Nederland „maakte" de wedstrijd, Engeland maar won voor prijzen om eens wat extra's te kopen HEMAËA. Druk program voor atleten Kessler: „We hebben op punten gewonnen" BRITSE PERS: „ZEGE IS FIIN MAAR ONVERDIEND* Zwakke punt blijft scoren Eén subsidieregeling voor betaald voetbal? STRIJD OM NEDERLANDSE TITELS EIND JULI 1675 1875 1975 1975 2275 1975 2475 1975 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 DB LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van ome sportredactie) AMSTERDAM Zuigend op een schüfje citroen stond Kessler te midden van zijn spelers. De rust straalde van zijn gezicht. Hij was ervan overtuigd dat hij na de de ceptie tegen Bulgarije iedereen weer recht in de ogen kon kijken. Alsof hü zich wilde verontschuldi gen. zei hij: „Wij hebben pech gehad. Engeland heeft een geluk kige zege behaald. Het was een toevalstreffer. Via een van onze verdedigers kwam de bal na dat schot van Charlton b(j Bell terecht. Als de wedstrijd in 00 zou zijn geëindigd en er zou eenzelfde sys teem als bij het boksen bestaan, dan hadden wij beslist op punten gewonnen." Hij had niets dan lof voor de Oranje-elf. In de eerste plaats voor het gehele team. „Wij hebben LONDEN Desmond Hac kett, sportverslaggever vai het Engelse dagblad de komen" „Express", liet er geen Epress, „het Engel: twijfel over bestaan „En- tal speelde weifelend geland versloeg het Neder landse elftal, dank zij een van de fortuinlijkste doel punten .die ik ooit heb ge- ning veel had weinig metel elftal' blad The „Niemand olkte de Engelse aai zijn Sir Alf Ramsey schreef de Daily elftal op deze bitter koude avond had verdiend was een gelijkspel. Toen na de rust twee nieuwe spelers in het veld kwamen won ichrjjft: het elftal duidelijk aan op zijn minst kracht". Ook de Daily aanvalslinie". Telegraph had woorden Kesslers for- En het dag- Het enige doelpunt i hoog raak zal schieten. De sliding met een jong elftal daarom vind ik het juist zo jammer verloren. Maar ik kan geen kritiek uiten. De teamgeest was voortreffelijk. De opzet zoveel mogelijk aan de bal te zijn, is volledig geslaagd. Voor al in de tweede helft ging dat zeer goed." Bijzonder te spreken was de bonds coach over het spel van Dick van Dijk. „Ik vond hem zeer opmer kelijk spelen als middenvelder. Ik geloof beslist dat we met dit ex periment door moeten gaan." Ook over de debutanten Krol en Mühren was Kessler zeer tevre den. „Bij Ruud Krol leek het of hij al een keer of tien had mee gespeeld. Dat typeert zijn sterke karakter. Ook Mühren heeft een goed debuut gemaakt. Die nummer vier (Muller) kwam in de eerste helft veel naar voren. Na de rust lang zo vaak niet meer. Dat is de verdienste van Mühren." Naar België Ook de „buitenlanders" Rensen- brink en Mulder hadden in de ogen van Kessler een ruime vol doende gehaald. ..Mulder had het moeilijk in de spits. Hij heeft zich vaak opgeofferd voor zijn mede spelers Cruyff, Rensenbrink en speciaal de middenveldspelers. Ik weet zeker dat we zoveel mogelijk met zowel Rensenbrink als Mul der moeten doorgaan. Ik zal bin nenkort naar Brussel en Brugge rijden voor het leggen van betere persoonlijke contacten." Een tekortkoming slechts consta teerde Kessler in het spel van het Nederlands elftal „Het combina tiespel werd te weinig afgewisseld met hoge ballen voor het doel. Dat was onze zwakte. Ook het koppen moet beter worden. Voor de rust zag ik Van Hanegem eenmaal te rugkoppen. Dat moet in de toe komst meer gebeuren. Dat is nood zakelijk met de versterkte ver dedigingen van tegenwoordig." Gelukkige zege De meeste Nederlandse spelers waren weinig onder de indruk van de gerenommeerde tegenstander. Ruud Krol: ,,Ik heb fijn gespeeld. Dat ik al in de tweede minuut de eerste aanval onderbrak was een enorme steun voor me." Mühren: „Ik durfde brutaler te spelen dan bij Ajax." Nico Rijnders: „De wedstrijd tegen Feijenoord vond ik een stuk moei lijker." De Engelse bondscoach Sir Alf Ramsey gaf toe dat zijn vier in vallers tellende formatie een ge lukkige zege had behaald. Hij ver klaarde op een dergelijke tegen stand te hebben gerekend. „Het Nederlandse elftal heeft me ver rast, vooral in het midden van de tweede helft speelde het voor treffelijk. Wij hebben laatst ook tegen Bulgarije gespeeld. Maar deze wedstrijd vond ik veel zwaar der." (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Er zijn elf tallen die in de verdediging de zaak kunnen dichtspijkeren en in de aanval slechts zeer weinig kansen nodig hebben om tot doel punten te komen. Die elftallen spelen in het moderne voetbal een vooraanstaande rol. Die kunnen ook, als de grote vorm ontbreekt, tot successen komen. Tot die categorie behoort de Engelse nationale ploeg, die in 1966 in eigen land de wereldtitel behaalde en sindsdien zelden meer werd verslagen. Er zijn ook elftallen, die voor het publiek spectaculair voetballen, maar op beslissende momenten altijd weer te kort schieten. Tot die categorie behoort het Nederlands elftal. Het bleek de laatste jaren dikwijls: Oranje lean aantrekkelijk voetballen, maar kan, als het nodig is, niet door drukken. Nederland-Engeland was een confrontatie tussen twee ploe gen van beide categorieën en be vestigde dat er nog altijd niets is veranderd. Het Nederlands elftal „maakte" in het matig bezette Olympisch stadion in Amsterdam de wedstrijd, maar Engeland won. Nadat een langdurig Nederlands of fensief in de tweede helft, vooral door het uitstekende werk van doelman Bo- netti, zonder resultaat was gebleven, De Nederlandse verdedigers hadden heel wat te cloen. Ook voor het be gin van de tweede helft. In de rust hadden Engelse supporters de Engel se vlag aan het net van een van de doelen bevestigd. Suppoosten konden de vlag niet los krijgen en dus moest scheidsrechter Kazakav daaraan te pas komen slaagden de Britten erin zeven minuten voor het einde zowaar nog de wedstrijd in hun voordeel te beslissen. Een doel punt van Bell bracht de Engelsën de vol- (Van onze sportredactie) BREDA De wethouders voor Sportzaken van de gemeenten Breda, Tilburg, Den Bosch en Eindhoven hebben het initiatief genomen om over het gehele land uniforme subsidieregelingen van gemeentebesturen aan het betaalde voetbal te verkrygen. Zij besloten daartoe in een periodieke vergadering van de vier grootste Brabantse gemeenten. Er zal een uitnodiging worden gestuurd aan alle Nederlandse wet houders voor Sportzaken, die in hun gemeente te maken hebben met betaald voetbal. Het gaat om bijna dertig plaatsen. De vier Brabantse wethouders vinden de manier waarop momenteel financiële steun wordt gegeven aan betaalde voetbal clubs sterk te bekritiseren. Hun bezwaar richt zich tegen het feit, dat de huidige regelingen tot ongezonde situaties leiden. le winst, die zij dan wel niet verdienden laar toch behaalden. De Engelsen, spelend in een 442- opstelling, toonden de kunst te verstaan op beslissende momenten door te drukken. Hopelijk heeft Oranje hiervan iets opgestoken, want mogelijkheden heeft dit Nederlands elftal beslist. Of schoon niet in de allersterkste formatie werd aangetreden bondscoach Kess ler had met het oog op de Europacup wedstrijden van Feijenoord en PSV en kele spelers buiten de ploeg gelaten of slechts een halve wedstrijd laten spelen overtuigde het Nederlands elftal. Maar geen doelpunt In de verdediging speelden Drost en debutant Krol als onervaren internatio nals verheugend sterk, op het midden veld was Rijnders de grote man. De aan val had in Cruyff en de na de rust inge vallen Van Dijk de beste spelers. De Engelsen, die in de matige eerste helft gemakkelijk konden spelen, werden na de rust herhaaldelijk in moeilijkhe den gebracht. Een doelpunt kon Oranje echter niet maken. Engeland wel. Slechts een, maar dat was dan ook vol doende voor de zege. De hoogtepunten in de eerste helft kon den worden afgeteld op de vingers van een hand. Er werd weliswaar verdien stelijk gevoetbald, maar een „echte wed- ADVERTENTIE) Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook! strijd" was het niet. Dat 't een interland betrof waarbij niets op het spel stond, was de 35.000 toeschouwers wel duide lijk. De Engelsen, met Bobby Charlton als grote uitblinker, waren voor de rust het meest in de aanval. Al na zes minu ten kwam Bell dicht bij een doelpunt, toen zijn ziedende schot Treytels doel op slechts enkele centimeters miste. Geld waard Het Engelse doel werd voor de eerste keer bedreigd toen Cruyff na elf minu ten van grote afstand inschoot. Het kost te Bonetti, de uitstekende doelman, vrij veel moeite het schot te stoppen. Het duurde lang voordat de toeschouwers werkelijk aan hun trekken kwamen. Af gezien van Bells kopbal, die de lat bo ven Treytel deed trillen en een moei zaam door Bonetti gestopt schot van de ver opgerukte Drost bleken de dure en treekaartjes pas in de twee helft htm geld waard. Het Nederlands elftal, met collega's. Vrüwcl waren de Britse sport journalisten het er over eens. dat de wereldkam pioenen met hun 10- te vinden, zege' te veel hebben ge- lukkige ei kregen. Juichend waren overwinnaa dc commentaren allerminst. „Niemand zal van dit re- poneerd zijn door de matie. „Geleid door de „Engeland, dat maar zwak ke pogingen heeft gedaan oude vorm terug oortreffelijk spelende Cruijff gaf Nederland de gewijzigde Engelse verde diging de kans te tonen wat deze waard was. Soms leken de Engelsen daarbij de debuterende Mühren en Van Dijk op de plaatsen van resp. Veenstra en Van Hanegem, speelden in die periode zelf bewuster dan voor de rust. Van Dijk bracht meer vaart in het aanvalsspel, dat ook door de activiteiten van de geïn spireerd spelende Cruyff meer gestalte kreeg. De Engelsen kregen het zwaar te duren. Aan aanvallen kwamen zij nau welijks meer toe. Koelbloedig Krol, de sterk debuterende Ajax-links- baek, kon het zich zelfs geruime tijd per mitteren rechtsbuiten te spelen. Doelman Bonetti onderscheidde zich echter weer bij schoten van Van Dijk, Mulder, Cruyff en Mühren en was er de belang rijkste oorzaak van dat Nederland het overwicht niet met een doelpunt kon be kronen. De Engelsen, bij wie in de tweede helft Bobby Charlton zelfs dikwijls in de achterste lijn opdook, bleven overeind en onderstreepten hun koelbloedigheid door zeven minuten voor het einde de enige kans die zij na de rust kregen, in een doelpunt om te zetten. Na een mis lukt schot van Bobby Charlton beland de de bal voor de voeten van Bell, die zich geen moment bedacht en genade loos uithaalde. Treytel kreeg geen kans: 0—1. Niet. juist Dat doelpunt bracht een uitslag op 't scorebord, die de verhouding niet juist weergaf. Dit Nederlands elftal had ze ker een gelijkspel verdiend, al maakten de Engelsen, bij wie Thompson kort voor het einde inviel voor Lee, een meer gedegen indruk. Nederland werd op nieuw geconfronteerd met een tegen stander die slechts weinig kansen nodig had om tot scoren te komen en zelf de zaak achter dicht kan houden. Als Kessler er nog eens in slaagt ook het Nederlands elftal die kunst bij te brengen, kan Oranje misschien ook nog eens tot een eindtoernooi om het wereld kampioenschap doordringen. Het lijkt ver weg, 1974, maar het is toch zo dicht bij, dat nu al moet worden gezwoegd aan het wegwerken van dat zwakke punt. Anders zingen we na de kwalificatiewed strijden voor 1974 weer hetzelfde lied je als we dit jaar na de voorronde voor 1970 hebben gedaan.... (ADVERTENTIE) Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. PostSercu wonnen zesdaagse Frankfurt FRANKFORT Peter Post heeft gis teravond met de Belg Patrick Sercu de zesdaagse van Frankfort gewonnen. Post, die zijn 51e overwinning in een zesdaagse behaalde, en de Belg hebben in de laatste uren de Duitsers Altig en Renz naar een smadelijke nederlaag ge reden. Twee uur voor het einde lagen Post-Sercu, Altig-Renz en Bugdahl-Kem- per nog gelijk, maar een uur later lagen de vier Duitsers reeds een ronde achter. Rudi Altig en zijn koppelgenoot Sigi Renz liepen daarna nog een ronde achterstand op. Sercu vestigde in de laatste uren een baanrecord met 10.6 seconden. De eindstand luidt. 1. Post-Sercu 329 pnt.: op één ronde: 2. Bugdahl-Kemper 405; op twee ronden: 3. (ADVERTENTIE) Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. België verloor in Mexico MEXICO CITY. Het Belgische elftal, reeds geplaatst voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap 1970, heeft gisteravond in het Aztekenstadion van Mexico City met 10 verloren van Mexico. Alberto Onofre scoorde al na één minuut het beslissende doelpunt. DEN HAAG Dc Kon. Ned. Atletiek Unie heeft voor 1970 zowel voor de nationale dames- als hercnploeg een zwaar Programma samengesteld. Hoogtepunten van het seizoen zUn de wedstrijden om de Europa Cup, die volgend jaar voor de derde maal worden gehouden. Evenals in de voorgaande twee edities zullen de heren in een zgn. voorronde moeten uit komen. De dames zijn rechtstreeks geplaatst voor de halve finales. De heren moeten het in de kwalificatiewedstrijd, waarvan alleen de winnaar overgaat naar de halve finales, opnemen tegen Spanje, Griekenland, Roemenië en Turkije. De ontmoeting wordt op 20 en 21 juni op een kunststofbaan Barcelona gehouden. Mochten de heren de voorronde, evenals in 1965 en 1967, winnen dan komen zij in de volgende ronde op 1 en 2 augus tus in het Letzigrundstadion van Zürich. De finale is op 29 en 30 augustus in Stockholm. De jaarlijkse drielandenwed- strijd voor de heren tegen België en Zwitserland is vast gesteld op 6 juni in Genève. Voorts hebben de heren thuis wedstrijden tegen Griekenland (18 en 19 juli) en Denemarken (22 en 23 augustus). Voor de dames begint het interlandseizoen zeer vroeg. In het kader van de Bevrijdingsfeesten in Den Haag ontmoet de nationale ploeg op 17 mei (eerste pinksterdag) Engeland. Voorts zijn ei wedstrijden tegen Frankrijk (uit, op 27 en 28 juni) en Tsjceho-Slowakije (29 en 30 augustus). De halve finale voor de Europa Cup, waarvan er in totaal drie worden gehouden en de nummers een en twee zich plaatsen voor de eindstrijd, is voor de Nederlandse dames op 2 augustus in Oost-Berlijn of, zoals in 1967, in Dresden. De finale wordt op 22 augustus in het Nepstadion in Boedapest gehouden. Do tegenstanders in de halve eindstrijd zijn Oost- Duitsland, Engeland, Noorwegen, Denemarken. Finland en Frankrijk. Verder staan op het programma de jaarlijkse meerkampont moetingen en de 30-kilometerwedstrijd voor de lange afstand- lopers tegen Zwitserland en West-Duitsland. Hoogtepunten voor de jeugd worden de Eui'opese jeugdkampioenschappen op 11, 12 en 13 september in Parijs. In afwijking met voorgaande jaren worden de Nederlandse kampioenschappen in 1970 niet in augustus gehouden. De KNAU heeft voor de nationale titelstrijd het weekeinde van 26 en 26 juli vastgesteld. Waar de kampioenschappen worden gehouden, is nog niet bekend. Gewéldig: voordelig effen acryl pullover om overal onder te dra gen, met rolkraag of turtle neck en brede ribboorden. 9 mode kleuren ^^75 Deze tuniek is het hélemaalsoe pel vallend, mouwloos en met V- hals. Zuiver acryl in modieuze kleurencombinaties De sportieve toer: heerlijk dik gebreide acryl pullover met fan tasie voorpand, rolkraag of turtle neck. 8 pittige kleuren De bewegelijke blouse: kreukvrij, soepel, fraaivallend acryl met le vendige imprimé-dessins. Helemaal handgebreid. Dit is het jaar van de Fisherman-style. 100% wol, écru in 2 dessins Rechte pijp! Ook dat is mode: pantalon van Helanca met rayon, sterk, sportief en modieus. Jeug dige keperstructuur De „hippe" Helanca-broek: slank gesneden met rechte pijp, voor sluiting met koperen inhaak-gesp. 5 kleuren Ski of niet - de pantalon met on der-de-voet-bandje is altijd spor tief. Helanca met wol, keuze uit. 5 gedekte kleuren Leve de j'ersey pantalon - zo vrij en zo fijn aansluitend op de heup, wijd van pijp. Wol met acryl in 6 kleuren, met voorsluiting Hema-garantie. Hema-merk dus

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11