Dient gemeente belangen van middenstand of consument? ook VOOR JOU Authentiek verhaal toont misstanden in Griekenland aan BESTE VRIENDEN, DE GEWADEN VAN LANCETTI De grote vraaggisteravondop de hearing9in Noordwijks Lido-theater NOORDWIJK NIET MEER ALLEEN VOOR DE NOORDWIJKERS RAHDA KRISHNA TEMPLE: kippevel krijgen „Telemann my way' „SPIDERS' een rijke bietbent VRIJDAG 31 OKTOBER DE LEIDSE COURANT CAMERA. Vrijheid van meningsui ting is eigenlijk een geweldig voor recht. Dat besef je eerst goed na het zien van de film „Z" („hij leeft"). Zeg gen wat je denkt, doen wat je wil, we zijn er mee vertrouwd geraakt als met eten en drinken. Maar goed eigenlijk. Dat het elders wel anders is is bekend. De persberichten spreken in dit op zicht boekdelen. De Griekse junta dringt iedere dag wel tot de kolommen door. Onderdrukking bepaalt het le vensritme, dat dof klinkt en weinig reden geeft tot vreugde en optimisme. „Z", de verfilmde roman van Vassilis Vassilikos drukt de kijker op de kei harde feiten. In het authentieke verhaal waarvoor Vassilikos inzage heeft ge had van de documenten, die op de zaak „Z" betrekking hadden, wordt 't geweld overvloedig op de kijker afge stuurd. De leider van een vredelieven de partij, die zich wil distanciëren van buitenlandse inmengingen wordt op laaghartige wijze na een- bijeenkomst aangevallen, en vrijwel doodgeknup peld onder het toeziend oog van nuch ter toekijkende hoge politieambtenaren. In een poging het voorval in de doof pot te stoppen worden alle sporen zo veel als mogelijk is uitgewist en pro beert men getuigen te liquideren. Een jonge rechter van instructie doorziet echter het complot en spant zich in de leiding te zuiveren. Hij slaagt erin. Na de processen zal hij met vele an deren echter op mysterieuze wijze eveneens van het militaire toneel ver dwijnen. De muziek die toebehoort aan Mikis Theodorakis, accentueert de on gezonde sfeer, die de kijker intigreert, beklemt en aan het denken zet en hem verplaatst in het Griekenland van 1963 dat in feite zo weinig veranderd is. Een film van de eerste orde, die de misstanden bloot legt, de terreur dui delijk weergeeft en de corruptie op grillige wijze toont. Af en toe gebeurt dat bizar en doet het onwerkelijk aan. En toch wordt de realiteit voorgescho teld. Een gruwelijke waarheid, waar mee regisseür Costa Gavras zijn pu bliek weet te fascineren, al heeft hij daar op het eerste gezicht een wat verwarde aanloop voor nodig. Keuring: 18 jaar. Asterix STUDIO. Voor de derde week „As terix en de helden". Deze kóstelijkè le gendarische figuur is'geliefd bij jong en oud, getuige de enorme verkoop van de prentenboeken. Nu het allemaal op het celluloid is vastgelegd zijn de Asterix-liefhebbers helemaal niet meer te houden. Toegang: alle leeftijden. Als de naakte wind der zee TRIANON. „Als de naakte wind der zee" is een titel die weinig of niets inhoudt, nog minder dan de film. Er wordt gesproken van een „fascine rend Zweeds wereldsucces", maar zulks is teveel van het goede. Hans Gustafs- son speelt de rol van een violist in spé, die, eenmaal thuis op vakantie, drie, vier vrouwen op Zweedse wijze in weinig textiel gehuld) het hof maakt. Aan het eind van de film wordt hij warempel verliefd op Suzanne, één van hen, d.w.z. hij bezwijkt voor haar lichamelijke aantrekkingskracht. Meer inhoud bevat de film niet, helaas. Toegang: 18 jaar. 100 Geweren REX. Regisseur Tom Gries heeft in de film „100 geweren" („100 rifles") de zaak nu eens totaal omgedraaid. Zijn in de geijkte westerns zo goed als altijd de Indianen de boosdoeners, die de vrede met de bleekgezichten ver storen, dit keer is dat niet het geval. De schurken zijn een stelletje Mexica nen, die onder aanvoering van een ge mene generaal, Verdugo genaamd, de Indianen proberen uit te roeien. Dat zit ze echter niet mee, want de Indianen hebben in Raquel Welch, die haar rol met veel verve speelt, een dappere leid ster, die haar volk steeds voorgaat. Hiertussendoor speelt zich de geschie denis af van een Indiaan, die in de USA een bank heeft beroofd om voor dat geld 100 geweren te kopen. Op de ze manier willen de Indianen proberen de Mexicanen van zich af te houden. De film heeft van begin tot eind een geweldige spanning, die zich slechts af en toe ontlaadt. Spelers als Jim Brown, Raquel Welch en Burt Reynolds teken den voor de rest. Daardoor steekt de film ook boven de middelmaat uit. Al leen al om de radikaal andere aanpak, die gewoon verfrissend werkt. Het wonder LUXOR. Het was te verwachten, dat Kolle's „Wonder der liefde" deel II ook hier wel meer dan één week zou draaien. Geen wonder, want liefdes wonderen zijn altijd een dankbaar on derwerp. In zijn educatieve functie is deze film ons inziens niet geheel ge slaagd, maar sensatie, hoe onopvallend ook gebracht, speelt natuurlijk een veel grotere rol. Toegang: 18 jaar. Brittain LIDO. Voor de tweede succesweek „The Battle of Britain". Een van de producenten slaakte na de voltooiing Van de film de kreet: „ze hadden be ter de tweede wereldoorlog opnieuw kunnen voeren!" Dit moge verklaren hoeveel werk en geld er aan „Te Battle of Britain" is besteed. Alleen daarom al is de film een bezoekje waard. Toegang: 14 jaar. NOORDWIJK Een belangrijk deel van de Noord- wijkse bevolking is geporteerd voor een vestiging van een grootwinkelbedrijf en een winkelcentrum n het middengebied tussen Noordwijk Binnen en Zee. Ook geeft men de voorkeur aan de bouw van eengezinshuizen boven die van flats. Dit bleek dui delijk op de gisteravond gehouden hearing in het Lido-theater. In ruime mate heeft de Noordwijkse burgerij gebruik gemaakt van de gelegenheid om met het gemeen tebestuur te spreken over de toekomstplannen voor de gemeente. Tal van plaatselijke organisaties wa ren vertegenwoordigd en ook woonden nagenoeg alle leden van de gemeenteraad deze samenkomst bij. De zaal van het theater was tot de laatste plaats bezet. Burgemeester mr. J. M. Bonnlke toonde zich bijzonder verheugd over deze massale opkomst. Hjj zette de bedoeling van de avond uiteen: het geven van Inspraak aan de bevolking en het toetsen van haar mening over de zeer ingrijpende plannen aangaande de toekomstige structuur van het dorp. Maar, en daarop legde de burgemeester de nadruk, de beslissing ligt bjj de democratisch gekozen ge meenteraad. Wethouder van Openbare werken J. de Geus, gaf in grote lijnen de problemen )or het gemeentebestuur zich binnen afzienbare tijd ziet gesteld. Als Boerenburg en het Duinpark zijn volgebouwd, zullen er omstreeks 19751976 nieuwe plannen moeten z(jn voor woningbouw, want wij kunnen geen bordje neerzetten, dat Noordwijk vol is. Waar gaan wjj straks verder bouwen? Wethouder De Geus: In tegenspraak „Waar gaan we straks verder bouwen?" Met de sanering van de oude kernen Binnen en Zee met woongebieden als de Keuvel", „de Bloeddam" en „Het Stille Zuiden" hangt samen het uitbreidingsplan voor het middengebied. Dit zal o.m. een belangrijke woonfunc tie krijgen er zullen ongeveer 500 huizen worden gebouwd, waarbij de ge dachten gaan naar hoogbouw, terwijl het de bedoeling is, dat een gedeelte zal worden ontwikkeld om een functie te krijgen voor het gehele dorp. Zo zal in dit middengebied ruimte wor den geschapen voor de eventuele vesti ging van een winkelcentrum, het biedt mogelijkheden voor een nieuw raadhuis, een zwembad, voor de zgn. vuil- recreatie en bepaalde centrale hgen. Van de Mortelstraat en Beeklaan wor den verlengd om aansluiting te krijgen, op de provinciale weg, die binnenkort wordt aangelegd. Stedebouwkundige, prof. ir. Van Tol gaf een toelichting op de in de zaal opgehangen kaarten. Dat het houden van een hearing geen simpeel zaak is, ondervond het college aan den lijve. Daarbij doelen we niet op de bezoeker, die zijn visie in dichtvorm overlegde onder conditie, dat het college de verzen op een bekende melodie zou voorzingen een suggestie waar bur gemeester noch wethouders intrapten. Wel echter op het feit, dat de midden stand bij een vorige gelegenheid het college het vuur zo na aan de schenen had gelegd, dat de uitspraak was ge vallen, dat een grootwinkelbedrijf geen kans zou krijgen als in het winkelcen trum geen andere zaken zouden worden Inmiddels waren echter in de pers be richten verschenen, dat Albert Heyn in het middengebied grond had gekocht en dat dit bedrijf voornemens was daar volgend jaar reeds een supermarkt te openen. Daarop kwamen felle reacties. Wat is nu waarf En waarom is de middenstand zo benauwd? Laat dit grootioinkelbedrijf er maar komen, werd er gezegd. Klanten: Aha Vragenstellers wilden weten wier be lang door het gemeentebestuur werd gediend: dat van de consument of dat van de middenstand? Opgemerkt werd, dat met de vestiging van het grootwin kelbedrijf ook de middenstand zou zjjn gediend, omdat elders was gebleken dat andere zaken zich aan een dergelijk be drijf optrekken. Uit het antwoord vanaf het podium bleek, dat wethouder De Geus niets van de plannen van Albert Heyn afwist en dat de burgemeester slechts een keer een bespreking met vertegenwoordigers van dit bedrijf had gehad, waarbij slechts grote lijnen ter sprake waren gekomen. Hem was slechts bekend, dat Albert Heyn optie op de grond had. Nog geen keuze De wethouder van openbare werken stelde, dat het gemeentebestuur geen keuze had gedaan. Hij hoopte slechts, dat de plaatselijke middenstand samen met het grootwinkelbedrijf zou komen tot vestiging van een winkelcentrum. Het gaat hier, aldus de heer De Geus, om een ontwikkelingsplan voor de ko mende 10 15 jaar. De vragen op de hearing met de middenstand en ook op deze avond waren naar zijn mening te veel gericht op de uitvoering. De Vrouwenbond van de PvdA vond de winkelstand in Noordwijk, op enkele uit zonderingen na, verouderd. Ook de keus is onvoldoende. Een huisvrouw winkelt het liefst, waar meer winkels zijn, werd van deze zijde betoogd, en daarom hoop te de Vrouwenbond dat het winkelcen trum er zou komen. Geen doodsteek De best uur der sbond van het NVV en de PvdA lieten zich in gelijke geest uit. Men wenste een winkelcentrum van niet-dorpse allure. Met de uitspraak van de voorzitter van „Noordwijk Ac tief", dat dit de ddodsteek voor de mid denstand zou betekenen, bleek men het niet eens. Ook bepleitte men de ver plaatsing van de weekmarkt naar het meer centraal gelegen middengebied. De Ned. Ver. van Huisvrouwen brak een lans voor het vestigen van kinder bewaarplaatsen, peuterspeelplaatsen, o- penbare toiletten in de centra, centrale verwarming in alle nieuwe huizen, aan leggen van zebrapaden, inrichten van bushalten bij bejaardentehuizen en het instellen van een adviescommissie uit de vrouwenvereniging voor de woning- Burgemeester Bonnike zegde toe, dat dit laatste zeker in overweging geno men zou worden. In het Beeklaan-kwar- tier was de fout gemaakt geen speel plaatsen te creëren voor de jeugd. In Boerenburg en het Duinpark zal daar aan beslist worden gewerkt. Eengezinswoningen De afdeling Noordwijk van de PSP at tendeerde o.m. op de voorkeur van de bevolking voor eengezinswoningen. Wet houder De Geus deelde in dit verband mee, dat in Boerenburg 600 eengezins huizen tegen 500 flats worden gebouwd. In het Duinpark komen uitsluitend een gezinswoningen. In het middengebied daarentegen zal aardig wat hoogbouw moeten komen. Een ander spreker leverde kritiek op de hoteliers, omdat zij in gebreke ble ven hun bedrijven te moderniseren. Naar zijn mening diende men het „Huis ter Duin" af te breken, evenals de steen klompen bij de vuurtoren. Hij pleitte voor bouw van het raadhuis in het mid dengebied en het inrichtingen van het oude raadhuis tot Recreatiemogelijkheden voor de jeugd vond een pleitbezorger in de sociëteit De Rank. Burgemèester Bonnike wees in zijn antwoord op het plan voor de bouw van een zwembad, het stichten van een sporthal en de plannen voor het vestigen van ee~ bibliotheek-open bare leeszaal. Suggesties van de jeugd zullen op hoge prijs worden gesteld. Eén centrum Andere sprekers betwijfelden of 't wel noodza kelijk was, dat centrale voorzie ningen in het middengebied kwamen, Prof. ir. Van Tol legde uit dat gemeen ten met 20.000 25.000 inwoners zich slechts één zwembad, sporthal en wijk centrum kunnen permitteren. Als men dergelijke voorzieningen her en der in de gemeente vestigt, is er geen sprake meer van centrumvorming. Uit de kring van de horeca kwam een klacht over het dagtoerisme. Dient dat nog meer bevorderd te worden? Al naarmate er 'meer gebouwd wordt, ko men er meer kamers beschikbaar bij de niet-bedrijfsmatige logiesverstrek- kers. Men stelde de vraag of het wel juist was op deze wijze met rijksgelden de horeca te beconcurreren. Onze eerste taak is de volkshuisvesting aldus de burgemeester. Wij kunnen de mensen niet verbieden te verhuren. De inspraak van de horeca wordt echter bijzonder op prijs gesteld. De opmerkingen uit de horeca bracht de Villa-, Huizen en Kamerverhuurders in het geweer. Het sociaal toerisme is niet te keren, aldus de heer Crama. Ie mand, die in het Palace Hotel thuis hoort, gaat toch niet bij een particulier logeren. Doorstroming De- PPR zou in het middengebied graag woningen voor de middenklasse zien. Dit zou doorstroming mogelijk maken. De burgemeester lichtte toe, dat aan doorstroming nog tal van andere facet ten verbonden zijn. Om een bouwplan rond te krijgen moet met bouwpaketten gewerkt worden, daaraan valt niet te ontkomen. Uit de vergadering kwam ook een kri tisch geluid over het verkeer in de bad plaats. Men verwachtte, dat de toekom stige parallelboulevard een racebaan zou worden. Deze binnenboulevard is niet nodig als ten noorden en ten zuiden van het dorp nieuwe wegen naar het strand worden gecreëerd. Men kan de mensen niet tegenhouden als zij naar het strand willen meende wethouder De Geus. Hij beluisterde in deze opmerking iets van „Noordwijk voor de Noordwijkers". Juist door de aanleg van de parallelboulevard, wil het gemeentebestuur aan de veel te druk wordende Koningin Wilhelmina Boule vard een andere functie geven. Als er in Noordwijk geen dubbele rijbanen wa ren, kwamen de toeristen toch, zij het dan met wat meer stagnatie. Op top dagen in de afgelopen zomer is gebleken dat men overal de auto's neerzet, be keuring of geen bekeuring, want men wil naar het strand. Raad in Licio? Het ziet er naar uit dat aan de Hoofd- straatztjde van de Binnenweg geen wo ningen blijven staan, antwoordde wet houder De Geus desgevraagd. Er staat echter nog niets vast, het zijn nog maar suggesties, verklaarde hij. Met het oog op de drukte van deze hea ring, kwam er nog een zeer praktische opmerking, namelijk om de raadsverga dering yan november waarin het struc tuurplan aanI de' brde kordt,' ooitmaar in Lido te houden. „Wij zullen het over wegen", aldus de burgemeester. Alles bijeen genomen is het wel de vraag of deze hearing het de raadsle den gemakkelijker zal hebben gemaakt een beslissing te nemen. Zoals jullie zien is „Ook voor jou" met ingang van vandaag niet alleen in een andere hoek geduwd, maar ook een tikje anders geworden. Het wekelijks internationaal popnieuws in onze za terdagse bijlage „Finale" blijft, zodat we in „Ook voor jou" een beetje meer ruimte krijgen voor het gewestelijke jongerennieuws. Dit houdt in, dat jullie vanaf heden in staat worden gesteld hieraan je eigen bijdrage te leveren. Heb je iets interes sants (nieuws over plaatselijke heat- groepen, gedichten, korte verhalen, kritieken en ga-zo-maar-door), stuur het in. Beschik Je over een foto (voor al van beatgroepen), doe die er dan bij. Je krijgt het allemaal weer keurig netjes teruggestuurd. Je hebt grote grote kans, dat wfl het publiceren. Maar maak het alsjeblieft niet te lang. Want dan wordt w onherroepelijk In geschrapt! De Radha Krihna Temple uit Londen zal morgen nacht in het Concertgebouw te Amsterdam voor het eerste op het continent in het openbaar ver schijnen. Deze groep van 12 mensen, die door hun gezang een verheven methode hebben ge vonden om het transcendentale bewustzijn te doen herleven, hebben een uniek feit op hun naam staan: de door George Harrison geprodu ceerde plaat „Hare Krishna Mantra" schoot om hoog op de Engelse bestsellerslijsten! De tekst van Hare Krishna Mantra luidt: „Hare Krishna, Hare Krishna, Krishna, Krishna, Hare Hare - Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare". Het is niet nodig de taal van de Mantra te be grijpen. Het gaat vanzelf, vanuit een geestelijk vlak en daarom kan iedereen deze trilling van de transcendentale verrukkingen ondervinden, waarvan er acht zijn. Deze zijn: 1. met stomheid geslagen zijn; 2. transpiratie; 3. kippevel krij gen; J). ontwrichting van de stem; 5. beven; 6. het verwelken van het lichaam; 7. van verruk king huilen; 8. in trance zijn. Het is bewezen dat na een ogenblik zingen, men onmiddellijk naar het geestelijk vlak gevoerd wordt en het eerste bewijs ligt in het feit, dat men tijdens het gezang van de Mantra de neiging krijgt te gaan dansen. Zélfs een kind kan deelnemen aan het zingen en dansen, aldus luiden de theorieën van Radha Krishna Temple. Folksinger Roy Harper, die voor de pauze zal optreden, heeft reeds drie langspeelplaten op zijn naam staan, waarvan de laatste „Folkjokeopus" getiteld is. Eind van deze maand komt zijn vierde plaat uit: „Flat Baroque and Berserk". De laatste ontdekking op het gebied van de „Jazz-Barok" is Chris Hinze, de 38- jarige zoon van dirigent Frits Hinze. CBS bracht onlangs een langspeelplaat van hem uit, welke ons aanvankelijk een beetje deed denken aan de zo po pulaire Raymond Guiot. De titel: „Tele mann my way". Chris (fluit) wordt op deze voortreffelijke langspeler bijge staan door Henk Alkema (piano spi net), Rob Larigereis (bas), Peter Ypma (drums), David Porcelein (fluit) en Harroo Ruysenaars (cello). We zien de laatste tijd steeds meer, dat klassieke muziek in de pop wordt geïnte greerd en, wat ons betreft, dit is alleen maar prettig. Want muziek is er bepaald niet voor om in allerlei Vakjes geduwd te worden. Chris deelt die mening ken nelijk met ons. De uitgevoerde werken (alle composities van Georg Philipp Te lemann) heeft hij zodanig bewerkt, dat de tegenstelling pop-barok niet eens op valt, hoewel deze voortdurend volkomen van elkaar gescheiden zijn. Dat Chris muzikaal geschoold is (conservatorium) komt er op „Telemann - my way' dubbel en dwars uit. Hij beschikt over een ge rijpte techniek en een subliem gevoel voor nuanses. Het betere werk. (CBS 7-63812). Het lykt ons wat overtrok ken als Dick Leugering, or ganist van de Zoeterwouds- Leidse beatband The Spi ders zegt dat de grootste zorg van deze jonge musi ci is om commercieel bij te blijven. Het bewijst echter wel hoe nauwgezet zjj hun bijna alle vrye tyd verslindende hob by beoefenen. Dezer dagen is het 5 jaar geleden dat aanvankelijk onder de naam The Light Feet Spiders de eerste schuchtere schreden werden gezet op het verre van gemakkelijke beatpad. Aangestoken door de muzi kale aspiraties van broer Piet in de Barbarosso Group vormden Nico en Gerard Wolvers met enkele vrien den een bandje. Om te kun nen repeteren bouwden zij zelf een bescheiden onder komen in de tuin van het ouderlijk huis. De ruimte was spoedig te klein en via een zolder van de buren hebben zij thans een riant verblijf in het voormalige Graalhuis. Het bereiken van het eerste lustrum is voor de meeste beginnende groepen niet weggelegd. Als men echter kans ziet de kinderziektes gen. Dat ondervinden ook Martin Vinkensteijn (basgi taar) en Dick Leugering (orgel), beiden uit de Sleu telstad, en het Zoeterwoud- se broederlijke trio Piet (leadgitaar), Nico (zang) en Gerard Wolvers drums Elk weekend treden zij ten minste twee keer op en trekken zij daarvoor tot Montfoort en Jutphaas op uit. Alle verdiensten wor den gestoken in uitbreiding en perfectionering van het instrumentarium. Nog on langs is een groter orgel aangeschaft, geen geringe investering. Het geheel is dermate omvangrijk ge worden dat de vervoerspro blemen niet van de lucht waren. Door de aanschaf van twee auto's is dit opge lost. B(j dit alles vergeten zjj hun maatschappelijke carrière niet. Stuk voor stuk volgen de „Spinnen" avondstudie. Repeteren in de week is dan ook niet mogeiyk, het geen een zware belasting van het weckend inhoudt. In de afgelopen zomer stonden The Spiders onder een seizoencontract in het Noordwijkse Casino. In deze badplaats zijn zij trouwens toch graag geziene gasten en treden regelmatig op in „De Rank". Toch hebben zij nog kans gezien gezamen lijk op vakantie te gaan en stapten op het vliegtuig naar Italië. Boordevol nieu we ideeën keerden zij terug om zich met intensief repe teren voor te bereiden op het nieuwe seizoen. Daarbij hebben ze één hartewens: het maken van de eerste grammofoonplaat. De kan sen daarop lijken nu guns tig. De eigen i gen gereed. En u denkt dat dit een Berbervrouw is, Ei zo een die in de Sahara leeft f Niets j; daarvan. Dan een van haar zusteren uil 'n andere woestijnWeelnee. Dit is een j Italiaanse dame gekleed in lange avond- robe-pantalon van dunne geruite crêpe. Daarbij uit hetzelfde materiaal een lan ge sjaal, die deze winter immers om het hoofd geknoopt moeten worden. Om het geheel nog ingetogener te maken is de kleur van de crêpe diep aubergine en de maker van dit gewaad is de Italiaan se ..haute couturierLancetti. Wij willen n niet onthouden welke ge gevens er bij dit modél horen: bont (ligt achter haar), juwelen (onder het bloes- je), knopen (aan manchetten)bril (in j haar centuur gestoken), handtas, (onder de sjaal), en kapsel- alles in „co-opera- tion" met Lancetti vervaardigd. Alleen make-up door Gil van Max Factor. Dam staat Lancetti niet bij, wel achter. Maai dat er schoenen voor dit avondtoilet no dig zijn zou je zo niet zeggen; toch i> het erbij vermeld: schoenen in samen werking met Lancetti gemaakt. Het ligt voor de hand dat deze vrouw dadelijl de sjaal ook nog voor het gezicht bindt zodat zij weer de sluier aanneemt dit de Arabische vrouwen hebben afgezwo ren. Daarom heeft meneer Gil alle na druk gelegd op de ogen die in verschil lende fazen worden beschilderd, met Frans blauw, bleek rose, licht aqua en zwart.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3