S)e &2idóe(3otiAa/nt Russen scharen AMERIKAANS VLOOTESKADER zich om de tafel met Chinezen PLOTSELING UIT ROTTERDAM Kinderen Pools vliegtuig gedwongen tot landing in Berlijn Amerika verbiedt handel zoetmiddel Vandaag gesprek over de grenzen Auto door mist in sloot: één dode Aan onze abonnees Theodorakis naar kamp overgebracht (7 en 14) op de fiets op vakantie Honderden militairen bleven achter gestuurd Oostduitsers vragen asiel Dansen? Gezellig^ Evert Castelein Gezondheid Constantijn gunstig Aanvaring op Waddenzee In Nederland in onderzoek RIJNZWEMMER IN NEDERLAND Fokker biedt India licentie voor F-28 aan PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 30015 en 25594 - ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank NV.. Leiden Dir.: Dis J H M Biader J F J M Koens Hoofdred F" J Plug - chefred H P M Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) pw 1 10. p. mnd. 4 70. p kwart, 14 10; fi p post 16 95 ADV. (excl BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 1 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18 00—19 00 uur) MAANDAG 20 OKTOBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TIJDELIJK MIST De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond; Vanavond en vannacht vorming van mist. Mor genmiddag op vele plaatsen zonnig. Overwegend droog. Weinig wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 61e jaargang, no. 17.881 de Afsluitdijk. dal is korter. MOSKOU (TASS-Reuter) Regeringsdelegaties van de Sovjet-Unie en China zijn vandaag in Peking onderhandelingen begonnen over „kwesties van wederzijds belang", zo is in Moskou officieel bekendgemaakt. De Rus sische delegatie, met vice-minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov aan het hoofd, is zaterdag al naar de Chinese hoofdstad vertrokken. Behalve Koeznetsov maken er zeven personen deel van uit, terwijl de delegatie nog wordt vergezeld door een aantal adviseurs en deskundigen. Aangenomen wordt dat de grensge schillen verreweg het voornaamste punt van gesprek zullen vormen. China maakte twee weken geleden bekend dat met de Russen overeenstemming was bereikt over het openen van besprekingen in Pe king, maar de Sovjet-Unie had dit tot dusver nog niet officieel bevestigd. De afspraak tussen de twee landen vloeide voort uit de ontmoeting van de premiers Kosygin en Tsjoe En-lai op 11 september in Peking, na de begrafenis van de Noordvietnamese president Ho Tsji Minh. De Chinese delegatie staat onder lei ding van onderminister van Buitenlandse Zaken Tsjaio Koean-hoea, zo meldt radio- De besprekingen vormen een voortzet ting van die welke in '64 zijn afgebroken. Op 29 maart van dit jaar begonnen de govjets voor het eerst aan te dringen op bespreking van de grenskwestie, en in mei ging Peking hierop in. Na het onder- ALPHEN a.d. RIJN (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN A. D. RIJN 'Zondagnacht omstreeks kwart over één is een per sonenauto met tien inzittenden, allen jeug dige leden van de katholieke plattelands- jongeren, tengevolge van de dikke mist in een sloot langs de Nieuwkoopseweg te Alphen aan den Ryn gereden. Een van de inzittenden, de 19-jarige J. P. Streng uit Reeuwyk verdronk. HU kon pas uit de auto, waarin hü bekneld was geraakt, worden bevrUd nadat een kraan wagen eraan te pas was gekomen. De overige jonge mensen konden zich zelf met veel moeite redden, deels met elkanders hulp. De 13-jarige Lenie de Vos uit Bodegraven, die zelf in de ver ongelukte auto haa gezeten redde ue meeste vrienden en vriendinnen uit de auto, die steeds dieper in de modder weg zakte. Tenslotte bleek dal de gebroeders Streng uit Reeuwijk zich nog in de auto moesten bevinden. Zij dook nogmaals in het water en redde Cor Streng. Deze ver telde dat zijn broer er erg aan toe was want hij was niet in staat zich uit de auto te bevrijden. Lenie en Cor trachtten samen Johan te redden, waarin zij zeer tot hun schrik niet konden siagen. De jongeman zat zo zwaar in de auto bekneld dat noch zijn vrienden, noen de inmiddels gearriveerde tecnniscne dienst van de Aipnense politie nem uit zijn benarde positie konden oevnjden. Volgens de verklaring van ae politie zou hel ongeval zonder net heldhaftige ge drag van Lenie oe Vos tol een .vreselijke ramp zijn uitgegroeia. De jongelui hadden de avond tevoren in Bodegraven een bijeenkomst van de katholieke plattelandsjongeren bezocht en hadden na afloop een vriendschaps- bezoek gebracht aan een vrouwelijk lid uit Aarlanderveen (Aiphen aan den Rijn) die haar verjaardag vierde. Hel gezel schap bestond uit jonge mensen uil Bodegraven en Reeuwijk. Het ministerie van Economische Zaken heeft er in verband mei kostenstijgingen geen bezwaar tegen dat de Nederlandse dag bladen een bescheiden abonne- mentsprijsverhoging loepassen Met ingang van 1 november 1969 zijn de abonnementsprijzen van De Leidse Courant als volgt, weekabonnementen 1.16 maandabonnementen (excl. 25 cent incassokosten) t 1.95 kwartaalabonnementen (exclusief 25 cent incasso kosten) jaarabonnementen (exclu sief 25 cent incassokosten) f 14.85 Postabonnementen: binnenland: per kwartaal 17.75 per jaar 69.60 buitenland; per kwartaal 45. Automatische girobetalingen Ten behoeve van de abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving van het abonnements geld hebben verstrekt, zullen wij de Girodienst van het gewijzigde bedrag in kennis stellen. DE DIRECTIE houd tussen Kosygin en Tsjoe hebben en kele handelsconferenties plaatsgevonden. Dat ondanks de besprekingen Moskou de Chinese interpretatie van het com munisme blijft veroordelen, blijkt "uit de beschuldigingen die de Russische partij- ideoloog Soeslov zondag in „Kommunist" uitte. Hij beschuldigde China van een chauvinistische avonturierspolitiek. „De leiders van de partij hebben gebroken met het marxisme-leninisme en met de principes van het proletarische interna tionalisme". aldus Soeslov. ATHENE (AP) Niki Theodorakis, de Griekse componist die tot nu toe in ballingschap in 'n klein Grieks bergdorp heeft gewoond, is zaterdag naai- een gevangenkamp overgebracht. Sinds ongeveer een jaar geleden woonde Theodorakis met zijn vrouw en twee kinderen noodgedwongen in het dorp Zatouna, in de centrale Peloponesus. Volgens een niet-bevestigd bericht zou hij zijn overgebracht naar een kamp te Oropos, dat ongeveer honderd kilometer ten noordoosten van Athene Ligt, tegenover heit eiland Euboea lil de Rotterdamse Van Ghentkazerne worden de Amerikaanse Jantjes, die de boot hadden gemist voorlopig ondergebracht. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Honderden Amerikaanse militai ren, die aan het passagieren waren in Nederland, zijn zaterdag verrast door het plotseling vertrek van hun schepen. Een paraatheidsoefening in hel Caraïbisch gebied was de oorzaak van het vertrek van vier Amerikaanse schepen, die in de Rotter damse haven waren gelegen. Door de afvaart bleven driehonderd Amerikaanse Jantjes in Ne derland. Zfj zün cn worden vervoerd naar een Amerikaanse basis in Engeland. En het plotselinge vertrek speurde' de Amerikaanse marine. Per mobilofoon werd het vertrek omgeroepen in de uitgaanscentra van deze steden. Met bussen en politieauto's werden de op gepikte Amerikanen met spoed teruggebracht naar "nun voor vertrek klaar liggende schepen. Ondanks de grootscheepse speuractie bleven een driehonderdtal Amerikanen in Nederland achter. Zij worden ondergebracht in de Rotterdamse Van Ghentkazerne van het Korps Mariniers. Gisteren vloog reeds een troepentransportvliegtuig met militairen aan boord vanaf Zestienhoven naar de Amerikaanse marinebasis Mildenhall in Engeland WILDERVANK (A.N.P). Zaterdag avond trof dc politie in Nunspeet twee totaal uitgeputte kinderen aan, een meisje van 14 en een jongen van 7 jaar. De kinderen vertelden dat zU uit Wil- dervank kwamen en op hun fietsen op weg waren naar familie in Amsterdam waar zu dc herfstvakantie wilden door brengen. Het jongetje was al vry gauw moe geworden zodat het meisje hem van Meppel tot Nunspeet heeft getrok ken. In Nunspeet kon geen van beiden meer verder. De kinderen hadden samen ongeveer 10.- op zak met een bundel tje kleren. Zo waren zy door pa en ma naar de familie in Amsterdam gestuurd, zonder zeker te weten of deze wel thuis De politic in Veendam werd op de hoogte gesteld en ging een onderzoek in stellen. Alles wat de kinderen hadden verteld bleek juist te zijn. Door de politie in Nunspeet zijn de kinderen naar een tehuis gebracht waar zij de nacht konden uitrusten. Zondagmorgen zijn de kinderen op de trein gezet. De politie in Veendam heeft ze zondagmid dag opgevangen en naar huis gebracht In huis aangekomen was het eerste wat de kinderen van de moeder te horen kregen: ik had jullie nog zo gezegd niet over de Veluwe te gaan maar over de afsluitdijk. Dat is korter jspondent BERLIJN (D.P.A., A.F.P.) Twee jonge Ooslduitscrs (19 en 20 jaar oud) hebben een vliegtuig van de Poolse maaischappü Lot zondagmiddag gedwon- g cnin West-Berlyn te Landen. Het toe stel. een viermotorige turboprop van het type IL-18, inaaakte een ïynvlucht van Warschau naar Oost-Berlyn. Het laadde om 13.55 uur op het vliegveld Tegel in de Franse sector van de stad. Volgens ooggetuigen is het toestel dooi tivee Mig-jachtvliegtuigen achtervolgd. Een ervan hinderde het lijnvliegtulg zodanig, dat een eerste landingspoging mislukle.' Er waren 63 passagiers en een bemonning van negen man aan boord. Direct na de landing zorgden Franse officieren en vliegveldpolitie ervoor, dat de twee ontvoerders en een deel van de bemanning heit vliegtuig verlieten. De twee Oostduitsers die de machine tot landen hadden gedwongen hebben in West-Beriijn om politiek asiel verzocht. (ADVERTENTIE) Lisse: Zaterdag 8 uur Leiden: Zaterdag 8.15 uur Leiden: Zondag 8 uur zo is officieel van Franse zijde mee gedeeld. Aan dit verzoek zou zijn vol daan en de twee zouden spoedig worden vrijgelaten. De overige passagiers konden met het vliegtuig de reis naat: Oost- Berlijn hervatten. Het vliegveld Tegel in de'Franse sec tor in het noorden „van West-Berlljn werd tijdens de blokkade van. Berlijn (iiini 1948—-mej 1949) uitgebreid. Momenteel wordt er de langste lan dingsbaan van de stad aangelegd, waar op in de toekomst naar de wens van het - stadsbestuur het vliegverkeer met West-Duitsland zal worden geconcen- Geen Amerikanen in leger Israël TEL AVIV (AP) De Israëlische premier Golda Meir heeft als reactie op Egyptische beschuldigingen als zouden er Amerikanen in het Israëlische leger vechten, gezegd, dat Israël nooit- een land ter wereld heeft gevraagd om soldaten voor het Israëlische leger en dat ook nooit zai doen. Mevrouw Meir sprak tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Tel Aviv. De Verenigde Stalen hebben ln een brief aan de VN meegedeeld, dat er veel Amerikanen de laatste jaren bij de Israëlische strijdkrachten hebben gediend. Aanslag In de Ierse plaats Bal- lyshannon, op zes km van de grens met Noord-Ierland, is zondagavond een aan slag gepleegd op een elektrische centra le, zo heeft een politiewoordvoerder in Belfast bekendgemaakt. Nabij het ge bouw, dat; slechts lichte schade heeft op gelopen, vond men een man die ernsti ge brandwonden vertoonde. Hij zou af komstig zijn uit Noord-Ierland. DEN HAAG. Dc gezondheidstoestand van prinses Beatrix en van prins Con stanten ontwikkelt zich zeer gunstig. Het gaat zo goed met het prinsje en zyn moeder, dat de Ryks Voorlichtings Dienst zondag liet weten tot dinsdag geen com muniqués uit te geven. Van correspondent GRONINGEN In dichte mist vond vanmorgen om vüf minuten vóór 6 een aanvaring plaats onder Ameland tussen het Griekse schip „The Seabreath" (4390 ton) cn de Deen „Costas" <299 ton). De Griek liep een groot gat in ruim 2 op maar zag kans op eigen kracht dc om geving van Ameland te bereiken waar het schip vanmorgen ongeveer een myi uit de kust aan de grond lag. De Deen is op eigen kracht onderweg gegaan naar Emden. Volgens de kust wacht in Ameland zijn er geen persoon- lijke ongelukken gebeurd maar helemaal zeker kon men dat nog niet zeggen. Strijd om cyclamaten Van een onzer verslaggevers i WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Gezondheid, Onderwys en Wclzyn, Robert H. Finch, heeft gelast dranken, levensmiddelen en geneesmid delen uit de handel te nemen waarin het kunstmatige zoetmiddel cyclamate is ver werkt, dat kanker heeft veroorzaakt by ratten in laboratoria. De dranken moeten 1 januari uit de handel zyn, de levens middelen 1 februari en dc geneesmidde len vóór 1 juli. Dc verwerking van cycla mate moet onmiddellyk worden gestaakt. Minister Finch legde er de nadruk op dat zijn ministerie niet over aanwijzingen beschikt dat het zoetmiddel ook bij mensen kanker zou kunnen veroorzaken. Hij zei dat zijn verbod daarom is ge baseerd op een wet die het uit de handel nemen van consumptieartikelen, die kanker bij dieren veroorzaken, regelt. Volgens minister Fir.ch wordt in 75 pro cent van de Amerikaanse huisgezinnen verwerkte cyelamate in een of andere vorm geconsumeerd. De grootste concen- Beefeater* De bewakers van de Londense Tower, de zogenoemde „Beefeaters", hebben gedreigd in sta king te zullen gaan. als met het oog op de gestegen kosten van het levensonder houd hun salarissen niet omhoog gaan. De 28-jarige zilversmid Klaus Pechstein uit de Duitse plaats Livz die de Rijn af zwemt van Zwitserland naar Rotterdam, is gisteren om elf -minuten over elf de grens bij Lobith gepasseerd. De douane controleerde aan boord van de volgboot van de marathonzwemmer diens paspoort. Klaus Pechstein is op 22 september tri Zwitserland aan zijn monsterzwemtocht begonnen. De afstand van. de Duits-Nederlandse grens tot Rotterdam hel einddoel van de reis hoopt de zwemmer in drie a vier dagen te kunnen afleggen. Als hij in Rotterdam aan wal stapt zal hij een 1224 kilometer lange zwemtocht achter de rug hebben. traties komen voor in diëten en niet- alcohol houdende dranken. Dr. Roger Egeberg, assistent van Finch, zei dat cyclamate waarschijnlijk een groot aantal levens heeft gered doordat het de mensen heeft geholpen hun ge wicht op een gezond peil te houden. Het is mogelijk dat produkten met het zoet middel ter beschikking worden gesteld voor beperkt gebruik door mensen die dieet moeten houden. Maar er zal tevens worden gewerkt aan plannen om nieuwe en veilige produkten zonder het zoet middel te ontwikkelen. Zweden heeft inmiddels bekendge maakt het Amerikaanse voorbeeld te Van de zydc van liet ministerie van Sociale Zaken cn Volksgezondheid in Den Haag vernemen vvy dat het zoet middel cyclamate ook in Nederland al enige tyd onderwerp van onderzoek is, zonder dat men evenwel tot dezelfde conclusie is gekomen als in Amerika het geval is. Het is niet uitgesloten dat nader beraad tot de conclusie zal leiden, dat cyclamate ook in ons land uit de verkoop moet worden genomen. Dc komende dagen zal daarover waarschyniyk een beslissing vallen. Cyclamate is onder meer verwerkt in de zoctmiddelen Su- crosa en Natrena. Het moet op het etiket worden vermeld. Een Westduitse arts, prof. Helmut Mehnert, deskundige op het gebied van suikerziekten, heeft het Amerikaanse be sluit „onzinnig en wetenschappelijk on houdbaar" genoemd. Steeds wordt vergeten dat de cycla maten in meer dan zeventig landen al langer dan twintig jaar in gebruik zijn. „Een kankerverwerkende werking bij de mens zou voor de dokters over de hele wereld niet verborgen zijn gebleven. Uit voedingsfysiologisch standpunt zou het ongetwijfeld veel gevaarlijker zijn wan neer zwaarlijvigen en suikerzieken in plaats van cyclamaten suiker zouden gaan gebruiken", aldus prof. Mehnert. NEW DELIII (Reuter) Dc Fokker fabrieken hebben de nationale Indiase vliegtuigfabriek aangeboden samen te tverken bij dc bouw in India van de F28 „Fellowschp", het eerste Nederlandse straalverkeersvliegtuig. Als gevolg van de deviezennood in In dia worden in dat land ook al Engelse vliegtuigen van het type Hawker Sidde- ley 748 gebouwd. Dit toestel is met zijn twee Rolls Royce-schroefturbinemoto- ren een concurrent van de Fokker F-27 „Friendship", waarvan er in India nu tien vliegen op het binnenlandse lucht net. Nu India zelf de Hawker Siddeley 748 produceert, maakt Fokker verder weinig kans om in dit land nog meer „Friendships" af te zetten. Kennelijk wil Fokker een soortgelijke situatie, die zich in de toekomst ten aanzien van de F28 „Fellowship" zou kunnen voordoen, ver mijden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1