S)e ÊoidAeGoiiYcmt Russen gaan ruimtestation samenstellen Sojoez-8 voegt zich bij -6 en -7 Sonja Henie overleden HOGE MILITAIREN NOG IN SCHONDEN IN 1939 NEUTRALITEIT PROTESTANTSE FURIE Vissers verklaren marine de oorlog Liftende Artsen tevreden over prins Drie doden bij frontale botsing in Wateringen HAGENAARS STALEN IN LEIDEN VOOR F 4500.- AAN SIGARETTEN GEVANGENE ONTSNAPT Dansen? Mieters^ Evert Castelein meisjes door man met pistool bedreigd Doodvonnis voor moordenaar Mboya gehandhaafd COUVEUSE NA GOEDE NACHT VAREN IN Tweede cipier VERBODEN DRIE DODEN vrijgelaten GEBIED" NA GEVECHT MET BRITSE TROEPEN PAPENGRACHT 32 - LEIDEN GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV., Leiden 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE Dir.: Drs. J. H. M Brader J F J M Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, p. mnd. 4.70. p kwart. 14.10; fi p post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18 00—19.00 uur) MAANDAG 13 OKTOBER 1969 DEZELFDE TEMPERATUREN sverwachting van het KNMI geldig tot mor- Veranderlijke bewolking de nacht en ochtend hier matige zuidelijke wind ei peraturen als vandaag. :n plaatselijk een bui. In >n daar mist. Zwakke tot i ongeveer dezelfde tem- DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.875 (Van onze'correspondent) MOSKOU De Russen hebben omstreeks het middaguur een derde be mand ruimtevaartuig gelanceerd: de Sojoez-8. die zich thans gevoegd heeft bij de eergisteren en gisteren gelanceerde Sojoez-6 en Sojoez-7. Met deze drie lanceringen beogen de Russen een zeer belangrijk ruimte-experiment: het samenstellen van een ruimtestation. Er bevinden zich nu in het totaal zeven kosmonauten in een baan om de aarde (hoogte gemiddeld 200 km) namelijk Georgi Sjo nin en ir. Koesabov in de Sojoez-6, Anatoli Filiptsjenko, Viktor Gorbatko en ir. Vladislav Volkov in de Sojoez-7 en tenslotte Vladimir Sjatalov en Alexej Jellissejev in de Soejoez-8. De twee laatsten zijn „ruiteveteranen". liet is namelijk hun tweede vlucht. Boordingenieur Valeri Koebasov van de Sojoez-6. gefotografeerd tijdens oefeningen (Van een onzer verslaggevers WATERINGEN. Op de Noordwee in Wateringen zijn gisteravond om kwart voor zes twee personenauto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Van één nulo. waarin vier personen zaten, kwamen drie mensen om het leven en werd er cén zwaar gewond. De bestuurder van j de andere wagen, die alleen in de auto zat, liep eveneens ernstig letsel op. Om het leven zijn gekomen de bestuur der van de auto. de 42-jarige plaatwerker H. Martijnse uil Schiedam, zijn 38-jarige echtgenote C. Martijnse-Landman en de heer W. Verboon, eveneens uit Schiedam. Diens 51-jarige echtgenote, mevrouw A. j C. Verboon-Martijnse. werd zwaar ge- wond. Zij is opgenomen in het Oude en Nieuwe Gasthuis in Delft. Een ongeveer 8-jarig zoontje van de familie Martijnse j werd licht gewond. De bestuurder van de andere auto, de j 21-jarige K. L. M. de Vries uit Honse- lersdijk, werd eveneens ernstig gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag. Hoe het ongeval zich heeft voorgedaan j is nog niet precies bekend. De politie verzoekt getuigen om zich te melden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Uil de supermarkt van Albert Hejjn op het Bevrüdingsplein j werd vannacht voor 4.500.aan siga- j retten gestolen. De daders zijn twee Ha genaars (29 en 41 jaar). Een van de da- ders kon in de omgeving worden se- j arresteerd, de tweede werd in Den Haag j aangehouden. Surveillerende agenten troffen van- nacht enige doze sigaretten op straat aan Bij nader onderzoek bleek een winkelruit te zijn ingedrukt. De 29-jarige Hagenaar, die nog in de winkel was werd op heter daad betrapt. Zijn medeplichtige nam de benen. Behalve sigaretten behoorde ook een klein geldbedrag tot de buit. (Van een onzer verslaggevers UTRECHT Uit het Huis van Bewa- i ring in Utrecht is zaterdagavond een ge detineerde ontsnapt. Het is de uit Trini- dad afkomstige W. C. uit Londen, die in J voorarrest zat wegens oplichting. De man stelde zichzelf in vrijheid door j een tralie door te zagen. Het onmiddellijk 1 uitzetten van politiepatrouilles heeft tot j op heden geen resultaat gehad. (ADVERTENTIE) Lisse: Zaterdag 8 uur I Leiden: Zaterdag 8.15 uur Leiden: Zondag 8 uur Dansles? Eenkele plaatsen OSLO In Oslo is gisteravond dc oud-kunslrfjdster en filmster Sonja Henie overleden. Sonja Henie heeft tussen de jaren 1927 en 1936 een niet geëvenaarde reeks successen als kunst- rijdster behaald. De Noorse schaats ster. geboren in 1911. werd tien keer achter elkaar wereldkampioene en be haalde van 1931 tot 1936 ook zes Euro pese titels in successie. Sonja Henie debuteerde bij de Olym pische Winterspelen van 1924 en ver overde bij de drie volgende Winter spelen de gouden medaille. De Noorse ijskoningin heeft in de jaren van haar successen de toen geldende, bij „heili ge" normen van het amateurisme met voeten getreden. Nadat Sonja Henie na haar derde olympische triomf filmster in de Ver enigde Staten werd. vroeg zij voor zichzelf en haar ouders onmiddellijk de Amerikaanse nationaliteit aan. Sonja Henie was een gracieuze ijsfee als zij op de schaatsen stond. Zij was daardoor tijdens haar sportloopbaan al een mythe en heeft daarvan gepro fiteerd. Beter gezegd, haar vader, be giftigd met evenveel commercieel ta lent als zijn dochter met gevoel voot kunstschaatsen, heeft van zijn succes volle dochter een glaszuivere professio nal gemaakt lang voor zij.de slap naar de filmwereld zette. Vader Henie, zelf geen vreemde in de sportwereld, begreep dat zijn doch ter als Europees, wereld- en olym pisch kampioene veel meer waard was dan als een erkende beroepsrijdster, die in vroeger jaren sportieve triom fen had gevierd Hij verzette zich dus met hand cn land tegen haar overgang 'naar het professionalisme. Algemeen wordt aangenomen, dat de Sojoez-7 en -8 een klassieke koppehngs- manceuvre zullen uitvoeren en dat de Sojoez-6 de beide andere zo dicht mo gelijk zal naderen om een geheel nieuwe soort van koppeling uit Ie voeren. De Sojoez-6. die veel extra-brandstof heeft, is voorzien van een lasinrichting, die omschreven wordt als een „uniek tech nologisch apparaat Hoe de vermoede koppeling van drie ruimteschepen tot stand zal worden gebracht de Izvëstia had vrijdag een tekening van een drie delig ruimtestation is niet geheel duidelijk- De Sojoez-6 heeft geen koppelingskraag en wellicht gaat men experimenteren met een geheel nieuw systeem van tunnel verbinding, bijvoor beeld door middel van een' grote buig"- zame buis. Voorts probeert men vrijwel zeker een methode voor i-uimtelassingen, dus-lassen in het vrijwel luchtledige in een toestand van gewichtloosheid. De Russen hebben er nooit een geheim van' gemaakt, dal hun rulmitedoel in eers-te. aanleg is het vervaardigen van een rulmiteplatfo-rm, van waan- lance ringen, verder de, ruimte in, plaats kunnen hebben Met name Mars staat voor de verre toekomst op het Russische ruimteprogramma. Daartoe is het nodig dat men de samenstelllngsteohnjek van een pendeldienst volmaakt onder de linie krijgt en het is wel zeker, dal de Sovjet- linie vanavond het eerste belangrijke experiment zal hebben voltooid om te zijner tijd een permanent ruimleverblijf van de mens in de ruimte samen te E tellen en dit te bevoorraden. (Van onze correspondent) ALMELO Een met een buitenlands accent sprekende ongeveer 24-jarige man heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee liftende Almelose meisjes in zijn auto met een pistool bedreigd en getracht hen van hun geld le beroven. Alle Twentse politieposten werden onmiddel lijk gealarmeerd uit te te zien naar de tot dusver onbekend gebleven dader, die in een zo goed als nieuwe rode Austin Seven of Morris rijdt. Direct na zijn mislukte poging tot roof. duwde de dader de meisjes uit zijn auto en vluchtte in paniek weg. De meisjes, de 20-jarige A- V. en de evenoude B M- T. N. hadden zaterdagavond in een Hengelose dancing doorgebracht en na afloop van het dansavondje de trein naar Almelo ge mist. Ze besloten van Hengelo naar Al melo te liften. Het duurde niet lang of er j stopte een kleine personenauto die hen een lift aanbood. Tijdens de rit toonde de bestuurder zich nogal zwijgzaam De en- j kele woorden, die hij sprak deden vermoe- i den dat hij buitenlander is. In Almelo stopte de bestuurder abrupt. Schreeuwend drukte hij mej. V. een klein zwart pistool I tegen hel achterhoofd cn eiste geld. Mei. V. was zo hevig geschrokken, dat zij niet I onmiddellijk kon reageren. De automobi- I list, zenuwachtig geworden toen direct i succes uitbleef, duwde haar bruut de auto uit en reed hard weg, -terwijl mej. N. nog steeds op de achterbank zat. Direct daar- I na stopte hij opnieuw en probeerde hij mej N onder bedreiging mei. een pistool geld afhandig te maken Mej- N. bood hem een tientje aan. De dader was intussen al zo In paniek ge raakt, dat hij het bankbiljet niet eens wilde aannemen. Hij gooide ook zijn twee de slachtoffer uit de wagen. Mej. N. liet in haar angst haar schoudertasje, waarin geen ge'.d zat, op de achterbank liggen. NAIROBI (A.P.) Nahasjon Njenga Njoroge, het lid van de stam der Kikoc- joes, die ter dood is veroordeeld wegens de moord op de Keniase minister van Economische Zaken Tom Mboya, zal zijn lot niet ontgaan. Hij was in hoger beroep gegaan, maai de uitspraak, de doodstraf, is gehand- Prof. Dc Jong in lezing De jongste, nog naamloze prins, zoals i hij zaterdag door zijn vader werd gefotografeerd. Morgen. by de aangifte, zal prins Claus de naam bekendmaken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Iloge militaire auto riteiten hebben eind 1939 en begin 1940 de neutraliteitsbeginselen geschonden., waarmee Nederland buiten de tweede wereldoorlog probeerde te blijven. Deze autoriteiten negeerden daarmee de in structies van de toenmalige regering, maar dank zij hun insubordinatie is het indertijd onder meer mogelijk geweest, dat wijlen koningin Wilhelmina. prinses Juliana en prins Bernhard bijtijds naar Engeland konden uitwijken, toen de troepen van Hitler Nederland onver wachts binnenvielen. Een en ander betekent wél, dat de hoge militairen zegels van brieven heb- ben verbroken, voordat dit door de regering was toegestaan, en dat zij bui len medeweten van de regering geheime j radiocontacten tot stand hebben gebracht met Engeland (na de inval van Hitler in Polen officieel in oorlog met Duits- i land) die een duidelijke schending van het neutraliteitsbeginsel van de Neder- i landse regering betekenden. Dit blijkt uit een lezing, die de direc teur van het rijksinstituut voor oorlogs- documentatie, prof. L. de Jong vanmid- i dag heeft gehouden in de gewone ver gadering van de afdeling Letteren der 1 koninklijke Nederlandse academie van j wetenschappen. Dr. De Jong zei, tijdens I zijn voordracht, de feiten, die hij noemde, l te zullen bewijzen in het tweede deel j van zijn boek „Het koninkrijk der i Nederlanden in de tweede wereldoorlog", j dat binnenkort zal verschijnen. Dr. De Jong somde in zijn lezing een reeks van contacten tussen Nederlandse militaire autoriteiten en die in België, Frankrijk en Engeland op, die volkomen onbekend waren aan de toenmalige ministers inclusief die van Buiten landse Zaken en Defensie. Zyn slotconclusie luidt letterlijk: „Zo kom ik tol die misschien ietwat ont nuchterende conclusie, dat de lof. die de enquêtecommissie van de Tweede Kamer de toenmalige regering toege zwaaid heeft voor het feit, dat zü zich stipt gehouden heeft aan dc meest ab solute interpretatie van het neutrali teitsbeginsel, niet alleen ongefundeerd en dus misplaatst is, maar dat die lof de regering eerder een brevet van onnozel heid uitreikt, dan een brevet van ver standig optreden". Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Prof. dr. A. Haspels en dr. Drukker hebben vanmorgen meegedeeld dat prinses Beatrix liet goed maakt, aldus luidt een communiqué van de R.V.D. De jonge prins, die nog in de couveuse ligt, heeft een goede nacht gehad en de artsen zijn over de voortgang van zijn herstel tevreden. De prins is zaterdag, enkele uren na de geboorte, in de couveuse opgenomen in verband met ademhalingsmoeilijk heden. „Er zijn zorgen over de gezond heidstoestand van de baby. maar geen ernstige zorgen. Er is bepaald geen paniektoestand", zo kon men gisteren in officiële kringen horen. Het kind is in de couveuse gelegd om eenzelfde situatie te scheppen als in het moederlichaam. Ei- is geen medische ingreep gedaan- Ademhalingsmoeilijkheden bij pas ge boren kinderen komen trouwens meer Van specialistische zijde wordt nog vernomen dat ademhalingsmoeilijkheden bij voldragen kinderen doorgaans twee oorzaken hebben. Zij kunnen het gevolg zijn van functionele storingen, bijvoor beeld wanneer de longen nog niet genoeg tot ontplooiing zijn gekomen. Ernstiger wordt het wanneer er sprake is van een organische afwijking, bijvoorbeeld van het hart. Dit laatste komt evenrwel veel minder voor. Ademhalingsmoeilijkheden zouden ook het gevolg kunnen zijn van de narcose, die aan vrouwen voor de keizersnede wordt toegediend. In dit laatste geval is het verblijf van kinderen in een couveuse van korte duur. Luitenant-kolonel Georgi Sjonin, commandant van de Sojoez-6, in de cabine aan het werk. BELFAST (Reuter, A.P.) Duizenden protestanten, woedend over het besluit van de N'oordierse regering om dc politie van de aanvallers was ditmaal een mid deleeuwse katapult waarmee stenen naar de Britse troepen werden afgeschoten (Van een onzer verslaggevers) te ontwapenen en de door de katholieken zeer gehate protestantse hulppolitie te ontbinden hebben gedurende twee Er vielen geen doden. Gisteren overdae werden tal van huizen aan een nauw keurig onderzoek onderworpen Een AMSTERDAM De vrijdag aange houden cipier van het Amsterdamse huis van bewaring, de 25-jarige C. de V.. die DEN HELDER Ofschoon de konink lijke marine de wateren rondom de avonden cn nachten hevige gevechten geleverd met Britse militairen. Er werd wederzijds gebruik gemaakt van vuur radiozender, vuurwapens, munitie en benzinebommen werden in beslag ge- eveneens als zijn 36-jarige collega M. J. betrokken zou zijn geweest bij de ont snapping van Gerard Schutte (verdacht Haaksgronden, hel Schulpengat en de gehele Texelstroom voor de c.a. 50 gar nalenvissers van Wieringen. Texel en De wapens. Er zijn drie doden en zestig gewonden gevallen. De binnenstad van Belfast ziet eruit als had er een oorlog doorbeen geraasd. De onlusten braken zaterdagavond uit toen ongeveer tweeduizend protestanten bussen en personenwagens werden om gegooid en allerwege sloegen de vlammen hoog op. Twee burgers en een politieman Vooral de gevechten van zaterdag op zondag hadden een bijzondei fel karak ter. Een protestantse geestelijke zei, dat de betogers in volslagen razernij ver keerden: „Wij zijn volkomen machteloos". Een bewogen en verslagen premier Chichester Clark hier een korte rede van moord) is dit weckend door de offi cier van justitie op vrije voeten gesteld. Dit betekent niet, dat de man vrijuit gaat. De V. wist van de ontsnappingsplan nen van Schutte. Hij heeft verzuimd hier- Helder voor 14 dagen tot verboden ge bied heeft verklaard in verband met de internationale mijnenveegoefening „Grey Sextet" is men van plan het bevel te ne geren. Men is vandaag gewoon uitgeva ren en loopt daarmee de kans dat men door oorlogsschepen zal worden gedwon- massaal de katholieke wijk Shankill Road wilden binnentrekken. Zij vonden militairen en politie op hun weg en wier pen barikaden op. Een fel gevecht volgde en van weerskanten vielen er schoten. De ongeregeldheden breidden zich uit over andere delen van de stad. Auto- van de ochtend verflauwde de strijd, maar laaide gisteravond opnieuw op, toen de protestanten zich opnieuw voor een aartval op Shankill Road achter de bar- rikaden verzamelden. Weer vielen er schoten, maar het voornaamste wapen namens iedere fatsoenlijke burger als ik deze brute moord op een ongewapende politieman veroordeel.. De politie heeft geen vuurwapens gebruikt. Zij werd op het hoogtepunt van de strijd op de ach tergrond gehouden". nisdirectie. De man ontkent, dat er hem giften door Schutte zijn toegezegd. De cipier is al voor het voorval ontsla gen in verband met andere klachten. Hij kreeg drie maanden de tijd om naar een andere baan te zoeken. gesteld protest door de garnalenvissers is geen sprake. Dit verklaarde de heer J. Bakker, voor zitter van de vissersver. „door een dracht tot vooruitgang" te Den Oever die I vandaag in Den Haag de controverse tussen de1 vissers en de marine op de j betrokken ministeries besprak. De be zwaren van de vissers richten zich voor al tegen het feit, dat de marine hen te laat heeft ingelicht over de mijnenveeg operatie die gedurende 14 dagen in de wateren rondom Texel en Den Helder wordt gehouden. De marine voorlichtingsdienst wijst dit van de hand omdat men op tijd via de berichten van zeeva renden heeft laten weten, dat de geallieerde oefening zou plaatsvin- den. De heer Bakker heeft de in- druk dat de marine te weinig rekening j heeft gehouden met de belangen van de I garnalenvissers, wier positie toch al niet rooskleurig is. Deze visserij tak is in hoofdzaak aangewezen op de Waddenzee en ziet zich thans door het vaarverbod nog meer in zijn bestaan bedreigd. Er zijn al kotters die in hun netten oefen- mijnen hebben opgevist. Hoewel de ge scheurde netten evenals andere mate riële schade wordt vergoed, zit de vis sers 't autoritaire optreden van de ma rine niet lekker. Men klaagt erover, dat overleg helemaal heeft ontbroken en dat men pas werd gewaarschuwd nadat de oefeningen al enkele dagen aan de gang

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1