maar niet al» beslissend zal beschou wen. Een burgemeester behoudt derhal ve zijn eigen verantwoordelijkheid. ren van het reorganisatieplan voor de omvang van het personeelsbestand kan hebben", zo vraagt hij verder. De heer Nelissen wil ook graag weten welke mogelijkheden de minister aan wezig acht om van overheidswege bij te dragen tot oplossing van de gerezen problemen, op zodanige wijze dat de werkgelegenheid niet of zo min moge-, lijk wordt aangetast. Rijnwater laatste tijd minder verontreinigd DEN HAAG (ANP) Het gehalte endosulfan in het Rijnwater is de laat ste tijd enigszins gestegen, maar de laatste melingen geven weer een da ling aan, aldus heeft de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksgezond heid dr. R. A. J. Kruisinga, gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld. Waar schijnlijk is in september en oktober opnieuw endosulfan in de Rijn geloosd. De mogelijkheid is niet uilgesloten dat het nog een oude partij betreft. Er wordt intensief naar de bron van de verontreiniging gezocht, aldus de staats secretaris. Ook het chloridegehalte van het Rijn water hetgeen vaak als maatstaf van verontreiniging wordt gehanteerd is stij gende, aldus de staatssecretaris die sprak tijdens de behandeling van het wets ontwerp verontreiniging oppervlaktewa- Uitgangspunt van dit wetsontwerp, dat na een parlementaire behandeling van vijf jaar zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, is dat degene die vuil water loost, hiervoor een vergun ning dient te hebben. Met 't geld van de vergunningen zullen zuiveringsintallaties. worden gebouwd. Men dient te betalen voor het lozen van verontreinigd water, los van de vraag of dit water gezui- Besprekingen West-Du itsland Sovjet-Unie? BONN (AP) De Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Walter Scheel heeft bekendgemaakt, dat West- Duitsland spoedig aan de Sovjet-Unie een datum zal voorstellen voor de aan vang van onderhandelingen over een overeenkomst inzake het afzien van het gebruik van geweld en andere kwesties. Tot Westduitse journalisten sprekend, zei Scheel dat Bonn ook met Moskou kwesties wil bespreken die verband hou den met het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens, een Europese vei ligheidsconferentie en de eis van Mos kou dat het recht heeft in Duitsland te interveniëren. smitiur VQORHki - K( 1MINKRUK OCR Ni-OEnUNUf-bJ 1S54-1M63 Ter gelegenheid i'an de onder tekening vijftien jaar geleden, op 15 december 1954, van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden zullen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen elk een bij zondere postzegel uitgevenDe zegel toont de beeltenis van koningin Juliana met op de achtergrond als symbool van samengaan een door de zon beschenen weg. Het ontwerp werd verzorgd door Pieter Brattinga uit Amsterdam. De zegel zal van 15 december af tot en met 10 januari 1970 verkrijgbaar zijn. De geldig heidstermijn voor frankering is on bepaald. In alle drie de gevallen betreft het zegels van 25 cent. Praag oneens met krui s woordra adsel PRAAG (AP) Zegslieden in Praag beweren, dat het Tsjecho-Slowaakse vakbondsdagblad „Prace" een boete van 50.000 kronen heeft gekregen we gens het drukken van een kruiswoord puzzel die het huidige bewind onwelge vallig was. Naar verluidt werd in de puzzel de naam van een Tsjecho-Slowaakse na tionale held gevraagd, waarop het juis te antwoord luidde Jan Palach. De stu dent Palach stak zich in januari van dit jaar in Praag in brand uit protest te gen de Russische bezetting. WASHINGTON Als de Russen geen nieuwe plannen hebben, dan is het nu al duidelijk, dat de besprekingen die volgende week in Helsinki zullen be ginnen, niet met een grote verrassing zullen openen Als de Amerikanen hun zin krijgen, dan zal het lbijven bij een zwakke poging om het vraagstuk van de beperking van strategische (kern)wapens aan te pakken. Richard Nixon schijnt om drie rede nen deze houding te hebben aangenomen: 1. Hij voelt zich persoonlijk minder gebonden aan een overeenkomst met de Russen dan president Johnson die 2% jaar geleden het voorstel tot het houden van dergelijke besprekingen deed. 2. Hij is bereid om een gewilliger oor te lenen aan de meningen van zijn mili taire raadgevers. 3. De ontwikkelingen gedurende het afgelopen jaar bij de ingebruikneming van Russische strategische projectielen, in het bijzonder hun enorme S.S.-9's, en de succesvolle proeven door beide kan ten met MIRV-raketten (met meervou dige koppen), hebben het vraagstuk hoe tot een overeenkomst te komen aangaan de de beperking van de strategische wa penen, ingewikkelder gemaakt. Sommige deskundigen in Washington geloven, dat de vooruitgang in de ontwikkeling van Frans Molenaar ontwierp collectie voor gastvrouw Ned. paviljoen AMSTERDAM Als in maart aan staande de wereldtentoonstelling in Osaka wordt geopend, zal het Neder landse paviljoen, schepping van prof. J. B. Bakema en ir. C. Weeber, schit teren in aluminium en oranje op een basis van kobaltblauw. Een maquette van dit moderne bouwwerk stond gis teren in de salon van de Amsterdam se couturier Frans Molenaar, die de kleding voor de hostesses van dit pa viljoen ontwierp. De 24 meisjes zullen liun diensten verlenen, gekleed in kleur- en lijnenspel dat is afgestemd op de vormgeving van de Nederland se inzending. De „dienstkleding" van de hostess zal bestaan uit een hoog gesloten mouw loos jurkje en een broekpak waarvan de broek door een rok kan worden vervangen. Beide ontwerpen in" zil vergrijs en oranje linnen, daarbij een canvas regenjasje in kobalt- of helder korenblauw. Het jurkje en de tuniek van het pak bestaan uit een oranje top en zij panelen van fijne structuur, midden voor onderbroken door een inzet van zilvergrijs grover linnen, dat door loopt tot onder de taille waar het zich verbreedt en overgaat in rokdeel. De tuniek heeft een boordje en manchet ten, en sluit op de rug met dikke glanzende spijkerkopdrukkers. Daar onder hoort dus de rechte zilvergrijze broe met omslagen op de korte gladde rok. Het regenjasje dat zo optimistisch blauw is als een strakke zomerhemel, geeft hetzelfde nadenspel te zien. maar blijft blauw-blauw en sluit met een rits middenvoor. De grijze kousenbenen steken in, eveneens door Molenaar getekende, gemakkelijke schoenen waarin vele kilometers moeiteloos afgelegd moeten De expocollectie voor de Nederlandse hostess. Links een mouwloos jurkje, in het midden een jasje met rugsluiting, te combineren met een broek of een rok, rechtx een regenjas. De hoofdkleuren zijn zilvergrijs, oranje en kobaltblauw- worden. Instappers met sierlijke hoog oplopende klep en vierkante lage hak, met hetzelfde leer overtrokken: zilver grijs zegt het communique, maar in het kunstlicht van de salon leek het ons zuiver ivoor. Het schoeisel werd uitgevoerd door Jac. Bergman in Waalwijk. De mannequins droegen verschillende originele armbanden van aluminium die bij de hostess-uitzen behoorde en speciaal voor hen bedacht zijn door Emmy van Leersum en Gijs Bakker, beiden opgeleid aan kunstacademies te Amsterdam en Stockholm, nu te Amersfoort sieraden makend uit alu minium maar ook uit edelmetalen voor galeries, en zich bovendien bezig houdend met industriële ontwerpen. Enkele van de twaalf Nederlandse hostesses (de andere 12 zullen Japanse zijn) waren aanwezig en toonden zich opgetogen. Wel hadden zij graag ook de pruikjes en kleurige zonnebrillen van de mannequins bij hun pakket willen zien. En daar bleven de tas sen? Er zullen nog wensen vervuld moeten worden Intussen leek ons het materiaal (syn thetisch linnen) warm en de tuniek met boord, lange mouwen en panta lon zelfs heet voor de tropische zo mer in Osaka. Een der uitverkorenen, strooblonde mej. C. L. Ketel, geboren te Tokio, studente Japans, dochter van een vader die Chinees doceert, had er haar bedenking uit ervaring over. Maar wie ijdel is moet pijn (of hitte) lijden en de opgewekte meis jes maken er geen probleem van. (ADVERTENTIE) open een renterekening bij de RPS! Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3-J% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikkea Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier Ze liggen ook bij elk postkantoor. e RIJKSPOSTSPAARBANK LsLALsfe? óók rente voor postrekeninghouders BONN De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel gelooft dat de Franse houding ten aanzien van de uit breiding van de E.E.G. veranderd is ten gunste van hen, die lid willen worden. Het is nu de wens van alle leden, dat de vraagstukken van de landbouw en van de uitbreiding van de E.E.G. als parallel-lo pende problemen moeten worden aange pakt, aldus Scheel die daarmee bedoel de, dat men met de besprekingen over de toetreding van Groot-Brittannië niet moest wachten totdat de E.E.G. orde op eigen zaken had gesteld. Volgens Scheel had de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Schumann er geen twijfel over laten bestaan tijdens de de ministerconferentie der zes te Brus sel, dat Frankrijk bereid was om nieu we leden te accepteren. Het vraagstuk van de Britse toetreding in de EEG zal het voornaamste onder werp van gesprek vormen tijdens da be sprekingen op vrijdag tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ste wart, en Scheel in Bonn. Stewart zal ook de bondskanselier Brandt ontmoeten. de MIRV'i reeds te ver is gevorderd om een wederzijds verbod op hun gebruik mogelijk te maken. De autoriteiten delen deze laatste mening echter niet hele- Een meer bevredigende factor bij de beoordeling van de vooruitzichten van de besprekingen is het feit, dat het beste moment voor dit soort besprekin gen dan is, wanneer de deelnemende partijen geloven, dat er een evenwicht bestaat tussen hun wapenen. En zo'n evenwicht tussen de strategische krach ten van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie bestaat op dit moment. Onderzoek eerstejaarsstudenten (Van i verslaggevi UTRECHT (A.N.P.) Studen ten, die lid zijn van een ge zelligheidsvereniging beschik ken tijdens hun eerste studie jaar gemiddeld over 2.5 a 3 keer zoveel vrienden en ken nissen als studenten, die niet by een gezelligheidsvereni ging zijn aangesloten. Dit is één van de conclusies uit een in het studiejaar 1967/1968 door liet bureau onderwijs research en studiestatistiek van de rijksuniversiteit in Utrecht ingesteld onderzoek naar de sociale relaties van eerstejaarsstudenten. Het onderzoek werd verricht totaal 113 mannelijke eerste jaars in de diergeneeskunde, een groep die volgens de Samenstellers van het onder zoek als vrij representatief beschouwd kan worden. Het onderzoek beperkte zich tot mannelijke studenten omdat het betrekken van vrouwe lijke studenten het onderzoek complexer en daardoor min der inzichtelijk zou hebben gemaakt, aldus de samen stellers. Verenigingsleden hebben ln doorsnee vier tot vijf keer zoveel goede vrienden als niet-verenigingeleden, zo blijkt uit het onderzoek. De laetrten «tonden ook vaker geïsoleerd, d.w.z. ze beschik ten dikwijls na een Jaar studeren nog niet of nauwe lijks over vrienden en/of ken- Van de 43 niet-vereniglngs- leden beschikten 13 (ong. 30 pet.), na een jaar studeren hooguit over één (goede) vriend. Bij de verenigings leden was dit zes procent. Ruim de helft van de „nihilis ten" zei binnen de universiteit niet over een goede vriend te beschikken, bij de vereni gingsleden was dit slecht» 23 procent. Deze verschillen souden vol gen# de onderzoekers ver klaard kunnen wouden door dat mogelijke contactbehoef ten van verenigingsleden groter zijn dan die van de andere groep. Daarnaast zijn deze verschillen in belang rijke mate bepaald door de relatie-stimulerende werking die uitgaat van het lidmaat schap van een gezelligheids- vereniging, vooral in het be gin van het studiejaar, een niet-verenigingslid mist de rontactmogelijkheden die een gezelligheidsvereniging b.v. In de introductietijd biedt. Uit een en ander concluderen dt onderzoekers dat de con tactmogelijkheden binnen b.v. de studSeomgeving weinig •ffootief sijn. UTRECHT De Koninklijke Demka Staalfabrieken N. V. in Utrecht, een dochter van het Hoogovenconcern, oriën teert zich momenteel over de mogelijk heden een samenwerking aan te gaan met een andere Europese producent van staalgietwerk. Er werken bij Demka thans nog 900 mensen, waarvan tweeder de in de staalgieterij die in aanmerking j komt voor een rusiepartner. Drie jaar I geleden kondigde Demka ingrijpende sa neringsmaatregelen aan, waaruit uitein- delijk ontslag voor 1150 van de ruim 2000 personeelsleden resulteerde. Met name j de resultaten met massastaai waren te leurstellend. In de internationale concur rentiestrijd kon Demka uiteindelijk niet meer meekomcu. De moeilijkheden in de staalgieterij demonstreren zich op verschillend gebied. Men zoekt de oplossing in een grotere se- rieprodukt en meer mechanisatie. Vooral de laatste drie jaar zijn investe ringen gedaan om te komen tot een ratio nalisatie en mechanisatie van de produk- tie. waardoor hogere produktieseries mo gelijk worden. Om deze grotere produktieseries te verwezenlijken is specialisatie nodig, het geen slechts mogelijk is in een groter marktgebied dan uitsluitend Nederland, doordringen op de expomarkt kan pas slagen indien samenwerking plaatsvindt met een reeds op die markt ingevoerde onderneming. De directie van de Demka verwacht dat de besprekingen omtrent de moge lijkheden van samenwerking in het eer ste kwartaal van 1970 zullen voortduren. Met nadruk wordt gesteld dat de walse- rij, het technisch bureau en het draadbe- drijf in Blerick los staan van het fusiege- KAMER WENST KRACHTIGER RUIMTELIIK BELEID (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Spanning, verwarring, onzekerheid. Met die drie woorden ty peerde de liberaal Van Dijk gisteravond in de Tweede Kamer het ruimtelijke beleid van minister Schut. De geloof waardigheid in het nationale ruimte lijke beleid is ernstig ondergraven, zei de socialist Wierenga. Twee uitspraken, waarmee lucht werd gegeven aan de ontevredenheid over de wat aarzelende en vrijblijvende opstel ling van de minister. Een krachtiger be leid. Die eis legde mej. mr. Haars na mens de C. H. U. op de tafel van de minister. Met name besprak zij hier bij de ontwikkeling van Zuidwest-Ne derland. Een krachtiger nationale aan pak vroeg ook mevrouw Groensmit-van der Kallen (KVP).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5