meiiing Rob de Nijs in „Sajjens Fiksjun CLOWN IN SOUTERRAIN Brandts politiek verontrust CDU Nationaal Orkest van België in Rotterdam VRIJDAG 31 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 NIEUWE KOMEDIE MET NIEUWE MUSICAL Harry Geelen is een naam die veel zal voorkomen in deze recensie. Niet zonder reden. Gisteravond is er van hem een werkstuk vertoond dooi de Nieuwe Komedie, een musical onder de titel „Sajens Fiksjun'. waarvan Harrv Gcelen de volgende onderdelen op zü" verantwoording heeft genomen: de muziek, de teksten van de liedjes, de dialogen, het verhaal, het decor en de kostuums en dan ..«.k nog de film. die fragmentarisch in de musical voorkomt. Wie zoveel tegelijk aandurft en aan kan. moet wel een duivelskunstenaar zijn, een geniale theaterpersoonlijkheid. Tot mijn spijt moet ik u melden, dat Harry Geelen dat niet is. Harry Geelen kon geen musical in zijn eentje maken Het maken van musicals is natuur lijk geen simpel werk. Toneelschrijver; hebben we amper in ons land: menser die verstand hebben van dramatische structuren, van het schrijven van dialo gen, het afwikkelen en opbouwen van scenes (allemaal handvaardigheid) zijn dun gezaaid. Harry Geelen behoort niet tot hen. De musical bevat enkele fraaie liedjes, die gewoon fijn zijn om naar te luisteren en om te zien, hoe ze op het toneel worden gebracht. Maar daarmee heb je nog geen musicals. Tijdmachine Laten we aannemen dat Hafry Gee len een leuk idee had voor een musi cal: een toekomstverhaal, over een tijdmachine, waarmee de mensen van de veertigste eeuw een popzanger en een paar meisjes uit het jaar 1969 hun tijd perk binnenhalen. De vreemde gewaar wordingen van onze tijdgenoten in die verre toekomst had dan de draad moe ten zijn voor de historie. Verder een 'leugje liefde, wat grappen en grollen, •n tenslotte de terugkeer naar de aarde. Grootste Vlaamse boekenshoiv van alle tijden I(Van onze correspondent) BRUSSEL Gisteren startte in Ant werpen de 33ste Vlaamse Boekenbeurs. 47 firma's presenteren op deze grootste Vlaamse boekenshow van alle tijden in totaal 27.000 titels. Men verwacht 70.000" bezoekers. 'Bij de opefiing werd verteld hoe goed hét gaat met het boek in Vlaan- dqpen: tweederde van de Belgische boe- kenproduktie komt uit Vlaanderen, en de Nederlandstalige uitgeverijen in België kennen sinds 40 jaar een groeiritme van jaarlijks 10 procent meer titels. Ook werd bekend gemaakt dat van volgend jaar af Inaar Nederlands voorbeeld opdracht zal worden gegeven voor het schrijven van een Boekenweekgeschenk. Ter verhoging van de spanning uiteraard een wrede tyrannieke regeling, door middel van een computer, die door toe doen van de indringers vernietigd wordt. Die geschiedenis hoeft niet eens origi neel te zijn. Het vernietigen van de com puter is letterlijk overgenomen van eeti soortgelijke scene uit de film „2001". maar zelfs dat doet er niet toe. Maar Harry Geelen vergist zich als hij denkt dat musical slechts show en desnoods wat cabaret is. Er zijn im mers wat tussenscenetjes, die de liedjes aan elkaar lassen en het verhaal ver tellen. Als twee mensen verliefd zijn, komt het publiek dat aan de weet, wan neer iemand anders er over praat, maar nergens wordt het vertoond. Pas als het verteld is, worden er liefdesscè nes gespeeld. De taferelen zijn verder uitermate verward en incoherent geschreven. Zelfs ïeer de meest rampzalige dingen op het punt staan zich te voltrekken, vindt de bedreigde technicus van de tijdma chine nog gelegenheid omstandig aan de aardbewoners de werking van zijn appa ratuur of de inrichting van zijn maat schappij uit te leggen. Fijne liedjes Over de muziek wil ik niet oordelen. Er waren liedjes die ik erg fijn vond, vooral het liedjes „Tijd Vliegt", „Zil- Echtpaar Iks" en enkele liefdes- duetjes. Maar ook hier trad een gebrek het licht: vrijwel nergens mondde ;cene natuurlijk uit in een liedje. Dat :n technische zaak, die moet horen tot de handvaardigheden van de tekst schrijver van een musical. Zoals het ook technische zaak is dat je de vreugde aan het slot heerst, op het toneel moet brengen, in plaats van de_zaal .de in te sturen.' Film, decor en kos tuums zijn ook een vak apart. Het de- 3n de kostuums zijn zó oogverblin dend hip, kleurig, druk en glanzend, vol lichten die aan en uit floepen, dat je vaak moeite hebt de acteurs ertussen te blijven zien. Naar mijn idee had De Nieuwe Kome die de liedjes van Harry Geelen in dank moeten aanvaarden en hem daarmee een Kassier dient klacht in tegen BBK-bestuur AMSTERDAM (ANP) De ex-direc teur van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars, J. A. Kassies, heeft bij de officier van justitie in Am sterdam een aanklacht wegens beledi ging en smaad ingediend tegen het hui dige BBK-bestuur (voorzitter Bonies. se cretaris Vülbrief en penningmeester Wil- Iemse). De heer Kassies nam onlangs op staan de voet ontslag als directeur wegens be schuldigingen betreffende het door het BBK-bureau gevoerde financieel beheer, die volgens de heer Kassies o.a. in het openbaar door een drietal bestuursleden waren gedaan. Zes andere bestuursle den, onder wie voorzitter De Laaf, tra den tegelijkertijd uit het bestuur omdat hun eis tot schorsing van deze drie be stuursleden niet door een meerderheid van het bestuur werd aangenomen. „De nu ingediende klacht houdt verband met hernieuwde beschuldigingen in de pers gepubliceerd waarin onder meer aan mij de schuld wordt gegeven van de „financiële chaos", die bij de BBK zou bestaan, zo deelde de heer Kassies ter toelichting mede. tekst- of dialoogschrijver op het dak moeten sturen, hem ervan moeten v houden zich met de voorstelling zelf te bemoeien en dan was er uitzicht geweest op een aardige, zij het niet erg originele Nederlandse musical. Opvoering Als het resultaat dan ook nog spits op het toneel zou zijn gebracht, dan w; reden volop geweest voor het gejuich, dat opklonk uit het Paviljoen theater gisteren de premiere plaatsvond. Ik vond „Sajjens Fiksjun" stuntelig geregisseerd, erbarmelijk slordig en ondoordacht lise-enscène en zeer pover en droevend van choreografie. Er werd door de meeste medewerkers treurig geacteerd. De zang was vaak groten deels onverstaanbaar, al worden de stemmen danig versterkt door een luidsinstallatie, waardoor ook de vooraf opgenomen muziek klonk. Han Reiziger had de leiding over de muziek er had het zo aangepakt, dat het er stêeds op leek of de mensen op het toneel ston den te „play-bakken", wat in een enkel geval nog met-zekerheid te constatex'en Rob de Nijs: ideaal! was één grote verrassing in de voorstelling: het optreden van Rob de Nijs. Hij bleek immers een ideale slcalacteur, die niet alleen met groot gemak zong, maar die ook heel aardig acteerde in het eenvoudige stramien van zijn rol en zijn scenes. Zijn aandeel in Vanavond gaat het HOT Haags Ontmoetingscentrum voor Theaterkunsten) aart do Orcmjéb uftenslngél officieel typen. De Haagse Comedie voert er „De clown in het sousterrain" op van de Haagse anntewf Henk Spwrréboom onder regie van Guido de Moor. Hierboven een scene nit dit stuk met Nannie Vermeer en Gerard Groot Rob de Njjs, hier met Wieteke van Dort, toonde zich in zijn hoofdrol een ideale musicalecteur. deze voorstelling biedt zeker perspectie ven voor in de toekomst nog te brengen musicals. De acteurs hadden het met het gebrek aan materiaal erg moeilijk. Bram van der Vlugt sleepte er, soms in gezelschap van Wieteke van Dort, nog tamelijk veel uit. Het is jammer. Harry Geelen had im mers voor de V.P.R.O. enkele leuke kin dermusicals gemaakt. Hij heeft niet be grepen dat er voor een erge lange avond in het theater meer nodig is dan voor een half uur televisie. Nederlaag van Bayern München MüNCHEN In de Bundesliga heeft Bayrn München, de Westduitse kampioen en de lijstaanvoerder in dit seizoen, gis teravond op eigen veld met 21 ver loren van Hertha BSC Berlin. Bayern had bü de rust een voorsprong van 10. Er waren 26.000 toeschouwers. Zeven minuten voor tijd, bij de stand van 11, moest Witt hands maken om een voorsprong van Bayern e voorko men. Koningsschutter Gerd Müller nam de strafschop, maar de geweldige doel man Fraydl greep de iets te zacht inge schoten bal. Ruim honderd tellen daarna had Hertha een voorsprong, doordat Steffenhagen een dankbaar gebuik maak te van een serie misverstanden in de Beierse verdediging. i de Bundesliga Oberhaus Stuttgart SPORTTOTO DEN HAAG De cijfers van de sporttoto van het afgelopen weekeinde (toto 12) zijn: Aantal deelnemers 834.542; bruto in leg: 1.809.936,90; totaal prijzenbedrag: 814.472,—. Eerste prijs: 244.441,60. Er waren 18 deelnemers met dertien juist vooi"spelde uitslagen, die elk bruto 13.574,ont vangen. Tweede prijs: 162.8.94.40. Er waren 648 meldingen van twaalf goed, ieder ontvangt 251,30. Derdere prijs: 244 441,60, 7803 mel dingen, ieder ontvangt f 31,30. Extra prijs: 162.894,40. 2123 deel nemers met de eerste echt uitslagen goed, ieder ontvangt 76,70. Weyland (Did) leidt AC Milan tegen Feijenoord DEN HAAG De eerste wedstrijd tussen AC Milan en Feijenoord, die 12 november in Milaan wordt gespeeld, zal worden geleid door de Westduitse scheidsrechter Hans-Joachim Weyland. Zijn langenoten Waller Eschweider en Paul Kindervater zijn aangewezen als Doping; gebruikt: in cel GENT De Westduitse wielrenner Wolfgang Schulze is gisteren door een rechtbank in Gent tot twee weken ge vangenisstraf veroordeeld wegens het ge bruik van stimulerende middelen De Westduitser werd bovendien bestraft met een geldboete van 4000 Belgische frank (ongeveer 280 gulden). Schulze. die vorig jaar In Gent werd betrapt, mag de ko mende zes maanden niet in België rijden. Havtoeh remise RAACH De afgebroken partij uit de 18e ronde van het zoneschaaktoernooi in Raach tussen Rob Hartoch en de Oost duitser Hecht is gisteren in remise ge ëindigd. Hartoch heeft nu zes punten. De Ooslduitser Uhlmann heeft de leiding met 13,5 punten, gevolgd door Portisch (Hong-k Anderssen (Zwed.) en Smejkal (Tsj.-Sl.1) leder twaalf punten Drte internationale wedstrijden „Also sprach Richard Strauss' Het Nationaal Orkest van Belgiëdat tijdens de afwezigheid van het Rotter dams Phüharmonisch Orkest dat in Engeland als gast optreedt zat gister avond op het podium in De Doelen. Onder leiding van Michaël Gielen, opvolger van André Cluyters, bracht het een program- waarin het symfonisch gedicht „Also sprach Zarathustia" van Richard Strauss, geïnspireerd op het boek van Frledrich Nietzsche, de hoofdschotel vormde. Onder de symfonische gedachten ls deze compositie van Strauss, in 1896 voltooid, nooit echt populair geworden. Direct- heeft men geproteseerd tegen dit quasi-gefiloso- feer in klanken, dat met de geest en in tenties van de wijsgeer Nietzsche weinig of niets van doen had. Het felst was mis schien wel Alphons Diepenbrock, die op de Amsterdamse première in 1898 onmiddel lijk reageerde, zich afvragend. .,of de grenzen, waar klanken ophouden muziek te zijn, hier niet verre waren overschre den; of een publiek, dat „Zarathustra" niet minder toeluichte dan „Tod und Ver- kl&rung". geen blijk gaf persoon en zaak te ..Het is niet", aldus Diepenbrock, „Also sprach Zarathustra". maar „Also sprach Richard Strauss" en het toongediclit heeft mét het woord gedicht geen andere dan een zéér uiterlijke relatie." Een oordeel, vernietigend oordeel, meer dan 70 jaar geleden neergeschreven, dat aan waarde niets heeft ingeboet: Integen deel zijn we geneigd te zeggen. Protserige vertoning van een zéér IJdele Jongeman, die dit zil terstond hieraan toegevoegd In materieel en ambachtelijk opzicht tot alles In staat was. Waarom onze Beneltixvrienden met deze waren gekomen? Waarschijnlijk, omdat ze, .9.9 man sterk, hiermede eens echt konden demonstreren, wat ze als vakmensen waard bleken, waarschijnlijk ook. omdat Zarathustra" hier in volledige mon tage konden brengen: men had namelijk in De Doelen de beschikking over een orgel, Waarvan men dankbaarlieeft ge profiteerd- En zo hebben de talrijke luisteraars dan kunnen profiteren van een Instrumentale show. waarin het strijkersteam opvallend was, waarin de blazers konden po seren met hun trots klinkende géiulden het natuiurtüiema O—GC van de vier trompetten, hebben we, terwijl we dit schrijven, nog in de oren! waarin diri gent Michaël Gielen (42) zich een leider betoonde van opmerkelijke capaciteiten. MINDER KGELU1D MEER MUZ. Vóór de pauze was het anders: toen as er minder geluid en meer muziek, dank zij Mozarts Haffner Sjmfonie (KV 385, 1782/83en Beethovens Eerste Piano- 1 an 'f Rei e Naar aanleiding van de kritiek op de inhuldiging van de schrijver Van 't Reve in de H.' Hartkerk te Amster dam, heeft de verantwoordelijke bis schop mgr. Zwartkruis laten welen op geen enkele wijze hiervoor toestemming te hebben verleend. Voor de uitwijding is de bisschop verzocht de huldiging in de H. Hartkerk te verhinderen. Bisschop Zwartkruis moet dus op de hoogte zijn geweest van wat er ging gebeuren. Maar hij deed niets. Hij liet toe dat de H. Hartkerk misbruikt werd, liever dan mikpunt te wprden van progres sieve terreur. Iedere bisschop neemt uit vrije wil dit hoge ambt op zich en krijgt daarmee het erfgoed van eeuwen toe vertrouwd. als hij dit niet kan of wil bewaren, dient hii af te treden. V ?naar P. C. P, Hierin was de Brusselaar Jean-Claude Vanden Eynden (22), derde prijswinnaar van het Concours Reine Elisabeth in 1964. de solist: op zéér talentvolle wijze de monstreerde hij zijn affectie voor een stuk muziek, dat in het middendeel, het Largo, naar onze smaak, iets meer ge spannen had behoren te klinken. ue stralende, feestelijke symfonie van MozarL die hieraan voorafging, was wel goed verzorgd, maar het zo spirituele ka rakter ervan kwam niet volkomen tot zijn rechthad Michaël Gielen met de zijnen moeite in het vreemde milieu te accommoderen? Het leek er wel eyen op. Niettemin: de Brusselaars betoonden zich waardige plaatsvervangers van hun Rotterdamse collega's. Terecht- werd. hitn musiceren door de talrijke aanwezigen dan ook hogelijk gewaardeerd B.R. Weer kort geding Strauss-orkest AMSTERDAM (ANP) Het conflict uit Enschede tussen de theaterprodu centen Charles Aerts uit Amsterdam en Henk Brusse uit Enschede rond de afge lasting door de laatste van een uitvoe ring van het „Wiener Johann Strauss Orkest" in Gendringen, krijgt na het in Almelo gevoerde kort geding nog een vervolg in Amsterdam. De heer Brusse heeft bij de president van de Amster damse rechtbank een kort geding tegen de heer Aerts aangespannen. Hij wil daarin vragen de heer Aerts te gebieden in advertenties in de bladen waarin de heer Aerts een aantal bewe ringen heeft geuit over Brusse, deze te- Verder is de heer Brusse van plan een civiele procedure tegen de heer Aarts bij de Amsterdamse rechtbank aan te spannen, waarin hij een schadevergoe ding van 23 mille exclusief de winstder ving, voor de gemaakte kosten van de voorbereiding en de afwikkeling van de nasleep van het afgelaste concert wil Staatsprijs België voor Marnix Gijsen BRUSSEL De Vlaamse auteur Mar nix Gijsen krijgt van het Belgische mi nisterie van Cultuur de grote Staats prijs voor Letterkunde, als bekroning van zijn schrijverscarrière. Marnix Gijsen, 70, die in werkelijk heid dr. Jan Albert Goris heet, is in heel het Nederlandse taalgebied bekend om romans als Joachim van Babyion, De vleespotten van Egypte, Telerri&chus in het dorp, enz. De prijs werd hem unaniem toegewe zen door een vijfkoppige jury, waarin de literatoren Walschap, Lissens, Schmook, Weisgerber en Westerlinck zetelden. Bevreesd voor erkenning Oost-Duitsland (Van o «•respondent) BONN Bondskanselier Brandt on dervindt veel verzet tegen zijn opvatting, dat er twee Duitse staten binnen één Duitse staat bestaan. Dit heeft, meer dan enige andere verklaring over zijn politie ke ideeën de oppositie en de conservatie ve pers woedend gemaakt. Zij vermoe den, dat dit de eerste stap naar 'n erken ning van de D.D.R. is. Zij geloven, dat het verschil tussen de de facto en de de jure erkenning zo klein is, dat Brandt die laatste stap zou kunnen nemen zon der het te merken. Tijdens het debat over het programma van de nieuwe regering ging de parle mentaire leider van de christen-demo craten zelfs zover om de regering te drei gen met een proces voor het constitutio nele gerechtshof om de wettigheid van haar politiek ten aanzien van de Duitse kwestie te beproeven. Hij riep in herin nering, dat het hof in 1956 beslist had, dat alle staatsorganen ervan af moesten zien om maatregelen te nemen, die de eenwording van Duitsland in de weg zou den staan. De vroegere kanselier, Kiesinger, sprak de vrees uit, dat er nu een lawine zou ontstaan, die wij samen gedurende twin tig jaar hebben voorkomen". Anderen zeiden, dat men 't de landen van de 3de wereld nu nauwelijks kwalijk kon ne men, als zij de DDR erkenden. Het ziel er naai uit, alsof de nieuwe regering ver wacht, dat dit inderdaad zal gebeuren, aangezien de nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, Scheel, toegegeven heeft, dat er instructies naar Duitse am bassades gezonden zijn over hoe men moet reageren, als de landen, waar die I wee coureurs verongelukt KENSENADE De Amerikaanse cou reurs Richard Smith en Jim Hanyon zijn gisteren om het leven gekomen toen hun wagen kort na de start van de strijd om de Duizend Mijl van Californië van de weg raakte. Bij een tweede ongeluk raakten twee coureurs gewond, waarna bij een derde ongeval de Amerikaanse filmster Steve McQueen ternauwernood aan de dood ontsnapte. Steve McQueen, bekend van o.m. Bullit en The Thomas Crown Af fair, raakte met zijn wagen van de weg ln een bocht bij San Quitin, maar liep geen verwondingen op. Hij zette later de strijd voort. ambassades zich bevinden, diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland willen aanknopen. Zo'n ontwikkeling zal niet automatisch in de toekomst door Bonn als pen onvriendelijke daad worden be schouwd, maar van geval tot geval be trokken worden. Dit betekent, dat de nieuwe regering de Hallsteindoctrine uit eindelijk heeft laten varen. Een ander punt, dat de oppositie ver ontrust, is Brandts bereidheid om be sprekingen met Polen te beginnen. Dit zou volgens de oppositie onmiddellijk lei den tot een erkenning van de Oder- Neisselinie als de westelijke grens van Polen, aangezien Polen dit als een eerste voorwaarde voor iedere overeenkomst heeft gesteld. (Copyright the Guardian) Tommy Gemmell geschorst GLASGOW De Schotse international Tommy Gemmell, die op 22 oktober in de kwalificatiewedstrijd voor het wereld kampioenschap tegen West-Duitsland uit het veld werd gestuurd, is door de FIFA voor drie internationale wedstrijden ge schorst. Volgens de regels van de FIFA wordt een speler, die in een interlandwedstrijd wegens een overtreding tegen een tegen stander uit het veld wordt gestunrd. drie wedstrijden geschorst. Mevrouw Vreeken half punt tekort VESELI NA MORAVI Mevr. Vree- ken is juist een half punt tekort geko men voor plaatsing in het interzone- schaaktocrnooi. In de zeventiende en laatste ronde van het zonetoemooi in Veseli na Moravi speelde zij remise met de Poolse Rad- zikowska, die met 11,5 punten toernooi - winnares werd. Met Radzikowska kwali ficeerden zich de Joego-Slavische dames Belamaric en Lazarevic, die de gedeelde tweede plaats bezetten met 10,5 punten. Mevr. Vreeken eindigde als 4de met tien punten. Afdeling Haarlem over naar nieuwe BBK AMSTERDAM (ANP) 25 Leden van het gewest Haarlem van de Beroepsver eniging voor Beeldende Kunstenaars plus het voltallige bestuur zijn overge gaan naar de onlangs afgescheiden groep, de BBK '69, De rest van de 42 le den van deze afdeling heeft zich even eens in principe bereid verklaard zich bij de nieuwe vereniging te laten in- scshrijven. Zij houden hun overgang nog in beraad tot de BBK-vergadering op 1 november a.s.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9