ONDUIDELIJKHEID OVER DRANKGEBRUIK MR. R. Veilig Verkeer: rijexamen heeft niet veel betekenis ntik? Tolerantie gaat niet ver genoeg Ongehuwde moeder steeds meer geaccepteerd Verlies van Labour in Engeland Bakkers maken hogere broodprijs HAARLEMSE RECHTER BLIJFT ONTKENNEN Te hoog promilage in bloed Wie zei er ook weer dat alle verpakte tarwebrood hetzelfde was? Hansen OVER ARTILLERIE- INRICHTINGEN RAPPORT NODIG Voortzetting van bedrijf aanvechtbaar VRIJDAG 31 OKTOBER 1969 DE UFJPSE COURANT PAGINA 7 Ir (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Het stempel, dat de ongehuwde moeder als ongehuwde moeder heelt, kiest zij niet zelf: dit stempel, ver oorzaakt door het al of niet geaccpeteerd zijn, wordt door de samenleving bepaald. Dit be tekent in feite, dat de maat schappij zelf de extra-problemen van de ongehuwde moeder schept. De enige goede oplossing, die dan ook geboden kan wor den, is onvoorwaarlijke accep tatie van de ongehuwde moeder Met deze woorden kwam de so cioloog dr. H. Milikowski tot de kern van zijn betoog over „tole reren of accepteren" op de con gresdag van de ongehuwde moe derzorg. vandaag gehouden in de RAI te Amsterdam. Op deze congresdag, georganiseerd door vier landelijke organisaties voor ongehuwde moederzorg, stond leze vraag centraal en daarmee höt omvangrijke socioliogisohe onderzoek van dr- Milikowski naar de sooiale positie van de ongehuwde moedei in de Ne derlandse samenleving. Hoewel dit onderzoek nog niet geheel is afgesloten, kon de onderzoeker toch al enkele voorlopige uit komsten meedelen. De groep ongehuwde moeders bleek door de bevolking in het algemeen gesproken te worden gezien als de groep die met die van de werklozen de meeste pro blemen heeft. Daarna volgend: gescheiden vrouwen, bejaarden, kleurlingen, homofielen en bui tenlandse arbeiders. Het» principieel ongehuwd moe- aersohap (de ongehuwde vrouw lie zeer bewust wel een kind wil maai- geen man) werd door slechts 8 pot. van de bijna 2200 ondervraagden geaccepteerd. Daarentegen zou 70 pot. er geen bezwaar tegen hebben, wanneer een ongehuwde moeder in hun woonplaats een verantwoorde lijke positie, bij voorbeeld die van wethoudster, zou gaan in- MilikowsM concludeert hieruit een vergaande neiging tot tole rantie. Maar tolerantie gaat hem niet ver genoeg. Hij verwijt zowel de psychiaters, tl ie het ongehuwd moederschap :ot de sociale pathologie rekenen (het sociaal afwijkend gedrag) ais wel zijn mede-inleider prof. Kooydie zich volgens hem te berustend neerlegt bij de huidige houding van de samenleving ten opzichte van de ongehuwde moeder dat ze daardoor de status quo handhaven. Daarmee voorkomt of verhelpt men de problemen van de ongehuwde moeders niet. Zij zal pas als aparte groep met speciale problemen uit de iamenlleving verdwijnen, zodra lie discriminerende schelding ivordt opgeheven tussen deze groep en de overige alleen staande moeders (weduwen en gescheiden of verlaten vrouwen met kinderen). Op de congres- vraag „tolereren of accepteren?" gaf dr. Minkowski als zijn ant woord: onvoorwaardelijk accep- Br zijn volgens de gezinssocio- loog prof. dr. G. Kooy diverse aanleidingen, waaruit blij'kt., dat het huwelijk in vergelijking met vroeger tijden, zelfs aan diepte ;n aan erkenning heeft gewon - ïen en belangrijker ls geworden. fferd het vroeger meer op grond van Deiangen en sociale pressie gesloten, nu is het komen te "usten op de gevoelens van de partners voor elkaar en ten opzichte van liun kinderen. Er wordt, veel meer gehuwd dan vroeger, het huwelijk is veel neer gaan behoren tot de exis- .entie van de westerse, mens. Het veelvuldig voorkomende gedwon gen huwelijk is daarom nok n zyn meest voorkomende ach tergrond eigenlijk een bewijs voor de ernst, waarmee in de samenleving het huwelijk wordt geaccepteerd en de buiten- eohtelijkheid wordt afgewezen. Bij voorbaat kan niet uitgesloten woroen geacht, zo besloot prof. kooy, dat het ongehuwd moeder schap ln de westerse wereld van morgen onvoorwaardelijk ge accepteerd zou zijn geworden. Het huwelijk zal dam echter als waarde en norm met veel meer beduiden. Het een verdraagt het ander niet. ..Ais soololoog aldus prof. Kooy, „momenteel sen duidelijke keuze voor het huwelijk, een keuze die aan deze samenleving daarom slechts een tolereren van het ongehuwd moederschap toelaat." LONDON (AFP) In vijf Britse kies districten zijn gisteren tussentijdse ver kiezingen gehouden. Alle 5 zjjn 10-tallen jaren lang Labourbolwerken geweest. In vier is opnieuw in meerderheid voor de Labourafgevaardigde gekozen. In 't an dere district, Swindon (Wiltshire), won de conservatieve kandidaat, die 477 stemmen meer kreeg dan zgjn Labour- rivaal. Bij de algemene verkiezingen van 1966 kreeg Labour daar nog een stemmen- meerderheid van 10.443,De vier dis tricten die Labour behield, zijn Glasgow- Gorbals en Schotland, Islington North en Paddington North, beide in Londen, en Newcastle-under-Lyme in Midden- Engeland. In alle vier nam het over wicht van Labour af. De conservatieven kregen van 7,8 tot 11,4 procent meer stemmen dan in 1966. Aan een winst van 4 pet op Labour hebben zij voldoende om de volgende algemene verkiezingen te winnen. De opkomst van de kiezers was AMBTENAAR LID VAN TWEE BONDEN (Van onze correspondetit) BREDA De 60-jarige heer J. L. M. Sengers, buitendienstambtenaar voor het rayon-West-Brabant van het minis terie van Sociale Zaken, afdeling com plementaire sociale voorzieningen, heeft een opmerkelijk initiatief genomen: hjj is lid geworden van twee verschillende ambtenarenorganisaties. De heer Sen gers was al lid van de algemene katho lieke ambtenarenvereniging (Arka), een categorale organisatie, niet aange sloten bjj een van de drie vakcentrales. Als poging om de eenheid van alle vakorganisaties te bevorderen, is hij nu ook lid geworden van de algemene bond voor ambtenaren (Abva), een organisa tie die is aangesloten bij het NW. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van het bedrijfschap voor het bakkersbedrijf heeft gisteren aan de minister van Eco nomische Zaken het volgende telegram gezonden: het bestuur van het bedrijf schap voor het bakkersbedrijf, in verga dering bijeen, doet hierbij een dringend beroep op uwe excellentie om op kor te termijn gevolg te geven aan de door de Nederlandse Bakkerijstichting aan u kenbaar gemaakte gerechtvaardigde ver langens ten aanzien van de broodprijs, zulks vooral met het oog op de door uw accountantsdienst geconstateerde slechte rentabiliteit in onze bedrijfstak". Op 15 oktober heeft de Nederlandse bakkerijstichting de minister om een ver hoging van de broodprijs met drie cent per 800 gram gevraagd. Zij grondde dit verzoek op uitkomsten van een door de accountantsdienst van het ministerie van Economische Zaken verricht onderzoek naar de rentabiliteit van bakkersbedrij ven. De minister heeft dit onderzoek doen instellen om te kunnen beoorde len of een reeds eerder door de stich ting gedaan verzoek om broodprijsver hoging gerechtvaardigd was. Het onder zoek is in het voorjaar van dit jaar be gonnen en nog niet geëindigd. De stich ting acht echter de reeds verkregen re sultaten voldoende om haar eis te recht vaardigen. De keuze van de onderzochte bedrijven is in overleg tussen het minis terie en de stichting gedaan. Cassius Clay, u weet wel „de grootste", schijnt een van zijn vele loze kreten, die toch altijd weer de publiciteit halen, te gaan waar maken. Op de foto bespreekt hy met mede-acteur Kirk Kirksey en auteur tevens jazzcomponist, zanger, presentator Oscar Brown jr. zijn rol als „Black Powef'-leider in de musical „Big Time Buck White". Of het talent van Cassius als musical-acteur de zalen even vol doet stromen als de bokspaleizen eertijds, valt te bezien, maar dan kan hij nog altijd de handdoek in de zaal werpen. Misschien redt de gong hem wel. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse rechtbank is vanmorgen de zitting begonnen met be handeling van de problemen rond het eventuele drankgebruik van mr. R. Vol gens de planning zou men gisteren dit facet van de zaak afgerond moeten heb ben, maar de vele getuigenverhoren namen meer ttfd in beslag dan werd ver wacht. Gisteren verklaarden verschillen de getuigen bemerkt te hebben dat mr. R. onder invloed van drank verkeerde. De Haarlemse rechter bleef ontkennen. Van morgen werd de discussie rond de bloed proef voortgezet. De president, prof. mr. W. F. G. van Hattum deelde mee, dat de rechtbank het niet nodig heeft geoordeeld om op de plek waar op 21 februari van het vorig jaar het dodelijk ongeluk gebeurde, op nieuw een onderzoek te gaan instellen. De behandeling van de strafzaak tegen de Haarlemse rechter werd voortgezet met voorlezing van een schijven van mevrouw Sikkelbodenhausen uit Heem stede, bij wie de rechter kort voor het ongeval op bezoek was geweest en waar in wordt medegedeeld, dat volgens mevr. Sikkel haar bezoeker slechts een glas tomatesap met een scheut wodka heeft gebruikt. Deze mededeling is niet in overeen stemming met de verklaring, die de ge tuige drs J. W. Verburgt van het ge rechtelijk laboratorium te Den Haag van morgen aflegde. Aan de hand van het alcoholpromilage in het bloed van verdachte, 1,05, komt deze tot de conclusie dat het drie glazen geweest moeten zijn. Dit percentage moet in feite worden verhoogd met 0,15, wat als een soort van tolerantie" van het promilage wordt afgetrokken om even tuele vergissingen bij de analyse te cor rigeren. „Is dat een willekeurige af trek?", informeert de president van de rechtbank. „Dit is vastgesteld en als juist aangenomen na onderzoekingen", aldus getuige. In elk geval komt dit altijd de bloedgever ten goede. Volgens de berekening bevatte het glas met tomatesap-wodka 80 c.c. alcohol en het promilage plm.250, dus drie glazen. De bloedproef was bij verdachte onge veer anderhalf uur na het ongeval ge nomen, in het algemeen vindt opname van alcohol in het bloed binnen die tijd plaats. President: „Wanneer zijn de verschijn selen van alcoholgebruik het sterkst waarneembaar? Getuige: „Bij het eerste deel van dat gebruik. Later kunnen de verschijnselen zich wijzigen". Het doet ev niet toe of de alcohol in de maag is, daar kan men hoogstens beroerd van worden, de werking treedt op zodra de alcohol in het bloed komit. De bloedproeven van verdachte zijn zesmaal onderzocht, teneinde enige fout (te voorkomen: de resultaten waren telkens vrijwel gelijk. Dr. O. M. de Vaal uiit Heemstede, toxicoloog, door de verdediging als getuige opgeroepen, lector in de leer van de vergiften te Amsterdam, wordt door de president gevraagd of het alcoholgehalte is te bepalen ten tijde van het ongeval, indien zoals in dit geval de bloedproef twee uur later is genomen. Getuige: ,.Ik heb daarvoor te weinig houvast om een mening te geven. Ik zou een cijfer kunnen noemen, doch dan houdt uw rechtbank zich daaraan vast en dat acht ik onjuist, omdat het cijfer te ver van de werfceJükhaid zou kunnen liggen". j President „Dr. Nelemans kwam tot de conclusie, dat het tussen 0 en 1.35 zou kunnen liggen, hetgeen ook de mening is van dr. Verburgt". Getuige: „Dat kan mogelijk zijn". Op een vraag van de president ver klaart dr. Neleinans dat aan de hand van het rapport van dr. Lie, die ver dachte niet onder invloed van drank achtte, dat op het moment van het onge val verdachte wel ln staat zou kunnen zqn een auto naar behoren te besturen, omdat de werking van de alcohol toen niet zo groot was. Er bestaat altijd een bepaalde tolerantie van alcohol, vooral indien iemand vaker drank gebruikt. President: „Maar mr. R. heeft gezegd, dat hij „wel eens" drank gebruikt. Dat noem ik geen chronisch drankgebruik. Bovendien zijn er mensen, die enkel glas wijn al lastig zijn". Mèevalier voor bejaarden. AOW in 1970 extra omhoog (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil vol gend jaar de uitkeringen aan bejaarden en weduwen extra verhogen. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksge zondheid) werkt aan wetsvoorstellen om de AOW en AWW per 1 januari 1970 met drie procent extra omhoog te bren gen. Ook wil hij de trekkers van AOW en AWW volgend jaar en ook in 1971 een vakantietoeslag van drie procent geven. Hiermee gaat minister Roolvink verder dan het in voorbereiding zijnde advies van de Stichting van de Arbeid. In de Stichting van de Arbeid bera den werkgevers en werknemers zich in tussen op 'n advies hierover. Op 19 no vember zal dit advies worden vastge steld. Het komt erop neer dat AOW en AWW geleidelijk tot het peil van het netto-minimumloon (nu ongeveer 6.500 gulden per jaar) moet worden opgetrok ken. Verder zal worden voorgesteld de AOW-AWW-trekkers een vakantietoe- van zes procent te geven, zij het dat deze toeslag in enkele fazen zou moeten worden ingevoerd. De Stichting van de Arbeid voelt er verder voor' dat per 1 januari 1970 al verhoging van de AOW en AWW wordt bepaald op 5 procent. Het betreft hier de normale verhoging op grond van de stijging van lonen en prijzen. Nor maal Worden deze verhogingen pas in het midden van het jaar vastgesteld, nadat bekend is geworden dat lonen en prijzen met meer dan drie procent zijn gestegen. Voor volgend jaar wil de Stichting van de Arbeid de verhoging al per 1 januari laten ingaan. Een aardige mevrouw in Axel zei dat. Maar diekon het niet weten, want ze had nog nooit King Corn Stout gegeten. De meeste mensen weten wél dat King Corn Stout tarwebrood zichtbaar lekkerder en gezonder is. Omdat de heledarwekorrel erin wordt verwerkt. King Corn, overal in Nederland elke nacht vers gebakken, dagelijks vers op tafel en dagenlanger vers. King Corn...'t enige dat u weggooit, is de verpakking. alleen King Corn kan dat zeggen) „MAAK HAAST MET WET OVER BLOEDPROEF" AMSTERDAM (ANP) Het Verbond »or Veilig Verkeer is van mening dat het huidige rijexamen niet veel meer te betekenen heeft dan een toelatingsproef ,an het verkeer te gaan deelnemen. „De beoordeling richt zich op 'n minimum rijvaardighcidseisen en enige ele mentaire kennis van de verkeerstekens. In hóeverre een geslaagde zich zal ont wikkelen tot een bekwaam automobilist i vraag die alleen maar kan worden beantwoord door goed om u heen te zien het verkeer en te ontdekken hoe velen achter het stuur zitten zonder dit stuur te beheersen." Dit zei de voorzitter van het Verbond >or Veilig Verkeer, prof. ir. A. Heetman, de vandaag in Amsterdam gehouden algemene vergadering van het verbond. Mede op grond van onderzoekresul taten heeft het verbond daarom de minis- ■an Verkeer en Waterstaat voorge steld om het toelatingsexamen na enige tijd te laten volgen door een werkelijk rij vaardigheidsexamen, waarbij de auto mobilist op zijn verworven kwaliteiten als zelfstandige verkeersdeelnemer wordt beoordeeld. Prof. Heetman betreurde het „Dat de minister ondanks het feit dat het voorstel door deskundigen als waar devol en reëel wordt beschouwd tot (ADVERTENTIE) meesterlijk mixi (Bijuwslijter/wijnl Benoemingen en ontslagen DEN HAAG (ANP) Bij koninklijk besluit van 23 oktober 1969 is mr. J. F. M. Giele benoemd tot raadsheer in het Gerechtshof te Den Bosch. Mr. Giele is thans hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen aan het rijksinstituut te Leiden en tevens wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de rijksuniversi teit te Leiden. Bij koninklijk besluit van 14 oktober 1969 is aan mr. V. P. S. Jacob, op zijn verzoek, met ingang van 1 januari 1970 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten in verschillende rechterlijke betrekkingen den lande bewezen. nog toe weinig aandacht aan dit plan heeft besteed". Prof. Heetman pleitte ook voor een snelle behandeling door regering en Staten-Generaal van het wetsontwerp betreffende het stellen van de alcohol- grens in het bloed van de weggebruikers op een half promille. De zg. bloedproef wordt daarbij als methode beschouwd om deze grens bij een verdachte ver keersdeelnemer vast te stellen. Het ver bond verwacht dat van deze alcohol controle een grote preventieve werking zal uitgaan indien de verkeersdeelnemers op alcohol zouden worden gecontroleerd door middel van eenvoudige ademtest- apparatuur. Hierdoor zou de mogelijk heid worden geopend om de automobilist tijdelijk aan het verkeer te onttrekken. De bondsvoorzitter constateerde een gestage groei van het aantal door het verbond uitgevoerde veiligheidsinspecties aan wegvoertuigen in de tien jaar dat deze controles thans bestaan. In 1968 werden rond 160.000 inspecties verricht, waarbij zeven procent van de auto's werd afgekeurd op één of meer van de zes door het verbond gestelde eisen. In de eerste drie kwartalen van dit jaar controleerde het verbond reeds 235.820 voertuigen, zodat mag worden verwacht dat eind dit jaar 275.000 inspecties zullen zijn uitge- Het verbond overweegt om op korte termijn een actie te beginnen in verband met de onrustbarende stijging van het aantal dodelijke ongelukken op spoor wegovergangen. In 1967 vielen hierbij 62 doden, in 1968 waren het er 51 en al leen al in de eerste negen maanden van dit jaar waren er maar liefst 59 slachtof fers. Voor 1970 staat weer een groot aantal activiteiten op het programma. Met de centrale politieverkeerscommissie wor den verschillende acties voorbereid met onderwerpen als kruispunten (defensief rijden), slippen, banden (onderhoud auto's), verkeerstekens op het wegdek, verlichting en alcohol. Een actie gericht op een vlotte en veilige doorstroming van het recreatieverkeer, wordt gehouden in het voorjaar en in de vakantie. Mo menteel vindt een diepgaand onderzoek plaats om hanteerbare en psychologisch juiste uitgangspunten te vinden voor een volgend jaar te houden najaarsactie die op de bromfietsjeugd gericht zal zijn. (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG Een rapport over het it en de noodzaak van het staats bedrijf der Artillerie Inrichtingen, zal volgens de Tweede Kamer moeten uit maken of het bedrijf moet blijven be staan. De regeringspartijen hebben na melijk de indruk, dat het voortbestaan het bedrijf minstens aanvechtbaar geworden is, vooral ook omdat binnen - buitenlandse industrieën de voor de Nederlandse krijgsmacht noodzakelijke munitie goedkoper kunnen maken. Het liberale Kamerlid Koudijs vroeg ln dit verband naar dit rapport, dat op gesteld moet worden door een bureau van deskundigen van buiten het bedrijf. Dit bureau moet een grondig onderzoek instellen, aldus de liberaal. Het moet antwoord geven op vele vragen over: De prijzen van de munitiesoorten en van het produkbieprogramma van het staatsbedrijf vergeleken bij de prijzen van particuliere industrieën Een overzicht van investeringen over de laatste vijf jaar en de verwachtingen daaromtrent voor de komende vijf jaar voor het gehele bedrijf. De stand van eventuele voorbetalin gen op orders en eventuele leningen, De bedrijfsverliezen en de wijze van dekking daarvan. Bernadette Devlin negen uur lang onder verhoor LONDONDERRY (AP) Bernadette Devlin, het 22-jarige lid van het Britse parlement, is in totaal negen uur ver hoord over haar aandeel bij de onlusten in Noord-Ierland. Voor het tribunaal van onderzoek verklaarde zij vandaag tijdens de vinnige straatgevechten in Londonderry zelf slechts een enkele steen te hebben gegooid. Zij moest precies vertellen wat haar rol was geweest bij het oproer in haar land. Op 8 december moet zij voor de rechter verschijnen. Tegen haar zijn der tien aanklachten ingediend, onder meer wegens het vechten tegen de politie en het aanzetten van de mensen tot oproer. Bernadette zei dat zij aan de verdedi ging van de katholieke wijk Bogside in Londonderry had meegewerkt door te helpen met het opwerpen van barrica des die de bedoeling hadden de politie weg te houden. Ook had zij vrijwilligers bij elkaar gezocht die benzinebommen moesten gooien. „Niet", zei ze „om de politie te raken, maar om een „muur van vuur" te maken, zodat de politie op een afstand bleef". Frisse lucht genoeg wi deze i i op een tentoonstelling De totale capaciteit van het staats bedrijf en de benutting van het bedrijf. Het gaat om alle gegevens om daar mede te kunnen beoordelen of voort zetting van het bedrijf in zijn huidige vorm gewenst is of niet. „Het staats bedrijf moet wel pover afsteken tegen over particuliere fabrieken, die de pro- dukten tegen lagere prijs en vlugger kunnen afleveren", aldus de liberaal Koudijs. Provoraadslid geelt toelichting op opmerking i Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Het Amsterdamse Provoraadshd Roel van Duyn heeft in een open brief aan burgemeester Sam- kaldcn een opmerking verduidelijkt, die b(j de debatten over de Damslapers nogal wat stof heeft doen opwaaien. Volgens Roel van Duyn is er sprake van begrips verwarring. Burgemeester Samkalden had hem, nadat h(j had gezegd dat het nationaal monument al genoeg werd ont- eerd door soldaten te herdenken, die niet ten onrechte in Indonesië waren gesneu veld, het woord ontnomen. Roel van Duyn ging toen ook niet in op het verzoek van de burgemeester de bewuste passage terug te nemen. In zijn open brief geeft hij weer wat hij had willen zeggen, nadat hem het woord was ontnomen. „Ik wil een scherp onder scheid maken tussen déze gesneuvelden en degenen die gevallen zijn in het ver zet tegen het fascisme. Beide groepen slachtoffers met dezelfde gevoelens te herdenken is voor mij een onmogelijk heid". aldus Roel van Duyn. De ene groep heeft volgens het Provo raadslid een koloniaal volk willen onder drukken met grof geweld en gruwelen. De andere groep heeft zijn leven gegeven voor de bevrijding van een onderdruk kingssysteem dat bepaalde elementen gemeen had met het Nederlandse kolo niale bewind in het voormalige Neder.- Indië „Mijn mening komt voort uit een gevoel van verbondenheid met de slacht offers van onderdrukking, onverschillig van welke natie". Het spijt hem dat hij de burgemeester gegriefd heeft door zijn opmerkingen. Huwelijk voor terechtstelling MANILLA (AP) Na gisteren in het huwelijk getreden te zijn met Carolina Salvia (33) is Anselmo Tolentino, even eens 33, naar de gevangenis terugge keerd om zijn terechtstelling af te wach ten. Na de plechtigheid kuste Tolentino zijn bruid en mocht alvorens naar zijn cel terug te keren aan het bruiloftsmaal aan- Snikkend vertelde de bruid aan verslag gevers, dat zij toch zeer gelukkig was omdat „onze droom verwezenlijkt is". Zij zei te zullen bidden dat het opperste ge rechtshof de doodstraf van haar echtge noot ongedaan zal maken. Hij is veroor deeld wegens doodslag en roof.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7