Dampo Kleine Malcolm antenne Verdediger: ontslag zeer overtrokken Wat betekent het, als je jood bent? SaCcidóeSoutai/ttt Is 'kaas uit het vuistje' voer voor intellectuelen? Even nadenken voor u nee zegt. TELEVISIE VANAVOND en zijn strijd tegen het klootjesvolk PSV Ook Roma- op t.v. INTOCHT SINT IN ENKHUIZEN crib> Sal Santen beschrijft de dingen van alle dag Persoonlijk PAGINA 2 DE LETDSE COURANT WOENSDAG 12 NOVEMBER 1969 (ADVERTENTIE) Inspraak bij benoemingen T\OOR de benoeming van mr. Toxopeus tot oommissaris van de Koningin in Groningen heeft de beweging van volks vertegenwoordigende organen om inspraak te krijgen bij belangrijke benoemingen een nieuwe stimulans gekregen. Het ver trek van de heer Toxopeus uit Den Haag naar het noorden is lnzsoverre een echte prikkel, dat zijn benoeming zeker niet is voortgekomen uit een voorkeur ran de Groningse Provinciale Staten. In tegen deel: de WD neemt in de provincie Gro ningen maar een bescheiden plaats in; en met alle waardering voor de heer Toxo peus als politicus en bestuursman (hij was zeker technisch een goed minister! zien maar weinigen in hem een man die de zaken van het noorden des lands kent terwijl ondanks bepaalde familierelaties met het noorden de heer Toxopeus moei lijk kan beweren, dat Ihij daar geboren en getogen is. De met-onverwachte maai- niettemin omstreden benoeming in Groningen heeft provinciale besturen in Utrecht en Fries land waar binnenkort de zittende com missaris van de Koningin gaat aftreden dan ook in beweging gebracht om mi nister Beernink ervan te overtuigen dat hij hen reële inspraak moet geven. minister van Binnenflandse Zaken, al was het alleen maar uit tactische over wegingen, vanzelfsprekend geen „neen". Evenmin als hii en de commissarissen van de Koningin dit tegenwoordig doen in het geval van burgemeestersbenoemingen. De heer Beernink heeft in het parlement zelfs een zekere inspraak toegezegd, waaruit begrepen kan worden dat hij in elk geval het horen van deputaties uit Provinciale Staten of gemeenteraden toestaan en be vorderen zal. Maar hiermee houden de zekerheden op; de Inhoud van de inspraak is een minder zekere zaak. Hoewel de overheid, en zeker de regering, inspraak als een belangrijke stap tot democratisering van het bestuur bij de lagere publiekrechte lijke organen erkent, wordt de boot be hoedzaam afgehouden op het punt van de naaere concretisering. De benoemende autoriteit en haar ver tegenwoordigers willen graag adviezen over de kandidaat, als het gaat om de kwaliteiten waarover hij moet beschikken moet het een tactisch man zijn of een „aoorauwer"; iemand met grote culturele belangstelling of Wever Iemand die econo mische deskundigheid bezit? Aanzienlijk meer vrijblijvend wordt de opstelling van de benoemende autoriteit als het gaat om de politieke kleur van de kandidaat 'zie Den Haag) etrwijl ze. als hierover feitelijk overeenstemming bestaat (zie Middelburg ook de persoon een klip Kan vormen waarop de inspraak te pletter Mede hierdoor heeft de actie om burge meesters te laten kiezen in plaats van te laten benoemen in het land nogal veel sjmpaithie gekregen. ter de blijkens de praktijk in andere landen bestaande nadelen gesteld en de voordelen van een benoeming door niet- dlreet belanghebbende Instanties. BIJ die mening blijven we; want over het alge meen is de natie bij dit systeem van be noemingen niet slecht gevaren. BIJ het gecompliceerde politiek bestel van onze natie garandeert rechtstreeks kiezen" al lerminst dat de beste man op de juiste plaats kooit. Wel vinden we, dat de Inspraak meer moet gaan betekenen ook inhoudelijk dan de praktijk nu dikwijls is. De mamster <en in het geval van burge meestersbenoemingen de commissaris) zou bereid moeten zijn om met tot. oor delen bevoegde deputaties over personen te spreken en die deputaties in het laat ste stadium omtrent zijn kandidaten een voorkeuisadvies ui te brengen. De benoe mende autoriteit heeft immers vaak zwaarwegende argumenten om de keus op een bepaalde kandidaat te laten val len; waarom zou lilj dan niet die argu menten door deputaties die de Inspraak uitoefenen mee laten wegen? Op lange termijn gezien gaat de be stuurssituatie ook in ons land wel ver anderen. De beste garantie dat de ver anderingen goed zullen zijn, wordt ver kregen wanneer men nu nieuwe proce dures op hun waarde beoordeelt. Een groeienae Inspraak lijkt op dit moment daartoe een goede ën veilige weg. Maar dan moet de Inspraak ook een reële kans krijgen om zich te ontplooien. Zo niet, dan wordt eerlang rechtstreeks verkiezen toch het aangewezen middel; met alle bezwaren die tegen die methode kunnen worden Ingebracht. Intellectuelen waren vroeger van die mensen met hoge voorhoofden, hoge boorden en hoogbeschaafde stemmen. Dat is een misvatting: intellectuelen zijn mensen die nadenken en er zijn evengoed intellectuele stratenmakers als niet-intellectuele ingenieurs. Nu weten alle voedingsdeskundigen dat de hersens veel eiwitten nodig hebben. En mensen die veel nadenken of vaak schaakspelen of heel slim moeten zijn die hebben een eiwitrijk dieet nodig. 'Kaas uit het vuistje' past in hun leven: zo'n hartige, lekker dikke plak, even tussendoor van 't stuk gesneden, is een prima eiwit injektie. We willen niet zeggen dat iedereen die vaak kaas uit het vuistje hapt opeens beter gaat denken. Aan de andere kant: op tijd iets lekkers wetei! te vinden is in elk geval een teken van gezond verstand. NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.07 uur: Scala CVK-IKOR-RKK: 19.31 uur: Kenmerk NOS: 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd pol. partij ei 20.30 uur: Socutera 20.35 uur: Persoonlijk, interview 22.35 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal VARA: 19.03 uur: Midweek, voor de jeugd 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Hadimassa 21.00 uur: Dit is het begin, informatie 22.05 uur: Journaal (NOS) 22.10 uur: Zendtijd Hiro 22.30 uur: Teleac aangegeven progru i zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I loekbespreking. Knap stuk uit Piccplotliftfitert (M Het is soms verbazingwekkend wat je al niet met een en hetzelfde stuk kunt doen. Gisteravond kon men dat constateren in de Konink lijke Schouwburg, waar een voor etelling werd gegeven van „Kleine Malcolm en zijn strijd tegen het klootjesvolk", door het N.R.T. We kenden dit stuk van David Halli- weU al van Holland Festival '68, waar het door een Engelse groep vertoond werd. Het N.R.T. heeft er een volledig ander, zeker niet minder stuk van gemaakt, volledig op maat gesneden voor deze acteurs. De voorstelling is uitgebracht in het Piccolotheater, het kleine theater van het N.R.T., waar men ook in het rond kan spelen. Door een gelukkig toeval is de voorstelling nu in Den Haag gebracht, meestal reist men namelijk niet met de kleine zaal"-produkties. Ook al was het allemaal gemaakt voor theater-in-het- ook op het lijsttoneel van de Koninklij ke Schouwburg kwam de bijzonder ster ke voorstalling heel goed tot zijn recht. Vaak zag men wel dat acteurs zich aan pasten aan de gewijzigde omstandighe den, het contact was minder direct, maar het knappe apel en de voortreffelijke re gie waren volkomen intact gebleven. Zo werd de Rotterdamse voorstelling, waarin vijf jongere acteurs optreden (vier mannen en een vrouw) een feeste lijke aangelegenheid, waarin zowel toe schouwer als speler kennelijk bijzonder veel plezier had. Sommigen zullen zich geërgerd hebben aan de langharige kna pen (leerlingen van een kunstacademie) die de hoofdpersonen zijn van het stuk en hun nonchalant gedrag en rauw taal gebruik, maar dat is natuurlijk niet te recht geweest. Kleine Malcolm, een drop-out van de academie, probeert tegen de gehate di recteur 'n actie, een revolutie te ontkete nen. Hij krijgt een paar medestanders, ■maar valt tenslotte door de mand als een laf en armzalig machtswellustelin- getje. Het stuk toont hoe hij fantaseert plannen beraamt, aan de macht komt. die fantasten zijn vaak realiteit gewor den: het viertal samenzweerders speelt allerlei scenes, die uit de gedroomde re volutie-situatie zouden kunnen ontstaan. Zo ontstaat er een reeks van dwaze, soms geheel krankzinnige taferelen, waar In erg veel beweegt, erg veel praat. Vier zeer uiteenlopende mannenrollen dragen het stuk, het meisje komt pas in het laat ste tafereel op. Voor de regie heeft het N.R.T. Roger Simon gecontracteerd, een Amerikaan, die gewerkt heeft in het Off-Broadway- theater. Hij heeft het stuk formidabel op het toneel gezet, de acteurs prachtig ge leid en tot verrassende resultaten ge bracht en vooral ook de in New York zo belangrijke acteertechnieken via deze re gie in Nederland geïntroduceerd. Dia acteertechnieken zijn gebaseerd op het method-acting", bekend van de (ADVERTENTIE) TEGEN HET t Staartjes. Johar Broos. Cees Lint school van Strassberg, Kazan en de Hun nen. Een methode die in Amerika inten- sief wordt beoefend. Enorme concentra tie en inleving van de acteurs in de emo- tionale situatie van het stuk zijn daar voor nodig. De resultaten zijn bij ge schoolde acteurs, die hun emoties in de hand houden, steeds weer ongelooflijk boeiend. Neem bijvoorbeeld een acteur als Johan Ooms die nog niet zo lang aan het toneel is. maar tot nu toe bij het N.R.T. in kleine, doorgaans tamelijk slecht geregisseerde rollen, nooit uit de verf kwam. Hier speelt hij een stille, enigszins getourmenteerde jongeman, zo precies, zo doorwerkt tot in de kleinste details, als men vrijwel nooit zo precies, zo doorwerkt tot in de kleinste details, als men vrijwel nooit een rol ziet in nor male Nederlandse toneelvoorstellingen. Gees Linnebank debuteert geloof ifc, in de rol en de jonge schrijver, die deel debuut, tvaarbij een acteur zich direct uitmaakt van Malcolms gevolg. En zo'n zo knap manifesteert, is iets heel onge- Deze twee rollen hadden mijn groot ste bewondering. Dat wil niet zeggen dat Aart Staartjes, Huib Broos en Cocki Boon stra minder zouden zijn. Zij speelden ln alle opzichten geweldig. Het is te hopen, dat het N.T.R. de contacten met Roger Simon blijft onderhouden, zodat deze re gisseur ook eens kan worden gevraagd voor een grote produktie. Men kan er veel van leren. De aankleding was verzorgd door Frank Raven en hij had een heel fraaie chaos op het toneel de rommelige kamer van Malcolm gereëerd. De vertaling was gemaakt door Josephine Soer, erg geestig en heel fraai in het vereiste jar gon. Het stuk is overigens voor deze voor stelling danig gewijzigd, op maat gesne den, zoals ik het hierboven zei. Terecht, wanneer men er zo'n resultaat mee be reikt. Ik vond deze voorstelling in veel opzichten beter geslaagd dan de Engelse j—u-w t die v»>- r geleden - Jan Verstappen. HILVERSUM (ANP) De NOS zal vandaag naast de wedstrijd om de Europa Cup voor landskampioenen tus sen AC Milan en Feijenoord ook de wedstrijd voor de Europa Cup voor bekerwinnaars tussen Roma en PSV in xijn geheel op de televisie brengen. Dit is te danken aan het feit dat de NOS op het allerlaatste moment nog de beschikking heeft weten te krijgen over een tweede beeldverbinding met Italië. Milaan-Fijenoord zal via Nederland I na afloop van het normale avond programma om 22.50 uur vrijwel vol ledig worden herhaald. Roma-PS.V. zal om zes uur via Ne derland I worden uitgezonden in te genstelling tot eerdere berichten zal het avondprogramma dus geheel onge wijzigd blijven. De rubriek Kenmerk zal dus normaal om 19.31 .uu.r worden uitgezonden. ZATERDAG Zaterdag a.s. zet Sint-Nlcolaas weer voet op Nederlandse bodem. H(j komt ditmaal aan b(j de Drommedaris in Enkhuizen waar behalve een ongetwij feld groot aantal kinderen ook burge meester IJ. H. de Zeeuw hem opwacht. Van dit evenement zal de NOS-televisie van 13.00 tot 14.00 via Nederland I een rechtstreekse reportage in kleur uit zenden. Mies Bouwman treedt op als gastvrouw. Frits van der Poel in b eroep bij commissie van arbitrage :iek (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.41' Actualiteiten. NOS: 19 Hoe menselijk zijn wij?, lezi: 20 De kerk van de Nazaren .35 Geen onderdaan maar burg r^l9^Prog"ra eke" gra Opening wervingscampagi (Van onze orriroepcorrespondent) HILVERSUM Een scheidsgerecht, bestaande uit dc juristen mr. J. A. van Waarden, plaatsvervangend kan tonrechter te Hilversum, mr. T. Stuyt en mr. A. A. Jongerius. plaatsvervan gend secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Journalisten heeft zich gisteren vele uren bezig gehouden met het ontslag op staande voet, dat Frits van der Poel vorig jaar oktober kreeg bij de KRO-tclevisie. Als pleiters traden op mr. C. Hulsenbek, namens de KRO. en mr. M. Rood namens Frits van der Poel. In de ochtenduren kreeg allereerst mr. Rood het woord, die over het ge wraakte gebeuren opmerkte, dat v. d. Poel ós ontslagen op- grond van twee KRO-eollega opbelde, maakte een rea lisering van dit plan onmogelijk. Het hierop volgend ontslag op staande voet, achtte mr. Rood een volstrekt overtrokken strafmaatregel. De raadsman van de KRO mr. Hulsen bek verdiepte zich eerst in de juridi sche facetten van de arbitrale recht spraak. De vertraging in de procedure was niet aan de KRO te wijten. Pleiter leverde hierna bewijs tot dringende re den tot ontslag. Allereerst het schen den van de instructies door v. d. Poel die zijn superieuren niet inlichtte over zijn voornemen ten aanzien van de grap aan het adres van prof. Plate en bovendien het niet melden van het in terview met Phil Bloom en geen gewag maken van het optreden van naakte mannenfiguren. Dit was een schending van instructies in casu schending van vertrouwen en wel zodanig dat van de BELGIE 324 m. 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek. 18.20 inmoraal en -fllosolle. 18.50 Sport, lalwenken (herh.). 19.00 Nieuws, wei Ivlezen. 20.00 Operette fragmenten. DONDERDAG HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ste reo: Klankjuwelen (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Rondom 12: programma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Modern platte- Nieuws.) 8.: ■ouw. (9.00-9. w). NOS: lO.i ische lez larok (oi \.RO; 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieker 1.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Lós-Vast: [evarieerd programma. (12.26 Mededelingen ■b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Vctualilelten.) 14.00 Stereo: The Kilima Ha- vaiians Show. 14.35 Stereo: Viool en piano: noderne muziek. 15.00 Gereformeerde mld- lagdienst. NOS: 15.30 Meer over minder: een reden. (Om 16.00 Nieuws.)* NCRV;8 17.4*5 van nu. 9.30 Zzzzoef licht Instrumentaal programma. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws.) NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Pop-Sllck KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 TNT: muziek van èèn tot twee. 14.00 Nieuws. 14.03 Pop-In: gezellig aanplalen. 15.00 Nieuws. 15.03 Holster: pop en countrymuziek. 16.00 Nieuws. ik na lORRRrn. hitparade. BELGIE 324 111 elingen. SÓS- laljijofdrë iziek. :n dagklappcr. 13.2 Phil Bloomscene terwijl hij bovendien KRO hel Uien voortbestaan 1 opmerking maakte over prof. Pla te, die volgens de KRO smakeloos en onaanvaardbaar was. De strikte geheimhouding van deze scene was door v. d. Poel bedongen omdat hij geen voorpubliciteit wenste. Het beeld van een geklede Phil Bloom in de mandstoel, met op de achter grond een wazig beeld van .een tribune met circa 30 naakte figuren geduren de twee seconden, zou op de beeldband worden opgenomen en aan de KRO- leiding vertoond. Maar de studiochef van de NTS in Bellevue, die zijn superieuren in paniek ging inlichten, waarna de NTS- voorzitter. de heer Schüttenhelm zijn het dienstverband niet mag worden Als getuigen werden onder andere ge hoord mi. B. Schmitz, hoofd KRO-te- levisie en Richard Schoonhoven, hoofd informatieve afdeling. Zowel mr. Schmitz als de heer Schoon hoven vonden het ontslag op staande voet een te zware sanctie voor dit ge beuren. De KRO-leiding had tegen v. d. Poel andere maatregelen kunnen treffen, die hem op de duur dwongen zelf ontslag te nemen. Na de replieken van de belde raadslieden besloot het scheidsgerecht om in deze zaak over 6 weken uitspraak te doen. (ADVERTENTIE) EEN KOU KRIJGT GEEN KANS Koningin opent Amsterdams Historisch Museum AMSTERDAM (ANP) H.M. Konin gin Juliana zal donderdag 20 november, het nieuw Historisch Museum van Am sterdam in het voormalige Burgerwees huis aan de Kalverstraat openen.In feite wordt slechts een klein deel van het nieuwe museum in gebruik gesteld. Pas in 1975 als Amsterdam zijn zevenhon derdjarig bestaan viert, zal het Burger weeshuis geheel gerestaureerd zijn en als museum ingericht. Er wordt nu een eerste tentoonstelling onder de titel „weg wezen'' gehouden Het slaat op de recreatie, vroeger, nu en in de toekomst, waarover de tentoonstelling zal gaan. Be halve de tentoonstellingszaal zijn de stafvertrekken en het restaurant dat vrij toegankelijk is vanuit de Kalver- staakt uit solidariteit met de actie op de van het museum blijft voorlopig nog in het Waaggebouw aan de Nieuwe Markt. Uit de Waag is wel overgebracht het beeld van de reus Goliath en van zijn opponent David. Daarom heet het mu seumrestaurant ook „In de Oude Go liath". bij verkoudheden Salie z'n vader is schoenmaker. H(j ls pas we leven in de moeilijke jaren van kort voor de crisistijd met zUn schoen- winkeltje van de Jordaan naar Tuindorp verhuisd. Salie be grijpt nog niet veel van de vol wassenenwereld, maar hij leert In de nieuwe buurt krijgt hij andere vrienden. Jan ls de oud ste van om de hoek: „Ja jij, so- demieter op. Ga spatsies eten, ioden moeten spatsies eten." En hij gaat gek praten: „Zammie, In deze zammie en mozie, die zaten in een dozie." Hij lacht er zelf om en kijkt wat de andere kinderen er van vinden. Waarom moest hij mij hebben? Hoor ik nu roe pen? Ja, moeder klapt in haar handen: „Salie, binnenkomen!" Wat is er? Vader wil met me praten. Hij is boven. Waarom kijkt hij zo kwaad, ik heb toch niets gedaan? „Dat laat je je niet meer zeggen, versta je?" Wat? „Je moet je niet voor jood laten uitschelden. Als hij dat weer doet geef je hem een pak slaag." Ik mag toch niet vechten? „Met Maurits niet, nee, maar dit is heel iets an ders." Jood is dus niet een ge woon scheldwoord. Dat heb ik niet geweten. Wat betekent het, als je jood bent? Ik heb zwart haar en bruine ogen. maar Maurits niet. Wel hebben we alle twee een ander pikkie. Daar heb ik nooit op gelet. voudige stijl schrijft Sal Santen over zün jeugd, niet de grote gebeurtenissen van de wereld van vóór en in de oor log, maar de dingen van alle dag: over de klanten van vader die er te weinig zün. over zün schaamte op school omdat zün jas versleten en gestipt is. over de t.b.c. van zijn zusje Saartje, over de vierhonderd gulden die vader voor zijn nieuwe winkel tje bü de Joodse gemeente heelt geleend en niet terug kan be talen, en over z(jn broer Mau rits die een vechtjas is en later wel communist zal worden. In het tweede deeltje van zijn jeugdherinneringen schrijft Santen over de wahhoop waar in de joden tijdens de oorlogs jaren allerlei middelen probe/ ren te bedenken om aan op- transport-stelling te ontkomen. Geen beschrijving van grote ge beurtenissen of cijfers waar men, ondanks zichzelf, min meer Immuun voor geworden is, en die men leest zonder ze te ervaren. Hij schrijft hoe zijn moeder werd opgehaald. Sal is intussen getrouwd, en zij was bij hem op bezoek. ..Ook mij geeft ze een zoen en huilt geluidloos, terwijl ik haar terug/oen en nu roep ik haar na. bij de buitendeur: „Dag moeder, dag moeder, tot ziens moeder, dag moeder". Zonder ophouden, zoals ik dat deed als kind wanneer ik bang was in bed en bleef roepen tot zij kwam om mij gerust te stellen en wat te drinken te geven. Maar nu komt zij niet. zij is weggehaald door die Schalk haarder." Het boekje van Sal Santen Is geschreven ln de ik-vorm. Het is geen vertelling, maar een weergave van de gedachten van de lk-figuur. Toch is de stü' vlot en niet schokkerig. Het hoekje leest gemakkelük. en is xeker voor degene die niet gespeend ls van enige sociale bewogenheid van begin tot einde boeiend. Het is geen ge tuigenis met politieke bedoelin gen. De achterflap vermeldt dat Santen al voor de oorlog actief was aan de uiterste linkerzijde van de socialistische beweging. Hij trouwde met een dochter van de bekende revolutionair Henk Steenvliet, maar koos na I diens conflict met Trotsky de j zij de van de laatste. In 1953 emigreerde hij naar Latijns- Amerika, maar keerde na een jaar weer terug. Wegens activi teiten voor het Algerijnse Be vrijdingsfront kreeg hij een jaar en drie maanden gevangenis straf. J. v. W. Vanavond op t.v. La Rossa Regisseur Helmut Kautner, bekend door anti-Hitler films als ,,Des Teufels Ge neral" heeft ..La Rossa" voornamelijk gehruikt om tegen de sfeervolle achter grond van Venetië een thriller te ont wikkelen met psychologische trekjes, in samenwerking met. de aute«r van de roman waarop het gegeven gebaseerd is, heeft Kautner een onbeduidend verhaal gesel u-even. bepaald teleurstellend in vergelijking met vorig werk van deze toch grote regisseur. Een in de liefde teleurgestelde vrouw vlucht naar Venetië om een ander te vergeten en zichzelf te heiwinden. Haar avonturen met een gevluchte schrijver en een gevluchte Gestapo worden nogal sentimenteel en dialoogrijk verbeeld. On danks een behoorlijke rolbezetting met Gerd Fröbe, Ruth Leeuwerik en Rossa- no Brazzri blijft het geheel tooh onder de middelmaat, (Nederland I. 20.35 tot 22.10 uur). AYRO's Televiziermagazine bood giste ren een reportage over geweld in de grote steden. Dat is een reëel probleem. De makers toonden dat aan, onder meer door enkele slachtoffers aan het woord te laten, zowel onschuldige burgers als gemolesteerde politiemensen. Dat leverde nogal verbijsterend mate riaal op, maar het zei weinig van de oorzaken. Naar die oorzaken werd ook nog gepeild in een korte discussie ach teraf. maar ook die leverde eigenlijk weinig op. Prof. mr. W. H. Nagel, een des discussianten, wees erop dat in de reportage de voornaamste partij de geweldplegers zelf niet aan 't woord waren geweest, zodat juist hun motie ven jiie'. in het geding gebracht konden We begrijpen best dat het onmogelijk was die partij te horen. Maar men had bijvoorbeeld wel de mening van enkele jeugdigen kunnen vragen over hun on lustgevoelens die zich bij leeftijdsgeno ten ontlaadt in geweldpleging. Men had ook aandacht kunnen besteden aan het feit dat „de politie" door partijen die be ter moesten weten, jonge intellectuelen en ook wel makers van t.v.-nieuwsru- brieken, constant zwart wordt gemaakt als de tegenstander tegen wie alles mag. Daarmee suggererend dat alles waar de politie tegen is eigenlijk aantrekke lijk wordt. Reportage en discussie waren overigens boeiend ondanks hun beperktheid. On danks ook het feit dat ze door de zotte lawaaipresentatie van het magazine in mootjes moest worden gehakt. Driemaal werd de film stopgezet „voor tune en nieuws". Die tunc was er telkens dui delijk en luid. Nieuws was er niet, Jaap van Meekren kreeg zelfs berichten voor te lezen die om acht uur al in het jour naal waren geweest. Wibo v. d. Linde c.s. zijn wel er» op eigen image gesteld dat ze er zelfs een eigen werkstuk voor om zeep willen helpen. Verder zagen we onder meer Duys met een matige aflevering in zün goede sei zoen en Brandpunt Buitenspel, de KRO- rubriek die dit seizoen maar een scha duw is van voorheen. Gisteren was ze bepaald heel mat met zeurderig aan de orde gestelde onbelangrijkheden. Bij de KRO was er ook weer Verslag op dinsdag, vergaarbak van zinnige en onzinnige onderwerpen. Verzameld door lui die het liefst zouden kwetsen, maar de mogelijkheid of de intelligentie mis sen om dat ronduit te doen. De wasse- rettescene kwam er niet zo „leuk" uit bijvoorbeeld als kennelijk bedoeld was en het jongetje met een hondepenning om zijn nek was niet lucide genoeg om wrevel te wekken over zijn vlaggenvi- sie. Het blijft behelpen dus. Vg. Vanavond weer een aflevering van Ha dimassa met Ton Lensink. Annemarie Oster <foto' het duo Wim de Bie en Kees van Koot en en Ton van Duin hoven Dl mi tri Frenkel Frank tekent voor de regie en in samenwei-king met De Bi» en Van Kooten voor de teksten van dit. satyrische programma. (Nederland II. 20 20 tot 21.00 uur). In het programma „Persoonlijk", een tweewekelijks programma van de N.O.S. waarin gesprekken worden ge voerd met personen uit binnen of bui tenland die in de actualiteiten staan, wordt vanavond 'n gesprek uitgezonden met dr. S. L. Mansholt, vice-voorzit- ter van de E. E. G. commisie. Ge sprekspartner zijn drs. A. J. Cuppen, hoofdredacteur van de Tijd en W. L. Brugsma. hoofdredacteur van de Haag se Post. (Nederland I 22.10-22.35)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2