Dr. E. Dekker in proefschrift: OVERHEIDSVOORLICHTING LAAT NOG TE WENSEN OVER Regeringspartij en hebben vrede met nota van Verin ga Explosie in mijn Dienstplichtigen ontevreden over hun rechtspositie SHETLAND Meer invloed van Kamer op regelingen Wantrouwen ongunstig voor hervormingen Roerig partijconvent van A.R. verwacht Radicalen en verontrusten tussen twee vuren Minder kans op scheuring Volkskrant verliest kort gedingtegen Hiltermann VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Meeste aandacht aan voorlichting over koningshuis (Van een onzer verslaggeivtrs) UTRECHT „Het is met de over heidsvoorlichting ook niet alles. De bur ger die meent dat hjj via de voorlich tingskanalen in ons land, RDV, voorlich ters van ministeries e.d., alles te weten komt over ons democratisch bestel ener zijds en ons koningshuis anderzijds, komt bedrogen uit." Dit is een conclusie die tc trekken valt uit het proefschrift „Overheidsvoorlichting in de verzor- ginsmaatschappü" van de heer E. Dek ker, hoofd van de afdeling psycho- hygiëne van de geneeskundige hoofd inspectie voor geestelijke volksgezond heid in Lcidschcndam, waarop hij vanmiddag aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Uit de statistische gegevens die dr. Dekker in zijn proefschrift verwerkt, blijkt dat in de afgelopen jaren de mees te aandacht is besteed aan de voorlich- üng over ons koningshuis. De spanning tussen de vraag naar en het. aanbod van voorlichting over het koninklijk huis kan volgens dr. Dekker zeer snel toenemen, zoals door de gebeurtenissen in de voor bije jaren is gebleken. Zij moet worden verklaard uit de wanverhouding tussen de betrokkenheid van de bevolking en de terughoudendheid bij de Kroon. De grotere activiteit van de communi catiemedia en de terughoudendheid bij het geven van voorlichting is er volgens dr. Dekker de oorzaak van geweest dat de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) en de regering bij alle vier belangrijke gebeur tenissen in het recente verleden de geloofsverandering en de verloving van prinses Irene en de verlovingen van de prinsessen Margriet en Beatrix wer den verrast door informaties die niet van hen waren uitgegaan. Openheid Tegenover de bescherming van de staatkundige en particuliere activiteiten van de leden van het koninklijke huis door de overheid staat de ontwikkeling naar meer democratisering en meer openheid. Het erfelijk koningschap komt in de westerse wereld steeds meer in een spanningsveld te verkeren nu meer de tendens valt te bespeuren dat sociale po sities zeker wanneer ze met macht of prestige zijn bekleed door verdienste moeten worden verworven. De vanzelf sprekendheid van het gezag voor hoogst- geplaatsten wordt steeds minder en er is een houding gegroeid van „we willen eerste zien wat er gepresteerd wordt". Aan de functie van het koninklijk huis zal steeds meer persoonlijke inhoud moeten worden gegeven. Een van de meest interessante onder- weipen in het proefschrift van dr. Dek ker is de behartiging van de externe be trekkingen. Dit instrument van voorlich ting bestaat in feite uit een net van in formele relaties voornamelijk met mas samedia, maar ook met belangrijke maatschappelijke organisaties. Hel. suc ces schuilt in de wederzijdse afhanke lijkheid van overheddsvooiiichter en de massamedia of maatschappelijke organi saties. De eerste heeft behoefte aan snelle massale communicatie, de tweede aan nieuwsfeiten en achtergronden en motiveringen. Publieke opinie Het opvangen van de publieke opinie heeft tenminste twee betekenissen. In de eerste plaats houdt het een vorm in van een democratisch besturen, in de tweede plaats is kennis van de publieke opinie voor de voorlichter een van de redenen van zijn bestaan. Zijn invloed is recht evenredig aan zijn kennis van de pu blieke opinie. Voor het opvangen van die opinie, wordt praktisch geheel ver trouwd op de publicaties in de pers en die via radio en televisiecommentaren. Dr. Dekker geeft in de samenvatting van zijn proefschrift een conclusie over de functies van de overheidsvoorlichting. Eerder had hij al een kritische beschou wing gewijd aan de overheidsvoorlich- ters als persoon. Hij komt tot de conclu sie dal. de voorlichting, zoals die op het ogenblik gegeven, wordit, dat het beginsel passiviteit nagenoeg geheel verlaten is. Juist activiteit en initiatief blijken nu een uitgangspunt te zijn geworden. Een uitzondering maakt dr. Dekker in het algemeen ten aanzien van de actieve reputatie behartiging (public relations) voor de persoon van de bewindsman. De 1 oorzaak voor de verandering van de norm van passiviteit in die van activiteit i zoekt hij in het verdwijnen van het wantrouwen van de overheidsvoorlich ting en in de zowel kwantitatief als kwa litatief gegroeide overheidstaken. 33.000 MAN ZONDER WERK lADVERTENTIE Uit onze nieuwe, rijk gevarieerde, najaars- en winter koliek tie, prachtige AaBe in zuiver scheerwol DE MANTELSPECIALiIST Leiden: Haarlemmerstraat 163 Van een onzer verslaggevers DEN' HAAG De sfeer tijdens de 'eerste opleiding in de militaire dienst TV er een van angst en druk, met wreed-' heidelementen. Er wordt geen aapdacht besteed aan begeleiding van de pas op gekomen dienstplichtigen. Hij voelt zich een willoos werktuig van duistere mach ten. Het aantal zelfmoorden en andere psychische storingen tijdens de oplei dingsperiode wijzen erop. dat het klimaat bedorven is. Dit schrijft de vereniging van dienst plichtige militairen aan de Tweede Ka mer, als kritiek op het wetsontwerp van minister Den Toom (Defensie) over de regeling van de rechtspositie der dienst plichtigen. De V.V.D.M. is er tegen, dat zaken als opleiding, bezoldiging, verlof en diensttijden, bevordering, gezond heidszorg in het leger geregeld gaan wor den bij algemene maatregel van bestuur, zoals minister Den Toom wil. Dan kan. zegt de V.V.D.M., het minis terie van Defensie op eigen houtje al deze zaken dan voorschrijven, zonder dat het parlement eraan te pas komt. De V.V.D.M. wil dat veel meer in de wet geregeld wordt, zodat er meer invloed van de volksvertegenwoordigers is op de inhoud van de regelingen voor dienst plichtigen. De dienstplichtigenvereniging vraagt een behoorlijk onderzoek naar de sociale en psychische pi-oblemen die zich tijdens de opleiding voordoen. Er moet op open cn democratische wijze geëxperimenteerd kunnen worden met nieuwe opleidings vormen. Projecten als het plan „inbur geren" moeten op ruime schaal mogelijk zijn. stelt de V.V.D.M. Gisteren hield de Kamercommissie voor Defensie een openbare hoorzitting over het wetsontwerp van minister Den Toom. Daarbij verzette de vereniging van dienstplichtigen zich tegen het idee, dat voor militairen eenzelfde regeling van rechtspositie moet komen als voor amb tenaren bestaat. Dienstplichtigen moeten juist veel meer dan ambtenaren be schermd worden tegen onbehoorlijk be stuur, want ambtwaren gaan vrijwillig een dienstverband aan, maar dienstplich tigen krijgen een dienstverband opge legd. zo stelde de V.V.D.M. Daarom wil de V.V.D.M. veel ruimere mogelijkheden om in beroep te gaan tegen beslissingen van hogerhand, dan minister Den Toom in zijn wetsontwerp voorstaat. De V.V.D.M. verzette zich ook legeti de vakcentrales, die het georganiseerd over leg tussen militairen en ministerie van Defensie willen laten verlopen ana loog naar de regeling voor ambtenaren via de bestaande vakbonden. Dat over leg, zo stelt het V.V.D.M.. moet gevoerd worden door mensen uit kringen van dienstplichtigen bijvoorbeeld de V.V.D.M. en niet door organisaties van buiten de militaire dienst, zoals vak centrales. Ook moet er in dit overleg veel meer openheid komen dan in het be staande ambtenarenoverleg, aldus de V.V.D.M. Zaken als salariëring, verlof, dienst tijden moeten zoveel mogelijk overeen komen met de burgermaatschappij, zo wil de vereniging van dienstplichtigen. Gestreefd moet worden naar een nor male bedrijfssituatie in het leger. Dit stre ven moet de leidende gedachte worden van elke rechtspositieregeling voor dienstplichtige militairen, zo stelt de V.V.D.M. DEN HAAG (ANP) Aan het eind van oktober 1969 waren 32.900 mannen zonder werk. Dit aantal komt overeen met 1,1 procent van de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking. Een maand ge leden waren 30.700 mannen werkloos, zodat sindsdien een stijging is opgetre den van 2.200. Een jaar geleden waren 45.400 mannen zonder werk. Het aantal werkloze mannen is sindsdien dus ge daald met 12.500, aldus het jongste over zicht van het ministerie van Volksge zondheid en Sociale Zaken. Aan hot einde van de vërsïa$naand waren 8.000 vrouwen zonder werk, het geen 100 meer is dan een maand gele den. Ten opzichte van een jaar ge leden is het aantal werkloze vrouwen verminderd met 800. Aan het einde van de verslagmaand was de werkloosheid onder de mannen in verhouding tot de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking het grootst in de provincies Drente en Friesland (resp. 1,9 en 1,7 procent). Het laagste werkloos heidspercentage vertoonde de provincie Utrecht (0,7) gevolgd door Noord-Holland (0,9). Eind oktober stonden 1.800 jongens van 14 t/m 18 jaar of 1,0 procent van de af hankelijke mannelijke beroepsbevolking ln die leeftijdsklasse als werkloos gere gistreerd (eind oktober 1968 1,5 procent). Het percentage voor alle leeftijdsgroepen tezamen bedroeg 1,1. Betrekkelijk hoog was het werkloosheidspercentage voor de mannen van 60 t/m 64 jaar, n.l. 2.0 (eind oktober 1968 5,3 procent). t te stellen en daarbU uiterste an te geven, is juist en ver- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Geen enkele univer siteit is erin geslaagd een voor alle par tijen acceptabel hervormingsplan voor de bestuursstructuur in te stellen. Dit universitaire klimaat van wantrouwen, machtsstrijd en pressiegroepen is bepaald ongunstig voor de bestuurlijke hervor ming. Het initiatief van minister Verin- ga om dan zelf maar een aantal richt- ADVERTENTIE) Uw huishoudhulpje voorde hele dag is King. Elke King pepermunt is namelijkeen „rondje energie waardooru nèt iets meer presteert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. j lijnen va: grenzen slandig". Dit geluid kwam gisteren bij het voortgezette Tweede-Kamerdebat over onderwijszaken uit de mond van de I KVP 'er Ter Woorst. Wat men ook van de nota-Veringa denkt, ze beoogt zeker een fundamen- teel andere bestuursstructuur, waarin alle bij de universiteit betrokkenen kun nen deelnemen. Dit is nog nergens an ders vertoond, aldus de KVP-woord- voerder. De huidige onrust, gekenmerkt door wantrouwen en machtsstrijd, deed hem de vraag stellen of de voorgestelde opbouw van een universiteitsraad met geledingen wel de meest ideale is. Be stuurscolleges samengesteld uit belan gengroepen hebben het gevaar in zich. dat gerichte belangen worden nagestreefd en het gezamenlijke belang wordt ver waarloosd, zo waarschuwde hij. In een bestuurscollege moet eenheid van doel stelling zijn. Hij noemde het voorts nood zakelijk, dat onderwijs en onderzoek vanuit wetenschappelijke principes kun nen worden opgezet en niet bepaald worden door vooraf ingenomen politieke standpunten. De lieer Ter Woorst drong aan op een nieuwe prioriteitennota. Mej. Kessel (PPR) vond dat minister Veringa zijn nota beter nog niet had kunnen indienen, omdat de universitei ten nog onvoldoende tijd tot oordeels vorming zouden hebben gehad. Op korte termijn moet er echter haars inziens toch wel een wetsontwerp van beprekte opzet komen, dat ontheffingsmogelijk heden biedt van de bestuurlijke artikelen in de wet op het wetenschappelijk on derwijs. Het opleggen van nieuwe struc turen noemde zij voorbarig. Mej. Kes sel diende een motie in, waarin dit ver langen is vastgelegd. De ARP-woordvoerder, prof. Diepen horst, wees het omstreden een man- een-stemsysteem als onhanteerbaar al'. Wel vond hij het dringend nodig stu denten wettelijke bescherming tegen willekeur van hoogleraren te verschaf fen. Hij noemde de universiteiten „kwets bare instituten". „Het is een klein kunst je om er verwarring aan te richten". Hij vroeg minister Veringa voor de bestuursstructuur met een niet te strak wetsontwerp te komen, dat op de hoofd punten Hpuvast biedt en ieder het zijne geeft- De nota-Veringa noemde hij daar- Kfcrfan- seerde de onbevredigende situatie rond de scholenbouw. Hij vroeg de bemoeienis van het rijk tot het hoogst noodzakelijke te beperken. De schoolbesturen moeten meer zekerheid krijgen over de vraag wanneer ze aan de beurt zijn om te bouwen. De heer Fievez (KVP) drong erop aan om volgend jaar door te gaan met de schaalverlaging van de klassen bij het basis- en kleuteronderwijs. „We zijn echt nog niet waar we moeten komen", (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het party-convent van de AR. dat morgen in Utrecht büccnkomt, dreigt een roerige vergadering tc worden. Ilct staat niet op het programma vermeld, maar morgen zullen de AR-radikalen cn een zestigtal andere verontruste en vooruitstrevende leden beslissen, of zij nog langer lid van de AR blyven. Tenminste, dit werd een dag of tien geleden besloten. Zowel de meeste AR-radikalen als de zestigtal verontrusten willen namelijk verhinderen, dat de AR in de Nederlandse CDU stapt en dat hun party nog langer in de „Groep van achttien" bluft meepraten met de KVP en de CHU. By deze verontrusten hebben zich sinds vorige week zaterdag ook een aantal AR- jongeren van de Arjos aangesloten: althans voor wat de blokvorming van de AR betreft en het zich afsluiten voor andere partyen dan de KVP en de CHU. De AR-radikalen vooral bestaande uil jongere leden van de partij hebben nooit onder stoelen of banken gestoken, dat zij geen heil zien in een samenwerking met de KVP en de CHU van nu. Hun voorkeur gaat sterk uit naar een samenwer king met de PvdA. Desnoods kan dit nog met de CHU en de KVP samen, maar dan moeten deze partijen zich wel vooruitstrevend opstellen. Even vooruitstrevend als de AR dit zou moeten doen of volgens verschillenden van hen reeds doet. Desondanks hebben deze radikalen het partij politieke spel nooit zo hard gespeeld als bijvoor beeld de KVP-radikalen. die zich later in de Poli tieke Partij Radikalen verenigd hebben. En juist daar ligt het grote dilemma voor de AR-radikalen. Zij gaan namelijk nog steeds uit van de christelijke politiek als de voor hen juiste politiek. Of met hun woorden gezegd: de evangelisch gedreven politiek Daarom ook betreuren zij het bijvoorbeeld, dat de Politieke Partij Radikalen de christelijke lijn van oud-minister Bogaers verlaten hebben. iVIoehten zij morgen lot uittreden besluiten zelf zeggen ze „tot uittreden gedwongen worden" dan gaan de meesten van hen zeker niet over naar de PPR Het grapje van een vooraanstaand PPR-lid dat zijn partij dan misschien een christelijke werk gemeenschap kan oprichten viel deze week in het AR-geharrewar daarom in niet zo goede aarde! Hoe het ook zij: de AR-radikalen en de veront rusten, die hun mening delen de laatsten beho ren hoofdzakelijk xot de AR-kamercentrale Am sterdam staan morgen voor hete politieke vuren Het gaat hen gewoon om een duidelijke uitspraak van het convent, dat de AR zich niet in een CDU zal laten inkapselen, dat de partij open blijft staan voor samenwerking met vooruitstrevende partijen en dat zij zich vooral zeer kritisch opstelt tegen over dit in hun 'ogen rechtse kabinet-De Jong. Niet eensgezind De AR-radikalen hebben echter tegen, dal zij niet meer één strakke lijn trekken tegenover de legen- strevende leden van hun partij. Deze week is uit en te na gediscussieerd of zij wel dan niet uit treden, wanneer het convent hen duidelijk mocht maken, dat ze maar moeten heengaan. Zelf willen /.e dit besluit liever niet eigener beweging nemen. Enkele radikalen, onder meer de felle dr. I'eddema. nvmen deze persoonlijke beslissing wel, als de stemming op het convent legen hun politieke op vattingen ingaat. De kans, dat het tot een scheuring komt. waarbij enkele radikalen desnoods bereid zijn een nieuwe christelijke politieke groepering op te zetten, is echter de laatste dagen aanzienlijk verminderd. Partijvoorzitter dr. A. Veerman heeft de centrales van zijn partij er nadrukkelijk op gewezen, dat de AR helemaal niet van plan is zijn eigen gezicht in het gesprek met de KVP en de CHU te verliezen. De AR wil zelfstandig blijven en komt in 1971 met een eigen verkiezingsprogram uit. Hij heeft in feite niets anders gedaan, dan wat hij ook in de „Groep van achttien" steeds gezegd heelt. Overi gens staat hij niet alleen, want ook dc K 'P en de CHU werken aan hun eigen program voor de komende landelijke verkiezingen. Goed, de drie in de top hebben dan wel gezegd, dat zij willen samenwerken aan de hand van een gezamenlijk kernprogram, maar dat zal te zijner tijd altijd nog door de drie afzonderlijke partijen zelf goedgekeurd moeten worden. Verder hebben de drie al gezegd, dat zij tijdig voor de verkiezin gen met een vierde partner over een regerings program tot overeenstemming willen komen en dat zij ook tijdig zullen laten weten wie de vierde zou moeten zijn. Maar ook daarover ligt de beslis- sing in handen van de afzonderlijke partijen, voor- dal het een gezamenlijk standpunt wordt. Toch inkapselen Van „s£ len uit samen thuis" (wat CHU-fractie- Mellema zo graag hanteert) willen noch de AR-radikalen noch de AR-verontrusten iets weten. Tot hun politieke troost zij gezegd, dat ook de nogal sterke rechtse verontruste AR-vleugel hierover weinig voelt. Rechts en links, beter gezegd conservatief-progressief, binnen de AR zouden hierop elkaar zaterdag wel eens kunnen vinden, zij het met totaal andere doelmerken. En dan is het toch weer „inkapselen" geblazen binnen de AR-gelederen.waar een mr. Barend Biesheuvel dag en nacht verkondigt zijn AR- radikalen voor geen goud te willen missen, omdat zij „het zout in de pap" voor hem zijn. Ook is er nog altijd oud-partijvoorzitter mr. W. Berghuis, de grote vriend van de AR-radikalen, die destijds mede de stoot gegeven heeft voor de gesprekken in de „Groep van achttien" van de drie christelijke partijen. Zouden de radikalen hém in de steek willen laten, die zijn dierbare partij per se voor uitstrevend wil maken, of „houden", zoals hij zelf AMSTERDAM (A.N.P.). De hoofd redacteur van de Volkskrant, drs. J. M. van der Pluym, en de krant hebben hun kort geding tegen mr. G. B. J. Hiltermann en de AVRO verloren om een rectificatie tc krügen van de uitlating van de radio commentator dat de Volkskrant „zo rondweg anti-semitisch althans anti- Israël is geworden". De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stlheeman, die vanmorgen vervroegd uitspraak deed, heeft de vordering van de Volkskrant afgewezen die inhield een verbod lot herhaling van deze uitlating in het open baar en rectificatie daarvan in de AVRO- radiorubriek van Hiltermann „De toe stand in de wereld", alsmede publikatie van het vonnis op kosten van de ge daagden in de Volkskrant. De hoofd redacteur en de krant werden veroor deeld tot de kosten van het geding, 800. De raadsman van de Volkskrant, mr. H. M. Voetelink, deelde na afloop mee het fundamenteel oneens te zijn met deze uitspraak. De Volkskrant gaat tegen dit vonnis in hoger beroep bij het Amster dams gerechtshof. De situatie van de joden en hun ge zamenlijk lot in de wereld is zo zeer afhankelijk van en verbonden met het bestaan en voortbestaan van de staat Israël, dat men volgens de president in het kader van dit geding uit de uitspraak van de heer Hiltermann niet de woorden „althansanli-Israël" zou mogen weg laten alsof hel hier slechts nevengestelde van elkaar wezensverschil lende begrip pen geldt. Het is niet geoorloofd deze woorden te elimineren. In het toeschrijven aan iemand van een anti-semitische gezindheid, welke ge aardheid naar het spraakgebruik zich in veel gradaties en schakeringen voordoet, meent de president op zichzelf ook geen aantasting van de eer en goede naam van de hoofdredacteur te mogen zien. De president is het met de raadsman van mr. Hiltermann eens, dat de berich ten in de Volkskrant over de kwestie- Israël getuigen van gebrek aan objectivi teit in vers'aggeving van het conflict tussen Israël en de Arabische staten ten ongunste van Israël. JOHANNESBURG JOHANNESBURG (AP) Een onder grondse ontploffing, die verraoedelük veroorzaakt is doordat negen of tien ontploft, heeft vandaag in de Buffels- kisten springstoffen per ongeluk zun fontein goudmijn waarschünlijk aan 62 mensen hel leven gekost. Gevreesd wordt dat zij allen om hel leven zun gekomen in dc kleine ruimlc waarin zij zich bevonden. Reddingsploegen hebben 29 gewonde oveilevenden naar de oppervlakte ge bracht van wie sommigen gewond waren terwijl verscheidenen bewusteloos waren. „Het schoonmaken behoort tot de uitstervende takken van dienst. Al leen geheel nieuwe denkmodellen en volledige erkenning van de schoon maker als hygiënisch vakman kunnen voorkomen, dat we straks zelf op onbeholpen wy'ze staan te modderen". Dit zün de woorden van de heer J. Westerman-Holstijn. voorzitter van de Stichting Instituut voor Vakkundig Schoonmaakonderhoud naar aanlei ding van de schoonmaaktentoonstel- ling „Interclcan", die van 24 tot en met 27 november in de RAI te Am sterdam wordt gehouden. Daar kun nen we ook een aantal van die hy giënische vaklieden aan het werk zien, want er zal een wedstrijd voor glazenwassers worden gehouden. Dat wordt een mooie boel daar in de RAI. Uit een in Engeland gehouden enquête onder tweehonderd vrijgezellen tussen de 16 en 25 jaar blijkt, dat de jonge heren van tegenwoordig weinig an ders zijn dan hun vaders of groot vaders in hun jonge tijd. Ruim 90 procent wil trouwen, 80 procent een huis bouwen en 70 procent wil een gezin stichten. Driekwart van de vrij gezellen gaf de voorkeur aan een blondine en bijna hetzelfde aantal vond mooie benen belangrijker dan een aardig gezicht. De meerderheid van de ondervraagden zou nooit trou wen met een vrouw, die intelligenter is dan hijzelf. Vooral dat laatste lijkt ons een moeilijke zaak. Of zouden er werkelijk nog zoveel loslopende intelligente vrouwen zijn? Tijdens de feesteiyke herdenking van het vyftigjarig bestaan van de Boe renleenbank Ie Gilze heeft dc onder directeur van dc Centrale Coöp. Boerenleenbank voorspeld dat binnen ton hoogste vüf jaar voor dc houders van privé- en gezinsrekeningen een telecommunicatiesysteem zal worden ingevoerd, waardoor het mogelijk is. dat de klant zonder hulp van bank personeel zelf zün bankzaken met de computer regelt. „Ik zeg er liever niet te veel over, anders zou u zeg gen: Wat zitten daar een fantasten in Eindhoven", aldus de onderdirec teur. Ach waarom zouden wc het niet '■eggen? Er is nog altyd een directeur om hel te ontkennen. Mevr. H. Verweij-Jonker (SER-lid): „Een jubileum is niet om trots op te zijn. maar iets waarvoor we eigenlijk zouden moeten straffen". Humorspecialist (althans zo betitelt de uitgever hem) H. Hoving heeft een nieuw humoristisch bock ge schreven. „Majoor, ik heb 3 paar zieke voeten" heet het cn daar vliegt ieder een natuurlijk op af. Wie de titel nog niet lachwekkend genoeg vindt, kan zijn hart ophalen aan dc tekst op de achterkant van de pocket. De uitge ver doet daar „een greep uit de rake uitspraken". We pakken er een paar mee: „Ons Jan leert in dienst auto- zoveuren". „Jan loopt niet in tien sloten tcgeiyk, zoals hem is geleerd", of deze „Lieveling bü jou in bed voel ik my een bajonet". Het is dui delijk dat wordt lachen geblazen met humorspecialist II. Hoving, die in zun inleiding zcgl er zeker van te zün, dal er van zyn boekje genoten zal worden door militairen en oud-mili- tairen, terwyi het ook nuttig cn amu sant is voor de gewone burger. Dc hunrorspecialist had waarschyniyk drie paar zieke handen toen hy het boek schreef. Een i de i opmerkelijke ge beurtenissen deze week in het Noord- oostpolderse Tollebeek was het uit broeden van zestien eieren door een eend. Inmiddels zijn er al negen van de zestien eitjes uitgekomen, een unieke gebeurtenis in dit jaargetijde. Moeder eend was kennelijk haai kluts kwijt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9