X Rapport is grootste gemene deler en ie kleurloos een beetj< „Dynamische wand" in de Montessorischool Dank en waardering bij afscheid politiechef Van der Ster uit L'dorp PV van Mar Electr. Bedr. viert vierce lustrum Nieuwe Holland-praeses Wim Rietbergen wil atletiek meer uitdragen JUFFROUW Bericht v. Inzet ERVAREN BOUWKUNDIGEN ADVERTEER in een DAGBLAD Van der Luit PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 NOVEMBR 1969 Prof. Diepenhorst over „De 18" LEIDEN On de gecombineerde ver gadering van de Leidse ARP, CHU en KVP sprak gisteravond in de toneelzaal van Minerva prof. dr. I. A. Diepenhorst over „Duidelijkheid in het politieke le ven". Daar prof. Diepenhorst het ook zou hebben over het rapport, dat de groep van Achttien onlangs heeft uit gebracht, waren verder landelijk KVP- voorzitter mr. A. v. d. Stee en het CHTT- kamerlid Piket aanwezig om hem even- tneel van repliek te dienen. dat hij niet 5 van de drie tr dat hij toch het rapport De heer Diepenhorst tegen een samengaan confessionele partijen, wel bij enkele punten vraagtekens wilde zetten. Na enkele al gemene omerkingen over de heersende ontevredenheid vandaag aan de dag en de oorzaken daarvan, zoals de mensen opeenhoping in de grote steden en de onmogelijkheid soms om z'n vrije tijd goed te besteden, ging hij in op 'n evt. toekomstig CCP. „Al sinds vele jaren, zo zei hij, ben ik een voorstander van een samengaan tussen de drie chr. partijen. Dat is zaak van 't grootste belang. Men moet elkaar in de toekomst vinden. Dat houdt aan de ene kant ook een beperking het aantal partijen in Nederland in. de begroting in de Kamer laten zich 21 woordvoerders horen. Er is dan haast geen vruchtbare gedachtewisseling gelijk en men wordt soms bewusteloos gepraat." OFFERS Deze samenwerking gaat echter ook ge paard met sommige offers. Het is mo gelijk, dat er een verlies aan stemmen optreedt en dan kleine vleugels kunnen afscheiden. Men moet de realiteit onder ogen zien. Er zou dan één grote partij en drie kleine partijen kunnen ontstaan. Men moet zich daardoor niet laten af schrikken, maar dat draagt niet bij tot de duidelijkheid. KLEURLOOS Prof. Diepenhorst noemde het rapport de grootste gemene deler van de drie programma's van de partijen en hij vond het een beetje kleurloos. Bovendien zei hij, dat men voorzichtig moest zijn met het spreken van een nieuwe gezindheid, anders zou de teleurstelling over twee, drie jaar wel eens des te groter kunnen zijn. ,Men maakt niet aanstonds met één rap port een volstrekt nieuw begin. Met deze opmerking wil ik niets aan de ver diensten van het rapport afdoen, maar men moet geen verkeerde verwachtingen wekken." KEUZE Over 't kleine regeringsakkoord merkte de heer Diepenhorst op. dat daar geen mens op tegen is, maar bij het groot regeringsakkoord kan men voor bepaalde moeilijkheden komen te staan, ,,'t Wordt dan een keuze tussen liberalisme en so cialisme. En vanuit mijn christelijke le vensbeschouwing zijn er bij beide pun ten dingen die ik bezwaarlijk vindt. Om bij die keuze te worden betrokken, kan aantrekkelijk wezen. Men moet wel tenten, wat men doet. Voor alles moet men zich in eigen kring afvragen, hoe komen we zo christelijk, zo zuivel zo verantwoord mogelijk tot elkaar. De innerlijke vernieuwing is 't allerbelang rijkste. We hoeven niet een eerste hoofd stuk te schrijven en ook geen laatste ka pittel toe te voegen. Als we maar men tot het samenstellen van enkele alinea's, hebben we meer dan onze plicht gedaan." UITHOLLING Mr. Van der Stee zei o.m., dat de basis van het rapport was geweest het ver langen naar medezeggenschap van de kiezers. „Dit samengaan is geen breuk van de continuïteit, maar 'n doorgroeien naar een nieuwe situatie." Met nadruk stelde hij, dat er in de KVP geen dis cussie is over de chr. grondslag." Aan de waarde daarvan wordt echt niet ge twijfeld." Tijdens de discussie, die volgde, noemde prof. mr. dr. C. P. M. Roninie het groot regeerakkoord een tegenstrijdigheid. „Van boven af wordt aangedrongen", zo zei Iiij. „op een twee- of drie-partijen stelsel, zoals in Engeland en Amerika. De stein van de kiezer wordt op deze manier uitgehold. Myn stem is het enige, wat ik nog over heb, sinds ik uit de poli tiek ben en voor een dergelijke uithol ling pas ik." De heer Van der Stee deelde de meningen van de lieer Romme niet. ,,'t Gaat erom het zo duidelijk mogelijk aan de eenvou dige kiezer over te brengen." RAAD VOORSCHOTEN bracht. Gemeentebestuur is tegen nood- i de raad ter kennis wordt ge- af- oeverven VOORSCHOTEN „Wanneer de ge meenteraad de noodzaak erkent van het maken van een noodverbinding over de Korte Vliet, dan druist dit in tegen het beleid van b. en w. en ook de raad," aldus burgemeester L. de Kool in de gisteravond gehouden raadsvergadering by de bespreking van de brief van het actiecomité Noodverbinding Korte Vliet. Verschillende raadsleden maakten be zwaar tegen de lange tijd tussen ont vangst van deze brief (13 september) en het ter kennis breiïgen van de raads leden. De voorzitter weerlegde dit door te wijzen op de procedure, waardoor iedere brief eerst van commentaar voor- Dr. Pels (PvdA) wilde b. en w dwingen stappen te ondernemen b.v. door het plaatsen van een noodbrug de Leidseweg-Noordbewoners weer een snelle weg te geven met de wijk Leiden Zuid-West. Uit het antwoord van wet houder Van der Laan bleek dit finan cieel niet haalbaar en ook bestuurlijk niet helemaal juist, waarna de burge meester op het bestuurlijke aspect wees Het probleem van de niet rijklare auto's op de openbare weg zal effectiever moe ten worden aangepakt. Hoewel de Alge mene Politieverordening redactioneel gewijzigd zal moeten worden, deelde de burgemeester de raad reeds thans bij de afvoering van de wrakken snel te werk te gaan en eventueel het risico te durven nemen niet helemaal volgens de huidige wet gedekt te zijn .Voor schoten word overstroomd met wrakken. Dit vraagstuk zal ook spoedig voorgelegd worden aan de Gewestraad Leiden. Alle voorstellen van b. en w. werden zonder discussie aangenomen. OEGSTGEEST. Gisteravond is in de tweede hal van Montessori-kleuterschool aan de Aert van Neslaan te Oegstgeest een indrukwekkend werkstuk van de Amsterdamse graficus-kunstenaar Wil fred Voet onthuld. De gemeente Oegst geest heeft destijds een bedrag beschik baar gesteld tér verfi'aaiing van het schoolgebouw. Zo ging van het school bestuur de opdracht uit te komen tot een kunstwerk waar speciaal de kleuters nauw bij betrokken konden worden. Een commissie van Montessori-kleuterschool bestaande uit de dames Postel, Rem- melts en Voerman namen kontakt op met de gemeentelijke kunstcommissie en via drs. M. L. Wurfbain, dir. van De Lakenhal, kwam men in aanraking met de bekende kunstenaar Wilfred Voet wiens werken in Leiden al enkele ma len in het middelpunt van de belang stelling stonden. O.a. een fraai kunst werk in de school aan de Eduard van Beinumstraat vormde hiervan het re sultaat. Na een korte inleiding van dr. G. D. van Wengen werd de onthulling van een dynamische wand", zoals de kunstenaar het noemde, gisteravond verricht door burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga hierin bijgestaan door de wethouder van onderwijs en cultuur de heer J. J. Thorn. -De heer Wilfred Voet, die uit puur enthousiasme vel? overuren heeft gemaakt, was bij de onthulling aanwezig. Zijn werkstuk ls bijzonder geslaagd, het bestaat uit tientallen gekleurde blok ken ln velerlei maten. Het is door de grote beweeglijkheid zeer dynamisch ge worden. In Montessorikringen spreekt men graag van een „ruimtelijk tel- CYCLECROSSEN LEIDEN Nu het wegsèizoen er weer op zit beginnen de wielrenners, althans die van de Swift-combinatie, morgen aan het zware cross-werk. Op het par cours van de Boswachterij van Noord- wijk nemen de cyclecrossers vanaf 10 uur de uitdaging weer aan en hobbelen zij weer over gruis en zand. Diploma's Endegeest OEGSTGEEST In het Psychiatrisch Ziekenhuis „Endegeest" c.a. te Oegst geest behaalden onderstaande kandi daten het Eenheidsdiploma EHBO: Zr. F. E. Aleman, Zr. J. G. Arentzen, Zr. A. W. Haasnoot, Zr. F. H. H. den Hartog, Zr. A. A. C. Lint, Zr. A. Mijn- ders, Zr. C. G. Woordes, de heer H. Alkema en Br. P. Touw. raam" en juist omdat alles draaibaar is worden de kleuters er als het wart aangetrokken er mee te spelen. Foto: burgemeester T. A. J. van Eysinga bespeelt het „ruimtelijk telraam". OpperMassink met pensioen OEGSTGEEST Opperwachtmeester E. J. Massink van de rijkspolitie Oegst geest heeft gisteren een drukke af- scheidsdag gehad. Al in de morgenuren was er in tiet politiebureau een besloten bijeenkomst, waar de heer Massink of ficieel van zijn politiewerk scheidde. Onder degenen die de pensioengerech tigde daar toespraken waren burge meester jhr. T. A. J. van Eysinga, de plaatsvervangend districtscommandant, opper Boomgaard van de afdeling Voor schoten Nederlandse Politie Bond, en de groepscommandant van Oegstgeest, adjudant A. Kuipers. De laatste bood de heer Massink namens het Oegstgees- ter lcorps een grasmachine en twee tuin stoelen aan, van de politiebond kreeg opper Massinlc een envelop met inhoud. 's Middags was er in het Patronaatsge bouw een receptie, waar zeer velen de heer en mevrouw Massink en hun kin deren de hand kwamen drukken. Onder hen waren er vanzelfsprekend verschei- denen uit andere dan politiekringen. Zo was de aanbieding van een reeks ge woningen (de heer Assink is al jaren- woningen (de heer assink is al jaren lang bestuurslid van de woningbouw vereniging) een aardig intermezzo. Na een toespraak van de heer H. F. Meden- dorp kwam het comité tot grote ver rassing van het echtpaar Massink met onder meer een klok, een boormachine met toebehoren en een bloemstuk aan dragen. De „burgemeester van Buiten- lust" was er in zijn dankwoord het meest verbaasd over, dat de voorberei dingen voor deze geste zo volkomen ge heim voor hem waren gebleven. De collega's ten slotte namen in de avonduren in ongedwongen sfeer af scheid van de man, die het Oegstgees- ter korps 33 jaar diende. LEIDERDORP Velen hadden gister middag aan de uitnodiging gehoor ge geven om het afscheid mee te maken van adjulant W. v. d. Ster, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd de politiedienst gaat verlaten. Burgemeester v. d. Have zei, dat adju dant v. d. Ster het vermogen bezat be paalde situaties snel te doorzien en ook afstand kon nemen van de problemen. U nam de zaken waar u voor gesteld werd ernstig. Ik heb u in 10 maanden goed leren kennen en het is moeilijk afscheid van u te nemen. Met een onder bezetting aan personeel wist u de zaak toch goed te laten lopen." Mede namens de collega's bood burge meester v. d. Have de heer v. d. Ster een cadeaubon aan. Districtscommissaris overste P. Reehorst zei, dat adjudant v. d. Ster bekend was om zijn openhar tige manier van spreken. ,,U heeft een rijk gevarieerde politieloopbaan gehad en heeft enkele grote successen kunnen boeken. Ook heeft u zich ingespannen het peil van het politiekorps te verbete ren." Namens de leden van de districts staf bood adjudant D, Tigchelaar een en veloppe met inhoud aan. Namens de Ned. Politiebond bood voor- ziter L. Algra een vierkleurenpotlood aan. „Misschien stimuleert het u wel uw memoires op papier te zetten." Mej. J. L. Klein, oud-officier jeugdza ken, zei, dat adjudant v. d. Ster met zijn intuïtie een grote steun voor haar is geweest, „vooral omdat u niet alles zwart-wit zag". Zij bood een boekwerk over Limburg, de toekomstige woonpro- vincie van de fam. v. d. Ster, aan. De heer W. v. d. Wijngaard zei dank baar te zijn voor de goede samenwer king en overhandigde een boekenbon. „Pas bij het afscheid nemen weet je dat je met vele banden aan iemand verbon den kan zijn", aldus de voorzitter van het Verbond Veilig Verkeer. Pastoor J. Baeten zei altijd het vormend element in het optreden van de adjudant te hebben gewaardeerd. De vervangen de groepscommandant, opperwachtmees ter Van Breugem van de plaatselijke groep, memoreerde, dat het bewakings gebied is gegroeid tot 20.000 zielen. „U hield vooral de jongeren voor te stu deren en de wet te leren toepassen. U bezat de gave uw grote talenten over te dragen aan anderen." Namens het per soneel bood hij een boormachine aan. „Ik ben onder de indruk gekomen, aldus adj. v. d. Ster, wat Iiier vanmiddag is gezegd. Ik leek aan de buitenkant de harde politieman, maar ik had er nog vaak last van als een ander het al ver geten was. Ik ben dankbaar voor de samenwerking met de burgemeester. Gezag moet er zyn en ik mocht dat hier waar maken. Ik heb geprobeerd mee te groeien in de evolutie, die zich nu vol trekt, Als ik de balans opmaak is er weinig, dat ik iemand kwalijk zou ne men.' Veel van uw waardering straalt over op mijn personeel." Hy sprak de hoop uit dat men zolang met zijn erfe nis zou kunnen werken tot zyn opvolger is benoemd. GEGROEID FAAR 700 LEDEN OEGSTGEEST Een personeelsvereni ging, die in 20 jaar tijds van 98 tot ruim 700 leden opgeklommen is en daarmede tot de grootste van Oegstgeest en gevïng behoort, heeft alle reden haar 4e lustrum feestelijk te vieren.- Officieel be.- gon dit gisteravond in de longroom var de Marlnebedrijve.n te Oegstgeest, wa:il het voltallige bestuur, bestaande uit de heren P. A. M. C. de Goey (voorz. Tengeler (secr.), Th. Stravers (pen ningmeester), R. Kaptein, J. v. d. Berg, A. B. Woltering en M. Stokhuyzen, re cipieerde. De zaal was feestelijk versierd met tal rijke bloemstukken van vele zakenrela ties, onderafdelingen van de Pers.Ver. Marine Bedr., redaktie Scheepsbel, de pers.ver. van Verificatie Rijkszeeinstr. Wassenaar, van het Ministerie e.a. Van heinde en verre was men geko men om het bestuur te complimenteren met het bloeiende bestaan van de vere niging. UNIVERSITAIR I NIEUWS Dr. P. Thomas hoogleraar in de radiologie Dr. P. Thomas, lector in de radiologie aan de Leidse Universiteit is benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht aan deze universiteit. Dr. P. Thomas, die in 1924 in Goirle werd geboren, studeerde medicijnen aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam, waar hij in 1950 het artsexa men aflegde. Daarna was hij als marine arts werkzaam op Curacao. In 1954 keerde dr. Thomas naar Nederland te rug, waar hij in het Academisch Zieken huis te Leiden een opleiding kreeg als radioloog. Vier jaar later werd hij, na in het specialistenregister te zijn inge schreven benoemd tot conservator van de afdeling Radiologie van het Leids Academisch Ziekenhuis, welke functie hij in 1961 verwisselde voor die van ra dioloog van het Ziekenhuis Eudokia te Rotterdam. In januari keerde dr. Thomas, die een jaar tevoren bij prof. dr. J. R. van Ron- nen tot doctor in de geneeskunde was gepromoveerd, als wetenschappelijk hoofdmedewerker A terug naar de Ra diologische afdeling van het Leids Aca demisch Ziekenhuis. In december van hetzelfde jaar volgde zijn benoeming tot lector in de radiologie. LEIDEN Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor: doct.ex. Ned. Recht, de heren J. W. Demmers (Beverwijk), R. J. Molenaar (Bergen op Zoom), A. Visser (Den Haag); kand.ex. Japanse taal- en letterkunde, mej. B. C. A. Wal raven c.l. (Leiden); kand.ex. Engelse taal- en letterkunde, de heer J. C. Slie- ker (Delft); kand.ex. N.W. Sociologie, de heer M. W. J. Winkelmolen (Leid- schendam); kand.ex. Ned. Recht, de he ren N. A. Adny (Leiden), J. E. v. Kamp (Leiden), P. L. v. Tilburg (Leiden); kand.ex. fiscaal recht, de heer L. D. van Roosmalen (Den Bosch). 0 merkten, wij o.m. burgemeester jhr. A. J. v. Eysinga op, die vergezeld Vas door wethouder J. J. Thorn. Na- lens het Marine Elektronisch Bedrijf iderhield zich de directeur K.T.Z. (Ei 1 v. Dijk zich met het bestuur gevolgd for ir. F. J. Hutten (dir. Lab. Elek. 0|W. Krijgsmacht), ir. S. Hekster (öofd Marine Bedr.), ir. J. Kreeften- b'g (Hoofd Elektr. Techn. Groep), K'.Z. (E) E. Glaser (HEWER), be- dïTsnig. K. de Munter, de heer J. v. Die (Tofd Pers. Zaken). PeRijkspolitie Sportvereniging, waar- ine men vaak de krachten meet op ge- biecyan voetbal en bridge, werd ver- teg^woordigd door mej. v. Buren. Bij zon^ op prijs werd gesteld het bezoek vam.e besturen der P.C.'s van Verifi catiewassenaar en MINMAR, alsmede van Belastingdienst. Natuurlijk ont- bral<n) de beide ereleden, de heren J. A. F,1e Weers en P. W. v. d. Mark niet op hé appèl. Onder het genot van een glaasj,bleef men geruime tijd bijeen. De Pejoneelsvereniging Marine Bedrij ven Oystgeest (PVMBO) werd 1 no- vembeii949 opgericht en heeft vooral gedureje de eerste jaren van haar be staan ilgal eens up en downs gehad. Thans lai men spreken van een „hecht bouwwe|", dat haar leden veel te bie den heei getuige de vele onderafdelin gen waaran wij noemen voetbal, bridge, klaverja,lub, volleybal, amusement, fotowedsljjden, etc. Een van (e hoogtepunten is het jaar lijkse „Oijijebal", dat gehouden wordt aan de vyravond van Koninginnedag. De bedrij&antine, het eigen home van de PVMBy ondergaat thans een grote uitbreiding De feestelijke opening zal binnenkort plaatsvinden. Hedenavond wordt öe vring van het 4e lustrum be sloten met (en grote feestavond in de Stadsgehooiaal te Leiden, waaraan be leende radicj en t.v.-artisten medewer king verleng o,a. de zangers Therèse Steinmetz. De lustrumcrimissie, bestaande uit de heren G. D. v. Beek (voorz.), Koek, Berg, Njrdijk en de dames mevr. Vinkenstein e, Scholte, past een woord hulde vo> de uitstekende voorbe reiding. Nieuwiouw wasserij LEIDEN GisVrniddag ging de eer ste paal de gron in van een complex ca. 3000 m. waarin het vervolg uitbreidend zdeelte van ivasserij „De Zonen. de igelhandel B. Bakels zullen zijn gehuis\st. Van het gebouw, (,t aan de Verlengde Bloemistenlaan zal/errijzen, is 850 m2 bestemd voor de )eds 200 jaar oude wasserij van de 4ma Dieben. Deze ruimte is uitsluiten bestemd voor de afwerkafdeling. posterende 2200 m2 vormen het nieuwe klrijfspand van de fa. Bakels en VietleïjMelr de bouw zal men uiterlijk over i maanden gereed zijn. Medische tiensten Leiderdorp dr. H. AElaauwendraad, Hoge Waard 4, Koudeerk, tel. 01714- 2208; wijkverpl.: zr. v.'..eeuwen, Dorp straat 50, Koudekerk, t. 01714-2505. Oegstgeest dr. E. W.r. v. Walchren, vervoer van BBAMOSTEN -SB&KIEeJ 20389-26380 OUDE VARKENMARKT uitzendbureau huishoudelijke dienst voor hele of halve dagen. Gunstige werktijden. Prettige werksfeer. Prima sociale voorzieningen. van de volgende onroerende goederen te Leiden: Tollenstraat 9 op 4.250. Gerecht 11 op 7.400.— Rijndrjkstr. 15 op 3.350. Pioenstraat 2 op 2.400. Koolstraat 6 op ƒ4.000. Koolstraat 8 op ƒ2.150. Hermanstr. 15 op 2.050. Borgerstraat 1 op 3.400. Pr. Hendrikstraat 13-13a op ƒ7.800.—- Afslag 7-11-1969 te 19 uur in Notarishuis, Hogewoerd 144 te Leiden. Notaris M. P. Kaptein. ARCHITECTEN KIRCH, HERMANS, VAN DER EERDEN vragen voor hun bureau te Leiden: voor het maken van bestekken en begrotingen. Bruto-salaris afhankelijk van leeftijd en ervaring van 850,tot 1.500,per maand. Sollicitaties te richten aan ons bureau RIJNSBURGERWEG 160 te LEIDEN. Begrafenis onderneming LEIDEN, Haagweg 31 Tel. 01T10-23574 KATWIJK Boulevard 48 Tel. 01718-3477 WASSENAAR Deylerweg 127 Tel. 01751-2436 R.K. Uitvaartleider: W. J- E. ALBERS Tel. 01717-4982 Transporten Opbaringen VRIJWILLIGE OPENBARE VERKOPING Ten overstaan van de No tarissen P. Moesker te Mij drecht en J. G. Bergsma te Aarlanderveen (gem. Al phen a. d. Rijn) zal publiek worden verkocht op don derdag 6 november 1969 bij inzet en op donderdag 13 november 1969 bij afslag, telkens te v.m. 11 uur in het café-restaurant Sporthotel „Spiero" te Nieuwkoop, aan de Nieuwveenseweg 21: De boerderij met bedrijfsge bouwen, erf en grond, staande en gelegen aan de Nieuwveenseweg- 28, te Nieuwkoop, met diverse percelen weiland, gelegen in de polder Nieuwkoop, sektie A nummers 329, 330. 333, 334, 335, 336, 2302, 2303 en 2304, tezamen groot 15 ha. 91 are, 10 ca. Eig. A. v. d. Tol. Te veilen in percelen met voorbehoud van combinaties door verkoper. Kijkdagen: dinsdag- en donderdagachtend van 10- 12 uur. Vrij van pacht te aanvaarden na betaling kooppenningen, de bedrijfs gebouwen met land per 1-1-1970 en de woning' ui terlijk op 30-1-1970. Nad. foil. bij Nota. Mooeker, Ambachtsherenweg 10, Mij drecht, tel, 02979-1505 en 1551 en Bergsma, Zuideinde 16, Aarlanderveen, telefoon 017251218. mensen weten veelal niet eens i die prille groep. De allerjongsten wat atletiek inhoudt. Ze denken al- zijn de spontaansten. Neem leen maar aan hardlopen, maar er is 3°nfeUe van acht jaar dat_f° me ®r zoveel. We moeten propaganda ma ken voor onze sport. De laatste tijd springt. Het lijkt niet ver. Twee grote stappen, nietwaar? Maar als zo'n ventje later veertien centimeter is dat nogal verwaarloosd. Je moet der komt en je enthousiast om je nek je steeds laten zien. Voetbal leeft, valt dan is dat toch ?'e,vY.el^is' omdat de mensen er iedere dag ^ken™" mee te maken hebben. Het uitdra- houden. Niet op korte termijn, „ma-ar gen van de atletiek, is een prioriteit op den duur zal het toch wei noodzake- op het 14-punten omvattende pro gramma dat de nieuwe Holland voorzitter Wim Rietbergen zich zelf heeft voorgelegd. Het oog heeft hij dan de jeugd: „Hier in Leiden wordt, zoveel sport geboden. De mogelijkheden zijn zo groot. Met die moeilijkheden heeft b.v. De Spartaan in Lisse niet te kampen. Je moet de jongeren anders benaderen dan vroeger. Hun denkwijze is veran derd. Vroeger was ik dag en nacht bi de weer. Dat is er nu niet. meer bij. Er is veel meer ontspanning. Men is wat gemakzucht!ger geworden. Dan heb je natuurlijk ook tegen dat atletiek op school niet gegeven wordt. Op de lagere scholen kunnen de meisjes en jongens van de vierde klas af al zwemmen, maar niemand die ze naar de slntelbaan stuurt." Wim Rietbergen wil daarom een an dere constellatie. Zelf is hij met Jan van Heek een der initiatiefnemers ge weest tot het oprichten van een pupillen- afdeling. René de Water en Robert Strik beter. De zijn de „kvvaliteitsprodiikten" geweest schikt ls lijk worden om je kader te bundelen het is ook belangrijk met betrekking tot je financiën. Je kan immers je con tributies niet blijven verhogen. De tijd is er nü nog niet rijp voor, maar er zijn zoveel dingen die je samen kunt op- 0f! zetten. Zodoende schep je een gunstig klimaat voor een fusie. Tijdelijk: clubhuis Gezamenlijk de atletiek nieuw leven in blazen. Gebeurt dat oolc door middel van de Groenoordhal „Het zou een ge weldige oplossing zijn om in je eigen alad ook in de winter atletiek te houden om zodoende ook een graantje mee te pikken van de aandacht, die er voor de zaalsporten nu is. We zullen dat ook weer geleidelijk aan moeten doen. We willen de jongens éérst rustig laten trainen. Daarna eenvoudige wedstrijden, al beseffen we heel goed dat je op zo'n middagje gauw enkele honderden gul dens kwijt bent voor de huur. Organi- dat gezamenlijk dan dek je je raag is echter of de hal ge- jor atletiek. We weten nog waar honderden kinderen worden op gevangen en spelenderwijs met de atle tiek vertrouwd raken, is er echter nooit aandacht aan is besteed. Zo moet je bij het verspringen een verhoogde vlonder hebben. Is dat allemaal te realiseren', g-eweest. Een groots opgezette propa- De vloer is bijzonder hard dat weet ik ganda-actie moet daar verandérinj brengen al houdt dat wel voor voldoende kader ge? worden. En daar wringt hem nu juist de schoen. Holland, dat alleen heren op neemt, heeft voor haar top voldoende komen. Dat kan nog de wat bescheidener on- en zolang m'oeteii wij wél." Coöperatie zal ook van grote Jm- l dat er ook portantie zijn bij het realiseren van een ■gd dient te voorlopig clubhuis in de Leidse Hout. sprake van herconstructie. Dat houdt ook in dat er een clubhuis zal el jaren duren behelpen. Niet derlaag mist voldoende begeleiding. De met de kantine die er nu staat. Die i verbreding van de basis zal daarom sue- absoluut ontoereikend. We moeten nu «essievelijlc moeten gebeuren en tegelijk noodsprongen maken. Spelregelochten- gestadige groei van het aantal den houden we b.v. in de Roomburg trainers moeten volgen onge- kantine. Kijk, er hoeft echt niet eigenlijk als je hoort dat als De Sleutels die amper zestig leden telt een clubhuis kan neerzetten van tienduizenden guldens. Dat kunnen wij ons niet permitteren. Dat hoeft ook niet. We zijn ons ervan bewust" dat het een tijdelijk clubhuis moet worden dat later vervangen zal worden." 7000 Bezoekers Atletiek moet weer uit de schaduw naar voren komen. Het zal moeilijk zijn om dat te verwezenlijken. Landelijk is de toestand miserabel en ook tijdens de Gouden Spike-wedstrijden, waarvan Hol land de organisator is. vertoont zich de tendens dat de belangstelling afneemt, terwijl toch het puikje van de vader lands atletieksport ln de Leidse Hout verschijnt. Het zegt de sportliefhebber niets en met wat meer melancholie kijkt Wim Rietbergen dan ook terug naar de jaren '50 toen de moeder van alle spor ten profiteerde van de successen van Fannjr Blanker» Koen - da vliegende huisvrouw van Londen" en WirxSlijk- huis: „We hebben het gehad ct we een lichtwedslrijd organiseerden p het LFC-terrein waar zo'n 7000 Onsen zich voor de kassa's verdrongen^naar toen had je nog een Wim SlijHuis." De aanwezigheid van sterren sprect de mensen nu niet meer zo aan. Althans niet de sterren van vadertidse bodem. Ongetwijfeld wel als het Aieri- kaanse legertje baanvirtuozen zoi op duiken. Wim Rietbergen: „Volgend jaar wordt de Gouden Ijike voor de tiende maal gehouden. Ditiaal krijgen we ook subsidie, zodat wéhet. groots opzetten. Het zou mooi zijnrts zulke Amerikanen juist tegen de ijd dat wij de wedstrijden organiseren en toernee door Europa maken. Omze rechtstreeks uit Amerika naar LeiV» te halen zou onbetaalbaar zijn. Ne, voorlopig zie ik dan ook Duitsers en B- gen hier komen en «ie weet die Fra- caises, zodat je de mensen een stet bezet vierhonderd meter nummer ka presenteren." JAN PREENEB

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4