LISELORE: beter 1 proefrit dan 1000 schone beloften DAF55 coupé 31 Kamer: meer geld dienstplichtigen Y ietkongstrijders infiltreren Saigon De vrouw achter de man die zijn vrouw laat werken wat een mensen. Ontvoerde jongen met nekschot vermoord MINISTER WEIGERT Concentratie in organisatie kunstenaars 1 Piloot na 3 dagen op zee gevonden VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 DE I.ETDSE COURANT PAGINA S waarom hij zo doet. Ik ben er voort durend mee bezig'' Ook het gel<Jof is een onderwerp, dat haar mateloos intrigeert. „Je bent in een milieu opgegroeid, waar de gods dienst centraal stond, waar de kerk een beslissende stem had. Op een be paald moment merk je, dat het leven zelf een andere uitkomst geeft dan de dominee had becijferd. Je krijgt er de pest in, je voelt je bedrogen, maar je kunt je er nooit helemaal van los ma ken. Als ik nu een tekst schrijfc, die blasfemerend is, is dat een bewijs, dat ik er mee bezig ben, dat ik nog steeds worstel met de problemen van het geloof. Je probeert je af te zetten tegen oude, versleten denkbeelden, maar op hetzelfde moment moet je erken nen, dat je er nog steeds krampach tig aan vasthoudt. Twee stempels Ik schrijf ook niet voor het toneel. Als ik mijn gedachten op papier zet, dan denk ik niet aan het theater. Paul wel, die creëerd een situatie, een mise en scène. Hij schrijft ook alleen, als het noodzakelijk is voor een nieuw programma. Ik schrijf, om dat ik het stomweg niet kan laten. Ik ben er anderhalf jaar geleden echt mee begonnen, omdat ik de noodzaak voelde. De bekende hete drang. Als later blijkt, dat een tekst voor het the ater geschikt is, is dat alleen maar mee genomen". Volgens oud ondemocratisch gebruik heeft de man het laatste woord. Paul van Vliet: „ik ben blij met die nieuwe faze in de ontwikkeling van ons theater tje. Nu Liselore ook voor de groep schrijft, zijn er duidelijk twee stem pels op het programma gedrukt. Ik kan nu wel de pretentie hebben, dat ik weet, hoe een vrouw reageert, maar in de praktijk blijkt mijn ongelijk tel kens zonneklaar. Ondanks al het ge praat over emancipatie en gelijkscha keling van man en vrouw. Ik merk het zelf thuis. Bijna elk onderwerp, dat je aansnijdt, vormt een fraaie bron voor discussie. Dat wordt dan tot op de bodem uitputtend behandeld en als je 's nachts om twee uur eindelijk begrijpt, wat de ander heeft bedoelt, komt er altijd één van de twee wel weer op de proppen met wat nieuws. Hup, dan begin je weer van voren af aan. Waarom zou je op het toneel dus niet zo'n procedure volgen? Het echte cabaret is toch immers uit het leven gegrepen". „Ik word alleen maar geboeid door de dingen die mezelf bezig houden" DEN HAAG Hel feestelijk gepavoi- seerde preraièrepubliek, dat vanavond in de witte catacomben van theater Pc- Pijn aan de Haagse Nieuwe Schoolstr. de eerste kreten van „OPUS 4" op vangt, zal snel tot de ontdekking ko men, dat er een einde is gekomen aan de creatieve alleenheerschappij van Paul van Vliet. Tot nog toe nam hij al le teksten voor zijn rekening, maar van af vanavond moet hij de eer van Pe- Pijns kersverse schepping delen met Liselore Gerritsen, die ruim tachtig procent van de liedjes en monologen vóór de pauze heeft geschreven. „Het zat er dik in", denken de insiders achteraf, want intrigerende Liselore, die die als leading (en enige) lady van de Haagse cabaretgroep een belangrijk deel van de successen tot nog toe voor haar rekening nam, droomde al gerui me tijd hardop van een eigen, eigenzin nige stem in het forum van PePijn. Ze wil ook nog wel uitleggen waarom. „Ik ben geen vrouw, die d'r hele leven ver slingert aan het vak. Die roept: „geef me maar een leuke rol en ik maak er wat van". Ik kan me voorstellen, dat een Jasperina de Jong helemaal beze ten is van haar reproducerende taak. Je geeft haar een handvol teksten, het geeft niet wat, en ze maakt er wat van. Bij mij ligt dat even anders ik ben na melijk geen toneelspeelster, ik word al leen maar geboeid door de dingen, die mezelf bezig houden, die voor mij waar de hebben. Ik wil. dat het publiek weet. wie Liselore Gerritsen is, hoe ze voet, hoe ze leeft. Ik vind het steeds minder de moeite waard om een lekker typetje op het to neel te zetten, waar ik totaal geen af finiteit mee heb. Om een paar lacher tjes los te woelen uit de zaal, terwijl ik veel liever zou willen grienen. Versta me goed, ik vind het nog steeds verruk kelijk om op te treden ik vind het trouwens nog heidens moeilijk ook maar ik heb gewoon de indruk, dat het allemaal waardevoller zou kunnen zijn. als er meer van mezelf in zou zitten. Het maakt me natuurlijk op slag een stuk kwetsbaarder, ik geef me nu meer bloot, ik zal meer moeten verantwoor den tegenover mijn publiek, maar die uitdaging vind ik de moeite waard. Ik realiseer me heel goed, dat ik risico's neem, dat het veel eenvoudiger is om je achter een typetje te verschuilen, dat een ander voor je heeft verzonnen. Maar ik kan toevallig niet anders. Ik vind het vanzelfsprekend om te laten zien, wie ik ben. Gewoon puur, zonder franje of dubbele bodem. Een vrijblij vend rolletje spelen boeit me niet meer. Sorry, maar zo voel ik het. Ik zou nog jaren door kunnen gaan met het spelen van de onweerstaanbare vamp, maar dan blijft het een maniertje, 'n stuk to neel. En dat is nu net niet, wat ik wil. Ik wil dat de mensen weten, wie Lise lore Gerritsen is. Dat ze niet achteraf kunnen zeggen: het is een gek wijf, maar wat ze deze keer deed, was niet zo geweldig. Als ze nu mijn teksten niet zo leuk vindjen, dan zit het er dik in, dat ze mij ook niet zo leuk vinden. Dat moet wel, want in die teksten vertel ik name lijk alles, wat ik belangrijk vind, wat ik de moeite van het leven waard acht". Ouwe koek De inspiratie voor haar bijdragen aan OPUS VIER heeft ze voornamelijk ont leend aan de man-vrouwverhouding. Liselore Gerritsen: „lk zal meer moeten verantwoorden tegenover mijn publiek, maar die xiitdaging vind ik de moeite „Je zult wel roepen, dat het verrekte ouwe koek is", zegt ze, „maar voor mij is het een onuitputtelijke bron. Er wordt al eeuwen geschreven en ge praat over de liefde; de haat en toch komen er steeds nieuwe generaties, die 't op 'n andere manier zeggen en be kijken. Ik wil best bekennen, dat el ke confrontatie met een man mij boeit. Ook als je hem na een paar mi nuten doorziet, dan blijft hij voor mij toch interessant, want dan wil ik weten, SAO PAULO (Reuter) De politic te Sao Paulo (Brazilië) heeft meegedeeld, dat de ontvoerde Amerikaanse scholier, die woensdag in de buurt van Sao Paulo dood is aangetroffen, een nekschot heeft gekregen terwül hij geblinddoekt aan de rand van een graf stond. De politie zegt, dat een Portugees uit Mozambique en zijn, zoon hebben bekend, de moord gepleegd te hebben. Patrick, de zoon van Richard John Dolan, vice-president van één vleéscoii- servenonderneming, werd op 30 oktober ontvoerd toen de twee Portugezen, de zoon was een „vriend" van Patrick, hem voorstelden in hun auto naar school te rijden, in plaats van met de bus te gaan. Op de boerderij van de Portugezen moest Patrick drie verschillend gedateerde brieven schrijven aan zijn vader. Die zelfde dag werd hij doodgeschoten door de oudste Portugees. De ontvoerders hadden eerst een lossom van 50.000 nieu we cruzieiro's (ongeveer 45.000 gulden) van Richard Dolan geëist en na ontvangst van dit bedrag opnieuw eenzelfde som gevraagd. BEGROTING DEFENSIE AANGENOMEN DEN HAAG De Tweede-Kamer Wil dat per 1 januari 1970 de wedde van dienstplichtige militairen wordt verhoogd, maar minister Den Toom heeft al voor dat de motie tot verhoging van de wed de door de K.V..P-er Maenen werd in gediend, gezegd dat hij aan het verzoek van de Kamer geen gevolg zal geven. Tegen de motie- Maenen, die niet om een bepaalde verhoging doch slechts om een „structurele verbetering" vroeg stemden alleen de VVD, de ARP, twee KVP-ers en de gereformeerde Jongeling. De motie van de socialist Wieldraaijer de wedde in twee jaar tijds op te trekken tot het niveau van de vrijwillige Washington voor betogingen gereed SAIGON-WASHINGTON (Reuter-AP) - Politietroepen in Saigon hebben vanmor gen de strijd aangebonden tegen infil trerende Vietkongpeletons ten getale van, Hervormde dominee valt beleid van Ned. Herv. Kerk aan UTRECHT Ds. N. K. van den Ak ker, voorzitter van de provinciale kerk vergadering der Nederlands Hervormde Kerk in Noord-Brabant en Limburg, heeft gisteren, tijdens de jaarvergade ring van de Sint-Willibrordsvereniging te Utrecht, een frontale aanval gedaan op het beleid van de Hervormde Kerk. Zoals bekend is deze Kerk van plan met Pinksteren van volgend jaar een algemene kerkvergadering te houden. Zij zal daarbU deskundige raadslieden en gasten van andere Kerken uitnodigen. „Zij zullen", aldus een artikel in Her vormd Nederland, „alleen spreken om informatie te verstrekken en dit alleen op uitdrukkelijk verzoek". In haar jaarverslag noemt de Sint- Willibrordvereniging deze stellingname van de Nederlandse Hervormde Kerk „minimalistisch", temeer wanneer zij ver geleken wordt met die van het pasto raal concilie der Rooms-Katholieke Kerk, waaraan vrijwel alle andere Kerken door officiële vertegenwoordigers en deskun digen volledig deelnemen. Ds. Van den Akker pleitte er gisteren voor, een uit nodiging als boven bedoeld „eenvoudig niet te accepteren". Volgens hem is de uitdrukking „minimalistisch" van het jaarverslag der Willibrordverenigingen veel te zacht. „Een dergelijke invitatie duidt erop, dat de Hervormde Kerk de andere Kerken louter als versierende muurbloempjes beschouwt". naar schatting, 200 man. Dit is de groot ste infiltratie sedert! het „kleine Tet- offensief" in mei van het vorige jaar. Bü de gevechten verloren de Vietkong- strtfders twee en de politietroepen een dode. In de loop van de ochtend waren nog steeds razzia's aan de gang. In het gebied Duo Lap begint het er voor de Zuidvietnamese troepen onge makkelijk uit te zien. Zij staan met 3000 man tegenover 12000 Noordvietnamese troepen en Vietkongstrijders. De Zuid- vietnamezen krijgen Amerikaanse artil lerie- en luchtsteun. Er zullen geen Ame rikaanse troepen naar de basis gestuurd worden om Saigon te tonen dat het de Amerikanen ernst is met de „vietnaml- sering van de oorlog". President Podgorny van de Sovjet- Unie betreurt het dat president Nixon niet heeft aangekondigd de Amerikaanse troepen ineens terug te trekken. Maar schalk Gretsjko had dit ook als thema bij de herdenking van de oktoberrevolu tie. Hij beschuldigde de V.S. van aggres- sie. Hanoi heeft Nixons rede „een ma noeuvre genoemd om de oorlog te hand haven" en eist onvoorwaardelijke terug trekking van de Amerikaanse troepen. Volgende week zullen in en bij staan, als betogers voor de vrede de Ame- Washlngton 25.000 man troepen gereed rlkaanse regeringszetel binnen komen om te demonstreren tegen het Vietnambelcld van Nixon. Ongeveer 40.000 betogers zul len meedoen aan de „mars tegen de dood" die van de nationale begraafplaats Arlington begint en veertig uur moet du- i 24 NOVEMBER Holiday on Ice' in Schiedam (Van t correspondent) DEN HAAG De Amerikaanse ijs- show „Holiday on Ice" brengt na de voorstellingen in Amsterdam een zeven daags bezoek aan Schiedam, alwaar in in Prinses Margriethal wordt opgetre den. Zoals bekend zijn Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel de vrouwelijke ster ren in deze show. militairen, werd door de Kamermeerder heid verworpen. Ook een motie van de democraat Im- kamp werd weggestemd. Hij vroeg de regering om een nota over de huidige ontwikkeling in de gedachte van de flexi ble response bij eventuele aanvallen var het Warschaupakt. Minister Den Toom zei dat er geen nieuwe theorieën ren, maar volgens de heer Imkamp binnen de NAVO overeengekomen zijn bij een aanval vanuit het oosten met conventionele wapens een NAVO-ant- woord te geven mè't atoomwapens mét de bedoeling de aanvallers tot onderhan delen te dwingen. Dit idee vond de heer Imkamp te gevaarlijk in verband met een afglijden tot een grote atoomoorlog. Omdat de anti-revolutionairen wel meer wilden weten over de ontwikke lingen rond de flexible-response-ge- dachte, maar het niet eens waren met de overwegingen die D'66 tot haar mo tie hadden gebracht, liet de heer Im kamp alle overwegingen uit de motie schrappen zodat alleen het verzoek een nota overbleef. De motie kreeg toen wel de steun van de AR, maar niet van de meerderheid van de aanwezige Ka merleden. 61 stemden tegen, 48 voor. Behalve de ARP steunden de PvdA, PSP en groep-Aarden de motie. De heer Wierda van de PvdA wilde de gevechtskracht van ons leger verbe teren door het aantal brigades van zes op vier te brengen, deze vier uiterst mo dern te bewapenen, de twee kruisers van de marine te verkopen, de marine lucht vaartdienst onder te brengen bij de luchtmacht en de nucleaire taak aan de Nederlandse luchtmacht te ontnemen. Veel Kamerleden echter konden de heer Wierda niet volgen waar het de verbe tering door deze maatregelen betrof, an deren waren zonder meer tegen de NAVO. Alleen de groep-Aarden steun de de PvdA, waarvan de heer Goedhart tegen de motie van zijn fractiegenoot stemde. Vervolgens keurde de Kamer de begro ting van minister Den Toom goed, met uitzondering van de PSP en de CPN. De pascifistisch-socialisten vormden verder de enige fractie die tegen de hele be groting van algemene zaken stemde, omdat erin gelden zijn uitgetrokken voor de civiele verdediging en voor geheime lichtingendiensten. Vijf bonden jiuun fusie aan UTRECHT (ANP) Vijf kunstenaars organisaties willen per 1 februari 1970 samengaan. De hoofdbesturen van de j Algemene Bond van Kunstenaars (NVV). j de bond van Christelijke Kunstenaars in Nederland (CNV) de Nederlandse Be- I roepsvereniging voor Muziek en Drama- tische Kunst, de Nederlandse Katholieke I Bond van Musici en Artiesten (NKV) en het Orkestenvcrbond zullen het fusie- voorstel aan hun leden ter goedkeuring voorleggen. De nieuwe organisatie, die ruim 2000 leden zal tellen, wil toetreden tot het NW en tot de federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars. De kwes tie van aansluiting bij het NVV zal voor nader overleg worden voorgelegd aan het overlegorgaan van de drie vakcentrales. De vijf organisaties menen, dat door fusie een krachtiger vakbond ontstaat, dié een betere belangenbehartiging voor de leden mogelijk zal maken. Met name wordt hierbij gedacht aan zaken als sa lariëring, medezeggenschap voor uit- (ADVERTENTIE) Als er één type wagen is dat u echt goed aan de tand moet voelen voor u tot aanschaf overgaat, dan is het wel een coupé. Want een coupé kan zich zó verleidelijk voordoen, dat zelfs 'n nuchter denkend mens er 't hoofd bij kan verliezen. Zodat hij wellicht een auto koopt die even onpraktisch als beeldschoon is en dat wil dan natuurlijk wel eens tegenvallen in de praktijk. Nee, wat dat betreft loopt u met de DAF55 Coupé geen centje risico. Daarin zijn Italiaanse styling en Hollandse kwaliteit ideaal gecombineerd Snel (140 km/u kruissnelheid), aktief (van 0-80 km/u in 10 sec.), zuinig (1 op 12 14 km), sterk (50 pk), veilig (schijfremmen vóór), enz., enz. Maar het opvallendst is toch misschien wel dat u in de DAF55 Coupé uw vakantiekoffers mee kunt nemen in En voorts, dat de DAF55 Coupé zo de volautomatische variomatic. en ontdek waarin de DAF55 Coupé zijn het bagageruim i.p.v. op de achterban beweeglijk is als een zwaluw, dankzij Komaan - maak die proefrit schone beloften allemaal waar maakt. kies nü uit het DAFprogrammaWOr l coupon Stuur mij alle informatie over de vernieuwde DAF55*DAF55 Coupé 1 DAF55 Stationcar DAF44 DAF44 Stationcar DAF33 (Aanstrepen wat u wenst) 1 DAF3314.810.40 (ind.BTW) aanbetaling (1.286.- DAF44 f5.964.- (incl.BTW) aanbetaling f1.580,- DAF44 stationcar 16.664.- (incl.BTW) aanbetaling 11.767,- DAF5516.602,40 (incl.BTW) aanbetaling (1.749,- DAF55 coupé (7.498,40 (incl.BTW) aanbetaling 1.987,- DAF55 stationcar (7.000,- (incl.BTW) aanbetaling (1.857,- Adres: Plaats: (In envelop zonder postzegel verzenden a Antwoordnummer 2000. Eindhoven.) m u - voerende kunstenaars, cultuur- en subsi- hoofdbestuursleden A, A. Boersma en diebeleid van de overheid, werkgelegen- J. A. G. Nypels a titre personelle mee- heid, sociale zekerheid, free lances, be- werken aan het realiseren van de fusie. ™epsbe»cherming en dergelijke. Men zal Bi, Mn vorig ja„ gl,houde„ enquête blijven meewerken aan de lopende be- j onder de ,ede„ van de 17 Nederiandse symphonie- en radio-orkesten sprak bij- sprekingen met andere organisaties tot een nog grotere eenheid te komen. De bereidheid bestaat met iedere daar- voor in aanmerking komende organisa- 1 jTlT voorstanders' tie fusiebesprekingen te beginnen. Het hoofdbestuur van de bij het NKV aangesloten Nederlandse Katholieke Bond van Musici en Artiesten gaat onder zijn leden een enquête houden over het voor stel de bond per 1 januari 1970 te ont binden. In verband hiermee zullen de na 90 procent van de musici zich uit de bestaande organisaties. De dal vaststelling van hun maatschappelijke status en de behartiging van hun sociale belangen be ter dan thans het geval is zou kunnen geschieden door een grote werknemers organisatie van musici. Het enquêteresul taat werd voorgelegd aan het bestuur van de acht organisaties van musici. LISSABON (Reuter) Een in Neder land geboren en in Engeland (Windsor) wonende piloot is gisteren na drie dagen op de Atlantische Oceaan in een rubber bootje te hebben rondgedreven, in Lissa bon aangekomen Het vliegtuigje van de piloot, wiens naam als Pieter Matheus de Zeeuw wordt opgegeven, was op 28 oktober in zee ge stort. De Zeeuw wist met moeite in zijn rubberboot te komen. Drie dagen roei de en dobberde hij op en neer tussen Ma deira en de Kaapverdische Eilanden. Eindelijk werd hij opgemerkt door een vliegtuig van de Portugese luchtmacht, dat een schip in de nabijheid waarschuw» dc. De Zeeuw werd overgebracht naar het kleine Portugese eiland Sal, waar hij enkele dagen op een Portugees lijntoestel moest wachten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5