Claus wist kleur van ogen niet PAUS OPENT PERSPECTIEF COLLEGIALITEIT Breed lachende vader: rozen voor Beatrix Fluoriserende oranje tas voor scholier Kleuter ziet verkeer ook als een spel SCHEEL DICTEERT WAPENSTILSTAND Aangifte morgen eenvoudig Paus niet afhankelijk Vertraging van trein door ruzie Scheepsnamen voor vlucht met Apollo-12 KATHOLIEKE VERVOERDERS ZIJN BEZORGD Chinezen laten weer Britse journalist vrij MAJOOR VAN RIJKSPOLITIE UIT FUNCTIE ONTHEVEN Yaticaan verzoenend, conservatieven in de slag; Priesters: manipulaties curie uit de Kerk MAANDAG 13 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van gen onzer verslaggever tl UTRECHT. De jonge prins heeft donker haar, zei een breed- lachende prins Claus zaterdagmiddag bij het verlaten van het ziekenhuis, waar inmiddels wat belangstellenden waren samen gekomen die hem het doorrijden beletten. Op vragen over de kleur van de ogen moest prins Claus erkennen: „Dat heb ik eigenlijk nog niet eens gezien". Wel vertelde hij dat de rozen voor prinses Beatrix rood waren, net als bij de geboorte van Friso. Prins Claus heeft vanuit het ziekenhuis zuster Schwellengrebel gebeld en haar van de geboorte op de hoogte gesteld. Zij heeft toen Alexander verteld dat hij een nieuw broertje had. 's Middags nam hij Alexander en Friso mee naar het ziekenhuis. Willem-Alexander rechts) en Johan Friso hebben in het ziekenhuis hun broertje even van dichtbij mogen zien. Zuster Schwellengrebel bracht hen later in de auto weer naar huis. Van speciale verslaggever J. SpitsI ROME Eenheid, broederlijke liefde en medeverantwoordelijkheid zijn de pellers aarop volgens Paus Paulus VI hel gezag in de Kerk gefundeerd moet worden. Deze visie opent perspectieven voor een collegiale gezagsuitoefening, maar betekent niet dat de Paus. volgens goddelijke opdracht de hoogste gezagsdrager is, „afhan kelijk zou kunnen zjjn van de zeer hoge autoriteit van het bisschoppencollege" Het bestuur van de Kerk heeft zijn eigen wetmatigheid. Dp paus wil de eerste zijn om „eer te bewijzen aan de autoriteit van het bisschoppencollege in de Kerk, haar te beschermen en te stimuleren". Dc auto riteit van het bisschoppencollege betekent echter niets, „wanneer zij onze bijstand mrtst", zo besloot de paus Het Milanese blad „II Giorno" heeft ge meld dat de kardinalen Suenens, Alfrtok. Doepfner en Koe nig vanmorgen bij de eerste besprekingen een nogal scherp ge beld document aan de orde zullen stellen, vaarin een uitbreiding van de agenda wordt geëeist met brandende kwesties (het geloof in de wereld en de crisis bij het priesterschap», en waarin het aan de sy node voorgelegde basisdocument wordt be schreven als niet overeenkomend met de geest en de letter van het jongste Vati- concilie. De Italiaanse pers spreekt blokvorming van de progressieven. van een gezamenlijk document is volgens welingelichte kringen geen sprak. Wel wijst men op de vermoedelijke over eenkomsten in de documenten die de vier kardinalen afzonderlijk bij het secreta- hebben ingediend. Prins Claus reed van het ziekenhuis rechtstreeks naar de fotograaf om de foto's die hij van zijn derde zoon had ge maakt te bekijken. Prins Claus en prinses Beatrix hebben een aantal gelukwensen ontvangen. De eerste kwam van de ministerraad, die ook koningin en prins Bernhard geluk wenste. De ambasadeur van Cuba bood gelukwensen en bloemen aan namens het Corps Diplomatique, en ook president Ww'nemann van de Bondsrepubliek stuur de een felicitatietelegram. In verband met de gezondheidstoe stand van zijn zoon zal prins Claus de gang van zaken in verband met de aan gifte aanmerkelijk vereenvoudigen. Dit betekent dat burgemeester De Ranitz als ambtenaar van de burgerlijke stand naar het Academisch Ziekenhuis zal komen, waar prins Claus in aanwezigheid van de getuigen dr- L. J- M. Beel en minister president P. J- S- de Jong aangifte zal doen van de geboorte van zijn derde zoon. Daar de baby nog in de couveuse zal liggen, zal het vertonen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand op een later tijdstip geschieden. Democratische samenwerking vak op school in Den Helder (Van onze correspondent) DEN HELDER De 1500 leerlingen van de openbare scholengemeenschap ..Nieuwediep" in Den Helder hebben var het gemeentebestuur de toezegging ge kregen dat hen medebeslissingsrecht en medeverantwoordelijkheid wordt ver leend ook terzake het .beleid van de schoolopleiding. Op het lesrooster zal het vak democratische samenwerking den geplaatst. Rector mr. D. A. Holtz juicht het toe dat lessen in democratie zullen worden gegeven. Deze taak van het onderwijs zal prioriteit krijgen oven alle vernieuwing®, en verbeteringsplannen. Zo stelde paus Paulus zaterdagmorgen, bij de plechtige opening van de buitenge wone bisschoppensynode in de Sixtijnse kapel, zijn visie op het onderwerp dat in de synode door vertegenwoordigers van de bisschoppenconferenties uit de hele wereld in de komende weken behandeld gaat worden: de verhouding van de bis schoppenconferenties tot de paus en van de bisschoppenconferenties onderling. In de redevoering van zaterdag trok de paus twee lijnen: ten eerste ziet hij het als zijn opgave „onze broeders in het bisschopsambt in ruimere mate alle voor rechten en alle volmachten toe te ken nen, die hen krachtens hun wijding toe komen". He subsidiariteitsbeginsel, waar om het hier gaat, aldus de paus, mag ech ter geen aanleiding worden tot „over dreven vormen van autonomie in de lo kale kerken De liefde voor de wereld kerk en het medeverantwoordelijkheids- gevoel zullen de juiste grenzen aan deze autonomie stellen. Pluriformiteit in ge zagsuitoefening mag niet leiden tot wil lekeur. of afbreuk doen aan de fundamen tele eensgezindheid in denken en handelen an het garisvolk in zijn geheel. Op de tweede plaats zal het beginsel van collegialiteit inhouden dat het bisschops ambt het karakter krijgt van „een organi sche deelname en broederlijke medever antwoordelijkheid aan liet bestuur van de wereldkerk'Paus PaiUus dlstancieerde zich volledig van het idee. als zou het kerkelijk gezag dezelfde nonnen (hetzij democratische hetzij totalitaire» moeten hanteren als profane regeringen dit doen. (Van i onzer verslaggevers) DEN HAAG „Vele volwassenen denken dat kinde ren, nadat ze een paar maal onder toezicht een weg hebben afgelegd, zich zullen gedragen zoals het moet. Dit is een van de gevaarlijkste fouten die men kan maken. Het wisselende gedrag van kinderen in het verkeer hangt samen met het feit dat een kind altijd speelt: hun leven draait om het spel en alles wordt in dit licht bekeken. Deze faze duurt gedurende de eerste schooljaren". Dit is een van de conclusies uit onderzoekingen die reeds acht jaar door het kinderpsychologiseh research instituut van de universiteit van Stockholm naar ver keerscapaciteiten van kinderen tussen 4 en 10 jaar worden verricht. Het hoofd van het instituut, prof. S. Sandels, was zaterdag in Den Haag om tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse vereniging be scherming voetgangers over dit onderwerp te spreken. „Meestal wordt de capaciteit van kinderen onder schat, omdat men gelooft dat eenzelfde situatie door hen op dezelfde manier wordt ondergaan als door de volwassenen", aldus mevrouw Sandels, die vervolgde: „De ogen van 6-jarige kinderen zijn slechts 110 cm van de grond verwijderd. Ze nemen dus niet waar wat wij waarnemen. Kinnderen nemen vanzelfsprekend aan dat volwas senen het goed menen en dat ze hun voertuig direct tot staan kunnen brengen. Zij hebben geen flauw idee van de vaart en doordrukkende massa van een nade rend voertuig. Een moeder vertelde mij, dat haar 5- rugtrekken. Het antwoord op de vt deed, luidde: „Ik wou zien hoe de bus uitzag". Prof. Sandels deed overigens enkele sugges ties, „om het de mensen (en de kinderen in het bij zonder) gemakkelijker te maken in leven te blijven en verkeersongelukken te vermijden. Een paar kleine speelplaatsen hebben de voorkeur boven een grote die verder weg ligt", aldus de Zweedse deskundige, „en de situering van scholen behoort onder de loep te worden genomen. Het parkeren op het trottoir moet zoveel mogelijk worden tegengegaan en verkeers tekens moeten worden getest door psychologen". Markant is de uitslag van twee onderzoeken met het effect van verkeerstuinen. Het bleek dat instructie in de realiteit van het verkeer het beste resultaat ople verde voor een juist verkeersgedrag van kinderen. Hierop volgde onderwijs op de schoolspeelplaats. Meisjes en jongens die in een verkeerstuin les kregen, kwamen er bij een soort praktijkproef nauwelijks be ter af dan kinderen die helemaal geen instructie had den ontvangen. Hoe het met de verkeersveiligheid voor de kinderen in ons land is gesteld kon men tijdens de jaarverga dering van de voetgangersvereniging horen van de voorzitster, mevrouw V. I. van der Does-Enthoven: „Nog droevig. Niet alleen de cijfers wijzen dit uit maar ook de onrust bij de ouders die zo vaak in acties van plaatselijke comité's uitmondt". In ieder geval heeft de V.B.V. weer een initiatief genomen om de kinderen veiliger over straat te laten gaan. Men introduceert dit jaar een oranje fluoriserende schooltas die de kin deren beter doet opvallen. Op zoek naar twijfelaars bij liberalen (Van onze correspondent) BONN Walter Scheel, de voorzitter van de Westduitse vrije democraten, is waar schijnlijk de enige generaal, die een slag verloren heeft, maar toch de wapenstilstand kon dicteren. Zijn partij slaagde er maar net in om na de verkiezingen in de Bondsdag te komen, maar toch kon hjj de keuze ma ken tussen een functie als minister van Buitenlandse Zaken onder het kanselier schap van Brandt of onder dat van Kiesinger. En hij kon uiteindelijk bepalen, wie van de twee kanselier sou worden. Scheel is ten zeerste geschikt om minister van Buitenlandse Zaken te worden. Hij spreekt vloeiend Engels en Frans en ook nog een paar Afrikaanse dialecten. Hij is een onge looflijk ontwikkeld man, die alles zelf geleerd heeft. Het ministerie van Buiten landse Zaken zal niet zijn eerste regeringsfunctie zijn. Hij is gedurende vijf jaar minister van Ontwikkelings hulp onder Adenauer en Er- hard geweest. Scheel, die be kwaam, charmant en 50 jaar oud* is, is industrieel advi seur uit Solingen, waar de messen en de vorken vandaan komen. Afgelopen week hebben de partijen, die om zijn hand dongen gedeelten van hun politieke programma's laten vallen, plus het vice-kanse- lierschap, om de 30 vrije de mocraten te gerieven. Scheel heeft ook nogal zachtjes iets gemompeld over „aanbiedin gen, die buiten de politieke sfeer liggen", waarmee som mige van zijn partijgenoten zouden zijn benaderd. Het meest geliefde tijdsver- drijf in Bonn was het onder werpen van de FDP-ploeg aan een nauwgezet onder zoek, om te achterhalen of er mogelijke afvalligen beston den. Welke vrije democraten zijn Scheelaanhangers en wel ke verlangen terug naar de goede oude nationaal-conser- vatieve dagen, toen Erich Mende nog partijvoorzitter Een goede manier om de twij felaars aan te pakken is na tuurlijk om hen een rege ringsfunctie aan te bieden. Een FDP-afgevaardigde uit Beieren, die zo nu en dan „vrijheid voor Zuid-Tirol" eist en tegen de idee van een linkse Brandt-Scheel- coalitie was, kreeg prompt de functie van minister van Landbouw en Veelteelt aan geboden. Hij zal beslissen of hij het aanbod aan zal nemen, wanneer hij hersteld is van een „aanval van zwakte", die werd veroorzaakt door de spanning van de recente ge beurtenissen. Copyright The Guardian. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De voorlaatste trein van Den Bosch naar Roosendaal, gister avond, heeft in Gilse-Rijen veertig mi nuten vertraging gekregen door eei zie tussen lang- en kortharigen. De ducteur, die tussenbeide wilde komen kreeg een pak slaag. Heen en weer vie len rake klappen. De conducteur liet de trein stoppen en haalde de politie erbij, die een aantal herrieschoppers naar het bureau. Anderhalf uur vertraging liep de laat ste trein tussen Alkmaar en Den Helder op door een botsing tussen de trein een lege auto op een overweg. De be stuurder van de auto kon zijn va overwegbevloering geraakte auto niet meer op de weg krijgen en was onder weg om hulp te halen. Toen hij terug kwam was er van zijn wagen alleen eer wrak over. In de trein werd niemand ge- HOUSTON (AFP) De maansloep, die op 19 november op de maan moet landen, heeft de naam „Intrepid" ge kregen en de cabine van de commandant van de Apollo-12, die om de maan zal blijven draaien, „Yankee Clipper". Dit is zaterdag in Houston meegedeeld door de drie bemanningsleden van de Apollo- 12. DEN BOSCH (ANP) De Katholieke Vervoerders Organisatie (KVO) heeft zaterdag tijdens haar algemene leden vergadering in Den Bosch een telegram verzonden aan de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, waarin de organisatie haar be zorgdheid uitspreekt over de achteruit gang van de rentabiliteit van het wegver voer, in het bijzonder van het geregeld In het telegram verzoekt de KVO de staatssecretaris de invoering va structurele tariefswijzigingen, zoals alle wegvervoereorganisaties hebben voorge steld, op korte termijn te willen bevor- HONGKONG (AFP) Na maanden, gevangenschap is zaterdag een Britse journalist. Norman Barry-Maine, door de Chinezen vrijgelaten. Barry-Maine, die 69 jaar is, weid in februari 1968 aan boord van een Pools schip in Sjanghai gevangengenomen. Inmiddels is de even eens door de Chinezen vrijgelaten Reu- tercorrespondent Grey in Londen aan gekomen. Staande onder een groot kruis in de Sixtijnse kapel heeft Paus Paulus zaterdag de bisschoppensynode ge- ROERMOND (ANP) De commandant van het korps rijkspolitie in het district Roermond, majoor W. A. H. is door de korpsleiding voorlopig uit zijn functie ontheven, mede op eigen verzoek van de betrokkene. Naar het beleid van majoor H. wordt een onderzoek ingesteld. Verwacht wordt dat deze beslissing vanochtend aan de leden van het korps in het district Roermond zal worden be kend gemaakt. De voorlopige ontheffing uit zijn functie als districtscommandant zou het gevolg zijn van de overplaat singsmoeilijkheden tussen majoor H. en opperwachtmeester De J. uit Herten. De laatste werd eerder als groepscomman dant tegen zijn zin naar de politie-oplei- dingsschool in Baexem overgeplaatst. Dc kwestie werd op 24 september j.l. voor het ambtenarengerecht in Roermond be handeld. De uitspraak wordt deze week verwacht. (Van speciale verslaggever) ROME De Nederlandse delegatie binnen de Assemblee Europe'enne des Prêtres. vergadering van internationale prieslergroepen in ltome, heeft voorge steld. een brief te sturen aan de bis schoppensynode. waarin om activiteiten wordt gevraagd waaruit kan blijken dat de bisschoppen metterdaad willen mee werken aan de vernieuwing van de Kerk. De delegatie vraagt de bischoppen onder meer de Kerk te bevrijden van de manipulaties bij de Romeinse curie, een einde te maken aan de censuur van het Vatikaan op de Braziliaanse bisschop Helder Camara en aan de tirannie die de parochianen van het Italiaanse Isolotto ondergaan vanwege kardinaal Florit van Florence, de Amerikaan Yvan Illich in ere te herstellen, een synodeagenda te eisen waarop de urgente vraagstukken van de Kerk vermeld slaan, zoals de financiële macht van de Kerk, de rechten van de lokale keiken, de geboorterege ling. het recht op huwelijkssluiting na echtscheiding en het priestercelibaat. De assemblee heeft zaterdag een brief gestuurd aan paus Paulus. waarin ge vraagd wordt om een audiëntie, zpdat de priestergroepen zelf de paus kunnen in formeren over hun plaats in de Kerk, hun ongenoegen en wensen. De priesters noemen de paus in deze brief „degene die zijn broeder in het geloof versterkt". De paus heeft hen laten weten dat het niet de juiste tijd is om naar hun klach ten te luisteren Intussen hebben enkele vertegenwoor digers binnen de assemblee, waaronder de Nederlandse, het plan gemaakt om zich de komende dagen te beraden op de mogelijkheden die er liggen om Interna tionaal acties te voeren binnen het kader van wat men noemt „stille ongehoor zaamheid". Hiermee worden pastorale activiteiten bedoeld die volgens het offi ciële kerkelijke recht niet geoorloofd zijn, maar die, buiten officieel mede weten van de bisschoppen om, verricht worden. Genoemd worden bijvoorbeeld de kerkelijke huwelijkssluiting van een tweede huwelijk na echtscheiding, het voorgaan van gehuwde priesters in euchari8tievieringe, de normale kerke lijke huwelijkssluiting (in oecumenisch verband) van gemengde huwelijken, zon der de eis van cautiones. Verschillende van. de voor te stellen actiepunten zijn in Nederland reeds „gebruikelijke". In de assemblee is reeds gebleken dat er verschil van mening bestaat tuusen de verschillende delegaties over de weg die men moet gaan: met name de Neder landse delegatie wenst praktische punten aan de orde te stellen, terwijl bijvoor beeld de Fransen zich primair oevr de theologische grndslagen wilen beraden. Terwijl radio Vaticaan gisteren voor het eerst commentaar leverde op de priesterbijeenkomst en de hoop uitsprak dat de meningsverschillen en contrasten binnen de kerk overwonnen zullen wor den, ontmoeten de priesters een vaak onverzoenlijke houding op straat. Giste ren kwam het tot een demonstratie op het Sint-Pietersplein, toen de Mir, een organisaie van christen-pacifisten, waar toe ook een aantal „solidaire" priesteis behoort, tijdens een gebed om rechtvaar digheid en eenheid van alle gelovigen, het aan de stok kreeg met conservatieve Romeinen. De pacifisten werden uitge maakt voor communisten, voor „gekken" en „clowns". De beide partijen gingen tegen elkaar duwen, maar tot een hand gemeen kwam het niet. Ook ls een vlug- schriftje verspreid door „neo-fascis- tlsche" confrontatiegroepen uit verschil lende Europese landen, waaronder het Nederlandse Michaellegioen, waarin de Romeinen worden opgeroepen niet te tolereren wat die „ketters, die feitelijk al buiten de kerk staan" ondernemen tegen het heilige karakter van de stad. het geloof, de orthodoxie en de kathn- lleke eenheid.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5