mening WILLY BRANDT OPVOLGER VAN DR. KIESINGER H. Officie reageert op aanval Rahner Hotelkamer voor automobilist via pompstation Shell Nixon noemt klacht tegen Haynsworth ongegrond Mansfield vraagt steun voor Nixon Man doodgeschoten in woonwagenkamp Ruzie met stenguns uitgevochten Russische ruimtemotor op stikstof Yon Hassel voorzitter Bondsdag Bisschoppen voorstander permanente synode 5 DINSDAG 21 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 WASHINGTON (Reuter). President Nixon heeft gezegd, zelf alle beschuldi gingen tegen rechter Olemenit Hayns worth te hebben onderzocht en onge grond te hebben bevonden. Hij heeft rechter Haynsworth voorgedragen voor de benoeming tot lid van het hoge ge rechtshof. Nixon zei nu meer dan ooit overtuigd te zijn dat Haynsworth daar op zijn plaats zal zijn, en zei er ver trouwen iin te hebben dat de senaat de benoeming zal goedkeuren. Tegen de rechter zijn bezwaren gerezen wegens diens activiteit op de effecbenmarkt. Hij wordt door sommigen als tegenstander van dé burgerrechten en de arbeiders beschouwd. WASHINGTON (D.P.A.) De leider van de democratische fractie in de senaat, Mike Mansfield, heeft met grote nadruk om steun pan de Vietnampolitiek van president Nixon gevraagd. „ik wil er als democraat de nadruk op leggen, dat het mijn voornemen is de bedoelin gen van de president te steunen", aldus de senator. Volgens Mansfield lieeft Nixon een „nieuwe politiek" ontwikkeld, die in plaats van de huidige activiteiten de Amerikaanse troepen in Vietnam praktisch tot een staakt-het-vuren dwingt. „Ik zou willen dat de mensen in dit land zich achter president Nixon scharen bij zijn streven de oorlog niet te ver lengen". Alles moet worden gedaan om dit doel eerder te bereiken. Nixon heeft volgens de senator in feite een de-escala tie van de oorlog weten te bereiken, Volgens Mansfield moet na het einde van de gevechten in Vietnam door een verdrag de neutraliteit van alle Zuid- oostaziatische landen worden verzekerd. Volgens goedingelichte kringen in Washington zal president Nixon volgen de maand in een grote redevoering over zijn Vietnampolitiek een eenzijdig staakt-het-vuren en het terugtrekken van nog meer troepen bekend maken. Bij dit bestand zullen de Amerikaanse strijdkrachten alleen tot actie overgaan als zij worden aangevallen. Amerikaanse regeringsfunctionarissen zijn nog niet in staat te voorspellen wat de president zal doen, maar er zou zijn besloten tot een vtnsneUSmg van het terugtrekken va^i Amerikaanse troepen. Tot dusver is ^kepd gemaakt, dat voor het einde van jaar 60.000 Amerikaneh Vietnam zul- Jep^erlaten. HILVERSUM (ANP) Bij een schiet partij op het woonwagenkamp „Egels- hoek" in Hilversum is gistermiddag de 43-jarige Piet Baum door vijf kogels ge troffen en dodelijk gewond. De politie heeft twee andere bewoners van het kamp, de 44-jarige F. J. en zijn 22-ja- rige zoon R. J. gearresteerd. Een var de wapens waarmee is geschoten, eer Stengun, is teruggevonden. Voor de po litie staat echter vast dat zowel de va der als zijn zoon een wapen hebben ge bruikt, maar het tweede is nog spoor- De familie Baum, die sinds anderhalf jaar op het woonwagenkamp in Hil versum staat, doch daar nauwelijks i; geaccepteerd, en de familie J. leefden al geruime tijd in onmin met elkaar. Beide families hebben een handel in oude auto's en sloopmateriaal en dit leid de tot conflicten. Meerdere malen is het tot woordenwisselingen gekomen tussen de beide woonwagenfamilies. Zo gistermiddag. Kort na de ruzie kwamen vader en zoon J. elk met een wapen er vanuit een andere richting op de woon wagen van de familie Baum af. Ze los- MET INGANG BEGIN 1970' Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Shell Nederland N.V. gaat met ingang van 1 januari 1970 samenwerken met het reisbureau Inter national Touring Centre op Schiphol, dat in een groot aantal hotels in geheel Europa over hotelkamers beschikt. De oliemaatschappij wil de automobilist via dit reisbureau in staat stellen hotel reserveringen te maken. Hierbij zullen de 3000 servioestations van Shell als verkooppunten worden ingeschakeld. De automobilist kan -bij het personeel van de servicestations een aanvraagkaart krijgen voor een programma van het I.T.C. In dit programma zit een bestel formulier waarop men zijn wensen kan opgeven. Dit moet teruggezonden wor den naar het reisbureau dat dan de bestelling in behandeling neemt. De rol van het personeel van het service station bestaat dus alleen maar uit het geven van een aanvraagkaart. Beide bedrijven hebben met elkaar een Dader van aanslag ambassade Israël op 11 nov. voor Haagse rechtbank DEN HAAG (ANP) De 15-jarige -lordaniër A. T. die op 8 septem ber j.I. op de Klatteweg in Den Haag door een politieagent werd gepakt on middellijk nadat hij een handgranaat bad gegooid in de richting van het ge bouw van de ambassade van Israël, zal op dinsdag 11 november aanstaande te recht staan voor de meervoudige kamer van strafzaken van de arrondissements rechtbank in Den Haag. De behandeling van de zaak geschiedt met gesloten deu ren omdat de jongen minderjarig is. De wet schrijft dat voor. De meervoudige kamer bestaat uit nir. J. Zwanenburg, vice-president van de rechtbank, mr. Th. E. Rueb en me juffrouw mr. M. G. Bröcker. Officier van justitie is mr. E. van der Schans; raadsman van verdachte is mr. H. H. Barendrecht. Als tolk treedt op prof. dr. J. Brugman, hoogleraar in de Arabische faal- en cultuurgeschiedenis, in het bij zonder van de nieuwere tijd, aan de rijksuniversiteit in Leiden. contract voor enige jaren afgesloten. Shell is hierbij, zo dee'.de ons een woord voerder van dit bedrijf mee, niet finan cieel betrokken. Het is bedoeld als een verlengstuk van het touring service pakket en geldt uitsluitend voor auto mobilisten. Het is niet de bedoeling dat het I.T.C. ook het vervoer naar het hotel regelt. Daar dient de automobilist zelf voor te zorgen, een andere voorwaarde is tevens dat de bezoeker minimaal een week in het hotel verblijft. „Wij - ontvangen van het I.T.C. echter geen provisie", aldus de woordvoerder van de Shell die verder zei dat er voor alsnog geen plannen waren om deze vorm van service in de toekomst nog verder te gaan uitbreiden. (Van onze correspondent Anthony Tucker) MOSKOU. Moskou beweerde gisteren, dait zij een nieuw type plasma straalmotor voor gebruik in de ruimte dicht rondom de aarde heeft ontwikkeld- In tegenstelling tot de ionenmotoren, die ontwikkeld worden door de Verenigde Staten en verscheidene andere landen voor lange vluchten in de ruimte en waarin de geïoniseerde damp van een metaalbrandstof versneld wordt door middel van een elektrisch veld, maakt de Russische motor gebruik van atmosferische stikstof. Tass, het officiële Russische nieuws agentschap, beweert, dat het op hoogten van 100 en 400 km mogelijk is om voldoende atmosferische gasmoleoulen op te nemen, die ioniseren en te ver snellen om een nuttige stuwdruk op te leveren Zo'n idee moet de westerse rulmitegeleerden bijzonder vreemd lijken, want boven 150 km is de atmosfeer uitzonderlijk ijl. De Russen beweren, dat zij tamelijk hoge straalafvoersnelheden bereikten gedurende hun experimenten, zonder dat zij echter duidelijk maken, dat zij een werkelijk economische motor ontwikkeld hebben. Volgens Tass is het de bedoeling om niet alleen brandstof aan de bovenatmosfeer te onttrekken, maar ook zuurstof voor de bemanning van heit toekomstige ruimteschip, dat met deze motoren zal worden uitgerust. Maar hoe hiet systeem voldoende at mosferische gassen kan verzamelen om het experiment waardevol te maken, wordt miet uitgelegd. •en groot aantal schoten dwars door de ramen en de houten wanden. De heer Baum werd. door vijf kogels in zijn hoofd en borst getroffen. Hij is nog de achterzijde van zijn wagen ge lopen, maar zakte daar in elkaar. Hij overleed vrijwel direct. De echtgenote het slachtoffer bleef ongedeerd. Drie kleine kinderen van de familie Baum speelden op het moment van de schiet partij toevallig buiten. Een zoon van het slachtoffer woont samen met de dochter van de familie J. Onderzoek naar gebruik van ziek donorhart JOHANNESBURG (DPA) De zeven de hartoverplanting in Zuid-Afrika, die op 13 oktober in het Wentworthzieken- huis in Durban werd verricht, zal on derworpen worden aan een gerechtelijk onderzoek. De ontvanger van het nieuwe hart stierf 29 uur na de operatie. Volgens de Zuidafrikaanse radio-om- roep worden de chirurgen ervan be schuldigd, een ongeschikt en reeds ziek donorhart te hebben gebruikt. De woonwagen van het slachtoffer van de schietpartij. De wagen werd doorzeefd met kogels, die ook het slachtoffer raakten. Oefenterreinen defensie binnen twee jaar klaar (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De uitbreiding van i militaire oefenterreinen Oirschot en De Harskamp, 't nieuwe schietterrein Kuin- derbos in de Noordoostpolder en het oefengebied in de Lauwerszee zijn naar schatting eind 1972 gereed. De eerste verwervings- en aanlegkosten bedra- ogen ongeveer 125 miljoen gulden. Voor het vierde oefenterrein Defensie heeft namelijk op korte termijn viei gionale terreinen voor bataljonoefenin gen nodig wordt in Noord-Nederland naar een geschikt gebied gezocht. De rijksplanologische dienst betrekt bij haar studies ook het plan van het Tweede- Kamerlid Kikkert. De heer C. Kikkert heeft, zoals bekend, een plan uitgewerkt om bij Ter Apel een legerplaats met regionaal oefenterrein te bouwen. Het zal binnen vijf jaar verwe zenlijkt kunnen worden. Ter Apel en om geving heeft er echter al tegen gepro testeerd, ondanks de economische be doeling voor het noorden, die het Ka merlid er tegelijk mee beoogde. BONN (DPA, ANP). De 55-jarige Willy Brandt, voorzitter van de sociaal democratische party, is vanmorgen door de Westduitse Bondsdag gekozen tot Bondskanselier en daarmee tot leider van de nog te vormen Westduitse regering. HU volgt hiermee de christen-democraat Kiesinger op. Het is bijna veertig jaar geleden dat de functie door een sociaal-democraat werd bekleed. Dat was Hermann Mueller, die in het voorjaar van 1930ten val werd gebracht. Brandt kreeg de stemmen van 251 van de 495 aanwezige stemgerechtigden. Brandt werd gekozen door die een kleine meerderheid te zien geeft van sociaal-democraten en. liberalen. Tooh werd gisteren de christen-democraat- Kad-Uwe van Hassel herkozen tot voor zitter van de Bondsdag. Van Hassel, oud- minister van defensie en van vluchtelin genzaken, en sinds februari opvolger van Eugen Gerstenmaier. kreeg 411 van de 517 stemmen. De voorzatter van de Bonds dag komt in rang direct na Bondspresi dent Heinemamn, maar heeft evenals deze geen directe politieke macht. De nieuwe bondskanselier is een weinig dogmatische, progressieve man uit één stuk. Hij spreekt vloeiend Frans, Engels, Noors en Zweeds en beschikt over een uitstekend massa-psychologisch inzicht, waarvan hij als burgemeester van West- Berlijn meermalen blijk heeft gegeven. In 1965 werd Brandt vice-kanselier in de eerste regering sinds 1930 waarin sooia- listen zitting hadden. Hij beheerde de be hoedzame buitenlandse politiek van d< bondsregering die hij op tal van confe renties vertegenwoordigde. Zijn politiek is de. laatste jaren steeds gericht geweest op een toenadering tot de Sovjet-Unie Oost-Europa, pp de Europese eenheid het veriaten van de zsgn. HaMstein- doctrine, die inhoudt dat Bonn de erken ning van Oost-Dulitsland als een vijandige daad beschouwt. Bonn kwam tot erken ning van onder meer Roemenië en Joego slavië. Brandt was als verslaggever en jeugd leider werkzaam In het vooroorlogse Duitsland, maar vluchtte naar Noorwegen na Hitiers machtsovername. Na de Duitse Inval in Noorwegen vluchtte hij naar Zweden, waar hij de Noorse nationaliteit kreeg. Na de oorlog werkte hij eerst als correspondent van Scandinavische bladen in Duitsland, waarvoor hij onder meer de processen van Neurenberg bijwoonde. In 1947 werd hij Berlijns vertegenwoordiger de SPD, in 1949 kreeg hij zitting in en in 1957 werd hij burge- Berlijn. Geschiedenis van niet-benutte kansen en verwarring Van een speciale verslaggever) ROME Met een ongewone bezorgd heid heeft de doctrinaire congregatie van het Vaticaan, die nog steeds beter be kend staat bü haar vroegere naam, het Heilig Officie, om een plenaire zitting haar leden in de eerste week van november gevraagd om recente vragen en beschuldigingen van de theoloog Karl Rahner S.J. te bespreken. De Duitse theoloog hield eerder deze maand de inleidende toespraak voor de eerste vergadering van de internationale theologencommissie, die in het geheim gedurende drie dagen bijeen kwam. Deze commissie was door de paus ingesteld op verzoek van de bisschoppensynode 1967 en deze commissie had tot taak de congregatie in te lichten over theologische ontwikkelingen in de alge- De toespraak van Rahner was in wer kelijkheid gericht op het oude Heilige Officie zelf, en hij was een goede op somming van de verwarring die de con gregatie had veroorzaakt. Dr. Rahner vroeg haar zelfs om vergissingen toe te geven en haar foutieve veroordelingen in te trekken. Enige punten, die door Rahner ver meld werden: het Heilig Officie heeft de nieuwe theologische ideeën niet ernstig genomen, vandaar dat er een hele ge schiedenis van niet-benutte kansen be staat gedurende de laatste eeuw. De Romeinse autoriteiten zijn nog steeds te conservatief en te langzaam om gelijke tred te houden met de wetenschappe lijke vooruitgang, zoals bijvoorbeeld in de psycho-analyse. Vroeger moest men zich neerleggen bij een beslissing van de Romeinse curie of de Kerk verlaten. Vandaag zijn we ons ervan bewust, dat het verlaten van de Kerk geen alternatief is. Voor de jongere geestelijken kan een theoretische waar heid niet gescheiden worden van haar existentiële doeltreffendheid. Zuiver for meel gezag wordt niet langer ei'kend. De oude regel,'dat men zich aan Rome moest onderwerpen of op moest houden met katholiek te zijn, is niet langer van De doctrinaire congregatie kan niet langer uitgaan van een eenheid van theo logie. Tezelfdertijd kunnen de veelvou dige godsdienstige uitingen niet langer gecontroleerd en beoordeeld worden door één, klein curiaal bureau, aldus Rahner. Wat voor positie moet de curie inne men tegenover hen, die het niet eens zijn met de autoriteit van de Kerk ,maar die toch in de Kerk willen blijven? De oecumenische implicaties hiervan moest men niet over het hoofd zien. Sommigen beschouwt men als niet-katholieken, vanwege hun ecclesio-sociologische sta tus, maar wat hun geloof betreft zijn zij In het Duitse Hedwigenkoog, in de buurt van Hamburg, is vn het moeras een Hollandse kustzeïler uit het begin van de achttiende eeuw gevonden. Het schip moet als dijkversterking zijn gebruikt of tijdens een storm op de dijk zijn geslagen. Met man en macht is men begonnen de historische vondst te bergen, waarna het voor tentoon stelling in orde zal worden gebracht. (ADVERTENTIE) Het is niet duidelijk, wat voor invloed de nieuwe theologische commissie zal hebben op haar eens gevreesde oud tante, het ex-Heilig Officie, maar de snelheid, waarmee kardinaal Spear, het nieuwe hoofd van de congregatie, haar bijeengeroepen heeft om het rapport van Rahner te bestuderen, is een veelbelovend teken. Misschien was de redevoering van Rahner het teken, waar op de Joego slavische kardinaal had zitten wachten, nadat hij bijna twee jaar geleden kar- volgde. COPYRIGHT GUARDIAN) (Van een speciale verslaggever) ROME De voorzitter van de Zwit serse bisschoppenconferentie, mgr. J. Vonderach, heeft tijdens een persconfe rentie verklaard, dat de meerderheid vat de bisschoppen in de synode zich tijdens de besprekingen in kleine taalgroepen in de afgelopen dagen, heeft uitgesproken voor een permanente synode. De v< geving daarvan wordt nog nader uitge- Reeds eerder hebben de bisschoppen in de synode te kennen gegeven dat zij een fundamentele hervorming van de Ro meinse curie wensen. Tot nu toe heeft Paus Paulus daaraan wel het een en der gedaan, met name de benoeming bisschoppen van buiten Italië tot voorzit ter en secretaris van enkele belangrijke curiecongregaties. De synode echter wil verder. Te verwachten is, dat zij dezer dagen officieel uitspreekt, dat de curie, die dan wel mag blijven bestaan (men heeft een centraal uitvoerend orgaan eenvoudig nodig), niet langer hulporgaan van de Paus alleen zal zijn, maar zal moeten werken ten dienste en onder trole van het wereldepiscopaat. De bisschoppen wensen, volgens de op merking van mgr. Vonderach, nu verder te gaan: tussen de Paus e curie zal een vertegenwoordigend orgaan van het wereldepiscopaat moeten worden geschoven. De vraag is of dit permanente orgaan louter uitvoerend wordt, of dat dit orgaan van de synode permanent zal meespelen in de beleidvoering van de universele Kerk. Ron Boot Morgen dient de zaak van de dienst weigeraar Ron Boot in hoger beroep (onderschat bij uw oordeel over zulke lieden de invloed van de negatieve klank van het woord „weigeren" niet). Die jongen die uit de overweging niet te willen doden, weigert zich in te laten delen bij de organisatie die zich hierin specialiseert, zal dit met duidelijke ar gumentering moeten verdedigen. Merk waardig eigenlijk dat je met zoveel woorden moet zeggen waarom je niet wil doden. Hebben de jongens die wel in dienst zijn moeten waarmaken waarom ze wel willen doden. Ron zal moeten bewijzen dat hij de gevangenis ingaat omdat hij wel weigert wat die drie in Breda niet geweigerd hebben. A. H. Priesterberaad Sinds Trimbos de katholieke huwe lijksopvatting aan flarden heeft ge scheurd, is ook het celibaat in de sfeer van de devaluatie gekomen. Het priester- beraad in het dekenaat Leiden zit er zo diep mee in de put, dat er een tele gram verzonden moest worden. De vra gen .van de gewone katholiek zijn de volgende: was het de unanieme mening van de priesters van het dekenaat Lei den? Zo niet, hoeveel stemmen waren er voor het telegram en hoeveel tegen? Welke priesters en van welke parochies of instellingen willen zo gaarne het celi baat kwijt? Dat het zou gaan over het verplichte celibaat 16 'n doekje voor het bloeden. Door vele eeuwen heen is het celibataire leven inherent aan het priesterschap. Men wil van het celibaat af. Wie? S. M. Het Nederlands voetbalelftal wacht morgenavond in de Kuip van Fejje- noord een zware taak. Het moet per se van de Bulgaren winnen om nog schoen te wringen tussen de kier de deur naar Mexico, waar voetbal goud te verdienen valt. Dat zal niet meevallen, want de Bulgaarse kracht zit 'm juist in een perfecte voorberei ding en daar wringt in ons land de schoen(enzaak) nogal eens. Het Tweede-Kamerlid ir. Cornelissen heeft staatssecretaris Kruizinga Sociale Zaken cn Volksgezondheid ge- vraagt of het juist is dat de Ameri kaanse en Zweedse regeringen om ge zondheidsredenen hebben besloten, zoals u gisteren in alle kranten hebt kunnen lezen, de verwerking kunstmatig zoetstof in dranken en levensmidden te staken en waarom. Voorts heeft hU gevraagd of ons land ook dergelijke maatregelen te wach ten staat. De heer Cornelissen zal vandaag dezelfde bewindsman moedeiük vragen of het Juist is dat het zoutgehalte in de boezemwateren van Delfland, Rijnland en Schieland een dermate hoog gehalte heeft be reikt dat ernstige schade voor land en tuinbouw in deze gebieden moet worden verwacht, zoals vandaag In onze krant te lezen is. Ook zal de heer Cornelissen dan wel weer vragen of de bewindsman bereid is daartegen bepaalde maatregelen te nemen. En dan te bedenken dat ze vorige week diep onder de grond In Groningen enorme hoeveelheden caliumzout heb ben gevonden. Daarover heeft de heer Cornelissen nog geen vragen gesteld. Wij zouden de heer Cornelissen willen vragen of het hem bekend is dat het stellen van vragen in de Tweede Ka mer duizend gulden per vraag kost. en hem willen verzoeken in plaats van vragen te stellen telkens duizend gulden beschikbaar te stellen het weren van zoetstof en zout, c.q. winnen van zout. Voorts zouden wij staatssecretaris Kruizinga willen vra gen of het hem bekend Is of de West- landse druiven dit jaar erg zuui en zo ja. of hij die dan naar de heer Cornelissen wil sturen? Coirnelissen: Zoetzure Dom. Over zout gesproken. Oostelijk-Flevo- land, zo pas uit het zilt getrokken, gaat morgen verkiezingen honden. Het zout der politieke top gaf er gister avond acte de préscnce en dat heeft enige klaarheid gebracht in de poli tieke pap. Getuige de kordate verkla ring van AR-fractieleider mr. Barend Biesheuvel, dat niets de politieke christelijke drieëenheid kan versto ren; ook niet de onderlinge menings verschillen over de belastingcorrec ties. Schmelzer (KVP) en Mellema (CHU) vonden de heer Biesheuvel erg zoet, hetgeen voor de heer Den Uyl van de P.v.d.A. erg zuur moet zijn geweest. Het songfestival „Singing Europe" is goed op de helling komen te staan. In juli van dit jaar voorspelden wij al na enkele dagen van festivalbelevenissen dat het meer op een „Sinking Europe'' ging lijken. Lou van Rees wilde daar echter niets van weten en ging kranig door. Nu is gebleken dat er toch wel wat weinig publiek is komen opdagen. De centjes heeft men nog net uit ver schillende subsidiens en garantie* kunnen slepen. Het van de baan ge raken van het Scheveningse liedjes festival houdt de organisatorische ge moederen tooh wel bezig, om nog maar niet van een priemende uitwerking te spreken. Het volgend jaar wil men het accent leggen op het buitengebeuren. Meer publiek, minder geld, minder werk. jammer van dat geld, ook t Scheidsrechter A. H. Schouten moest tijdens de afgelopen zondag gespeelde wedstrijd NLSGDCPH in de tweede klasse b van het Haagse afdellngs- voetbal regelmatig vermanend optre den. De (Portugese) spelers var Groupe Sportives Des Casa Portugese Haya maakten doorlopend opmerkin gen en dat nam de heer Schouten niet. Hij riep de aanvoerder, tevens de enige Nederlands sprekende speler van de ploeg, bU zich en kondigde aan dat hij verdere, voor hem overi gens onverstaanbare, opmerkingen niet meer zou tolereren. Het spel werd hervat totdat één van de Por tugese spelers zich na een overtreding beter verstaanbaar trachtte te makent hU schopte de scheidsrechter tegen het lichaam. Wat je noemt duidelijke taal. Nadat de heer Schouten door een aantal bestuursleden was ontzet, staakte hij de wedstrijd. De aanvoer der van CDCPH bood hem later na mens de boosdoener exenoa aan.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5