Amateurbokser Jan van Ispelen: F.B.O.: mogelijk zelfs aan wetswijzigingen werken GEEN „UITJES' ZUS NOORDAM EERST DESILLUSIE TOEN KEURINGSDRAMA ZATERDAG 11 OKTOBER 1969 HAARLEM Op maandag 29 september stond Jan van Ispelen in de ring, die in een zaal van Krasnapolsky in Amsterdam was gebouwd. Een jaar tevoren zat hij omstreeks die tijd in Mexico als deelnemer aan de Olympische Spelen. Tussen die Spelen en de 29ste september speelde zich een drama af, waarvan amateurbokser Jan van Ispelen nu zegt: „Ik ben er weken ziek van geweest". Op drie wedstrijden na Mexico na is hij bijna een geheel jaar uit de ring geweest. Misschien zou hij liever zeggen? „Uit de ring geweerd". Maar hij doet dat niet. „IK BEGRIJP NIET DAT JONGENS DIE KLAP OP KLAP NEMEN GEEN STARTVERBOD KRIJGEN" Jan van Ispelen heeft op de kleffe nazomeravond het boord van zijn overhemd opengezet en hangt ont spannen, de schoenen van de felrode sokken geschopt, op de bank in zijn flat in de Haarlemse Parkwijk. „Ik denk wel eens, dat ze iets tegen me hebben omdat ik een brutale mond heb. Ik flap er alles uit en ik zeg alles nogal botweg. Als iets me niet bevalt, doe ik mijn mond open. Ik ben geen klein kind (hij is getrouwd en heeft twee dochtertjes) en ik voel er nu eenmaal niets voor om gedresseerd te worden. Ik ben toch geen slaaf. Boven dien weet ik heus zelf wel wat ik moet doen en moet laten. Dat hoeft niemand me te vertéllen en als we ergens waren, in het buitenland bij voorbeeld, hoeven ze mij niet achterna te lopen. Ik gedraag me behoorlijk, overal. Maar ze moeten het n'et gek vinden dat je wilt relaxen als je in een zwaar toernooi bent uitgeschakeld. Mag dat misschien? Dan ga je op pad en wil je je ontspannen. Dan wil je er wel eens uit. Als amateur moet je er toch al zoveel voor doen. Overdag werken en als lasser moet ik verrekt hard I werken, en elke avond trainen- Je vraagt ..ie wgl eens af\val te-RfliLjÉ Ieren hIRl. Dan praten ze 6\'ér de. .^Vreugde Van 'de 'sport. Vergeet 'het maar. DiflPbeWaa^'niet fn-öe 'topsport. Dat is keihard aanpakken en je alles ontzeggen. Ik kan op de vingers van één hand optellen hoeveel keer ik ben gaan stappen sinds ik boks. Je kunt het gewoon niet. Je moet volkomen serieus leven als je aan de top bent, er wilt komen of er wilt blijven. En als er dan zoiets met je gebeurt als mij is overkomen, word je er niet enthou siaster op"- Jan van Ispelen had de dreun van zijn leren gekregen in Mexico City waar hij in de eerste ronde \-an het boks- toernooi won van de Chileen Vilugron. die wegens een blessure de strijd moest staken en vervolgens werd uitgescha keld door de Joego-Slaaf Parlow. „Dat begrijp ik nog niet. Ik heb die man later nog zien boksen en toen dacht ik: „Hoe is het mogelijk, dat je van hem hebt verloren. Mexico was de desillusie Voor kampioene op de sulky (Van onze sportredactie) 's-GRAVENZANDE Voor Zus Noor- dam duurt een zomer altijd te lang. Elke dag is ze om zes uur. weer of geen weer, op het strand van 's-Gravenzande te vinden om te trainen met de dravers van haar vader. Leen Moordam. En nu pas is voor haar de „goede tüd" aan gebroken, als ze niet zo vroeg van het strand hoeft omdat badgasten er be slag op leggen. Zus Moordam heeft naam gemaakt. In de afgelopen winter legde zij in het winterkampioenschap voor amatriccs op de baan van Hilver sum beslag op de tweede plaats. In de interland tegen België leidde zij ,-Ger Westlandia" zegevierend over de finish. En. als kroon op het werk, werd IÜ dit seizoen kampioene van Neder land op de sulky. Van de vijf koersen, die de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport voor de damestitel uitschreef, won zij er drie, kwam Zus Noordam eenmaal op de tweede plaats en werd zij een keer uitgeschakeld wegens een galoppade van haar paard. Dat deerde haar wei nig want haar totaal van achttien pun ten was zeven hoger dan dat van de Beverwijkse mevrouw Pools, die twee van mijn hele carrière". Daarna volgde hei drama met de keuringen. Jan van Ispelen was nauwelijks bekomen van de teleurstelling van Mexico Hoewel hij zegt een emotioneel mens te zijn, vertelt hij doodkalm deze feiten. „Voor we Rudie Lubbers, Henko Baars en ik naar Mexico gingen, hadden we een EEG-onderzoek onder gaan. Een hersenonderzoek dus. maar dat vind ik zo beroerd klinken. Net of er ik weet niet wat met ie aan de hand is. Maar het is heel normaal bij het boksen. Dat onderzoek verrichtte dr. Hemgreen in Amsterdam. Na de Spelen werden we weer door hem onderzocht. Dat was verplicht En nu moet ik erbij zeggen, dat 'K ver scheidene malen de oproep voor die keuring na Mexic0 heb gelaten voor wat die was. Dat was fout. maar ik had er gewoon geen zin in na die desillusie. Toen ik toch was gegaan, hoorde ik van de bondsarts dokter Van Win: „Je moet 9toppen tot sep tember 1969" Ik kreeg dus een start verbod. Ik vroeg een nieuw onderzoek aan in Leiden, bij dr. Hers, een inter nist. Daar hoorde ik, dat in het rapport van dr. Hemgreen. dus het rapport van na de Spelen, had gestaan: „De toestand is wel iets minder dan vóór Mexico, maar voor mij mag hij boksen". Ik hoorde daar ook, dat in het rapport van vóór Mexico had gestaan, dat ik voor de Spelen heel rustig moest sparren Dat wisten ze dus, ook dokter Van Win. Maar de man die het niet wist. was onze coach Nelis Bisschop. En ik natuurlijk ook niet- Wat ge beurde in Mexico? Ik trainde als een gek. Dat moest van Bisschop, die me met Rudie Lubbers, twee gewichten zwaarder dan ik, liet sparren. En dan zei hij: „Jongens, niet zo zachtjes, stoot '"ér ntimi'Tlilïfc otf los". Dus Rudie ging. Na drie-ronden "voelde ik me als een zwtóait.iin pTfcaiV zakken. Ik moest te vl-oI op mijn kracht boksen legen die veel zwaardere Lubbers Wisten ome Nelis en ik veel? Het rapport was niet openbaar en ze hadden niets tegen Bisschop gezégd. Ook niet dokter Van Win. de „man de veiligheid"', zoals ik hem maar zal noemen, die in Mexico was". „Jé vraagt je wei eens af wat je aan je leven hebt" Technicus Jan van Ispelen (links) hier in duel mei de Duitser Bornemann. Jij bokst niet „Ik was dus opnieuw onderzocht in Leiden Ik vergeet het nooit meer. Op een maandag belde mijn vrouw op naar Leiden en vroeg of ik mocht sparren. Ze moest dinsdags terugbellen. Toen hoorde ze: „Laat hij zijn gang maar gaan. Hij mag sparren" Dat was nog niet de definitieve uitslag. Die kwam vrijdags. Mijn vrouw moest weer bellen. Dr. Hers zei: „Hij is helemaal gezond" Er viel een pak van ons hart want ie wordt toch wel een beetje angstig. De dag daarop, op 29 maart, moest ik Ln Zwolle boksen in de halve finale van het Nederlands kampioenschap. Ik had vrijgeloot en zat meteen in de halve eindstrijd. Ik was zeker kampioen geworden, want ik was nog nooit zo in vorm geweest". „Mijn vrouw en ik gaan 's zaterdags naar Zwolle en ik vraag voor haar een toegangskaart De heer Kaneman van hel district Noord-Holland komt naar me toe en zegt: „Wat, een kaart voor je vrouw? Jij bokst helemaal niet". Een half uur voor de wedstrijden was het hoofdbestuur bijeen geweest. Ze had den de stukken uit Leiden nog niet bestudeerd, zeiden ze. Ik was door hel dolle heen- In zo'n grandioze vorm en dan zoiets horen. Er werd door mijn vader gebeld naar Leiden en door mijn vrouw. In totaal is er vijfmaal rebeld en vijf keer was het antwoord, dat was goedgekeurd". Toen kwamen de finalepartijen. Op die dag kwam de medische commissi" bijeen. Toen heeft dr. Hers zijn goed keuring ineens ingetrokken. Ik weet niet waarom. Eerst vijf keer zeggen, dat alles in orde is en dan ineens c'e zaak omdraaien. Dat begrijp 1 ik niet- In elk geval bleef het startverbod tot september gehandhaafd". Nog nooit neergegaan Op 29 september stond middengewicht Jan van Ispelen voor het eerst na bijna een jaar weer in de ring tegen de Enschedeër Jack den Dolder. Jan van Ispelen, die tot de technisch meest begaafde en stijlvolste boksers van Nederland moet worden gerekend, won od punten. Zeven jaar is hij actief in de ring, van zijn twintigste af. In die tijd werd hij tweemaal kampioen van Nederland in het middengewicht en driemaal tweede in het weltergewicht. Hij bokste in grote toernooien in Rus land (tweede), in Hongarije (eerste), in Tsjeeho-Slowakije (derde), in het grote internationale toernooi dat de NBB in Nederland organiseerde (derde). Hij Zus Noordam: lev> Ze leeft voor de paardesport en is. be halve het werk op de boerderij, de gehele verdere dag bezig met de dra vers die Leen Noordam in „Stal West landia" in s-Gravenzande heeft staan. Bijbouwen Twee jaar geleden begon de successen- reeks met de paarden Gold Westlandia en Ger Westlandia. Drie jaar tevoren bezat Leen Noordam bij de N.D-R. te boek staand als dravertrainer, maar hij moet het werk overlaten aan zijn paarden. dochter en sinds kort ook aanpikeur Kleywegt één paard. Arizona- Thans worden er boxen bijgebouwd want „Stal Westlandia" heeft ruimte nodig voor de bijna veertig paarden. Een heel bedrijf, maar nog steeds hangt er het bordje met „Leens Hobbyschuur" en dat geldt tot de dag van vandaag, een hobby. In één jaar Zus Noordam, Nederlands amatrice- kampioene, draagt zeer veel bij tot die trof in de ruig boksers die op Europese kampioenschappen en Olympische Spe len medailles veroverden. Hij stond tegen erkende grootmeesters. „En ik ben nooit k-o. gegaan Ik ben zelfs nog nooit neergegaan. Weet je wat ik niet begrijp? Dat ze jongens die klap op klap nemen en geen greintje techniek hebben, geen startverbod opleggen. Dat is gevaarlijk. Maar die lui komen keer op keer weer in de ring om zich stoten op hun kop te latten geven. Het zou logisch zijn dat je dan rust moet „Ik heb goddank feeling voor het boksen. Ik voel wanneer de stoot aan~ komt en dan breek ik hem door mee te gaan of weg te slippen Ik heb tegen Henko Baars gestaan. Neem van mij aan. dat Baars een dodelijke killer is- Als die me had geraakt, had hij bij wijze van spreken mijn hoofd van mijn romp gehaald. Maar hij raakte me niet een keer vol. Ik voelde zijn stoten aankomen". En nu voetbalt Jan van Ispelen, in Spaamestad, dat in de eerste klas van de Haarlemse Voetbal Bond uitkomt „Ik voetbal al lang. Vroeger hield ik op "Sis "er grote Wedstrijden in het zicht 'kwamen. Dit jaar,blijf ik voetballen, tol de Nederlandse kampioenschappen. Dan houd ik cv een paar weken mee op. Misschien is het wel fout, ik weet het niet"- Centrale training Toch wil Jan van Ispelen dit Jaar de Nederlandse titel in het middengewicht behalen. Hij gooit er niet met de pet naar en traint weer volop. In zijn gedwongen rustperiode was zijn ge wicht opgelopen tot vijfentachtig .kilo, zwaargewicht. Nu weegt hij weer zes enzeventig. Elke dag om kwart voor acht is hij op zijn werk in Amsterdam. Elke avond staat hij in de boksschool van de onlangs overleden Nelis Bis schop waar ex-kampioen Willy Schagen de scepter voert. ..Ook zoiets, Willy Schagen Die was bondscoach en juist toen de jongens van de selectie aan in vijf koersen naar de Nederlandse top succesvolle hobby. „Het is hard werken maar gezond en boeiend", relativeert Zus Noordam haar „mannen"-werk- zaamheden. En haar prestatie, die des le meer reliëf krijgt omdat zij haar eerste start maakte op 28 augustus 1968 met „Blaokfoot van Gravenhof", een paard van de Nooldorpse trainer Lee man. In een jaar reed zij naar de top van de ruim veertig amatrices die Ne derland rijk is. Een indrukwekkend aantal, wat Zus Noordam verleidt tot de verzuchting„Er zijn in ons land te weinig koersen voor amatrices. Er zijn er toch voldoende? Zo veel zelfs dat er momenteel een „stop" is ingevoerd Eén na jongste Ze heeft ook een wens: ooit eens in een koers te mogen rijden met manne lijke collega's. Als het kan zelfs met befaamde pikeurs als Wagenaar en Van Dóoyeweerd. Ze heeft tijd om te wachten tot die kans zich aanbiedt. Zus Noordam is pas negentien. Op de doch ter van Willem Geersen na zeven tien de jongste in ons land. „En dan te weten dat er velen zijn die denken dat ik de jongste ben. Zelfs in het blad dat op de koersbanen te koop is, staat dat ik zestien ben. Maar het is echt negentien", aldus goedlachse Zus Noor dam, de amatricekampioene van Ne derland. hem begonnen te wennen, kreeg hij zijn congé. Nu is er helemaal geen bonds coach en we snakken naar centrale trainingen- Waarom wordt er geen goede trainer aangetrokken, desnoods een buitenlander, voor een centrale traaning? Je zou toch een constante training met een eigen instructeur moeten hebben, aan wie je kunt wen nen. Het is zo belangrijk, dat je iemand in de hoek hebt in wie je vertrouwen hebt. Er zou ook eens iets gedaan moeten worden voor de mensen, die op vrijdag en zaterdag moeten werken voor hun gezin. Een vergoeding. Een echte dan en niet een tientje. Daar is natuurlijk allemaal geld voor nodig. maar als ik dan die voLle zalen zie bij wedstrijden, vraag ik me af of daar niet een klein percentage af kan voor een pot waaruit centrale training, ver goeding en een bondscoach, al is het maar gedeeltelijk, betaald kunnen worden. Dan kan het peil omhoog Dat wordt kwalitatief nu minder. Het is toch te gek dat er niemand is die van Herman Schregardus wint- Begrijp me goed, ik ben vol bewondering voor Schregardus. maar hij is wel vijfen dertig jaar!" Ik weet het niet Jan van Ispelen kreeg tweemaal achter elkaar een mentale opdoffer. Er is niemand met hem komen praten. Hij werd aan zichzelf overgelaten. En hij is gaan voetballen. Toch wilde hij het boksen er niet aan geven en traint hij weer dat de stukken eraf vliegen. Daarnaast volgt hij een cursus voor masseur „Tk mag zeggen, dat ik haro moet werken. Ik heb wel eens gedacht of die dampen bij het lassen niet op je gestel inwerken. Laatst kon ik een baantje krijgen als portier bij een nachtclub- Dat zou heel wat minder hard werken zijn geweest, maar mijn vrouw wilde het niet. Dat ging dus niet door. Ik vraag me wel eens af hoe andere boksers dat doen. Die werken geen spat en lopen maar in een mooi pakje rond. Ik weet het niet". Dit weet Jan van Ispelen ook niet: hij zet grote ogen op als de woorden stimulerende middelen vallen. Hij weet evenmin wat profcollega's in de ring verdienen. Toch heeft hij wel eens ergens ver in zijn achterhoofd gedacht aan een jaar profpartijtjes. „Als ik mijn diploma heb. zou ik graag in Haarlem een sportschooltje openen Boksen, massage en conditietraining Daar heb je dan welwat geld voor nodig". En Jan van Ispelen weet ook nog niet hoe het komt dat Nelis Bisschop nooit iets heeft gehoord van dat „rustig sparren" in Mexico en hoe het mogelijk is. dat hij was goed gekeurd en toch een startverbod kreeg opgelegd Hij weet wel dat hij op de dag dat zijn startverbod afliep, een uit nodiging kreeg om aan het momenteel aan de gang zijnde zware toernooi in Berlijn mee te doen. Maar dat hoefde toen ook niet meer voor Jan van Ispelen. Hij bedankte HERMAN VAN BERGEM Er wordt geen rekening gehouden met betaalde sportbeoefenaars UTRECHT „Indien het huidige transfersysteem zou worden afgeschaft, zou dit dc clubs van een groot kapitaal beroven. Bovendien zouden de beste voetballers dan naar het buitenland vertrekken. Als verder de dwingende bepalingen van het sociaal recht in Nederland in al hun strengheid zouden worden doorgevoerd, zouden de lasten voor de clubs veel te groot worden. Het zou de absolute ondergang bete kenen van liet betaalde voetbal iri Nederland", woorden van mr. H. v. d. Vlugt. sinds 1 augustus 1969 directeur van de Nederlandse Federatie van Betaald Voetbal Organisaties, de FBO, opgericht 3 maart 1969. Deze oi'ganisatie is eèn overkoepelend orgaan van de betalende clubs in Ne derland. Van de 53 verenigingen zijn er 51 lid, alleen Blauw-Wit en De Vole- wijekers zijn nog niet toegetreden. De FBO kan gezien worden als een werk geversorganisatie. Tegenhanger van de FBO is de VVCS (Vereniging van Con tract Spelers), een werknemersorgani satie, die is aangesloten bij het NW. Ongeveer negen jaar geleden waren de semi-profvoetballers al verenigd in de VVCS, maar zij vonden geen gelijk waardige gesprekspartner tegenover zich. Wel de sectie betaald voetbal van de KNVB maar diens werkterrein is zo groot, dat hij zich nooit uitputtend kon verdiepen in de problemen van de betaalde voetballers. De FBO bestaat uit zeven leden, die voor een gedeelte ieder jaar aftredend zijn. Momenteel hebben zitting: mr. R van Vloten, voorzitter (AZ '67); C. C. Hilbrink (FC Twente); L. P. A. van Zandvliet (Feijenoord); A. H. Schreu- ders (RCH): mr. J. Hogewoning (HVC); E. Veen (Velox) en A. Libregts (Ex celsior). Dus twee vertegenwoordigers van de eredivisie, twee van de eerste en twee van de tweede divisie, alsmede een voorzitter. Per 1 augustus is mr. H. v. d. Vlugt: ruim dertien jaar sportjournalist in Utrecht, benoemd tot directeur. Vier laar geleden besloot de thans 33-jarige v. d. Vlugt een academische studie te gaan volgen. Hij koos daarvoor het Nederland;- recht in de privaatrechte lijke richting, met specialisaties in de sociaal-economische sector. Hij slaagde erin deze studie, die normaal vijf jaar duurt, in vier jaar te beëindigen. In juli legde hij zijn la-Mste examen mei goed gevolg af. In de rode cijfers Men zou geneigd zijn te denken dat de FBO en de VVCS lijnrecht tegenover elkaar staan. Immers, dc FBO komt op voor de belangen van de clubs en de WCS voor die van de spelers Mr. H v. d Vlugt: „Zo lang er geen koek te verdelen is. zijn we medestanders van elkaar. Pas wanneer er koek te verdelen is, zal dat misschien andcis worden. Dit zal echter nog wel enige tijd duren Het betaalde voetbal in ons land zit r.og in de rode cijfers, enige uitzonderingen daargelaten. Hoewel de FBO op het ogenbük alleen voor het betaald voetbal bestaat, acht ik het niet onmogelijk, dat op de duur andere „Waarom geen verenigingen voor andere sporten dan FBO vraagt mr. v. d. Vlugf zich at'. sportorganisaties aansluiting bij de FBO zullen zoeken. Steeds meer vere nigingen gaan als werkgevers hun sportlieden betalen, niet alleen bij voet bal. Iedere club, die zich gaat bezig houden met betalingen, zal dan met hetzelfde probleem komen te zitten als waai'mec wij nu hebben te kam pen. Bij de VVCS zijn thans reeds niet alleen voetballers aangesloten, maar ook wielrenners en jockey's. Dus waar- sporten den voetbal bij de FBO? Dit is echter nog verre toekomst." Levensgroot probleem „Er zijn in dc negen jaar dat de VVCS bcstani al heel wat problemen geweest. De VVC§ stelde bijvoorbeeld, dat het spelarscor. tract oen arbeidsovereen komst is. De KNVB en de clubs waren het daarmee niei eens. De zaak werd aanhangig gemaakt en de rechter be sliste dat het wel een arbeidsovereen komst is. Er bestaat nu dus een ar beidsverhouding tussen de speler ener zijds en dc club anderzijds. Dit impli ceert tegelijk dat de clubs gebonden zijn aan de dwingende bepalingen van het Nederlands sociaal recht (arbeids recht en d~ sociale woekering). Indien hierover een uitspraak zou komen, zou dal onaanvaardbare consequenties heb ben voor voetbal le id Nederland. Bij hei ontwerpen van wetten wordt na melijk geen rekening gehouden met be taalde sportbeoefenaars. Dit is een levensgroot probleem, dat wij eerst tot een oplossing moeten brengen", aldus mr. v d. Vlugt. Urgent „De VVCS keurt ook het transfersy steem af. Men spreekt zelfs van sla vernij en overblijfselen uit de negen tiende eeuw. Hoe men hierover ook moge denken, als je de bedragen hoort die met transfers zijn gemoeid, vraag je je wel eens af of dit wel rechtvaar dig is. Als je echter net huidige systeem zou afschaffen, zou dat de ondergang van hot betaald voetbal in Nederland betekenen. Deze twee zaken zijn mo menteel urgent, maar er blijven daar naast nog zo veel andere problemen over, We zullen zelfs aan wetswijzi gingen moeten werken Hierbij zijn de KNVB. de VVCS. de FBO en in de toekomst wellicht ook de departemen ten betrokken."

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15