O iwSisfs&Ê. POMPIDOU STAAT STEVIG OP EUROPESE GROND ÏJffiSS?— "M,'g£&\ "3fkA9S De 14 dagen van de Franse wijnen en kazen in de Bijenkorf Nog vast aan erfenis van De Gaulle Egypte tot indirecte besprekingen bereid PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 mening Officiële decadentie Het gezag van de paus Onder de hoede van het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg (hoe vals is deze naam!) is een boek „Echtscheiding" versohenen, dat pleit voor proef huwelijk, echtscheiding en tweede kerkelijk huwelijk. Hoe weinig kermen deze schrijvers drijvers hun eigen Kerk. Hoe verblind zijn ze om niet in te zien, dat hun pogingen geen enkele kans van slagen hebben. Zullen onze bisschoppen nu eindelijk hun zwijgen verbreken om te zeggen dat geen kerkelijke wet ooit de bevoegdheid zal hebben echtscheiding toe te staan? Och, zij hebben al zo vaak gezwegen als het him plicht was te spreken En als zij ooit spraken, was het beter dat zij gezwegen hadden. Hoe lang zal de Paus deze gezagsdrager nog dulden? J- H. Maas. De drie van Breda Uit het artikel in uw blad d.d. 1 ok tober j.l. blijkt dat dr. Th. v. Schaik van de K.V.P. er naar streeft dat de Kamerleden de in vrijheidstelling „de drie van Breda" bevorderen. Gebleken is dat een groot deel het Nederlandse volk tegen vrijlating van de drie van Breda is, op grond hier van heeft de minister van Justitie het gratieverzoek afgewezen. Indien spe ciaal „de Kamerleden" door een motie of door wijziging van een wetsartikel (art. 15) de vrijheid voor „de drie Breda" willen afdwingen kunnen wij ze stem onthouden aan de partijen waaronder zich aanhangers bevinden om de drie van Breda" vrij te krijgen. De Kamerleden zijn immers dure ver tegenwoordigers die geen rekening hou den met hetgeen er onder ons Volk leeft. Juist nu de nationaal socialistische partij in Duitsland de kop opsteekt vele aanhangers telt en uit piëteit voor zoveel landgenoten (en buitenlanders) die onnoemelijk geleden hebben onder het juk van de naties dient mijns in ziens de uitgesproken straf te worden gehandhaafd. A.Z. Echtscheiding Over de recensie betreffende het boek „Echitscheidamg" in uw krant van 4-10, staan wij stomverbaasd. Men schrijft daarin onder andere als het huwelijk op geen enkele wijze meer functioneert, moet dan niet geconstateerd worden, dat het zichzélf ontbonden heeft? Of een leergezag ook broodnodig is! Hier geeft men louter zijn persoonlijke mening en men vraagt zich niet eens meer af, wat de Kerk van Christus grondvest en zuil van de waarheid over dit vraagstuk leert De „weldaad en waarborg" van het leergezag, nota bene een goddelijke instelling wordt als quantité négligeable ter zijde geschoven. Wij beslissen liever zelf, ook al zijn we nog zo onbekwaam en onbevoegd Dan spreekt Paus Paul us wel een heel andere taal: „Het zekere leergezag is wezenlijk voor de leiding, vastheid, vrede en éénheid van de Kerk". „Wie dat bestrijdt, bestrijdt de énige en ware Kerk en verzwakt haar apostolische kracht". Aangehaald uit de toespraak van de Paus tot de leden van de theologische oommissie (Het Binnenhof van 7-10, pagina 7). De Paus legde voor de zoveelste maal de nadruk op de noodzaak, de leiding van de Kerk in ootmoed te aanvaarden. Dat is een ander geluid dan het geblinddoekte „tasten en zoeken" van de vrijzinnigen waarmee zij ons vertrouwd willen maken. H. B. D. H. Scheiding der geesten? Het is duidelijk dat een ekere mate van meerdere zelfstandigheid van de kerkprovincies (ik vermijd met opzet van „lokale kerken" te spreken) nooit zover kan gaan, dat deze een eigen in terpretatie van Openbaring en van ker kelijk recht zou omvatten. Daarmede zou de Kerk ophouden de Moeder en Leermeesteres van alle mensen te zijn. Als het Nederlandse Episcopaat toch een eigen beleid terzake wil realiseren, is het onbekwaam om een kerkprovin cie zonder averij door een zware storm te loodsen en is het bovendien onbe- boegd, omdat het ipso facto zijn gezag verliest De constitutie Lumen Gentium over de Kerk zegt namelijk uitdrukke lijk, dat het Episcopaat geen gezag heeft als het niet handelt in overeen stemming met en in gehoorzaamheid aan de paus (hoofdstuk III par. 21) Een objectieve berichtgeving inzake kerkelijke zaken schijnt maar niet mo gelijk te zijn. In het nummer van J.L. zaterdag stond een beschouwing over de a.s. Synode te Rome en een bespre king van het boek „Echtscheiding" en ook deze artikelen waren vrijzinnig van tendens. We schijnen in een maalstroom te zitten. Iedere katholiek persoonlijk staat in deze beslissende dagen voor de keuze: aan boord blijven van het schip waarvan de bemanning is gaan muiten en willens en wetens een afwijkende koers is gaan varen die ons van de Rots dreigt los te slaan of. met hart en ziel trouw blijven aan „Rome" als de Moeder en Leermeesteres van de waarheid i.z. geloof en zeden. De Kerk- als-instituut kan echter niet functione ren zonder gehoor-zaamheid. Zonder lief de tot dit instituut zal men haar niet willen gehoorzamen. Daarom is die nu al jaren lang durende hetze tegen de Kerk-als-instituut zo ernstig en zo Kerk- verwoestend. En dat terwijl de samen leving een mondiaal zedelijk gezag zo dringend nodig heeft. God. geef ons de ware wijsheid. mej. J. Hosman Het rapport van het pastoraal cilie trok zeer mijn aandacht. Enige dagen daarvoor plaatste u eer rapport van uw correspondent Arm strong. In dit laatste rapport wordt de reeds zeer bekende uitspraak van paus Paulus over het priesterlijk celibaat nog eens uitdrukkelijk herhaald en toege licht. De paus veroordeelt de druk die dooi de zogenaamde progressieven op de pu blieke opinie wordt uitgeoefend en uv correspondent meent dat over het pries terlijk celibaat op de aanstaande bis schoppensynode niet meer zal worden gesproken. Het rapport van het pastoraal lie, samengesteld door de zogenaamde progressieven, negeert in elk opzicht de uitspraak van de paus. Het rapport doet alsof de samenstellers nimmer gehoord hebben wat Jezus volgens Matteus 16-30- 20 tot de apostel Petrus heeft gezegd. De opvolger van Petrus, namelijke de paus heeft gesproken dus de zaak is uit. Neen. zeggen de zogenaamde progressie ven, de zaak is niet uit, „Wij zullen, al les doen om de door Christus aan de paus gegeven macht aan hem te ontne men en wij willen die macht aan de plaatselijke bisschoppen geven". Wat zal er gebeuren indien de paus niet toegeeft aan de druk die de pro gressieven uitoefenen? Moet dan een schisma volgen zoals in Engeland ten' tijde van Hendrik de acht ste of een nieuwe reformatie? En moeten de Nederlandse katholie ken dat dan maar slikken? Crisis onder religieuzen De Commissie Westenbroek heeft in een zeer uitvoerig en diepgaand onder zoek vastgesteld, dat de Nederlandse religieuzen in een crisis verkeren. De commissie werkt dit verder uit en schrijft dat men oorspronkelijk heeft verwacht dat de aanpassing aan de mo derne ideeën de belangstelling voor re ligie en klooster zou herstellen. Maar juist het tegendeel heeft men kunnen constateren. Deze uitspraak komt overeen met een artikel twee jaar geleden geschreven door dr. F. Hofmans theoloog, die deze crisis niet alleen heeft getracht vast te stellen maar die tevens heeft gepoogd een weg te vin den om uit deze crisis te komen. De bedoeling van dit schrijven is, te wijzen op een schrijver-theoloog, die over dit onderwerp zulke mooie litera tuur heeft geschreven. H. R. Predikaat „katholiek" Uw bericht inzake „Kantoorbond laat „kath." vallen" (pag. 7 in de krant van 18 september is zowel door titel als door de onvolledigheid van de inhoud m.i. enigszins misleidend. In de beschrijvingsbrief voor de bondsvergadering, gepubliceerd in het bondsorgaan „Perspectief" van septem ber 1969 valt namelijk enige malen te lezen dat het bondsbestuur is terugge komen op haar aanvankelijk voorstel in zake de formulering van de doelstelling de vereniging, door aan deze for mulering toe te voegen „De vereniging streeft deze waarden i op basis van het christendom, even tueel onder erkenning van daarmede samenhangende visies op mens en sa menleving". Ik acht het van belang hierop te wij zen, teneinde te voorkomen dat de over tuiging postvat, dat de BVA van de toe komst geen christelijk uitgangspunt wenst te hebben. A. J. V. ■tMfl 40* voor te zijn, raie een-K-^ o0o«am het hooi - Da Tose',eenf2al-|*er de Quinsacf ir -Bowan&M ee" hele t Mor 11TB n o4 9 een 'oh Mhwwtm Vo°?/nces (Van onze correspondent in Parijs Lucas Kleijn) PARIJS. Met de topconferentie over de gemeenschappelijke markt, die in Den Haag op 17 en 18 november begint, is het nog wel niet zover, maar mis schien heeft het zün nut met een paar woorden aan te duiden hoe op het ogen blik in Frankrijk de stemming is, waarbij de lezer er goed aan zal doen te beden ken, dat de schets nog maar vaag is. Was generaal De Gaulle nog aan het bewind, dan zou de topconferentie in het geheel niet zijn gehouden of de gene raal zou, zoals in het verleden, zijn voet stijf op de rem hebben gehouden. Ook al had hij, zoals thans Pompidou, in het paleis van de koningin geslapen, hij zou geen duimbreed hebben toegegeven. De toelating van Engeland tot de ge meenschappelijke markt zou hij hebben uitgesteld tot de kalveren op het ijs dansen. Dat dus Pompidou als staats hoofd naar Nederland komt in plaats van De Gaulle, is op zichzelf al een hele vooruitgang. De positie van Pompidou is een geheel andere dan die van De Gaulle. Zijn gezag zowel in het binnen land als in het buitenland haalt niet bij het prestige van De Gaulle. De gene raal keek naar de Oeral en zag de Alpen niet. Zijn blik dwaalde af naar Mexico en Zuid-Amerika, maar de Angelsaksen in Engeland en Amerika waren voor hem vreemde eenden in de bijt. Parijs was in zijn ogen het centrum van Europa. Zo niet van de wereld. Duitsland meende hij met zijn vriend Adenauer naar zijn hand te kunnen zetten. Italië was naari zijn eigen woorden „un pauvre pays" en „un pays pauvre", een arm land en tegelijkertijd een land van arme sloebers. Bankier De generaal was een militair. Pompi dou is een bankier. Pompidou ziet zeer goed in, dat West-Duitsland Frankrijk economisch, industrieel en financieel ver heeft overvleugeld; dat Italië, wanneer de grens niet zuidelijker zou gaan dan Rome, na Duitsland het tweede industrie land van West-Europa zou zijn, waar per jaar meer koelkasten worden gemaakt dan in Frankrijk en Duitsland bij elkaar; dat Nederland zich na het verlies van zün koloniën geïndustrialiseerd heeft op een manier, die de Fransen de lippen doet likken. Als Pompidou op het koninklijk paleis in Den Haag logeert, zit hij niet ver van Rotterdam, de grootste haven van de wereld. De Gaulle liep met zijn hoofd in de wolken, Pompidou staat met zijn twee benen op de vaste grond. Op de grond van Europa. Wil dat zeggen, dat hij John Bull met volle muziek de ge meenschappelijke markt zal binnen halen? Dat is te veel gevraagd. „Ik Op zijn eerste persconferentie heeft Pompidou in antwoord op een vraag of hij naar De Gaulle in Colomby-les-deux- Eglises zou gaan kort en bondig gezegd: ,,Ik ben voortaan president van de Repu bliek". Dat was duidelijke taal. En ieder een wist voortaan, waar hij zich aan te houden had. Ook De Gaulle zelf. Pompi dou zit vast aan een erfenis waar hij niet dadelijk af kan. In de sterke gaullis tische fractie zitten diehards, die hem op zijn vingers kijken. Het ambtenarenkorps wemelt nog van kleine en grote gaullis ten. Al die heerschappen kan Pompidou niet in één dag opzij zetten. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Als tegenwicht heeft hij ministers van het katholieke Centrum in de nieuwe rege- ring-Chaban-Delmas laten opnemen. Die zelfde ministers namen een paar jaar geleden collectief ontslag toen De Gaulle de Raad van Europa in Straatsburg uit schold voor een club, waar Volapuk werd gesproken. Zulk een scheldpartij kan Pompidou zich niet veroorloven. Alles bij elkaar heeft men in Frankrijk het gevoel dat er in Den Haag wat uit de bus moet komen. Want behalve zijn vrouw neemt Pompidou ook nog de Franse franc mee. Met stift en poeder doet een vrouw heel wat. De franc daarentegen is maar een mager schar minkel. veilinglVIEIJWS VEEMARKT DELFT 50 varkens; 508 biggen; drachtige zeugen 500—700; magere varkens 290—310; biggen 85 VEEMARKT UTRECHT biggen 1076; bokken en gelten 58. Prij- -• 1225—1400; kalfvaar- 925—1000; pinken "75; stieren 900—1300; graskalvi —650; nuchtere kalveren 4080; fokkalve- ren 110—340; schapen 85—20; —145; drachtige varkens 550—750; lopers 12< :ew. 2.432.50... zouters 2.60—2.65; slacht- eugen 2.22—2.28; jonge slachtzeugen 2.30— .28. Overzicht: melk- kalfkoeien redelijk - idem; biggen idem .UIMVEEMARKT I Slachtkipppnlief iks. Handel: gedrukt. Grey terug naar Engeland PEKING (AFP) Anthony Grey, de onlangs door China vrijgelaten corres pondent van het Britse persbureau Reu ter, is vandaag uit Peking vertrokken. Hij keert naar Engeland terug. Aan de r.-k. opleiding kleuterleidsters Maria Reglna te Den Haag is voor de akte van bekwaamheid als hoofdleidster bil het kleuteronderwijs geslaagd M. M. Brugman Rhodosformule voorgesteld CAIRO (AFP-DPA) Egypte heeft zich opnieuw bereid getoond tot indi recte vredesonderhandelingen met Is raël te komen teneinde een definitieve oplossing voor de crisis in het Midden- Oosten te bewerkstelligen. Tijdens zijn eerste persconferentie verklaarde de nieuwe Egyptische rege ringswoordvoerder dr. Ahmed Esmat Abdel Meguid dat Egypte enkel tot be sprekingen bereid is als deze worden gevoerd volgens de „hodosformule". Als basis zou moeten dienen de resolu tie van de Veiligheidsraad van 22 no vember 1967. De terugtrekking van de Israëlische troepen uit bezette gebieden zou geen voorwaarde voor het openen van onderhandelingen vormen. Het woord „Rhodosformule" dat de Egyptische woordvoerder gebruikte is een overblijfsel van de vredesonderhan delingen die reeds in 1948 tussen Isra ëlische en Arabisch vertegenwoordigers plaatsvonden op het eiland Rhodos on der voorzitterschap van VN-bemidde- laar graaf Bernadotte. Deze besprekin gen werden in 194'1 voortgezet tussen Is raëlische en Egyptische vertegenwoor digers onder leiding van de nieuwe be middelaar Ralph Bunche en leidden tot de ondertekening van het wapenstil standsverdrag van 24 februari 1949. Vol gens deze formule zijn de delegaties van de strijdende partijen in twee afzon derlijke zalen gezeten, zodat er geen di rect contact bestaat. De bemiddelaar, van de Verenigde Na ties is dan de enige „verbinding" tus sen de partijen. Intussen heeft secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, ontkend, dat de VN-bemiddelaar dr. Gunnar Jarring zijn vredesmissie zou hebben opgegeven. Dr. Jarring blijft be schikbaar voor de partijen en heeft ge zorgd voor effectieve en snelle com municatiemogelijkheden met hen. Jarring keert namelijk terug naar zijn post als Zweeds ambassadeur in Moskou. Universitair nieuws DELFT T.h. Delft: prop. scheik.ing.: de dames U. H. Renqvist, Amsterdam; A. m. j. Fichtinger, Rijswijk; de heren: D. H. Bauw. Den Haag; P. M. van den Berg, Rotterdam; D. Bode, Den Haag; J. F. Boiten. Veendam; J. Th. van Breugel, Delft; H. de Bruin. Vijf hulzen; A. W. Buljen van Weelderen, Delft; J. van Dam, Curasao, J. C. van Dam. idem; K. A. Duijves, Oudkarspel, J. S. Gaastra. Grouw; C. H. G. de Heer, Zwijndrecht; J. m. Kooper, Baarn: F. F. van Leeuwen, Pijnackcr; H. L. van Lottum. Capelle a.d. iJssel: P. G. C. Nelis, Delft; A. w. van Nes. Hi- Ambacht; T. de Nijs, Bloemendaal; W. van rims, uen naag; is. a. van Soest. Schiedaï J. F. M. van Vliet. Leidschendam: W. Vog. Vlaardingen; C. Vreeken. Haarlem; K. Warmenhoven, Den Hoorn; a. van d

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4