©e£<2iclAe6ow^a/nt V|| Bij Werkspoor Utrecht en Amsterdam wordt gestaakt Vakbonden staan volledig achter actie Goedkope sigaret raakt meer „in Mevrouw Gandhi uit Congrespartij Waarom hebben ze ons niets verteld? VERHOGING INKOMEN ELIZABETH UITGESTELD Staking bij vervoer in Rome en Milaan China blijf t buiten V.N. KAMER: NIET MINDER DAN 125.000 HUIZEN KRITIEK VAN REGERINGS PARTIJEN OP SCHUT Betogers niet langs Witte Huis PARLEMENT ZAL MORGEN BESLISSEN Egyptische missie naar Moskou Beroep op diplomatieke onschendbaar heid Nederl. diplomaal PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20326 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV., Leiden Dir.: Dis. J. H. M Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J, Plug - chefred. H, P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18 00—19.00 uur) KOUDERE NACHT Weersverwachting van het KNMI geldig tot r Wisselende bewolking met plaaUelijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Koudere nacht, en middagtemperaturen ongeveer dezelfde als van- WOENSDAG 12 NOVEMBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.901 Het personeel van de machine- en blokgieterij van Werkspoor Utrecht verliet vanmorgen het werk om naar de kantine te gaanwaar een stakingsbijeenkomst werd belegd. (Va/i UTRECHT Ruim 1500 van de 2200 werknemers van Werkspoor Utrecht de apparatcnfabrick. de gieterij en de fabriek van rolland materieel zjjn vanmorgen niet aan het werk gegaan. Toen om kwart voor acht met liet werk begonnen moest worden, hebben zij een vergadering belegd in de kantine van de xpparalcnfabriek. De eis ter vergadering gesteld, was een gesprek met de directie waaruit duidelijk zou moeten worden waarom het personeel niet gekend is in bet voornemen nog enkele bonderden mensen te ontslaan en de gieterij te split- *en. De werknemers van Stork-appara- ten in Amsterdam en Werkspoor Am sterdam hebben vanmorgen uit sympa thie besloten het werk neer te leggen van elf uur tot na de middagpauze. Bij Werkspoor Weesp zou het werk worden neergelègd van half twaalf tot half één. De vakbonden hebben zich achter de staking gesteld. „We zullen ze wel eens laten zien hoe Wij erover denken". ..Waarom hebben ie ons niets verteld?". Dat waren de rhoordende kreten die men in de overi gens rustige kantines kon opvangen. Bij de 700 man, die doorwerken, voorname lijk kantoorpersoneel, bestaat echter de zelfde onrust. -De directiesecretaris van Werkspoor Utrecht, mr. B. H. van de Woord, vertelde ons vanmorgen dat van een georganiseerde staking- kan worden gesproken waarin de ondernemingsraad en de vakbonden de leiding hebben. De staking van het personeel van Werkspoor in Utrecht was omstreeks tien uur vrijwel algemeen. De enkele werkwilligen verlieten na een gesprek met collega's de fabriek. Tegen tien uur arriveerden de plaatselijke vakbonds leiders op het terrein van Werkspoor om de leiding van de staking van de kleine commissie uit de ondernemings raad over te nemen. Bedrijfsdirecteur Rhede van de Kloot heeft er acte van genomen dat hij thans in zijn bedrijf te maken heeft met. een legale staking. De raad van bestuur van de VMF Stork-Werkspoor was vanochtend in spoedvergadering in Amsterdam bijeen Het Tweede-Kamerlid Nederhorst (PvdA) heeft gistermiddag bij de aan vang van de Kamervergadering de regering gevraagd op korte termijn een verklaring af ie leggen over de ontwikkelingen bü VMF-Werkspoor. Zijn collega Nelissen KVPvroeg toeslemming aan de Kamer een aan tal vragen over deze kwestie te stel len aan minister De Block. „Wij hebben in feite de leiding in het bedrijf overgenomen", verklaarde de heer J. Meijnikman van de NW-Metaalbe- drijfsbond nadat hij samen met zijn collega-bestuurders van de drie andere vakbonden en de kleine commissie uit de ondernemingsraad een gesprek had ge voerd met de directies van Werkspoor Utrecht en Werkspoor Amsterdam. Eisen De directies hebben inmiddels allé eisen van de vakbonden ingewilligd. Ze wensen verwijdering van alle onderaan nemers van Werkspoor van het fabrieks terrein. Voorts mogen geen vrachtwa gens worden geladen en gelost. Een uit zondering is gemaakt voor geladen vrachtwagens van particuliere onder nemingen; de eigenaars van dëze wagens zouden daardoor kunnen worden gedu- Voorts is bekendmaking van de jaar cijfers van de VMF-gieterijen geëist. De vakbonden zijn van oordeel dat de direc tie zich in een eerder stadium optimis tischer heeft uitgelaten over de toekomst van de werkspoorgieterij. Ze wensen nu op basis van de jaarcijfers vas te stel len of de reorganisatie wel noodzakelijk is. „We hebben nog geen recht van en quête helaas, maar de maatschappelijke ontwikkelingen zijn te ver gevorderd dat wij genoegen zouden kunnen nemen met de tot nu toe verkondigde vase alge meenheden", zo verklaarde de heer Meijnikman, LONDEN (Reuler-AFP) Sinds 1961 zijn de uitgaven van koningin Elizabeth steeds sterker boven de inkomsten nlt ge stegen. zo heeft premier Wilson gisteren bij het begin van het gebruikelijke vra genuurtje in het Britse Lagerhuis gezegd. Ilij wil echter met een verhoging van de rijkstoelage wachten tot na de komende verkiezingen. Het koninklijke inkomen- was in 1952 vastgesteld op 475.000 pond per, jaar. Daarjn was een overschot opgenomen waarvan de bedoeling was dit te investe ren om toekomstige hogere uitgaven te kunnen dekken. Sinds 1961 was er geen overschot meer en tegen eind komend jaar zullen de gekweekte reserves zijn uitgeput. Daarna moet de koningin uit eigen vermogen aanvullen, aldus premier Wilson. Het overschot bedroeg destijds 95.000 pond per jaar. Koningin Elizabeth beschikt over een aanzienlijk fortuin. Zij wordt de op drie na rijkste vrouw ter wereld geacht. In de I Labourpartij bestaat sterk verzet tegen i een verhoging van de toelage, nu ook de I arbeiders salarissen aan banden liggen. Mevrouw Heinemann, die over twee weken haar echtgenootde Duitse president, op zijn reis naar Nederland zal vergezellen, krijgt dezer, dagen te maken met een invasie van Neder landse journalisten. Op het terras van haar woning aan de Rijn is zij als gastvrouw opgetreden ROME (Rtr.) Het verkeer in Rome en Milaan is vandaag, op de dag van twee belangrijke voetbalwedstrijden helemaal vastgelopen toen door een staking bij de openbare vervoerbedrijven de mensen ge dwongen waren met de auto of per taxi naar hun werk te gaan. In de straten weergalmde het geluid van claxonerende automobilisten, die voorzichtig hun weg trachtten te zoeken door de verkeersop stoppingen. In Milaan hebben de -bars en restau rants eeft staking van drie uur uitgeroe pen juist in de middagpauze van öe kan toren en bedrijven. Als gevolg van de slaking bij de vervoersbedrijven kunnen de meeste werknemers niet naar huls voor de lunch. De gemeenteraad van Milaan heeft gis teravond gestemd over een voorstel van burgemeester Aldo Aniasi om een fonds van ruim 1.7 miljoen gld. te vormen, waaruit stakende arbeiders kunnen wor den geholpen. In Italië, worden de sta kers nl. niet door de vakbonden dooroe- taald. (Van s pcfrlementaire redactie DEN HAAG Goedkope sigaretten raken steeds meer „in". Vooral de merken die bjj gelijkblijvende prijs van pakjes van 20 op pakjes van 25 zijn overgeschakeld, trekken de belangstelling van de Nederlandse roker. Voor de schatkist komt deze verschuiving in het rokerspatroon niet zo gunstig uit, maar niettemin ziet de rege ring hierin nog geen aanleiding een nieuw stelsel voor de tabaksaccijns in te voeren, waarbij de schatkist voor dergelijke verschuivingen in het consumptiepatroon van sigaretten niet meer gevoelig is. Dit antwoorden staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) en staatssecretaris Grapperhaus (Financiën) op vragen van de VVD-Kamerleden Geurtsen en Port- heine. De sigarettenwinkeliers, aldus de bewindslieden, hebben ook hun voordeel' gedaan met de verschuiving. In januari van dit jaar kostten duizend verkochte sigaretten gemiddeld 75.67. In september was dat gedaald tot 69.31, hetgeen niettemin nog altijd zes procent boven het prijsniveau van september vorig jaar ligt. De sigarettenindustrie heeft op deze veranderde rokersbelangstelling gerea geerd met onder meer drie nieuwe merken in augustus die slechts 56 gulden per 1000 stuks doen. De bewindslieden is overigens niet bekend dat hel de sigarelten- fabrikanten financieel slecht zou vergaan, zoals de vragenstellers veronderstelden. NEW YORK (AFP) De Algemene Vergadering van de VN heeft dinsdag een resolutie van Albanië en zestien an dere landen verworpen om China tot de VN toe te laten en Formosa als Lid tp schrappen. 48 landen .stemden voor. 56 tegen bij 21 onthoudingen. Vorig jaar kreeg een soortgelijke resolutie 14 stem men voor, 58 tegen, bij 23 onthoudingen. Tevoren was met 71 tegen 48 stem men, bij vier onthoudingen een Ameri kaanse motie aangenomen, waarin werd gesteld dat een wijziging in de verte genwoordiging van China een meerder heid van Iwee derden behoefde, een standpunt dal ook voorheen is ingeno men. Nederland steunde deze motie, maar onthield zich van stemming bij de resolutie. Anthony Grey, ae Reuter-correspon- dent in China die na twee jaar huis arrest in Peking door China is vrij gelaten, is gisteren door koningin Elisabeth ontvangen. Hij is door haar onderscheiden mej een erekruis voor betoonde kracht en moed! DEN HAAG De Tweede Kamer heeft bij de bespreking van het woningbouw beleid gisteren niet de trompetten laten schallen. Integendeel, minister Schut zag nog al wat bezorgde gezichten voor zich. De bezorgdheid gold vooral de twijfel dat dit jaar 't bouwprogram van 125.000 woningen niet zal worden gehaald. Te vens dient de achterstand van vorig jaar 2200 huizen te worden inge haald. De sombere stemming was er niet alleen bij de oppositie. In het kamp van de regeringspartijen werd soms onver holen kritiek op hel beleid van minister Schut geuit. Tolman (CHU) zei het heel duidelijk: de begroting kan de toets der kritiek niet doorslaan. Hij vond de toelichting op bet beleid op essentiële punten onduidelijk. Met hem vonden enige anderen met name de liberaal Wiegel dat de minister wel bijzonder laat gekomen was met rijn plannen voor een nieuwe aanpak-van de doorstroming. .Tot mijn stomme verba zing heb ik gezien dat de minister pas nu de suggeslies.aan.de gemeentebes lu ren heeft doorgegeven, die op 4 rhaarl in de Kamer zijn gedaan. Waarom moet het toch zo lang duren, vroeg Wiegel den toebedeeld aan de woningbouwvere nigingen in steden met vee! krotten. Zo nodig zal hierover een uitspraak van de Kamer worden gevraagd. De noodzaak om meer woningen te bouwen bleek geep punt van discussie. Andriessen en Tolman zagen met graag te uit naar het economisch onderzoek over de mogelijkheid om na '70 de bouw tot 135.000 a 140.000 per jaar op te voe ren. En Wiegel zei, „die vergroting van de woningbouw met enkele duizenden woningen per jaar na 1970 spreekt mij De socialist Van den Doel liet als on omwonden weten dat zinj fractie er ern stige bey-waar tegen heeft, als in de jaren 1971, 1972 en 1973 de jaarlijkse huui-ver- hoging niet op zes maar op zeven percent zou worden gesteld. En Tolman zeiwe hebben vooralsnog grote aarzeling de minister hierin le volgen. WASHINGTON (AP) De Amerikaan- se regering heeft de organisatoren van dc j grote anti-oorlogsmars die zaterdag In Washington wordt gehouden, toestem- i ntlng gegeven om de betogers langs een gedeelte van de Pennsylvania Avenue te laten lopen. Krachlens het regeringsvoorstel, waar over enige dagen is onderhandeld, mag de betoging een route volgen van het Capitool, via een deel van de Pennsyl vania Avenue, naar het Washington- monument, waar een grote bijeenkomst wordt gehouden. Volgens de regerings voorstellen mag de mars niet langs het Witte Huis voeren, verwacht wordt, dat ongeveer 200.000 personen aan de mars zullen deelnemen, waarmee het de groot ste betoging legen de oorlog zou worden, die ooit in de Verenigde Staten ls gehou- NEW DELHI (Reuter). De Indiase premier mevrouw Indira Gandhi is uit de Congresparty gezet. Dit is meegedeeld door de penningmeester van de party, S. K. Patil, na een bücenkoinst van het dageiyks bestuur van de partij. Het dagelijks bestuur van de Congres partij, waarin partijvoorzitter S. Nija- llngappa en zijn aanhangers de over hand hebben, beschuldigt de premier van „een weloverwogen daad van verzet" pij haar beslissingen en van het actief steunen en oprichten van een tweede dagelijks bestuur. Het dagelijks bestuur heeft gister zijn beslissing over het royement v£ mevrouw Gandhi uitgesteld, teneinde op het laatste moment te trachten een com promis le bereiken. Maar na enige tijd moesten de premiers van elf Indiase staten toegeven, dat zij er niet in waren gestaagd tot een aanvaardbare verzoe ningsformule te kpmen. Toen het dage lijks bestuur vanmorgen bijeen was, vei - bleven mevrouw Gandhi en naar aan- nangers in de woning van de premier om de ontwikkelingen af te wachten. Op de bijeenkomst van het dagelijks bestuur waren, onder voorzitterschap van Nijalingappa, elf van de 21 leden aanwezig. Mevrouw Gandhi heeft al laten weten dat zij het besluit naast zich neer zaï leggen. Het heeft geen Invloed op naar premierschap. Morgen zal zij in liet parlement een bevestiging van naa mandaat vragen. (Van onze correspondent) CAIRO Egypte en de Sovjet-Unie zullen volgende week in Moskou belang rijke besprekingen over de crisis In het Midden-Oosten beginnen. Dit heeft het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Achram vandaag gemeld. Volgens het gewoonlijk goed geïnfor meerde blad zal de Egyptische afvaar diging onder leiding staan van Anwar Sadatt, een lid van bestuur van de Ara bische socialistische unie, de enige poli tieke partij in Egypte. Andere delega tieleden zijn minister van Buitenland se Zaken Riad en generaal Fawzi, de minister van Oorlog. Al Achram noem de geen datum waarop de besprekingen een aanvang zullen nemen. ich af. Ook de KVP-er Andriessen gewaagde van de zorgen van zijn fractie- over de haalbaarheid van 125.000 woningen. Al wilde hij met Wiegel vertrouwen in het beleid tonen en niet tot de onheispro- feleri" worden gerekend, Dit aantal is voor ons een absolute voorwaarde voor medewerking aan het woningbouwbeleid, zei mr. Andriessen. Ook Tolman nam dit standpunt' in. De. socialist Van den Doel had voor hel beleid geen goed woord over. Volgens 'n .oud AR-beginse] wil minister Schut „ver antwoordelijkheid in eigen kring", hij legde de verantwoordelijkheden op de schouders van de gemeenten. Die „ver antwoordelijkheid in eigen kring" is niets anders dan een voorwendsel voor een grootscheepse bezuiniging, zei Van den Doel. Van de krotopruiming komt vol gens hem nauwelijks iets terecht. Hij vroeg van minister Schut het bouwpro gram volgend jaar met 5000 woningen te verhogen en te brengen op 130.00. Het extra-contingent woningen zou wor- Vannacht arriveerden zevenenveertig zigeuners uit Zweden in de Amsterdamse haven- Zij werden uitgewezen en moesten nu via Nederland en België naar Frankrijk terug. De zigeuners maakten zich boos oi en fotograferenZo boos, dat een oen hen inreed op een groepje filmers en fotografen. Het was koud, toen in Washington een nieuwe president van de katho lieke universiteit werd geïnstalleerd. Een klein jongetje hoefde evenwel niet ver te zoeken naar een warm plaatsje- Onder de vele mantels van kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders was die van kardinaal Krol, die hem met liefde bedekte. LONDEN (A.P.). Het Engelse Open baar Ministerie heeft de politie opdracht gegeven een rapport samen te stellen over een verkeersongeluk met dodeiyke afloop waarbü een Nederlandse diplo maat was betrokken. De diplomaat, prof. D. Goedhuis, luchtvaartattaché by de ambassade in Londen, heeft zich op zyn diplomatieke onschendbaarheid beroepen. Hij was met zijn auto in Slough, 30ikm ten noorden van Londen, in botsing ge komen met een andere auto. De bestuur der van deze auto, de 22-jarige medische student David Johnson, kwam daarbij om het leven nadat zijn auto na de botsing legen de vangrail terecht kwam. De lijkschouwer in Soutih Buckingham shire, Percy Nickson, heeft het onder zoek naar de dood van Johnson gisteren opgeschort en de politie opdracht gegeven een volledig rapport over het ongeluk op te stellen. Prof. Goedhuis vertelde de politie dat hij recht had op diplomatieke onschend baarheid. Dit is de normale procedure die diplomaten gebruiken om te ver mijden dat ze worden vastgehouden om te worden ondervraagd. De ouders van de student leggen zidh hierbij niet neer. Johnsons moeder, mevr. Joan Vickers, zei: „De politie vertelde ons dat prof. Goedhuis diplomatieke immuniteit eerste klasse heeft. Sinds het ongeluk hebben we geen enkel woord van deelneming of een verklaring van de ambassade ontvangen. Als het moge lijk is om te protesteren, dan zullen we dat zeker doen".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1