9e£eid<seSoti/$a/iit Vanavond op televisie: Toon ging in mistig Gent niet de mist in WEER GEVECHTEN BIJ GRENS SYRIË Het meisje en de twijfelaar Kijkkijk „Kenmerk VERDRIJF VERKOUD HEID >0\ Hovertrein: 385 kilometer per uur PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT Op zoek naar het geld voor goede plannen TUSSEN bet beginselplan van Katholieke Volkspartij voor de jaren zeventig en het „strijdplan" dat de Kamerfractie van de Partij van de Arbeid voor de naaste toekomst heeft opgesteld, ontdekt de belangstellende lezer al op het eerste gezicht veel over eenstemming. Meer overeenstemming in elk geval dan de duels tussen de grote partijen of hun kopstukken zowel bin nen als buiten het parlement de laatste jaren doen vermoeden. Op belangrijke punten die te maken hebben met wereldvraagstukken en met het buitenlands beleid zijn de plannen van KVP en van de socialistische partij heit roerend eens. Ook de vijf hoofdpun ten van het als discussiestuk bedoelde P.v.d.A-plan (meer ontwikkelingshulp, drastische aanpak van het krotoprui- mingsvraagstuk, ondernemingshervor ming, welvaarlsvast pensioen en kleine re klassen bij het onderwijs) krijgen in het beginselplan van mr. Van Stee c.s. ruime aandacht. Wie dit allemaal leest, moet zich wel afvragen waarom de socialisten nog altijd hun veto hand haven tegen herstel van politieke samen werking op de bredere basis. Er is evenwel één opmerkelijk ver schil: namelijk op het punt van de manier waarop de verschillende goede plannen bekostigd moeten worden. Wie dan verneemt, dat hierbij vraagstukken rond de belastingpolitiek om de hoek komen kijken, begrijpt dat er tussen de planning van de Katholieke Volkspartij en die van de Partij van de Arbeid toch nog wel meningsverschillen te overbrug gen vallen vóór men mag concluderen, dat er in grote mate overeenstemming over het gewenste regeringsbeleid in de zeventiger jaren bestaat. Over de methode volgens welke men aan het nodige geld zal moeten komen daarop komt de kwestie namelijk in feite neer zegt het discussievraagstuk van de socialistische fractie namens wel ke drs. Den Uyl de nota en haaar urgen- tiepunten presenteerde: „De uitvoering van zo'n welzijnsbeleid zal niet moge lijk zijn zonder een verdere stijging van de belastingdruk. Beter onderwijs, krot- opruiming, meer ontwikkelingshulp, ze komen ten goede aan de zwakkere in onze samenleving, nationaal en inter nationaal. Om het waar te maken zal een aanzienlijke verhoging van de be lastingen in de sfeer van het vermogen nodig zijn, terwijl evenmin aan een ver hoging van individuele belastingen zal zijn te ontkomen. Zaak is, dat daarbij telkens de belangen van de lagere in komensgroepen worden voorop gesteld' De KVP-planning wijst naar een an dere mogelijkheid om het noodzakelijke geld te vinden: het afkappen en matigen van allerlei uitgaven die automatisch uit wettelijke en andere voorschriften vi vloeien; want men moet de burgerij niet doorlopend voor het dillemma stellen te moeten kiezen tussen belastingverho gingen en noodzakelijke collectieve ziendngen. Jammer genoeg gaan de KVP-deskun- digen die het plan hebben voorbereid onder meer de terzake deskundige oud-secretaris dr. Hoefnagels die nog in het kabinet-Cals gediend heeft niet concreet op de uitwerking van hun voorstel in Wij geloven dat het afkap pen en besnoeien van overheidsuitgaven veel geld kan opleveren, maar zien de suggestie graag meer concreet uitge werkt. Wordt er gedoeld op aanzienlijke bezuinigingen bij Defensie, op het af breken van automatische uitgavenver- meerdering bij Onderwijs, Curema, Waterstaat. Op een reorganisatie van de totale subsidiepolitiek? Wat de P.v.d.A. voorstelt, lijkt ge makkelijker te realiseren te zijn; met een paar belastingmaatregelen kan men, mits de politieke colleges ermee akkoord gaan, betrekkelijk snel geld in de schat kist brengen. Tegen bepaalde fiscale ver zwaringen zal in redelijkheid ook geen bezwaar gemaakt kunnen worden en we stellen ons voor, dat nu de drie christen democratische partijen ernstig aan de gang zijn -een concreet, vooruitstrevend beleid te ontwerpen op dit gebied een parlementaire meerderheid in de nabije toekomst een haalbare zaak is. Of men daarbij zo ingrijpend te werk moet gaan als drs. Den Uyl, of althans sommige socialisten begeren, is echter voor bestrijding vatbaar. Maar dan wordt het bijzonder relevant om te weten, wat de cijfermatige uitkomst van de studie der KVP-plancommissie zou kunnen zijn. Komen er daar belangrijke bedragen uit de bus, dan gaat de belang rijke kwestie van het urgentiebeleid in de nabije toekomst er heel anders uit Dan wordt niet alleen overeenstem ming mogelijk op belangrijke punten van het internationale puurwetengeven- de beleid, maai- blijkt ook de afstand tussen de twee grote partijen kleiner te zijn als het gaat om het antwoord op de vraag, hoe men in de zeventiger jaren noodzakelijke talten binnen en buiten de nationale grenzen zal kunnen bekostigen. Er is alles aan gelegen, dat dr. Hoef nagels en de zijnen bewijzen, hoe hun visie in de praktijk de ruimte scheppen zal die voor het realiseren van de goede plannen mogelijk is. Op het moment dat dit gebeurt, kan er drastische wijziging in het perspectief voor het politiek bestel op korte termijn komen. Tegenstrijdig van de goede voornemens die het kabinet-De Jong ten opzichte van de werkende jongeren heeft, een spoedig advies van de Sociaal Economische Raad op het punt van ontkoppeling van arbeidscontract en leerverplichtingen ge wenst is. Dit advies is al twee jaar -,in wording" en KVP'er Kleisterlee zou ook wel eens gelijk kunnen hebben dat over eenstemming op dit punt in de SER niet voor de uitgang staat. „Laten de werknemersorganisaties in de Raad dan maar desnoods een ver deeld advies forceren" vindt Kleisterlee die al jaren geleden als vertrouwensman van de jonge katholieke arbeiders de KVP-fractie is binnengestapt. Maar dit standpunt van de heer Kleis terlee strijdt toch een beetje met een andere opvatting die hij dezer dagen in het NKV-blad Ruim Zicht heeft ver kondigd. Hij vindt terecht dat kabinet en parlement een wettelijke maatregel die met onderwijs en vorming van de werkende jongeren te maken heeft, niet buiten het bedrijfsleven om kunnen opleggen. „Je moet een wettelijke maatregel waarbij het bedrijfsleven zo sterk betrokken is, niet doordrukken tegen de zin van het bedrijfsleven in", zegt Kleisterlee letterlijk; „We hebben bovendien de vakbonden van werk nemers en werkgevers veel te bard nodig bij de opleiding van jonge mensen. Maar wat schiet hij dan op bij een sterk verdeeld advies van de SER, die fungeert als het toporgaan van ons Nederlandse bedrijfsleven? Bij zo'n advies van een kleine meerderheid en sterke minderheid, moet de regering de knoop doorhakken en dan is de kans groot, dat de wettelijke maatregel toch tot stand komt tegen de zin van een belangrijk deel van het bedrijfsleven. We nemen tenminste vooralsnog niet aan, dat de SER-werkgevers en -werk nemers het wel eens zijn, maar dat de kroonleden dwars zouden liggen. Nu de SER kort geleden, zij het op het laatste moment, in grote lijnen eens is kunnen worden over een belangrijke zaak als de uitbreiding van de taak van de ondernemingsraden, lijkt enig geduld terzake van de SER-studie over het leer- en werkcontract ons toch wel op zijn plaats. Men versta ons goed: enig geduld. Misschien heeft het zin, dat bij de begrotingsbehandeling van Sociale Zaken ook wel enigermate bij Onder wijs de politieke sector van onze samenleving hetzij unaniem hetzij ver deeld zijn mening over de belangrijke zaak van het onderwijs voor de werken de jongeren horeu laat. We achten het niet uitgesloten, dat daarna een spoedige afhandeling van de kwestie in de SER kan plaats vinden, misschien wel op zo'n wijze, dat er toch een standpunt van het gehele bedrijfs leven uit de bus gaat rollen. De regeringsmaatregelen kunnen dan nog in het lopende parlementaire jaar tot stand komen. Hoe eerder hoe beter. Want we zijn het ook met de heer Kleisterlee erover eens, dat de zaak van de werkende jongeren op dit moment een nog grotere prioriteit verdient dan die van de studerende jeugd. Wij hebben trouwens de stellige in druk, dat een niet onbelangrijk deel van het kabinet-De Jong op dit punt aan zijn kant staat. Duidelijker lijn bij godsdienstonderwijs GEEN overbodige weelde lijkt ons het initiatief van de Nederlandse bis schoppen om een wat duidelijker lijn te brengen in de godsdienstinstructie voor hun jonge en volwassen gelovigen. Op het gebied van het godsdienst onderwijs op lagere en middelbare scholen is bijvoorbeeld de apodictische katechese van vroeger vervangen door een vaak meer op discussie dan op on derricht gerichte vorm van informatie. Het plezierige hiervan is dat men de katechese richt op de actuele problemen en dat men geloof, christendom en Kerk van de theorie naar het leven en de wereld heeft overgebracht. Maar een nadeel is ontegenzeggelijk dat het experiment gaat domineren, wat beslist niet tragisch is, als er meer aandacht wordt besteed aan het trekken van duidelijke lijnen Een van de taken waarmee het episco paat de nieüwe nationale raad heeft belast is te onderzoeken waaraan jonge ren en ouderen behoefte hebben om een grotere zekerheid over hun geloof en geloofsbeleving te verkrijgen. Waaruit zou kunnen blijken dat er aan zo'n grotere zekerheid behoefte bestaat. Is de indruk gewettigd dat verschillende godsdienstleraren die behoefte niet on derkennen of in elk geval eraan twijfe len? In het persbericht dat het instellen van de nationale raad bekend maakte, wordt ook melding gemaakt over de Nieuwe Katechdsmus; met gaat ervan uit dat die katechismus voor de ouderen een goed uitgangspunt voor moderne katechese is, maar dat de jeugd en de jongeren daar voor niet geïnteresseerd kunnen worden. De vraag is, wordt daarvoor voldoende moeite gedaan? Het episcopaat stelt dat de zich voor de actualiteit interesserende jeugd min der interesse heeft voor concrete infor matie, hoewel ze die nodig heeft om de actualiteit te kunnen begrijpen. Wij geloven dat de nieuwe studieraad een beste bijdrage verricht om aan de genoemde verwarring een eind te maken, als hij middelen weet aan te geven om de priesters en leken die in het gods dienstonderwijs werken te overtuigen dat ze moeten proberen volwassenen en jongeren op één spoor te brengen. De vraag is namelijk niet alleen hoe ouderen en jongeren het best kunnen worden het uiteinde- De crisis in onze geloofsbeleving is namelijk voor een niét onbelangrijk deel een crisis in de persoonlijke opvatting van het geloof. Ook bij degenen die op het gebied van dit geloof informatie èn instructie hebben te geven. De veel besproken Nieuwe Katechismus wordt in dit opzicht in zijn waarde te veel onder- „Two for the seesaw" of zoals de Ne derlandse titel luidt „Het meisje en de twijfelaar" werd door Robert Wise gemaakt, naar het bekende toneelstuk van William Gibson. Jerry Ryan, een advocaat, ontmoet een meisje met een nogal vlinderachtige natuur. Gittel Mosca is de naam van het meisje, dat droomt van een succesvolle dans carrière. De advocaat tracht afstand te nemen van zijn mislukt huwelijk en vindt bij het meisje liefde en rust. Door de verschillende geaardheid en de sociale achtergrond is de verhou ding toch tot mislukken gedoemd. Robert Wise, bekend door musicals als „West Side Story", „The sound of music" en „Star", heeft zich in deze film moeilijk los kunnen maken van het toneelstuk, zodat men de indruk krijgt toeschouwer te zijn van verfilmd toneel. Hetgeen overigens niet wil zeg gen dat Wise een slechte film heeft afgeleverd. Uitstekend (volgens toneel normen) weet hij de tragedie van het tweetal te tekenen. Robert Mitehum en Shirley MacLaine spelen op voortreffe lijke wijze de hoofdrollen. Vanavond weer een aflevering van „Kijkkijk" een kijkgreep uit het onge woon gewone en gewoon ongewone le ven van Jan en alleman. Enkele on derwerpen uit dit programma: de heer Hamer die musiceert op zijn blote han den, brieven voor Feijenoord geschre- door het volk, de familie Goldschme- ding die voor het eerst het filmpje ziet dat ze twintig jaar geleden maakten, brildragers die op de Femina nuttige ringetjes aanschaffen, de wormenboe tiek van Wil van Koolwijk (met o.m. cultuurkruipers, koelhuiskruipers) en tante Janny die een notekraker wint bij de damesvisclub. Kenmerk, de actualiteitenrubriek van de zendgemachtigde Kerken, wijdt van avond in de wekelijkse uitzending aan dacht aan de beroering die is ont staan na de huldiging van de schrijver G. K. van het Reve in de Vondel- kerk te Amsterdam. Vervolgens zal de Belgische kardinaal Suenens commentaar geven op de Sy- Tot slot in Kenmerk een bijdrage over Dom Besret, de proggessieve abt van Boquen in Bretagne, die op last van Rome is ontslagen. Zijn abdij was een centrum van geloofsvernieuwing voor katholiek en niet katholiek. (Nederland I 19.3120.00) NEDERLAND I NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.07 uur: - Scala CVK-IKOR: 19.31 uur: Kenmerk 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd politieke partijen 20.30 uur: Socutera 20.35 uur: Het meisje en de twijfelaar, speelfilm 22.30 uur: Persoonlijk 22.55 uur: Journaal 23.00 uur: Voorlichtings programma (NOT) NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal NCRV: 19.03 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.12 uur: Popparlement, tienerprogramma 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Schoonmoeders 20.45 uur: Kijkkijk, het leven van Jan en alleman 21.35 uur: Wie is Sean Kenny? portretten van kunstenaars 21.05 uur: Dagboek van Rembrandt 22.10 uur: Bond zonder naam (BZN) 22.20 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogiaii.nl RADIO Radiojournaal. 8.20 S 8.50 •Morgenwijding. WOENSDAG 29 OKTOBER HILVERSUM I (402 m) VAR/ Actualiteiten. 18.20 Uit Socialistische visite: cabaretprogramma. 2q.25 Stereo: lats Gevonden: regionaal gevarieerd pro- imma, 21.15 Vragenvuur. 21.35 Stereo: :lodieën Expres. 22.00 Boekbespreking. 30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Aclu- 22.55 King's College Chapel Choir 's'trij^k.wf"0k HILVERSUM II (298m) ind Western rubriek. 18.30 Ni< ualiteiten. NOS: .20 Het NIVON wil s i een serie discussie-m iderdaan maar burger: de jeugd. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 NWS. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badine- rie: klassieke muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging: 8.00 Nws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.00— 9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw. NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische le zing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok. KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Me- ;n. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevari- igramma. (12.26 Mededelingen t.b.v. tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actua- 12.50—13.10 Hervormde middag- The Kilima Hawaiians irmde middagdienst. IRUSSEL NED. (324 Popmuziek. 18.20 Lekenmoraal en -filo sofie. 18.50 Sport. 18.55 Taalwenken (herha ling). 19.00 Nieuws, weerbericht en actuali- foonmuziek. 20.00 Ope- teiten. 19.40 Gi Première nieuwe one-man-show Shirley MacLaine Gisteren laakten we hier de omroepen die verstek lieten gaan bjj een belang rijk nieuwsfeit; het toekennen nl. van de Nobelprijs aan prof. Tinbergen. Wat de KRO betreft willen we daar iets van terugnemen. Deze omroep ontdekte mist gehuld. Het tijdstip waarop de pre- gisteren n.l. dat Erasmus 500 jaar ge- mière van Toon Hermans' nieuwste leden geboren werd en ze reageerde manshow voorbij was Met een zing- prompt met een extra-uitzending. een blauw ballonnetje voor zo maar Dat die uitzending gerealiseerd werd dame uit het Pu*>l»ek, veel bloemen - Toon en kussen voor echtgenote Rietje. Die dichte mist hing er puur toevallig. Ze was duidelijk niet bedoeld voor Toon België terwijl de kostelijkste Eras- miana momenteel in Rotterdam (Boy s-Van Beuningen) te Slechts twee van de ruim duizend stoelen bleven gisteravond onbezet in de Koninklijke Nederlandse Schouwburg van Gent. Maar dat waren dan ook tw stoelen die scheef gemonteerd bleken i op gezag van de schouwburgdirecteur niet verkocht mochten worden. De mensen aan de kassa hadden e: moeite mee, want nog veel belangstellen- best bereid voor die stoelen Van de KRO zagen we voorts „Met de wet in de hand", een geduchte aan klacht tegen het feit dat de een halve eeuw oude wet, die werkende jongeren vormend onderwijs garandeert, al een halve eeuw lang aan de wettelijke laars wordt gelapt. Ongelooflijk eigen lijk In een land dat zó welvarend is G" ,T' "T' 7" dat het rrootste probleem van krotten- entreegeld te betalen, ten koste bewoners het parkeerprobleem is. scheve nek. Als we toch buikpijn moeten krijgen Ad Zonnevelds „Over de loop van hel van de ]acb probeerden die laatkomers recht bracht een gewoontemisdadiger die kassier om te praten kan da, slijve voor de cameras die zich beklaagde, nekje er best bij Een „mooie" film, iets te mooi zelfs omdat het de man in kwestie een soort Eon, drukte en een dnngen En dat, heldenrol probeerde op te drukken die If™»1 deze Première best eens met door oms toch niet helemaal kekker viel. had k"nnen gaan. Want zondagnacht, •s Mans min ol meer kwalijke ervarin- J"*» tMhnlcl de showapparatuur gen over ons gevangenissysteem ble- ken inmiddels rechtgezet te zijn. Leo Krijnen is gewoon te vroeg geboren! Willem Duys heeft, net als Wijnen, goe de en slechte jaren. De jaargang '68 '69 schijnt voortreffelijk Gisteren was er b.v. een kostelijke solo van Jan Bla- Maastricht naar Gent grote kist met het kostbare afgestelde klank-mengpaneel langs de gevel van de Maastrichtse schouwburg naar beneden hesen, schoot de takel los en leek dat mengpaneel na ee tien meter op alles, behalve op een meng- hebben die pech niet meteen aan hun voorts alle Vuistige elementen baas verteld. Dat deden ze pas nadat als dieren, kinderen, ouden van dagei en hulp aan stakkerds. Met steeds Duys paraat als liefhebber van dieren, kinderen, ouden van dagen en stak kerds. Een zalige formule die nog tien tallen jaren bruikbaar kan blijven. In Televizier-magazine zaten een paai' goede repotages; o.m. over de proble men die vuile Rijn en droogte voor het Westland opleveren. Er zat ook een paai- maal „halve informatie), slechter is dan gééninformatie). De kritiek b.v. op Erasmusprijs laureaat dr. Von Weizsacker. We vinden het gepast om een naar onze smaak groot en integer geleerde te onderwerpen aan een welles nietes spelletje. paneel. De technici van Toon Hermans na anderhalve dag koortsachtig speuren een waardige vervangende apparatuur hadden opgedoken. Enfin, de première kreeg gisteravond in Gent zijn beslag. Een rol woord „première". Maar voor Toon Her is het een try-out. Voor ons een reden om nog niet kritisch op de voorstelling Moorden in de Groene Hel UET zou ons verbazen als het antwoord van minister Luns op de vragen over indianenuitroeiing in Brazilië de vragen stellers tevreden zal stellen. Terwijl de regering liet weten geen grond te hebben voor protesten bij de Braziliaanse autori teiten, hadden de vragenstellers een gesprek met een ooggetuige van de mis daden, waarvan de indianen in Latijns- Amerika het slachtoffer zijn. Vöor de regering dus bepaaldelijk geen reden voor een „zie je wel". Ook al heeft de Zweed Lars Persson verklaard geen aanwijzingen ie hebben voor actuele genocide in Brazilië sinds 1968, hij heeft ook geen aanwijzingen voor het tegendeel. Wel heeft hij bewijzen voor genocide in die andere, met name genoemde staten, maar dit viel buiten de vragen en dus ook buiten het antwoord. Wel heeft Lars Persson ook bewijzen voor wat hij noemt etnocide, en daarmee bedoelt hij de gevolgen van een culturele integratiepolitiek die het aantal Indiaan se stammen in de laatste vijftig jaar van 200 tot 80 heeft verminderd. Minister Luns heeft zich echter bij zijn antwoord uitsluitend gebaseerd op een verklaring van de Braziliaanse minister van Binnenlandse Zaken, kolonel Caval- canti, die elke systematische uitroeiing nadrukkelijk ontkende. Die verklaring is even waar als onvolledig. Want nog steeds zet de wetgeving van Brazilië aan tot indianenmoord, en er is geen controle op de inderdaad gepleegde moorden. Wat hoopt de regering dan te bewijzen? Dat de Groene Hel een paradijs is, waar even weinig ongerechtigs geschiedt als in de Portugese gebieden in Afrika? Maar het ongeloof in Nederland groeit Hoge prijzen o]) kunstveiling AMSTERDAM (ANP) In de over volle zalen van de kunstveiling Mak van Waay beleefde gisteren een internatio naal gezelschap de eerste dag van een tot 13 november durende openbare kunst veiling van 'n uitgebreide collectie, waar in opgenomen de nalatenschap van me vrouw 11. C. A. M. Guttig-Hannik uit Amsterdam. Er werd hoog geboden. Voor een breitner. voorstellende gemeerde tjal ken aan het Amsterdamse Damrak be taalde een Nederlandse particuliere ver zamelaar 50.000 gulden. Een bloemstuk van C. de Heem bracht 46.000 gulden op. Een stilleven van Bloemers ging weg voor 44.000 gulden. In Engels bezit kwam een schilderij „In het huis van de schil derijenverzamelaar" van Frans Francken II (1581-1642) voor een bedrag van 30.000 gulden. Een stilleven van Ambro- sius Bosschaert 11(1610-1645) kocht een Nederlandse particulier voor 28.000. Een heel klein schilderijtje 161/» x 221/». Van Hulk „Schip gemeerd aan een kade" bracht 4200 gulden, een hoge prijs. Nasser centrale figuur bij bemiddeling e correspondent) Libanese tankeenheden aar Rashaja dichtbij de aarop El Fatahguerrilla'! het aanbreken van de n aanval hebben uitge- km naar het oosten ge werd door de guerrilla- (Van om BEIROET zijn gestuurd n Syrische grens w vanochtend bij dag opnieuw ee voerd. Het drie legen dorp Siha strijders bezet. De commandant van het garnizoen Rashaja heeft gemeld dat ongeveer vijf tig guerrilla's zijn fort hadden aangeval len dat door 17 militairen wordt verde digd. De aanval werd ondersteund door raketwerpers die op jeeps zijn gemon- De onderhandelingen in Cairo over de voortdurende aanwezigheid van guerril la's in Libanon is gisteren de hele dag besproken op het presidentiële paleis van Libanon, in de voorstad van Beiroet, Baabda. President Charles Helou, die voortdu rend besprekingen voert met de vroegere premier Rashid Karami, heeft nu ge- neraal-majoor Boustani de commandant van de strijdkrachten, gevraagd om het onderhandelingsteam van de regering te Cairo te leiden. De vele Libanezen verbazen zich er over dat er nog geen botsingen tussen christenen en islamieten zijn geweest. Er bestaat evenwel een nauwere samen werking tussen de christelijke leider en de islamitische moefti en zij hebben het afgelopen weekeinde de gezamenlijke verzoeningsgezinde verklaring afgelegd. Wat zal men in Caïro bereiken? Vol gens een belangrijke guerrillaleider, die geciteerd werd in de invloedrijke El Nahar, krant yan Beiroet, moet de menwerking niet moeilijk zijn, zodra de Libanezen erin hebbefi toegestemd, dat de guerrilla's, kunnen blijven. President Nasser zal de cehtrale figuur bij de bemiddeling zijn» De diplomatieke activiteiten hebben zich "«daarom Caïro - verplaatst.Willen de een hervatting van de militaire acties vermijden, dan moeten ze nu deze onder handelingsinitiatieven omzetten in eer algemene overeenkomst. Copyright The Guardian NTB laakt advies over arbeids bemiddeling UTRECHT (A.N.P.). In een memo randum aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het parle ment protesteert de Nederlandse Toon- kunstenaarsbond tegen een advies van de subcommissie van advies voor de amusementssector, dat gericht is aan de directeur-generaal voor de arbeidsvoor ziening. Hierin wordt o.m. voorgesteld om particuliere personen tot de uitoefe ning van de bijzondere arbeidsbemidde ling met winstoogmerk toe te laten onder door de overheid te stellen voorwaarden. „Deze voorstellen wijzen wij in zijn geheel af als zijnde in strijd met de wetten, niet in overeenstemming met de ontwikkelingen op sociaal gebied, ondes kundig en schadelijk voor de geestelijke volksgezondheid", aldus de bond. De toonkunstenaars stellen dat het advies tegen de wil van de wetgever ingaat. Er zijn thans nog slechts drie bemiddelaars die arbeidsbemiddeling met winstoog merk mogen uitoefenen. De bond is tevens van mening dat de Stichting Arbeidsbemiddeling Musici en Nieuws. 17.02 Actualiteiten, jijofdraaiikverzoekplatenpi 12.03 Gevarieerd muziekprogramma (12 12.48 Weerbericht, mededelingen, SOS-ber ten voor schippers. 12.55 Buitenlands p berichten en dagklappér. 13.20 Tafelmu; 14.00 Nieuws._ 1L03 Symfonische muziek. 3 Beursbei intig en mee (ADVERTENTIE) WITTE KRUIS Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) Artiesten (SAMA), die een vergunning heeft voor het uitoefenen van arbeids bemiddeling zonder winstoogmerk, heeft gefaald. „De tarieven van de SAMA zijn gelijk of zelfs hoger dan die van de ge- concessioneerde bemiddelaars. De toeloop van een aantal zogenaamde zwarte be middelaars naar de SAMA in de laatste tijd is alleen Ihet gevolg van het feit dat deze personen wanneer zij als onder- ïmers optreden een veel hoger bedrag in BTW moeten betalen", aldus de NTB. De SAMA stelt zwarte „bemiddelaars" •n ministeriële persoonlijke ver gunning in het vooruitzicht indien zij tot de SAMA toetreden. „De ex-zwarte bemiddelaars krijgen thans voor 'n jaar lijkse contributie van 1500, te betalen het SAMA-bestuur, een concessie arbeidsbemiddeling'. „Dit is een evidente sohending van de wet", zegt de NTB. De NTB pleit dan ook voor uit breiding van de openbare arbeidsbemid deling en voor intrekking van de oon- 2 van de SAMA. Twee Britse uitvindingen, een lineaire inductiemotor en het hovercraftprmcipe zijn samen gebracht in het ontwerp voor een hovertrein, die 385 kilometer per uur zou kunnen halen De ontworpen trein biedt plaats aan honderd personenHet luchtkussen waarover de trein zich voortbeweegtontstaat door lucht verticaal naar beneden op en aan weerszijden van de rail te persen. Er worden thans twee treinen gebouwd waarmee in 1970 de eerste proeven zullen worden gehouden. Een dergelijke zweeftrein zou bijzonder geschikt zijn voor de verbinding met luchthavens. Een dergelijke verbinding tussen Londen en Foulness een van de plaatsen die bi aanmerking komt voor de nieuwe luchthaven zou tussen de tweeëndertig en achtendertig miljoen pond sterling kosten. De reis zou dan slechts vijfentwintig minuten in

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2