Waar de dood van 'n neger niet telt Spionagegroep voor Roemenië achter tralies Pu fol breng! Hoe laat is het? Kijk op uw horloge! Kies uit de volledige Detroit is een doodlopende straat VERVAL WERKT DEPRIMEREND IN CENTRUM Opschudding in Frankrijk Termijn voor nieuwe liturgie verlengd VRIJDAG 31 OKTOBER 1969, DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Detroit is een vieze stad. Rom mel en afval ligt overal langs de grauwe straten, de verf blad dert van de gevels; men vindt er geweldige verlaten parkeer terreinen. Op dit moment ben ik in Sheraton Cadillac hotel, waar 500 nette jonge mannen en vrouwen bijeen zijn. Zij zijn goed gekleed, praten levendig en zijn meestal vrijgezel. Zij behoor den tot een soort club, die ac tualiteiten bespreekt. „Het on derwerp van vandaag is Roman Gribbs, de sheriff van Wayne County en uw toekomstige bur gemeester van Detroit, sherif Gribbs voor orde en recht". (Va»l Cmze correspondent rn Parijs Lucas Kleynl PARIJS Een van de grootste spionagezaken ten gunste van een communistische mogendheid, in dit geval Roemenië, is gisteren ip I'arys aan het licht gekomen en aan de openbaarheid prijs gegeven. Zeven mannen zitten achter de tralies, onder wie zes Fransen. Van deze zes Fransen zyn twee ambtenaren, werkzaam op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken' en een werkte tot voor zeer kort in de bureaus v.in de Franse eontra-spionage. Aan drie leden van de Roemeense am bassade in Parijs is bevel gegeven, dat zij onmiddellijk Frankrijk moeten verlaten. Een en ander was al eerder bekend, maar pas gisteren werden de eerste bijzonder heden bekend gemaakt. Gribbs is 42 jaar oud en een keurige, flinke Pool. Hij zegt. dat plunderende studenten onlangs „onze natio nale vlag" hebben onteerd. De gewelddadigheid be dreigt „de structuur van onze ordelijke maatschappij". We kunnen niet op sociologische rapporten «achten, terwijl onze kinderen in angst rondlopen. Wy kunnen niet langer vriendelijk zijn. Met een flinker optreden hadden we deze misdadige tendenzen in het begin, tóen zij nog niet zo overheersend waren, in toom kunnen houden. En de goedverzorgde meisjes in hun minirokjes en de, weldoorvoede jongens in hun blauwe blazers stellen vraag na vraag. Over misdadigheid, misdaad en der gelijke. Wanneer Gribbs zegt, dat de misdaad hel belangrijkste vraagstuk is, dan stelt hij niets anders dan een Vanzelfsprekend reit. Het vorige weekend stierven zeven negers door schot wonden in Detroit en de grote kranten vermeldden het nauwelijks. Waarom zouden zij- zich druk piaken over iets. wat even belangrijk is als een *déuk in een bumper op de snelweg. In de Wayne County gevan genis slapeA 3Ü0"gévarigeiièh;op de grorïri. Als men echt een goede indruk wil krijgen van de alomtegenwoordige misdaad, lees dan de pamfletten die door het stadhuis worden uitgegeven voor vrou wen en kinderen. Er staat onder andere in: „Wanneer u in de stad bent. of het nu dag of nacht is, probeer altijd in het gezelschap van meerdere mensen te blij ven". ..Als u zijstraatjes of inspringende gangen na- dert, ga dan bij de rand van het trottoir lopen, zodat u niet verrast kunt worden; controleer uw gepar keerde auto of er ook iemand achterin zit. voordat u naar binnen stapt. Gebruik 's nachts een zaklantaarn; schuw vreemdelingen als de pest. sluit en doe alles od slot". Er is bloed en vuiligheid in de straten Men vraagt Gribbs of hij.daarom zijn politicmannen toeslemming mag geven om er keihard met de knuppel op los te slaan? Nee. Gribbs ontsloeg verleden week om die reden vijf officieren op staande voet. „Het spijt me dat ik dit moet zeggen", zegt hij. Hij dwaalt van zijn onderwerp af en vertelt over zijn tijd als docent aan de universiteit en de noodzaak voor betere jeugdclubs én beter uitgeruste gevangenissen en veel. veel meer pclasseringsambtenarcn En plotseling zie je, dat hii wanhopig toneelspeelt, hij vindt zijn image van hardheid, dat hij in deze cam pagne van orde en recht moet ophouden, zeer onaan genaam. Zijn tegenstander in deze campagne is Richard Austin, de negerkandidaat voor het burge meesterschap. die een redelijke kans heeft om te win nen. Gribbs en Austin zijn beide democraten en ideo logisch gezien is er niet veel verschil lussen hen Maar Gribbs is een blanke man en politieman en hij ligt met ongeveer tien procent voor. Gribbs wil ge kozen worden en daarom moet hij een facade van hardheid ophouden. niet graag over ras. Ras is een woord, dat in ziin verkiezingscampagne niet van toepassing is en da! hem irriteert. Het feit. dat 90 procent van de neger- bevolking op zijn hand is. verwart hem en veroor zaakt dubbele standaarden bij Austin. Austin vindt het fijn om over financiën te praten en over Vietnam Slechts met uiterste tegenzin praat hij over het „recht en orde"-vraagstuk. Vreemde campagne De meeste „zwevende stemmers" zijn innerlijk zeer verdeeld in Detroit. In bekwaamheid of idealisme be staat er niet veel verschil. Toch is Cleveland slechts 150 km verwijderd. Cleveland de stad. die nu sinds 22 maanden door de neeerburgemeester Charles Sto kes wordt bestuurd, voor de eerste maal in haar ge schiedenis. In die tijd is de criminaliteit met 56 pro cent toegenomen. Toch geven de Detroiters toe. dat Stokes een uitzonderlijke man is. Hij heeft een kwij nende stad weer op gang gebracht, geweldige federale subsidies verkregen, het zakenleven tot nieuwe bloei gebracht. In zijn verkiezingscampagne is de steun van blanke zijde nog meer toegenomen. Maar is Austin e.ven uitzonderlijk? Kan Austin de stad herenigen? Zou men tóch maar weer het ze kere voor het onzekere nemen en op Gribbs stemmen? Austin is geen man. die iemand vrees inboezemt. Een vriendelijk, weinig inspirerend man. een accountant, de openbare accountant voor Wayne County. Hij zou de eerste negerburgemeester kunnen worden van dp op vier na grootste stad in de V S., maar hij heeft liet Het is dus een vreemde campagne, zonder de zeker heden die je in kleinere provinciesteden vindt. D verkiezingscampagnes zijn saai en zeker niet luid ruchtig en er wordt niet op heftige wijze stelling ge nomen. omdat niemand duidelijke antwoorden geeft „Zij noemen New York de onbestuurbare stad", zeg een zeer welbevoegde. een door de wol geverfde ken ner. Maar eelool me. New York gaat nog best Ml «.„oa.aaue m „ammpon. waar door. Zaken en gezinnen verlaten de eigenlijke stad omdat het verval absoluut deprimerend werkt, omda zich negers in de wijken gaan vestigen, omdat de scholen geïntegreerd worden en in kwaliteit achteruit gaan. omdat de belastingen door "het bizarre Ameri kaanse belastingsysteem buiten de stad soms vier maal lager zijn. Dus wordt de stad ieder jaar geconfron teerd met grotere sociale eisen, terwijl haar inkomster daarentegen steeds kleiner worden. Austin of Gribbs zullen een tekort van 150 miljoen gulden erven voor het volgende jaar. Wie kan er hoop prediken in zo n situatie? Je kan proberen om de wanhoop te verlichten en de toestand te verdoezelen. Je kunt je voornemen om de federale regering eens wakker te porren. Je kunt vage pro gramma's onthullen. Omdat hij zwart is. heeft Austin do volledige, luid ruchtige steun van de studenten. Maar Gribbs is geer racist en hij weigert om in het openbaar over Vietnair te sp-eken, omdat dat alleen maar de aandacht van de grote ploblemen van Detroit afleidt. Als men privé met hem spreekt, dan geeft hij toe dat hij zou willen, dat Amerika zich morgen nog uit Vietnam terug zou I rekken. Maar deze uitspraak zou natuurlijk niet in overeenstemming zijn met zijn „harde aanpak'-image De kandiaat zegt. wat de kiezers verwachten (Copyright The Guardian). Alles begon op 4 augustus van dit jaar in Brussel. Voor de grijze gebouwen van de NAVO in de Belgische hoofdstad stond 's avonds om zes uur een Fiat. Achter de Fiat was een zwarte Ford opgesteld. Bei de wagens op het oog te zien het eigen dom van ambtenaren, werkzaam bij de NAVO. Even na zes uur liep een man met een zwarte snor en een kaal hoofd de trappen van het NAVO-gebouw af en spoedde zich naar zijn Fiat. Maar de man kreeg geen tijd om de sleutel van zijn wagen uit zijn zak te halen en in zijn auto te stappen, want op hetzelfde ogen blik werd hij door twee rechercheurs ge grepen, die hem de boeien om de polsen deden en hem in de zwarte Ford duw den. Met zeer snelle vaart reed de Ford in onbekende richting weg. Bekentenis Een paar uur later werd hij overge bracht naar Parijs en onmiddellijk ver hoord in de lokalen van de Franse eon tra-spionage. Het kostte weinig moeite hem lot een bekentenis te dwingen. Zijn naam was Francis Roussilhe, archivaris en vertaler van geheime documenten bij de NAVO. Hij werd onmiddellijk in staat van beschuldiging gesteld wegens spiona ge voor een vreemde mogendheid. Het bleek, dat hij al jarenlang voor Roeme nië spioneerde. De contra-spionage was van zijn doen en laten volledig op de hoogte en schaduwde hem iedere dag. Geleidelijk kwam men achter de overige 'eden van dit spionagecenti-um, waartoe zes Fransen behoorden. Onder meer een ->ud-ambtenaar van de NAVO. 38 jaar en mgehuwd. Toen deze 38-jarige de NAVO verliet, kwam hij in het reclamevak te- echt. Hij bleek een vriend te zijn van loussilhe en ofschoon hij niet meer bii 'e NAVO werkte, onderhield hij mei 'AVO-ambtenaren geregeld contact. Men ig hem in verbinding met leden van de Roemeense ambassade in Parijs, die in ••erkelijkheid spionnen waren. Men -wam er achter, dat tot het spionagenet 'og een Fransman behoorde, eveneens 38 •iir, vroeger derde secretaris bij de ambassade in Washington, w blikken k-verde. Om de Roemeen op zijn beurt van dienst te zijn. verstrekte Rous silhe hem inlichtingen over de NAVO en I betrok ook zijn vrienden in deze zaak. maar hij had er geen flauw vermoeden van, dat de contra-spionage hem op de hielen zat en zelfs zo nauw op de hielen, dat hij gefotografeerd kon worden in zijn eigen bureau, terwijl hij van geheime NAVO-stukken fotokopieën zat te jjiaken Bij zijn arrestatie op 4 augustus gooide hij hel over de idealistische boeg. Rij wilde Roemenië helpen zich van het Rus sische juk le bevrijden en als Roemenië maar over voldoende NAVO-gegevens beschikte, zou Roemenië zich uitstekend kunnen verdedigen wanneer eens de dag zou aanbreken, dat Russische legers Roe menië zouden bezetten. Alle gearresteerde personen zijn in de gevangenis opgesloten en zullen zich voor het staatsveiligheidsgerechtshof moeten verantwoorden wegens spionage voor een vreemde mogendheid. De zaak heeft in Frankrijk enorme opschudding gewekt. erirek van de ambassade x -ijs werkzaam op een hoge post lankwereld. Roussilhe had onder meer contacten net de Roemeen, eigenaar van een klei- le zaak in geconserveerde lever, die te len een zeer goedkope prijs aan Roussilhe Zaak-Kennedy achter gesloten deuren BOSTON (AFP) HeL onderzoek naai de dood van Mary Jo Kopechne. de secretaresse die op 18 juli bij een auto-ongeluk van senator Edward Kennedy was omgekomen, zal achter gesloten deuien worden gevoerd. Dit heeft, hel hooggerechtshof van Massa chusetts besloten Invoering in Nederland over maand VATICAANSTAD (KNP) De con gregatie voor de liturgie in Rome heeft een instructie gepubliceerd in verband met de op handen zijnde invoering van de nieuwe misliturgie. Volgens deze in structie moeten de veranderingen gelei delijk worden ingevoerd om priesters en gelovigen goed voor te bereiden. In Nederland zal de nieuwe dienstorde voor de eucharistieviering reeds worden ingevoerd op de eerste zondag van de Advent. 30 november 1969. De vertalingen ervoor liggen al klaar en zijn gepubliceerd in het tijdschrift voor liturgie. Ook de officiële toelichting, die erbij hoort, is in het Nederlands vertaald. In haar instructie zegt de congrega tie voor de liturgie, dat veel bisschop pen hebben gevraagd om geleidelijke toepassing van de vernieuwing. Daar om wordt per 30 november de Latijnse tekst van de nieuwe orde toegelaten ir nog niet verplicht gesteld. Aan de bisschoppen wordt overgelaten wanneer de moedertaal willen invoeren. De goedkeuring voor die vertaling mogen He bisschoppen „ad interim" zelf geven; de definitieve goedkeuring moet Rome geven. Na november 1971 dient volgens de instructie de vernieuwde misliturgie •veral te zijn ingevoerd. Vlak na het verschijnen van deze in structie hebben de curiekardinalen Otta- viani en Bacci nog geprobeerd de paus te bewegen deze instructie legen te hou den. Volgens de beide curieleden is de ze misordening strijdig met de 400 jaar oude mistheologie van het concilie van Trente eh maakt zij de bestaande ver warring onder de gelovigen alleen maar groter. Zij poneren bovendien de stelling dat wanneer een voorschrift schade toe brengt aan de gelovigen zij de paus om ontheffing mogen vragen. Dit geldt ook voor de nieuwe liturgie zeggen zij. (ADVERTENTIE) in de huid gezondheid en zuiverheid RUIM 5000 DEELNEMERS Demonstratie W erkende Jeugd overtreft alle verwachtingen ADVERTENTIE P RI SM A zeer modieus hanghorloge, doublé uitvoering zonder collier 89.- PRISMA7 chroom dameshorloge, sportief model 75.- P RISMA7 doublé dameshorloge, moderne vormgeving 85.- andere modellen in doublé reeds vanaf 64.- 0 Een grote meerderheid van de Am sterdamse gemeenteraad is akkoord gegaan met een wijziging van de Al gemene Politic-Verordening (A.P.V.). waardoor hel slapen op en rond het nationaal monument op de Dam ver boden wordt, of zoals de K.V.P.- woordvoerdcr hel uitdrukte: op de in ternationale matras. Burgemeester Samkalcleii wees nog op 't reinigings- probleem. „Het monument wordt nog al gauw vuil en als het steeds maar weer met chemische middelen moeten bljjvcn reinigen, dan wordt het ge steente onherstelbaar aangetast". Als we hel allemaal goed begrepen heb ben. heeft het monument nu twee wit makers: de gemeentereiniging en dc A.P.V. De invloed van provo wordt met dit Witte Monumenten Plan op- B en W. an Amsterdam hebben een brochure in de maak voor de in ternationale Damjeugd. In de brochure komt te staan hoe belangrijk het mo nument als herdenkingsplaats is. De brochure verschijnt in vier talen. De titelomslag is al klaar: no sleeping Sehlafen verboten ne pas dormir De afdeling tegemoetkoming studie kosten van het ministerie van Onder wijs cn Wetenschappen zal met in gang van november van Den Ilaag naar Groningen worden overgeplaatst. Dit in het kader van dc spreiding van de rijksdiensten. Er zullen meer afde lingen van dit ministerie volgen, zo als bijvoorbeeld de afdeling studie toelagen. Nu is deze laatste afdeling nogal in opspraak door de grote ach terstand in het terugvorderen van renteloze voorschotten aan studenten verleend. Dat scheelt de staatskas een hoop duiten en de minister van Finan ciën is daar echt niet gelukkig mee. Wjj denken dan ook dat de afdeling studietoelagen nog een jaartje zal moeten blijven zitten. De hiilde, die men Van t Reve heeft betoond, heeft hoop gegeven aan meningeen, die met verdriet het kerkgebouw steeds leger ziet. Het zijn de automobilisten, die de remedie alreeds wisten (al loopt de slogan ietwat mank): „Stop een teigetje in uw bank". Eigenlijk hadden we ook nog een versje willen bedenken over het Kuin- der Bos: defensie marcheert schuin- dcr door het grote bos van Kuindcr, maar we hebben tijdig ontdekt, dat het rüm niet zuiver is. Om eerlijk te zjjn kunnen we de hele affaire tus sen natuurschoon en defensie niet meer rijmeli. We vrezen, dat we door de kanonnen het bos niet meer zien. Cyclamaat zoetstuff Mocht u geplaagd worden door hek sen of boze geesten, dan heelt de Amerikaanse socioloog Marcello Trus- zi hel volgende fijne recept voor u: neem drie nagels uit een doodskist en stop deze in een saus van boter en wintergroen. Plaats het mengsel op een verborgen plek, die afgeschermd is van zon- en maanlicht, en zeg daar bij hardop de naam van dc heks. waarvan uw denkt last te hebben. I kunt er dan van overtuigd zijn, dat dc plaaggeest zes maanden lang ziek zal zün. Dit is een van de recepten, die Turzzi verzameld heeft in een boekje met middeleeuwse recepten, waarmee hij een graantje hoopt mee te pikken in de sterk stijgende vraag naar knok- AH: Bovemaats BovemaonderToon Toon Hermans: Duystere zaak Bloody Mary, de schrik I Van ver staggeve DEN HAAG De Werkende Honge ren doen alles om hun demonstratie van zaterdag in Den Haag een toppres tatie te doen zijn. Koortsachtig wordt gewerkt om de laatste voorbereidings loodjes niet al te zwaar te doen wegen. De belangstelling is meer dan enorm. In plaats van de -verwachte 2000 wer kende jongerendemonstr&nten gaat bet erop lijken, dat meer dan 5000 man naar Den Haag rullen optrekken. Gaat dit geen moeilijkheden opleve ren met de organisatie? De heer Kos van de Werkende Jongeren zegt: ..De organisatie is rond op wat kleine detail- I tegen hen gevoerd wordt punten na. We krijgen nog wat eisen binnen van verscheidene groepen in het land en die moeten we nog groeperen, zodat ze inderdaad antwoord krijgen als ze naar de verschillende instanties tóegaan zaterdagmorgen. We hebben wel moeten overstappen van het Con gresgebouw naar de circustent, van Boltini. Want hadden we in eerste in stantie 2000 man gepland, nu zijn er al 5500 aanmeldingen. Oorspronkelijk zouden we met die 2000 man discussies aangaan met de diverse instanties, maar dat is nu niet meer mogelijk omdat de aanvraag zo ontstellend groot is. We hadden voor de discussie de mensen verdeeld in groepen van 100 tot 150 personen, maar dan blijven er toch nog 4000 man over. Die zullen nu 's morgens een discussie aan gaan met de Eisen De Werkende Jongeren zullen hun eisen naar voren brengen in de minis teries van Onderwijs cn Wetenschappen, Sociale Laken en Volksgezondheid en Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk; in de Tweede Kamer, bij de politieke partijen, bij de SER, bij het. leerlingenwezen, bij werkgevers en vak organisaties. Om één uur komen alle groepen samen op het Malieveld om zich op te stellen voor een demonstratieve tocht langs het Binnenhof. De dag wordt om ongeveer drie uur gesloten met een kort congres in de circustent Reispasjes voor dienstplichtigen DEN HAAG (ANP) Bij de debatten in de Tweede Kamer over de begroting van defensie heeft het Kamerlid Kikkert (CHU) een plan gelanceerd voor de dienstplichtigen het treinkaartje af te schaffen. De dienstplichtigen zouden 'n reispasje moeten hebben voor het tra ject tussen garnizoensplaats en verlof plaats. De invoering van reispasjes zou de administratiekosten, zowel aan de zijde van Defensie als aan de kant van de Spoorwegen kunnen beperken, zo meende de heer Kikkert PRISMA HORLOGES Fa. C. VAN EGTEN PRISMA HORLOGES Fa. S. v. d. Water Zn PRISMA HORLOGES Fa. PIERROT PRISMA HORLOGES Fa. C. DE KEMP PRISMA HORLOGES M. BRINKS MINDER UREN BIJ LAGER. MEER UREN BIJ KLEUTER ONDERWIJS DEN IIAAG (ANP) Het minimum aantal schooluren voor een lagere school zal van 1040 worden teruggebracht tot 1000 voor de derde en hogere leerjaren en tot 920 voor dc eerste en tweede k 1, sen. Het minimumaantal uren voor k!< terscholen zal van 880 op 920 worden i bracht. Een en ander zal geschieden in dien dc Staten-Gencraal het wetsont werp aanvaardt om deze wijzigingen door te voeren. Het wetsontwerp is dezer da gen bjj de Tweede Kamer ingediend. Bij 7,5 procent van de lagere scholen komen schooldagen voor van vijfeneen - half of meer uren. Dit is ongewenst. Een schooldag van vijfeneenhalf uur is nog aanvaardbaar te achten. Mede gelet op de wenselijkheid van een zomervakantie van zes weken moet de eis van 1040 uur per jaar als te zwaar worden beschouwd Bij 25 uren por week en 40 schoolwe ken per jaar kan een aantal van 1000 worden gehaald. Bij de eerste twee leer jaren van de lagere scholen kan met een lager minimum worden volstaan, gezien de leeftijd van de kinderen en op grond van het feit, dat de onderwijzeressen uit de eerste en tweede klassen veelal niet kunnen worden gemist voor het hand- werkonderwijs in de andere klassen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13