„DE RIJKSDAG BRANDT" NIET HET LAATSTE WOORD Geen verband tussen Jordaanmoord en ontsnapping Schutte ONGELUK MET GEWEER: STROPER DOODGESCHOTEN Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Bewijs van onschuld van Van der Lubbe nogal slordig VERRASSING BIJ VERKIEZINGEN Couve nog niet over de streep Herstemming over twee weken GROENOORDHAL REL OP DE DAM BIJ ARRESTATIE Vrouw van Ronald Biggs vrijgelaten Militairen voor eenzijdig bestand in Vietnamoorlog DADER VAN MOORD IN HECHTENIS Zoon stal schilderijen van vader Verder uitstel toetreding tot EEG brengt verkoeling MAANDAG 20 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 AMSTERDAM. D,r. Robert Kempner, voormalig plaatsver vangend Amerikaans aanklager tijdiens d'e processen tegen oor logsmisdadigers in Neurenberg, tevens de man, die thans door de familie Van der Luhbe belast is met de verdediging van Marinus van der Luiblbe bij de revisie van dilems proces, was vandaag aan wezig in Amsterdam bij de ver schijning van het boek ,,De Rijks dag brandt". Bij de beoordeling van het werk, waarvoor de auteur, dr. Edouard Ca lic, vierenzestig personen heeft geïnter viewd, 196 boeken heeft, geraad pleegd en meer dan 30.000 archiefstuk ken heeft doorgesnuffeld, moet deze re censent tot de conclusie komen, dat het op een onafhankelijke rechtbank weinig indruk zal maken daarvoor is het te emotioneel, te subjectief te on volledig en vooral te slordig. Elsevier, dat het boek in Nederland uitgeeft, kondigt het aan met de sonore zin; In „De Rijksdag brandt" dat als ba sis zal dienen voor de heropening van het proces, bewij9t Calic onomstotelijk, dat Marinus van der Lubbe het on schuldige slachtoffer was van een van de smerigste provocaties, ooit door de nazi's uitgedacht". smerigste provocaties, ooit door de na zi's uitgedacht'. Nu is voor een onomstotelijk bewijs nogal wat nodig. Dat Van der Lubbe de linkse idealist uit Leiden, het wil loze slachtoffer van de nazi's was, toen hij in de Bismarckzaal van de rijksdag brandstichtend werd aangetrof fen, weet de wereld allang. Calic vult Van der Lubbe. hoogstens deze wetenschap op detail punten aan. Maar dat hij de namen van de ware brandstichters noemt, zoals El sevier op de flap van het boek belooft, is niet juist. Deze recensent althans heeft ze niet kunnen vinden. Zouden de namen genoemd zijn, dan zou nog steeds geen onomstotelijk be wijs zijn geleverd, maar dan zou een onafhankelijke rechtbank in ieder geval een houvast hebben gehad om tot een oordeel over het wettig en overtuigende bewijs te komen. Dit overwegend is de conclusie onvermijdelijk, dat „de Rijks dag brandt" tenminste bij zijn intro ductie in Nederland een gewicht mee krijgt dat onverdiend is. Bovendien zal het boek alleen al door zijn slordigheid weinig indruk op een, eventuele rechtbank maken. De voor beelden hiervan zijn zo talrijk, dat ze onmogelijk allemaal geciteerd kunnen worden. Een voorbeeld op bladzijde 32 zegt Calic, dat de typograaf Werner Thaler de eerste was, die bij poli- tie-agent Karl Buwert onraad bij het Rijksdaggebouw melde; op pagina 34, zegt de schrijver echter: „nog voordat Thaler aan Buwert had gezegd wat! hij gezien en gehoord meende te hebben, had een andere voorbijganger, de theo logisch student Hans Flöter aan de zelfde politieman verteld, dat hij het geluid van brekend glas had gehboid. Hij had zelfs een gestalte het gebouw zien binnenklimmen. Voorts is, ,De Rijksdag brandt" le sub jectief om historisch au serieux geno men te worden. Hiervan twee voorbeel den maar er zijn er veel meer. Calic gebruikt argumenten, die niet ter zake doen, in de trant van „de oprechtheid van Maria Giriseh staat voor mij vast". Voorts sohrijft hij zinnen neer als de volgende (gewijd aan de president van de rechtbank, die Van der Lubbe vonniste): „Bünger zou zijn fout later inzien en er veel spijt van hebben gehad." Dat hier kreupel Nederlands staat is te wijten aan de vertaler, met wie de ze recensent trouwens een boomgaard aan appelen zou willen schillen. Ern stiger is, dat Calic nergens in zijn boek adstrueert, dat Bünger fouten heeft in gezien en op welke wijzijn zijn vermeen de spijt dan zich dan wel manifesteerd kan hebben. Ook 'n bewering als „dank zij de rijksdagbrand had Hitier 5,5 mil joen extra-stemmen gekregen" mag niet in deze vorm gedaan worden. Een his toricus mag hoogstens constateren, dat Hitier bij de verkiezingen, die volg den op de brand, 5,5 miljoen stemmen meer had dan bij de vorige. Er ge beurden immers in 1933 ook nog ande re dingen, die een rol van importan tie kunnen hebben gespeeld. Tenslotte is de benadering van de schrij ver te emotioneel. Persoonlijk mag iede reen de nazi's laag geboefte vinden, maar een zin als: „De dikzak stapte uit zijn auto" over Goering) hoort in een historisch werk niet thuis. Noch mag men daarin lezen: „Hitier kon niet buiten Goebbels. Misohien door een geestelijke verwantschap, maar zeker ook niet, omdat de kleine, bruine dwerg, die voortdurend om hem heen kroop, hem toegang tot de massa verschafte." Rapport Éen belangrijker bijdrage tot onze kennis van de af faire-Van der Lubbe zal waarschijnlijk het binnenkort ver schijnende 600 pagina's dikke rapport zijn, dat de Europese commisie voor wetenschappelijk onderzoek naar de ooi-zaken en gevolgen Van de 2de we reldoorlog heeft ingesteld. Hierin wordt wel iets concreets verteld, namelijk, dat een speciale groep S.S.'ers en S.A.- lieden onder leiding van kolonel dr. Er- Het oude Rijksdaggebouw- win Villain de Rijksdag binnen is ge drongen door een tunnel, die van Goe- rings paleis naar het gebouw liep, om het vuur te verspreiden. Daarvoor reeds had een commandogroep van de S.S. zwavel enk ruit in de grote vergader zaal gebracht. Van der «Lubbe werd aldus nog steeds dit rapport door de nazi's uitgekozen nadat zij in de Ber- lijnse communistische cel, waarvan de Leidenaar lid was, waren doorgedron gen om de brand aan te steken, zodat de schuld aan de communisten gegeven kon worden. Met name over dit laatste aspect hopen de historici op meer dui delijkheid. Mozaïekmakers die in grote lijnen denken, doen hier misschien i Geen glas of steen als materiaal, maar popgetrouw eerlijk hout, verwerkt tot bierkratten. Van enige hoogte gezien wordt trouwens de pop- tot op-art verheven. De Japanse stad Osaka heeft het vertoningsrecht. UTRECHT (ANP). In het wildrijke gebied rond de Huppeldjjk in Utrecht heeft de 59-jarige jachtopziener-rijkspoli tieman M. Balk zaterdagmorgen de 23- jarlge T. V. uit Wilnis dodelijk getroffen met een kogel uit zijn geweest. Het slachtoffer was op heterdaad betrapt, toen hij met twee andere mannen bezig was met flobertgeweren vanuit een stil staande auto op wild te schieten. De twee andere mannen, de 23-jarige bouwvakkers C.1 P. Z. uit Mijdrecht T. van L. uit Wilnis, zijn drie kwartier nadat zij op de vlucht sloegen in kelder van een bezinestation aan de rijks weg naar Amstredam gearresteerd. Uit de verhoren is komen vast te staan dat de jachtopziener de drie manne zich in een stilstaande auto bevonden heeft gesommeerd stil te blijven staan. De jachtopziener die een zeer geziene figuur is ook als toezichthouder op het circa 60 wagens tellende woonwagen kamp aan de Huppeldijk liep daarna op de auto toe en, wilde zijn linkerarm om de uit de auto stekende flobertgewe ren van-de stropers slaan. Toen iemand.ii de wagen „rijen" riep en de auto in be weging kwam bleef het geweer van di jachtopziener aan iels haken, waardoor het schot afging en F. die aan het stuur zat, dodelijk werd getroffen. Bij onderzoek van de auto, die na 30 meter half in een sloot tot stilstand kwam, heeft de politie'twee fazanten ge vonden. Kerstcongres van KVP-jongeren in Breda DEN HAAG De jongerengroepen van de KVP houden op 27 en 28 decem ber a.s. in Bouvigne bij Breda een kerst congres, dat gewijd zal zijn aan het the ma „democratisering". Secties zullen dit onderwerp toespitsen op democrati sering in dé maatschappij, de onderne ming en de universiteit. (Van onze correspondent) PARIJS B(j tussentijdse verkiezin gen zün van de zes oud-ministers vijf in eerste stemming tot leden van de volks vertegenwoordiging gekozen. De voor naamste van die.vijf zijn de vroegere minister van Onderwijs Edgar Faure en de vroegere minister van Landsverdedi ging Mcssiner. De grote verrassing is ge weest dat Couve de Murvillc het in eer ste aanloop niet heeft gehaald en over twee weken in herstemming moet komen. Hij liep in percentage achteruit nl. 6 procent. Gezien de vroegere positie van Couve de Murville vele jaren minister van Buitenlandse Zaken en tijdens de presi dentsverkiezingen zelfs eerste minister onder De Gaulle is dit voor hem een bijzonder teleurstellend resultaat. Maar er zitten in deze uitslag nog meer verrassende elelmenten. Couve de Murville was kandidaat in Yvelines, een voorstad van Parijs. Hij had tegen over zich Rocard van de PSU (onafhan kelijke socialistische partij), een com- munist en een centrist. Rocard was bij de presidentsverkiezingen een der vele kandidaten tegen Pompidou. Deze Ro card heeft zondag zoveel stemmen ge kregen dat hij op de tweede plaats kwam, zelfs nog voor de communist, die de derde plaats kreeg. Voor Rocard en zijn partij is dat 'n bijzonder grote over winning. Hij heeft in Yvelines een zeer actieve propaganda gevoerd, liep van huis tot huis en had in zijn voordeel dat iedereen hem kende uit de tijd van de presidentsverkiezingen toen men hem vele malen op de televisie zag. De grote waag is wat de communis ten bij de herstemming zullen doen. Handhaaft zich de communist, dan wint Couve de Murville. Maar trekt de com munistische kandidaat zich voor Rocard terug, dan maakt Rocard een goede kans om het van Couve de Murville te win- (ADVERTENTIE) DINSDAG 21 OKTOBER 1969 zaalvoetbal 20.00 uur Competitie A.S.C.DE SLEUTELS RIJNSB. B.L.D.W.S. U.V.S.—ROODENBURG S.V.O.W.LUGDUNUM AMSTERDAM (ANP) Zondagmid dag omstreeks kwart over twee heeft zich op de Dam in Amstterdam een nog al ernstige rel voorgedaan. Drie poli tiemannen waren naar het monument gegaan omdat hun bekend was dat zich daar een 25-jarige kelner H. A. H. K. bevond, die zich schuldig maakte aan het overtreden van de opiumwet. Zij troffen de man daar inderdaad aan maar toen zij hem wilden arresteren verzette hij zich hevig en riep naar an dere aanwezigen bij het monument: „Laat niet toe dat zij mij meenemen, trap ze liever in elkaar". Hierop wierp een hele horde zich op de drie agenten die de grootste moeite hadden om hun arrestant in de auto te krijgen. Voordat de auto weg kon rijden is deze door nog onbekende daders onder andere met een ijzeren staaf ernstig beschadigd. Zo werd ook de voorruit ingeslagen, met gevolg dat een van de agenten glas splinters in zijn oog kreeg en in een ziekenhuis moest worden behandeld. Op de arrestant werd ander andere LSD en andere verdovende middelen aange troffen. MELBOURNE Reuter Een recht bank in Melbourne heeft vandaag me- touw Charmain Biggs, de vrouw van de ■oortvluchtige Britse treinrover, in vrij heid gesteld, toen haar man bij een po- litie-inval in hun huis bleek te zijn ver dwenen. Een verzoek van de immigra tiedienst om mevrouw Biggs nog een week vast te houden, werd afgewezen. Het is nog mogelijk dat genoemde dienst een aanklacht tegen haar indient, omdat zij met valse papieren Australië is bin nengekomen. Mevrouw Biggs heeft gezegd, dat haar man ongeveer 900.000 gulden had gekre gen voor zijn aandeel in de historische Ireinroof in 1963, waarbij circa 21,5 mil joen gulden werd buitgemaakt. Het geld "OU echter grotendeels op zijn. Intussen zoekt de Australische politie overal naar de 39-jarige Ronald Biggs, die de laatste tijd bij een aannemer in Melbourne werkte, waar hij ongeveer 350 gulden in de week verdiende. Hij was juist ploegbaas geworden. NEW YORK (Rtr.) Militaire advi seurs van het Witte Huis dringen er bij president Nixon op aan, onverwijld een eenzijdig bestand in Vietnam af te kon digen. Dit meldt het Amerikaanse week blad Newsweek in zijn jongste nummer. Het ministerie van Defensie zou van oordeel zijn, dat een dergelijk be stand geen groot gevaar zou betekenen terwijl de tegenpartij dan verantwoorde lijk zou kunnen worden gesteld voor een eventuele voortduring van de gevechten. Vele Amerikaanse generaals zouden van oordeel zijn, dat Amerika eigenlijk al een eenzijdig bestand had moeten afkon digen ter gelegenheid van het overlijden van president Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse re cherche beschouwt de moord op de 74- jarige onderwereldfiguur C. Rosiclle, die afgelopen woensdagavond met 21 steek wonden. waarvan drie dodelijk, in zijn woning aan de Anjclicrstraat in de Jor- daan werd aangetroffen,als opgelost. vermoedelijke dader is de 31-jarige stiefzoon van het slachtoffer, C. L., een metaalbewerker uit Arnhem. Tussen de misdaad en de spectaculaire ontvluch ting uit het huis van bewaring te Am sterdam van een andere onderwereldfi guur, de wegens moord veroordeelde G. Schutte, blijkt geen verband te be- MILAAN (A.F.P.). In Italië zijn in het afgelopen weekeinde verscheidene schildcrijdiefstallcn gepleegd. De belang rijkste roof betreft 21 schilderijen van El Greco, Guardi en Canaletto, die uit de woning van Vineenzo Polli, een rijke verzamelaar in Milaan, zijn verdwenen. De dader zou een 28-jarige zoon van de eigenaar zijn, die in financiële moei lijkheden verkeerde. De schilderijen, waarvan de waarde wordt geschat op 500 miljoen lire (ongeveer drie miljoen gulden), gouden direct naar Londen zijn gebracht. In Palermo op Sicilië is uit een kerk een schilderij van Caravaggio gestolen, voorstellende de geboorte van Christus. Het doek uit 1609 wordt beschouwd als één van de mooiste werken van de meester. Uit een kerk in Napels werden een paneel uit de zestiende eeuw en een werk op linnen uit de Napolitaanse School van Solimena uit de achttiende eeuw ont vreemd. Tenslotte werden uit het landhuis van een industrieel te Battipaglia, bij Napels, kostbare schilderijen en zilveren kunst voorwerpen gestolen. Belangstelling Maanvaart '69 was enorm AMSTERDAM (ANP) Met een to taal bezoekersaantal van 90.824 sloot zon dagmiddag de tentoonstelling Maanvaart n de RAI in Amsterdam. Opvallend hierbij de belangstelling van de zij- an de jeugd. Niet minder dan 22.000 jongelui bezochten namelijk in school verband deze maanvaartexpositie. Zij n daarover dermate enthousiast dat verschillende scholen met weer an dere klassen voor de derde maal terug kwamen, dank zij het opgetogen ver haal van de eerstbezoekenden. kaar goed hadden gekend en omdat Schutte weer kon worden gearresteerd op dezelfde avond, dat RoSielle de dood vond. Na de bekentenis van L. is gebleken, dat het motief voor de misdaad geheel in de familiesfeer heeft gelegen. De verdachte is een zoon van de der de vrouw, waarmee Rosielle getrouwd is geweest.Het huwelijk ging zo slecht dat de 74-jarige man drie weken ge leden wegliep en ging wonen in de An jelierstraat, waar één van zijn kinderen een huis had. Hij bleef zijn vrouw ech ter achtervolgen, waarbij hij hantaste- lijk werd. Ook plakte hij beledigende briefjes op haar deur en belasterde hij haar schriftelijk bij haar werkgever. Vo rige week maandag kwam het tussen de echtlieden weer tot een lijfelijke bot sing op straat. De vrouw vertelde dit de volgende dag tegen haar zoon, toen deze uit Arnhem in Amsterdam op be zoek was. L. werd boos,ging zich vol- .gens zijn bekentenis moed indrinken en liet zich door een 18-jarige jongen, die hij toevallig in de kroeg ontmoette, naar zijn stiefvader rijden. Hij kon binnen komen, omdat Rosielle zoals gewoonlijk de deur had open staan. Het slacht offer lag te slapen. L. wekte hem. Er ontstond een heftige scheldpartij. De ver dachte haalde toen de schaar tevoorschijn die hij naar zijn zeggen, altijd bij zich pleegt te dragen, en begon te steken. Na zijn daad ging hij terug naar zijn moeder. Hij vertelde niets. Donderdag avond werd hij als familielid door de po litie voor een routineverhoor uitgenodigd. De recherche betrapte hem op leugens. Bovendien was zijn reputatie als pleger van geweldsdelicten bekend. Van getuige werd hij verdachte. Na twee dagen ver hoord te zijn, kwam hij zaterdagavond met zijn bekentenis. GEORGE BROWN: LEIDEN (A.N.P.) De houding van de Britten ten opzichte van toetreding van hun land tot de EEG kan by verder uitstel slechts koeler worden, aldus heeft de voorzitter' van de Europese Beweging in Groot-Briltannië, oud-minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, zaterdag te Leiden tot het congres van Europese Beweging in Nederland ge zegd. Het geduld van de Britten is zeer op de proef gesteld maar de recente party vergaderingen hebben aangetoond dat er in Groot-Brittannië nog aliyd grote steun bestaat voor toetreding tot de Europese Gemeenschappen. Later zei de heer Brown in een ge sprek met verslaggevers dat mislukking van de aanstaande EEG-topconferentie in Den Haag wat de toetreding van Groot- Brittannië 'betreft, zou neerkomen op ,.weer een valse start". Het zou een aanzienlijke tegenslag betekenen. Maar, zei hij tot de journalisten, er is geen reden aan te nemen dat de conferentie op dat stuk zal mislukken. Hij sprak de hoop uit dat de conferentie een datum zal kunnen vaststellen voor het begin de onderhandelingen over toetreding. In elk geval hoopt hij dat die onder handelingen zo spoedig mogelijk zullen beginnen. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5