Groeiend optimisme over kansen voor Engeland Nixon hoopt op vlagvertoon van „stille meerderheid" Luns bekritiseert Groot-Brittannië NA VERGADERING EEG-MINISTERS COMPROMIS LANDBOUW FINANCIERING STAKING VAN MILITAIREN UITGESTELD Bejaarde stond zes uur lang in veenplas Twee doden in Haags verkeer INDIANEN BEZETTEN ALCATRAZ 250.000 Amerikanen verwacht in Washington Biesheuvel doet niet mee in bemiddeling PvdA-KVP Minister Schut: Goedkope huizen voor mensen met lage inkomens Redactie G-3 wil kost wat kost blad voortzetten Dubbeldekker in beslag genomen DINSDAG 11 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT 'fVan onze aorrespondent) BRUSSEL Heeft Frankrijk zijn ver zet tegen de toetreding van Groot-Brit- tannië tot de Europese markt opgegeven? Waarnemers meenden gisteren in Brus sel deze vraag met ja te moeten beant woorden. De Britse toetreding was een van de vele ingewikkelde problemen waarover werd gesproken tijdens een vergadering van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de zes te Brussel. Frankrijk zou zijn verzet hebben opge geven, toen de andere partners in de EEG te verstaan hadden gegeven dat zij eventueel een of andere vorm van defini tieve landbouwfinanciering zouden goed keuren. „Een definitieve regeling van de landbouwfinaciering zou Frankrijk een jaarlijkse winst van bijna twee miljard Franse franc opleveren, vooral te beta- len door West-Duitsland en België". De ministers zouden het meest voelen voor een compromis. Een definitieve regeling, die evenwel telkens als er een nieuwe partner wordt opgenomen, kan worden aangepast. Na de vergadering verklaarde de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken: „Men mag het verzoek van Groot-Brit tannië tot toetreding niet een derde maal laten verjaren, zonder dat de onderhan delingen zijn begonnen", terwijl de Ne derlandse staatssecretaris van Buiten landse Zaken De Koster zei dat men „stap voor stap dichter komt bij onderhande lingen over toetreding van Groot-Brit- tannië tot de EEG". Men verwacht dat in Den Haag op de topconferentie zal wor den besloten tot onderhandelingen met Groot-Brittannië in de lente van 1970. Unaniem verklaarden de ministers, dat de topconferentie van de EEG te Den Haag alleen maar met twee weken werd uitgesteld wegens ziekte van de Ita liaanse minister, en voorzitter van de vergadering, Moro. Andere redenen moet men achter dit uitstel werkelijk niet zoe ken, zeiden zij. De ministers beslisten ook dat de Euro pese commissie op de topconferentie in Den Haag zal worden vertegenwoordigd door voorzitter Jean Rey, de twee onder voorzitters van de commissie en een-aan tal experts. Zij zouden van de tweede dag af de debatten mogen volgen. Vandaag zouden de ministers spreken over de compensaties voor de Duitse boe ren na de revaluatie van de Duitse Mark. (Van i correspondent WASHINGTON De afgelopen paar dagen zijn er enorm veel Amerikaanse vlaggen verkocht Het ziet ernaar uit, dat een heleboel Amerikanen de gele genheid aan zullen grijpen om op de „dag der veteranen", een nationale feestdag, de Stars en Stripes uit te han gen als stille demonstratie door „de stille meerderheid", waarvan Nixon nog steeds moet bewijzen, dat zij hem ten aanzien van Vietnam steunt en om te bewijzen, dat zij nog steeds loyale, va derlandslievende Amerikanen zijn. En door het gehele land worden er verscheidene demonstraties gepland, spe ciaal om steun te betuigen aan Nixon ten aanzien van Vietnam. Een groep mensen in Dallas, Texas, betaalt voor advertenties die een hele pagina beslaan in honderd kranten door het gehele 15 Groepen veteranen zetten vandaag een enorme parade in Chicago op touw tijdens welke zij van plan zijn om 100.000 Amerikaanse vlaggen uit te rei ken. In Pittsburg zullen studenten hun „aanhankelijkheidsdemonstratie" hou den en in Washington gaan 5 leden van het congres een vrijheidsbijeenkomst bij wonen, waar men hoopt, dat er 10.000 mensen zullen komen om van hun steun „voor vrijheid in Vietnam" te getuigen. Maar de demonstraties van vandaag voornamelijk door havikken vor men slechts een zwakke afspiegeling van de demonstraties, die voornamelijk door duiven gepland zijn voor het ein- Polyester-pionier-beeldhouwer Saint Maur gebruikt als veel schilder- collega's levend materiaalm Maar in tegenstelling tot deze laatsten krijgen zijn modellen een bescher mend laagje voor hy aan zijn werk begint- Als Saint Maur de schuim- spuht op hen richtzijn zij in dun plastic gehuldHet schuim wordt snel hard, en het model moet zich daarna zien te redden door een spleet, die later weer gelast wordt. Hier helpt Saint Maur zijn model in een plasticzak. EDE De stakingsactie van de dienst plichtige militairen in de Elias Beekman kazerne in Ede, die maandag zou plaats vinden is op het laatste moment nog uit gesteld, De depotcommandant van de ver bindingsdienst, kolonel A. H. Mohr heeft gisteren een onderhoud gehad met en kele militairen van de telegrafistenoplei ding die de actie hadden aangekondigd. De kolonel gaf de militairen te verstaan dat wanneer de actie door zu gaan, er strenge maatregelen zullen worden geno men. De kolonel had wel begrip voor de situatie, zei hij, dat het voor de dienst plichtigen vervelend is dat zij door een specialistenopleiding twee maanden lan ger moeten dienen. (Van een onzer verslaggevers OMMEN De rijkspolitie te Ommen beeft gisteren in de bossen van Junnc een grote speurtocht met politiehonden gehouden, toen bleek dat de 84-jarlge heer Buisman vermist werd. De man werd aangetroffen in een veenplas, waar in hjj al uren vast had gezeten. Hjj was er reeds tot voorbij zjjn knieën ingezakt en schreeuwde luidkeels toen hjj mensen hoorde naderen. De man wes zeer koud geworden, had ook geestelijk door de kou en de angst geleden, maar men verwacht dat hij het hachelijke avontuur gauw weer te boven zal zijn. De 84-Jarige verblijft in het bejaarden centrum te Ommen, maar is overdag nog graag op de boerderij in Junne. Daar ging hij gistermiddag het bos ln om een kar weitje op te knappen. Bij het zoeken i jute zak die hij kwijt was ge- IN DAILY TELEGRAPH Steun te veel beschouwd als vanzelfsprekend LONDEN (Rtr.) In welingelichte Britse kringen te Londen heeft men zich verbaasd over een bericht in Londense Daily Telegraph volgens welke ernstige Brits-Nederlandse meningsverschillen met zich brengen dat de steun van de Nederlandse regering voor Groot-Brit- tanniës toetreding tot de E.E.G. ver mindert. Speciaal een suggestie dat Groot-Brit tannië de steun van Nederland te veel als vanzelfsprekend beschouwt vond men in die kringen een raadsel. Groot-Brit tannië heeft grote waardering voor de Nederlandse steun en de Nederlands- Britse betrekkingen zijn zeer goed, zo voegde men er aan toe. De correspondent voor Europese zaken van de „Daily Telegraph" Walter Farr, schreef dat minister Luns Groot-Brittan- niës houding jegens Nederland in het weeleend had gekritiseerd. In de eerste plaats zou Groot-Brittannië een politiek van beperkingen toepassen tegenover het Nederlandse verzoek om landingsrech ten in delen van de wereld waar Groot- Brittannië van zijn invloed gebruik kan maken. Volgens Farr heeft minister Luns niet gezegd welke delen van de we reld hij bedoelde, maar hij meende te weten dat het om het Verre Oosten ging. Volgens Farr is de Nederlandse rege ring ook teleurgesteld omdat Groot-Brit tannië niet tegemoet is gekomen aar Nederlandse verzoek om een passend aandeel in het ultracentrifugeproject voor verrijkt uranium, waaraan behalve Nederland en Groot-Brittannië, ook West- Duitsland deelneemt. De „Daily Telegraph" citeerde ra ter Luns als volgt: „De politieke gevol gen van de achteruitgang in de betrek kingen tussen Groot-Brittannië en derland beginnen duidelijk te worden. Reeds wordt gevraagd wat de positie mijn land zal zijn, als wij van geen nut meer zijn voor Groot-Brittannië. Minister Luns zal op 20 november te Londen tijdens een kort particulier be zoek een gesprek hebben met zijn Brit se ambtgenoot Stewart, over de uitzichten op een Britse toetreding tot de EEG. Ook zal minister Luns dan minis ter Thomson, die belast is met EEG- WEU-zaken, ontmoeten. (Van erslaggei J hij i het dwalen geraakt en SAN FRANCISCO (RTR) Een groep van veertien Indianen heeft het vroege re gevangeniseiland „Alcatraz" in het midden van de baai van San Francisco de afgelopen nacht bezet gehouden. Uit naam van alle Amerikaanse Indianen eisen zij teruggave van het eiland. Zij willen daartoe voor een waarde van 24 dollar aan glazen kralen en rood laken betalen, de som waarvoor de blanken 300 Jaar geleden het New Yorbse Man hattan kochten van d« Indianen, Da Jtt- an de week. Washington zal hier- het centrum vormen. De drie dagen durende demonstraties voor een snelle terugtrekking uit Vietnam, zullen cul- men verwacht, een kwart miljoen mensen zullen deelnemen. Het is ech ter nog steeds onzeker langs welke weg deze enorme massa zich zal bewegen. De federale regering is er bevreesd voor geworden, dat, in tegenstelling tot de kleinere en vreedzame fakkeloptocht op moratoriumdag van de afgelopen maand, deze optpcht een aantal extremisten zal bevatten die vastbesloten Sïjn om ge weld te veroorzaken en te gebruiken. Zij hebben het gebruik van de PennsyL vania Avenue, die van naar het Witte Huis leidt, ditionele route voor mar: straties in de hoofdstad Men heeft nog geen overeenstemming bereikt over een ahdere route. De de monstranten leggen de nadruk op het essentiële symbolische karakter van de Pennsylvania Avenue, die de wetgeven de en uitvoerende takken van de rege ring ver-bindt. De autoriteiten blijven er bij. dat de veiligheid van de president en de rechten r an de vreedzame bur gerij van de hoofdstad het gebruik niet toestaan. President Nixon zal toevallig de gehele vrijdag uit de stad zijn het Capitool en die de tra- :en en demon is. verboden. in do' veenplas met drijfgrond geraakt diénen hebben aioh tetw «weEaegetren* DEN HAAG Het verkeer heeft gis teren in Den Haag twee doden geëist, 's Middags omstreeks kwart voor werd de 71-jarige fietser C. A. van Rest uit de Piet Heinstraat op de hoek va Koningin Emmakade en de Marnixstraat door een auto aangereden: enkele later overleed hij in het ziekenhuis de Zuidwal. Omstreeks zes uur werd de tienjarige Robert Seldenrath van de Haagse Ruychrocklaan dichtbij huis ge grepen, toen hij de rijbaan overstak. De jongen overleed vannacht in de Wasse- naarse St. Ursulakliniek. De automobilist, die bij het eerste do delijk ongeval was betrokken, was de 48-jarige G. L. uit Voorburg. De bejaar de wielrijder uit de Piet Heinstraat liep borstletsel op, waaraan hij 's avonds om streeks kwart voor negen bezweek. In verband met deze aanrijding zoekt de Haagse politie (telefoon 61.41.41) getui gen. Robert Seldenrath werd gistermiddag op de Ruychrocklaan aangereden door de 31-jarig* automobilist L. K. van de Escamplaan. Het kind kreeg letsel aan zijn hoofd. Hij werd in eerste instantie per G. G. en G. D. naar het Bronovozie- kenhuis vervoerd en vandaar naar de WojMnMrs, UM-M. w» naar de Apollo-12-lancering in Florida te kijken. Er zullen gedurende drie da gen 3.800 politieagenten in de hoofdstad dienst doen en een troepenmacht van 1200 nationale gardisten en tenminste 10.000 man geregelde troepen zal ii buurt van de stad in reserve worden ge houden. Ook gedurende de demonstraties deze week zal weer de „mars tegen de dood" worden gehouden, bestaande uit 45.000 deelnemers, die een voor langzaam achter elkaar zullen lopen de nationale begraafplaats Arlington over de Potomac, langs het Witte Huis naar het Capitool. Ieder van hen zal de naam van een Amerikaanse militair, die in Vietnam is gesneuveld of van een Zuidvietnamees dorp, dat vernield is, dragen. Deze langzame mars zal gedu rende 48 uur onophoudelijk doorgaan. Bussum: De Engelsman Michael Brain wil een reis rond de wereld maken met een stoomwagen Dit voertuig, dat geladen twaalf ton weegt, is in staat een snelheid van twintig kilometer per uur te ont wikkelen. Voor het 37.000 km lange traject zal de machine 65 ton steen kool verstoken en 1,5 miljoen liter water verdampen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG A.R.-fractieleider mr. Biesheuvel zal geen rol spelen in de be middelingspogingen die A.R.-voorzitter I Veerman op aandrang van CNV-voorzit- De A.R.-fractie zal zich in haar hou ding jegens het kabinet De Jong niet laten beïnvloeden door het A.R.-partij convent van zaterdag j.l en de afspra ken van de kabinetsformatie in 1967 loyaal blijven nakomen. De fractie ziet geen reden om een „hardere lijn" tegen over het kabinet te volgen. Dit alles blijkt uit een korte verkla ring die mr. Biesheuvel gisteren heeft afgelegd n.a.v. berichten en commen taren over de gebeurtenissen op het A.R.-partijconvent te Utrecht. Mr. Biesheuvel heeft t.a.v. de bemid delingspogingen tussen KVP en P.v.d.A. gesteld, dit duidelijk een zaak van de partijleiding te vinden. Zelf schreef mr. Biesheuvel ongeveer een half jaar ge leden in het A.R.-weekblad „Neder landse gedachten" niet bereid te zijn om te gaan praten met een partij die een andere gesprekspartner van de A.R. bij voorbaat als coalitiegenoot uitsluit. Heitor Villa Lobos, de beroemde Bra ziliaanse componist die tien jaar ge leden is overledeh, wordt op maandag 24 november herdacht met een con cert in Diligentia Medewerkenden zijn Rosemary Le Gras-Pierson mez zo-alt, Gonne Poirrié sopraan. Ab Bronkhorst gitaar, José Léal piano, Henk Sekreve cello en het Haags Vo caal Vrouwenensemble o.l.v. Arthur Orobio de Castro. In De Vaart, Vaartweg 163 Hilversum, wordt van 14 november tot 8 december een tentoonstelling gehouden van mul tiples en sculpturen van Berend Boden kamp, schilderijen van Jon. Marten plastische objecten van Frans P ters. Van 14 nov. tot 10 december wordt er tevens een tentoonstelling ge houden onder de naam Grafiek 69 ei rijn er reliëfs en objecten te zien van d< in Argentinië geboren Rodolfo Krasno. Zuidelijk Toneel Globe geelt woensdag 12 november in de Koninklijke Schouw burg de eerste voorstelling van Tsjeehovs Oom Wanjian de verta ling van Cherles B. Timmer en onder regie van Ton Lutz. Van onze parlementaire redactiebruto-inkomen niet m DEN HAAG Minister Schut (Volks- I dan zes keer de huur. huisvesting) heeft de gemeentebesturen nieuwe richtlijnen voor de subsidiëring van krotpruiming en doorstroming toege stuurd. Tevens heeft hij in een brief op gemeentebesturen en woningbouwvereni gingen een beroep gedaan om goedkope woningen voor mensen met lage inko mens vrij te maken. De woningnood geldt voornamelijk voor de minderdraagkrach- tigen. Langzamerhand wordt het tijd dat deze nood voor ons zwaar gaat wegen, aldus minister Schut in een toelichting op zijn brieven aan gemeenten en wo ningbouwverenigingen. Een nieuw arsenaal van middelen ls nodig om de doorstroming aan te pakken. Zonder wetswijzigingen kan al veel ge beuren, aldus or. Schut. In de oude rege ling voor de subsidiëring van de door stroming kwam de subsidie niet altijd op de juiste plaatsen terecht In de nieuwe regeling betaalt het rijk aan de gemeen ten subsidies op basis van wat die ge meenten hebben gedaan. Minister Schut heeft een klemmend be roep op de gemeentebesturen en besturen van woningbouwverenigingen gedaan, zo als eerder werd aangekondigd, om goed kope woningen beschikbaar te stellen voor mensen met lage inkomens. Uit gangspunt moet zijn dat goedkope huizen zo nodig via ontruiming op basis van de huurwet worden vrijgemaakt voor de mlnderdraagkrachtingen. Bij nieuwbouw moet bijzondere aandacht worden be steed aan de wensen van mensen die voor verhuizing naar een duurdere wning in aanmerking komen. De minister dringt er bij gemeentebe sturen en woningbouwverenigingen op aan de huurovereenkomst aan te vullen met een verklaring waarin de huurder zich bereid verklaart te verhuizen naar een duurdere woning, als zijn inkomen in verhouding tot de huur te hoog wordt Als norm voor de verhouding inkomen- huur wordt ervan uitgegaan dat het (Van c s correspondent UBBERGEN De redactie van G-3 zal proberen de uitgave van haar gerucht- markende katholiek militaire maand blad koste wat het kost voor te zetten. Hoofdredacteur drs. Hylke Tromp: „Wjj voelen ons daartoe uit loyaliteit ten op zichte van onze abonnees verplicht. De vraag is alleen of het financieel haal baar is. Ons abonnementental is nogal wisselend, maar het is zeker niet zo dat de beslissing van de Raad Militair Vica riaat om alle banden met Ins te breken, ons direct op dood spoor zei". Zoals bekend heeft de Raad Militair Vicariaat, bestaande uit drie hoofdaal moezeniers en een aantal leidende leger aalmoezeniers onder voorzitterschap van leger-bisschop kardinaal Alfrink, ln een brief te kennen gegeven alle banden met G-3 per 1 januari 1970 te verbreken. Wat met het tijdschrift „salvo", uitgave van het katholiek nationale thuisfront, zal gebeuren, is nog niet duidelijk. Ook dit blad is door de geestelijke verzorging, die voor gratis verspreiding zorgt, voor het blok gezet, omdat het dezelfde geest ademt als G-3. Er zal in de komende dagen een gesprek plaatshebben tussen de redactie van „salvo" en de raad mili tair vicariaat. De vraag zal wel gesteld worden of het een zekere vorm van cen suur accepteert. De redactie heeft reeds laten weten dat zij dit in geen geval Polly en haar vriend de zeeleeuw voeren hier in Californië een „onderzeeboot-act* op, het zoge naamde perlsooopnummer. Polly voelt zich veilig zolang haar vriend geen duik in de diepte neemt. Xe vertrouwt erop, wamt het artiesten- teomtaS werkt at zolang sa men. BAARN (ANP) De Baarnse politie heeft de waarschijnlijk enige Londense dubbeldeksbus die in Nederiand rond rijdt na overleg met de officier van justi tie te Utrecht in beslag genomen. De bus, eigendom van een autohandel in Baarn was voor het verrichten van het nodige stuntwerk juist op weg naar Arn hem gegaan toen de politie de bestuur der aanhield, omdat het voertuig ruim vier meter hoog is en daarmee niet vol doet aan de bepalingen der Nederland se verkeerswetgeving en aangezien de dubbeldekker bovendien niet was voor aden van een kentekenplaat, werd het voertuig trifc het verkeer genomen, D* bu* bleek ook mat bs rijn verzekerd. Christine Kee.ler is weer voorpaginanieuws in Engeland Na de society- schandalen van enkele jaren geleden, die hun hoogtepunt vonden m het aftreden van minister Profumo, is een boek gevolgd dat de gebeurtenissen in die ^winging' Sixties" beschrijft. Christine gaf by het lanceren van haar boek, waarvan een blad al enkale gedeelten heeft gepubliceerd, een party Naast Christine (links) staan haar fotograaf David Bailey, actrice Penelope Troe en eangoresje Marianne Faithfull.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5