S)e Celdóe (Bomant Belangrijk nieuws van de Postgiro de gegarandeerde girobetaalkaart wordt de makkelijkste manier van betalen P0D POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Vanavond op televisie: TELEVISIE VANAVOND PAGINA' 2 DE T.WTOSE COUEANT MAANDAG 13 OKTOBER 1969 (ADVERTENTIE) Kabinet weer balancerend op slappe koord -HET allerbelangrijkste is echter een 11 bezielende leiding", aldus besloot vorige week mr. Van Riel aan het adres van het V.V.D.-bestuur een politieke speech. Van het Kamerdebat, dat morgen met de algemene financiële en politieke beschouwingen begint, zouden we hetzelfde willen hopen: een bezielende houding bij alle betrokkenen: bezielende leiding bij het kabinet en een bezielend tegenspel van de kant van de volksvertegenwoordiging- Erg groot is helaas de kans op zo'n schouwspel niet. Want we zitten weer in een week waarin het kabinet-De Jong op het slappe koord moet balanceren en waarin regerings partijen angstvallig zullen moeten milli meteren om het redelijke midden te vinden tussen hun van het regerings programma afwijkende wensen om geen politieke crisis uit te lokken en daarmee de kans op vervroegde Kamerverkie zingen. Over die angst voor tussentijdse ver kiezingen zijn naar aanleiding van het loondebat kwade woorden gesproken, vooral aan het adres van de K.V.P- On begrijpelijk is die angst toch echt niet, want °P dit moment is het proces om tot nieuwe politieke constructies te komen nog in volle gang. Nu naar het ver kiezingsfront geroepen worden betekent voor de meeste politici zoiets als een sportman, die halverwege zijn trainings schema vervroegd te horen krijgt, dat hij aan de startlijn verschijnen moet. WAT deze week de meest kritieke punten zullen worden, ligt ook wel voor de hand- Niet algemeen-financiële zaken als het totaal van de overheids uitgaven of de dekkingspolitiek van mi nister Wirtteveen, maar een paar details die met politiek-explosief materiaal zijn geladen: het regeringsvoorstel om halver wege het jaar 1970 de BTW-belasting een beetje te verhogen, minister Witte- veens plan om per 1 januari a.s. de allang door de Kamer aanvaarde be lastingverlaging voor het grootste deel metterdaad te laten doorgaan, de S.O.S.- kreten van de in financiële moeilijkheden verkerende gemeenten en mogelijk ook nog de niet aan ieders verwachtingen be antwoordende hoeveelheid geld, die in 1970 voor de sociale woningbouw be schikbaar is gesteld. Krotopruiming Kwetsbare plek in de verdediging van de kabinetepolitiek is het feit, dat de BTW-verhoging voor 1970 voorgesteld is tegen het advies van de Sociaal- Economische Raad in en dat ook de belastingverlaging (600 miljoen) verder gaat dan de door de SER gesuggereerde 450 miljoen. Daarop gaat de kritiek over de mil jardennota zich waarschijnlijk toespitsen; van AR- en CHU-zijde is al bezwaar gemaakt tegen de BTW-verhoging, ter wijl de belastingverlaging voor de Anti- Revolutionaire Partij al een moeilijke zaak is zolang in die partij de radicale vleugel zich actief roert. Van de KVP- fractie is in het openbaar minder be kend; niettemin staat vast, dat velen ook daar het wel zo lief zou zijn ge weest wanneer het kabinet de BTW in 1970 op dg plaats rust had willen laten maken. DEKENKUNDIG lijkt de oplossing niet moeilijk: wanneer minister Witte- veen 150 miljoen van de belasting verlaging laat schieten, kan hij zonder zijn begroting wankel te maken de BTW met rust laten. Maar dan wordt de begroting voor 1971 extra-moeilijk en zal het kabinet moeten besluiten alsnog af te zien van de verdere belastingverlaging, of de kosten van het levensonderhoud via de BTW aan meer dan minimale verhogingen bloot te stellen of een zeer zuinige be groting met weinig krenten en rozijnen in 'het brood aan te bieden. En dat allemaal in een jaar met parlements verkiezingen. Ook niet zo'n aantrekkelijk vooruitzicht voor een regering en de partijen, die haar politieke fundament Onder druk van dit vooruitzicht gaan er al geruchten, dat het politiek com promis wel gevonden zal worden in uit stel van de BTW-verhoging tot 1 okto ber; de vraag is of minister Witteveen dan z'n belastingveflagingsplan ongerept kan laten zonder dekkingsmoeilijkheden te krijgen. Hij heeft tenslotte ook al voor '69 perikelen vanwege de achterblijvende opbrengst van sommige accijnzen. Voeg hierbij nog bestaande onzeker heden vanwege de invloed van de mone taire maatregelen op de waarde van de gulden en op onze betalingsbalans en men moet wel concluderen, dat de rege ring het deze week niet gemakkelijk hebben zal om op het koord te blijven- De gang van zaken rond de belasting verlaging leert intussen weer hoe ge vaarlijk het is om in de Staten- Generaal zaken „op termijn" te aan vaarden. Wanneer komende dagen be sloten zou worden weer wat met data te schuiven, laten regering en Kamer zich dan wel ervan vergewissen, dat het compromis geen fopspeen is in de vorm van vergrote problemen voor het daarop volgende jaar. INTUSSEN is de belasting- en BTW- affaire deze week wel de politiek meest-geladen, maar daarom zakelijk niet de belangrijkste zaak. We hopen dat de meeste aandacht krijgen, dat wat in troonrede en andere regeringsstukken opgemerkt is over de democratisering van de samenleving (onderwijs, bedrijfs leven, bestuur) en over het welzijns beleid In de ruime zin des woords. Want al lokt men daar thans geen kabinetscrisis mee uit, die zaken blijven het belangrijkst. Een speciale tv-opvoering van een opera uit het standaardrepertoire, en dit dan neg in een speciaal voor deze gelegen heid gemaakte Nederlandse vertaling, is hoe het ook uitpakt een zeld zaam gebeuren. De KRO heeft destijds bij haar jubileum op deze wüze van Bizets Carmen een evenement van de eerste orde gemaakt. Feit waar de om roeper in zh'n inleiding nog eens dui- deluk aan herinnerde toen hjj De Parel vissers van dezelfde componist aankon digde. de Franse zwerver leverden 100 pro cent puur t.v.-genoegen pp- Verder bouwde de VARA clan héf vol maakte Kloosportret, daarmee sugge rerend dat de NVV'er als PvdA-lijst trekker en eventuele PvdA-premier best tot de mogelijkheden behoort. VARA's Sporttribune stond weer stijf van spor tieve belangrijkheid en kon dus weer niet tippen aan Brandpunt Buitenspel, dat die belangrijkheid juist weet te re lativeren. Tenslotte „Improvisaties". Rubriek die gaat lijden aan een al-gezien-zljn. De aardigheid is er wat ons betreft al af. De humor wordt platter en zelfs het feit dat er kleine wijzigingen in het team waren, deed geen afbreuk aan on ze mening dat de serie groeit als de befaamde koeienstaart. Slotkanttekening: CVK-1KOR leverde gisteren een kapitale reportage van een joodse huwelijkssluiting. Voortreffelijk voorbereid, alle teksten leverend, en voorbeeldig voor wat correct camera werk bij een religieuze uitzending pres teren kan. Vg. Die duidelijke herinnering Werkte mis schien extra-verblekend. Want De Pa relvissers werd naar onze smaak hoogs tens een interessante mislukking. Waar bij we willen toegeven dat in dit oor deel een stukje vooringenomenheid kan schuilen. We hebben deze opera n.l. TT 1 1 maar éénmaal eerder gezien en onszelf net Kina van toen een „nooit meer! beloofd. Omdat we er buiten „het" duet en „de" Zurga- aria er muzikaal weinig aan vonden en omdat het toen scenisch op ons een doorlopende indruk van een vervelende verkleedpartij maakte. de tsaar Die indruk hadden we gisteren weer. Het oog kwam veel te kort in lange actieloze scenes. Niet alleen omdat de aankleding, op zwartwit althans, voddc- rig aandeed. Ook de regie schoot dui- deiyk te kort. Ze ving het statische van die actieloze scenes niet op; ver sterkte dat nog door als er spaarzaam beweging mogelijk was veel te sterk, op melodramatische wijze, te overdrijven en behandelde de massasccnes al te toneelmatig. Maar ook het oor kwam te kort Van wege de Nederlandse vertaling onthield men de kijkers van elke informatie in zake de inhoud. Zelfs KRO's eigen Stu dio, dat dik drie pagina's inleidde, liet daar niets over los. Maar die vertaling klonk in de mond van de solisten ten dele onverstaanbaar en wat het koor te zeggen had bleef geheel in het duister gehuld. Zodat kijkers die het verhaal niet kenden voor iets totaal onbegrijpe lijks werden gezet. Jammer van het interessante initiatief en ook van de vergeiykenderwyze hoge kosten die aan deze produktie verbon den moeten z«n. Temeer jammer om dat er door de solisten, en met name door Henk Smit cn John van Resteren, uitstekend gezongen werd. Het Om roeporkest o.l.v. Leo Driehuys leverde goed werk, het Omroepkoor gehoord zijn onverstaanbaarheid deed dit niet. Dc choreograaf was Indra Kamadjojo. HU bewees dat autentiek-cxotisch niet per se aantrekkeiyk hoeft te zyn. Stippen van het afgelopen weekein de verder aan dat we stukjes van NCRV's Dubbel Zeskamp zagen. Kost voor liefhebbers, waar we onszelf niet toe rekenen. Zeskamp is zo ongeveei altijd hetzelfde: wedstrijd zonder kij kersspanning, behalve wellicht de span ning die leedvermaak kan opleveren Overigens startte de NCRV een nieuwe Swiebertjesreeks, typisch een program ma dat past in het NCRV-kader, maar dat kan bogen op een eigenlijk onthut sende populariteit bij jonge en oudere kijkers. Van de VARA zagen we „Europa in" We vonden het een verrukkelijke start van wat een van de aardigste seric- prograrama's van het winterseizoen kan worden. Met name het Ierse hondje en Kees van Kooten (links) en Wim de Bie spelen de hoofdrollen in het door Dimitri Frenkel Frank geschreven spel „Het kind van de tsaar". Ton Lensink tekende voor de regie van het spel, dat vanavond door de VARA wordt uitgezonden(Nederland II, 21.20-22.25). Ml STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUPE 9999 <p 5- r K'ktna kirAfiöj - U Pü/n tSa/cfe dé •WBfl.nohwidW. de nieuwe girobetaalkaart de giropas De ontwikkeling van de laatste jaren wijst er duidelijk op: betalen met kontant geld wordt steeds minder gebruikelijk. En dat niet alleen omdat veel kontant geld in huis of in de portemonnaie hebben riskant kan zijn. Maar ook omdat giraal betalen in het gebruik nog een paar andere voordelen biedt. (Minder rompslomp, handige dagafschriften, automatische overschrijving etc.) Nieuwe service aan rekeninghouders Partikuliere rekeninghouders van de Postgiro die bewezen hebben een juist gebruik van hun postrekening te maken kunnen binnenkort de beschikking krijgen over zogenaamde girobetaalkaarten. Dit betekent voor hen een nieuwe, veilige manier van betalen zonder kontant geld. Bij de girobetaalkaarten hoort namelijk een op naam gestelde giropas. Overal waar deze giropas naast de girobetaalkaart wordt getoond, is men er zeker van dat de betaling veilig kan worden geaccepteerd. Gegarandeerd tot f 100,-- Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro gegarandeerd tot een bedrag van maximaal f 100,-. leder bedrijf, of dit nu een warenhuis, een restaurant, een vervoersonderneming, de bakker of de kruidenier is, za! de girobetaal kaart zonder enig bezwaar kunnen accepteren omdat men er zeker van is, dat het bedrag inderdaad wordt ontvangen. Bijna iedere leverancier is rekeninghouder Een extra voordeel voor de leverancier is ook, dat hij rekeninghouder is bij dezelfde instelling als de betaler. Hij hoeft dus niet te inkasseren via allerlei kanalen, maar eenvoudig met één kleine handeling: het opzenden van de girobetaalkaarten naar het girokantoor. Zonder onnodig uitstel heeft hij dan binnen enkele dagen het geld op zijn rekening. 20 girobetaalkaarten per zending Als u behoort tot de daartoe in aanmerking komende rekeninghouders ontvangt u 20 girobetaalkaarten en een giropas. Als u 18 kaarten gebruikt hebt ontvangt u automatisch 20 nieuwe. U kunt dus nooit plotseling zonder girobetaalkaarten zitten. Voor u zijn aan girobetaalkaarten en giropas geen kosten verbonden. Extra giropas voor echtgenote Om het voor echtparen mogelijk te maken, dat zowel man als vrouw (of anderfamilielid) afzonderlijk gebruik kunnen maken van de girobetaalkaarten, kan desgewenst ook een giropas voor de echtgenote (en andere gemachtigden) worden verstrekt. Betalen met de normale blauwe overschrijvingskaart Tot nu toe was het in bepaalde gevallen reeds mogelijk de gewone blauwe overschrijvingskaart te gebruiken in plaats van kontant geld. De introduktie van de girobetaalkaart sluit deze veel toegepaste wijze van betaling niet uit. De blauwe overschrijvingskaart kan in overleg met uw winkelier dan ook als betaalmiddel gebruikt blijven. Echter zonder def 100,- garantie. De kascheques blijven ook gehandhaafd, omdat de girobetaalkaart niet voor het opnemen van kontant geld wordt gebruikt. Hoe men de nieuwe girobetaalkaarten krijgt Elke voor girobetaalkaarten in aanmerking komende postrekeninghouder ontvangt bericht van de Postgiro. Met de verzending van de aanvraag- kaarten wordt een dezer dagen begonnen. De aanschrijving moet in etappes gebeuren, verdeeld over het laatste kwartaal 1969 en het eerste kwartaal 1970, omdat anders stagnatie in de behandeling van de aanvragen kan optreden. van en voor ons allemaal Ben Cramer Vanavond zendt de NCRV een hleuren- programma uit rond de zanger Ben Cra mer. wiens naar onverbrebeiyk ver bonden ltikt met songfestivals, als Knok- ke, Scheveningen. Sopot, Barcelona en Rio de Janeiro, .Samen met zün vaste begeleidingsgroep The Sparkling* treedt hij op vercchillende plaatsen in Neder land op. Het camerateam Jan en Rita Huyskens maakte bij verschillende van deze gelegenheden opnamen waaruit dit programma werd samengesteld. Ben Cramer zingt een aantal van zijn popu lairste songs, zoals „Zai, Zai, Zai." „Gina", .Danny Boy", „Mona Lisa", „Het schip van avontuur". „In the night". „Nu ik je vraag". „Het wordt nacht signorita" en een potpourri Tom Jonesliedjes. (Ned. I 20.20—20.45). Schots en recht De laatste tijd zijn verschillende delen van Groot-Brittanië zeer regelmatig en meestal in ongunstige zin in het nieuws, met name Noord- Ierland en Wales. Het tegenovergestelde is 't geval met Schot land, een land dat in 1707 samen met Engeland het koninkrijk Groot-Britta- nië vormde. In de documentaire „Schots en recht" wordt nagegaan of de Schot ten wel zo gelukkig zijn met de situa tie zoals die nu in hun land is. Het is immers bekend, dat vooral de écono mische en sociale positie van Schotland niet bepaald rooskleurig is. Verder zal men kennis kunnen maken met een van de vele grootgrondbezitters die Schot land (nog) tell en met een van.de nog veel talrijker en onder uiterst primi tieve omstandigheden levende Crofters (een soort slaven zou men kunnen zeg gen). Uit dit laatste gesprek blijkt on der meer dat de spreekwoordelijke Schotse zuinigheid bepaald geen gierig heid, meer dikwijls een zeer bittere noodzaak is. Tenslotte zal Leo Moen in zijn documentaire de positie van de jeugd en van de Kerk belichten. (Nederland I, 20.45—21.35). RADIO PROGRAMMA ïó.oo Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18,25 Ik verbind u door, praatje. 18.80 Parade: Strljdkrachtenprogram- ma. RVU: 18.35 De Russen ln de Middelland- Zee. Spr.: prof. dr. A. Sextant, radior NVSH. NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II (288 m) 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht instrumentaal sextet. 18.18 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 38.30 Nieuws,. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Litera- ma: radiokroniek over boeken, schrijvers en ioGewijde muziek (gr.). toneel. 19.18 Ste praatje. 20.30 Stereo: Omroeporkest: klas sieke muziek. 21.25 Vijftig jaar N.C.V.B.: ge sprek t.g.v. het 50-jarig jubileum van de Ne derlandse Christen-Vrouwenbond. 21.45 Ste reo: Lichte grammoioonmuziek. 22.20 Naar een nieuwe revolutie: overpeinzing. 22.30 :unstagenda 23.30 0 Niet NEDERLAND I NOS 18-50 uur: Fabeltjeskrant 1900 uur: Journaal NCRV 19.07 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19-16 uur: Alleen op weg, serie 19.30 uur: Breng eens een zonnetje, amusement NOS 20 00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Ben Cramer De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's ,van Mascagnl. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Koorzang met pianobegeleiding. 16.32 Klari netkwartet van België: moderne muziek. 16.45 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.15. Stereo: Jazz-Spectrum. 17.55 Mededelingen. BRUSSEL (324 m Nederlandse uitzending) - 12.00 Nieuws. 12,03 Gevarieerde muziek. (32.08 Landbouwkroniek. 12.40 Weerbericht, mededelingen en SOS-berichten voor schip pers). 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, dagklapper en beurs berichten. 13.20 Tafelmuzlek. 14.00 Nieuws. 18.30 Lichte orkestmuziek, 18.45 Spo Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.uo nws., weerbericht en actualiteiten. 19.40 Lichte mu ziek. 19.45 Missieklankbeeld. 20.00 Operakro niek. 22.00 Nieuws, berichten en cultureel nieuws. 22.15 Gevarieerde muziek. (23.00- 23.10 Nieuws.) 23.40 Nieuws. 23.45—0,30 Voor de zeelieden UINSDAG 14 OKTOBER Nieuws. 7.10 I-Iet levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte grammoioonmuziek met nieuws en actualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Gewijde muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de vrouw. (9.00—9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw.). 9.35 Schoolradio. 10.00 Dood en sterven in de Bijbel, lezing. 10.15 Stereo: Italiaanse oprea-aria's (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 Ferdinand Huyck (dl. 1;, seriehoorspel (herh.) 11.12 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: ge varieerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.28 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws, 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar). 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal mid dag-magazine. (18.00 Nieuws.). 17.00 Over heidsvoorlichting: De Cola Debrot-prijs voor Pierre Lauffer. Spr.: H. Habibe. 17.10 Voor 1888: Hedendaagse Nederlandse componisten. HILVERSUM III en FM-kanalen (240 m) 20.45 uur: Schots en recht, documentaire 21.35 uur: Please, sir 22.15 uur; 50 jaar druk doen. 50-jarig bestaan Ned. Chr. Vrouwenbond NOS 22-35 uur Journaal NCRV 22.40 uur: NEDERLAND II NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: VARA 19.30 uur: Op maat, amusement NOS 20-00 uur: Journaal VARA 20-20 uur: Corohation Street 2045 uur: Achter het nieuws 21.20 uur: Het kind van de tsaar 22.25 uur: Zendtijd Humanistisch Verbond NOS 23-05 uur: Journaal T.V- morgen NOT/NOS 10.45 uur: Schooltelevisie Lichte grammofoonmuzlek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte gram- mofoonmuziek. (8.30—8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebrei de reportage of herhaling NOS-programma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middel eeuwen en Renaissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr) (11.08—11.02 Nieuws.) 11,30 Rondom 12: pro gramma voor de vrouw. (11.85 Beursberich ten). Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Spiegel van België: Muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.00 Stereo: Klein Chanson. 14.30 Rostrum of Compo: VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (lo.oo Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevarieerde visite. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: licht platenprogramma. (14.00 Nieuws). 15.00 Nws. Drie-draai: licht platenprogramm- alle toeren (17.00—17.02 t- minuten rijp Gen. Sosnokowski overleden ARUNDEL (Rtr.) Generaal Ja6imer Sosnokowski, die in de Tweede Wereld oorlog opperbevelhebber was van de Poolse strijdkrachten aan de zijde van de geallieerden, is zaterdag in zijn wo ning te Arundel, in de Canadese provin cie Quebec, overleden. Hij was 84 jaar. Voor de oorlog had de generaal vele belangrijke posten in de Poolse regering bekleed. Hij had zich in 1944 in Canada gevestigd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2