.uw mening Leidse onderwijsdag kan gevolgen hebben Hooiberg door kinderen in brand gestoken Leidsche Wasserij staakt werkzaamheden PIT '54 vierde derde lustrum Maria-Moederochtend Leidse agenda Duur Tennispark Grote belangstelling voor verbouwing Willibrordskerk Effect '54 MARKTEN DE LEIDSE COURANT MAANDAG 13 OKTOBER 1909 LEIDEN De directeur van het We tenschappelijk Bureau voor Onderwijs van de gemeente Rotterdam, dr. J. H. N. Grandia, heeft op de Leidse Onder wijsdag, welke zaterdag in de Foyer van de Stadsgehoorzaal werd gehouden, scherpe kritiek uitgeoefend op het onderwijsbeleid van de regering. „Bin nen zes jaar zijn er twee nota's uit gegeven over de democratisering bin nen het onderwijs, maar echt gedaan aan die democratisering is er niets. De minister geeft wel aan waar de fouten zitten en waar het aan mankeert, een oplossing geeft hij niet. Er genoeg gesproken. We wachten op daden." Over de experimenten in lie1 onderwijs zei dr. Grandia: „Experi menten hebben geen zin als ze niet passen in het onderwijsbeleid; als zt geen resultaten bieden, die niet te over zien zijn, niet te controleren zijn." Op de onderwijsdag (die voornamelijk werd bezocht door degenen, die uit hoofde vam hun functie bij het onder wijs betrokken zijn) ging het vooral de kinderen uit de sociaal zwakke milieu's die niet voldoende gelegenheid krijgen voortgezet, middelbaar of uni versitair onderwijs te volgen. Dr. Gran dia: „Het gaat er om de kinderen uit die sociaal zwakke milieu's gelijk te trekken. In Rotterdam zijn er scholen voor goudezeltjes. Dat vind ik geen sociale onrechtvaardigheid, maar mijn bezwaren gaan wel uit. tegen die scho len, die totaal geen kinderen leveren aan middelbare scholen. Dat bestaat niet. Ze maken mij niet wijs, dat op die scholen alleen maar kinderen zitten die minder begaafd zijn." Dr. Grandia zei verder o.m. nog, dat het kind niet ailleen een product is scholing en aanleg, maar vooral milieu. Vooral op dat „milieu" hamerde dr. Grandia: „Veel kinderen gaan voorbereid naar school, omdat de ouders onmachtig zijn buiten de perken van hun milieu te treden." Een oplossing had dr. Grandia bij de hand: „We moeten het onderwijs bij de ouders gaan verkopen. Het komt mers al te vaak voor, dat ouders uit die zwakke milieu's de neiging hebben de wanprestaties van hun kinderen te vergpelijken. Zelf brachten ze 1 vroeger niet beter af. Komen weten, dat het onderwijs tegenwoordig zo veel anders is dan in hun jeugd, dan reageren ze wel anders en maken we méér kans de kinderen, die op groeien in de sociale auhterhoede, meer schoolgarantie te geven." Op de Onderwijsdag sprak ook o.a. drs. S. Soutendijk van het Utrechtse insti tuut voor sociale psychologie over „De schooladviesdienst als voorwaarde voor de democratisering van het on derwijs". De heer Soutendijk bracht aan wethouder S. Sannes. die de onder wijsdag gedeeltelijk bijwoonde, het bod van de Enschedese Calcardienst over om op twintig scholen in Leiden een gratis schooltoets te laten uit voeren. Wethouder Sannes later: „We moeten nog bezien of we het aanbod zullen nemen. We hebben tenslotte ook nog onze eigen schooltoetsen. Daar moeten ze wel in passen. Maar, zullen kijken. Het is per slot van reke ning een gratis aanbod." De heer J. D. van den Bosch, hoofd bestuurslid van de Algemene Bond Onderwijzend Personeel, stelde in zijn inleiding over „klimaatverandering bij het onderwijs noodzakelijk", dat het huidige, verouderde onderwijssysteem in feite gebaseerd is op een standen systeem. „Alleen met een agressief beleid kunnen we de structuur van hel onderwijs, waarvoor in de 19de eeuw de basis werd gelegd, veranderen." De heer v. d. Bosch stelde, dat scholen gemeenschappen zijn gaan functio neren als aan elkaar geplakte scholen, maar niet als onderwijsgemeenschap- pen. Over de leerstof zei hij: „Die is nog steeds traditioneel bepaald." Hij gaf ook een voorbeeld: „Er wordt altijd geleerd, dat Vlaardingen de derde vissersplaats van Nederland is. terwijl in 1956 er voor de laatste maal vlag getjesdag is geweest." De heer Van den Bosch waarschuwde er tevens voor, dat in regeringskrin gen de drogreden gehanteerd wordt, dat de leerlingenschaal niet verlaagd zou hoeven worden als de jaarstructuur doorbroken zou worden. Laurens ten Cate („ik ben niet komen als onderwijsdeskundige, n ik heb twee kinderen, die ik niet plan ben af te laten maken door het onderwijssysteem.") wekte op tot tevredenheid. De socialist stelde, dat men pas succes zou hebben indien systematisch oorlog zou gaan vc tegen het onderwijsbeleid van de poli tieke partijen. „Geen politieke partij wil op het ogenblik meer uittrekken voor onderwijs, dan gedaan wordt. Weinig ze|1 worden bereikt als er niet meer geld aan het onderwijs wordt gespendeerd." Ten Cate pleitte niet alleen voor scholen voor zwakbegaafde kinderen, maar ook voor scholen extreem begaafden. „Er mogen ook gerust zilveren leeuwenscholen komen." Tijdens de discussies werd o.m. gepleit voor positieve discriminatie: om voor scholen in sociaal zwakke buurten meer uit te trekken. Dr. Grandia: „Het is geen kwestie van kunnen betalen, maar een kwestie van willen betalen." Naar het zich laat aanzien zal de Leidse onderwijsdag (Ook binnen het onderwijs was niet iedereen van de noodzaak van zo'n dag doordrongen. Enkele kweekschoolleerlingetjes ver trouwden ons toe, dat zij bij hun direc teur een uur hadden moeten pleiten om naar de dag te mogenenkele praktische gevolgen hebben, die zullen bijdragen tot verandering c.q. verbete ring van het onderwijs. Besloten werd otn ouders via ouder avonden direct te benaderen en ze zo te interesseren voor het onderwijs. Vooral hoofden van scholen en onder wijzers zullen ervoor moeten ijveren ouders meer bij het onderwijs te be trekken. De raadsfracties zuilen wor den benaderd om de positieve discri minatie van de grond te helpen en de besturen van de politieke partijen zal worden gevraagd alle groeperingen, die zich met het onderwijs bezighouden, te Gehele wintervoorraad ging verloren ZOETERWOUDE Vrijwel zeker heb ben kinderen uit de kroostrijke omge ving zaterdagmiddag om kwart over vier de hooiberg aangestoken van de boerderij van de heer Overdevest, Zuid- buurtseweg 75. In zeer korte tijd brandde deze als een fakkel waarbij de gehele wintervoorraad verloren ging. Verzeke ring dekt de schade. In afwachting van de Leidse brandweer die spoedig ter plaatse was, togen toe geschoten omwonenden en passanten met emmers aan het werk om met water uit de hier pal langs lopende Korte Miening de slechts op enkele meters afstand staande stal en liet woonhuis nat te houden. Mede door de gunstige windrichting liepen deze geen schade op. Met een viertal slangen had de brand weer het vuur snel onder controle, waar na hulpvaardige handen met het uit gooien begonnen. Op het terrein van de brand stelde burgemeester J. A. Detmers en wnm. gemeentesecretaris G. v. Leeu wen zich op de hoogte van de situatie. Op het sportterrein aan de overzijde on derbrak de scheidsrechter de wedstrijd SJZ 1Randstad Sport 5. Om alle gevaar te voorkomen besloot men later de rokende en smeulende massa van het erf te verwijderen. Met het overbrengen naar het weiland was men tot na het middernachtelijk uur doende. GROTE ANIMO VOOR PAND LEIDEN De Leidsche Wassery aan de Haarlemmertrekvaart is met de werk zaamheden gestept. Zaterdag zijn de laatste van de byna 20 personeelsleden weggegaan. Directeur-eigenaar D. van Eek legde ons vanmorgen uit, dat het personeelsvraagstuk mede aanleiding voor hem is geweest om de zaak te slui ten. Ook zijn leeftijd begon een rol te spelen. Met enkele gegadigden worden besprekingen gevoerd over verhuur of verkoop van liet. pand. De heer Van Eek vertelde, dat voor zijn wasserljpand, met een grondoppervlakte van 1500 m2, aan alle kanten grote interesse bestaat. „Ik had er geen aardigheid meer in. Vroeger werkten hier zo'n 50 k 60 man personeel, maar tegenwoordig vraagt men bij indiensttreding eerst: wat kan ik verdienen. Aardigheid voor het werk is er niet meer bij. Verder waren er de steeds stijgende lonen terwijl de prijzen gebonden waren." De heer Van Eek was van mening, dat het momenteel met de wassertjen „niet zó razend" was. Het werk van de Leidsche Wasserij een van de grootste te Leiden wordt ondergebracht bij drie niet met name genoemde, grote wasserijen. Met de vertrokken personeelsleden, al dus de heer Van Eek, is alles in de grootste welwillendheid geregeld; „ze zijn allemaal verzorgd. Ik heb nog een afscheidscadeau van ze gehad." LEIDEN Het was een imposant ge zicht gistermorgen zoveel dames byeen te zien in het St. Antonius Clubhuis. Ter opening van deze ochtend werd de Eucharistie gevierd in de Hartebrugs- kerk. Om 9 uur was er een feestelijk ontbyt Mevr. C. Uphoff-Visser, presidente, ver telde en passant, dat het bestuur graag had, dat alle leden medewerkten voor een vlotte contributiebetaling. Gevraagd werd om op 26 oktober bij de deurcollecte aan de kerken de bus ter hand te ne men. De leden werden gepolst over even tuele plannen voor een amusements avond. Er was ook een brief van dank binnengekomen van de dames die naar Lourdes "geweest zijn. Er zijn weer ver schillende excursies op komst. Mevr. Uphoff sprak van een echte Maria- ochtend, die in deze tijd ook haar bewezen heeft. Na de pauze was er zang en pianospel, voortreffelijk verzorgd door mevr. Cris- pijn, zang, en de heer H. A. Rijnbeek, piano. Dat deze uitvoering zeer gewaar deerd werd bleek wel uit het applaus in de zaal en de hartelijke woorden van mevr. Uphoff, die een bloemetje over handigde. Door de penningmeesteresse LEIDEN Hengelsportver. „Forel" hield zaterdag een wedstrijd in de Ring vaart. De vangst was matig. Uitslag: J. C. Ooyendijk 1170 gram, J. Noppe 490 gram, J. Mark 470 gram, J. van Weerlee 370 gram, J. v. d. Mee 350 gram, H. Abspoel 290 gram, A. Ooijendijk 210 gram, J. Beekman 150 gram, G. Ligt- voet 120 gram, H. J. van Brakel 120 gram, J. van Brakel 120 gram. Jongeman op de vlucht door de politie gepakt LEIDEN Een 16-jarige werd gister morgen omstreeks 10 uur door de politie op heterdaad betrapt tijdens een diefstal in een café in de VVolsteeg. De jongen vluchtte over een aangren zende muur en drong binnen in het ma gazijn van C A aan de Breestraat. De politie zette de gehele omgeving omge ving af en ontdekte de knaap even later tussen de kledingrekken in genoemd magazijn. Hij bleek afkomstig te zijn uit Voorschoten. Bij fouillering werd een ge ring geldbedrag aangetroffen, dat hij ge stolen had uit de juke-box van genoemd MAANDAG 13 OKTOBER Postzegelvrienden Ruil- en contact avond. Breestraat 19. aanvang half 8n.m. Het Actiecentrum Leiden van de Poli tieke Partij Radikalen is verbaasd over het voorstel van b. en w. om miljoen voor de aanleg van tennispark „For- tuinwijk" beschikbaar te stellen. Dit te meer, omdat in de Commissie voor de Financiën geen enkele steun voor dit voorstel gevonden kon worden. De Ra dikalen vragen zich af hoe b. en w. op de gedachte zijn gekomen om juist de tennissport zo kwistig te bedelen. Zijn er op sportgebied in Leiden geen andere noden De geldmiddelen van de ge meente zijn krap en dan mag men juist verwachten, dat prioriteiten worden ge steld aan de hand van harde cijfers over de behoeften van de bevolking. Die gegevens ontbreken in het voorstel van b. en w. De Radikalen staan er verder versteld i, dat miljoen gulden voor een clubhuis in dit tennispark wordt uitge trokken. Iedereen heeft recht op zijn pilsje en op een verfrissende douche, r het valt niet in te zien, waarom zoveel geld gespendeerd moet worden een voorziening waar zo weinig sen profijt van hebben. Als men in plaats van een exclusief clubhuis een compleet gemeenschapshuis aan de wijk Zuid-West zou geven, zou dat de ge meente maar ca. 125.000,- meer koB- ten en dan heeft iedereen er wat aan. De Radikalen stellen daarom voor het hele plan nog wat op te schorten. Eerst moet er een prioriteitennota op sport gebied komen. En met de betrokkenen in de Wijk Zuid-West moet overleg ge pleegd worden over de mogelijkheid om een eventueel clubhuis in te passen Sn een complex, dat voor meer doelen en voor meer mensen beschikbaar is. Als dat gebeurt kan tevens een eind komen aan het gebrek aan openheid dat tot nu toe dit voorstel heeft omgeven. Telegram aan J prinselijk paar LEIDEN De vereniging „Ko- ningixinedag" Leiden heeft aan bj prinses Beatrix en prins Claus het volgende telegram gestuurd: 8 Koninklijke Hoogheden, Verheugd kennis nemende van de c| geboorte van de jongste Prins feli- citeren bestuur en leden van de x Vereniging Koninginnedag-Leiden S U van harte. W. DE GAST, voorzitter J. C. J. LAMBERMONT, secretaris, j? ZOETERWOUDE Het 15-jarig be- staansfeest van de r.k. tafeltennisver eniging PIT '54 werd zaterdagavond afgesloten met een gezellig feest leden en oud-leden, 's Middags hadden ereklassers Gé Bakker en Ed. v. d. Berg demonstratie gegeven waarop bij zonder aantrekkelijk tafeltennis te zier was. Toch was de belangstelling hier voor niet overweldigend. Na een Eucharistieviering in de Aloy- siuskapel werd eerst het meer officiële gedeelte afgewerkt. Hierbij waren o.m, aanwezig burgemeester J. A. Detmers, die de gemeentevlag aanbood, deken A, Lamot, een afvaardiging van de KNTTB afd. Den Haag, vertegenwoordigers plaatselijke sportverenigingen en de Feestcomitévoorzitter H. van Veen heet te het gezelschap -welkom en haalde herinneringen op aan de vorige lustrum vieringen. De junioren hadden spontaan besloten geld in te zamelen om secretaris J. v. d. Helm een bloembak aan te kunnen bieden voor zijn vrouw die momenteel in het ziekenhuis ver blijft en zich altijd voor de vereniging inzet. Afdelingsvoorzitter C. Goeman onderstreepte nog eens hoe belangrijk de verenigingen zijn en had daarvoor het bewijs bij de hand omdat de huidige kampioen van Nederland, Bert van der Helm voortkomt uit de PIT '54-gelede- Ere-voorzitter J. W. Vink roemde de goede geest in de vereniging en zegde namens de ereleden een beker toe. Voor zitter J. G. M. v. d. Helm zag in de aanwezigheid van zoveel oude bekenden het beste bewijs dat zij goede herinne ringen bewaren aan PIT '54 en richtte een extra dankwoord aan de medewer kers aan de oud-papierakties. Daarna was het woord aan de Rhytme Club die o.l.v. Frans Houps veel bijdroeg aan een prettig feest dat tot in de kleine uurtjes voortduurde. ZOETERWOUDE De plaatselijke vereniging voor E.H.B.O. „Sint-Liduiha" houdt a.s, woensdag 15 oktober haar jaarvergadering ln Huize Emmaus, aan vang 20.00 uur. Ook zij die geen lid zijn, maar wel belang stellen in het werk van de E.H.B.O. zijn van harte welkom. Op deze bijeenkomst vindt ook de diplo ma-uitreiking plaats. ZOETERWOUDE Op verzoek van OEGSTGEEST „Het is mij allemaal aan de hand van de tekeningen en de men op een totaal bedrag van 280.000 i de competitieleiding gaat het eerste best" was de reactie van oud-koster maquette, tentoongesteld in het Jeugd- gulden. Een bedrag dat beduidend ver- team van Effect '54 in de derde klas Molenkamp toen hij zich gisterochtend huis aan de Kerklaan, uitvoering voor- minderd zal kunnen worden als men SDeien j p v de vierde waarvoor was op de hoogte had gesteld van de plan- lichten. Met hem waren er velen geko- de vernieuwing van kerkbanken (30.000 I meeschreven Bii de start van de com- raai tot walging van het Interieur van men want de belangstelling van de Pa- guldenl en ramen (50.000 gulden) facul-j „title hadden zij vrijaf. Het tweede de wmibrordkerk te Oegatgeest. De 81- rochianen wan bijzonder groot. Pastoor tatief stelt. f wibat. ie mBt 9—1 Jan Jafse. 33 jaar koster van Kerkwerve ge- J. A. Koojunam leden van kerkbestuur wllilbrordkerk hee(t overigens óók 1 de Leeuw moest een veer laten. Het mej. A. Neijenhuis werden bloemen san- weest. leeft nog volop met het wel en en parochieraad zorgden voor een uit- nog e(m i>gehelm". De zijbeuken gaan eerste juniorenteam ontving De Valken geboden aan mevr. Uphoff. I wee van de parochie mee en hij liet zich stekende toehohting en hier en daar kon „amelijk verdwijnen en men vraagt zich 1 en stuurde ze met lege handen huis- men getuige zijn van Kleine discussies M hedeI1 .^ede af of de vloer, die ongetwijfeld op de „hearing;- woens- onder houten vIonder waarop d(, kerk_ banken staan, betegeld is. Is dit niet het geval dan komen de kosten nog s zienlijk hoger. Oud-koster Molenkamp Of alles financieel uitvoerbaar ia roept maakt zich geen zorgen: (Die tegelg Ho daar ben ik van overtuigd." Koninklijke onderscheidingen Voorschotens Vocaal Ensemble vvaarts; uitslag eveneens 91. Daar wilde het tweede niet voor onder doen tegen Reflex Voorschoten 2. Hier liet alleen Nico Hulsbos een steekje vallen. De andere juniorenteams die beide uit kwamen tegen Pit '54 lieten de eer aan de lustrumvierders; uitslagen 100 en VOORSCHOTEN Hoogtepunt van de receptie op kasteel Duivenvoorde te Voorschoten ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble waren de koninklijke onderscheidingen verleend aan twee leden. Mevrouw A. van Maanen-van Leeuwen sedert de oprichting lid, waarvan tien jaar als bestuurslid, werd anderscheiden met de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Een zelfde onderscheiding viel te beurt aan de heer P. J. Hoogteyling, thans wo nend in Leiden, die 38 jaar lid van de vereniging is. waarvan 35 jaar be stuurslid. Burgemeester L. de Kool reikte de onderscheiding uit mede na mens burgemeester G. C. van der Willi gen van Leiden. In de sprookjesachtige sfeer van het oude kasteel kwamen zeer velen het bestuur van het Vocaal Ensemble ge lukwensen. Onder de aanwezigen be vond zich o.a. ere-burger G. Schrama, wethouder W. J. Iestra, pastoor J. Blonk, afvaardigingen van de Hervorm de Gemeente, schoolhoofden, bestuui van "t Nut en bestuur van „Exultatc Deo" uit Voorschoten. Binnen de historische muren van he kasteel, voor deze middag gratis tei beschikking gesteld, hield burgemees ter L. de Kool namens de gemeentr Voorschoten een felicitatietoespraak waarin hij zijn waardering uitsprak voor het werk van de burgerij op vrij willige basis in vrije tijd verricht, een werk dat thans nog' meer noodzakelijk is dan 40 jaar geleden. „U doet het al lemaal wel als Vocaal Ensemble voor u zelf, maar dat is de laatste tijd wel overduidelijk gebleken, u bewijst er de gemeenschap een dienst mee, want de grootste zaal van Voorschoten (Moeder Godskerk) is nauwelijks toereikend om uw toehoorders allemaal te ontvangen", aldus de burgemeester. De heer De Kool wees daarna op het Christelijk fundament van de vereniging en toonde daarnaast ook begrip voor de finan ciële moeilijkheden van de vereniging. Zonder op de feiten vooruit te lopen, wilde de burgemeester reeds mededelen dat er voor de vereniging een finan ciële regeling kalar ligt en hij verzocht het bestuur dit alvast als geschenk van 6* oweeiwfd te witten aanvaarden. voorstelt. Exclusief het nieuw te plaat- b°ven) ld kerkbestuur lichtte kerk orgel, een pro-memoriepost, komt nieuwe styl toe. Leiden en de kinder boekenweek LEIDEN In het kader van de Kin derboekenweek (15-25 oktober) hebben de beide Openbare Bibliotheken, „Reu- vens" en de Rooms-Katholieke, in sa menwerking met Het Nieuwe Boekhuis voorleeswedstrijden georganiseerd. Door 25 Leidse scholen en drie uit Leider dorp is aan deze wedstrijden met en- thouslsasmc deelgenomen. Twee kinde ren van elke school (een 5e en een 6e klassen lazen drie minuten voor uit hun lievelingsboek voor een jury, bestaande uit een onderwijzer, boekverkoper, jeugd bibliotheekassistente en een huismoeder. Na twee voorronden zyn er nog 6 leer lingen overgebleven voor de finale wel ke zal gehouden worden op 14 oktober a.s. tijdens een Kinderboekenweekavond ln het Leidse Volkshuis. Wie zal voor Leiden als de beste uit de bus komen en onze stad vertegenwoordigen in de districtsfinale De Leidse finale wordt ingelast in een alleraardigste musical „Een droomreis" geheteu. Auteur is de lieer J. Ravens- bergen, hoofd van de Du Rieuschool. De uitvoerenden zijn leerlingen en oud-leer- Wijkavonden confessionelen LEIDEN Aangezien in de nabije toe komst van de KVP in de gemeenteraad nauw gaat samenwerken met de prot. chr. fractie (ARP en CHU) houden ge noemde drie partijen morgen een wijk- contactavond voor de burgerij in res taurant Boerhaave. Men wil mede hier door tot eon uitvoerbaar programma komen en kennis nemen van de wensen en grieven, die er bij de bevolking le ven. Gemeenteraadsleden van de drie partijen zullen vragen beantwoorden. Amsterdam, 13 oktober. Vee. Aanvoer: 203 runderen, prys 360-510; handel kalm; 62 varkens, prijs 330-333, handel ROTTERDAM, 13 okt. Vee Aanvoer totaal 1672, slachtrunderen 1211, var kens 461. Prijzen: slachtrunderen 505 525, 415—470, 360—395, 340—350; var kens 270—273, 268—270, 253—263; stie ren 450525; worstkoeien 335350; zware varkens 225250. Overzicht han del: slachtrunderen: korter - willig - iets stijver; varkens: groter - vlug; flin ke varkens iets lager; slachtzeugen prijshoudend, enkele prima's boven no- LEIDEN, 13 okt. - appelen 18-31, pe ren 18, aardappelen 13-18, andijvie I 38-47, II 17-28, oronkbonen 35-125, snijbonen 165-220, stambonen 110-120, kroten, gek. 50, rode kool 17; groene kool 13-25, postelein 34-64, prei 28-40, spinazie I 38-48, H 16-21, stoofsla 18. spruiten A 65-82, B 0-81, komkommers 16-46, tomaten 6.80-7.00, B 6.60-7.00, C 6.30-6.80, CC 3.50-3.70, uien 7-33, witlof 169-175, meloenen 47-86, bloemt kool 15-44, knolselderij 15-25, sla A 6-17, B 5-6, bleekselderij 425, peter selie 10-48, selderij 6-11,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4