India op voet van oorlog met de vruchtbaarheid NPD likt de wonden IN 1976 10 MILJOEN GEBOORTEN MINDER (III) NEW DELHI Twee miljoen geboorten heeft men vorig jaar in India weten te voorkomen (althans volgens Schattingen), resultaat van het door de overheid met alle kracht gepropageerde „family planning"-programma, dat ongetwijfeld de geschiedenis zal ingaan als het meest omstreden initiatief, dat een democratisch land in deze eeuw genomen heeft. Deze werkelijk massale campagne om de bevolkingsexplosie in-te dammen en wel. op zo kort mogelijke termijn, is een onderneming die het is hier in alle objectiviteit gesteld voor India de enig mogelijke weg is om te ontkomen aan het gruwelijk toekomstbeeld van de complete sociaal-econo mische ontreddering en ondergang. Hoe men ook moge denken over de middelen, .die India op het gebied van de geboorte beperking toepast, reeds een vluchtige kennismaking met de problematiek van dit overbevolkte land maakt duidelijk, dat het standpunt als neergelegd in de pauselijke encycliek „Humanae Vitae" hier een minstens zeer twijfelachtige remedie biedt. ZATERDAG 18 OKTffijg^^ggp vorig jaar 2 miljoen geboorten verhinderd India beslaat 2,4 procent van de wereld- landoppervlakte, maar heeft 14 procent van de totale wereldbevolking. Iedere anderhalve seconde wordt in India een kind geboren, per dag 55.000, per jaar 21 miljoen. Trekt men hier de 8 mil joen mensen af die per jaar in dit land sterven, dan is de nettobevolkings toename 13 miljoen per jaar gelijk aan 'het inwonertal van Nederland. Wanneer deze tendens zich zou voort zetten, heeft India tegen 1990 een mil jard inwoners en zou het China als grootste volk voorbijstreven. Minder voedsel In 1921 waren er jaarlijks 48 sterfge vallen op 1000 inwoners. Door uitbrei ding van de gezondheidszorg kon het sterftecijfer worden teruggebracht tot 16 per 1000 Epidemieën, die nauwelijks een decennium geleden de bevolking uitdunden, komen nog slechts spora disch voor. Nog altijd sterven 109 van de 1000 pasgeborenen, 1 procent van de moeders overleeft het kraambed niet. Ook in deze situatie zal bij de voort schrijding van de medische ontwikke ling verbetering komen, zodat het vroeger natuurlijke evenwicht tussen geboorten en sterfgevallen steeds verder zal worden verstoord. Op de economische en sociale vooruit gang die India de afgelopen 20 jaar (heeft opgebouwd, heeft deze bevol kingstoename een neutraliserend effect gehad. Terwijl de voedselproduktie in de periode 1953-1968 met 17 miljoen ton steeg, daalde de beschikbare hoeveel heid voedsel per hoofd van de bevol king van 12,8 naar 12,4 ons. In dezelfde periode kwamen er 31 miljoen arbeids plaatsen bij, maar de werkeloosheid steeg naar 5 tot 10 procent (men weet dat nooit precies), omdat er in die vijf tien jaar 140 miljoen mensen bijkwa- Het zijn onvoorstelbare cijfers, ,die één ding duidelijk maken: India zit in een verschrikkelijke, vicieuze cirkel. De vrucht van elke inspanning op econo misch, technisch en medisch gebied wordt meteen weer opgeslokt door miljoenen .nieuwe monden. Om de aan was van een jaar op te vangen zouden bijvoorbeeld nodig zijn: 2,5 miljoen woningen, 4 miljoen arbeidsplaatsen, 188 miljoen meter kleding, 372.000 onderwijskrachten, 126.000 scholen. Family planning Het eerste „familiy planning"-program- ma werd in 1951 door de centrale overheid in New Delhi gelanceerd. De campagne bevindt zich nu in het vierde vijfjarenplan en de strijd tegen de grootste geboortengolf uit de menselijke geschiedenis, die nu „on a war footing" wordt gevoerd, kost de staat tot 1971 ongeveer 1,5 miljard. Tegen die tijd wil men het geboortencijfer hebben gereduceerd van 41 naar 25 per 1000 inwoners. Men richt zich speciaal tot de plm. 100 miljoen echtparen in de vruchtbare categorie en wil de opzet slagen, dan zal ieder gezin in de toe komst maximaal 3 kinderen mogen tellen. Vandaar, dat men thans prak tisch overal in de steden en op het platteland de slogan „2 3" aantreft en dat het officiële vignet van de Indiase family planning een rode drie- In 1956 werd begonnen met een sterili satieprogramma, dat de eerste tien jaar met nauwelijks 2 miljoen behandelin gen slecht van de grond kwam. Volgens de jongste cijfers (van juni 1969) zijn er in India thans meer dan 6 miljoen sterilisaties verricht, waarvan 10 pro cent bij vrouwen. Met andere woorden: op elke 90 Indiërs is er nu één gesteri liseerd. In 1965 werd de „loop" (lus) geïntroduceerd, die nu al bij meer dan 2,5 miljoen vrouwen is ingebracht. Met de gratis verstrekking van voorbehoed middelen aan mensen uit de lagere inkomensgroepen werd in 1962 begon nen, er werden tot dusver 600.000 ver koophuizen van condooms opgezet, het verbruik ligt nu rond de 60 miljoen per jaar en zal in 1971 bij de 300 mil joen moeten bedragen. Omdat India 90 procent van zijn contraceptiva moet invoeren, is met voorrang een enorme fabriek in Trivandrum neergezet, die binnen enkele jaren minstens 50 pro cent van de inlandse vraag moet kun nen verzorgen. Bedenkelijk Gandhi's onhandelbare erfenis men en de noodzakelijke gedecentrali seerde uitvoering ook bedenkelijke kanten, die door de oppositie graag naar voren worden geschoven, Speciaal op het gebied van de sterilisatie hebben zich praktijken kunnen ontwikkelen, die slechts verklaarbaar zijn in een samenleving met een ontstellend laag ontwikkelingspeil. Hét is zo, dat iemand die zidh laat steriliseren daarvoor van de overheid een „beloning" van dertig rupees 15.-) ontvangt. De vaak ge hoorde bewering, dat er ook nog een Philips portable radio aan zou zitten, is een fabeltje. Wel is het zo, dat iedereen die een kandidaat aanbrengt ook een beloning krijgt, namelijk 5.— Daaruit heeft zich het systeem van de „brokers" ontwikkeld, een soort koppel bazen dus, die uit deze situatie op alle mogelijke manieren munt trachten te Zij kiezen bü voorkeur de armenwijken Obstakels Nogmaals, men mag erover denken hoe men wil, in het maatschappelijk leven van India is een keihard gevecht tegen de menselijke vruchtbaarheid aan de gang. In de steden vindt men in elke straat f.p.-advieskantoren, over al ryden „sterilisation theatres" rond; men heeft nu 3900 van deze mobiele operatiewagens op de weg. De Ver enigde Staten hebben dit jaar 30 mil joen daarvoor beschikbaar gesteld. De boer in het meest afgelegen dorp van India ontvangt zijn kunstmest voortaan in zakken, waarop drie lieve kïnder- hoofdjes en een rode driehoek zijn ge schilderd. Overheidsinstellingen en grote bedrijven organiseren speciale .sterilisatieweekends, waarvan de resul taten maandelijks gepubliceerd worden in het blad van het departement voor geboortenregeling. India leeft op voet van oorlog met de menselijke vruchtbaarheid. Er zijn enorme obstakels te overwinnen om het f-p.-programma bij hef volk te brertgén. De Uitgestrektheid van het land (560.000 dorpen) 75 procent anal fabetisme, 50 talen en 200 dialecten, de traditionele aversie van grote bevol kingsgroepen tegen veranderingen bp welk gebied ook, een geweldig tekort aan deskundig medisch personeel en materieel. In het vierde vijfjarenplan moeten 75.000 voorlichtingsambtenaren en 66.000 technische hulpkrachten worden gerekruteerd en opgeleid. Met de f.p.-programma's wordt naar schatting nog geen 50 procent van de Indiase bevolking bereikt. Om daarin verandering te brengen zal men het aantal rijdende „sex-bioscopen" gaan uitbreiden, speciale radioprogramma's maken en moeten zoeken naar de juiste visuele en verbale voorliohtingsmidde- len, die ook de ongeletterde massa aanspreken. Juist in deze groep is 'het geboortenpercentage het hoogst, omdat men: a) zo snel mogelijk zoveel moge lijk kinderen wil, aangezien men bij voorbaat erop rekent dat de dood flink toeslaat; b) meisjes veelal niet tellen en' c) zoveel mogelijk zoons tracht te krijgen om voor later een behoorlijk gezinsinkomen veilig te stellen. Het vierde vijfjarenplan staat daarom in het teken van het field work. Op het platte land wil men minstens 7200 operatie centra en nog eens 41-000 subcentra oprichten. uit voor hun praktijken. Een arme drommel, die ligt te verhongeren in de goot, wordt een voor hem fabelachtig bedrag van 15.- in het vooruitzicht gesteld als hij „even meegaat naar de dokter om een spuitje te halen'. Op die manier worden duizenden gesterili seerd, zonder te weten wat er met hen gebeurt De ronselaars zien er evenmin tegenop om stomdronken mensen of ouden van dagen mee te slepen naar de dokter, en vaak genoeg worden ook jongens en meisjes beneden de 20 jaar het slachtoffer van hun onwetendheid. Om dergelijke redenen wijst de Katho lieke Kerk in India het regerings programma af. Het motief is verder, dat de decadentie erdoor in de hand wordt gewerkt. „They are living as pigs" zei een vooraanstaande katho lieke politicus in Madras. En op de derde plaats redeneert de Kerk, dat het programma uitsluitend effect kan hebben bij de beter gesitueerde bevol kingsgroepen, omdat de onderlaag niet weet wat zij met alle technische voor lichting moet beginnen en zich boven dien gezien de erbarmelijke levens standaard het risico van een kinder loos gezin niet kan permitteren. Verplicht verplichte sterilisatie voor melaatsen? De centrale regering in New Delhi blijkt, zonder dat dit in de officiële bekendmakingen rechtstreeks tot uit drukking komt, het f.p.-programma geleidelijk zijn vrijblijvend karakter te willen ontnemen en bepaalde delen van de bevolking zonder meer aan ver plichte deelname te onderwerpen. Bin nenkort is een wetsontwerp te ver wachten dat elke vorm van abortus vrijstelt. Vrouwelijke studenten in de medicijnen die een studiebeurs van de overheid willen, moeten voor een bepaald aantal jaren aan het f.p.- program meewerken. De vrouwelijk» ambtenaren in Madras kunnen 14 dagen vakantie krijgen, mits zij rich laten steriliseren. Belastingverlaging voor kleine gezinnen is in studie, evenals het plan om voortaan alleen nog per sonen in overheidsdienst op te nemen c.q. te handhaven die minstens 'tot hun 25ste jaar' ongehuwd blijven. Aldus bewandelt men indirect de weg van de zachk- dwang. Maar het 'eérste duidelijke bewijs, dat de geboorten- regelingspolitiek binnenkort officieel in een voor democratische begrippen alar merend stadium zal komen, kan men afleiden uit het regeringsvoornemen om sterilisatie van geestelijk en licha melijk gehandicapten verplicht te stel len. Ik heb me door deskundigen laten voorrekenen, dat dit zou neerkomen op gedwongen sterilisatie van meer dan 2 procent van de totale Indiase bevol king. Het zou bijvoorbeeld betekenen, dat alle lepralijders onder deze wet gaan vallen, maar ook tbc-patiënten en geestelijk gestoorden. India zit daar mijns inziens mee op een gevaarlijke weg. Niet alleen omdat bijvoorbeeld de melaatsen hun ziekte nog langer ge heim zullen trachten te houden en aldus de kans op besmetting van hun omgeving groter wordt. Nu worden cr in dit kolossale land nog 21 miljoen kinderen per jaar ge boren. Als het vierde en vijfde plan het verwachte succes opleveren, zal men naar verwachting in 1976 tussen 10 en 11 miljoen geboorten per jaar kunnen verhinderen. India en de wereld moeten erop rekenen, dat daarvoor geleidelijk harder wordende maatrege len zullen worden afgekondigd. In Madras krijgen moeders, die een „loop" laten aanbrengen, een röntgenbehan- deling cadeau. Men dient er de family planning en de openbare gezondheids zorg mee. Bij zulke prachtige surprises zal het niet blijven. Zelfs een minder doortastcude regering, mocht die het na de verkiezingen van 1972 in India voor het zeggen krijgen, kan de explo sieve vruchtbaarheid van dit volk niet uitsluitend met toegiften in bedwang houden. JAN DERIX op iedere straathoek kan men terecht Het is begrijpelijk dat heel het buiten land de ontwikkeling van dc N.P.D. met zeer wantrouwende blikken gade slaat. Maar het was uiteraard over dreven dat men tijdens de verkiezingen in West-Duitsland vrijwel alleen aan dacht had voor de neo-nazisten. Men kon immers vlak vóór dc verkiezingen duidelijk zien, dat de nazi's op zijn allerhoogst ternauwernood over de drempel van de vijf procent stemmen zouden komen. En toch werden VVcst- dultse journalisten die dit durfden te schrijven, in liet buitenland vaak uitge lachen. De kiezers in de Bon. brach ten voor 95,2 procent uit op democratische partijen au N.P.D, kreeg slechts 4,3 procent, en dus bleef het parlement voor haar gesloten. Het is moeilijk'te zeggen waar de vreugde over dit feit het grootst was: binnen of buiten de Duitse grenzen. Natuurlijk is het ook onjuist om de N.P.D. thans als niet-bestaand te be schouwen. Het fiasco aan de stembus is voor haar wel een ernstige klap, maar niettemin blijft zij in leven. Nu heeft zij (ondanks haar gemiddelde winst bij de verschillende verkiezingen voor de Landdagen in de laatste drie jaar) weliswaar de heli't van haar kiezers verloren, maar vergeleken met de verkiezing voor de Bondsdag in 1965. behaalde zij thans tweemaal zo veel stemmen. En men moet ook niet vergeten dat de partij thans bij de verkiezingen voor de Bondsdag aan zogenaamde tweede stemmen (in West- Duitsland heeft elke kiezer twee vér- schillende stemmen) in Rijnland en de Palts, Hessen en Beieren meer dan 5 procent kon behalen, en in het Saar- gebied zelfs 5,7 procent. Von Thadden had bij de laatste ver kiezingen op 12 procent gerekend en hij kon, evenals destijds Goebbels op het einde van de oorlog, zijn teleur stelling kwalijk voor zich houden: „De massa van de Westduitsers toont dat zij noch politiek inzicht, noch karakter berit". Symptomatisch voor de huidige toestand binnen de nazipartij is dat zij aan de komende gemeentelijke ver kiezingen begin november in Noord- Rij n-WestfEden niet wil meedoen. En het gebouw, dat in Bad Godesberg aan gekocht is als zetel voor de partij die thans in Hannover haar centrum heeft zal. weer verkocht worden om aldus de enorme schulden van de partijkas wat te verminderen. Daarbij komt dat er kans bestaat dat de regering een wetsontwerp zal indienen waarbij de partij verboden zal woxden. Natuurlijk is het niet zeker of te bewijzen zal zijn dat de partij met de grondwet in strijd is, omdat zij revolutionair is en nazis tisch en anti-semitisch. Maai- de moge lijkheid dat de regering met zulk een ontwerp zou komen schrikt reeds heel wat. leden en aanhangers af. Van de andere kant mag men aan nemen dat het politieke radicalisme in West-Duitsland weer kansen krijgt. Het nationalisme kan in West-Duitsland weer opleven, nu Bonn zich nader Nieuwe kansen voor radicalisme in West- Duitsland schijnt te oriënteren op een nieuwe politiek met betrekking tot het oosten en met name tot een erkenning van de Oder-Neisselijn en van de D.D.R. En bovendien verminderen de Ameri kanen hun contingent troepen in West- Europa. Het is een vraag of de N.P.D. de komende moeilijke vier jaar zal weten te doorstaan. Misschien kan zij zelfs attractiever worden tegenover de nieu we linkse coalitie aan de Rijn en zo doende wat invloed uitoefenen op de conservatief-nationale lieden binnen de F.D.P. Maar voor de binnenlandse stabiliteit van de Bondsrepubliek zal het nog belangrijker zijn dat conjunctuur, arbeidsmarkt en prijsstabiliteit vol doende vast blijven liggen. De anti-neo- nazistisöhe krachten in West-Duitsland, die tot dusver met hun tegenstanders alleen met knuppels en geweld debat teerden, zullen moeten leren met zake lijke argumenten te komen. Misschien zullen we op de eerstvol gende partijdag van de N.PJD. van 14 tot 16 november in Saarbrücken, nader over de nieuwe koers van de partij vernemen. Het is thans nog de vraag of Von Thadden voorzitter blijft of misschien door andere en nog meer radicale elementen wordt vervangen. DR. F. W. SCHLOMANN

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13