ZE KWAMEN UIT DE HEL" Alle man van oranje stam ï3 Vaak niets menselijks meer over Vietnamese kinderen genezen in Duits Friedensdorf ZATERDAG 18 OKTOBER 1969 MÖNCHEN-GLADBACH. Huynh Tlii Ngoc is een meisje van 15 jaar. Ze ligt op kamer 317 van liet fonkelnieuwe r.-k. ziekenhuis Mönchen-Gladbach. En ze heeft pijn. De helft van baar gezicht wordt aan het oog onttrokken door zwachtels en pleisters. De rest is min of meer misvormd. Het is niet moeilijk te veronderstellen hoe het er onder het verband uit zal zien Huynh Thi Ngoc komt uit Zuid-Viet- nam. Zij is het slachtoffer van napalm bommen. In een fractie van een seconde raakte zij de helft van haar gezicht kwijt. Nu ligt ze in een Duits zieken huis. Ze is neurotisch, praat bijna niet en probeert zich te verstoppen achter Minh Tham Do (25), een Vietnamese verpleegster van de organisatie Terre des Hommes- Huynh Thi Ngoc is een oorlogsslacht offer. Ver weg in Vietnam leven haar ouders, broertjes en zusjes- Af en toe komt er een brief voor haar op kamer 317. Toch behoort Huynh Thi Ngoc een ge lukkig meisje te zijn- Op 7 juni van dit jaar stapte ze in Saigon in het vliegtuig dat gecharterd was door Pfarrer Fritz Berghaus uit Münster- Een vliegtuig dat 65 Zuidvietnamese kinderen ver voerde naar Düsseldorf. >,Ze kwamen uit de hel", vertelt Berghaus. ,,Uit kranteberichten wist ik. dat het Dat kan trouwens geen zaten 65 kinderen. Er stapten, wankel den, strompelden 64 uit. Voor een was de hulp te laat gekomen- 64 zwaar gewonde kinderen landden op Düssel dorf, om in Duitsland de angst voor de oorlog kwijt te raken. Bij sommige Napalm verwoestte het gezicht van de 15-jarige Huynh Thi Ngoc gedeeltelijk. Het meisje is volkomen de kluts kwijtgeraakt. Ze spreekt tegen bijna niemand, eet moeilijk en gedraagt zich als een schuw opgejaagd dier. In het nieuwe ziekenhuis van Mönchen- Gladbach wacht ze op het moment dat de doktoren de ergste brandsporen uit haar ge zicht hebben verwijderd. men, zoals bijvoorbeeld in Zwitserland ook het geval is. Bovendien worden deze Friedensdorfers ook bemand door Vietnamese onderwijzers en verzorg sters- Uiteraard gaan de kinderen naar Duitse scholen, studeren eventueel ver der en zullen later terug gaan naar Vietnam. Terug? De 15-jarige Nguyen Van Dong uit Qüang Tri Is een jongen, die wil probe ren zijn opleiding in Duitsland te vol tooien. Zijn heimwee naar Vietnam gaat verdwijnen. Zo jong hij is, ziet hij in dat het welvarende West-Duitsland meer- mogelijkheden biedt dan thuis. Hij heeft lange tijd in een (Duits) zie kenhuis gelegen, waar hij verpleegd is voor polio- Hij loopt moeilijk. Het is duidelijk dat hij dit een ernstige handi cap vindt. De tegenpool van deze gesloten jongen is de eveneens 15-jarige Vo Hung Son uit Saigon. Na in het ziekenhuis in Frankfurt te zijn behandeld, is hij ver lost van polio. Hij gaat het liefst weer terug. Aan de andere kant vindt hij het toch ook wel plezierig in Duitsland. Helmut Gobels zegt over dat teruggaan, dat wanneer de ouders in Vietnam de wens te kennen geven dat zoiets moet gebeuren, de kinderen inderdaad weer vertrekken. ,,Maar tot nu toe hebben •Phan Giao is aan de beterende hand cn een verpleegster controleert het verband op zijn gezicht, dat geschonden is door napalm. De organisatie ..Aktion Friedensdorf Kinder in Npt" bad deze vlucht moge lijk gemaakt'. Zodra ze in Düsseldorf landden, werden de 64 kinderen ver spreid over diverse ziekenhuizen. Een lange weg begon. Een weg van opera ties, verpleging, weer operaties. Som mige kinderen kwamen vier tot vijf keer bij de chirurg- En uiteindelijk werden het weer mensen. Maai' in de ogen van Huynh Thii Ngoc is nog altijd de angst van de oorlog, voor de bom bardementen, de napalm te lezen- Ze ligt te steunen in haar bed. Ze wil niet praten, is onhoudbaar tegenover de verpleegsters- Daarom zijn drie andere Vietnamese kinderen bij haar op de kamer gelegd- Dat zijn Phan Giao (12), Huynh Thi Co' (5) en Nguyen Thi La (12). De laatste moest overigens en pas sant nog van een handvol granaatsplin ters worden verlost. De oorzaak van hun yerwondingen is oneindig ge varieerd- In Mönchen-Gladbach werkt Brigitte Wilmer (26), een voormalig verpleeg ster. hard aan de inrichting van een zgn. Friedensdorf, een opvang- en ver zorgingscentrum voor Vietnamese oor logsslachtoffertjes. Zulke Friedensdör- fer zijn er ook in pberhausen, Bochum, Bonn en Düsseldorf. In Mönchen-Glad bach is de eersta stoot om daar een Friedensdorf te krijgen vanuit Mün^jfe^J^ gegeven. Een vóormalig kindertehuis van de evangelische gemeente werd voor een maandelijkse hyur van 300 DM van het stadsbestuur overgenomen- Werklieden helpen pro deo de zaak op te knappen en in te richten. Want alle gelden voor deze centra moeten komen uit vrijwillige bijdragen en collectes. Brigitte Wilmer zwaait in het gebouw aan de Engelbleckerslraat de scepter. Ze heeft vaker met dat bijltje gehakt. Ze heeft twee jaar aan de Ivoorkust aan ontwikkelingswerk gedaan. Ook was ze drie maanden in Gabon waar een opvangcentrum vodjr Bia- fraanse hongerkinderen was ingericht. Kinderen uit Biafra komen, niet naar Duitsland, omdat zij in feite maar aan één kwaal lijden: ondervoeding- En dat is in Gabon te vérhelpen, mits er geld is. In Zuid-Vietnam zijn de hospitalen overvol, terwijl de medische staf on voldoende is- Daarom moeten deze kin deren naar het medisch goed uitgeruste West-Europa. Het idee van Pfarrer Berghaus is in diverse plaatsen in Duitsland aangesla gen- In Mönchen-Gladbach was dat de 36-jarige Helmut Gobels die, na een keer het Friedensdorf in Obcrhausen te hebben bezocht, in zijn eigen woon plaats de schouders onder de zaak zette- Bij de mensen van de Friedensdörfer staat de idee voorop dat de kinderen zoveel mogelijk eigen cultuur, traditie en taal moeten behouden. Daarom worden ze na een medische behande ling ook niet als pleegkinderen opgeno- vertellen. al is ze niet in Vietnam zelf geweest- Ze was in het ziekenhuis van Greven, waar twee napalmkinderen waren opgenomen- „Er was niets men selijks meer aan te zien". Ze vertelt het verhaal van de kleine, 5-jarige Huynh Thi Co, wier hoofdje vol bomscherven zat. Duitse doktoren hebben ze er een voor een uitgepeuterd- De kleine Co kan weer lachen. De 11-jarige Nguyen Dung zat thuis in Saigon toen een bom insloeg. Zijn ouders, broers en zusjes bleven ongedeerd. Maar de kleine Dung zag ineens zijn twee handen in bloe dige stompen veranderd. In Duitsland werd hij geopereerd, chirurgen hebben twee gleuven in de afgeknotte armen gemaakt, waardoor hij kan eten, schrij ven en tekenen. „Alleen de veters van zijn schoenen en de knoopjes van zijn blouse kan hij niet vastmaken" vertelt Brigitte. „Neen. hij is nog te jong voor prothesen. Dat komt later, wanneer zijn armen volgroeid zijn. Het bombarde ment gebeurde tijdens het tet-offensief van de Vietkong. Hij is al een jaar in Duitsland. Gisteren is hij voor het eerst W£t Hong e# school geweest". Bevoorrecht Op diverse plaatsen in West-Duitsland wordt getracht de oorlogsslaehtoffertjes van Vietnam wat levensgeluk te geven- Ze zijn bevoorrecht ten opzichte van de kinderen die moesten achterblijven. Pfarrer Berghaus zegt dat alleen de hoogst nodige gevallen naar de Frie densdörfer gaan- „We proberen ze zoveel mogelijk Vietnamees te laten blijven. In Oberhausen is bijvoorbeeld ook een boeddhistische monnik aan het Friedendorf verbonden- De meeste kin deren zijn namelijk boeddhist", zegt Helmuth Gobels. „Wat er gebeuren zal met de Frie densdörfer als de oorlog eenmaal beëindigd is? Och, weet u, daarmee is het probleem van de oorlogs slachtoffers niet opgelost. Boven dien zullen de medici in Vietnam direct niet alle kinderen kunnen helpen. Neen. er is nog lange tijd een taak, een zeer belangrijke taak voor de Friedensdörfer weggelegd". Af en toe ploft er een brief uit Vietnam door de bus van het nieuwe ziekenhuis in Mönchen-Gladbach, bestemd in dit geval voor Nguyen Thi La (12) eu Huynh Thi Co (5). Voor de laatste betekent Duitsland alleen maar een plezierige vakantie. De wat oudere La beseft meer van de oorlogsomstandigheden thuis. Nederlanders zéér geschikt voor Ulster achtigc en verwarrende „tegenstanders" met wie zij ooit te maken hebben gehad. De meeste van deze „tegenstanders" in deze unieke confrontatie strijden onder een vlag van een vreemde dynastie, die zij verheffen boven de Britse vlag. En hoewel zij op Britse bodem v/onen en de Engelse taal spreken, hebben zij als kampioen en vaandel drager de Nederlandse stadhouder-koning Willem verkozen. U kunt zich misschien de verbazing en de verwarring v an een typisch B» its soldaat uit Yorkshire voor stellen, die zich, nadat hij uit Engeland is overge vlogen. plotseling in een achterafstraat van Belfast bevindt, tegenover het zeven meter hoge portret van de Hollandse koning Willem, waar hij dc bevolking, die oranje sjerpen draagt, moet verbieden om tc De gedachte moet bij hem opkomen, dal op de een or andere manier de Hollanders de Schuld van dit alles zijn. Hij zal dit echter ongetwijfeld moeilijk kunnen rijmen met de herinneringen die hij heeft aan de vriendelijke Nederlandse soldaten, die hij in het Rijnleger in West-Duitsland heeft leren kennen Maar deze gedachte blijft hem bij en er zit een kern van waarheid in. Het is nu duidelijk, dal de Noordieren het Britse leger niet willen, dat per slot van rekening slechts gebruikt werd, toen de politie had gefaald. Wat blijft er dan nog over? De Noordieren zullen zeker de Royal Air Force of de Verenigde Naties niet mei gejuich ontvangen. By gebrek aan andere suggesties zou ik willen voor stellen. dat hel Nederlandse leger in actie moet komen. Wie zou zich tegen hen durven verzetten? Wie zou een steen durven werpen naar een soldaat, die het wapen van het Huis van Oranje draagt? Dominee Paisley zeker niet; en ook geen van de leden van het Oranjegenootschap, dat zon invloed in Noord-Ierland heeft. Tenslotte zouden de Neder landers nog een onschatbaar voordeel hebben. Zij zouden namelijk geen woord begrijpen van het Iersé dialect, dat zo verwairend werkt voor de Britse soldaat en een rem vormt óp iedere actie. De Tom- mies hebben vaak in momenten van grote verbitte ring gezegd, dal zij het in Cyprus niet half zo moeilijk hadden als in Noord-Ierland, dat toch bij het Britse rijk behoort Ter nadere verklaring: stadhouder-koning Willem III van Holland en Engeland versloeg de katholieke Engelse koning Jacobus II in de slag aan de Bogne. een rivier in Ierland. Zo zorgde hij ervoordat de Engelse protestantse overheersing over Ierland gehandhaafd bleef. Het bestaan van een door protestanten gedomineerd Noord-Ierland is dus te danken of, zo men wilte wijten pan j.Dutch king Billy"; onze Willem III. HARRY WHEWET Copyright Guardian Maai cr zil méér aan vast. Als wij en de Nederlanders onze marines samen zouden voegen, dan zou de samensmelting van onze legers de volgende logische stao zijn. Dal is. volgens mij, het absolute einde. Daar moeten wij Bi'ilter. vol toewijding voor ijveren Samen met de verpleegster Minh Tham Do staan voor 't toekomstige Friedensdorf in Mönchen-Gladbach hct Britse leger bevindt zich nu in de moei v.l.n.r. Nguyen Van Dong, Vo Hung Son en Nguyen Dung. De laatste verloor heide handen tijdens een bora- ,1"6ftenu°"a*" iMOOman in Noord-Drlind'ei' de,' bardement. Ondanks die handicap heeft hij de moed niet verloren. Hij lacht steeds vaker. troepen staan opgesteld tegenover de meest raadsel

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9