mijn volgende pakje is weer caballero Weekend- retour SOLISTEN VOOR NATIONAAL SONGFESTIVAL GEKOZEN S)s Ceidóe SouAont KY: VOOR EINDE '71 LEGER VERVANGEN Paus Paulus: „Alleen wij beslissen Cabot Lodge teleurgesteld Maakeens een Minitrip met NS f34.50 LLn want die smaakt nu eenmaal anders dan andere dagretour f 1.- Drie dagen geen „Sajjens Fiksjun" PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 Het effect van voorkeur AAI het parlement met een voorstel van minister Beernink akkoord, dan worden de eerstvolgende Kamerverkie zingen om een nog andere dan de reeds bestaande redenen interessant: de kans om met behulp van voorkeurstemmen in het parlement (en de Provinciale Staten) gekozen te worden, neemt dan aanzienlijk toe. De bestaande regeling heeft tot gevolg dat de actie voor een door zijn partij met-verkiesbaar geplaatste kandidaat wel heel omvangrijk moet zijn, wil de vrouw of man voorrang krijgen op „geplaatsten". Minister Beernink stelt nu voor het vereiste minimum van 50 procent van de kiesdeler terug te bren gen tot 25 pet. om daarna, vóór men aan de stemoverdracht van op de lijst aanvoerder uitgebrachte surplusstemmen aan anderen begint, eerst kandidaten die zeli de kiesdeler gehaald hebben ge kozen te verklaren en daarna in volg orde van hun persoonlijk totaal alle kandidaten die minstens een kwart van de kiesdeler hebben gekregen. Op die manier kan de voorkeurstem inderdaad veel meer effect krijgen; nu reeds bij de gekiende kieswet, maar zeker als men eerlang nog eens zou overgaan tot het instellen van de „autonome'' kiesdistricten waarvoor enkele politieke partijen zich reeds ge wonnen hebben gegeven. Een kwart van het getal dat verkregen wordt door het stemmentotaal te delen door het aantal beschikbare zetels wordt een haalbare WORDT de regeling aangenomen zoals minister Beernink haar voorstelt, dan groeit de invloed van de burger op de samenstelling van fracties aanzien lijk. In de eerste plaats krijgen partij leden die in hun eigen groep bij de kandidaatstelling zonder succes ge- ij vei d hebben voor een verkiesbare plaats ten gunste van een bepaalde vrouw of man een tweede kans. Maar daarnaast groeit ook de be tekenis van de stem van burgers die op een bepaalde kandidatenlijst gaan stem men zonder lid van de betreffende partij te zijn. Daarom wordt, als de voorkeurstem bij verkiezingen meer gewicht gaat krijgen, de kandidaatstelling in de par tijen een nog belangrijker zaak dan ze al is. Partijorganen die bij deze kan didaatstelling een hoog woord hebben, zullen derhalve met grote wijsheid en voorzichtigheid moeten gaan han delen; de conflicten in het verleden hebben uitgewezen, dat dit niet altijd gebeurt. Nu blijft er. als de nieuwe regeling van kracht wordt, nog één pikante kwestie over: in hoeverre politieke par tijen zelf aan hun kandidaten voorwaar den stellen. We herinneren dan bijvoor beeld aan het standpunt dat tot dus verre verschillende partijen ook de Katholieke Volkspartij ingenomen hebben: een kandidaat die door voor keurstemmen gekozen wordt verklaard, mag zijn zetel pas gaan innemen na goedkeuring van rie daarvoor aan- gewezen partijorganen. Met andere woorden: kandidaten moeten hun woord geven dat ze de uit eindelijke beslissing toch niet aan de kizers, maar aan hun partij zullen laten flIT praktische overwegingen is deze voorwaarde verklaarbaar: omdat een voorkeurstem steeds slechts op één kandidaat betrekking heeft, kan het gekozen worden van op de lijst niet- verkiesbare kandidaten tot gevolg heb ben dat de kwalitatieve samenstelling van een fractie in ongunstige zin wordt beïnvloed. Om een voorbeeld te noemen: als een grote groep kiezers liever de onderwijs deskundige die op plaats 18 gesteld is Ld de Kamer ziiet dan de onderwijs- specialist die op plaats 9 staat, hebben voorkeurstemmen voor de eerste tot gevolg, niet dat de éne specialist voor de ander wijkt, maar dat de laatst-verkies- baar gestelde kandidaten in het gedrang komen en dus het risico lopen uit de Kamer te worden gewipt. Vandaar dat actie voor voorkeurstemmen ten behoeve van één kandidaat meestal verschillen de reacties uitlokt. Dat is een reëel praktisch bezwaar. Niettemin zullen politieke partijen hun eigen spelregels zo veel mogelijk aan de nieuwe wettelijke regeling moeten gaan aanpassen. In de tijd van inspraak zal men dit democratisch recht ook moeten geven aan de kiezers die geen partijleden zijn ZEKER in de kritische sfeer van dit moment zullen politieke partijen trouwens moeten oppassen dat ze de wens van kiezers niet negeren. En per slot van rekening kan veel misère wor den voorkomen, door bij de kandidaat stelling. zoals we al zeiden, wijs en voor zichtig -te werk te gaan. Met dit laatste bedoelen we dan niet een praktijk van „laat zoveel mogelijk zitten wat zit". Ook van niet-partijleden, die aan de stembus blijk ervan geven dat ze wel in de politiek van de partij of kandidaat hunner keuze geïnteresseerd zijn. „Drie procent schoon" een tactische zet MET hun eisenpakket voor de nieuwe C.A.O. hebben de vakbonden voor de metaalindustrie op spectaculaire manier het grote loonberaad voor 1970/'71 geopend. We zijn benieuwd wat de werkgevers doen met de hernieuwde poging om tot een meerjarige C.A.O. te komen, met de forse verlangens op het gebied van de werktijdverkorting en vakantierechten. Er zal bij de Federatie Metaal al druk gerekend worden om het totaal van de wensen in procenten arbeidskostenstijging om te zetten. Om de sfeer goed te houden en omdat in de „verlanglijst" een aantal heel reële wensen zitten, is de eerste reactie van werkgeverszijde niet ontmoedigend geweest. Tegenvoorstellen zullen er zeker komen, maar men wil praten met het eisenpakket der vakbonden als een van de uitgangspunten. Mede van Invloed hierop zal wel de tactisch-sterke zet van de vakbonden zijn om de verlangens op het gebied van de primaire loonstijging uit te drukken in een ..schoon" percentage: drie procent voor 1970 en nog eens drie voor het Jaar daarna. Zo'n percentage zal het van het groot ste belaag voor de overheid doen zijn om de kotten van het levensonderhoud zo intensief mogelijk onder controle te houden. Op die manier wordt het voor de overheid zaak, vanwege het nationaal- economisch belang, zuinig te zijn met fiscale maatregelen die tot prijsver hogingen leiden. Meer BTW, forse loons verhogingen, meer premielast t.b.v. sociale verzekeringen, het komt allemaal neer op automatische loonstijgingen. Want als „metaal" voor deze vorm van loonafspraken gewonnen wordt, zul len andere bedrijfssectoren volgen en krijgt Nederland zijn automatische kop peling van lonen aan het indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud. Een vraag die ons benieuwt is, wat er nu gaat geDeuren, als blijkt dat de wen sen van de „metaal"-bonden in de metaalindustrie tot verhoging van prijzen en tarieven zouden dwingen. Dan zit er aan de sterke tactische zet van „drie procent schoon" toch een zwakker aspect. Want als „metaal" zich zelf prijsverhogingen gunt, kan men die andere bedrijfssectoren en de overheid moeilijk verbieden. En dan draalen bonen en prijzen weer lustig voort! Tot de bom barst en dan zien we wel wie de brokken op hun tafel krijgen! Vakantietoeslag "C*EN bij het N.K.V. aangesloten vak- bond gaat het initiatief nemen om bij C.A.O.-onderhandeiingen voor dienst plichtige militairen het recht op vakantietoeslag te bedingen Dit recht is voor ons een uitgemaakte zaak; nu allengs ook de publieke opinie in grote meerderheid gewonnen is voor het recht op vakantietoeslag voor bejaarden en andere groepen waarvan het inkomen grotendeels via sociale ver zekeringen binnenkomt, wordt het zeker tijd ook de dienstplichtigen onder dit recht te brengen. Een vraagpunt vinden we wel of deze zaak geregeld moet worden via C.A.O.- onderhandeliingen, dus voor rekening van de werkgever bij wie de dienstplichtige in dienst was toen hij werd opgeroepen. De grote vakcentrales willen een nieuw overlegorgaan waarin zij met de overheid kunnen onderhandelen over kwesties die van algemeen belang voor de positie van de dienstplichtigen zijn. Wij menen dat de kwestie van de vakantietoeslag beter daar kan worden behandeld. In de eerste plaats kunnen dan alle dienstplichtigen van het recht op vakan tietoeslag profiteren; in de tweede plaats komt die dan voor rekening van de gehele gemeenschap. Dit laatste lijkt ons. waai' de militair opgeroepen wordt in het belang van de gehele gemeenschap, ook principieel die de voorbereiding voor het Nationale Song festival 1970 ter hand heeft genomen, heeft uit de door de grammofoonplatenmaatschappüen voorgestelde solisten het volgende tiental gekozen: Conny Vink, Sandra Reemer. Helen Shepherd. Ben Cramer, Frits Lambrechts. Bonny St.-Clair. Tony Anderson, Joke Bruys, D. C. Lewis en de Hearts of Soul. Mochten artiesten door onvoorziene omstandigheden niet aan het Songfestival kunnen deelnemen, dan zullen Ine van der Berg en duo Rikkert (Zuiderveld) en EUy (Nieman) voor hen invallen. Elke solist(o) zal nu met zijn^haar tekstdichter en componist drie nieuwe liedjes instuderen. De in totaal dertig liedjes zul len voor publiek ten gehore worden gebracht in twee voor stellingen. die op 29 en 30 januari 1970 in het Grand Theatre in Amersfoort worden gehouden. Bovengenoemde kiest dan de tien liedjes voor de Nationale Finale, die op 11 februari in het Congresgebouw in Den Haag wordt ge houden en rechtstreeks in kleur wordt uitgezonden. De regie van dit programma, waaraan het Metrople Orkest onder lei ding van DoK van der Linden zijn medewerking zal verlenen, berust bij Ruud Keers. Aan het einde van deze uitzending kiest een internationale jury het liedje, dat Nederland vertegenwoordigt op het Euro visie Songfertival 1970. dat op 21 maart in hel Congrescen trum van de RAI in Amsterdam wordt gehouden. Hier zal Theo Ordeman de regie voeren. De produktie van beide evenementen is in handen van Rens van Dorth. De artistieke leiding van het geheel berust bij Warry van Kampen, voor zitter van de Werkgroep Amusement van de N.O.S ADVERTENTIE NEDERLAND I NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal VPRO 19.07 uur: Zendtijd 19.26 uur: Shakespeare and all that jazz NOS 20.00 uur: Journaal VPRO 20.20 uur: Journaal VPRO 20.20 uur: Berichten uit de samenleving 21.00 uur: Gewetensbez wa a r d discussie 22.00 uur: Transit, muziek NOS 22.30 uur: Journaal 22.35 uur: Teleac NEDERLAND II NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal TROS 20.20 uur: Tros-toto •20.35 uur: De zijsprong, spel 21.55 uur: Wegwezen, quiz CVK'IKOR 22.25 uur: Het initiatief van de AVRO Drama Workshop leek interessant genoeg: jon- ge auteurs aanzoeken script dat onder leiding van een des kundige geschikt zou worden gemaakt voor uitzending. Het heeft helaas nog geen vruchten afgeworpen. Ook giste ren niet, toen „Incident in het archief" van debutant Rudolf Bruyn de eer van het scherm werd waardig gekeurd. Deze auteur parafraseerde nogal ver velend en onlogisch op het 1984-thema van Orwell; bureaucraten-maatschappij waarbij een apparaat de mensheid be stuurt. Het apparaat bestond uit drie gestofjaste archief-ambtenaren, de mensheid uit 3 onwezenlijkheden. Ver der was er een onduidelijk conflict op de achtergrond, benevens onduidelijke mensen in dier-gedaante. Maxim Hamel, die regisseerde, had de beschikking over een cast die niet de poes was. Dat leidde overigens i gens toe. het spel was te onduidelijk in zijn symboliek, had te weinig banden met een zelfs maar vermoedbare wer kelijkheid. We zien 't belang van de AVRO Work- VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulus heeft gezegd dat alleen de kerke lijke autoriteiten bevoegd zijn om te be slissen over wat goed of slecht is in de katholieke traditie en dat geen e nkel persoon het recht heeft om op dit oor deel vooruit te lopen of tegen te spre- Hij deed een aanval op de geest van onafhankelijkheid „en zelfs van rebel lie" die in de huidige Kerk bestaat. „Tra ditie betekent voor de vernieuwers niets r, zelfs niet voor de goede", zei hij tegen pelgrims tijdens een algemene audiëntie in de Sint-Pieter. „De jonge ren willen jammer genoeg niets meer weten van alles wat aan de huidige za ken vooraf is gegaan en hebben schoon genoeg van het leven zoals het nu is en zij snellen naar vernieuwing en de toe komst. maar niet alleen de jongeren: zelfs wijze mannen spreken van bre ken met het verleden, met de vorige generaties, met conventionele vormen, met de erfenis der ouden". shop echt wel in. We begrijpen niet waarom de AVRO ook beslist tot de laatste fase, het uitzenden dus, wil over gaan. Ook als het resultaat zó uitvalt dat het weinig zin heeft de kijkers er mee lastig te vallen. Wc zouden zeggen dat de betreffende auteurs verder begeleid moeten worden tot zij met een produkt komen dat de moeite van uitzenden echt waard is. Als zendtijdvulling is er van Peyton Place immers voldoende voorraad.... VG. Shakespeare and all that jazz Shireen Strooker in een scène uif het VPRO-programma „Shakespeare and all that jazz". In dit programma kan men jazzmuziek beluisteren met tek sten van Shakespeare. Andere mede werkenden zijn de bekende Engelse zangeres Cleo Laine, Sonja Brilt, Jules Croiset en Marielle Fiolet. Nederland I. 19.26—20.00 uur) DALAT (Reuter) Het is de bedoe- ng van de regering in Saigon, dat tegen het eind van het volgend jaar alle Amerikaanse gevechtstroepen door Zuid- vietnamese militairen z(Jn vervangen. Dit heeft vice-president Ngujen Cao Ky ln Dalat aan journalisten verklaard. Volgens hem zouden minder IADVERTENTIE ADVERTENTIE Volledig verzorgde 2-, 3- of meerdaagse vakantiereizen naar binnen- en buitenland. Reeds vanaf x voordelig uit met NS Het mannenkoor De Verenigde Zangers o.l.v. Nico Ringels heeft een uitnodi ging gehad om te komen concerteren in West-Berlijn, t.g.v. het 100-jarig bestaan van de Deutscher Sangerbund, afd. Berlijn. Het vertrek is op dins dag 18 november van café Sans Sou- ei, Regentesselaan Den Haag. Het koor keert zondag 23 november terug. Wie een mooie briefkaart van de sympathieke tv-held Floris wil hebben, kan die bij de UNICEF krijgen. Wie f 1,50 aan UNICEF tuurt krijgt de •otokaart franco 'huis- Betaling Hor overschrij ding van zoveel •naai f 1,50 als u otokaarten toilt •ntvangen op giro 7515 ten tame van UNICEF Den Haag. Voor wie geen giro heeft: f 1,50 in olakken op een ■net 20 cent gefrankeerde briefkaart, geadresseerd aan UNICEF. Postbus 1857, Den Haag. Voor elke foto moet in dat geval •rén briefkaart oorden gestuurd Zowel op giro als >p briefkaart •Heen maar ■ermelden FLORIS. Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam Zijn, als Amerikaanse functionarissen drie jaar geleden aandacht hadden be steed aan lijn' Vet-zoeken om de oorloe te „Vietnamiseren". De vice-president schatte d8t volgend jaar 100.000 tot 150.000 Amerikaanse militairen zullen kunnen worden terug getrokken. Tegen het eind van 1971 zou- den ook alle ondersteuningseenheden het f land kunnen verlaten. Waarnemers acht- ten het echter onwaarschijnlijk dat ge neraal Ky doelt op èlle Amerikaanse troepen, aangezien zowel Amerikaanse als Zuidvietnamese functionarissen her haaldelijk hebben gezegd dat het enige jaren zal duren, voordat alle Amerikaan se ondersteuningseenheden worden te- ruggetroken In welingelichte kringen in Washing- >n is gisteravond gezegd, dat het hoofd an de Amerikaanse delegatie bij de onderhandelingen over Vietnam in Parijs. Henry Cabot Lodge, president Nixon gezegd heeft, dat hij vervangen wenst te teleurgesteld als hij is over de impas«e waarin de onderhandelingen zich bevinden Noordvietnamese elitetroepen hebben vandaag donderdag een stormaanval uit gevoerd op het hoofdkwartier van een Zuidvietnamese marine-eenheid in de Mekong Delta en zijn binnengedrongen i twee Amerikaanse infanteriekampen het centrale hoogland, waarbij 36 ge allieerden militairen zijn gesneuveld en 125 gewond werden Voleens het geallieerde hoofdkwartier zijn 105 Noordvietnamese militairen bij fl de drie aanvallen eesneuveld Het waren G-aarste verliezen welke de ge allieerden dit jaar op één dag hebben geleden. Zaterdag heen, zondag terug. Extra voordelig. yy voordelig vCT i uit met NS DEN HAAG De serie voorstellingen van Sajjens Fiksjun, de musical var Harry Geelen die vorige week bij de Nieuwe Komedie in première ging, gaat op donderdag 6, vrijdag 7 en zaterdag 8 november niet door in het Paviljoen theater te Scheveningen. Dit in verband met ziekte van de hoofdrolspeelster Wie- tieke van Dort. De Nieuwe Komedie hoopt deze drie voorstellingen in het Paviljoen theater in te halen op 11, 12 en 13 december. De voorstellingen van Na de regen, die deze data gespeeld zouden worden, ko men hiermee te vervallen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2