VARA brengt beslissingsspel 1 Het vergeetboek Se£cidóe0oii/fca/iit Zelfs bij de beroemde sherry-kuur moet je tussendoor 'kaas uit het vuistje' eten. Vanavond op televisie Uitstel BTW Comedie voor twee personen Laat kiezen tussen dienst of ontw. hulp Kritiek van Merdeka op mr. Luns Yesterday DAMES! DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 (ADVERTENTIE) Kritiek in alle toonaarden ^INSDAGMORGEN verklaarde premier De Jong voor de radiomicrofoon, dat zijn kabinet kritiek op het regeringsbeleid als normaal aanvaardt, maar naar aan leiding hiervan alleen aan bijstellingen, niet aan koerswijzigingen denkt. Eén dag latei weet de minister president, dat de volksvertegenwoordi ging ten aanzien van de regerings planning voor 1970 royaler met kritiek is dan ooit te voren. Kritiek heeft gisteren en vandaag in alle toonaarden geklonken en al ontbrak ook lof af en toe niet, voor de wandelende voorbijganger is dat toch niet meer dan een klaproos in een veld met brandnetels. Kritiek klonk in alle toonaarden: van vriendelijk-vermanend en een beetje be droefd tot vierkant aggressief. Ook de meeste regeringspartijen voelen zich op enkele kritieke punten niet happy en wanneer premier De Jong in de Tweede Kamer geen gespannen sfeer wil schep pen. zal hij collega Witteveen tot nieuwe „bijstellingen" moeten bewegen. Sommi gen onder wie mogelijk ook de minis ter van Financiën zullen ro'n bij stelling niet anders dan als een koers wijziging aanvaarden. "IVriET tevreden te stellen is als eerste woordvoerdster de Partij van de Ar beid. Sinds de val van het kabinet-Cals is haar mes zo scherp geslepen, dat er altijd bloed vloeien moet; liefst dat van Schmelzer. maar als het niet anders kan dan dat van elke minister tegen wie iets kan worden ingebracht dal indruk maakt Vergeten zijn dr. Vondeling en drs. Den Uyl, dat een deel van de kritiek, die ze nu spuien tegen hen zelf ingebracht werd vóór de kritiek van de KVP op Vonde ling dekkiiigsplan henzelf andere be proevingen bespaarde- De stembus roept: de Partij van de Arbeid zegt vervroegde verkiezingen niet te vrezen. Is dat waar? Zo ja, dan mis schien toch wel het moment waarop Den Uyl c.s. na verkiezingen moet waar ma ken. wat ze nu als oppositie en gros be- Begrotingsproblemen AL bevredigt de huidige praktijk van "de rijksbegroting slechts weinigen, de kans op een ingrijpende wijziging is ge ring, omdat niemand een methode weet met minder nadelen en meer voordelen. Enkele malen is al de suggestie gedaan met meerjarige begrotingen te gaan wer ken, maar de experts zijn nog altijd niet enthousiast voor die gedachte. En toch is vrijwel elke burger het er over eens, dat op departementen en in de Staten-Generaal veel overbodig werk wordt gedaan, omdat veel begrotings- werk een obligatierepetitie is en slechts een minderheid van begrotingsonderdelen aan echte wijzigingen onderhevig is. Daarbij komt dan nog, dat in het poli tieke spel de consequenties van beslis singen dikwijls voor een groot deel op rekening van het volgende jaar komen. Een sprekend voorbeeld hiervan is bij voorbeeld het duw- en trekwerk dat deze week in de Tweede Kamer met betrek king tot de BTW en de belastingver laging plaatsvindt. Zon verschuiving van moeilijkheden wordt bijzonder pikant wanneer het de laatste jaartermijn van een kabinets periode betreft. Dan ziet immers elke re gering zich onder druk van naderende verkiezingen geplaatst, wat een rem be tekent op impopulaire begrotingen. An derzijds staan zwakke regeringen en ook die komen in Nederland voor dan bloot aan de gedachte, dat de zondvloed wanneer zij het niet zo nauw met te korten nemen, als last vooral op de op volgsters komt te drukken. Vooral nu langzaam maar zeker ge werkt wordt naar parlementsverkiezingen die vroeger in het jaar vallen, vinden we het de moeite waard als eens in over weging werd genomen de mogelijkheid dat een kabinet voor de twee laatste ja ren van zijn normale bestaan wel met een tweejarige begroting gaat werken. In die laatste periode iouden regering en Kamer dan ook meer aandacht kun nen besteden aan gewone wetgevende arbeid, een belangrijke taak die door de begrotingsmisère vaak in tijdnood komt. Natuurlijk kan een regering het ver loop van de economische conjunctuur over een periode van twee jaar niet nauwkeurig weten; ze weet dit echter ook niet over de tijd van twaalf maan den en moet hierbij uitgaan van zo be trouwbaar mogelijke ramingen. Op prins jesdag van het laatste jaar van zijn op treden behoudt het kabinet de mogelijk heid om vanwege nieuwe cijfers de be groting zo nodig en waar noodzakelijk te herzien; zelfs kan dat nog gebeuren door het na verkiezingen optredende nieuwe kabinet, wanneer voor het lopende jaar wijzigingen in bepaalde beleidsonder delen gewenst en mogelijk blijken. Een voordeel van zo'n tweejarige be groting is, dat een regering in de tweede helft van haar loopbaan samen met de volksvertegenwoordiging de uitvoering van bepaalde taken bewust over een wat langere periode kan verdelen. Een voor deel kan zijn. dat er wat meer rust gaat komen op het gebied van de prijzen en de loonpolitiek, want de overheid zal zich meer gaan inspannen om na het tot stand komen van een goede planning de con junctuur onder controle te houden. Wellicht krijgt men op die manier, waar in de laatste maanden toch vooral het werk zich zal gaan concentreren op het „bijstellen" van de begroting, wat meer exacte feiten en gegevens over het in de volgende parlementaire periode te voeren beleid, zodat verkiezingsprograms qua feitelijke mogelijkheden aan duide lijkheid gaan winnen. Tenslotte is niet uitgesloten, dat een dergelijke begrotingspraktijk nog kosten besparend blijkt te zijn. Ook dat is dan meegenomen en maakt geld vrij voor nuttiger zaken. Het is een van de meest bekende diëten ter wereld. Een 3-daags superdieet waar je vier kilo van kunt afvallen (maar je mag bet maar eens in de 6 weken doen). Kaas uit het vuistje als 'tussendoortje' hóórt erbij. Kijk maar: 8 uur een hardgekookt ei, 11 uur een ons kaas uit het vuistje, 1 uur een glas sherry- en een ons biefstuk, 4 uur een ons kaas uit het vuistje, 7 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 11 uur een hardgekookt ei. Koffie en thee zonder suiker mag. Kijk, we staan er niet op dat de naam veranderd wordt in 'kaas uit hei vuistje dieet'. Maar het is toch leuk dat je met die smakelijke gewoonte nog kunt vermageren ook. Vraag 't wel even uw arts. NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.07 uur: Scala CVK-IKOR-RKK 19.31 uur: Kenmerk NOS: 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd politiek? partijen 20.30 uur: Socutera 20.35 uur: Born yesterday 22.15 uur: Persoonlijk 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: NEDERLAND I! NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal VARA: 19.03 uur: Ja wereld. 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Ja wereld, nee (vervolg) 22.25 uur: Journaal 22.30 uur: Ja wereld, nee (vervolg) 22.40 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I NOT-NOS: 11.10 uur: Schooltelevisie 14.00 uur: Vragenreeks De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. PROGRAMMA RADIO- sekoverzichi (gr) cabaretprogramm 12.00 Boekbespreking. HILVERSUM 1 Concergeboi pau: Vierentachtig mensen proheren leefbare wereld te maken (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. De fysicus dr. Peter Bokma (36) en de socioloog drs. Hylke Tromp van het Pole- mologisch Instituut te Groningen hebben tezamen met een groep t.v.-mensen van de VARA onder leiding van Wim Bosboom een jaar gewerkt aan een simulatie- experiment, getiteld „Ja wereld, nee wereld, verkenning van een toekomst". In de grootste N.O.S.- studio te Hilversum zal gedu rende drie dagen worden gewerkt aan een zogenaamd beslissings spel over buitenlandse betrekkin gen. „De wereld", welke wordt uitgebeeld, bestaat uit zes landen. Twee zeer gro te en machtige landen, Zarpathië en Oritië geheten, twee middelgrote lan den. Galacië en Polonia en het land Di- visië dat na een oorlog, waarin ook vier voornoemde landen betrokken zijn geweest, in tweeën is gedeeld, na melijk in een West- en een Oost-Divi- sië. De/e beide landen zijn aan het be gin van het simulatiespel aparte vol ken die elk via een sterke alliantie aan een van de beide grootmachten verbon den zijn. De zes uit te beelden landen worden vertegenwoordigd door BRUSSEL dagklapper ïrichten. icht. 13.00 Niei (Vervolg van de voorpagina) „We staan er zeer huiverig tegenover", verklaarde Geertsema. „Hoogst ongeluk kig", aldus Mellema. Schmelzer drong erop aan in de zittingsperiode van het huidige kabinet de BTW-tarieven nog maar één keer aan te passen, bijv. op 1 januari 1971. Hij deed ,,een dringend beroep op de regering" om het plan uit te stellen. Mellema wilde het liefst de datum voor de verdere BTW-verhoging helemaal openhouden. Belasting De oppositionele geluiden om de ver laging van de inkomstenbelasting per 1 januari op de lange baan te schuiven, vonden bij de regeringspartijen weinig weerklank. Schmelzer noemde de belas tingcorrectie „een belangrijke bijdrage tot een werkelijke inkomensverbetering van zeer grote groepen der bevolking". Geertsema liet zijn liberale kiezers weten met kracht aan de belasting verlaging vast te houden. Uitstel van de jaarlijkse huurverhoging met een half jaar tot 1 juli onderging weinig kritiek. Schmelzer en Mellema lieten weten daaraan hun steun te geven. Ook al heeft dit ongunstige gevolgen voor de financiering van de woning bouw. Hadden Den Uyl en Wiebenga gepleit voor opvoering van de woning- produktie tot resp. 140.000 of 135.000 huizen per jaar, Schmelzer vroeg hier over een grondig onderzoek in te stellen. Nagegaan moet worden, aldus Schmel zer, wat de economische gevolgen zijn van een opvoering der woningproduktie met 3000 of 5000 per jaar tot 135.000 of 140.000. Voor de verdere toekomst van de woningbouw kunnen dan volgend jaar tijdig beslissingen worden genomen. De KVP-fractie blijft onvoorwaardelijk vasthouden aan 125.000 huizen in 1970. „Ik realiseer me dat dit een zware eis is", erkende Schmelzer. Sociaal zwakken Wilde Den Uyl, onder meer gesteund door D '66, PSP en Radikalen, spoedige verhoging van AOW en AWW tot het netto-minimumloon. Schmelzer vond dat het kabinet voor de sociaal-zwakkeren al veel tot stand had gebracht. De KVP hecht grote waarde aan een beter in zicht in de situatie voor bejaarden, ge handicapten. oudere werkende ongehuw de vrouwen. De vraag is hoever het on derzoek in deze is gevorderd. Schmelzer vroeg zich af om nieuwe stappen in de verbetering van de ouderdomsuitkerin- gen, bijv. door een tussentijdse structu rele verhoging van de AOW. te doen.' waardering had hij voor de bezitsvor mende maatregelen. Juist met het oog op de sociaal-zwakken is een krachtig prijsbeleid in 1970 geboden. Naast de kritiek van de oppositie, wil den de regeringspartijen de kritiek op onderdelen van het beleid overgieten met een zoete saus. „Het kabinet geeft een positieve tussenbalans te zien", zei Schmelzer. „Het kabinet geeft blijk begrip te hebben voor de problemen van deze tijd", verklaarde Mellema. En Geertsema onderschreef deze geluiden met: „We kunnen in het algemeen het beleid van het kabinet-De Jong positief waarderen". Mr. B. Biesheuvel bleef in zijn com plimenten aan het kabinet veel voorzich tiger. Hij achtte het uitspreken van een „onaanvaardbaar in welke vorm ook" misplaatst, maar wilde vooral van minis ter Witteveen duidelijk horen waarom hij zo optimistisch is in zijn beschouwin gen over 1970 en 1971. Briljante rol van Ton van Duinhoven Gisteravond was Theater met „Het Vergeetboek" van Jean-Claude Carrière in Den Haag en terecht was de schouw burg uitverkocht voor dit knappe, zeer vermakelijke blijspel. Carrière schreef tot dusver filmscenario's, nadat hij door Jacques Tati ontdekt is. „L'Aide-Mémoi- re", zijn eerste stuk voor het toneel, is een schot in de roos. Met een uiterste eenvoud aan middelen; met slechts twee personen, een man en een vrouw, waar heel weinig over wordt meegedeeld; met nagenoeg gelijksoortige situaties, bouwt Carrière een avond van genoeglijk mau- sement en wat meer is. van enorm hea- terraffinement. De situatie is niet eens nieuw- Op de flat van een rijke playboy van boven de veertig, komt een mooie vrouw binnen wandelen. die weigert weer te vertrek ken- De man leidde een leven, waarin korte ervaringen met vrouwen een be langrijk element vormde hij heeft zelfs een archief aangelegd van die vrou- wen maar op de problemen die zich nu voordoen weet hij geen antwoorden. Hij wordt verliefd op de indringster Echt. Radeloos. Er is een heel sterke dialoog in dit stuk. Maar ook in de stiltes, die vaak voorkomen op het toneel, kan Carrière grote spanningen opbouwen. Hij heeft met Het Vergeetboek ineens een grote WESTERTERP: BRUSSEL (ANP) Drs. Th. E. Wes terterp, KVP-lid van de Tweede Kamer, zal in de komende zitting van het NAVO-parlement in Brussel met een aanbeveling komen om jonge mensen de keus te bieden tussen het vervullen van militaire dienst of een tijdlang dienst doen in ontwikkelingslanden. De aanbeveling behelst voorts het in het leven roepen van een „peace corps" van de Europese lidstaten van de NAVO, naar Amerikaans voorbeeld, en het or ganiseren van samenwerking tussen de bestaande ontwikkelingshulpprogram- De door de Nederlander ontworpen aanbeveling komt donderdag in bespre king in de economische commissie van het NAVO-parlement en daarna in de assemblee zelf. Donderdag en vrijdag vergaderen in Brussel de verschillende commissies van de assemblee. Zaterdag, maandag en dinsdag is er de openbare vergadering van het parlement. faam gekregen, zijn stuk is een stevig succes in Parijs en misschien is het daarom, dat Theater de Parijse decors heeft overgenomen, die overigens heel knap zijn. Elise Hoomans maakte een slimme mise-en-scene en liet het tonoel- echtpaar Ina van Faassen en Ton van Duinhoven zoveel mogelijk in hun eigen waarde bij dit eerste gastoptreden van het tweetal bij Theater. Van Duinhoven speelt een briljante blüspelrol. De vermakelijke en tegelijk ontroerende momenten in zijn rol worden stuk voor stuk op scherp gezet. Uitermate genuanceerd in de situaties van het stuk is Ton van Duinhoven op een gewone, degelijke manier zijn acteursvak aan het bedrijven en dat is voor de toeschouwer een feestelijke ervaring. Moeilijker had ik het met Ina van Faassen. In de aanzet van het stuk is ze precies wat ze zijn moet: een wat on wezenlijk vrouwtje, dat binnen komt vallen en niet te begrijpen is- Maar ze blijft in het hele stuk onwezenlijk, er is geen nuance in te ontdekken. Bovendien hoor je steeds meer onoprechte toontjes als de «voorstelling vordert en op het laatst kan het niet meer, omdat de vrouw, zoals die dan op het toneel staat, alleen maai ergernis verwekt. Bij mij althans. DJAKARTA (ANP) Het onafhanke lijke Indonesische dagblad „Merdeka" (Djakarta) heeft een aanval gedaan op minister Luns naar aanleiding van diens opmerkingen in New York over de „daad van de vrije keus" in West-Irian. Minister Luns heeft in een radio-uit zending gezegd, dat de toenamlige Ame rikaanse minister van Justitie. Robert Kennedy, er bij zijn broer, president John Kennedy, op had aangedrongen Nederland te dwingen zijn verantwoor delijkheid jegens de Papoea's te verra den. De minister had ook kritiek geuit over de rol van deze Verenigde Naties bij deze zaak. In een hoofdartikel schrijft het Indo nesische blad: „Luns is een ervaren diplomaat, maar wat hij heeft gezegd over de Amerikaanse regering, in hel bijzonder over president John Kennedy en zijn broer Robert beiden zijn nu dood is niet diplomatiek. Wij willen Nederland, en mr. Luns in het bijzonder, vragen de kwestie-West-Irian niet te bespreken op open forums zoals de Verenigde Naties en de „Voice of Ame rica" omdat het met het kolonialisme is afgelopen". „Merdeka" voegt hieraan toe: „Als de Nederlandse regering werkelijk met Indonesië wil samenwerken moet zij dat doen zonder te proberen de klok te rug te draaien. Wij stellen voor dat Ne derland en Indonesië in West-Irian sa menwerken als vrienden die elkaar res pecteren". medewerkenden per land, ver deeld over de consumptiesector, defen sie, pers, investeringssector en de avant-garde De processen in dit spel worden sterk versneld. Zo duurt een jaar maar zestig minuten. De 84 deel nemers zijn verantwoordelijk voor de toekomst van deze „wereld". Zij hebben, zij het in iets abstractere vórm, vrijwel |7;|„- onoi <kn/l alle mogelijkheden tot ageren waar- 1IIII ctllcl V OI1C1 over onder andere de politici in de wer- ~r\ kelijkheid ook beschikken. Het is de be- l~es-\ doeling van de producers dat de deel- JS\Jlil nemers in dit simulatie-experiment zo veel mogelijk dezelfde sectoren verte genwoordigen als in het werkelijke le ven. Het experiment laat de deelnems veel ruimte voor eigen initiatieven om het door hen voorgestane beleid te rea liseren. Ze kunnen de welvaart in hun „land" en de „wereld" bevorderen, de veiligheid vergroten of verkleinen, oor log voeren, vrede stichten, revolutie ma ken en staatsgrepen plegen. Ze kunnen handel drijven met andere landen, ver dragen sluiten en er zich al of niet aan houden. In dit spel zullen de medewerkenden re gelmatig voor conflictsituaties komen te staan. De belangen en de politieke waarde die ze voorstaan zullen regel matig problemen veroorzaken, omdat ze niet stroken met de veiligheid van andere landen in deze kunstmatige we reld. De 84 deelnemers zullen niet van bui tenaf bij hun problemen kunnen wor den geholpen. Ze moeten er zelf uit zien te komen. Om dit experiment goed te doen slagen moeten alle medewerken- Ni< den zich volledig inleven in de positie van eieen groep en eigen land, zoals die blijkt uit de gegeven feiten. Deze produktie kost de VARA ruim 'n hal- ve ton hetgeen zeer weinig is voor een (i'2n. driedaags experiment. Dit verhoudings- sos gewijze lage budget is mogelijk omdat 1'n' de medewerkenden aan dit spel niet op ^ai de geijkte wijze worden gehonoreerd, dio. 1 Vanavond zal de VARA een rechts- "iet? streekse uitzending geven van dit simu- ig'jjj1 w latie-experiment. Elk land krijgt dan Jeugd. 16.30 Etnische zijn eigen door decors afgezette ruim- weerbericht, mededellngi te. Regisseur Bosboom, geassisteerd is^d'LekMmoraïï'Senfi door de spelleiders Bokma en Tromp en presentator drs. Jan Roelands ho pen op een grote belangstelling in de huiskamers. Zij ontveinzen zich echter niet dat misschien de speelflim op 't an dere net als een magneet op de kijkers zal werken. Morgen zal het gezelschap discussiëren over de door hen georgani seerde mini-aarde. Een deel van de conclusies zal door de VARA-televisie worden uitgezonden. Regisseur Bos boom vertelde nog, dat de VARA-tele- visie toestemming heeft gekregen om de uitzending van vanavond te laten uitlopen tot in de nachtelijke uren. rieerde n :dedeling rhippers.) 12.55 1 dedelingeri t.b.v gezellig aanplat De befaamde regisseur George Cukor tekent voor de film van vanavond: Born Yesterday. Een gezellige komedie uit 1951 met de jonge Judy Holliday in de hoofdrol, vakkundig terzijde gestaan door William Holden en Broderick Crawford. Judy speelt het jonge meisje Billie Dawn, een voormalig revue danseresje. dat regelmatig in het gezel schap van Harry Brock (Crawford), een rijke schroothandelaar, te vinden is. Hij gebruikt nogal onfrisse methoden om zijn industriële macht uit te breiden. Om Billie wat noodzakelijke opvoeding bij te brengen neemt hij een jong journalist in dienst, Verrall (Holden). Dat blijkt achteraf een andere figuur dan Brock had gedacht, waardoor zij zich tegen haar verloofde keert en met succes een einde weet te maken aan diens onjuiste praktijken. (Nederland I, 20.35—22.15) Voor de tweede maal In het aeizoen vielen gisteren voor de vuist weg en het magazine AVRO's Televizier ach ter elkaar. Willem Duys die een naar onze smaak, zeer aantrekkelijk pro gramma maakte, althans het door Os- ter geproduceerde aantrekkelijke pro gramma goed presenteerde, hoedde zich nadrukkelijk voor „brancheverva ging" door van nieuwsachtergronden af te blijven. Het magazine, dat nog te veel aan „tandwerk" doet (al tikt de telex niet meer zo hard) deed wel aan branchevervaging, door typisch Vuist- onderwerpen aan de pakken als de spijkerligger de Rembrandttieke aard appelboer en de originele Naaldwijkse restauratiehouder. Voor 'n rubriek waarvan de redacteuren doorlopend driftig met 't laatste nieuws lopen te zwaaien werden er bovendien' dingen gemist die echt nieuws waren. Wat was gisteravond nieuws? We zou den zeggen (in toevallige volgorde) de debatten in de Tweede Kamer (slecht afgedaan), het nieuws rond Prins Con- stantijn (goed aangepakt), de Russiche ruimtevlucht en de rel rond Van Rap- pard (beide onderwerpen niet genoemd). Waarmee wij het magazine nog geen „voldoende" kunnen geven. Directeur BBK neemt op staande voet ontslag AMSTERDAM (ANP) De directeur i I van de Beroepsvereniging van Beelden- I de Kunstenaars, de heer J. Kassies, die ft»* i reeds eerder zijn functie per 1 novem ber ter beschikking had gesteld, heeft i"yj op staande voet ontslag genomen. Als reden hiervoor geeft hij op dat de pen ningmeester zijn openlijke beschuldi gingen met betrekking tot de financiële chaos in de administratie van de BBK blijft volhouden. De. penningmeester geeft het bureau, waarover de heer Kas sies de leiding heeft, de schuld. Om de zelfde reden heeft ook de administra teur van het BBK-bureau op staande voet ontslag genomen. De chaos in de beroepsvereniging is thans compleet. Gisteren zijn zies leden van het bestuur, onder wie de voorzit ter B. de Laaf. wegens de wanordelijke toestanden afgetreden. Zaterdag j.l. hebben enkele tientallen led?n uit pro test tegen het bestuur een nieuwe be roepsvereniging opgericht. Omdat het bureau van de BBK nu ook stuurloos is geworden, weet niemand meer waar hij nu aan toe is. Er is echter nog een oplossing moge lijk. De leden hadden reeds een uitnodi ging ontvangen voor een buitengewone ledenvergadering op 1 november. Als ook de leden van de nieuw opgerichte vereniging de afgetreden leden van het bestuur zien deze slechts als een pressiegroep en beschouwen hen niet als afgeschrevenen op de vergadering verschijnen, kunnen de verschillende te genstellingen tot uiting worden gebracht. De voormalige voorzitter, de heer De Laaf. die ervan overtuigd is. dat de te genstellingen niet zo groot zijn als zij naar buiten worden uitgebracht, heeft vanmorgen de hoop uitgesproken dat men op 1 november tot een vergelijk zal ko men. Zo spoedig mogelijk zullen aan de leden de standpunten van de diverse groeperingen ten aanzien van het in de (ADVERTENTIE) WITTE KRUIS helpt elke maand jr^.) Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) (11.55 Beursbe- Muziek uit de B. J. H en de De Volkskrant, die door genoemde mr. van anti-semitisme was beschuldigd. Dat gebeurde in een wel les nietesdiscussie die 's middags was opgenomen op een wijze die mr. G.B.J H. het voordeel liet materiaal te pro duceren waar zijn hoofdredacteurlijke tengespeler niet van op de hoogte was. zodat deze daar geen eigen materiaal tegenover kon stellen. Het zou naar onze smaak voor de hand gelegen hebben als de heer v. d. Fluym tijdens de directe uitzending in staat zou zijn gesteld onf gedocumenteerd te reageren. Nu dit niet gebeurde maak te het geheel een beetje de indruk van Bij de KRO zagen we Ad Zonnevelds documentaire „Over de loop van het recht". Die was ons heel sympathiek om de wijze waarop terzake van cri mineel bestraften de aandacht werd gevraagd voor de onschuldig medebe- straften. i. c. de gezinsleden. Een moei lijk probleem, dat alle aandacht waard is. Zijdelings werden ook andere zaken aan .de orde gesteld. Ons gevangenis wezen, dat niet volmaakt is. maar dat wel duidelijk evolueert, en de proble men van de gevangene zelf. Ook daar zijn we bereid zwaar aan te tillen. Al zijn wij van mening dat b.v. een ontmoeting tussen een dronken auto bestuurder en een toevallige schuldelo ze voorbijganger, die voor de een re sulteert in anderhalf jaar gevangenis straf en voor de ander in een levens lange verminking, gunstig van afloop is voor de man die de bak indraait. Vg. toekomst te voeren beleid en de instel ling van een nieuw bestuur integraal aan alle leden worden toegestuurd, zo dat zij zich bijtijds op de komende ver gadering kunnen voorbereiden. Schandaal rond Scala van Milaan MILAAN (AFP) Een bariton van de beroemde Opera van Milaan. Gui- seppe Zechillo, heeft in een brief aan de justitie van Milaan de directeur van de Scala ervan besculdigd, uit het theater de afgelopen jaren 190 stukken kostba re decors ter waarde van 19 miljard lire te hebben laten „verdwijnen". Sommi ge decors bevinden zich momenteel in restaurants en nachtclubs van de stad, beweert hij. Hij heeft het ontslag van de directeur, Antonio Giringhelli, geëist. Zecchillo zegt zijn beweringen met 24 fotodocumenten tek unnen staven. Vol gens Zecchillo zal Giringhelli schadever goeding moeten betalen, omdat hij vijf opera's van het programma zou hebben geschrapt, terwijl de generale repetitie toch was doorgegaan Gistermiddag werd de Scala twee uur lang door politie af gezet tijdens een onderhoud tussen de officier van justitie en de directeur.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2