Reorganisatie Noordierse politie Er moet rust kom en op universiteiten Judobond zwijgt tot na wereldstrijd Vertrouwen bij katholieke minderheid Regering aanvaardt rapport Vrees voor uittocht Nixon beraadt zich over kwestie Vietnam Dreigende protesten V.W.-prijzen 9,4 procent verhoogd DIALOOG OF BOTSING OP KOMST PRIESTERGROEPEN GEEN RANDVERSCHIJNSELEN ZATERDAG 11 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 BELFAST, (Reuter, A.P.) De inspec teur-generaal van de Noordierse politie, Anthony Peacocke, heeft zijn ontslag ge nomen na de publikatie van het rapport waarin vergaande reorganisatie van het politiekorps en opheffing van het om streden vrijwilligerskorps, de zogenoem de „B-specials" wordt voorgesteld In Belfast verwacht men dat het ont slag van Peacocke en het rapport over de toekomst van de Noordierse politie tot grote onrust zullen leiden onder de extreme protestanten en tot splitsing in de aan de macht zijnde unionistische partij. Commissaris sir Arthur Young van de Londense politie is van zijn huidige ver plichtingen ontslagen om de taak van Peacocke als hoofd van de „Royal Ulster Constabulary" over te nemen. Het rapport is opgesteld door een com missie die door de Noordierse regering in het leven is geroepen en die onder leiding staat van Lord Hunt, die de Mount Everest heeft bedwongen. Voor gesteld wordt onder meer het (uitslui tend uit protestanten bestaande) vrij willigerskorps op te heffen. Het onge- 8000 leden tellende korps zou moe- worden vervangen door een nieuwe plaatselijke semi-militaire eenheid onder Britse militaire controle en een vrijwil lige politiereserve. De politie zou moeten worden gereorganiseerd naar Brits voor beeld. Aan de militaire taken van de politie zou een eind moeten worden ge maakt, hetgeen ook afschaffing van militaire wapens zou moeten inhouden. Het aantal katholieken bij de politie en de reserve zou meer in overeenstem ming moeten worden gebracht met het aantal katholieken dat het land telt. Het vrijwilligerskorps bestaat uitslui tend en de politie naar schatting voor tachtig procent uit protestanten. In het rapport staat, dat voorrang moet woi-den gegeven aan de versterking van de 3000 man geregelde politie, maar dat deze geen pantserwagens meer mogen hebben. Voorts moet worden afgeschaft dat sol licitanten bij de politie hun godsdien stige richting bekend moet enmaken. Be nieuwe reservemacht, die de taak Bvan de B-specials zou moeten overnemen, zou ongeveer 4000 leden moeten tellen. De Britse regerin'g zoQrih ovérlbg met de Noordierse regering moeten beslissen over het tijdstip, waarop dit reserve- korps'wordt gèvomid en over deaard' en uitrusting daarvan. Over het gebruik van de reservemacht moet worden be slist door de Engelse legercommandant, aldus het rapport. De Noordierse premier, majoor James Chichester-Clarke, heeft meegedeeld, dat zijn regering besloten heeft de beginselen van het rapport te aanvaarden. Het PROF. BELINFANTE: Al Achram wijst Rhodesformule van de hand CAIRO (AP). Volgens het officieuze I Egyptische dagblad Al Achram, is Egypte niet bereid de „Rhodosformule" te accep teren „of elke andere formule die sa menhangt met directe of indirecte onder handelingen met Israël". Dit is in lijnrechte tegenspraak tot het geen woensdag door de officiële Egypti sche woordvoerder, dr. Essmat Abd'al Megoeid was gezegd, namelijk dat men geen bezwaar had tegen het houden van besprekingen op het Griekse eiland Rhodos zoals dit was gebeurd in februari en maart 1949. Die besprekingen hadden, onder supervisie van de VN geleid tot een wapenstilstand na de eerste Arabisch- Israëlische oorlog van 1948. Meisjes jonger in gezinsverzorging (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Wanneer er a»n de universiteiten geen rust komt. is er een voortgaande uittocht te vrezen van de beste mensen, die elders zonder moeite werk kunnen vinden. Er zün ook al studenten die liever ergens anders heen gaan. Be paalde benoemingen komen niet tot een beslissing, omdat de diverse groeperingen aan de universiteit het niet eens kunnen worden. Er zal ook aandrang komen om de research builen de universiteiten onder te brengen bijvoorbeeld bij organisaties als ZWO en TNO. Men moet daarom nu snel tot een rustpunt bij het wetenschap pelijk onderwijs komen." wetenschappelijk werk over de gehele linie daalt. Landelijke coördinatie blijft ook onder nieuwe bestuursstructuren hard nodig. Geheel anders bleken de opvattingen van de Nederlandse Studentenraad (NSR). Voorzitter Wilfried Uitterhoeve zei, dat het parlement de nota-Veringa moet afwijzen op grond van voornamelijk politieke argumentatie. Hij betoogde, dat de nota-Veringa niets meer is dan „het ordinaire veiligstellen van gevestigde belangen" en bedoeld is om orde, ïust en veiligheid te herstellen, zoals door de regeringspartijen bij het Maagdenhuis debat was verzocht. Hij noemde de nota „een tegenaanval op de massale studen tenacties van mei en juni". (Van parlementaire redactie In Amerika maakt men studie van de eerste maanden van het leven van een kangeroe. In de Crandon Park Zoo in Miami heeft men de gedragingen van moeder en jong (in de buidel) bestudeerd in de drie tot vier maanden, dat de moeder het jong bij zich draagt. Het verhindert haar niet soms rare sprongen te maken. principe van een ongewapende politie is wezenlijk, zei hij, „maar in de prak tijk moet dit afhangen van een beoor deling van de veiligheid van de situatie. De B-specials 'moeten gehandhaafd blij ven totdat een afdoende veiligheids macht beschikbaar is om hen te vervan gen", verklaarde Chichester-ClCarke, die zei te hopen dat veel van de vrijwilligers, die „zo loyaal en voortreffelijk hebben gediend, in de nieuwe reservemacht een uitlaat zullen vinden voor hun toe wijding aan het algemeen welzijn". Een de katholieke leiders in Belfast, Sean Keenan heeft verklaard veel ver trouwen te hebben in de plannen. Van onze correspondent) WASHINGTON President Nixon is weer bezig met uitgebreide besprekingen tnet adviseurs over de oorlog in Vietnam. Deze activiteiten vallen samen met de terugkeer naar Parijs van Xuan Thicu, de belangrijkste Noordvietnamese onder handelaar, die sedert de dood van Ho Tsji Minh afwezig is geweest en mis- en met nieuwe instructies is terug- at is de vraag, of Nixon alleen maar door deze beraadslagingen zijn critici de wind uit de zeilen wil nemen, zonder serieuze voorstellen te doen of dat hij zal aankondigen om inplaats van 60.000 i 100.000 man terug te trekken, of een staakt het vuren aan zal kondigen. Als president Nixon tussen nu en vol- Duits competitie BERLIJN Voor de twee Bundesliga- olubs uit München is het een zwarte vrijdag geweest- Ranklijstaanvoerder, landskampioen en bekerwinnaar Bayern München werd gisteren in Medderich overtroffen door MSV Duisburg (42), dat zijn beste wedstrijd van het seizoen speelde. München 1860 verloor op eigen veld mét 20 van Schalke '04. gende week geen opzienbarende en ge durfde zet doet, dan wijst alles erop, dat het voorgenomen massale protest tegen de oorlog in Vietnam een zeer groots en nationaal karakter gaat aan nemen. Zeer vele belangrijke figuren hebben reeds hun steun aangeboden: gouverneurs, de burgemeester van New York, Chicago, Detroit en andere grote steden en verscheidene senatoren en congresleden. Volgende week woensdag zullen op universiteiten en hoge scholen door het gehele land toespraken worden gehouden door belangrijke tegenstanders van de oorlog in Vietnam. Vice-president Agnew heeft een vergadering in New Jersey op dinsdag afgezegd uit vrees voor anti-oorlogdemonstraties. UTRECHT De NJJB stelt zich naar aanleiding van de publikaties die de laatste dagen zijn verschenen omtrent de controverse NJJB-Geesink op het standpunt, dat op dit moment geen maatregelen zullen worden genomen noch enig commentaar gegeven. Eerst wanneer de wereldkampioenschappen judo in Mexico City achter de rug zyn en ledereen is teruggekeerd, zal men een gesprek voeren met de heren Geesink, Ijlauwelaerjs d'Agé en Henneveld teneinde te trachten de misverstanden uit de weg tc ruimen. Dit deelde NJjB-secretaris Wim Luyten gisteravond tijdens een in het bondsbureau in Utrecht gehouden persconferentie mee. DEN HAAG Meisjes die in de ge zinszorg willen, kunnen dat voortaan al op 15-jarige leeftijd, direct na het ver plichte gewone schoolonderwijs. Zij krij gen dan het eerste jaar een opleiding in het kader van het leerlingwezen. Tot nog toe moesten gezinsverzorgsters en ge zinshelpsters minstens 18 zijn. Het eex-ste jaar wordt twaalf uur per week les gegeven aan een huishoud school. De meisjes werken 28 uur per week in de gezinnen. Het honorarium is 90 tot 95 gulden per maand. De leer lingopleidingen worden door het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk gesubsidieerd. Het af gelopen schooljaar heeft de leerlingen- opleiding gezinshelpsters al op zeven huishoudscholen bij experiment gefunc tioneerd, onder meer in Den Haag. Deze waax-schuwende woorden kwa men gistei-en uit de mond van de rector- magnificus van de universiteit van Am sterdam, prof. Belinfante. Hij sprak tijdens een hoorziting van de vaste com missie voor Onderwijs en Wetenschap pen uit de Tweede Kamer over de nota van minister Veringa (Onderwijs) inzake bestuurshervormingen aan universiteiten en hogescholen. Het standpunt van prof. Belinfante werd gedeeld door de eveneens aanwe zige pi-esident-curator prof. Samkalden (burgemeester van Amsterdam), die zei dat het tussen de diverse geledingen op de universiteit en tussen de universitei ten onderling aan overeenstemming over de toekomstige veranderingen ontbreekt. Daarom moet minister Veringa maar lie ver met een interimregeling komen in plaats van met een definitieve. Ongecoördineerd Prof. Landmeer (Vereniging van Aca demici bij het Wetenschappelijk Onder wijs) waarschuwde, dat door ongeco ördineerd optreden de kwaliteit van het GEESINK: „IK ZAL MIJ VERDEDIGEN" Enige punten wilde de heer Luyten nog wel trachten recht te zetten. Ten eerste de benoeming van coach Henne- veld tot vierde dan. „Dit is volkomen reglementair geschied. Henneveld heeft enige jaren geleden al het eerste examen onderdeel gedaan bij de toenmalige Ja panse judoleermeester Michigami. Door dat er toen te weinig gegadigden waren voor de vierde dangraad moest het twee de deel van het examen, het competitie gedeelte, noodgedwongen worden uitge steld. In de tussenliggende jaren heeft de heer Henneveld al een groot deel van dit competitiegedeelte afgewerkt en toen een verzoek van Henneveld om onthef fing van het resterende, kleine deel van het competitie-examen het bestuur van de NJJB bereikte, heeft men hierop gun stig geadviseerd." Wat de afwijzing van het door Anton Geesink opgezette leerplan door de NJJB betreft, kan het hoofdbestuur van de NJJB geen advies geven, omdat het uit sluitend organisatorische zaken behan delt Geen contact Anton Geesink die, voordat de pers conferentie begon, op het bondsbureau aanwezig was, bestreed de uitdrukking rebellie te hebben gebruikt in de vorm die de heer Henneveld heeft gesugge- reex-d. De ex-werq}dkampioen sprak er nog zijn verontwaardiging over uit, dat de NJJB, nadat de eerste voor Geesink onprettige berichten in de dagbladen waren vex-schenen, geen contact met hem had opgenomen om een en ander uit te praten. „Nu heb ik het recht verworven om mij via de pers te verdedigen en daarvan heb ik voorzitter Methorst in kennis gesteld. Ik mag me toch verde digen? Tot de NJJB mij uitnodigt voor een gesprek, zal ik blijven reageren op elk woord dat er in mijn nadeel woidt gezegd of geschreven" In 1971 geen W.K.-zwemmen SAN REMO. De voor 1971 geplande zwemstrjjd om de wereldkampioenschap pen zal geen doorgang vinden, zo is gisteren tijdens een vergadering van de Internationale Zwemfederatie in San Remo besloten. De voor de organisatie geïnteresseer de steden, Genève, Mexico City en Rio de Janeiro, trokken zich terug toen de kosten ter sprake kwamen. Bovendien voelt de Amerikaanse zwembond niet veel voor deelneming. Zeven bestuurders in ijshockeybond BUNNIK. Tijdens de algemene ver gadering van de Nederlandse IJshockey Bond, die gisteravond in Bunnik is ge houden, werd het bestuur van vijf tot zeven leden uitgebreid. Doordat compe titieleider J. Sloothaak uit Amsterdam zich niet herkiesbaar stelde, waren er drie vacatures, die werden vervuld door de heren Savelkouls. v. d. Heiden en Henrichs. Het bestuur van de Ijshockeybond ziet ex- nu als volgt uit: F. H. Schweers (Am sterdam), voorzitter; P. van Heeswijk (Den Haag) vice-voorzitter; J. v. Rijswijk (Tilburg), seci-etaris-penningmeester; J v. d. Udenhout (Den Bosch), F. Henridhs (Utrecht), J. Savelkouls (Geleen), J. v. d. Heiden (Den Haag). De Stichting IJshookey Groningen werd als lid van de bond geaccepteerd en zal nog deze winter actief worden. De heer F. Henriohs werd met algemene stemmen tot lid van verdienste be noemd. De vergadering besloot ook de jaren geleden uitgesproken levenslange schorsing van de heer D. de Blank uit Den Haag op te heffe. Voorronden voetbul SEOEL. Australië heeft gisteren in Seoel de voetbalwedstrijd tegen Japan met 31 gewonnen- Het was de openingswedstrijd van een drielandentoei-nooi voor kwalificatie in de eindronde van het wereldkampioen schap. Het andere deelnemende land is Zuid-Korea. De winnaar ontmoet Rhode- sië en het daarna overblijvende land treft dan Israël, dat in groep 15b won Alle teams spelen in Seoel twee keer tegen elkaar. In de Afrikaanse kwalificatiegroep hebben Soedan en Marokko gisteravond in Khartoem gelijkgespeeld: 00 AMERSFOORT (ANP) De prijzen van alle Volkswagens zijn voor Neder land met ingang van vandaag verhoogd met 9,4 procent. Dit heeft de heer M. Pon, directeur van de importfirma in ons land, vanochtend bekend gemaakt op een in Amsterdam gehouden perscon ferentie. Oorzaken voor deze ook door hem „fors" betitelde verhoging zijn on der meer de loondrondes in West-Duits- land van dit jaar (een algemene van elf procent en later nog een bij Volkswagen van tien procent het feit dat de Duitse vier procent exportbelasting van novem ber 1968 nooit door Volkswagen werd doorberekend en de situatie rond de Duitse Mark. De heer Pon deelde mee dat door de VW-fabriek voor de officiële export naar alle werelddelen prijsverhogingen zijn in gesteld, variërend van zeven tot elf pro cent. Wat de uitwerking van deze ver hoging op de automarkt zal zijn kon hij nog niet zeggen. „Dat zal wat Nederland betreft mede afhangen hoe de gulden ?al reageren op de revaluatie van de Mark en voorts hoe de concurrentie zich zal gedragen. Dat die concurrenten iets moeten gaan doen is echter voor ons dül- delijk", zo zei hij. Tenslotte zei de heer Pon dat het prijs- besluit is genomen voor een langere pe- riode. „Ook al zal er op korte termijn bijvoorbeeld een revalutatie van de gul den komen, dan zal dat geen consequen ties voor onze prijzen hebben". Kroonprins Paul van Griekenland, die met zijn vader Konstantijn en zijn moeder Annemarie in balling schap in Rome verblijft, had zo zijn eigen bezigheden toen zijn jongste broertje Nicholaos aan de pers werd getoond. Dat zit 'm in die dikke wang: daarachter gaat een wijnbal Noordatlantische tarieven KLM mogelijk verlaagd SCHIPHOL (ANP( De KLM heeft besloten op koi-te termijn aan de lucht vaartautoriteiten van de betrokken lan den drastisch verlaagde tarieven voor de Noordatlantische luchtroutes ter goed keuring voor te leggen. Voor zover het de luchtverbindingen betreft tussen Noord-Amerika en Italië of Duitsland zal zij dezelfde tarieven gaan toepassen als de Alitalia en de Lufthansa hebben aan gekondigd- Tussen Amsterdam en New York zal de maatschappij gedurende de winterperiode van 1 november tot 1 april, een individueel retourtafief invoeren, dat bij een minimum-verblijf van 23 dagen 986,zal bedragen (het laagste indivi duele 21-daags retuortarief bedraagt thans in de winter 1209,tussen Montreal en Amsterdam zal dit tarief 939,worden. Voor groepsreizen zal de verlaging nog groter zijn. PEC vraagt subsidie ZWOLLE De stichting betaald voet bal PEC heeft bij burgemeester en wet houders van Zwolle twee subsidies aan gevraagd: een eenmalige startsubsidie van zeventigduizend gulden en een jaar lijkse subsidie, voor de eerste keer vast te stellen uitgaande van het geraamd exploitatietekort over het seizoen 1969- 1970 op honderdduizend gulden. Hartoch verloor tweemaal RAACH De Nederlandse schaker Rob Hartoch is gisteren in het zone schaaktoernooi in Raach weinig succes vol geweest. Eerst verloor hij zijn hang- partij uit de vierde ronde tegen de Tsjech Smejkal en later moest hij in een wedstrijd voor de vijfde ronde ook zijn meerdere erkennen in de Zweed Andersson. Na vijf ronden leidt de Tsjech Smejkal met vier punten. Har- i is zeventiende met één punt- Het is op dit ogenblik nog uitermate moeilijk om een waardering te geven van het symposium der Europese bisschoppen, dat in juli in Chur plaats vond. Persverslagen hebben een vrij negatieve indruk achtergelaten- Woorden als „mislukking" en „verwarring" zijn herhaaldelijk gevallen- Dit oordeel is natuurlijk tc weinig genuanceerd. Chur heelt ongetwijfeld ook positieve zijden gehad. Het heeft de bisschoppen bij elkaar gebracht. Het heeft situaties duidelijk gemaakt, die tevoren nog in de mist lagen, met name omtrent de verhou dingen bisschoppen-priesters. Het symposium in Chur was bedoeld als een ..vriendschappelijke gedachtcmvisseling" lussen bisschoppen onder ling- In feite is het een keiharde confrontatie geworden tussen bisschoppen en „contestatie"- prieslers. Daarom zal Chur de geschiedenis in gaan als een keerpunt, en daarom is Chur ook een onmiddellijke voorbereiding op de synode in Rome geweest. Het is om deze reden misschien van belang op dit moment nu de synode begint nog eens na te mijmeren over Chur. Deze voorgeschiede nis kan ons namelijk veel leren. Toen in 1967 het program voor hel symposium te Chur werd vastgesteld, meende men nog over een onder werp als ,.de priester in de Kerk en de wereld van vandaag" rustig en „onder elkaar" te kun nen spreken. Alleen bisschoppen zouden aan het symposium deelnemen, alleen bisschoppen zou den er spreken. De priesters waarover het ging zouden uitsluitend indirect aan het woord komen, via een kleine opiniepeiling, die in ieder deelnemend land van West-Eux-opa werd gehouden. Twee priesters, waaronder ikzelf, wer den gevraagd hierover te rapporteren. Dit rap port kon belangrijk zijn als uitgangspunt voor gesprek. Maar het symposium bleef een zaak van de bisschoppen alleen. Aan dit beginsel werd door alles heen vastgehouden: de namen van de beide rapporteurs kwamen zelfs niet op het pro- gram voor. omdat zij geen bisschop waren- Waar om wij dan toch deze taak op ons namen? Om dat de opiniepeiling in feite de problemen over het leven en werken van de priesters glashelder op tafel bracht, en het de enige manier was om de priesters zelf aan het woord te doen komen. De rapporten hadden een grote bijdrage kunnen leveren voor een werkelijk gesprek, hadden wel licht Chur in zijn oorspronkelijke opzet kunnen redden tezamen met bijvoorbeeld de gedurfde i-ede van kardinaal Suenens als er ondertus sen geen fundamentele verandering had plaats gegrepen in de situatie, door het verschijnsel van de ;.contestatiepriesters". die zich in Nederland verenigden in Septuagint, in Frankrijk in ..Echange et Dialogue", in de Duitse landen in de „Solidai-itatsgruppen" enz. Hun samenvatting tot een eigen „schaduwsymposium" in Chur nam de laatste kansen weg voor het welslagen van het symposium, in de vorm zoals de organisatoren zich hadden gedachl- Het heeft weinig zin om na te kaarten over de vraag, of het besluit van de priestergroepen om naar Chur te gaan juist is geweest of onjuist, wijs of onwijs- De geschiedenis zal hierover een oordeel uitspreken. Maar ik zou er toch twee kanttekeningen bU willen maken. Ten eerste, dat men er zich niet mee kan afma ken door te zeggen, dat deze priestergroepen een „randverschijnsel" zijn, waaraan men dus niet te veel aandacht moet besteden. Ik zou hierop vul len antwoorden, dat zij uit diepe, persoonlijke bewogenheid voor de zin van evangelie, Kerk en priesterschap in deze tijd zijn ontslaan. Juist om dat zij zó eerlijk en zó open naar de kernvragen van het christendom zoeken, kunnen zij niet als een „randverschijnsel" worden gedoodverfd. Men moet hen hoogst ernstig nemen, ook al is er bij hen zo goed als overal elders kaf onder het koren. Zij zullen naar mijn vaste ovei-tuiging van beslissende betekenis blijken te zijn voor de toe komst van de Kei'k. meer wellicht nog dan een vergadering van bisschoppen. Mijn tweede kanttekening houdt echter in. dat de manier waarop zij rich in Chur opstelden, tot een kortsluiting moest voeren. De eerste vraag is of het tactisch was. op dezelfde tijd als de bis schoppen en in dezelfde stad te vergaderen. Dat was het zeker niet. en voor velen is het daai'om ook tevoren duidelijk geweest, dat het op een onzalige confrontatie zou uitlopen. Zo gauw men zich opstelt als een pressiegroep, moet men ook op de weerstanden rekenen, die men zelf oproept- Weerstanden die in dit geval ongetwijfeld nog werden vergroot door de eenzijdige voorlichting van de pers. Dit kan men echter de priester- groepen weer niet al te kwalijk nemen: zij ver stonden uitstekend de kunst om met de commu nicatiemedia om te gaan, en de officiële pers dienst van het symposium verstond deze kunst hoegenaamd niet. De noodzaak van een botsing lag echter in het feit. dat de bisschoppen geen formule konden vinden, om met deze priesters in gesprek te gaan. Niet-officiële contacten waren er vele, en waarachtig niet alleen van de Nederlandse bis schoppen uit. zoals sommige kranten wilden doen voorkomen. Ook de Belgische, de Duitse, de Oostenrijkse bisschoppen enz. hadden met pries ters uit hun land contact. Maar zo gauw de vraag ter tafel kwam: wil het symposium als zodanig met deze priestergx-oepen praten, zagen de bis schoppen zich voor een pijnlijk dilemma gesteld. Wie vertegenwoordigden eigenlijk deze priester- groepen? Zeker niet de meerdei-heid van de priesters. Met hen onderhandelen zou door heel veel priestex-s „thuis" als onjuist woi-den ex-varen, met name ook door de priesteri-aden. Voor de bisschoppen bestond er dan ook geen andex-e weg dan „neen" te zeggen op de eisen van de contes tatiepriesters om in dialoog te treden. Voor deze pijnlijke situatie, waardoor een aantal bisschop pen zich ongetwijfeld voor een gewetensconflict zagen gesteld, heeft de buitenwereld weinig be grip kunnen opbx-engen en te veel hebben de bis schoppen het odium gekregen, dat ze niet praten „wilden", juist doordat ze ni.et praten „konden". Dit niet-kunnen-praten kwam mijns inziens ten slotte voox-t uit een fundamenteel verschil in kerkopvatting bij de bisschoppen en bij de pries tergroepen. Bij de kerkopvatting van de priester - gi-oepen kan men zeker enige vraagtekens zetten. Wordt door hen de Kerk niet te veel gezien als een lokaal „gebeux-en" en te weinig als een institutie? Geven zij. aan hel charisma niet de voorrang boven de hiërarchische leiding? Deze fundamentele punten zullen eerst duidelijk ge stéld moeten worden, voordat men mag ver wachten. dat een gesprek tussen de kerkelijke leiding en de priestergroepen vruchtbaar zal kunnen zijn. Op dit ogenblik hebben zich niet alleen bis schoppen naar Rome begeven voor de officiële synode, maar ook een groot aantal priesters zijn daarheen gereisd, ongetwijfeld om deze kerkver gadering te beïnvloeden De „solidaire priester- groepen" organiseren er een eigen congres An deren zijn er heengegaan met de uitgesproken gedoeling om een brug te slaan tussen eventueel te extreme standpunten. Voor allen, bisschoppen en priesters, is de inzet: het zoeken naar de juiste verhouding tussen het .centrale gezag in de Kerk en de eigen verantwoordelijkheid van de deelkerken, regionaal of lokaal gezien. Niemand weet, of het thans werkelijk tot een dialoog zal komen, dan wel of het een levens grote botsing zal worden. Veel zal uiteraard afhangen van de tactiek, die dc priestergroepen gaan aannemen. Doch ook het feit, dat de synode een ander karakter heeft dan Chur, zal van in vloed zjjn. Chur was tenslotte ccn vrijblijvende bijeenkomst van een aantal bisschoppen, en dan alleen nog uit Europa, de synode is een bijeen komst van de voorzitters van de bisschoppencon ferenties uit de gehele wereld- Zü zal ook uiteraard sterker onder druk staan van de Romeinse curie. Daar staat tegenover, dat van beide zijden is getracht het front te verbreden, wat de kans groter maakt dat men elkander vindt. De solida ry teitsgroepen hebben alles gedaan om in contact met andere priesters te komen; zelfs om vanuit de priesterraden te werken. Kardinaal König uit Wenen heeft een oproep ge daan op de priesterraden en dergelijke uit de hele wereld om vertegenwoordigers te zenden. Rome zelf heeft de wens uitgesproken dat iedere bisschop twee priesters zou meebrengen. Voor een optimist uunnen deze laatste gebeurte nissen een hoopvol teken zijn voor het verloop van de synode in Rome. J. DELLEPOORT. (Voorzitter van het Instituut voor Europ. priesterhulp. Maastricht)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5