Stap vooruit met collegialiteit in bestuur van Kerk Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Haarlemse rechter geeft niet toe Enorme vraag naar reizen voor Kerstmis m -EkÏ - Mening kard. Alfrink Kwestie moet uitgediept worden Kamer klaagt over financiën gemeenten Louis Vallon moet veld ruimen Generale van Apollo vlucht VS-vliegtuig neergestort in China YS-basis in Libië moet weg Zitting verdaagd tot morgen Gedeputeerde van Zeeland: HUURLIBERALISATIE MOET SNEL GEREALISEERD WORDEN China Iaat Duitsers vrij WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Liefhebbers moeten er snel bij zijn (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wie van plan is per trein, boot of vliegtuig een kerstreis te maken naar een vakantieadres zal er vlug bü moeten zyn. Organisatoren en verkopers van kerstreizcn weten te vertellen dat de boekingen al volop bezig zijn. Dat verschil lende reizen al volledig uitver kocht zijn en dat de liefhebbers van een kerstreis dit jaar al weken eerder boeken dan in voorgaande jaren. Dit als ge volg van de nogal gunstige kerstdagen. Eerste kerstdag op donderdag; woensdagavond kan men dus al aan een erg lang weekeinde beginnen. Martins Air Charters vertelt dat men speoiaal voor de kerst extra-vluchten heeft ingezet, maar dat ook die nu al zo goed als volgeboekt zijn. Dit ondanks 'HÉ i steeds beter ging om de toch al gebruikelijke kerstpiek te plaatsen tussen de zomer- en winterreservering, Die poging wordt ondernomen om te voorkomen dat de vlieg tuigen leeg heen of terug; moe ten vliegen en blijkbaar gaan steeds meer reizigers ertoe over om of een hele lange zomerreis Ie maken of een hele late. Vorig jaar waren er omstreeks deze tijd nog mogelijkheden voor boekingen, aldus Hotel plan. Vier weken eerder echter dan anders zijn er voor Hotel- planreizen naar het zuiden op hel ogenblik al geen mogelijk heden meer, tenzij een enkele in de privé-sfeer. In noordelijke streken kunnen de liefhebbers nog wel terecht, maar ook in die sector zijn de mogelijkheden nu al zeer beperkt. Ook bij Hotelplan kan men horen dat de reizigers van overal uit het land komen en niet tot bepaalde ca tegorieën beperkt blijven. Gunstiger Voor speciale kerstreizen, al dus de indruk van Railtour, vielen de data vorig jaar juist veel gunstiger. Toen viel eerste kerstdag op woensdag en hoefde men minder vrije dagen op te nemen om toch een lange kerst reis te kunnen maken. „Het is nog geen kwestie van volboe- ken", zegt men ook bij Cebuto, als het gaat om wintersportrei zen of lange kerstreizen. Maar voor de sfeerreizen, die maar enkele dagen omvatten, heeft men nu al het drievoudige van het aantal boekingen van an dere jaren binnen. Ook de Nederlandse Spoorwe gen zeggen dat' de boekingen gunstiger verlopen dan andere jaren. Men kan zelfs nu al nau welijks meer aan de aanvragen voldoen. ,,En dal", zegt men. „terwijl het toch nog steeds de gewoonte is van een grote groep liefhebbeis om pas een week voor Keistmis te willen reser veren". Die greep zal in elk geval achter het net vissen. „We zouden", zeggen de Spoorwegen, „nog gemakkelijk een paar extra-reizen volgeboekt krij gen, maar we hebben niet ge noeg materieel. Dat kun je nu eenmaal niet speciaal voor kerstreizen in voorraad heb- Prof. dr. G. Verrijn Stuart overleden DEN HAAG (ANP) Op 76-jarige leeftijd is zaterdag overleden prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, van 1958 tot 1964 Voor zitter van de Sociaal Economische Raad. Zijn stoffelijk overschot is gisteren ge- G. M. Verrijn Stuart werd op 16 sep tember 1893 in Den Haag geboren, stu deerde rechts,- en staatswetenschap en noveerde op een proefschrift getiteld: „Inleiding tot de leer der waardevast heid'van het geld". Hij werd eerst beamb- n later secretaris van de Rotterdam- sche Bank, was tegelijkertijd buitenge- •11 hoogleraar in Rotterdam. Van ,1940. 1954 was hij directeur van de Amster- damsche Bank. Van de instelling, in 1950, van de So ciaal. Economische Raad af was hij kroon- /an dit orgaan. In 1959 werd hij voor zitter van de S.E.R, Prof. Verrijn- Suart bekleedde die functie tot mei 1964, toen hij aftrad, omdat hij de leeftijd van ze ventig jaar had bereikt. Een jaar later, op 2 april 1965, nam hij afscheid als bui tengewoon, hoogleraar in de leer der in ternationale economische betrekkingen de universiteit van Amsterdam, een functie die hij sinds 1952 had vervuld. ROME (KNP) Op de vraag of de collegialiteit in de Kerk nu dóór de zojuist geëindigde synode verder gekomen is, meent kardinaal Alfrink een positief ant woord te kunnen geven. „Om te beginnen", zo verklaarde hij gisteravond in het Nederlands college te Rome. „moeten w(j vaststellen, dat de leer van het tweede Vaticaans Concilie over de collegialiteit opnieuw bevestigd is. Toen het discussie schema enige tijd voor de synode aan de bisschoppenconferenties werd toegezonden zag het er niet zo uit; een terugkeer naar de preconciliaire tijd scheen eerder in de lijn tc liggen, maar die poging is afgedamd. Het eerste deel van het schema, het theologische deel, is onder de tafel geraakt. Er kan nu op basis van de collegialiteitsleer verder worden gebouwd." Concreet zijn reeds deze resultaten bereikt: de bisschoppensynode krijgt een eigen onafhankelijk secretariaat, goed bemand, met duidelijke mogelijkhèden en een top, een dagelijks bestuur of uitvoe rend comité. De leden zullen door de synode zelf worden aangewezen, „al we ten we nog niet precies hoe dat zal ge beuren", zo voegde de kardinaal eraan De synode krijgt in de Kerk een per manent karakter, zodat altijd met de Paus overlegd zal worden over de grote aangelegenheden in de Kerk. Het is naai de mening van kardinaal Alfrink weinig relevant of men nu over beraadslagend of raadgevend karakter gaat spreken: de praktijk is meer waard dan de juridische formulering. Door het secretariaat krijgen, de bis schoppen inspraak in het samenstellen van de agenda, die door overleg met de Paus in aanmerking komt. „Deze verheugende vooruitgang", zo zei de kardinaal, „wordt gesteund door de geste van de Paus, die nog vóór de stemming over de voorstellen hem statis- AFKEURENDE MOTIE VAN' OPPOSITIE (V.an onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede-Kamer gisteren de traditionele jaarlijkse klaagzang over de financiële positie van de gemeenten gehouden. De Kamer was het er unaniem over eens dat die posi tie steeds nijpender wordt. Oppositie- woordvoerder Franssen (PvdA) kwam met twee moties. Eén ervan was een mo tie van afkeuring van het beleid van de ministers Becrnink (Binnenlandse. Za ken) en Witteveen (Financiën). Door dit beleid zullen, aldus de motie, veel ge meentebesturen te kor( moeten schieten in wezenlijke taken als de zorg voor on derwijs, woningbouw, riolering, stadssa- nering, openbaar vervoer. verkcers- voorzieningen en maatschappelijk wei- Deze motie is mede-ondertekend dooi PSP en PPR. In een andere motie- Fransen wordt de regering gevraagd «He maatregelen te treffen om voor de gemeenten een investeringsniveau van 6110 miljoen gulden voor 1969 en 6460 miljoen gulden voor 1970 veilig te stel len. Deze motie steunt ook D '66. De KVP-woordvoerder Kolfschoten zei te overwegen voor te stéllen om de stemming over de begroting Gemeente fonds uit te stellen. Dit totdat meer in zicht is verkregen iti de verhoogde uit kering aan de drie grote gemeenten (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag) en de normbedragen doeluitkering ba sisonderwijs over de jaren 19631968 zijn uitgekeerd. Hiervoor Is in het Ge meentefonds circa 316 miljoen gereser veerd. De VVD-er Koning had de indruk dat al'van gemeenten verder willen sprin gen dan hun polsstuk lang is. Hij vroeg de regering daarom of het financieel toezicht op de gemeentebesturen wel voldoende doeltreffend is. De AR-woord- voerder Schakel gaf toe voor 1970 geen ruimere mogelijkheden voor de gemeen- PARIJS (AFP) Het Franse gaul listische parlementslid Louis Vallon, die bekend is door zijn onverzoenlijke stel- lingname tegen pi-esident Pompidou, is uit de parlementaire groep van de UDR gestofen. Vallon heft dezer dagen een boek geplubiceerd, waarin hij zijn oppo sitie legen de president nader beschrijft. CAPE KENNEDY (AP) De laatste generale repetities op de grond begonnen voor de lancering van de Apol- lo-12, die ln november naar de maan zal vliegen, zjjn vandaag begonnen. De bemanning van de Apollo-12 wordt gevormd door Charles Conrad jr., Ri chard Gordon jr. en Alan Bean. Het drie tal heeft een gedeelte van de dag in een „simulator" van het ruimteschip door gebracht. Op 14 november gaat de Apol- lo-12 de lucht in. De reis naar de maan, een afstand van 400.000 kilometer, hoopt men in 83 uur af te leggen. Conrad en Bean zullen op de maan landen terwijl Gordon om dat hemellichaam zal blij ven cirkelen totdat de waarnemingen op de maan voltooid zijn. tisch bekend was, spontaan deze drie toe zeggingen deed Dit bewijst hoezeer hij zelf achter de collegialiteitsgedachte staal De kardinaal gaf toe dat nog niet alles over de collegialiteit doordacht is. Vol gens hem moet de theologische commis sie zich zeker mei dit vraagstuk bezig houden want er blijven moeilijkheden, bijvoorbeeld ook hoe de macht van dc bisschoppenconferenties zich verhoudt tot de individuele bisschoppen, leden-van die conferenties. Een ander onuitgediept aspect is vol gens de kardinaal dat men niet alleen met een verticale collegialiteit (paus bisschoppen) te maken krijgt, maar ook met een horizontale, namelijk van de bisschon^enconferenties onderling. Hoe meer deze groeit, hoe meer de Kerk dienstbaar wordt aan de mensheid en de wereld. „Dit zou een geweldige bood schap van vrede voor de wereld met zich kunnen brengen", zo meent de kardinaal. Reserves Hü had evenwel ook zijn reserves ten aanzien van hel resultaat der synode. Hij wilde daar niet zo uitdrukkelijk mee naar voren komen, maar gaf toe dat voor sommigen de synode niet aan de ver wachtingen voldaan had Maar", zo zei hij. ..dit is iets anders dan voldoen aan de opdracht. Sommigen hadden verwacht dat grote actuele vragen behandeld zou den worden, al was het maai- alleen het priestervraagstuk, inclusief het celibaat „Van meet af aan bleek", zo zei kardi naal Alfrink. „dal die verwachting te hoog was. Nochtans is het vraagstuk marginaal aan de orde gekomen en zelfs heeft kardinaal Marty van Parijs het heel duidelijk in de synode gesteld. Maar zelfs al zou er twee weken over gedeli bereerd zijn, dan nog zou de synode er niet uit gekomen zijn. Zo verschillend liggen de standpunten. Zelfs was de kans groot geweest, dat de discussies over het celibaat voor langere tijd afgekapt zou den zijn. De kardinaal drukte er zijn spijt over uit, dat men niet tot een boodschap aan de priesters toegekomen was. Het zou toch hoopgevend zijn geweest als die priesters hadden gehoord, hoezeer de bisschoppensynode met hen meeleefde. Toch kan men niet zegggn, dat men geen aandacht aan het probleem der priesters wijdt. De theologencommissie heeft het als urgent probleem op zijn werkrooster geplaatst en de bespre kingen met de congregatie voor de clerus zijn op gang gekomen. Kardinaal Wright heeft mogelijkheden geopend. Vandaar dat kardinaal Alfrink voorzich tig verklaarde: „Ik denk dat het vraag stuk bestudeerd gaat worden, maar het is veel gecompliceerder dan men in Nederland meestal denkt". PEKING. (AFP) Een automatisch bestuurd' Amerikaanse verkenningsvlieg tuig is gistermiddag boven Chinees grondgebied neergestort. Dit heeft het persbureau Nieuw-China bekendge maakt. DAMASCUS (AP) De Libische re gering heeft formeel laten weten dat de Amerikaanse luchtmachtbasis Wheelus bij Tripoli vóó. 24 december 1970 ont ruimd moe. zijn, zo meldt het' Libische persbureau. Dit is de datum waarop de overeenkomst over de basis afloopt. Ook Groot-Brittannië zal verwittigd worden dat de overeenkomst over het gebruik van de Britse militaire basis te El Adem bij Tobroek na afloop in 1971 niet verlengd'zal worden. Nieuwe rechters Internationaal Hof lustitie NEW YORK (AFP) De algemene vergadering van de V.N. en de Veilig heidsraad hebben Louis Ignacio Pinto (Dahomey), Jimenez de Arechaga (Uru guay), Platon Morozov (Sovjet-Unie). Fredirico de Castro (Spanje) en Hardy Dillaard (V.S.) gekozen tot rechters bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Zij volgen Bustamenie Y Rivero (Peru), V. M. Korestsy (Sovjet-Unie), K. Tanaka (Japan), Phillips Jessup (V.S.) en G. Morelli (Italië) op, van wie de mandaten van negen jaar begin 1970 aflopen. (ADVERTENTIE) Discussie over gladde band Een glimlachende Aga Khan en Sara Crichton Stuart tijdens de islamitische huwelijksplechtigheid in Parijs De bruid is gekleed in een bruidssari, die speciaal in Benares vervaardigd is. Sara Crichton Stuart zal voortaan Begum Aga Khan heten. Aga Khan is de godsdienstige leidei- van de Ismaëlieten, een islamitische seóte. 'Van een speciale verslaggever) DEN HAAG In de na.niddag van gisteren heeft de Haagse rechtbank zich uitvoerig bezig gehouden over de vraag, of aan de auto van de Haarlemse rechter K. op de dag waarop door slippen op d«* Noordzuidenhoutlaan een 18-jarige bromlietser werd aangereden, aan de gevolgen uaavan deze oveleed, zich een sterk afgesleten band bevond. Volgens de dagvaarding zou aan het linker achter wiel zich een band hebben bevonden, waaraan nog slechts 25-30 procent profiel zat. De hoogdagent J. P. Boeriugter uit Haarlem verklaarde, dat op genoemde weg wel vaker auto's waren geslipt. Naar aanleiding van een mededeling van een van de getuigen, dat een vracht auto vlak na het ongeluk even had gestopt op the plaats, zei mr. R. dat hij door die vrachtauto zou zijn aangereden. De heer Boerrigter zei dit sterk m twijfel te trekken. De chauffeur is nooit opgespoord. Wat betreft de gladde band zei de getuige dat de auto van verdach te door een takelwagen uit de sloot is gehaald en eerst overgebracht naar een opslagplaats van de politie. Later werd de auto naar de politiegarage gebracht. Reeds op de plaats van het ongeval had de hoofdagent vluchtig de banden be keken en geconstateerd, dat die in „rdelijke staat" varen, wat hij ook aan de inspecteur had meegedeeld. Na het ongeval bleek mr. R. lichte verwondingen aan het hoofd te hebben bekomen, daarom werd hij per politie auto naar de Mariastichting vervoerd. Huren mee laten stijgen met lonen (fy#n onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Tijdens een bijeen komst van de Contactcommissie voor Onroerende Zaken in het Scheveningse Kurliaus heeft de heer A. J. Kaland, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vanmorgen gepleit voor een zo snel mogelijke volledige buurliberalisatie in ons land. Het straffe overheidsingrijpen, aldus de heer Kaland, heeft niet geleid tot een snelle bevrediging van de woningbehoefte, niet tot een billijke verdeling van de beschikbare woonruim te en ook niet tol een verantwoord huur- zaak dit Ie erkennen en vrije maat schappelijke krachten in onderlinge con currentie de kans te geven deze proble matiek op te lossen. Een volledige libe ralisatie is daartoe, noodzakelijk. Maar nog meer: het huurniveau dient snel te worden opgetrokken. Een stuk van de reële welvaartsstijging dient daaraan te worden besteed. En niet te veel modde ren met subsidies, Zei de heer Kaland. Volgens de voorzitter van de contact commissie, mr. A. A. M, Struycken, verdient het aanbeveling een systeem van huurverhogingen te bedenken, waar bij van te voren vaststaat dat deze met een zekere maYge naar boven in de pas blijven lopen bij de ontwikkeling van het loon- en prijspeil. „Gebeurt dit niet, dan voorzie ik dat de huren tot in lengte van dagen op een te laag niveau zullen blijven. De volkshuisvesting, die in vroeger tijden althans nog als priori teit van de eerste orde werd aangemerkt, zal aldus piet blijvend tot een «liefkind mogen degraderen". Mr. Slruycken zei dal de kosten en lasten van de woningexploitatie sinds 1940 bijna drie keer zo sterk zijn ge slegen als de huren, waardoor de kwa liteit van de woningvoorraad te snel achteruit gaat. Hij bekritiseerde het uit stel van de huurverhoging volgend jaar. „Een economisdh verantwoord huur niveau is in het belang van de gehele volkshuisvesting,' maar de huren zijn nu eenmaal jarenlang laag gehouden. Velen wonen thans le goedkoop Rijk en arm profiteren van het lage huurniveau van vooral vooroorlogse huizen. Anderzijds kan worden geconstateerd dat vele na oorlogse woningwetwoningen, waarvan de huren belangrijk worden gesub sidieerd, bewoond worden door beter gesalarieerden. Vele lager betaalden zijn daarentegen aangewezen op voor hen te dure nieuwbouwwoningen, mede omdat de goedkopere woningen niet voor hen vrij komen. Wie goedkoop woont, wil nu eenmaal blijven profiteren van de lage Verdachte: „Neen, dat is per ambu lance gebeurd". pe.heerjBoerriater had ook met mr. R. óver de loestand van de banden ge sproken. Er werden diverse fotos' ge maakt, eerst ter plaatse en later in de opslagplaats. Bij de inspectie de volgen de ochtend had getuige een gladde ach terband gezien, waarop hij de inspec teur attent maakte. „Die nemen we in beslag", had deze gezegd. Toen getuige de band wilde demonteren en vervan gen door de reserveband, bleek de kof ferruimte afgesloten. Daarom begaf hij zich naar de woiing van mr. R. om de sleuteltjes. Hel bleek uit het verdere verhoor, dat mr. R. met een garagehouder had af gesproken op 28 februari vier nieuwe banden aan te brengen, omdat het finan cieel verdachte niet zo best uit kwam dal eerder te doen. President: „Het is wel tragisch, dat op 21 februari juist het ongeluk plaats De rechtbank verdaagde de zitting tot donderdagmorgen 30 oktober om 10 uur, waarna begonnen wordt met bespreking van de vraag, of verdachte in staat moest worden geacht de auto naar behoren te besturen. ADVERTENTIE HONGKONG (RTR) Zeve Duit kinderen, zijn in Hongkong aangekomen nadat de Chinese autoriteiten de man nen gisteren uit detentie hadden ontsla gen en hen onder militair escorte naar het vliegveld van Peking had gebracht. De Chinezen lieten de Duitsers niet ver trekken toen zij veertien maanden gele den hun werk hadden voltooid aan een petrochemische industrie in Lantsjau.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9