De Lange Doordrager. Spaarpotje maken? Lange bedrust heeft nadelen 4%% 5% 5%% 6% 7% 8% Algemene Bank Nederland aankomend tekenaar MAGAZIJNBEDIENDE MEISJE TECHNISCHE UNIE N.V. ADM. MEDEWERKERS MAGAZIJN-MEDEWERKERS BOERENLEENBANK vrl. administr. kracht Korporaals vaak zonder kans op carrière Ernst Fischer uit partij Akkoord, maar dan met rente, bij de ABN Zwart- en Roodblaarstieren Ruf boekhoudmachine STALLING AANGEBODEN Fa. L BERK ZN. PACJINA 8 DE LEIDSE COURANT WOENSDAli 16 OKTOBER 1969 Taak worden patiënten naar huis gestuurd met het advies goed te rusten en geduldig te zijn. Bedrust is zonder twijfel het meest voorgeschre ven medicament dat er bestaat. Men heeft gedurende honderden jaren rust en nog eens rust voorgeschreven, zodat voor de meeste personen ziek zijn synoniem geworden is met rusten. Terecht vraagt men zich de laatste tUd in medische kringen meer en meer af of men ook niet te veel van het goede kan voorschrijven. Zyn er ook gevaren verbonden aan een te ver doorgedreven bedrust? Zijn er geen tegenaanwijzingen voor bedrust? Be weging is één van de hoofdkenmerken van het leven en de verticale houding is onze normale houding! Een leek in hel vak begrijpt onmiddellijk dat bedrust, die onbeweeglijkheid in hori zontale houding meebrengt, een weer slag moet hebben op het functioneren van al onze organen. In verband hiermede lazen we een interessante bijdrage in het Tijd schrift voor Geneeskunde van 15 au gustus waaruit we enkele ideeën distilleren: Door de bedrust verlaagt de bloed druk en gaat de pols minder vlug kloppen- Dit heeft als gevolg dat het hart minder energie moet leveren en minder belast wordt- Anderzijds moet men niet denken dat deze uitwerking groot is. Lichte lichaamsoefeningen verhogen maar matig het slagvolume van het hart zodat de zuurstof behoefte van het hart bij lichte in spanning slechts matig verhoogd Niet alleen geopereerden, maar ook mensen die herstellend zijn van een hartinfarct worden heden ten dage zo vlug mogelijk uit het bed gezet. Het is geen uitzondering wanneer men een patiënt, die een hartinfarct heeft doorgemaakt, reeds na enkele weken ziet rondwandelen- Statistieken heb ben uitgemaakt dat een vroege be wegelijkheid de genezing in de hand Bovendien is er veel minder kans dat het bloed klonters gaat vormen wat aanleiding kan geven tot de nog steeds gevreesde longembolie. De jonge moeders weten bij onder vinding dat de tijd van de tien dagen .platte rust" na een bevalling tot het verleden behoort- Ook de fysiologie van de longen ondergaat veranderingen bij horizon tale houding. De longen worden slechter geventileerd dan in staande houding. Een gezonde mens die in bed ligt lost dit -op door alle vier of vijf minuten eens diep te ademen- Dit gebeurt onwillekeurig en brengt verse lucht tot in de uiterste long blaasjes. Bij een bewusteloze patiënt, waarbij het ademhalingscentrum nog onderdrukt kan zijn door slaapmidde len, of door een langdurige algemene narcose, is dit verdedigingsmechanis me uitgeschakeld- Gevolg: in bepaal de delen van de longen dringt er geen verse lucht meer binnen. Dit gebrek aan ventilatie leidt vlug tot ontsteking van het betrokken gebied. Vroeger sprak men van een bedpleuritis. Obstipatie Ontlastingsmoeilijkheden (obstipatie) zijn verwikkelingen bij de bedrust over de meeste bedpatiënten klagen. Iedereen die al eens een bedpan onder zich geschoven kreeg, zal moeten toe geven dat een ontlasting in horizon tale houding een moeilijke en weinig aangename bezigheid is. Aanbieding geldig t/ro 32 oktober. Op het eerste gezicht is dit een gewone regenjas. Maar let op. Als de dagen korter en kouder worden, hoeft u 'm niet in de kast te hangen. Want dan ritst u er gewoon de Borgvoenng in en hebt u een warme winterjas (die bovendien niet veel zwaarder is). Als modieuze details stippen wij aan: de raglanmouw en de verdekte sluiting. De kleuren? Eggshell, beige, whisky, groen en marine. En tenslotte mag u ook best weten dat Hij deze praktische, héle-jaar-door jas heeft laten uitvoeren door Falcon. UitTerlenka/Katoen. (Wat houdt u nü nog tegen?) Gemaakt door Falcon. Amsterdam: Beethovenstr. -Ferd. Bolstr.-Jan Evertsenstr.- Javastr.- Joh. HuizmgaL Kinkers U.Middenweg Nleuwendijk. Nijmegen: Burchtstr. Rotterdam: Beursplein - Zwart Janstr. - Lijnbaan. Den HnT DieraneeL Amersfoort: Langestr. Utrecht: Vredenburg - Steenweg: Apeldoorn: Hoofdstn Vlaardingen: Liesveld - Veer- plein. Tilburg: Schouwburgring. Arnhem: Presikhaat Breda: Ginnekenstx. Dordrecht: i ven: Marktstr. Haarlem: Gr. Houtstr. Hilversum: Kerkstr. Rijswijk: 1 P. v. d. NIET N.V. Loodgieterswerken - Electrotechniek Dorpstraat 150 Hazerswoude Tel. 01728-791 In verband met uitbreiding van onze tekenkamer zoeken wij op korte termijn Ook zij die interesse hebben hiervoor te worden opgeleid kunnen reflecteren. Sollicitaties na telefonische afspraak (ook 's avonds) GEVRAAGD: in het bezit van Rijbewijs B-C-E. GEBR. KRUYT N.V. LEIDERDORP Universiteitsboekhandel J. GINSBERG N.V. vraagt kwiek jong voor dé bediening van kleine telefooncentrale en lichte administratieve werkzaamheden. Mulo-opleiding gewenst. Sollicitaties Kort Rapenburg 17, Lelden, Telefoon 01710-24642. Leverancier van installatie materialen, sanitair, elektr. huish. toestellen, radio en t.v. aan installateur* en winkeliers zoeken Sollicitaties te richten aan de chef van ons verkoop kantoor, de heer Chr. Rijkhoff, Oude Singel 250a, Leiden. OEGSTGEEST r spoedige indiensttreding Leeftijd 17 18 jaar. Schriftelijke of telefonische sollicitatie» te richten aan het kantoor van de bank, Lijtweg 15, Oegst- geest, telefoon 60951. Het gevaar voor indikking van de ontlasting in de laatste gedeelten van waarover veel bedpatiënten klagen. Dit kan aanleiding geven tot het vor men van een gedeeltelijke stop in de dikke darm waarlangs vloeibare stoel gang geperst wordt. Deze patiënten klagen vaak van diarree, hoewel ze in feite verstopt In vele ziekenhuizen wordt de huid van de patiënten overvloedig met alcohol of kamfer ingewreven. Vooral de plaatsen waarop men ligt, zoals de hielen, het zitvlak, de schouders, de rug en het achterhoofd worden onder handen genomen om doorliggen te voorkomen, Men begint zich nu echter af te vragen of al dit gewrijf wel veel zin heeft en het doorliggen werkelijk voorkomt. Inderdaad, door het hevig wrijven wordt de natuurlijke vetlaag van de huid verwijderd- Meer en meer tracht men de ligwonden te verwijderen door de huid in zijn natuurlijke toestand te bewaren: d.w.z- de laag huidvet intact te laten, te zorgen voor een droge veerkrachtige onderlaag (matrassen met luchtcellen verdienen in dit ver band bijzondere aanbeveling), het gebruik van overvette zeep en het aanbrengen van speciale crèmes, met vermijding van talk. Nier- en blaasstenen zijn gevolgen van bedrust waar men steeds op attent moet zijn. Ze zijn dikwijls een bron van veel pijn en ongemak Reeds na enkele dagen bevat de urine méér dan normale hoeveelheid calcium wat de steenvorming in de hand werkt. Daarom is het van het grootste belang Spieren Ons bewegingsstelsel heeft spoedig te lijden door gebrek aan beweging. De spieren slap, de gewrichten pijnlijk en stijf en het skelet begint kalk te ver liezen. De beenderen worden bros en de kans op breuken vermeerdert. Vooral de hals van het dijbeen en de wervellichamen zijn zeer gevoelig voor breuken. Tenslotte nog een woordje over de psychologie van de „horizontale hou ding". Wanneer men wegens ziekte verplicht wordt de wereld uit een horizontaal gezichtsveld te beschou wen, dan heeft dit meestal een niet te onderschatten invloed op de geeste lijke toestand- Daadkrachtige mensen voelen het doorgaans zeer zwaar dat ze hulpe loos en machteloos in bed moeten liggen. In plaats van in het bed tot rust te komen jagen ze zich nog meer op. Daarom: niet langer in bed dan beslist nodig is. De meeste mensen sterven nog altijd in bed. Dr ICKX Anuga '64 De Nederlandse exposanten op de vorige week vrijdag afgesloten zevendaagse internationale vakbeurs voor de voedings- en genotmiddelenindustrie Anuga 1969 te Keulen hebben goede re sultaten geboekt, zo meldt de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel. Uit Ne derland waren in totaal bijna 100 bedrij ven iin Keulen vertegenwoordigd. 26 van hen vormden gezamenlijk een nationale afvaardiging, waartoe door de Centrale Kamer van Handelsbevordering in Den Haag het initiatief was genomen. Volgens hun woordvoerder schommelden de re sultaten tussen bevredigend en zeer goed. ST.-MARTINUS: BREDA (ANP). Binnen de krijgs macht zijn nog altüd grote aantallen kor poraals werkzaam, voor wie op grond van allerlei belemmeringen geen carrière mogelijkheden meer bestaan. Dit ver klaarde de voorzitter van de katholieke vereniging van militaire ambtenaren be neden de rang van tweede-luitenant St.- Martinus, de heer H. J. J. Hoogenboom, vanmorgen in Breda op de vergadering van de verenigingsraad van St.-Martinus. Volgens de heer Hoogenboom mag van de overhei dworden verwacht, dat ze grote prioriteit toekent aan maatregelen, die de onaangename gevolgen van deze situatie t,ot een minimum beperken, bij voorbeeld door onverkort ook voor de categorie korporaals de voor officieren en onderofficieren bestaande privileges te realiseren. Hij zei, dat het in de memorie van toeliahting op de defensiebegrotng voor 1970 opgenomen statuut korporaal s- messes onvoldoende aansluit bij de be staande regels voor messes voor officie ren en onderofficieren. In dit verband vroeg hij zich af, of het de overheid ernst is met haar voornemens, klimaatsveran dering en -verbetering voor de korpo raals te bewerkstelligen. Kritiek uitte de heer Hoogenboom het nivellerende beleid in het kader v het huidige bevorderingssysteem van koninklijke landmacht. Niet de indi\ duele militair met zijn mogelijkheden onmogelijkheden, maar de vrei risico en het streven naar gelijkheid a de uitgangspunten waarop de bevord ring steunt, zo zei hij. Volgens hem i* het verleden bij het streven naar t rechtspositie, die onvoldoende garant: zou inhouden voor de zwakken onder militairen, te weinig rekening gehoud met de rechtszekerheid va ndegenen v mogelijkheden boven het gemiddelde ui komen. Hij voegde hieraan toe, dat da; door waardevolle medewerkers voor krijgsmacht verloren zijn gegaan. WENEN (AP) Ernst Fischer, internationaal bekende Oostenrijk marxistische theoreticus, is uit de munistlsohe partij gestoten, waarschiji lijk wegen» zijn verzet tegen de Sovjd invasie in Tsjecho-Slowakije. Uit welingelichte bron wordt men djtt het centrale comité van d tij gisteren tot het royement va scher heeft besloten. Op het eerder dit jaar gehouden pai tijcongres is Fischer, die in julie is geworden, niet herkozen als lid va het centrale comité. In een vraaggi sprek heeft hij over de invasie gezegc „Zodra ik hoor spreken van „broeden lijke hulp", zie ik tanks, niets ande! dan tanks. En als ik het woord niet-it menging hoor, dan hoor ik de militair stemmen van buitenlandse bevelheb Spaarboekje/Spaarrekening Direct beschikbaar 2500,- een maand opzegging voor hogere bedragen Spaardeposito Drie maanden opzegging Spaardeposito Zes maanden opzegging Spaardeposito Twaalf maanden opzegging Spaardeposito Twee jaren vast ABN Spaarbfljet 1969/75 U bent welkom bij de Verkoopdag 17 oktober a.s. Veemarkt LEIDEN met voorsteekapparaat. en telmachine adapter, DE LEIDSE COURANT Papengracht 82 Leiden Telefoon 20935 voor de nacht voor 4 trucks of 6 bestel- of personenwagens. Het geheel verwarmd Kaasmarkt 2-7 Leiden Telefoon 25341

Leidse Courant | 1969 | | pagina 8