Noordwijkse reservepolitie officieel geinstalleerd Koorkring Rijnstreek al zingend imposant herleefd MINDER KEIZERSNEDEN IN NEDERLAND DAN IN HET BUITENLAND Betaling abonnementsgeld per giro Doelpuntrijke tweede avond zaalvoetbal ZESKAMPERS BIJNA KLAAR VOOR STRIJD Voor het eerst ook intelligentie-onderzoek Schoolkennisonderzoek voor de kandidaten voortgezet onderwijs Test duurt drie ochtenden Prof. Berkhof voor werkgevers Gescheiden werelden groeien naar verzoening WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ZOETERWOUDE. De koorkring „De Rijnstreek", waarin zyn ondergebracht de kerkkoren van het dekenaat Zoeter- woude en het parochiële zangkoor van Moogmade, is nieuw leven ingeblazen. Onder voorziterschap van pastoor E. Paap van Stompwyk is een nieuw be stuur geformeerd. Zo had gisteravond na een vrij langdurige onderbreking in het Don Boscohuis weer een z.g. koor- kringavond plaats, waarvoor grote be langstelling bestond. Nadat rector A. Herrewijn van de dio cesane Gregoriusvereniging enkele orga nisatorische zaken had behandeld ging hij in op de hedendaagse taak van het kerkkoor. „Deskundigen zeggen, dat moderne liturgieviering niet mogelijk is zonder zang. Wij kunnen ons dan ook niet meer beperken tot het zingen van een Hoogmis maar zullen moeten kij ken naar de behoefte. Eigentijdse litur gie tracht een weerslag te zijn van het menselijk leven. Maar zij is meer en tracht in concrete levensomstandigheden God te ontdekken. Het is onmogelijk in deze tijd uit te gaan van een statische liturgie. We zullen moeten uitgaan van pluriformiteit. Huidige liturgievie ring is geen zaak meer van de priester alleen, maar de gehele gemeenschap moet hierin worden betrokken. Bij de op bouw hiervan is samenwerking onont beerlijk, ook in dekenaal verband. Uit wisseling van koren b.v. kan zeer posi tief werken". Daarna brak dirigent-musicus Jos Vran- ken, een bekende naam in de Nederland se koorwereld, een lans voor het zingen van Nederlandse gezangen. De helft van de nieuwe muziek haalt het niet bij de Latijnse zang, maar er is ook veel moois. Van de band liet de heer Vran- lten daarvan enkele bijzonder geslaagde voorbeelden horen. Hij besloot met een vurige uitroep: „Het Nederlands kan alleen slagen als u er helemaal achter staat, geef het een eerlijke kans dan is de Kerk niet dood, de kerkmuziek niet dood maar springlevend". Tot besluit van de avond studeerden de aanwezigen onder leiding van Jos Vran- ken het meerstemmig kerstmotet „Ont loken is de roze" in, dat Michel Pretorius in 1650 componeerde en door J. A. Bank werd bewerkt. Na een half uur. klonk het weliswaar nog .niej. geheel vlekkeloos miar bijzonder imponerend uit de këlen van de 150 dames en heren. Een bijzon der waardevolle bijeenkomst, die op een keurig tijdstip.af gesloten werd. Complimentje van mr. Klaasesz voor werving 30 man (Van onze correspondent) NOORDWIJK Er is weer een nieuw korps reservepolitie. Het be staat uit een geselecteerd gezel schap van ongeveer 30 man, wier taak het zal zijn om, na een ge degen opleiding, in tijd van nood of rampspoed het beroepskorps bij te staan. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd de sterkte tot circa 45 manschappen op te voeren. Dat men er in Noordwijk in geslaagd is een reservekorps van deze om vang te formeren, heeft in brede kring de aandacht getrokken. Gisteravond heeft burgemeester mr. J. M. Bonnike in het politiebureau 't nieu we reservekoprs officieel geïnstalleerd. De plechtigheid, bestaande in het teke nen en uitreiken van de verbandakte aan elk korpslid, werd ingeleid met een toespraak van korpschef J. F. Basten. Het streven is de reservisten te vormen LEIDEN Wat zijn de gevolgen voor keizersneden wegens venauwmg van moeder en kind, wanneer de geboorte j bekken vertoont een dalende lijn. De via de keizersnede moet plaats hebben? Hoe reageren moeder en kind op de narcotsiche behandeling, die de moeder vlak voor de operatie moet ondergaan? Op welke diagnoses komt een vrornv in aanmerking voor deze ingreep? Dat zijn de vragen, die de heer N. D. Bessem in zijn proefschrift „De Keizersnede in de Universiteits-Vrouwenkliniek te Leiden" probeert te beantwoorden. De heer Bes sem promoveerde vandaag tot doctor in de geneeskunde. Promotor was prof. dr. A Sikkel, hoofd van de Leidse kliniek. In de periode van 1946 tot en met 1967 bevielen in de Universiteits-Vrouwenkli niek te Leiden in het totaal 25.148 vrou wen van 25.584 kinderen. Van deze vrou wen brachten er 657, 671 kinderen ter wereld met behulp van de keizersnede, waarbij er in de gehanteerde methode een verschuiving optrad. De totale moedersterfte is in de loop der jaren gedaald. 21 vrouwen verloren bij de 25.148 bevallingen het leven, Ook de narcose bij de keizersnede heeft een verandering ondergaan. Om een beter inzicht te krijgen in de invloed van nar cotica op moeder en kind is het nood zakelijk, dat men nauwkeurig aanteke ning houdt van de aard en de hoeveel heid der gegeven narcotica, van de duur der narcose tot aan de geboorte van het kind, van de toestand van het kind bij de geboorte en van de reakties van de moeder tijdens de narcose. Dr. Bessem pleit ervoor, dat alleen anesthesisten, als specialist in hun vak, de narcose toe- 298 vrouwen hadden e< kraambed na de keizersnede. De onver klaarde temperatuursverhoging is daar van de meest voorkomende oorzaak ge weest, en deze oorzaak is in de loop der jaren toegenomen. Van de 670 via een ■- keizersnede geboren kinderen trad bij 20 keizersnede. Omdat het zieteverschijnselen op, waarvan een hartziekte bleken te lijden en 7 kin deren andere aangeboren afwijkingen hadden. In Nederland wordt de keizer snede over het algemeen minder toege past dan in het buitenland. In de Neder landse Universiteitsklinieken daalt de moedersterfte, doordat shock beter voor komen en bestreden kan worden. 5 bij sterfte-risico bij de keizersnede hoger is streefde men ernaar, deze ingreep zo min mogelijk uit te voeren. In Lelden is er echter tussen 1961 en 1967 geen ge val van moedersterfte meer voor geko men. De indicatie tot de keizersnede on dergaat in de jaren 46 tot 67 een belang rijke verschuiving. Vooral het aantal Abonnees dié het abonnementsgeld voor de maand NOVEMBER gireren, verzoeken wij dit vóór 31 oktober a.s. te doen, waardoor aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. De abonnees die per kwitantie aan de agent betalen, maken wij er op attent dat het abonnementsgeld bij vooruitbetaling moet worden voldaan. Wij ver zoeken U dan ook beleefd de kwitantie zo mogelijk bij de eerste aanbieding te willen voldoen. De abonnementsprijzen zijn: per maand4,95 per kwartaal14,1 per kwartaal per post 16,95 Deze prijzeD zijn exclusief Incassokosten. AUTOMATISCHE GIRERING Het bespaart U tfld en moeite, indien U automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de Giro-dienst laat overschrijven. Op aanvraag zen den wij U gaarne een opdrachtformulier toe. Betaalt U voor iemand anders, dan verzoeken wij U op het girostrookje het bezorgadres van de courant te willen vermelden. De Leidse Courant - Abonnementen-adm. GIRONUMMER: 10 30 03 tot volwaardige leden van het korps reservepolitie. We hopen dit korps in het voorjaar aan de burgerij te kunnen presenteren, aldus de hoofdinspecteur. Burgemeester Bonnike ging bij zijn in stallatierede o.m. in op de vraag in wel ke situaties het reservekorps in aktie zou moeten komen. Daarbij dient niet alleen gedacht te worden aan oorlogs tijd. Ook in vredestijd moet men voor bereid zijn. Men weet tevoren nooit wat er gebeuren kan. In dit verband her innerde hij aan de watersnoodramp van '53. Allerlei situaties, die het leven mas saal bedreigen kunnen zelfs in vredes tijd ontstaan, mede door de enorme tech nische ontwikkeling. Blad en drumband De Noordwykse reservisten krygen een eigen korpsblad. Dank zy de relatie van de korpschef met zijn vorige standplaats, zal het een duidelijke verwantschap ver tonen met dat van het reservekorps te Zwolle. De gedachten gaan verder uit naar de oprichting van een drumband, 't Nieu we korps beschikt over uitstekende krachten en het instrumentarium ligt al jaren klaar. Het is destijds door de burgerij geschonken. Omstreden zaak Het inzetten van de reservepolitie bij evenementen is een omstreden zaak, al dus de burgemeester, maar uit een ge citeerde uitspraak van de ministers van binnenlandse zaken en justitie blijkt, dat toch naar mogelijkheden in die rich ting wordt gezocht. Naast de instructie is de band tussen de korpsleden onder ling van groot belang. Burgemeester Bonnike v heugd te zijn, dat het beroep op de Noordwijkse bevolking zo'n succes was geworden. Daarvoor heeft de commis saris der koningin Noordwijk een com pliment gemaakt. Na het uitreiken van de verbandakten, droeg de burgemeester het korps over aan de instructeur, hoofdagent J. M. Huijbers. Burgemeester Bonnike reilct aan een van de reserve politiemensen, de heer J. A. Ammeraal, de ver bandakte uit. Op de achtergrond instructeur J. M. Huibers (links) en hoofdinspecteur J. F. Basten. LEIDEN Gisteravond werd in de Groenoordhal de tweede ronde in het zaalvoetbal tournooi gespeeld. Er vie len deze avond wel bijzonder veel doel punten. Kijken we b.v. naar de wedstrijd tussen de junioren van LFC en ASC dan vielen er hier maar liefst 21. Bij de senioren waren de scores ook alle maal even hoog. Of dit nu ligt aan het niet handhaven van de buitenspel regel of niet, het publiek krijgt tenminste wel waar? v,oor .zijn geld te zien. j Uitslagen van deze avond: senioren klasse 1: ZLC-LFC 6-0. Seniorey klasse II:. Roodenburg 2-ftoe- jaké 5-4; VNA-Lugdunum 2 7-4; Duri- sol-Wernink 5-4; Koejaké-UVS 2 7-1. Junioren: ZLC-Roodenburg 2 8-0; ASC- LFC 1-20; Lugdunum-Roodenburg 1 6-1; Rijnsb. Boys-SVOW 8-1; UVS-VNA 3-5. NOORDWIJK De Nederlandse natuurvorser J. P. Strijbos zal vrijdag avond 31 oktober om 8 uur in het jeugd centrum ,,De Rank" te Noordwijk zijn film „Op safari door Afrika" vertonen. Deze avond wordt georganiseerd door de vereniging „Vogellust" en de Noord wijkse Vereniging voor Vogelbescher- ALPHEN A/D RIJN Voor het AJ- phense Zeskamp-team, dat op 8 novem ber a.s. in Sassenheim zijn eerste wed- stryd moet spelen, begint de tijd te drin gen. Intensief is er de afgelopen week alle avonden en zaterdagmorgen op de nagebouwde hindernissen getraind. Dit is mede mogelyk geworden door de me dewerking en steun van tal van bedry- ven en particulieren in en zelfs buiten Alphen. De trainingsleiding heeft thans 'n ploeg samengesteld waaruit het team en de reserves zullen worden gekozen. Met deze ploeg wordt de training uiteraard onverdroten voortgezet. Na de training van vrijdag a.s. zal de definitieve op stelling van het team worden bekend gemaakt. Uiteraard hoopt de organiserende com missie, dat de Alphense ploeg de daad werkelijke steun van een enthousiaste supportersscharé zal krijgen. Helaas is in verband met de beschikbare plaats ruimte in de Audihal het aantal aan Alphen toegewezen toegangskaarten be perkt. Het vervoer van de supporters van en naar Sassenheim zal door de commissie collectief georganiseerd wor- Vrijdagmorgen 9 uur begint bij het Reis bureau „Europa", Van Boetzelaerstraat 7, de verkoop van de toegangskaarten, waarvan de prijs inclusief het vervoer per autobus f 3,50 per stuk zal bedragen. LEIDEN In november g duizenden zesdeklasleerlingen van open bare, rooms-katholieke en protestants- christelijke scholen voor basisonderwijs in Leiden en wijde omgeving de eerste stap doen naar het voortgezet onderwijs. Evenals vorig jaar voor 3.36lf zesde- klassers van 166 basisscholen uit 26 gemeenten het geval was, maken de kinderen r.u in hun eigen schoollokaal een voor allen gelijk, schriftelijk school kennisonderzoek mee. Voor het eerst is dit jaar een intelligentie-onderzoek in de opgaven verwerkt. Toelating tot een school voor voortge zet onderwijs is aan twee wettelijke voorwaarden gebonden, n.l. een gunstig advies van het hoofd van de lagere school en een gunstig uitgevallen onder zoek naar de vereiste kennis en be kwaamheid. Mede om een zo zuiver mogelijke beoor deling van elke zesdeklasser te verkrij gen om een zo goed mogelijk schoolad vies aan de ouders te kunnen geven, is vorig jaar voor Lelden en wijde omge ving de zogenoemde BAAVO-commissie (Basis- en Algemeen Voortgezet Onder wijs) ingesteld. In nauwe samenwerking met de afdeling schoolpsychologie van enige het Psychologisch Instituut van de unl- De uitkomsten van het kennis- versiteit (dr. P. van den Broek) wetenschappelijk verantwoord toetsing systeem voor kennis en bekwaamheid samengesteld. Vorig jaar zijn hiermee 3364 leerlingen, voor wie toelating tot een mavo-(ulo), havo-(hbs) of vwo- school (lyceum gymnasium) was ver zocht, met veel succes beproefd. De ingenomenheid hiermee en de goede samenwerking tussen vertegenwoordi gers van basisonderwijs, voortgezet on derwijs, gemeentesecretarie Leiden, on- derwijs-inspectie en universiteit hebben er toe geleid dat het systeem reeds dit jaar aanzienlijk kon worden uitgebreid. Uitbreiding Allereerst zullen in november alle zes- deklassers van de deehiemende scholen aan het eerste deel van de toets mee doen, dus ook zij die niet „vanzelfspre kend" naar middelbaar of hoger alge meen voortgezet onderwijs (mavo en havo), dan wel naar het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (vwo) zou den gaan. Dit betekent al meteen een belangrijke uitbreiding van het aantal deelnemende leerlingen (ongeveer 6000). Daarnaast zal deze schriftelijke toets, die drie schoolochtenden in beslag neemt, elementen bevatten waarmee op wetenschappelijke wijze de intelligentie van elke leerling kan worden bepaald. Dit betekent een tweede zuivere beoor de leerding. en be- kwaamheidsonderzoek en van het in telligentie-onderzoek zullen omstreeks de jaarwisseling aan de hoofden van de basisscholen worden toegezonden. Hun advies over de schoolkeuze van de ou ders voor hun kinderen zal dus mede gesteund worden door de resultaten van het eerste onderzoek. Het hoofd van de school kan de ouders desgewenst volle dig inlichten over de bereikte toetsre* sultaten. Op deze manier krijgt elk kind in elke zesde klas van elke deelnemende school de eerlijkste kans zonder teleurstellin gen of moeilijkheden de voor hem meest geschikte richting uit te gaan, waar door de kans op mislukkingen tot een minimum beperkt blijft. Tweede toets De kinderen voor wie de ouders op grond van het schooladvies en de afge legde proeven plaatsing verzoeken op een mavo-, havo-, of vwo-shcool, zullen omstreeks maart een tweede maal een schriftelijk werkstuk in eigen klas moe ten maken. De vergelijking hiervan met het novemberresultaat zal voor elk kind een juiste keuze van het geschikste schooltype kunnen opleveren. In het schooljaar 1970-1971 zal zeer waarschijnlijk ook een tweede toets ont wikkeld zijn, die geschikt is voor de kinderen die naar het lager beroepson derwijs zullen gaan. vrije sa- 10-14 jaar: le: „Dief gezocht": Anita v. boekspe- Diemen, Bernadet van Diemen, Anita Diemen, Bernadet v. d. Meer, Han- /an Leeuwen en Rosalien v. d. Poel; ZOETERWOUDE. De huisvesting houden. Groepjes kinderen van de Zoeterwoudse bibliotheek laat menstelling traden daar op veel te wensen over. De voormalige ge- len, zowel van deelnemerszijde als meentegarage aan de Noordbuurtseweg het publiek bestond een grote belang- is veel te vochtig om als goede bewaar- stelling. Er werd soms met heel leuke 2e: „De heks van Sierkonfleks" Petra plaats van boeken te fungeren. Dat is rekwisieten gewerkt. De beoordeling, Roeleven, Nelleke Borst, Marijke v. d. een jammerlijke zaak, want de belang- in het bijzonder van de oudere groep, Poel, Lidia Zandbergen, Joke Paarde- stelling van de lezers is groot en er is was voor de jury geen simpel karwei kooper, José v. d. Harg en Nelleke Koe- veel enthousiasme bij de leiding. Dat is omdat de verschillen minimaal waren. mans. dezer dagen nog weer gebleken want Dlteindellik werd de uitslag: in het kader van de kinderboekenweek zijn diverse aktlviteiten ontplooid. .le "De verliefde zebl'a" Wen- delien Pieters en Vera v. d. Poel; 2e „De mmitheaterwedstryd kon de nieuwsgierige kleermakersvrouw" Agnes jeugd haar creatief vermogen uiten het maken van kijkdozen, waarbij boek titels of fragmenten uit boeken het on derwerp moesten zijn. Onder leiding van de heer R. Spaas werd gisteravond in de aula van de Sjaloom- school een z.g. groot-theater-avond ge- Kijkdozen: 6-9 jaar: le Lenny v. d. Hoe ven; 2e Toos Mooijman; 3e Albert Bot ter; 10-14 jaar: le Marjolein van Veen; 2e Marjolein Oosterveer. Ceciel Paardekooper, Anita en Petra Op de foto: een van de deelnemende d. Harg, Anita v.jl. Helm, Lidie de groepen in afdeling 7-9 Jaar vol over gave bezig aan een boekspel. Jong en Corry v. d. Poel. Zilver voor Cheng KERKRADE Tijdens de open Kerk- raadse judokampioenschappen heeft de Leidienaar Mop Cheng een zilveren plak weten te veroveren. Het 23-jarige lid van Eendracht versloeg achtereenvolgens de Duitsers Schargers, P. Lusch en Wer- nard met vol punt. In de finale verloor de lichtgewicht echter door chui (een strafmaatregel) van H. Gerhardt. KATWIJK Een van de oudste gedeelten van Katwijk postkantoor verryzen. De kale vlakte op de foto wordt Is grotendeels verdwenen. Het huisje in het midden is begrensd door de Baljuwstraat links met de Vredeskerk, inmiddels ook afgebroken. Terzjjnertijd moet hier het de Dwarsstraat en de Elleboogstraat. Confessionele verenigingen op 1 januari één tenschappen en speciaal van de natuur wetenschappen. Nooit hadden er in de geschiedenis binnen zo'n korte tijd als de laatste tientallen jaren zulken ingrijpende veranderingen plaats. De maatschappij werd van statisch dynamisch. Een van de gevolgen van de huidige technolo gische revolutie is bijvoorbeeld de drang naar samenwerking. Onze cultuur Is nu gericht op welvaart eu ontwikkeling. LEIDEN Prof dr. H. Berkhof sprak &aken, die vroeger de mensen geen gisteren in restautrant Van der Heyden zorS waren, zijn dat nu wel men voor protestantse en rooms-katholieke denke bijvoorbeeld aan de steeds verder werkgevers over „Wegen en grenzen tus- gespecialiseerde zorg, die aan de oplei- sen de katholieke en protestantse sociale ding van zwakbegaafden wordt besteed, ethiek". Het betrof hier de eerste ge- Er is ook een sterke tolerantie ontstaan combineerde vergadering van de Kring en daar hebben wjj als christenen moeite Leiden en de Rynlandse Club en dit hield mee. Maar hebben wij als christenen een ■erband met de fusie per 1 januari eigen ethiek en een eigen inbreng in deze m de r.k.- en protestantse werk- technologische revolutie vroeg prof. geverbonden. Berkhof zich af. Hij constateerde, dat de De vergadering stond onder leiding van christenen op sociaal en economisch ter- voorzitter D. J. van Herwaarden, die rein' wel een eigen visie hebben. WJj be- meedeelde, dat de onderscheidene be- hoeven niet te berusten in de wereld sturen voorlopig worden gehandhaafd, zoals die reilt en zeilt omdat Christus Hij en voorzitter H. I. J. Schrandt zul daar ook niet in berustte. Dit is het ge len beurtelings de vergaderingen leiden, meenschappelijke van protestanten en Wij leefden vroeger in twee gescheiden room-katholieken maar zijn er ook ver werelden, aldus prof. Berkhof, die der schillen mannenbroeders en die van het rijke roomse leven. Dit manifesteerde zich op allerlei gebied, ook geografisch als ge- -*T. volg van het verschil tussen rooms-ka- LViet CWSOlllUt tholieke en protestantse staten. Het ver schil is bijvoorbeeld ook merkbaar als steden als Salzburg en Amsterdam vergelijkt en Leeuwarden en Maastrecht. De spelregels in die twee werelden zo als terzake van huwelijk en moraal, wa ren echter hetzelfde en er zijn tal van raakvlakken tussen de gereformeerde leer der algemene genade en het rooms- katholieke natuurrecht Samenwerking Prof. Berkhof dacht van wel. Er Is nog steeds een tegenstelling merkbaar tus sen de wat somber aandoende protes- tanse opvattingen en 'e blijde optimis me van de roonis-katholleken. De pro testant zegt, dat de genade moet ver zoeken en de rooms-kathollek zegt dat de genade het natuurrecht verwlmaakt Deze controverse is echter niet absoluut Eens zullen de sleutelwoorden verzoening en voltooing in elkaar worden opgelófet Het zou goed zjjii als we samen aan de kant van de praktyk beginnen, aldus prof. Berkhof.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3