Hans van "Wouw brengt stukje eeuwenoude romantiek terug Süsse Freude Eerste paal voor Elisabeth ziekenhuis ging met feestelijk vertoon de Leiderdorpse veenbodem in Creatieve ingezetenen exposeren in raadhuis Jongelui vernielden auto's „Neerlandia maakte furore in Keulen Maarten Verschoor sleept met 5 kraanwagens z n buit binnen DIHSDAG 21 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT LEIDERDORP Over zevenhonderd werkdagen zal het nieuwe Ellzabeth- 7,tekenhuis te Leiderdorp gereed zijn. Dit deelde de voorzitter van de Stich ting Elizabeth-ziekenhuis, mr. J. M. Bonnike, gisteren mede bij het heien van de eerste paal voor het complex, dat aan de Persant Snoepweg gaat. verrijzen. Voordat de paal door Leiderdorps bur gemeester J. H. ten Have met enig fees telijk vertoon (de Leiderdorpse drum band luisterde het geheel op) de slappe veenbodem was ingedreven, sprak de Stichtingvoorzitter Bonnike er zijn vol doening over uit, dat het ziekenhuis spoe dig van zijn ruimtelijke problemen ver lost zal zijn. Hij prees de Leiderdorpse gemeentebe stuurderen, die met grote voortvarend heid mee hadden geholpen aan de reali sering van de bouw. 12 juni van dit jaar werd immers pas beslist, dat het zieken huis van de Hooigracht naar de Persant Snoepweg zou gaan verhuizen. Burge meester M. v. d. Have, die al meteen sprak van „ons" ziekenhuis, prees op zijn beurt het Stichtingsbestuur, met wie Hans van Wouw (35) als straat- muzikant bij de ingang van de in restauratie zijnde Hooglandse kerk. Zijn toehoorders vermaak ten zich best totdat een op zichter meedeelde, dat het „iner- Sedert de Gouden Eeuw heeft Leiden weer ee n stadsspeelman zijn gemeente snelle onderhandelingen had kunnen voeren. Vanwege de (goede) grondprijs, die Lei derdorp) had bedongen, sprak de burger vader van een „Elizabethsvloed", die Leiderdorp als muziek in de oren klonk. Het nieuwe ziekenhuis, dat stervormig wordt gebouwd, krijgt een totale vloer oppervlakte van 8000 m2, een hoogte 31 m en een capaciteit van 500 bedden. LEIDEN. De LKV De Spartaan is zondag j.l. naar Scheveningen geweest o mdaar deel te nemen aan de laatste gewichtsklassen van de kampioen van West Nederland. Voor De Spartaan moesten er nog drie atleten uitkomen t.w. J. van Kampenhout, S. Holswilder en J. van Loon. De nieuwkomer J. van Kampenhout werd vijfde in zijn afdeling met een totaal van 75 82%-100, 257%; S. Holswilder werd zesde in zijn klasse met 90-92%-120. 132%. J. van Loon zag zijn titel verloren gaan wegens een armblessure; nu werd Schmidt in zijn afdeling kampioen met 302% kg. LEIDSCHENDAM - Gisteravond is ln het monumentale raadhuis van Leidschendam door burgemeester E. J. M. Kolfschoten een expositie ge opend van tekeningen, schilderijen en andere produkten van artistieke creativiteit, vervaardigd door een vijftal gemeentenaren. Een en ander was het gevolg van een 'initiatief van de heer v. Dongen, wethouder van cul turele zaken. Het is over het algemeen genomen een zeer geslaagde tentoonstelling, die is ingericht in een tweetal zaaltjes en het trappenhuis van een der zij vleugels. Van mevr. H. J. Linders-v. Goozen zagen we o.m. een mooie tors van een danser, alsmede een abstractie onder de naam „Het teken". Het plastiek „De tong" kon ons minder bekoren. Dezelfde inzendster bracht ook een verzameling kleine keramische bakken en objecten, die opvielen door mooie strakke vormen, maar vooral door de fraaie glazuren, die ze heeft gebruikt. Het zijn artistieke gebruiksartikelen van hoog gehalte. Er hangen ook een viertal wandkleden van haar hand, waaronder ons vooral een klein doekje in rood opviel. „Winter" is sterk decoratief, „Herfst" toont vooral een mooie compositie. Mevr. N. J. Fontein-Pot toont een achttal jongensportretten in subtiele, wervelende lijnvoering. Mooie koppen op flink formaat, maar uitstekend in het vlak gezet. De pastel „Herfstlandschapje" is in alle eenvoud een fraai prentje geworden. ite te heb- nr. 19. dat De olieverfschilderijen van G. Th. Plasmeyer konden ons bekoren. Hij schijnt met de olieverftechniek nogal wat n ben; het onderwerp zit te vast in de verf. Dat geldt ook voc stilleven (nr. 20) in tegenstelling echter met het bloemstukji veel spontaner op het doek is gebracht. Mevr. M. A. van Dijken-Overmaas zond twee zeer mooie tekeningen in, in z.g. scraperboardtechniek met als titel „Sprookjesvertellingen". Dit zijn zeer gave prentjes, die het b.v. als boekillustraties uitstekend zouden doen. Ook haar schilderij „Kade van Leidschendam" is een mooi, compositair goed afgewogen werk. Fraai is ook een meisjeskopje in mozaielt. Een stilleven mag qua uitvoering en compositie eveneens worden geroemd. Ooit het portret van een oudere man (nr. 26) is wel geslaagd. Nr. 24 (een tegenhanger van 26?) is veel minder van gehalte, ook in technisch opzicht. Als laatste in de rij J. Vangh, die enkele olieverven en aquarellen Inzond, meest van vogels. Ook hier weer een groot velschil in artistieke resultaten. De aquarellen toch altijd een vrij moeilijke techniek -zijn echter bijzon der mooi. Het miniatuurtje „Schelpjes" is naar onze smaak een der fraaiste Inzendingen. Na de inleidende woorden van wethouder v. Dongen sprak de heer Ivangh, een der inzenders. Hij vond het een plezierig initiatief en hij hoopte dat het langzamerhand breder zou uitgroeien. Burgemeester Kolfschoten bleek er eveneens bijzonder gelukkig mee. „We mogen genieten van datgene wat anderen hebben gewrocht met overgave en toewijding." Spreker zag deze demonstratie als een aanzet tot een nau were band tussen burgerij en gemeente. Wellicht groeit er een Leidschen- damse kunstkring uit. Dat is de bedoeling van de wethouder en de hoop van het gemeentebestuur, opdat het culturele peil van Leidschendam- niet zal teloorgaan doch behouden zal blijven en groeien. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 27 oktober a.s. en is gratis te bezoeken op werkdagen van 9-18 en van 19-22 uur; zaterdag e 14-18 en van 19-22 uur. Waarscbun/ing tegen huis-aa n-huis vet LEIDEN Het is ons ter ore gekomen dat de liuis-aan-huis verkoop van de pennenset „Rena-Ware" actief bedreven wordt. De verkooporganisatie schermt darbij met het feit, dat zij aanbevolen wordt door het „NIC" (het Nederlands instituut voor Consumentenvoorlich ting). Dit NIC is geen bonafide consu- DIE ZIRKUSPRINZESSIN: VIJF BALLETDANSERESJES, showvol draaiend met hun mid del. bevonden zich gisteravond op de Bühne van de Schouwburg, kort nadat het doek was opgegaan. Zij vormden de inleiding van Emmerich Kalmans bonte en kleurrijke operette „Die Zirkusprinzessin". Kalm&n heeft vaak in de V.S. ver toefd, dat is aan de compositiestijl van deze operette zeker te merken. Het is bijna een musical, zo modern is de ritmiek en zo'n vaart zit er in. Het verhaaltje is echter weer hele maal „van de andere kant". VORSTIN Feodora Palinslca wordt smoorverliefd op de mysterieuze Mr. X, maar wordt hierin geremd door Prins Sergius Wladimir, die hen middels boosaardige plannen uit el kaar weet te houden. Maar de operette zou geen operette zijn, in dien zij elkaar aan het einde van de voorstelling niet veilig en voldaan in de armen zouden sluiten. Dat gebeurt dan ook, maar alvorens (door Willem Schrumu i LEIDEN Vanaf heden is het zeer goed mogelijk, dat men zomaar er gens in de Leidse binnenstad een zogenaamde „stadsspeelman" aan treft. Het is zelfs bijna zeker, want Hans van Wouw (35) zal in de toe komst gebruik maken van de mon delinge toestemming, welke hij gis teravond tijdens een onderhoud met de heer H. Oudman, hoofdinspec- klein beetje de middeleeuwse sfeer teur van de gemeentepolitie Leiden, terug te brengen in een stad, die hiervoor heeft gekregen. Hans van in dat opzicht alleen al door de vele Wouw is voortaan gerechtigd om auto's is verpest", in Leiden als straatmuzikant op te treden, om, zoals hijzelf zegt, „een verpand Hans' klassiek geschoolde stem (4 jaar conservatorium) produceert opgeruim de liederen met frisse teksten, soms een tikje religieus getint, soms ook alleen maar koddig. Teksten, die dateren af de Middeleeuwen tot aan de Gouden Eeuw, een tijd, waarin men er niet over dacht om even op de brommer te stap pen en ergens een „pilsje te pakken". Oh neen! Men moest alles te voet doen. Als er geen kerkdiensten waren, ging men „te voet in den herberg eenen pul leken biers haelen". Hans van Wouw geeft de voorkeur aan de charme van die tijd. Hij heeft er eigenlijk een beet je zijn hart aan verpand. geen g'< het zover is, wordt er naar hartelust gedanst, gezongen en gesprongen. De Hoofdstad Operette deed wat er van verlangd werd: het verveelde de talrijke bezoekers geen ogenblik. INDIEN we tenslotte de opvoering van deze operette nog naar alge mene muzikale maatstaven moeten beoordelen, zijn er nog enkele dingen op aan te merken. Het orkest vol deed niet helemaal, vaak speelde het niet helemaal zuiver. Wat de zang betreft, van alle opvoerenden bleek Leo de Beer (Mr. X.) over het fijn ste en best geschoolde stemgeluid Ie beschikken. Maar zelfs zijn stem is enkel door een amateur te benij- De kracht van deze opvoering kun nen we derhalve zonder meer toe schrijven 'aan de vaart en het enthou siasme, waarmee „Die,.Zirkusprin zessin" werd opgevoerd. In dat op zicht is deze zoete, maar oh zo vreug devolle operette volkomen geslaagd. Willem Schrama. Na mislukte feestavond DEN HAAG/LELDEN. Het was he lemaal niet naar wens gegaan met liet feestavondje van een Leidse korfbal vereniging. De voorzitter zag, dat het een financieel debacle was en een an der üd van de feestcommissie kreeg moeilijkheden met zijn meisje. Zij bega ven zij zicli in het nachtelijk uur alles behalve in feeststemming huiswaarts. Al mopperend liepen ze door de profes- sorenwijk en in de Sitterlaan gearri veerd, moest een haltepaal van de auto bussen het ontgelden, die omver werd getrokken. Verder werd zo hier en daar aan een ge parkeerde auto gerukt, de zijspiegels omgedraaid, antennes uitgetrokken, de hoes van een auto gescheurd etc. „Dit gaat toch wel alle perken te bui ten", gaf de Haagse politierechter te kennen nu het tweetal zich wegens de vernielingen moest verantwoorden. Dat hadden verdachten inmiddels ook wel ontdekt. „Het was een zinloze vernieling", vond de officier, die echter geen rekening wilde houden met de omstandigheden, dat de aangerichte schade is vergoed. Daarom stelde hij voor ieder van de verdachten 80,- boete voor. „Voor dat geld heb in mijn vakantie gewerkt" aldus de mededeling van verdachte. Daarom volstond de rechter met op leggen van 50,- voor ieder van de (Advertentie) REEDS VANAF ftO.50 (oppers Corsctterie-Specialisten LEIDEN Maarsmansteeg 23 ior te betalen. Ik duik ge woon in een hoekje en begin te spelen, terwijl de mensen schilderijen bekijken of erover discussiëren. Mijn spel is zacht en mooi, het stoort niet. Het is bepa lend voor de sfeer. In het buitenland, met name in Engeland, wordt het ook in veel musea gedaan. Maar Nederland heeft op cultureel gebied altijd al in de knel gezeten. Wat uit het buitenland komt is lekker, zo gaat dat dan". Stiekem Zacht en mooi Wellicht is dat ook de reden, waarom men hem steeds te voet zal aantreffen. Om zijn nek hangt een luit, in genoem de periode al even populair als nu de piano. Hij is er zelf niet zo over te spreken („een gewoon dingetje"Thuis (Hans is een rasechte Leidenaar, geen Hagenaar) heeft hij een veel mooiere, maar ook veel duurdere. Drieëntwintig honderd gulden kost-ie en hij komt er voor geen goud mee de straat op Die gebruikt hij enkel bij uitvoeringen binnenshuis. Als „pien" het allemaal goed vindt, zal hij er in het vervolg af en toe de Lakenhal mee binnenstappen. Op tijden, die hem zelf het best uitkor Hans: „De i hoeven er helemaal Over zijn bezigheden als stadsspeelman: „In de 16e eeuw was dit heel gewoon. De componist Cornelis Floriszoon Schuyt (Leidenaar, 1557-1616 - red.) was ook stadsspeelman van Leiden. Bij de komst van officiële personen speelde hij klave- cymbel op het stadhuis. Nou, die oude sfeer wil ik weer een beetje terugbren gen. Ik doe het eigenlijk al een tijdje. Vaak speel ik klassieke werken op kas telen pas geleden nog op Kasteel Duivenvoorde en in besloten krin gen, zoals bijvoorbeeld in Amsterdam, op een feest van de directeur van Kras- napolski. Daarmee verdien ik dan een hoop geld, waarvan ik voorlopig weer kan leven. Thuis ik woon op de „halve" Garen- markt geef ik privé-lessen. Ook dat brengt nog wat geld in het laatje. Zo doende is het voor mij niet belangrijk om ook nog als straatmuzikant geld te verdienen. Ik doe het gewoon graag. Ook speel ik wel eens stiekum in Leidse kroegjes en koffietenten, maar het is veel prettiger om je vrij te kunnen be wegen. öaarom ben ik ook zo blij met die toestemming, want het liefst ben ik maar gewoon straatmuzikant. Dat schenkt me de meeste voldoening. Ik vind het de eerlijkste vorm van musi- Examen" Gistermiddag deed Hans van Wouw „examen", zoals hij het noemde. „Exa men" om toestemming van de politie te krijgen. Hij zong en speelde enkele „Ta vern songs" van Thomas Morley, voor zien van oud-Nederlandse teksten. „Schenkt koele wijn zo klonk het voor de ingang van de in restauratie zijnde Hooglandse kerk. Werklieden luisterden aandachtig en maakten te gelijkertijd van de gelegenheid gebruik om een extra middagpauze ln te lassen. Even later verscheen er een politie agent ten tonele om notitie te maken van zijn werkwijze. „Het is beslist niet mijn bedoeling om relletjes te veroor zaken" verzekerde Hans hem nog. Zijn woorden waren eigenlijk overbodig. De agent had het al gezien. Gisteravond hoorde Hans, dat hij „geslaagd" was. Soepeler In aansluiting hiervan nog een brokje historie. Eenzelfde vrijbuiter, een vio list, stapte in de zestiger jaren van de 17e eeuw regelmatig de „Leidsche ta veernes" binnen om er een deuntje te spelen. Wat er toen voor maatregelen werden genomen, citeren wij uit een no taris-archief twee schoutsiakkers noemen requestrant gevankelyck mede, naedat hy al spelende syn ganck gaende van de Langebrugge naar syn huysinge op de Middelwech naer haerluyder rumoere gemaeckt hadde; maar hy, requestrant get\wgdef, niet day lopsclieen vjool gespeelt te hebben en syn pleziere gè- uyt te hebben op die openbaere straete". UIEN IS AL HEEL WAT SOEPELER. GEWORDEN. WILLEM PRINS LEIDEN Het Leids Hohner accor deonorkest „Neerlandia" is in het af gelopen weekeinde de gast geweest van het „Ei-stes Kölner Akkordeonorches- ter" te Keulen. Onder leiding van dirigent Lauw Boel- heeft het orkest een goed geslaagd concert gegeven. Op het programma stonden o.a. de ouverture „Die Lustigen Weiber von Windsor", de London Suite in een bewerking van Freek Geertsma en een nieuwe compositie van Rudolf Wiirthner over het thema van Jean Lenoir's „Parlez-mol d'amour". Dit laatste werk was een eerste uitvoering. Vooral met de London Suite maakte Neerlandia indruk op de Keulenaren. Hel enthousiasme van het publiek be reikte echter zijn hoogtepunt na het spelen van de „Stars and Stripes" van J. P. Sousa, eveneens in een bewerking van Freek Geertsma. Tijdens het spelen van het overbekende slotthema vam deze mars werd, eerst aarzelend, doch daarna spontaan meegeklapt. Het ap- pl&u» laaide op tot stormachtig en i dwong Boelaard en zijn orkest tot een toegift. Nogmaals- de Stars and Stripes, j doch nu dirigeerde Boellaard het pu- bliek. Dit publiek bleef aanhoudend applaudisseren en Boellaard kon er niet onderuit. Met een gave vertolking ver- i raste het orkest de Keulenaren met Brasilia op een potpourri van bekende Zuidamerikaa melodieën. Tot slot nog één keer de mars van Sousa en en toen pas liet een dankbaar en te vreden publiek „Neerla.ndia" gaan. Voor de dirigent waren er na afloop bloemen. Dit was voor de eerste kéer dat Lauw Boellaard, na zijn ziekte, Neerlandia weer ln een concert dirigeer de. Zowel de heen- als de terugreis ging per touringcar, in een uitsteken de stemming en onder de meest gun stige weersomstandigheden. Tenslotte dient nog te worden vermeld, dat deze reis naar Keulen als een te genbezoek gold In het kader van een uitwisselingsconcerl, ter gelegenheid van Neerlandla's 15-jaLrig bestaan ln september van het vorigs Jaar. We moesten de dames aan armen en benen naar buiten trekken (Van onze correspondent) SASSENHEIM „Sneeuw op de weg, is brood op de plank Alleen heb ik dan geen tijd om het op te eten. Vorig jaar moesten er in een week met sneeuw 43 auto's worden weggesleept," aldus Maarten Ver schoor (27), vijf jaar geleden nog pompbediende in het bedrijf van zijn vader, thans hoofd van een garagebedrijf aan de Hoofdstraat in Sassenheim met 9 man personeel. Vorige week nam hij z'n vijfde kraanwagen in gebruik. Gedurende de zes jaar dat hij aan de pomp stond aan de Hoofdstraat, bij de Warmonderdam, zag hij het als ideaal om voor zichzelf een auto reparatiebedrijf te gaan beginnen. Aan de pomp vond hij het allemaal te klein, hij wilde wat groter. Daar hij vaak betrokken was bij aulo- ongevallen op de Warmonderdam en de vlaknaast gelegen rijksweg, werd hij herhaaldelijk geconfronteerd niet het langdurig wachten op technische hulp verlening. Vaak kwam men dan niet ontoereikend materiaal. Zo heeft hij meermalen gezien dat er hij ketting botsingen sleehls één takelwagen be schikbaar was, die heen en weer de wagens wegsleepte. Oin/r bollenschuur Als gevolg hiervan groeide bij hem liet idee deze zaak anders en doeltreffen der aan te pakken. Hij behaalde zijn BOVAG-patroonsdiploma en begon in 1965 voor eigen rekening aan de Oude Hereweg, op de'grens van Sassenheim en Voorhout, in een oude bollenschuur. De bollenschuur werd in de nachtelijke uren omgebouwd tot garage, want over dag moesten auto's gerepareerd worden. De vrouw van Maarten Verschoor (een echte Friezin, die van wanten weet, zag er ook niet tegen op haar handen vuil te maken. Auto's wassen, de garage netjes houden, de telefoon bedienen clc. het was allemaal bij haar in goede handen. Na enige maanden kreeg Maarten Ver schoor de kans een brandweerwagen in goede staat over te nemen, die in eigen bedrjjf werd omgebouwd tot een goede kraanwagea. 20-tonuer Daarmee werd het begin gelegd voor het huidige bedrijf dat dezer dagen de vijfde kraanwagen, de zwaarste van de bollenstreek (20 ton), in gebruik nam. Met dag en nacht klaar staan, met goede en snelle service, kreeg hij ervaring en won hij het vertrouwen van verzekeringsmaatschappijen en de po litie in de omtrek. Op de Oude Hereuweg werd het veel ie klein voor het eenmansbedrijf dat in 1985 begon, en Inmiddels is uitgegroeid tot 10 man, zodat moest worden uitge zien naar andere bedrijfsruimte die in de Hoofdstraat, in het centrum van Sassenheim april '68 werd gevonden. Zijn medewerkers, voor het grootste ge deelte monteurs, pasten zich snel aan bij de specialiteit van het bedrijf, de technische hulpverlening op de weg. Voor zover de weggesleepte wagens niet „total loss" zijn. circa 50 pet., wor den ze meestal in eigen bedrijf gerepa reerd. waarbij uitdeuken en spuiten het merendeel van de werkzaamheden uit maken. Een drukke tijd is het vooral in de winter bij vriezend weer en sneeuw, met plaatselijk gladde wegen. Dan staat de telefoon roodgloéiend. Maarten Verschoor /n Regelmatig Icotiit het ook voor dat van automobilisten, die zich in een weiland afzonderen, uiteraard ntet alleen, de wagen uit het veen moet worden ge trokken. „Voor mjj is 't. dan horen, zien en vooral zwijgen';, aldus Maarten Verschoor. In liet. voorjaar, enkele jaren geleden, werd gevraagd te assisteren op het par keerterrein van Keukenhof, dat door drenkt was van regenwater. Niet min der dan 40 touringcars werden toen vlot gesploopt. Behalve nare herinne ringen, van tragische ongelukken, heeft Maarten ook leuke voorvallen meege maakt, en wonderlijke reacties van mensen na een ongeluk. Zo stond vorig jaar een lachende Duitser uit Essen, die achter hot stuur van zijn nieuwe Opel Commodore in slaap was geval len, beneden aan het talud van de rijks weg naast z'n totaal vernielde wagen. „Wat een geluk heb 11c gehad, aU Ik naar m'n wagen kijk", zei hjj. Een dankbare Duitse dame die ln Lisae uit het water werd gehaald, stuurde vanuit „de Heimat" een trommel met lïoek. Maar liet mooist vond Maarten de reactie van een viertal dames, die ver leden jaar bij de Noordwykerhoek te water raakten en tn een paniektoestand de wagen niet wilden verlaten. De na- gen werd loon niet z'n vrouwelijke last op het droge gehesen, maar nog wilden de dames er niet uit. Hieraan was uiter aard niet te ontkomen, dus trok Maar ten met zijn assistent de dames aan armen en henen naar buiten..

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3