ISABEL HOVING HIJS HOKIJ NIET BANG VOOR VREEMDELINGENLEGIOENEN René Pijnen winnaar van laatste koers Smoke Eaters gastteam in competitie NS- Snippertrips Tien J ISABELS BOEKJE OVER ADAM EN EVA HALF P0EZIE IN PROZA STIJL Befaamde combinaties in Jumping Amsterdam 5dagen Terschelling Ga op foto-safari in Bergen-N.H. f43.50 WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA T (Van ome sportredactie) DEN HAAG. Het nieuwe Ushockey- seizoen dat vrijdag 24 oktober begint, kan nauwelijks een betere start hebben. I Beter in dié zin dat het nieuwe bestuur van HIJS HOKIJ het Haagse ijshockey- publiek een wedstrijdkalender kan aan bieden waarvan het begin zonder meer kwalitatief beter is dan dat van de laatste jaren. Ook speltechnisch lijkt het Haagse spel er dit jaar op vooruit te zullen gaan. De vier nieuwe Canadezen die door HIJS HOKIJ zijn gecontrac teerd houden, afgaande op hun anteco- denten. een belofte in voor het nieuw® seizoen. Gisteren, op de jaarlijkse persconfe rentie nam voorzatter Ed Hopman defi nitief afscheid als bestuurslid en intro duceerde officieel het nieuwe bestuur, waarvan dr. Ekhard Bos de voorzitters hamer hanteert. „Het is een periode van voorbereiding geweest", aldus de aftre dende voorzitter. „Arie Klein wist vier jaar geleden al wat hem te wachten stond en IHan van dei* Heijden, die twee jaar ons tweede team heeft gecoacht. wachtte eveneens een functie in het I bestuur van HIJS Hokij". I De eerste officiële daad van de huidige I voorzitter ..Ik: heb van de heer Hop- mm veel gezien en veel geleerd, en ik- ben blij dat hij als adviseur aanblijft" was' het aanbieden van een verjaardags taart aan Chris Mnnerty een van de vier nieuwe Canadezen, die gisteren zijn 28ste verjaardag vierde. Hoewel aan de competitie om de landstitel slechts vier clubs zullen deel nemen: HIJS Hokij, Den Bosch, Tilburg en Smoke Eaters (Geleen) zijn slechts drie clubs in de gelegenheid om de titel te veroveren, omdat Smoke Eaters dat alleen buitenlanders telt als gast- (ADVERTENTIE) Dagje hier, di Kiest Q rr\aa.T Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. yy -v voordelig aw uit met NS Australië leidt in kwalificatiegroep SEOUL Het Australische voetbat- elftal heeft zijn positie in groep vijftien A van de voorronden om het wereldkam pioenschap versterkt. De Australiërs ver sloegen gisteren in het drielandentour- nooi dat dn Seoul wordt gehouden, Zuid- Korea met 2—1. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1—1. De sitamd in groep 15 A is nu: Australië 2 2 0 0 4 52 Zuid-Korea 2 0 111 3—4 Japan 2 0 111 35 (ADVERTENTIE) BEDRIJFSRUIMTEN TE HUUR Nog enige hallen te huur in modern bedrijfsgebouwen-complex. LEIDEN uitbreidingsplan 'De Waard' Verschillende afmetingen vanaf ca 660 m2 nuttig vloeroppervlak. Combinatie van hallen mogelijk. Gelegenheid tot uitbreiding op achterterrein. Oplevering eind 1969. Inlichtingen verkrijgbaar bij: N.V. Maatschappij voor Projektontwikkellng 'EMPEO' Maliebaan 75 Utrecht Telefoon 030 - 1 64 81, toestel 357 team is uitgenodigd. Ook dit jaar zullen per team drie buitenlanders in de Neder landse competitie mogen, worden opge steld. Voor de vriendschappelijke wed strijden ds het maximum aantal buiten landers bepaald op zes. Omdat ook de wedstrijden om de Cup International als vriendschappelijk wor den gewaardeerd zullen zowel Den Bosch als Tilburg van het maximum gebruik maken. Hopman: „Ik vind dit een stap terug, mijn voorstel aan de bond was om twee buitenlanders per team te laten spelen. Twee Is een haalbare kaart, fi nancieel maar ook ethisch. Door de hui dige maatstaven van de NIJB kweek je geen aanwas. Kijk bij voorbeeld eens naar Tilburg. Het tweede team van Til burg te vorig jaar gediskwalificeerd om dat het soms met maar vijf man ver scheen. Als Je steeds maar weer buiten landers voor je hebt zoals in Den Bosch en Tilburg, vergaat het enthousiasme om te ijshockeyen je wel een keer." Dezelfde streek HIJS Hokij is overigens niet bang voor het vreemdelingenlegioen van Tilburg en Den Bosch, die beide met een Tsjechi sche trainer en Tsjechische en Canadese spelers zullen aantreden- Arle Klein: ,.Op die manier zullen sneller moeilijkheden ontetaan. Het is een botsen van twee systemen zullen gerijpte Canadezen zich een Tsjechisch systeem laten op dringen en je hebt bovendien een taalprobleem. Bij HIJS Hokij hebben we het wel gehad dat het nooit zo lekker zat tussen zuiver Franssprekende en Engelssprekende Canadezen." Daarom heeft HIJS (Hokij dit jaar bewust naar „een eenheid" in afkomst gestreefd. De nieuwe coach Gary McQuald, doelman Paul Ferguson, Russ McColl en Chris Fiimerty zijn allen af komstig uit dezelfde streek en hebben bovendien tenminste een middelbare af universitaire opleiding genoten. Overige divisies Ook in de tweede divisie komen Cana dezen uit- Heerenveen heeft reeds de Canadees Trambolini gecontracteerd en is bezig met een tweede Canadees. Am sterdam zal mogelijk dit voorbeeld vol gen. Behalve dez ebwee ploegen komen dn de tweede divisie uit: HIJS Hokij 2; Rotterdam 1; Delft 1; Tilburg 2 en Ant werpen 1. In de derde divisie zijn inge deeld Amsterdam 2; HIJS Hokij 3; Den Bosch 2; Rotterdam 2; Geleen 2; Nij megen 1Groningen 1Brussel 1 en Antwerpen 2. De competitie van de (ADVERTENTIE) Tuinbezitters: raadpleeg nu uw horenier. Hij is de vakman. Hij doet alles wat nodig is. Zodat nw tuin in 't voorjaar weer bloeit en geurt. Doe 't nu. Voor de winter komt. A-junioren is uitgebreid met Antwerpen en Brussel, terwijl bij de B-teams twee ploegen van Luik zullen deelnemen- Programma Ook dit jaar zal HIJS Hokij zijn thuis wedstrijden weer op vrijdagavond spe len: voor 5 december is een uitzondering gemaakt. Het programma tot en met december voor de thuiswedstrijden ziet er als volgt uit: 24 oktober: Oberstdorf (vriendschappe lijk t 31 oktober: Kitzbühel (vriendschap pelijk): 7 november: Grenoble (Cup In ternational); 14 november: Chamonlx (Cup International); 21 november: The Arrows (Cup International); 28 novem ber: Slavia Praag (vriendschappelijk); maandag 8 december: Geleen (Cup Inter national): 12 december: Den Bosch (Ned. competitie19 december: BRNO (vriend schappelijk). Gedurende deze periode zal HIJS Hokij ook diverse uitwedstrijden voor de competitie en Cup International spelen. Op 28 oktober speelt HIJS Hokij een vriendschappelijke wedstrijd in megen tegen Kitzbühel. Aan de competitie om de Cup Interna tional nem enbehalve HIJS Hokij ook deel: Den Bosch; Tilburg: Smoke Eaters; The Arrows; The Raiders; Chamonlx en Grenoble (Luik heeft zich geheel terugge trokken) The Raiders en de The Arrows zijn teams van in Duitsland gelegerde mi litairen van de Canadese luchtmacht. Het teem dat HIJS Hokij in het as. seizoen op de baan zal brengen ziet er als volgt uit: doel: Paul Ferguson, reserve doelman Fred de Wit; achter: Arle Klein. Cyril van Dijk, Bennie Roomer, Wil Ooms en Rob Verboom; voor: Rudi Bakker, Gary McQuaid. Chris Flnnerty, Ron Gen- tis, Russ McCo311, Joop Manuel, Leo var Dijk en Paul RUsche. „Ik besta uit twee delen, een denk-kind en een speel-kind" (Van een onzer verslaggevers) VELP Zo maar een meisje van net veertien jaar uit Velp, leerlinge van de derde klas chris telijk lyceum Arnhem, die een boekje schrijft en tekent, Isabel Hoving. „Kleine Adam" heet het en het is uitgegeven door Contact in Amsterdam. Wat bracht het meisje Isabel ertoe te gaan te kenen en schrijven Wat bedoelde ze met dit boekje te zeggen Is het nu een over het paard getild nest, zoals zoveel tienersterretjes? Isabel is een eerlijk gewoon meisje van veertien jaar, wat dromerig misschien, dat van dieren houdt, huiswerk maakt en speelt op zijn tijd. En de roem die haar misschien ten deel gaat vallen? „Dat is toch hetzelfde, of je nu wel of niet een boek gemaakt hebt", zegt ze er zelf van. Hoe kom je er toe te gaan schrijven? „Met aardrijkskunde bespraken we, ongeveer een jaar geleden, de aai'de, de zones en klimaten. En toen besloot ik een verhaal te gaan tekenen en er een beetje bij te schrijven over een kleine aarde. Toen wilde ik er een bepaalde hoofdpersoon in hebben, een Isabels boekje De kleine Adam Is een verrukkelijk stukje halfpoëzie in proza stijl, bijna nonchalant, maar met de zorg die schuil kan gaan in grote vaar digheid, neergeschreven. Met de onbe vangen fantasie, eigen aan het kind, zet zü Adam en later ook Eva in het paradijs, waar zij elkaar vinden en dan ook samen verder gaan. Isabel vermoedt vaag of weet heel ze ker, wat er dan zoal komt kijken. Zij toont zich daarin op weg naar de vol wassenheid. Intussen volgt zij argeloos de kinderlijke gedachtengang en zet in een handomdraai 's levens loop in sim pele woorden neer. Zij doet dit in een lichte toets, die ontwapent door wijs heid, in de eenvoud die het ware ken- Neem de volgende passage, waarin een zame Adam Eva ontmoet: „Kun je pra ten?", vroeg hij. Opeens zei zij met 'n hoge stem, anders dan die van hem: „Eindelijk dan". „Wat bedoel je?", vroeg hij. „Het kan beginnen", zei ze en ze had nog nooit zo'n waar woord gezegd als dit". Al doende voegt Isabel iets nieuws toe aan het scheppingsverhaal. Zij heeft zich er altijd over verbaasd, dat de Genesis begon met volwassen mensen. Zijn Adam en Eva nooit kind geweest? Niet dat de bijbel weet. In dat tekort heeft Isabel willen voorzien. En hierin schuilt de dichterlijkheid van de jonge schrijfster, dat zij zich verwondert en uit die verwondering al schrijvend iets nieuws schept. Dit neemt niet weg, dat een vroegwijs meisje als Isabel zo nu en dan een tikje 'n wijsneuzerige indruk maakt. Zo weet zij heel precies te vertellen, wat werk klein jongetje. Daar ging ik een paar vertialen van maken. Dat jochie speelde daar. Toen werd die kleine aarde opeens niet belangrijk meer. Dat jongetje wel, dat groeide helemaal uit tot de hoofdpersoon. Hem heb ik Adam genoemd, omdat hij helemaal alleen was. Hij was een beetje de heerser van die planeet. En toen heb ik er een meisje bij gezet. Eva. En dat is het boek eigenlijk." Teken en schrijf je allang? „Tekenen eigenlijk al voor mijn ldeuterschoolleeftijd en als ik aan het tekenen ben vertel Ik het verhaal aan mezelf. Zo ef en toe schrijf ik er dan wat bij". Voel Je Je wel eens alleen? „Vaak vind ik het fijn om alleen te zijn". Om te tekenen en te schrijven en na te denken? „Nee. dat is niet precies wat ik onder alleen zijn versta. Als ik zit te tekenen of te schrijven, zijn er meestal mensen in de buurt en dan hoor ik ook wel hun stemmen en wat ze doen". Buiten dendert een trein voorbij. Isabel kijkt ernstig op. Ze lijkt de sprong naar de volwassenheid al te hebben gemaakt. Inzoverre is kleine Adam misschien autobiografisch. Het laatste deel teer en gevoelig zoals alleen een verliefde dichteres het kan uitdruk ken wijst er op. Voelt zjj zich ook volwassen? „Ik besta eigenlijk uit twee delen, een kind en een niet-kind. De volwassene m me denkt en tekent en leest, maar het kind dat leeft. In dat tekenen voel ik me inderdaad ouder dan gewoon. Op school doe ik anders en denk ik anders. En thuis ook dan wanneer ik met tekenen en zo bezig ben. Dat is niet van de laatste tijd. Tussen het speelkind en het denkkimd is wel een grotere verwijdering gekomen. Maar het is geloof ik nooit echt één geheel geweest". Voor wie zou je het liefst schrijven? „Voor wie het mooi vindt. Het liefst voor kinderen. Volwassenen mogen dan zelf kijken of ze het leuk vinden. Ik wil schrijven over dingen die een ziel hebben. Maar dat bureau daar zou dan ook best een ziel kunnen hebben en dat stopcontact". voor de man is en wat voor de vrouw. Zij toont hierin nog sterk milieu gebonden te zijn en weinig oog te heb ben voor maatschappelijke processen, die nu al een ander beeld opleveren dan Isabel schetst en waar Isabel nog niet aan toe is. Ook hieruit blijkt, dat de schrijfster nog volop verkeert in het niemandsland tussen kind en volwas van het ook op kijkt van het gemak, waarmee zij haar eigen verhaal van schetaw voorziet. De kunst van het uitbeelden door het weglaten juist van details schijnt haar te zijn aangeboren. Niet alleen haar schrijfstijl, maar zeker ook haar teken stijl suggereert meer dan er in werke lijkheid aanwezig is. Dit duidt op een talent, dat ons voor nog meer prettige verrassingen zou kunnen stellen in de toekomst. We hebben maar één moeilijkheid, die zich overigens laat ontleden in drie vragen. Springt Isabel in haar verha len inderdaad van de hak op de tak of zijn er delen uit haar manuscript door de uitgever weggelaten of is het boekje verkeerd gebonden? De pagina's zijn niet genummerd, dus is dit laatste niet makkelijk te controleren. En is Isabel nog wat springerig, dan had de uitge ver er wat meer orde in kunnen bren gen. Tenzij deze de authenticiteit van dit kinderlijk geschrift niet heeft wil len aantasten, maar dan had een korte toelichting op de flap boven gestelde vragen kunnen wegnemen. Prijs f7,90. T.O. Resultaten wam koersen Hilversum AMSTERDAM De gere nommeerde Westduitse rui ter Al win Schockemöhle maakt op 24, 15 en 16 ok tober in het nieuwe RAI- gebouw te Amsterdam tij dens het twaalfde indoor concours hippique „Jum ping Amsterdam" zijn ren tree na een blessure- periode van enige maan den. Schockemöhle kwam seizoen bü het con- i hippique van La Baule zo ongelukkig ten val, dat hü ernstig aan zijn rug geblesseerd raakte. In september probeerde hü veer tijdens het Duitse ipringkampioenschap, maar :én onderdeel onder vond hü weer zoveel hin der van zün rug, dat hü zich terugtrok In totaal zullen 33 ruiters nationaliteiten acte de pre sence geven. Het organisa tiecomité is er weer in ge slaagd enkele befaamde combinaties aan te trek ken. Zo zal West-Duitsland behalve Schockemöhle vertegenwoordigd zijn met nationaal kampioen Hartwig Steenken, Hans Gtuntho* Winkle*, Hermann Schridde, Kurt Jarasinski, Manfred Klöss en Fritz Ligges. Voor Brazilië ko men uit Nelson Pessoa, die met zijn nieuwe paarden Nagir en Olympia sprint, en de jonge amazone Lucia Faria, vooral sterk met Rush du Camp. Ook Engeland heeft een sterke equipe afgevaardigd, met onder meer Harvey Smith, die in de RAI zo langzamerhand vaste klant is, het echtpaar Edgar, en de broer van mevrouw Edgar, Europees kampioen en bronzen medaillewin naar bij de Olympische SDelen David Broome. Op vallend is verder de deel neming van Raimondo d'Inzeo, die vorig jaar in Amsterdam de Grote Prijs won en vorige week tijdens het CHIO van Lissabon successen boekte. De Zweedse student Jan-Olaf Johansson kan voor een verrassing zorgen. Voor Nederland komen uit: Anton Ebben, Hans Brugman, Jan Maathuis, Tjeerd Velstra, Jos Ernst en d® -winnaar van de Grote Prijs van Rotterdam, Harry Wouters van den Oudenweyer. De overige dMbMOMod* lwidan »jn Ierland, België en Frank- De belangstelling voor „Jumping" Amsterdam is nu al overstelpend. De RAI, deze week nog „bezet" met de internatio nale ruimtevaarttentoon stelling „Maanvaart '69", is voor zaterdagavond, met het puissancenummer, vol ledig uitverkocht. Dit jaar zal voor het eerst een of ficieuze NederlandBel- giewedstrijd voor junioren gehouden worden. Een nieuwigheid is verder de beperking in het Neder landse veld senioren. „Vrijdag was anders de grote selectiestrijd", aldus Ben Arts, algemeen secre taris van het organisatie comité. „de eerste dertig plaatsten zich dan voor de wedstrijd op zaterdag. Maar dit kostte teveel materiaal. Bovendien duur de het allemaal te lang. Nu zijn alleen degenen, die dit jaar MB-parkoersen hebben gereden, toege- De dertiend® editie van Jumping Amsterdam zal worden opgeluisterd met een optreden van de be faamde Spaanse rijschool" Treu. Toto: w. 14,70, pl. 11,20, 11,30, 11,20; kop pel 16.60; cov. 12.90. Macauprüs (2420 m): 1. Hartin Gerda 1 2,30, pl. 11.60, 11,60. 1 2,20; kop- ftnger (A. de Jong) 1.24.4, 2. I Toto: w. 13,70, pl. 12,—, 12,40, 18,80; kop pel 19,40; cov. 15.—. Grote oktoberprijs (2000 m): 1. Flamingo Six (J. Wagenaar Jr.) 1.21.4, 2. Cherle Spen cer. 3. El Hadle. Toto: w. 11.90, pl. 11,60, 11,70, pel 13,40; cov. 13,70. Arsacprijs (2000 m, 2de aid.): Six (A. G. Heskes) 1.29.2, 2. Iris Volo, 3. Is land Queen. Toto: w. 14,20, pl. 11,40, 11,80, 11,20; kop pel 1113,20; cov. 115,60. Harsacprljs (2920 m): 1. Ella Ross (J. Ham) 1.25.1, 2. Flultlijster S, 3. Edmund van Peter hof. Toto: iv. 13,20, pl. 11,40, 11,30, 11,90; kop pel 14,50; cov. 17.60; trio: 158,50. Katurnusprijs (2000 I. 12,40, 12,50; kop Een volledig verzorgde vakantie aan de warme golfstroom. Vijf dagen lang I T |Ka van elk I f Va station Vertrek dagelijks. Alle informatie in de NS-reiskrant op da stations. voorde!® ^^7 uit met NS Nij dam afscheid wielersport (Van onze sportredactie) PUTTE „Eddy Mcrckx wilde graag winnen maar het is hem niet gelukt. Hü reed niet sterk genoeg", zei René Pünen na zün fraaie overwinning in de laatste koers voor bcroepsrenners dit seizoen, de „Sluitingsprüs" in Putte. Voor Pünen een prachtig slot van zün eerste jaar als prof bü Willem II. Pijnen had het vele keren moeten proberen maar zün coupe slaagde pas vüfendertig km voor het ein de, met nog twee ronden te rüden. Pijnen: „Merckx pakte me constant terug, om moedeloos van te worden. Van Looy die ook zeer sterk reed zei tegen me dat ik het niet op moest geven. Ik ging dus nog een keer. Toen ik achter om keek zag ik dat Merckx te laat reageerde. Toen voelde ik dat ik kon Het werd nog gemakkelijker voor Pij nen toen hij gezelschap kreeg van de Belg Willy de Geest, geen snelle sprinter maar wel een harde werker. Het duo slaagde er gemakkelijk in de jagende meute voor Ie blijven. Pijnen liet zich in de eindsprint niet verrassen door De De ruim 50.000 wielerenthousiasten, Belgen en Nederlanders, naar Putte ge komen om de vedetten aan het werk te zien en daarna heerlyk te feesten in het kermisvierénde grensdorp, hebben kun nen genieten van een aantrekkelijke koers. Een koers waarin felle strijd ge leverd werd, maar waarin ook Henk Nij- dam op trieste wijze afscheid had ge nomen van de wielersport. Nijdam die zijn laatste wedstrijd reed, moest half- koers afstappen nadat hij „plat" gereden De beslissende slag werd Ingezet door Pijnen, die na een groot aantal demar rages twee ronden voor het einde toe- ADVERTENTIE) met een 3-daagse volledig verzorgde Minitrip van NS. Slechts Vraag op het station naar de NS-reiskrant, boordevol informatie. ^-v -v voordelig uit met NS sloeg. De bloemen waren verdiend voor Pijnen die er vast van overtuigd is vol gend seizoen zeer sterk voor de dag te komen. Pijnen: „Ik zal zeker deelnemen aan de Tour de France en reken erop dat ik dan betere prestaties zal boeken dan dit jaar". En ploegleider Ton Vis sers dik tevreden beaamde dit grertig. Gerben Karstens, winnaar van de Ronde van Lombardije, stelde teleur. Hij kwam als een van de laatsten over de meet. Wereldkampioen Harm Ottenbros verscheen niet aan de start, hij is mo menteel met vakantie. De uitslag Is: 1. Pijnen (Ned), 130 kilo meter ln 3 uur en 7 minuten; 2. De Geest (Belg.) op 7 seconden; 3. Hermie (Belg.)) Monserre (Belg.); 5. Poppe (Belg.); 6. "Tata» - - van RUckeghem (Belg); 1g|' ja I. Vandenberghe (Belg.); 8. Van de Vijver (Belg.,, (Belg.); io. Janssen OiwU.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7